Steeds meer spijbelaars aangepakt SffiSgS BINNENLAND 2 Rotary: 100 jaar en nog steeds een beetje vreemd voorn moskee Schoolverzuim vaak voorbode van later crimineel gedrag 'Reiziger de dupe van slecht onderhoud spoor' WD eist rampenplan voor computersystemen Baanbrekers op het Plein Kosten sluiting centrale Veroordeling Deventer moordzaak onherroepelijk Borssele ruim 1 miljard HMD iaat: Minder enleden iaac - Het aantal leden rovinciale staten gaat in :erug van 760 naar 564. De Kamer heeft gisteren in- md met een wetsvoorstel ie. Het wetsvoorstel werd 10 door de Tweede Kamer inomen, maar is nu pas de senaat behandeld. Ver ering van het aantal sta- den moet leiden tot meer aardigheid van het provin- bestuur. 1 >n militaire Fchten op Eelde - Groningen Airport Eelde mag als enige luchthaven derland voorlopig geen ire vluchten ontvangen, ïilitaire vliegverkeer op vond plaats op basis van ntheffing van het ministe- n verkeer en waterstaat, - die is vernietigd door de ursrechter. Omwonenden et vliegveld hadden zich rechter beklaagd over de ire vluchten. »ens bekennen »rd cafébaas (arden - Twee van de drie is die worden verdacht moord op een Leeuwar- fébaas, hebben bekend, derde verdachte is het aar ministerie 'nog aan eien', zegt persofficier er. De jongens, tussen 17 aar oud, hadden geen relatie met het slaehtof- gens justitie betrof het ofmoord. De 54-jarige ex it van café Nijlan kwam ïacht van 17 op 18 janua- een messteek in de hals t leven. vuurwerkramp bijl overleefd ede - Drie bomen die in e vuurwerkramp in En- overleefden, blijven op ek in de wijk Roombeek Dat heeft wethouder R. gisteren laten weten, inenden van de beeldbe- acacia's hadden heftig esteerd tegen de mogelij- van de bomen. De ge- e had een kapvergunning aagd voor de drie bo- idat ze de herinrichting beek Roombeek in de inden. Het plan is nu zo last dat de bomen kun- ren staan. Baric-zaak gehouden ^Ïm - Het gerechtshof in En heeft de behandeling t hoger beroep van de ;e jongen uit Nijmegen ïorgen aangehouden. De he logische en psychiatri- pportage van de mede- M°id,hte van de moord op de in hi igse scholiere Maja Bra- nog niet klaar. Hij kreeg elf jaar cel opgelegd. Hij it als twee mededaders ir beroep tegen de ver- ndwe ng. Die hebben van het aardere straffen gekregen rechtbank hen oplegde, er volgens het hof sprake een weerzinwekkende d zonder een enkel be- i5 jk motief. f woensdag 23 februari 2005 den haag/anp - Het aantal ou ders en kinderen dat justitie aan pakt voor spijbelen, is de laatste jaren fors gestegen. Vorig jaar behandelde het openbaar minis terie (OM) bijna 5000 spijbelza- ken, driemaal zoveel als in 1998. Dat blijkt uit cijfers die het OM op verzoek van het Algemeen Dagblad op een rijtje heeft ge zet. Ruim de helft van de gevallen belandt bij de kantonrechter, die verzuimende scholieren vaak een leer- of werkstraf op legt. Ook een boete is mogelijk. Alleen de ernstigste gevallen, zoals leerlingen aie bij herha ling verzuimen, komen bij de kantonrechter terecht. Eerst probeert justitie samen met leerplichtambtenaren en het bureau Halt leerplichtige jongeren weer naar school te krijgen. Ook kan Halt een werk straf opleggen, Pas als dit geen zoden aan de dijk zet, komt de rechter eraan te pas. Een spijbelaar kan ook de cel in, maar daar is justitie nooit op uit omdat dit alleen maar leidt tot meer verzuim. Toch begon het OM in Almelo ruim een jaar geleden met een experiment waarbij spijbelaars enkele we ken in een jeugdinrichting kun nen belanden. Justitie, Halt en leerplichtamb tenaren willen spijbelen bestrij