'Deze ploeg mag best zelfverzekerd zijn' SPORT Remona Fransen blijft realistisch na zilver op N 'Pech, maar volgend seizoen sta ik er weer' UVS hofleverancier Coach Van Huis heeft met De Danaïden nog een punt nodig om kampioen te worden 'Ik snap het niet. De maand is nog niet eens voorbij!' 'Ik weet nog wel iets waarmee je flink kunt besparen!' U kunt tientallen euro's overhouden met de ENECO Energiewijzer. www.eneco.nl/energiewijzer energie 'Ik zal de Olympische Spelen niet halen' Kooyman mist Oranje door beenbreuk Elftal van de week ARC speelt zaterdag tegen Ajax niet op kunstgras Zo doen we dat. woensdag 23 februari 2005 door Robbert Minkhorst leiden - Hij is een rare, vindt hijzelf. Als de korfballers van De Danaïden zondag kampioen worden, probeert coach Hans van Huis weg te blijven uit het feestge woel. „Ik ga in het uiterste hoekje van de zaal zitten en kijken naar de reacties van mensen. Een kampioenschap heeft altijd zo'n enorme impact op mensen." Dan nog zoiets: Hans van Huis heeft niemand bij de club verteld dat hij die zondag jarig is. De Warmonder wordt die dag 59. Van Huis is zo'n 37 jaar, met een tussenpozen, actief als coach in het korfbal. Het is de derde keer dat hij De Danaïden onder zijn hoede heeft. „Het was heel leuk om hier vorig seizoen terug te keren. De Danaïden is toch mijn club. Ik heb er altijd een zwak voor gehad. Het is een ontzet tend fijne, en goed georganiseerde ver eniging. De vereniging is ontstaan vanuit het studentenleven. De club is gezellig, maar ze willen hier ook wat bereiken. Ik ben een vrij fanatieke trai ner en kan hier echt mijn ei kwijt.'' De omstandigheden waaronder Van Huis kwam, waren niet zo best. „Heel slecht", zegt hij zelf. „Het was daar door een hele uitdaging om hier de zin in het korfbal terug te brengen. Er wa ren spelers die ermee wilden stoppen. Met mijn enthousiasme hoopte ik dat te kunnen." Hij denkt dat het gelukt is. De vereniging leeft weer naar de me ning van Van Huis en het plezier is te rug gekeerd. Zijn fanatisme laat zich eenvoudig ver klaren. „Korfbal is een van de mooiste sporten. Het is zo verschrikkelijk leuk om naar te kijken. De sport wordt nog steeds in het hoekje gefrommeld van een wijvensport. Daar moet het uit. Of ze zeggen: korfbal is voor mietjes. Dat mag gewoon niet. Veel meer mensen moeten de sport zien, voelen. Korfbal is intensiever, moeilijker, tactischer en intelligenter dan voetbal." „Op het moment dat één iemand in een vak niet functioneert, deugt al 25 procent van dat vak niet. Als bij het voetbal de midvoor niet scoort, kan al tijd de vleugelaanvaller dat nog doen, of iemand uit de tweede lijn." In de kampioenswedstrijd tegen Dub bel Zes - De Danaïden heeft zondag aan een punt genoeg - heeft Van Huis het strijdplan al klaar. „Bij de tegen stander loopt één lange man rond en als je die uitschakelt, leg je het hele vak lam." „Het moet mogelijk zijn, de titel, maar bij korfbal weet je het nooit. Ik bedoel: bij Crescendo gingen we met 15-8 de bietenbrug op. Hoe kan dat in gods naam?" Crescendo heeft verder weinig te vertellen gehad in de zaalcompeti tie. De Danaïden verloor slechts een maal, en speelde een keer gelijk. Het achttal speelt er overigens niet naar en daarover maakt Van Huis zich zorgen. „We zijn nog geen wedstrijd ingegaan met het gevoel, ach, die "winnen we. En als er één team zelfverzekerd mag zijn, is het dit team wel." „Ook nu zijn ze allemaal al nerveus. Vooral de dames hebben er last van. Vrouwen hebben doorgaans meer last van stress. Mannen laten het mis schien niet zo blijken. Ik zit een beetje te goochelen wat te doen. Ze hebben het nu al over de wedstrijd van zon dag. Dat mag, maar het moet geen ob sessie worden. Ze moeten niet gaan overdrijven. Nu zeggen ze: 'Dubbel Zes is een harde ploeg, we moeten juist een korfballende ploeg hebben'." De coach is niet de aangewezen per soon om het team wat rustiger te krij gen en meer zelfvertrouwen te geven. „Ik ben een stressvol