'Vrijheid van godsdienst beperken' BINNENLAND 1 'De jaarlijkse oprisping over de doodstraf 'Minister Donner vertekent de werkelijkheid' Huisartsen doen weinig met multivitamines Historisch onderzoek naar kwestie-Campert Gezin met 40.000 euro bruto levert meeste in Voorstel WD en D66 Verdeeldheid over datum invoering nieuwe WAO Winkeldief Amsterdam krijgt factum* Per arrenslee naar ambulance Protest gescheiden vaders Laatste veroordeling zaak-Joos aat stemt in VUT-ingreep "jfcAC - De Eerste Kamer ■isteren ingestemd met linetsingrepen in VUT- en isioenregelingen per 1 ja- volgend jaar. Alleen de itiepartijen Groenlinks SP stemden tegen. De se- rong vorige week nog bij er De Geus van sociale en staatssecretaris Wijn ïanciën aan op uitstel van nnen met een jaar. De egde toe dat de invoer- i alsnog kan verschuiven leptember de voorberei- ijd te krap blijkt. ;ere toelage tair op missie AAG - Militairen op missie en hogere toelage. De zo- n regeling "Voorzienin- Vredes- en Humanitaire ties' (WHO) wordt ver van 27 dollar (ongeveer >uro) naar 25,40 euro per it is het resultaat van on- lelingen tussen Defen- le vakbonden voor de- irsoneel. De verhoging ier 1 februari van dit jaar, ïeeft geen verder terug- ïde kracht. «broken bij ide-parket lag - Het in fraudezaken :ialiseerde functioneel in Den Haag is afgelopen inde doelwit geweest van f ers. De politie heeft ien nog geen aanhoudin- rricht. Dat heeft persoffi- jsdorp van het openbaar erie in Den Haag gister- |gezegd. De criminelen n uit een beveiligde I in het pand aan het En- aplein een kleine hoeveel- pld, goederen en gege- >er lopende onderzoeken heeft 6ooo Jiens te veel - De provincie Flevo- ieft een varkenshouder [en opgedragen ruim esvarkens te verwijde- *Jzijn stal. Volgens de mi ning mocht de vee- fij 6080 vleesvarkens p, maar dat aantal was ien tot meer dan 12.000 rten. Omwonenden |en al maanden over de 'erlast. De boer heeft zes de tijd om het teveel aan is kwijt te raken. f maanden cel b» advocaat Een advocaat uit het Roden is gisteren ver- "jld tot vier maanden cel k opzetheling. De fraude- s? van de rechtbank in As- lijk it bewezen dat de 53-ja- tejvocaat een belangrijke vrjft gespeeld in een op- w^szaak uit 2000, waarbij s wibank voor ruim 4,4 mil- ie giro is getild. Het geld is in Hs vrijwel meteen terugge- r beh- "vermiste in woensdag 23 februari 2005 lE' rer])e F den haag/gpd - WD en D66 vinden dat de vrijheid van gods dienst beperkt moet worden. Mensen mogen niet op basis van hun religie meer ruimte krijgen om anderen te beledigen dan niet-gelovigen, die zich alleen kunnen beroepen op hun vrij heid van meningsuiting. D66 vindt bovendien dat er in het publieke debat veel meer moet mogen. „Spot en provo catie hebben een belangrijke functie", betoogde D66'er Van der Ham in een debat over de grondrechten. Achteraf gezien had D66 zijn handtekening niet moeten zet ten onder de brief waarin de fractievoorzitters van de Twee de Kamer vorig jaar justitiemi nister Donner opriepen actie te ondernemen tegen imam Ab- dul-Jabbar van de Ven. Die had gezegd dat hij het niet erg zou vinden als het onafhankelijk ka merlid Wilders dood zou gaan. „Er is een ontwikkeling in de discussie wat je wel en niet mag zeggen. Wij vinden dat de vrij heid van meningsuiting voorop moet staan", aldus Van der Ham. Die ommezwaai verbaasde an dere fracties. „Toen Pim For- tuyn ervoor pleitte het verbod op discriminatie af te schaffen, was dat voor u nog de bijl aan de wortel van de samenleving". sneerde PvdA'er De Vries. D66 wil overigens de vrijheid van