Sji'itisch blok Irak draagt premier voor BUITENLAND Honderden doden bij aardbeving in Iran Srilankaanse vissers overwinnen angst voor de oceaan Australiërs vervangen Nederlanders in Irak Opvolger Lubbers in de coulissen Doorbraak in Atjeh-conflict Ibrahim al-Jaafari (58), zachtmoedig intellectueel terduur paasei mlin lijkt nep ou - Een gouden paasei e Russische miljardair Vik- i ikselberg voor miljoenen s heeft gekocht bij een vei ls nis in New York, is waar- ïlijk nep. Volgens een Rus- e expert gaat het niet om eroemde Fabergé-ei Len- >men dat Vekselberg [gekocht te hebben. Vek- rg kocht in februari 2004 ollectie met onder meer i Fabergé-eieren bij Sot- s. De ofiemagnaat pro- 8 e het Kremlin gunstig te 0 nen door de juwelencol- 6 uit de tsarentijd op te ko- 6 n uit te lenen aan het 1 linmuseum. Vroren zee „Mars ontdekt 79 dwijk - Onderzoekers ^8 ;n op de planeet Mars een 55 ren watervlakte ter groot- iruim de Noordzee ont- Op beelden van de ESA- iMars Express zou rond 49 ;naar een ijsvlakte te zien 92 lat schrijft wetenschapper durray in een artikel, dat 70 tijdschrift Nature zal ver so en. Murray maakt deel uit 20 et camerateam Mars Ex- De ijsvlakte is 800 bij 900 94 eter groot. De diepte van Is5wordt op 45 meter ge- 28 Deskundigen sluiten uit 58it om bevroren lavastro- .10 aat. Vorig jaar was al wa- 23 Mars ontdekt. ',40 nhead:30jaar r 'biermoord' 50 !L - De rechtbank van rpen heeft gisteren een '•37 ge extreemrechtse extre- ),7ieroordeeld tot dertig jaar 84or de moord op twee jon- die in 2002 op een eest zijn glas bier omver gestoten. De skinhead 9 7^ordde beide jongens, die 6,8ql jaren zouden hebben 0,9ft, met gerichte schoten op 7,2! lve meter afstand. 2,0I ire straf voor inisten Italië oi Twee leden van een Ita- 3(: groep duivelsaanbid- ebben gisteren celstraffen ten van dertig en zestien :n rechtbank achtte de aan drie moor- 8 het aanzetten tot zelf- 3(Andrea Volpe, die jeschouwd als de leider satanistische groepe- 12 8 eeg een zwaardere straf twintig jaar die de aan- 20 3(jhad geëist. Zijn kompaan 83iofeuerrieri kreeg dezelfde 60,ois geëist was: zestien jaar. Hiiami: nucleair uil verspreid woensdag 23 februari 2005 1.24 1- Door de verwoestende ,9{ing van afgelopen de- r zijn in verscheidene ook veel gevaarlijke Het gaat om nucleair en che- afval. Volgens een giste- bubliceerd rapport van 5 'euorganisatie van de VN 25.06'inden duizenden men- e.oijstige hinder van de ver- 22M Het probleem doet zich 2o!85pen voor in Azië, maar 25'60n de oostkust van Afrika. 32.45! 26.31 24,2( 46.Oi 23,3: 42.01 l5i ental ramp 'boot loopt op 25.4^ veerbootongeval in 29'I jesh afgelopen weekend 2T8P0Pen tot zeker 130. Het 44,24jal kan verder stijgen om- j2,|3 steeds lijken in het wa- 6i',7«en. Het schip kapseisde 5i,oojt in de buurt van de 4'Ifad Dhaka terechtkwam 13! 1 tropische wervelstorm. 15 9|kken met veerboten £3* veel voor in Bangla- 2i'.9ée afgelopen 25 jaar kwa- 2|-°3arbij 3000 mensen om. 22>d gen drager llpgriepvirus ïiioflOok vliegen hebben het 21,3aepvirus dat vorig jaar in ï^i oft'Azië woedde met zich 5g;4Jragen. De ontdekking 2i!34reept dat het voor men- li'ffelijke virus zich tussen 7 ellende soorten kan ver- 23,9%j. Eerder was al bekend 2i g3alve vogels en kippen 82|iden en luipaarden het 1501,o^elijke virus kunnen gen. Vliegen kunnen 1 niet besmetten, maar ihappers sluiten niet uit (et virus wel onder vo- ïnen verspreiden. eneraal Tribunaal b - De voormalige Bos- ipperbevelhebber Ra- ic heeft gisteren weten ich volgende week ft aan het Joegoslavië- ial in Den Haag. Het tri- leeft jaren geleden al poringsbevel tegen de raai uitgevaardigd. De- t verdacht van betrok- bij oorlogsmisdaden Itnische Serviërs tijdens eroorlog in Bosnië. door onze correspondent Bob Kroon geneve/new york - Het is niet de bedoeling van de Verenigde