den omdat veel jongeren die in de criminaliteit terechtkomen, een voorgeschiedenis van les- verzuim hebben. Jongeren zonder diploma heb ben aanzienlijk minder kansen op de arbeidsmarkt en lopen daarom ook een grotere kans om af te glijden naar crimineel gedrag. Verschillende gemeentes heb ben hun eigen aanpak van schoolverzuim. Den Haag voert een lik-op-stukbeleid. Amster damse jongeren die veel spijbe len of moeite hebben met het vinden van een baan, krijgen sinds vorig jaar begeleiding. Het Regionaal Opleidingscen trum (ROC) voor Handel, Ver koop en Administratie in Am sterdam begon vorig jaar met een proef waarbij de school spijbelaars onmiddellijk terecht wijst via een sms. Van spijbelen is sprake als een leerling drie dagen achter el kaar niet op school verschijnt of over een periode van vier we ken meer dan eenachtste van de lessen verzuimt. Ook komt de leerplichtambte naar in actie als blijkt dat een jongere helemaal niet op een school staat ingeschreven. leeuwarden/anp - Tegen een 25-jarige man is gisteren voor de rechtbank in Leeuwarden een celstraf van twee jaar geëist, omdat hij in november vorig jaar in Heerenveen brand heeft gesticht in een moskee. Dat po litieagenten het vuur op tijd konden doven, maakte voor de officier van justitie weinig uit. „De imam woonde naast de moskee en zijn leven is in de waagschaal gelegd", zo zei hij. De brandstichter belde na zijn daad op 10 november het alarmnummer 112. Hij viel door de mand omdat een agent zijn stem herkende. De man ontkende gisteren dat zijn daad ook maar iets met dè moord op Theo van Gogh op 2 november te maken heeft. Dê officier van justitie tijfeit daar aan. M. stuurde een dag na de brandstichting een brief naai de politie in Heerenveen met daarin de zinnen 'De maat té vol' en 'De heilige oorlog is be-J gonnen'. In zijn huis werderi een Duitse vlag met daarop eeri hakenkruis en boeken ovef Adolf Hitler gevonden. „Ik wil? de erbij horen, een stukje hou} vast hebben", aldus de ver dachte. De rechtbank doet dinsdag 12 april uitspraak. utrecht/anp - De aanpak van het onderhoud van het spoor moet anders. De sector werkt nu niet goed genoeg samen, waardoor het werk aan het rail- net onnodig duur is en reizigers te vaak vertragingen oplopen. Dat zei directeur C. de Jongh van Railforum gisteren. Bij Railforum zijn onder meer ProRail, het ministerie van ver keer en waterstaat, de NS, Schiphol en aannemers aange sloten. De organisatie heeft on derzoek gedaan naar de huidige manier van spooronderhoud. Het probleem zit hem vooral in de versnippering van de spoor- sector, zei De Jongh. Sinds de opsplitsing van de NS zijn af zonderlijke bedrijven verant woordelijk voor het onderhoud, het reizigers- en het goederen' vervoer, en die bedrijven weW ken slecht samen. Volgens Dë Jongh is de treinreiziger daar de dupe van. De versnippering van de spoorsector houdt boven dien vernieuwingen tegen die- het onderhoud tot wel 40 pro- cent goedkoper kunnen maken. Kostenbesparingen zijn hard nodig, aldus Railforum. Voor onderhoud is voor de koemnde tien jaar 1,6 miljard euro extra gereserveerd. Veel te weinig, vindt de spoorsector. Er zou ruim 2 miljard euro nodig zijn. Railforum wil dat de spoorsec tor betere afspraken maakt. De organisatie wil jaarlijks bijeen komsten organiseren waar de branche wordt afgerekend op de behaalde resultaten. den haag - Drie leerlingen van de Laurentius Praktijkschool uit Delft voeren actie tegen de jeugdwerkloosheid op het Plein in Den Haag (om de hoek van het Binnenhof). Ze over handigden brochures over de 