Jackie nog steeds gelukkig met hetero Bank: GESPREK VAN DE DAG geen garantie Oscars belangrijk, maar voor roem Australië heeft liever Deense Mary dan koningin Elizabeth Werkvloer DAGELIJKS LEVEN f/ f DAAR MtEAJT->E ALLEMAAL NIKS VAfJ MENSELIJK Het is de hoogste tijd om koningin Elizabeth te vervangen door kroon prinses Mary van Denemarken. Dat schrijven Australische kranten aan de vooravond van het eerste bezoek dat de op Tasmanië geboren Mary brengt aan haar geboorteland. „Dan hebben we eindelijk een stralende, knappe Australische als koningin", aldus Meredith Burgmann, lid van het parlement van Queensland. Mary en kroonprins Frederik gaan vanaf 27 februari de concurrentie H. Söhner Bezienswaardigheden zijn dingen die je gezien moet hebben, omdat anderen ze ook gezien hebben aan met de échte toekomstige troon opvolger van Australië, prins Char les. Die arriveert een dag later 'Down Under', nog zonder zijn verloofde Camilla Parker-Bowles. Voorlopig is de belangstelling voor het bezoek van het Deense prinsenpaar groter dan voor de in Australië weinig ge liefde Charles.Als je moet kiezen tussen de bejaarde Elizabeth, 'rot- weiler' Camilla of Mary, dan is er ei genlijk geen keuze", aldus de media. Australiërs hebben weinig op met het Britse koningshuis, al was een meerderheid in 1999 nog tegen af schaffing ervan. Maar het 'sprookje' van Mary Donaldson, die vijf jaar ge leden bij de Olympische Spelen in Sydney de Deense troonopvolger ontmoette, spreekt aan. Het huwelijk vorig jaar in Kopenha gen werd ook in Australië recht streeks uitgezonden, en massaal be keken. In de media wordt al dagen lang uitgekeken naar het bezoek, dat duurt tot 11 maart. Charles blijft maar tot 5 maart. Gasten van RESTAURANT De Vier Vensters in Almelo kunnen zonder proble men een glaasje drinken. Het restaurant heeft voor hen de BOB (bewust onbe- schonken bestuurder) al geregeld: een medewerker van de technische dienst. Klanten in de regio kunnen zich kosteloos laten halen en thuisbrengen. Het res taurant, dat midden in het centrum van de stad zit, heeft de service ingesteld omdat ze steeds vaker hoorden dat eters last hadden van parkeerproblemen. De Egyptische baby MANAR, bij wie artsen vorige week een TWEEDE HOOFD hebben verwijderd, verkeert in kritieke toestand. Egyptische me dia meldden gisteren dat het elf maanden oude meisje behandeld wordt met medicijnen en dat haar le ver niet goed functioneert. Artsen in het ziekenhuis in Benha, ten noorden van Caïro, bevestigden dat het kind maandag bloedtransfusies heeft ge kregen. Vooruitgang is geboekt bij de ademhaling, aldus de medici. Manar had een tweede hoofd dat aan haar schedel was vastgegroeid. Het hoofd had twee ogen, een neus en een mond, maar had geen verbinding met de organen. Volgens de artsen komt een dergelijke vergroeiing zeer zelden voor. Het meisje is de helft van een tweeling. Haar zusje is zonder ver groeiing ter wereld gekomen. In JAPAN lijkt de weg vrijgemaakt te worden vooreen KEIZERIN. De 10- koppige commissie die dit omstre den onderwerp onder haar hoede heeft, zou volgens een woordvoerder tot de conclusie zijn gekomen dat een vrouw op de Japanse troon mo gelijk moet zijn. De commissie werd eind vorig jaar ingesteld om te on derzoeken hoe de monarchie voor uitsterven kan worden behoed. Krachtens een uit 1947 stammende wet kan alleen een man aanspraak maken op de troon. Deze bepaling bracht de keizerlijke familie in grote verlegenheid. Sinds 1965 is er in de oudste keizerlijke familie ter wereld geen prins meer geboren. Kroon prins Naruhito en zijn vrouw, kroon prinses Masako zijn er nog steeds niet in geslaagd een toekomstige keizer voort te brengen. Ze kregen drie jaar geleden wel een dochtertje Aiko, dat nu te zijner tijd dus keize rin kan worden. Wel moet de wet uit 1947 dan eerst worden gewijzigd. Voor kroonprinses Masako moet de aanbeveling van de commissie een grote opluchting zijn. De druk om een troonopvolger te baren, heeft de 41-jarige prinses afgelopen jaar in een diepe depressie gestort die ze nog niet volledig te boven is. Foto: Reuters Goochelaar HANS KAZAN wordt in het Haagse Zie kenhuis Bron- ovo GEOPE REERD aan zijn hand. Hij lijdt aan de ziekte van Du- puytren, een aandoening van de huid en het onder huidse bind