Naties Ruud Lubbers nog we ken, laat staan maanden, op zijn post te handhaven totdat een opvolger is gevonden. Aan te nemen is dat een 'zaakwaar nemer' wordt aangesteld, totdat de Algemene Vergadering van de VN op voordracht van secre taris-generaal Kofi Annan een nieuwe Hoge Commissaris be noemt en installeert, aldus di plomatieke insiders. „Die opvolgingsprocedure zal minder lang duren dan norma lerwijze het geval is, want de VN-leiding zag aankomen dat Lubbers tezijnertijd het veld moest niimen," aldus een zeer betrouwbare bron. „De secreta ris-generaal heeft dus de tijd gehad om zich te beraden over een eventuele kandidaat voor de opvolging." Secretaris-gene raal Kofi Annan deelde trou wens gisteren in een schrijven aan de staf van UNHCR mee dat er gewerkt wordt aan 'snelle oplossing' om in de vacature te voorzien. Annan stelde ook dat Lubbers aftreden niet als een schuldbekentenis moest wor den beschouwd, maar dat zijn positie door de omstandighe den onhoudbaar was gewor den. Met dat al heerst er onder top functionarissen van de Vluchte lingenorganisatie een duidelijk misnoegen over de manier waarop Lubbers tot aftreden werd genoopt. Het topmanage ment van UNHCR betuigt in een brief aan Kofi Annan zijn solidariteit met Lubbers en heeft felle kritiek op het uitlek ken van vertrouwelijke onder zoeksrapport over diens 'wan gedrag' aan de media. „De heer Lubbers heeft zijn lei derschap met energie, vinding rijkheid en integriteit vervuld," aldus de brief. „Door zijn daad krachtig beleid is het financiële evenwicht van de organisatie hersteld en zijn talrijke hervor mingen doorgevoerd. We ver liezen een daadkrachtig en moedig leider." helsinki/anp - De rebellen in de Indonesische provincie At- jeh laten him streven naar on afhankelijkheid varen in ruil voor enig zelfbestuur. De op standelingen maakten dat dui delijk tijdens vredesonderhan delingen met de Indonesische regering in het Finse Helsinki. Waarnemers bestempelden de ommezwaai als een mogelijke doorbraak. Volgens een woord voerder van de Beweging Vrij Atjeh (GAM) zijn de rebellen bereid hun eis voor onafhanke lijkheid, waarvoor zij meer dan dertig jaar hebben gestreden, te laten vallen. „Het conflict is op die manier niet op te lossen en daar moeten wij ons uiteinde lijk bij neerleggen", stelde zegs man Bakhtiar Abdullah gisteren op de tweede dag van de on derhandelingen. Ibrahim al-Jaafari kandidaat den haag/gpd -De sji'iische alli antie, die bij de Iraakse verkie zingen, als grootste uit de bus kwam, heeft Ibrahim al-Jaafari als kandidaat voor het premier schap aangewezen. Dit gebeurde gisteren nadat zijn rivaal Ahmed Chalabi zich had teruggetrokken. De meer seculiere Chalabi was tot een jaar geleden de favoriet van het Amerikaanse ministerie van de fensie. Maar hij raakte uit de gratie, onder meer omdat de in formatie die hij de Amerikanen had gegeven over Iraakse mas savernietigingswapens niet klopte. Of al-Jaafari ook daadwerkelijk de belangrijkste politieke post in Irak gaat vervullen is nog niet zeker. Hij heeft daarvoor ook de steun nodig van de Koerdische alliantie, die 75 zetels inneemt in het 275-zetel tellende over gangsparlement. De sjiieten van de Verenigde Iraakse Alliantie (VIA) hebben daarin 140 zetels. Ook de huidi ge premier Allawi maakt nog kans. Zijn seculier 'Iraakse' lijst krijgt 40 zetels.Verwacht wordt dat deze groeperingen deel zul len nemen aan een nieuwe re gering. door Bob van Huet kerman -De zware aardbeving in het zuidoosten van Iran heeft gisteren aan honderden men sen het leven gekost. Meer dan duizend mensen raakten ge wond. Vooral kleine dorpen rond de stad Zarand, 750 kilo meter ten zuidoosten van de hoofdstad Teheran, zijn getrof fen. De aardbeving had een kracht van 6,4 op de schaal van Richter. In het gebied is de vrees voor hevige