mannetje. Het kan aan mij liggen dat er zoveel span ning op het team zit. Het is wel fout als dat het geval is. Ik laat ook zien dat ik met zenuwen rondloop, maar dat moeten ze niet gaan overnemen." Te gelijk, moet Van Huis ook weer be amen, tekent de spanning de gretig heid in de ploeg. „Maandag is bijvoor beeld een waardeloze avond om te trainen, een dag na de wedstrijd. Maar als je ziet wat ze op zo'n avond doen. Dit is een machtig team." Stress is ook de reden waarom Van Huis niet meedoet aan alles wat de club rond de wedstrijd op touw zet. Er wordt met een bus naar de uitwed strijd gereden, maar de selectie gaat gewoon op eigen houtje, zegt de trai ner. .Anders worden mensen zo ont zettend opgenaaid." Bij winst viert Van Huis zijn derde kampioenschap bij De Danaïden. Waarschijnlijk één van zijn laatste. „Ik heb ooit gezegd: ik stop op mijn vijftig ste. Waarom ik het zo lang volhoud? Door mijn vrouw. Zij vindt het prima, wat ik doe. Als jij het naar de zin hebt, is het voor mij goed, zegt ze. Als zij er niet achter staat, is het over en uit. Hoe lang ik nog doorga? Ik weet het niet. Ik denk nog zeker een jaartje. Het doel is dan handhaving in de zaal en het kampioenschap op het veld. Je moet geen 'hemelharker' zijn. Niet het onmogelijke nastreven. De tweede klasse is een goed niveau voor dit team." Hans van Huis spreekt de spelersgroep van De Danaïden toe. Foto: Henk Bouwman (advertentie) U wilt geld besparen? Wij maken het een voudig. Met de Energiewijzer ontdekt u snel waar bij thuis de kansen liggen. U krijgt inzicht in het verbruik van al uw huishoudelijke apparaten, handige bespa- ringstips en een praktisch besparingsadvies dat is afgestemd op uw woonsituatie. Zo kunt u tientallen euro's op uw energie rekening besparen. door Dafne Dubois voorhout - Één meter en vijf enzeventig centimeter. Voor veel vrouwen is het een mooie lengte, maar voor Remona Fransen betekent het een per soonlijk record. Die hoogte was voor de Voorhoutse goed ge noeg om afgelopen weekeinde het zilver op te eisen tijdens het Nederlands kampioenschap hoogspringen. Zelf is Fransen 1.86 meter groot. „Je hoeft niet per se lang te zijn, maar het is wel handig", lacht ze. Het begon voor Fransen alle maal tijdens de gymlessen, ne gen jaar geleden. „Omdat ik alle jongens voorbij rende tijdens gym zei de leraar dat ik maar eens moest gaan kijken of ik at letiek leuk vond. Mijn moeder heeft toen rondgekeken bij clubs in de buurt en zo ben ik bij De Spartaan in Lisse terecht gekomen. Zo rol je vanzelf in het circuit. Er zat een heel goe de coach, Gerard Lenting. Toen ik twaalf werd hij mijn trainer op de zevenkamp. Lenting is vroeger nog bondscoach ge weest", zegt Fransen. Dat de Voorhoutse nu tweede van Nederland is met hoog springen betekent niet dat ze zich daarin gaat specialiseren. „Het zou logisch zijn, maar het is moeilijk om hoger te komen. Met de Nederlandse selectie kan ik meedoen aan internatio- Remona Fransen in haar praktijklokaal: „Op school zijn ze wel verbaasd hoe goed het gaat, maar ik kan heel goed plannen." Foto: Hielco Kuipers nale toernooien meerkamp, met alleen hoogspringen lukt dat niet. Ik ben ook goed in ver springen en hordelopen. Bij de junioren ben ik een paar keer tweede of derde van Nederland geworden. Ik train evenveel op alle disciplines. Met de estafet teploeg van onze club zijn we ook al een keertje eerste en tweede van Nederland gewor den op de vier keer vierhonderd meter." Fransen heeft al met de Neder landse selectie meegedaan aan enkele internationale indoor en outdoortoernooien. Het meerkampteam dat uiteindelijk naar de wedstrijden gaat, be staat uit vier vrouwén. De selec tie is een stuk groter. „Dat ik vorig jaar mee mocht komt bok doordat Yvonne Wisse gebles seerd was. Ze is ouder dan ik, maar ook beter. Zij en Eva van der Poel zitten ook bij De Spar taan in Lisse. Yvonne komt ei- kuitbeen werd een plaatje gezet en het kapsel is weer aan elkaar gemaakt. Kooyman