godsdienst niet uit de grondwet schrappen. Ook de WD heeft, net als D66, de indruk dat rechters vinden dat mensen op basis van hun geloof meer mogen zeggen dan ongelovigen. WD'er Luchten- veld wees erop dat imam El Moumni niet vervolgd is van wege zijn uitspraak dat homo's van hoge gebouwen gegooid moesten worden. „Wij willen niet dat artikel 1 van de grond wet (dat discriminatie op grond van ras en geslacht verbiedt, red) uitgehold wordt met een beroep op de vrijheid van gods dienst." De LPF stelde daarentegen dat zij helemaal niet vindt dat de vrijheid van godsdienst groter wordt. De fractie wil ook niet af van artikel 1 van de grondwet, zoals haar grondlegger Fortuyn voorstelde. „Dat was zijn opvat ting", benadrukte woordvoer der Eerdmans. Hij vindt dat de staat neutraal moet zijn. Daar om mogen ambtenaren ook geen religieus voorgeschreven kleding, zoals hoofddoekjes dragen. Het pleidooi van Groenlinks om in de grondwet vast te leg gen dat de regering ook voor het welzijn van dieren moet zorgen, kreeg geen meerder heid. den haag/gpd - „Heel boos ben ik! De ruzie met minister Donner was net maandagavond bijgelegd en nu komt hij met dit!" WD-Kamerlid Hirsi Ali heeft geen goed woord over voor het optreden van CDA-minister Donner rondom haar beveiliging. Een brief van Donner giste ren aan de Tweede Kamer over dit on derwerp is niet alleen Hirsi Ali maar ook Kamerlid Wilders in het verkeerde keel gat geschoten. Donner bestrijdt dat de overheid onvol doende zijn best heeft gedaan om de be dreigde Kamerleden Hirsi Ali en Wilders in een acceptabele woning te beveiligen. Volgens Donner wees Hirsi Ali in januari een extra beveiligde woning af, waar door zij in een marinekamp te Amster dam moest worden ondergebracht. Wil ders zou zelf de voorkeur hebben gege ven aan huisvesting op Kamp Zeist. Hirsi Ali en Wilders vielen van hun stoel toen zij de brief gisteren onder ogen kre gen. Wilders nodigt Donner uit eens met eigen ogen te komen kijken in zijn ver blijf. „Ik slaap in een cel met een dikke deur met tralies." Cynisch: „Er staat een bed en een tv, dat wel. Donner moet eens ophouden met de indruk te wek ken dat wij zelf voor deze situatie heb ben gekozen." Hirsi Ali beschuldigt Donner ervan de werkelijkheid te vertekenen. „Hij schrijft dat ik op eigen verzoek na de dood van Theo van Gogh naar het buitenland ben vertrokken. Dat is gewoon niet waar. Ik móest. Hij zegt dat ik een woning heb geweigerd. Die heb ik meteen geaccep teerd, maar het werd me ontraden! Alle woningen die ik zelf had gevonden wer den intussen afgewezen omdat ze niet te beveiligen zouden zijn. Het probleem is: in voornemens en vage toezeggingen kan ik niet wonen." Op verzoek van PvdA-Kamerlid Kalsbeek wijdt de Tweede Kamer binnenkort een debat aan de beveiliging van Hirsi Ali en Wilders. Hirsi Ali zocht vrijdag de publi citeit met klachten over de manier waar op zij en Wilders gehuisvest zijn. Hirsi Ali zei niet te begrijpen waarom bedreig de kamerleden als gevangenen moeten leven, terwijl in het buitenland bedreig de politici wel in een normaal maar ex tra beveiligd huis kunnen wonen. Maan dagavond zegde Donner toe dat snel naar een oplossing zal worden gezocht. In zijn brief zegt Donner echter dat hij het betreurt dat Hirsi Ali de verblijfplaat sen van haarzelf en Wilders vorige week publiek heeft gemaakt. Daarmee is de veiligheid van henzelf en van hun bevei ligers in de knel gekomen. Hirsi Ali laat desgevraagd weten aan het eind van haar Latijn te zijn. „Donner schendt zelf de afspraak dat wij hier ra diostilte over zouden