naschokken heel groot. Zarand ligt in het noordoosten van de provincie Kerman die veertien maanden geleden werd getroffen door een zware aardbeving. In en rond de stad Bam kwamen daarbij 27.000 mensen om het leven. Een me dewerker van de rampendienst van de provincie Kerman zei dat vijf dorpen rond Zarand voor 20 procent tot 70 procent waren vernield. De hulp kon snel op gang komen omdat een aantal telefoonverbindingen nog werkt. Wel zijn sommige wegen geblokkeerd. „Het is hier een aan- en afrij den van ambulances. Veel ge wonden worden ook met heli kopters binnengevlogen", zegt Truus Boon, een Nederlandse die al 26 jaar woont in de pro vinciehoofdstad Kerman. De beving was voelbaar in deze stad waar sommige huizen zijn gescheurd. Boon: „Vanochtend om zes uur begon het te trillen. Mijn man maakte me wakker en we heb ben geschuild onder de deur post, dat is de stevigste plek van het huis. De trilling duurde heel lang, wel dertig seconden. In onze wijk heb ik geen schade gezien maar in Zarand heb je veel lemen huisjes, zoals ook in Bam. Die houden het niet. De beelden van Zarand die de Iraanse televisie uitzendt doen denken aan Bam. Gelukkig ge beurde het op een tijdstip dat al veel mensen hier zijn opge staan. In Bam werd iedereen verrast in zijn slaap." In het getroffen gebied wonen ongeveer 30.000 mensen in zo'n 40 dorpen. Het is een bergachtig terrein waar het nu erg koud is. Eén dorp, met 1700 inwoners, is voor meer dan 90 procent vrijwel met de grond gelijk gemaakt, aldus gouver neur Mohammad Ali Karimi van Kerman. Bewoners van het gebied is ge vraagd buiten te blijven, on danks de zware regen. De angst voor naschokken is groot. Ook in Kerman: „Mensen zijn erg op hun hoede, vooral mensen met kinderen. Na de beving in Bam hebben we allemaal een nacht buiten gestaan. Ik weet niet of we vannacht kunnen slapen", zegt Truus Boon. Het Internationale Rode Kruis deelt voedsel, tenten en dekens uit in de getroffen gebieden. Volgens een woordvoerster is op dit moment geen behoefte aan internationale hulp. door Patrick Selbach weligama/kabalana - De grote vissersgemeenschappen aan de Srilankaanse zuidkust durven twee maanden na de verwoes tende tsunami's weer de zee op. Langzaam maar zeker over winnen ze hun angst voor de oceaan, maar veel keuze heb ben ze ook niet. De arme en veelal ongeschoolde vissers mannen kunnen weinig anders dan opnieuw pogen een karig inkomen te vergaren. „Ik moet verder. Ik kan niks an ders", aldus Rargith, die al tien tallen jaren met een hengel op sardines vist vanaf een wankele paal in de Indische Oceaan. De vissers in Sri Lanka zijn door de vloedgolven van 26 decem ber het hardst getroffen. Hun vaak gammele huisjes direct aan de kustlijn werden bij dui zenden tegelijk door de golven uiteen geslagen. Duizenden vis sers en hun familieleden kwa men om het leven. Sommigen werden levenloos gevonden, hangend in een boom op een hoogte van meer dan twee me ter. Tienduizenden vissersbo ten gingen verloren of werden onherstelbaar beschadigd te ruggevonden, soms honderden meters landinwaarts. De Stichting Wederopbouw Vissershuizen Sri Lanka uit Amersfoort heeft zich het lot aangetrokken van de vissers, de allerarmsten van het eiland. Paalvissers uit Sri Lanka vissen weer in de Indische Oceaan. Foto ANP/Patrick Selbach Met kleinschalige projecten helpen ze vissersfamilies aan een nieuw huis van steen op meer dan 100 meter van de zee, zoals de nieuwe overheidsre gels voorschrijven. De stichting heeft genoeg geld verzameld om voorlopig tien families aan een nieuw menswaardig be staan te helpen. Advocaat Rupasena Koswattage coördineert het Nederlandse project aan de Srilankaanse zuidkust. Hij speurt naar fami lies die momenteel het hardst hulp nodig hebben en die grond beschikbaar kunnen krij gen voor een nieuw huis. De