'Baanbrekerswedstrijd' aan Kamerleden Jet Bussemaker (PvdA) en Jan ten Hopen (CDA). De wedstrijd betreft het meest effectieve en originele idee tegen jeugdwerkloosheid. Foto: WFA den haag/gpd - De overheid moet op zo kort mogelijke ter mijn maatregelen nemen om te voorkomen dat de maatschap pij door een terreuraanval op vitale computersystemen volle dig wordt ontregeld. Deze eis heeft de WD-fractie gisteren bij minister Thom de Graaf (D66, bestuurlijke vernieuwing en in formatietechnologie) op tafel gelegd. Volgens WD-kamerlid Zsolt Szabo wordt in de huidige ram penplannen geen rekening ge houden met de mogelijkheid van een ICT-aanval op bijvoor beeld de informatiesystemen van de luchthaven Schiphol. Szabo: „Wat als terroristische hackers bijvoorbeeld de vracht- verwerking, luchtverkeerslei ding en passagiersinformatie systemen tegelijk als doelwit nemen? Dan is de ramp niet te overzien." Tijdens een recent werkbezoek aan het National High Tech Cri me Center op Schiphol ontdek te Szabo dat er geen crisisbe heersplannen bestaan voor het geval criminelen en terroristen computersystemen aanvallen. Szabo vindt dat onacceptabel. .laucratie vreet n jeugdzorg ag - De jeugdzorg komt ie bureaucratie. De bu- iugdzorg krijgen subsi- vel veertig potjes. Dat it dat aan veertig ver- ide instanties verant- l moet worden afge lat kost enorm veel tijd. ook kleine subsidies iet eens genoeg zijn om in van de verantwoor- lekken, zo blijkt uit een isatie van Operatie it is een samenwer- rband van vijf ministe- let gebied van jeugd- nten balen Jienstauto r - De ondernemings- I Bh he politie in Utrecht «■jch bij de korpsleiding over de nieuwe tuto's. Volgens een aan- de wer)ten is he Ford Focus te Menie Focus kwam als beste ™Htest onder meer door de ais laaiiofferbak en de veilig- -'i'aaff or he politie in Utrecht &Jde het een overstap van ire Opel Vectra naar de Focus. ir verdacht >lgelden dood zus Ingen - De politie ver- Ï5."p 61 -jarige man van de ekering. |n Zijn ZUS. De VTOUW rond acht aangetroffen in aan de Duifstraat in De politie hield de in die woning aan. iam van de 57-jarige [ertoonde volgens de poren van geweld. Over :acht van het misdrijf is :s bekend. den haag/anp - De kosten van sluiting van de kerncentrale in het Zeeuwse Borssele kunnen oplopen van enkele honderden miljoenen tot ruim 1 miljard euro. Staatssecretaris Van Geel van milieu schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer. Van Geel opperde vorige week wegens die dreigende hoge re kening de kerncentrale langer open te houden dan afgespro ken in het regeerakkoord. Daarin staat dat de centrale in 2013 dicht gaat. De kleinste re geringsfractie van D66 wees Van Geels voorstel meteen af. Het regeerakkoord kan alleen worden opengebroken als alle drie regeringsfracties het daar over eens zijn. De WD is altijd voor het ge woon openhouden van Borsse le geweest. Het CDA wil voor alsnog niet tornen aan de af spraken uit 2002. Van Geel schrijft dat EPZ, de ei genaar van Borssele, weigert vrijwillig de bedrijfsvoering in 2013 te beëindigen. Hij heeft daarom advies ingewonnen bij de landsadvocaat en het onaf hankelijke onderzoeksinstituut ECN Beleidsstudies over de ju ridische en financiële gevolgen van die opstelling van EPZ. Vol gens de landsadvocaat is een schadevergoeding aan het elek triciteitsbedrijf, dat een onbe perkte vergunning heeft, bij ge dwongen sluiting „onontkoom baar". Het waardeverlies wordt door ECN ingeschat op een be drag van enkele honderden miljoenen euro tot ruim 1 mil jard. De grote marge tussen het waardeverlies en de