bewaren. Intussen doet hij net alsof wij dit zelf in vrijheid zo gewild hebben. Dat soort redenerin gen vindt je doorgaans alleen terug bij dictaturen. Mijn idee van vrijheid is toch echt iets anders." den haag/anp - Het kabinet is verdeeld over de invoeringsda tum van de nieuwe, strengere WAO. CDA-minister De Geus van sociale zaken wil volgens bronnen in politiek Den Haag vasthouden aan 1 januari vol gend jaar, zoals in het regeerak koord is afgesproken. Zijn WD- collega Zalm van Financiën vindt dat de operatie beter een jaar kan worden uitgesteld. Over de invoering van de nieu we WAO zijn problemen ont staan, omdat uitkeringsinstan tie UWV zegt meer voorberei dingstijd nodig te hebben. Kern van de nieuwe WAO is dat alleen volledig arbeidsonge schikten nog een uitkering krij gen. Wie deels nog kan werken, moet met een aanvulling op zijn salaris aan de slag blijven. Volgens het kabinetsplan zou die aanvullende uitkering zowel door UWV als door verzeke raars uitgevoerd moeten wor den. Hun onderlinge concur rentie zou voor betere kwaliteit moeten zorgen. amsterdam/anp - Winkeldieven in Amsterdam krijgen binnen kort een factuur mee als de winkelier ze overdraagt aan de politie. De gemeente Amster dam begint over een maand met een proef in twee winkel gebieden waarbij opgepakte dieven direct de rekening krij gen gepresenteerd voor de kos ten van de directe schade en van het oponthoud van de on dernemer. Dit moet de overlast bij winkeldiefstal beperken, al dus de gemeente. Bij het opmaken van de factuur wordt onder meer gekeken naar de tijd dat een winkel moest sluiten en de kosten van de in geschakelde beveiliging. Ook dieven die buiten de ope ningsuren opereren, krijgen een factuur nadat de politie ze heeft oppakt. Diverse winkelge bieden in Amsterdam hebben zich gemeld voor de proef. Half maart kiest de gemeente er twee uit. Een deel van het bedrag dat winkeliers innen bij de dieven, gaat in een speciaal fonds. On dernemers dre met een ernstig incident te maken hebben ge had, krijgen ondersteuning uit dit fonds. De gemeente wil dat de winkelcriminaliteit volgend jaar met een kwart is gedaald. Amsterdam is de eerste ge meente in Nederland die dit lik- op-stukbeleid invoert. Het landelijke Platform Detail handel vindt het een perfect initiatief. „We hopen dat ande re gemeenten het idee zo snel mogelijk overnemen", aldus een woordvoerster. Het plat form presenteerde begin febru ari nog een brochure voor win keliers om zelf stap voor stap schade te verhalen. vaals - Medewerkers van ambulancedienst en brandweer hebben gistermiddag een gewonde hartpatiënt per arrenslee over de besneeuwde heuvels van het Vijlenerbos in Zuid-Limburg naar de ambulance gebracht. De ambulance gleed weg op de spekgladde en steile weg naar bo ven en moest beneden aan de heuvel stoppen. In het bos was de al wat oudere wandelaar ten val gekomen en had zijn pols gebroken. Ook kreeg de man last van hartritmestoornissen en raakte hij onwel. De man werd met een arrenslee van boscafé Het Hijgend Hert op de Vijle- nerberg naar beneden gebracht. Het boscafé is sinds vijf dagen ingesneeuwd en voor auto's onbereikbaar. Foto: ANP/Marcel van Hoorn w( gevonden oéweert - Passanten heb- itermorgen bij een Maas- iStevensweert het stoffe- ratf/{rschot gevonden van alle é-jarige man uit Bunde. ngeijeft het Korps landelijke Sonjliensten (KLPD) bekend- enjrt. De man werd sinds 9 éit d| vermist, toen de boot elenj) hij meevoer, van de coot Borgharen omlaag en zonk. Het water van fis heeft het lichaam de 1? i>en weken 48 kilometer