bouw van verscheidene huizen is intussen in volle gang en de eerste zijn ook al bijna gereed. Stevige panden met verschil lende kamertjes en bestand te gen alle weertypen. Nu leven de meeste ontheemde vissers nog in tenten.Als het regenseizoen over een paar maanden begint, dan spoelen ze weer weg", vreest Koswattage. De uitverkoren vissersgezinnen zijn dolgelukkig met de Neder landse hulp. „Ik heb weer een toekomst.", aldus de 42-jarige Indrawatha als ze bezoek krijgt van vertegenwoordigers van de stichting. Haar verwoeste huisje waarin ze met haar moeder leefde stond op een afgelegen plek honderden meters van de zee. Toch sloegen de tsunami's er toe. Niemand bekommerde zich om deze vrouw, op een af gelegen lapje grond onder de palmbomen. De buitenlandse hulptransporten gingen de af gelopen maanden letterlijk aan haar voorbij. „Het zijn deze mensen voor wie we willen bouwen. We hopen meer fondsen te werven om meer mensen een echt dak bo ven hun hoofd te geven. We hebben genoeg geld voor tien woningen, maar we hebben weer twee nieuwe families op het oog die we kunnen hel pen", stelt Koswattage. „Deze gemeenschappen krijgen een beetje financiële steun van de overheid en in het begin ook van de grote hulporganisaties. Nu zijn ze vooral afhankelijk van kleinere projecten. De nood is nog altijd hoog. Som mige kampen hier aan de kust hebben geregeld geen drinkwa ter en oog voor hun trauma's en angsten is er eigenlijk nau welijks." De gezinnen die hulp krijgen uit Nederland onderstrepen alle dat ze weer op zee aan de slag zijn of dat snel zullen doen als er nieuwe boten beschikbaar komen. Met een vissersboot kan in het levensonderhoud worden voorzien van drie ge zinnen. Ook de paalvisser Rar gith benadrukt dat de gemeen schap verder wil en verder moet. „We willen niet afhanke lijk blijven van steun. Ik kan op een dag soms vele honderden vissen vangen. De vraag naar vis is terug en dus moet ik de zee in, ondanks de bedreigin gen die er blijven." PvdA kritisch over schenken schepen straatsburg/anp - De VÏS- sersboten die de Europese Unie aan de tsunamilanden wil geven, stuiten op verzet van de PvdA in het Europees Parlement. De partij wil met andere socialistische fracties tegen de hulp stemmen, ten zij er strengere voorwaarden komen.„De behoefte moet echt aangetoond zijn en de lokale vissers moeten zeg genschap krijgen over de bo ten", zei PvdA-leider Max van den Berg dinsdag, na overleg met vissersorganisa ties in Sri Lanka en India. „Anders dreigt een tweede tsunami: een vloedgolf aan rijke jongens uit het westen die er de zee komen leegvis sen." Van den Berg zoekt nog een meerderheid voor zijn eis. Het Europees Parle ment stemt morgen over de hulp. De 58-jarige al-Jaafari is leider van de islamitische Daawa-par- tij, een van de twee grootste partijen binnen de VIA. Hij staat te boek als gematigd, in vergelijking met leiders van de andere groete sji'itische partij in Irak. Deze onderhoudt nau were banden met het islamiti sche regime in Iran. Al-Jaafari studeerde medicijnen in Irak, maar verliet het land in 1980 vanwege de repressie van Sad dam Hoessein. Hij verbleef lan ge tijd in Groot-Brittannië en keerde na val van het Baathre- gime terug naar zijn vaderland. Sinds de soevereiniteitsover dracht in juni was hij vice-pre sident van Irak, een meer cere moniële functie. „De prioriteit is nu veiligheid," zei al-Jaafari gisteren. Hij zei dat als hij premier wordt, de veiligheidstroepen zullen wor den uitgebreid. Ook gaf hij aan dat hij de soennitische Arabie ren binnen de politieke arena wil brengen. Die voelen zich ge marginaliseerd en bleven bij de verkiezingen grotendeels weg. De islam zal volgens al-Jaafari de staatsgodsdienst zijn, maar de grondwet zal „gebaseerd worden op het respecteren van alle religies en vrijheden in Irak." den