weefsel, met als gevolg dat zijn vin gers krom groeien. Door een opera tie worden de klachten verholpen, maar verdwijnt de aandoening niet. De kans bestaat dat de vingers na de operatie weer krom trekken. Kazèn moest al eerder een handoperatie ondergaan. De in Spanje wonende artiest vloog speciaal voor de zieken huisopname naar Nederland. ,,Het is erg vervelend en het baart me ook zeker zorgen, maar ik ben in goede handen", aldus de illusionist op zijn website. Foto: ANP Behalve erkenning betekent de Os caruitreiking ook een podium voor de winnaar, die gegarandeerd de aan dacht van zo'n miljard televisiekijkers heeft. Dit noopt menig acteur of re gisseur tot een politiek, vaak progres sief of democratisch getinte uit spraak. Bekende voorbeelden zijn do cumentairemaker Michael Moore, die twee jaar geleden bij het ontvangen van het beeldje voor Bowling for Co lumbine president Bush rechtstreeks verwensingen toeriep. Evenals Tim Robbins en Susan Sarandon, die in 1993 een vurig pleidooi hielden voor Haïtiaanse bootvluchtelingen met aids. Om nipplegate-taferelen (in 1974 rende er tijdens de uitreiking al een naaktloper langs presentator Da vid Niven) en ongepaste vloek- en scheldwoorden te voorkomen zit er tussen de ceremonie en de uitzen ding standaard zeven seconden ver traging. Over de waarde die aan een Oscar moet worden toegekend, bestaat ove rigens flink wat verschil van mening. Het feit dat grote filmmakers als Al fred Hitchcock, Charlie Chaplin, Orson Welles of Martin Scorsese nooit een beeldje kregen, zegt volgens criticasters al genoeg. Het meeste aantal beeldjes (elf) werd tot nu toe binnen gesleept door drie films: Ben Hur (1959), Ti tanic (1997) en Lord of the Rings III (2003). In theorie zou The Avia tor van Martin Scorsese zondag dit i record kunnen evenaren. Het re cordaantal nominaties (veertien) staat op naam van All About Eve (1950) en Titanic (1997). De actrice die de meeste Oscars ooit ontving, is Katharine Hepburn (vier stuks). De meeste nominaties ooit gingen naar Meryl Streep (dertien, waarvan twee ver zilverd). Nederland heeft tot nu toe drie Oscars voor bes te buitenlandse speelfilm in de wacht gesleept: De Aanslag (1986), Antonia (1995) en Karakter (1997). GPD De jaarlijkse uitreiking van de Oscars, de Amerikaanse filmprijzen, is het be langrijkste filmevenement ter wereld. Voor veel acteurs, regisseurs en ande re betrokkenen is het winnen van een Oscar een absoluut hoogtepunt in hun carrière. De Academy of Motion Picture Arts and Sciences reikt jaarlijks de Oscars uit. Het is een vereniging bestaande uit een kleine 6000 leden die hun sporen in de filmindustrie hebben verdiend. De eerste Oscars werden uitgereikt in 1929, toentertijd nog in negen categorieën (inmiddels zijn dit er 24). De nominaties worden toebe deeld door leden van de Academy die in die bepaalde branche werkzaam zijn. Regisseurs stemmen over regis seurs, cameramensen over camera mensen en acteurs over acteurs. Bij na alle 6000 leden van de Academy kiezen de nominaties voor beste film. De stemming voor de prij zen ge schiedt tevens door alle leden van de Academy. Acteurs mogen dus bij voorbeeld mede bepalen wie de prijs voor beste make-up krijgt. Alleen in de categorieën korte film, documen taire en beste buitenlandse film moe ten leden kunnen bewijzen dat ze alle films hebben gezien. Het is pas een maal in de geschiedenis voorgeko men dat twee genomineerden in een belangrijke categorie exact evenveel stemmen kregen. In 1968 ontving zo wel Katharine Hepburn (The Lion in Winter) als Barbra Streisand (Funny Girl) een beeldje voor beste actrice. De Oscar betekent behalve een belo ning voor verdienste ook vaak een flinke economische injectie voor de film in kwestie. Alleen al daarom wordt er door producenten en ma kers vaak enthousiast gelobbyd. Over het algemeen maken films die aan het eind van het jaar zijn uitgebracht meer kans: de vijf genomineerden voor beste film van dit jaar werden al lemaal in de laatste twee maanden van 2004 uitgebracht. chirurg en die anesthesist in het streekziekenhuis in Weert zullen hun haantjesgedrag wel ondergeschikt maken aan het belang van de patiënt die op sterven na dood ligt te gaan op de intensive care. Dat is evenmin zo. Ruud Lubbers is op een verschrikkelijke