raliigiafwaarts meegesleurd, en ei igsgebruik in ei teer testen9 Iag - Minister Peijs van heij zet met haar Europese 's alles op alles om uiter- 006 een Europese test- de te hebben om drugs- k in het verkeer op te Dat heeft ze gisteren Tweede Kamer laten we- jljs reageerde op nieuwe kan de Stichting Weten- lelijk Onderzoek Ver- Jiligheid (SWOV). Daar- kt dat het drugsgebruik jongeren in het verkeer fcichte van 1987 is ver- P- Rijswijk/ANP - Huisartsen we ten weinig af van multivitami nes. Zij maken daar ook weinig gebruik van in het advies aan hun patiënten. Dat concludeert professor Hermus, emeritus hoogleraar Voedingsleer aan de Universiteit Maastricht, na on derzoek onder negenhonderd huisartsen. Het onderzoek, uitgevoerd door MRC Gezondheidszorg in sa menwerking met Centrum, producent van gezondheids producten, laat zien dat maar 30 procent van de huisartsen de rol van multivitamines als aan vulling op voeding met hun pa tiënten bespreekt. Hermus be treurt dat. Multivitamines vor men volgens hem een belang rijke aanvulling op de dagelijkse voeding: „Vitamines helpen mensen niet alleen bij herstel van ziektes, maar werken ook preventief, zodat mensen een betere weerstand opbouwen en minder snel ziek worden." Hermus vindt dat huisartsen veel te weinig weten over multi vitamines. Hij vindt het van be lang dat zij wetenschappelijk onderbouwde informatie over mogelijke toepassingen ontvan gen. Uit het onderzoek blijkt immers dat 40 procent van de huisartsen hier ook daadwerke lijk in geïnteresseerd is. Pro bleem voor de producenten van vitamines is dat ze geen ga ranties kunnen geven voor po sitieve effecten op de gezond heid. Binnen de Europese Unie zijn regels in de maak om mislei dende reclame over vitamine producten en andere voedings middelen te beperken. Daar door krijgen vitamineprodu centen mogelijk wel de kans htm middelen het predikaat 'gezond' te geven. Hermus stelt dat multivitamines op natuur lijke wijze bescherming bieden tegen een groot aantal aandoe ningen, waaronder vermoeid heid, bloedarmoede, oogaan doeningen en huidproblemen. den haag - Ondanks de verscherpte beveiliging is de vergadering van de Tweede Kamer gisteren ver stoord door drie mannen die vanaf de publieke tribune naar de kamerleden begonnen te schreeuwen. Kamervoorzitter Weisglas legde de vergadering onmiddellijk stil en ontruimde de zaal. De kamerleden zochten hun toevlucht in de wandelgangen. Het bleek te gaan om gescheiden vaders die een wettelijk recht op co-ouderschap eisten. Foto: WFA/Frank van Rossum genzat in de oorlog- Het college van B en W wil de feiten kennen over de oprich ting van het stichting, wil weten wat de toenmalige voors en te- gens waren en wat de gemeente heeft bewogen de Jan Campert Stichting op te richten. Het is verder de bedoeling dat de di recteur van het gemeentear chief alle feiten rond de Jan Campert Stichting onderzoekt die de afgelopen decennia naar boven zijn gekomen. De Jan Campert Stichting reikt jaarlijks literaire prijzen uit. De stichting is op 18 augustus 1947 opgericht, met behulp van de gemeente Den Haag. den haag/anp - De gemeente Den Haag laat de gemeentear chivaris een historisch feiten overzicht maken over de Jan Campert Stichting sinds de op richting. Burgemeester en wet houders besloten dat gisteren om een afweging te kunnen maken over de naam van de aan de gemeente gerelateerde Jan Campert Stichting. Afgelopen weekeinde meldde NRC Handelsblad dat het ver zet Campert (1902-1943) we gens collaboratie met de nazi's heeft omgebracht. Dat zou zijn gebeurd in