haag/gpd - De 58-jarige arts Ibrahim al-Jaafari, staat be kend als zachtmoedig en be hoedzaam. In de dreiging van een Iraakse burgeroorlog ge looft hij niet. „Sji'iten noch soennieten zullen een burger oorlog accepteren. Irakezen hebben veel beproevingen doorstaan, en nog steeds kun nen zij naast elkaar leven." De vader van vijf kinderen en zwager van groot-ayatollah al- Sistani, werd geboren in de hei lige stad Kerbala. Hij studeerde medicijnen in de noordelijke stad Mosoel In 1966 werd hij actief voor de islamitische Daawa (Oproep)-partij, de oud ste sji'itische partij in Irak. Die groepering was onder het Baath-regime in de jaren ze ventig het slachtoffer van zware repressie. Duizenden partijle den werden geëxecuteerd. Al- Jaafari ontvluchtte Irak in 1980 en vestigde zich in Groot-Brit- tannië. In ballingschap ontpopte hij zich eind jaren negentig tot een belangrijke figuur binnen de partij. Hij won een richtingen strijd rond de vraag hoe gezag hebbend Iraanse ayatollahs ook voor Iraakse sji'iten zijn. Al-Jaa- fari vond dat sji'iten de vrije keus moeten hebben bij het zoeken van hun geestelijk lei der. Kort na de val van Saddam Hoessein keerde de Daawa-lei- der terug naar Irak. Hij nam deel in de Iraakse Regerings raad die onder het voorlopige coalitiebestuur van de Ameri kaanse bewindvoerder Paul Bremer dienst deed. Na de soe vereiniteitsoverdracht werd hij vice-president van Irak. Ibrahim al-Jaafari Foto: Reuters/Thaier Al-Sudani Was die functie vooral ceremo nieel, als premier zal al-Jaafari zijn diplomatieke kwaliteiten hard nodig hebben om de boel bij elkaar te houden. In tegen stelling tot zijn voorganger Ayad Allawi is al-Jaafari een man van de nuance. Hij beseft dat de Iraakse 'verliezers', de Arabische soennieten, binnen de boot moeten blijven. „De achtergrond van degenen die sji'iten aanvallen mag dan soennitisch zijn, maar veel mensen begrijpen best dat zij niet het soennitische denken vertegenwoordigen", zei al-Jaa fari onlangs. Of de intellectueel ook over de nodige daadkracht beschikt valt nog te bezien. canberra/anp -Australië stuurt circa 450 extra militairen naar Irak. De soldaten nemen de plaats in van Nederlandse mili tairen. De Australische premier Howard verklaarde tot het be sluit te zijn gekomen omdat „de omstandigheden zijn veran derd". De extra militairen uit Australië zullen worden ingezet om Ja panse manschappen te be schermen die helpen bij de we deropbouw van Zuid-Irak. Ne derlandse militairen die de Ja panners nu nog beschermen, zijn begonnen-met hun terug trekking die in mei moet zijn voltooid. Daartoe was na een intens politiek debat in Den Haag besloten. Volgens Howard heeft Canber ra op Brits verzoek besloten tot een versterking van zijn contin gent nadat de Nederlanders hun missie niet hadden willen verlengen. De Japanse premier Junichiro Koizumi heeft vorige week nog telefonisch contact gehad met zijn Australische ambtsgenoot over deaa kwestie. Groot-Brittannië ham in Den Haag vergeefs gelobbyd voor een verlenging van de Irak-mis- sie. Australië was een van de nauwste bondgenoten van de Amerikaanse president Bush bij diens aanval op het bewind van de Iraakse president Saddam Hussein. Momenteel zijn onge veer zeshonderd Japanners ge stationeerd in de provincie al- Muthanna in Zuid-Irak. Howard zei dinsdag tijdens een persconferentie dat de Austra liërs in eerste instantie 'teke nen' voor een jaar. Hij weigerde vragen te beantwoorden over een mogelijke verlenging. De stationering van de extra Au stralische troepen begint in on geveer tien weken. Momenteel heeft Australië ongeveer 950 militairen in Irak gelegerd. Het dorp Dahouyeh in het zuidoosten van Iran is totaal verwoest door de aardbeving van gisteren. Foto: EPA/Abedin Taherkenareh.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7