eventuele schadevergoeding wordt ver oorzaakt door de onzekerheid over de ontwikkeling van de elektriciteitsprijzen enerzijds en de investeringen die nodig zijn om de kerncentrale langer open te houden. Milieuorganisatie Greenpeace beschuldigt Van Geel ervan dat hij zelf de reke ning opdrijft door EPZ toestem ming te geven voor investerin gen. De Tweede Kamer houdt later deze week een spoeddebat over Borssele. den haag/anp - De veroorde ling van het gerechtshof Den Bosch in de Deventer moord zaak blijft intact. Dat heeft de Hoge Raad gisteren bepaald. De celstraf van twaalf jaar die Ernst Louwes uitzit voor de moord op weduwe Jacqueline Wittenberg uit Deventer in 1999 is daarmee onherroepelijk geworden. De advocaat van Louwes, G.J. Knoops, vocht het arrest van het hof in Den Bosch aan. De raadsman vond dat nieuw DNA-bewijs dat bij dit hof was voorgedragen, niet had mogen worden gebruikt. De Hoge Raad denkt daar anders over. Het hoogste rechtscollege van Ne derland vindt dat het hof in Den Bosch al het relevante be wijsmateriaal, dus ook nieuw materiaal, mag gebruiken. Knoops werd in zijn verzet te gen de veroordeling van het hof in Den Bosch gesteund door de advocaat-generaal, die bij de Hoge Raad optreedt als advi seur. Die pleitte er in november voor om het omstreden arrest te vernietigen en de zaak over te laten doen door een ander hof. De zaak tegen de 51-jarige Ernst Louwes, inmiddels be kend als de Deventer moord zaak, kent een bizar verloop. Het begon met de moord op de weduwe Wittenberg, op 23 sep tember 1999 in haar woning in Deventer. De vrouw werd met vijf messteken om het leven ge bracht. In november van dat jaar arresteerde de politie fis caal-jurist Louwes. Het slacht offer had Louwes kort voor haar dood benoemd tot executeur- testamentair van de miljoe nenerfenis van haar man. De rechtbank in Zwolle sprak Louwes vrij, omdat het bewijs tegen hem onvoldoende was. In hoger beroep veroordeelde het hof in Arnhem de man echter tot twaalf jaar cel, op basis van een geursorteerproef en een verdacht telefoongesprekje dat hij op de avond van de moord met de weduwe had gevoerd. r Alov D/10ak ïimi t - ptr Dp twppdp liikt wat lastii (advertentie) ALNO is anders... Anders in acties bijvoorbeeld. Bij Alno gaat dit jaar de zomerzon wel heel vroeg schijnenl Profiteer nu van zonnige kortingen op tal van extra's voor uw landhuis keuken. Uw ALNO Select Dealer: Vraag bij de ALNO Select Dealer naar de actievoorwaarden HAARLEM Rob Woud Keukens Delftstraat 48 tel.: 023-5511689/90 HAZERSWOUDEDORP Keukencentrum Waddinxveen Frankrijklaan 4 tel.: 0172-236323 IJMUIDEN Möbel Kaiser Marktplein 2 tel.: 0255-546380 SASSENHEIM Sassenheims Vloerenhuis Keuken 3000 Koetsiersweg 7 tel.: 0252-230481 VOORSCHOTEN Keukenstudio Kon. Julianalaan 46 tel.: 071-5615927 door Alex Bogers den haag - De Rotary bestaat deze week 100 jaar. En hoewel de rotarians graag van hun 'ou de mannen-netwerk'-imago af willen blijft de Rotary een beetje een eigenaardig gezelschap. „We hebben echt wel leden van tus sen de dertig en veertig jaar." Wie bij de bijeenkomsten van de Rotary gaat kijken ziet stee vast hetzelfde beeld. Op het oog keurige, beschaafde heren met een gemiddelde leeftijd van in de vijftig. Vrijwel allemaal blank, geen rock en rollers op leeftijd of ex-punks met een oorbel. Netjes geknipt, zo nu en dan een bril of/en een gedistin geerd baardje. Net iets meer dan een op de tien leden is vrouw. De Rotary, die deze week hon derd jaar bestaat, mag geen eli tair gezelschap heten, maar een beetje (zakelijke) elite is het wel. De