concentratiekamp Neuengamme, waar de schrij ver van het verzetsgedicht Het lied der achttien dooden gevan- tie bevrijdt cÊen en vee - Kadavers, zieke die- icht verzorgde dieren, e en geld. De politie en diensten zijn gisteren de ig bezig geweest met on- k en opruiming op drie s in Brabant, twee in en een in Sterksel. De peeft een 58-jarige man vrouw van 23 aangehou- 1 beschuldiging van over- van milieuregels en van jlgeving over dierenwel- ilgens de politie zijn en vee in veiligheid ge- Enkele dieren bleken i zijn. Een dierenarts I enkele zieke beesten af. den haag/gpd - „Puur toeval", zegt drs. Patrick van Schie, directeur van het we tenschappelijk bureau van de WD, dat hij nu de discussie over de doodstraf op rakelt. „Dat had ik ook drie jaar geleden kunnen doen of pas over een jaar. Maar we komen nu met een themanummer over de doodstraf van ons tijdschrift Li beraal Reveil." In dat nummer pleit Van Schie in zeven pagina's voor het opheffen van het grondwettelijk verbod op de doodstraf. Als voornaamste argument geldt voor de directeur van de Telderstichting dat de doodstraf „genoegdoening aan de nabe staanden van de slachtoffers verschaft en dat het rechtsgevoel in de samenle ving wordt geschraagd". Hij bepleit dat seriemoordenaars, oorlogsmisdadigers, plegers van terreurdaden en gruwelijke moorden ter dood veroordeeld moet kunnen worden. Als deze misdadigers gevangenisstraf krijgen bestaat de kans op herhaling, al dus Van Schie. Ze komen immers na het uitzitten hiervan weer op straat. Bij le- t venslang kunnen ze nog altijd uitbreken, terwijl een ter dood veroordeelde moor denaar nooit meer in recidive kan gaan. Zodoende is de doodstraf preventief. Bovendien werkt die straf afschrikwek kend voor anderen. In Nederland vond de laatste executie plaats in 1952. In 1982 werd de dood straf voor alle misdrijven afgeschaft. Dik honderd jaar eerder, in 1870, was dat al voor 'gewone' misdaden geschied. In 1990 verdween de doodstraf ook uit het oorlogsstrafrecht. Nederland is verder gebonden aan diverse internationale verdragen waarin een verbod op de doodstraf is uitgevaardigd. Rechtspsycholoog prof. dr. P. van Kop pen zucht diep als hij enkele argumen ten van Van Schie hoort. „Pfff, de jaar lijkse oprisping over de doodstraf. Die man weet niet waar hij over praat. Het is een wangedrocht van een idee." Van Koppen is onderzoeker bij het Neder lands Studiecentrum Criminaliteit en Rechtshandhaving in Leiden. Dat zo'n straf afschrikwekkend zou wer ken is volgens hem onzin; slecht voor beeld doet slecht volgen. „Kijk maar naar de Verenigde Staten. Er zijn juist meer moorden als de doodstraf wordt opgelegd. Dan geeft de staat het foute voorbeeld", zegt Van Koppen. Volgens Van Schie snijdt dat argument geen hout. „In de VS mag iedereen een vuurwapen bezitten in tegenstelling tot in de meeste Europese landen. En 71 procent van de Amerikaanse moorden wordt met een vuurwapen gepleegd." De WD'er geeft in zijn artikel wel een argument tégen de doodstraf: de mense lijke feilbaarheid. Er kan een onschuldi ge veroordeeld worden. Maar dat kan met de huidige techniek, zoals DNA-on- derzoek, zo veel mogelijk worden uitge sloten, stelt Van Schie. „Het is een illusie dat DNA hard bewijs levert", reageert Van Koppen. „Het kan van alles betekenen. Als mijn sperma in de vagina van een vermoorde vrouw wordt aangetroffen kan dat betekenen dat ik met haar naar bed ben geweest en haar vermoord heb. Of dat iemand haar vermoord heeft nadat ik met haar naar bed ben geweest. Bovendien loopt een rechter altijd het risico dat