kwam anderhalf jaar geleden vanuit Roosendaal in Leiden studeren. Ze meldde zich aan bij DIOK, waar het ze ker dit seizoen 'hartstikke lek ker liep'. Ze speelde zich in de kijker en de bondscoach invi teerde haar voor de nationale selectie. „Ik trainde alleen nog mee met de Development Squad. Dat is zeg maar de kweektuin voor de A-selectie. Ik zou mee mogen op trainigs- kamp naar Engeland en naar België." Jong Oranje moet Kooyman nu in elk geval voor lopig uit haar hoofd zetten. Volgend jaar kan ze zich op nieuw bewijzen, redeneert de speelster. Erger is de zes weken rust die ze moet houden, vindt Kooyman. „Ik kan helemaal niet stil zitten. Ik moet mezelf echt dwingen om die zes weken mijn been omhoog te houden. Het is nu de tweede dag en ik ben nu al uitgekeken op alles." Kooyman verblijft tijdelijk bij haar ouders in Brabant. „Dat is toch makkelijker dan dat je elke drie seconden een beroep moet doen op je huisgenotes. Ik moet even kijken hoe het gaat, maar ik denk dat ik aan het eind van de week weer naai' Leiden kom." door Robbert Minkhorst leiden - Tegen het stilzitten ziet Emilie Kooyman nogal op. Het herstel zelf zal niet zo'n pro bleem worden, verwacht de 24- jarige rugbyster van DIOK uit Leiden. „Natuurlijk heb ik heel erge pech, maar dat is nu een maal zo", verklaart ze. „Zodra ik weer kan, ga ik weer spelen. Ik verwacht volgend seizoen ge woon weer de oude te zijn. De artsen hebben ook gezegd dat ik dan weer in het veld sta." Afgelopen zondag brak Kooy man haar been tijdens de wed strijd tegen Leuven. Ze weet niet hoe het gebeurde. „Het was al na een minuut of tien. Ik viel of ik struikelde, en hoorde 'knak'. Ik wist dat het niet goed zat. Mijn enkel stond zeg maar rechts van mijn been, in plaats van eronder. Mijn kuitbeen bleek gebroken, mijn enkel was uit de kom en het kapsel van mijn enkel was volledig afge scheurd." „Ik was ontzettend geschrok ken, dus ik voelde in het begin nauwelijks iets. In de kantine hebben ze mijn schoen en sok uitgedaan en voor de operatie is eerst mijn enkel teruggezet. Toen dacht ik: oh, gelukkig, het valt dus wel mee. Toen kwamen de foto's." In het LUMC werd ze gelijk geopereerd. Op het De 4-1 uitzege die UVS bij Tonegido boekte, komt tot uiting in het 'Elftal van de week'. Met Marijn Mokveld, Teun Parrel, Marcel Valk en Walter de Kievit is de Leidse hoofdklasser hofleverancier. Een rol van betekenis in de top van het spelersklassement spelen de Leidenaars niet. In de toptien is niet een UVS'er vertegenwoor digd. Wel is er een nieuwe lijstaanvoerder. Eef Schoneveld van Quick Boys verdrong zijn ploeggenoot Hendrik van Beelen van de eerste plek. De verdediger speelde zelf niet mee in de met 2-0 ver loren ontmoeting met Deltasport, maar het gemiddelde cijfer van Van Beelen zakte omdat hij slechts een zes scoorde. Spelersklassement alphen aan den run - ARC speelt komende zaterdag het uitduel tegen de amateurs van Ajax niet op kunstgras. De wed strijd in de hoofdklasse A zou naar een kunstgrasveld op sportpark De Toekomst kunnen worden verplaatst als het hoofdveld wordt afgelast. Dit overkwam Noordwijk eerder dit seizoen. Die ploeg werd er pas enkele uren voor aanvang van de wedstrijd tegen Ajax van op de hoogte gebracht. Daar ont stond toen veel commotie over. Het bestuur van Ajax heeft in middels besloten de wedstrij den van het eerste amateurelf tal niet meer op kunstgras te la ten spelen. speler club gem. 1. Eef Schoneveld Quick Boys 7,23 2. Hendrik van Beelen Quick Boys 7,21 3. Edgar van Schie ARC 7,18 4. Bart jan Onderwaater Rijnsburgse Boys 7,11 Remco Tuinenburg ARC 7,11 6. Martin Bekx Quick Boys 7,08 7. Justin Stuy Rijnsburgse Boys 7,07 8. Kevin Winter FC Lisse 7,06 9. Brian Mussche Quick Boys 7,05 10. 7 spelers scoorden gemiddeld een 7,00 Clubklassement club 19de speeldag gem. 1. Quick Boys (5,75) 6,70 2. Rijnsburgse Boys (7,00) 6,68 3. FC Lisse (6,25) 6,56 4. Ter Leede (7,00) 6,54 5. ARC (6,15) 6,53 6. Noordwijk (6,92) 6,50 7. Katwijk (6,64) 6,42 8. UVS (7,27) 6,35 9. Voorschoten '97 (-.