manier gepiepeld door complotteurs in zijn hofhou ding. Zijn Genève lijkt sterk op het oude Romeinse keizerrijk in verval. Er gaat nu geen vergifmeer door de wijn en het eten maar steekpartijen in het geniep zijn nog steeds aan de orde van de dag. Weert en Nergenshuizen lijken sterk op Genève hadden we zo even vastgesteld. Het oude Rome kan er best nog bij. Het verzamelbegrip, de gebreide sok vol vochtig zand, de stok waarmee we de mensen om de oren en in het kruis slaan, heet 'seksuele intimidatie', ook wel 'ongewenste intimiteiten'. Daar zijn wij allemaal te gen maar weten niet precies wat het is. Het is de to verbal voor twee cent uit de snoepkeet van weleer. Terwijl we gretig sabbelen op de lekkernij, verandert hij van kleur. Misschien was Ruud te enthousiast; bij elke nieuwe kleur weer verbaasd, rood, groen, wit en geobsedeerd door het wonder. Iedereen krijgt een paar tikken mee in zijn leven en zeker iemand die op kostschool heeft gezeten bij de Jezuïeten, zoals Ruud. Dat hem niet is gegund om zijn termijn waarvan nog tien maanden resteerden, af te maken, verbeeldt Jackie moest de afgelopen acht we ken kiezen uit veertien vrijgezelle mannen, van wie er negen ook nog eens homo bleken te zijn en dat vakkundig wisten te verdoezelen in de hoop op een miljoen dollar. Gisteravond toonde Yorin dat de Amerikaanse uiteindelijk koos voor haar landgenoot Banks en hoewel die zijn benen scheert en zijn arm brak bij het arm worstelen, bleek L hij toch hetero. Jackie en Banks wonnen daarmee het prijzengeld. En anderhalfjaar na de opnames van het tv-programma Herken de Homo! zijn ze nog steeds bij el kaar. Jackie, je dacht aan een ordinaire datingshow te beginnen. Wat dacht je toen je hoorde dat er zich homo's bevonden tussen de man nen? „Ik kende het concept van de show inderdaad niet. De opnames in Elko, Nevada, duurden drie we ken. Op de tweede dag vertelden ze me wat de bedoeling was. Ik was geschokt. Eerst dacht ik dat het een leugen was, dat ik om de tuin werd geleid en dat alle mann- nen uiteindelijk toch op vrouwen zouden vallen. Maar nadat ik in de eerste ronde al twee mannen had weggestemd die vervolgens bekenden hetero te zijn, besefte ik me dat het menens was." Was het moeilijk te beseffen dat een groot deel van de mannen tegen je loog? „Dat was best moeilijk voor me, want zelfben ik een eerlijk mens. Ik behandel mensen op een manier zoals ik behandeld zou willen worden. Nu was ik in een situatie beland dat meer dan de helft van de man nen tegen me logen. Dat deden ze natuur lijk omdat het programma dat zo voor- schreef. Pas na een tijdje had ik het te pakken." Elke grote politieke organisatie is een slangenkuil, zei een mevrouw zondag op de televisie. Ze werkte zelf voor de Verenigde Naties. Als iemand het kon weten dan was zij het dus. Op dat moment had Ruud Lub bers al zijn besluit genomen maar moest de boel nog naar buiten. De werkvloer is een darmflora van in het honderd lopende menselijke verhoudingen. Dat is zo bij het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelin gen. maar ook in het hoofdpostkantoor van Nergens huizen of het streekziekenhuis in Weert. Overal waar mensen die daar niet om hebben gevraagd met el kaar zijn opgescheept, zijn er botsingen, intriges, roddel en smaad. Er wordt innig gehaat in de koffiehoek. Tussen de be drijven van het dagelijkse drama wordt ook wel eens liefgehad. Maar de teneur van het bestaan van tot el kaar veroordeelde mensen, is het afvangen van de vliegen, deelname aan de complotten en draaien van de ultieme loer. Mijn naïviteit zet me soms op het verkeerde been. Ik denk, mensen die op het hoogste niveau zich bezig houden met het leed van de vluchtelingen, zullen wel vervuld zijn van de meest edele motieven. Die zullen wel ontstegen zijn aan de pesterijen op de droevige werkvloer van het hoofdpostkantoor van Nergenshuizen. Dat is dus niet zo. Ik denk ook, die Jackie. Foto: EPA Jackie te midden van de veertien mannen, waarvan negen uit de kast kwamen. Banks rechtsonderin. Foto: EPA goed is om over mensen te oordelen. Ik denk dat iedereen tijdens de show een oor deel heeft geveld over anderen. Zulke reac ties zijn instinctief. Als mensen een flam boyant type zien, nemen ze automatisch aan dat hij gay is. Dan blijkt