leden moeten een vooraan staande of leidinggevende functie hebben in het bedrijfs leven of bij de overheid, docent mag ook. Een verhuizer en een winkelbediende in loondienst lijken weinig kans te maken. Jan Hemminga, gouverneur van het district Noord met 64 clubs en woordvoerder namens de Rotary in Nederland, probeert het beeld een beetje bij te stel len. „Het imago van zakenman nen die elkaar het balletje toe spelen is helemaal achterhaald. Maar kosten voor contributie, Een bijeenkomst van de Rotary in Delft. Het beeld van de Rotary is bijna overal gelijk: voornamelijk heren van middelbare leeftijd en af en toe een vrouw. Foto: ANP/Guido Benschop (de bedragen lopen uiteen, maar bij zijn club 80 euro per kwartaal, red.) etentjes, reizen etc. zijn voor veel mensen te hoog. Toch hebben we ook mensen van tussen de dertig en veertig." Wellicht draagt de selectiepro cedure bij aan de gemiddelde leeftijd en het imago van de le den. Het is een hele heisa om lid te kunnen worden van de Rotary. Aanmelden is onmoge lijk, je moet worden gevraagd en dat kan alleen als je in een beroepstak actief bent die nog niet is vertegenwoordigd. Ook dien je qua karakter bij de club te passen. De leden maken ge zamenlijk uit of de nieuweling geaccepteerd wordt. Jezelf aan bieden als potentiële rotarian kan werken, maar meestal niet. De leden kijken liever zelf rond. Al kom op je bekende locaties overal dezelfde gezichten te gen", erkent Hemminga. Eenmaal geaccepteerd als lid wordt een ijzeren discipline verwacht. Wekelijks is er een bijeenkomst en leden moeten bij minimaal 60 procent van die vergaderingen aanwezig zijn. Ook wordt deelname en zo nu en dan zelfs initiatief verwacht bij de talrijke acties voor diverse goede doelen. De presentie wordt bijgehouden óp lijsten die worden verzameld op het Europese hoofdkantoor in Zwitserland. Vein de nieuweling wordt ver wacht dat hij zich in het begin nadrukkelijk presenteert. Hij verplicht zich twee voordrach ten te houden. Een over zijn be roep: wat doe je. hoe ga je om met je klanten, met je personeel etc. De tweede lijkt wat lastiger en wordt het 'levensbericht' ge noemd. De regels bepalen dat j het nieuwe lid daarin veel per- i soonlijke informatie geeft over zijn gezin, jeugd, kinderen en hun activiteiten etc. Volgens Hemminga moeten de regeltjes allemaal niet zo zwaar opgevat worden. „Dat levens bericht kan zo summier zijn als_ jezelf wil. In een club van vijftig mensen is niet iedereen je vriend efl hoeft dus niet ieder een te weten of je een rotjeugdj hebt gehad of dat je zoon niet wil deugen. De richtlijnen laten zich alleen niet zo makkelijk veranderen omdat we een we reldwijde organisatie zijn." Toch is ook Hemminga soms streng in de leer. Als gouver- neur wordt hij geacht eenmaal alle afdelingen in zijnftegio langs te gaan. De bezoekjes, in-| clusief voorbereiding, zijn ar- beidsintensief en dienen vooral' als controlemiddel. „Toen ikzelf nog in het bestuur van mijn af- deling zat, had ik het niet zo op' die jaarlijkse vragen van de gouverneur: of we wel actief nieuwe leden wierven, genoeg 1 bijeenkomsten hielden ën ge- 1 noeg voor de samenleving de den. Maar nu zie ik het toch an ders. Het is vrijwilligerswerk en, het wordt vrijblijvend als je nie^ iedereen jaarlijks achter de j broek zit. Clubs zijn graag auto-- noom en het zijn net klassen op een lagere school. Je hebt druk-i ke, vervelende, rumoerige en brave klassen. Dat mag, als ze r maar wel allemaal de beginse len van de Rotary uitdragen.'' 1

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5