hij een fout maakt. Juist bij de doodstraf is dat risico groot. De zaken waar de doodstraf op staat zijn meestal gecompliceerd. Er is een enorme druk van buitenaf op een veroordeling, want het zijn vaak gruwe lijke zaken. Daarmee loop je meer kans op een veroordeling, dus ook meer kans op een gerechtelijke dwaling. In de Tweede Kamer is alleen de SGP voor herinvoering van de doodstraf. „Een systeem waarin dat mogelijk is moet aan de strengste voorwaarden vol doen. Dat moet bij wijze van spreken 200 procent waterdicht zijn", zegt SGP- Kamerlid Van der Staaij. Van der Staaij is ervoor beducht het in voeren van de doodstraf te koppelen aan genoegdoening voor de nabestaan den. „Het gaat niet om het bevredigen van een boze menigte. Het gaat om evenredige vergelding. Bij een huive ringwekkende daad kan de overheid een huiveringwekkende straf opleggen. den haag/anp - Van alle inko mensgroepen hebben gezinnen met een bruto jaarinkomen van ongeveer 40.000 euro op 1 ja nuari het meest moeten inleve ren. Hun verlies aan koop kracht was gemiddeld 2,25 pro cent. Dat heeft het ministerie van sociale zaken gisteren be vestigd naar aanleiding van be rekeningen van vakcentrale MHP. Volgens de MHP is het verlies iets groter, namelijk 2,4 pro cent. Uit de cijfers van zowel Sociale Zaken als de vakcentra le blijkt dat gezinnen met een hoger of een lager inkomen minder achteruit zijn gegaan. Zo verliezen gezinnen met on geveer 60.000 euro volgens het ministerie 1,5 procent aan koopkracht. De MHP houdt het voor hen op een min van 2,0 procent. Volgens een woordvoerder van Sociale Zaken hebben gezinnen met een inkomen van 40.000 euro bovengemiddeld last van de hogere belastingtarieven en van de gestegen ziektekosten verzekering. Deze gezinnen zijn niet de eni gen die aan welvaart hebben moeten inleveren. Zo is een al leenstaande ouder met het mi nimumloon er per 1 januari 1,75 procent op achteruit ge gaan, aldus Sociale Zaken. AOWers die moeten rondko men van een sociaal minimum, zijn relatief gespaard gebleven met een achteruitgang van een half procent. Het volgende jaar ziet er voor gezinnen met een inkomen van 40.000 euro rooskleuriger uit, aldus de zegsman. De extra be lastingkorting voor mensen met een kind moet dan ook voor de ze gezinnen gaan gelden. Bo vendien hoeven de meesten van hen dan geen ziektekosten premies meer te betalen voor hun kinderen, zegt hij. Vorige week liet minister Zalm van Financiën zich al positief uit over de koopkracht van middeninkomens. Hun koop kracht zal volgens hem volgend jaar aantrekken door de groei van de economie, een lage in flatie en de afschaffi^ van het gebruikersdeel van de onroe- rendzaakbelasting. amsterdam/anp - De rechtbank in Amsterdam heeft een 19-jari- ge jongen gisteren veroordeeld tot zes maanden cel voorwaar delijk en een werkstraf van 240 uur. De man heeft zich samen met zes anderen schuldig ge maakt aan openlijke geweldple ging tegen Anja Joos. De vrouw kwam op 6 oktober 2003 om het leven nadat de jongeren haar op het Gerard Douplein in Amsterdamse wijk de Pijp hadden belaagd. De verdachte verscheen pas twee weken geleden voor de rechter omdat een van de eer dere rechters die de zaak-Joos behandelde, hem in het verle den als advocaat had bijge staan. De andere verdachten werden vorig jaar al veroor deeld. De groep jongeren dacht dat de 43-jarige aan drugs verslaafde vrouw een blikje bier had gesto len. De jongens renden achter de vrouw aan, omsingelden haar en gingen de confrontatie met haar aan.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3