dat iemand to taal anders kan zijn dan je had verwacht. Deze show herinnert me er steeds aan niet over mensen te oordelen. Mijn ouders heb ben me dat bijgebracht. Gedurende de show hebben de lessen van mijn ouders beslist hun doel getroffen." Is je mening over homo's veranderd? „Nee, mijn mening over homo's is onver anderd. Mijn bereidheid om mensen te ac cepteren was en is hetzelfde gebleven." Hoe reageerden de mensen in Amerika op de show, ondanks dat daar maar drie afleve ringen zijn uitgezonden? „Veel mensen hebben de kans niet gehad te kijken. In Amerika zijn de afleveringen vorig jaar uitgezonden gedurende de maart-gek te, het finaleseizoen van college-basketball. Ik weet dat mijn vrienden en familie ervan genoten hebben, maar het is moeilijk een volledig beeld te scheppen. In het alge meen denk ik dat Amerika soms worstelt met homo-onderwerpen." En hoe is het om beroemder te zijn in Euro pa? „Opwindend. Eigenlijk ben ik een beetje verlegen. Ik houd er niet van mezelf te ver gelijken met andere mensen. Banks en ik waren onlangs in New York voor een Valen- tijnsweekend toen we werden herkend in een winkel. Er kwam een meisje op me af die erg opgewonden was dat ze me mocht ontmoeten. Ze had genoten van de show. Dat gaf me een goed gevoel. Mensen hiel den van de serie en van de onderwer„ die daardoor werden opgerakeld." Ben je nog steeds samen met Banks? „Het is nog steeds aan. Ik had eerlijk |hl zegd niet verwacht zo'n leuke man tejv moeten. Tijdens de opnameweken vrjfl Banks me o.f ik daar verwachtte de w; liefde te vinden. Toen de opnames afgelopen, moesten we onze relatie gl houden. We mochten niet samen in openbaar verschijnen. We hebben bi een sterke relatie opgebouwd, ond; feit dat we in verschillende steden wo|^ Banks en ik hebben filmdates via de tl foon, dan kijken we naar dezelfde filr|J nes op hetzelfde moment. We telefoni veel en we doen er veel moeite voor qn kaar op te zoeken." fti S Heb je nog contact met de andere maïff- „Niet met iedereen. Ik heb nooit alle frj adressen gekregen. Ik sprak de jonge#! dens de première in Los Angeles. Soi gen spreek ik nog eens per maand enl ren om de maand. Ondanks het feit deze jongens heb weggestemd, delenp 1 nog wel die verwantschap. Dat is cooi 1 Banks vind het prima.e Is Wanneer kom je naar Amsterdam |e „Dat lijkt me echt heel leuk. Toevalligla ik Banks vanochtend en we denken ei in het voorjaar naar Europa te gaan. Qc moment ben ik terug op school om te* deren. Na het semester lijkt het me eifl naar Amsterdam te komen." Herken de Homo! wordt zaterdag hen J bij Yorin om acht uur. Nico Postma de geborgenheid van de slangenkuil, de warmte van Kofi Annans reptielenhuis. Dit weekeinde stond in het teken van reputaties, fan Campert die de Achttien Doden schreef, de oorlogsballade die velen na die oorlog tot schaamlap diende voor eigen falen, viel met een klap van zijn dichterstroon. Hij zou in het con centratiekamp de rol van verrader hebben ge speeld. De dichter van het verzet als opportu nist van het vege lijf. Medegedetineerden had den hem vervolgens gedood. We hebben soepel praten achteraf. Als je werkvloeren in grada ties hebt dan behoorde kamp Neuen- gamme tot de gruwelijkste categorie. De naam van de Jan Campertstich- ting voor letterkundeprijzen staat in middels intussen ter discussie. We zijn niet alleen soepel maar ook principieel. Ik bibber er enigszins van. Billenknijpen en kippenvel, daarover ging het hier de afgelo pen dagen. We hebben de werk vloer onder de leden zoals de griep. Van Nergenshuizen tot Weert, van de Hudson River tot aan het Meer van Genève. Wat heb jij geleerd van de show? In het algemeen heb ik geleerd dat het niet Denk je dat het programma Herken de Homo! goed is geweest voor de acceptatie van homo's? „Ik denk dat de show de homogemeen schap ontzettend helpt. Ik denk dat het de maatschappij dwingt om ruimdenkender te zijn en minder bevooroordeeld jegens ho mo's. Tegenwoordig is het soms moeilijk om realityshows nog serieus te nemen, om dat er ook zoveel onzin wordt uitgezonden. Er zitten series tussen die echt een aanflui ting zijn op televisie. Deze show bewijst dat homo's en heteromannen soms moeilijk van elkaar zijn te onderscheiden."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2