--) 6,22 genlijk uit Amstelveen, maar is naar onze club overgestapt voor de trainer", aldus de Voor houtse. Dat er drie vrouwen in de Nederlandse selectie zitten is toch best bijzonder voor een atletiekvereniging. „En er zit een jongen in de selectie. Wij staan ook wel bekend als een meerkampvereniging. Dat er zoveel leden op een hoog ni veau sporten komt door de trai ner", zegt Fransen. De 19-jarige heeft het maar druk. Ze traint vijf tot zes keer per week en studeert fysiothe rapie aan de Hogeschool Lei den. „Ik ben goed in plannen. Op school zijn ze wel verbaasd hoe goed het gaat. Overdag stu deer ik gewoon op school en 's avonds doe ik aan atletiek. In het weekeinde train ik 's och tends en voor de rest moet ik natuurlijk wel relaxen en leuke dingen doen. Ik heb al heel lang een vriend en dat gaat goed, ook mijn vriendinnen hebben altijd achter me gestaan." Fransen maakt gebruik van een topsportregeling op school. Vo rig jaar kreeg ze vrijaf voor een trainingsstage in Portugal. De studie fysiotherapie heeft de at lete gekozen door haar eigen ervaringen met het vak. „Ik heb jciren geleden een blessure ge had, mijn bovenbeenspier was gescheurd. Daardoor heb ik er al veel mee te maken gehad. Het is een heel breed vak en je kan mensen helpen en v de maatschappij teru gen." Fransen heeft gei meer van haar knieblessi ben nu in vorm", zegt ze klopt toch even af op de t Dat Fransen goed in hi zit, bewees ze tijdens I met de verbetering vai persoonlijk record. Het i toeval dat het juist op d ment gebeurde. „Je p i dan toch te pieken. Het z een tijdje aan te komen, vooral tussen je oren als hoger gaat." Omdat ze vorm is, vind Fransen 1 jammer dat de volgend 1. strijden pas in april plaatsvinden. Omdat ze nog vrij jong de Voorhoutse de toekoi sitief in. „Sommige v zijn pas op hun 27ste top. De Olympische Sp< ik niet halen. Ik moet we tisch zijn. Je moet m 6000 punten behalen meerkamp, ik zit nu 0 De limiet voor hoogs ligt op 1.90 meter. Voo 1.80 meter al heel mooi. het ook belangrijk dat je* blijft hebben." Fransen dit jaar wel plaatsen Europacup. „Het Neden' team zit in de hoogste per viouwen uit de wereldD Europacup is een sup ervaring, in een Nederli nue gaat alles beter." DUIVENTIL Wilt u iets melden? Bel 071-5356461. Faxen mag ook: 071-5356, mail: sportredactie.ld@hdc.nl Carlo van Zeist, de aanvoer der van Ter Leede, heeft be sloten nog minimaal een jaar bij de club te blijven. Amateurvoetballer Stefan Stam, tot voor kort nog centrale verdediger bij het Amsterdamse AFC, is aan een betaald buiten lands avontuur begonnen. Na een stage van een week tekende Stam deze week voor drie maanden bij Championship- club Oldham Athletic. De 17-jarige Elwin van Duik van de Leidse ijsclub IJVL heeft zich geplaatst voor het natio naal kampioenschap marathon voor de jeugd. Deze wedstrijd wordt op 5 maart gehouden in Deventer. Lars Sieval, De Zijl-LGB, heeft afgelopen weekeinde bij de zo geheten Jaargangwedstrijden twee eerste prijzen behaald. Hij won in zijn leeftijdscategorie de 100 meter vlinderslag (1.13.21) en de 100 meter vrije slag (1.04.48). w Koudekerk houdt op 3 mei een keeperspromotiedag onder leiding van de oud-keeper van Ajax en het Nederlands elftal, Piet Schrijvers. NL..ML houdt zondag een trimloop, vanaf de kantine van tuinvereninging Cronesteyn aan de Vrouwenweg in Leiden. Lopers kunnen kiezen uit zes afstanden: 3, 7, 10, 14,17 of 21 kilometer. Een andere optie is de polder loop in Hazerswoude-Dorp. Daar staan 1.5, 5, 10,15 en 21 kilometer op het programma. Vertrek- en inschrijfpunt is het clubhuis van Hazerswoudse Boys aan de Sportparklaan. FC Rijnvogels, de voetbalclub uit Katwijk, krijgt een nieuwe kantine. Het oude gebouw is gesloopt, er is intussen een 'noodkantine' ingericht. In het weekeinde van 9 en 10 april wordt de landelijke Nike Premier Cup finale voor C- jeugd gehouden op sportpark Ter Specke in Lisse. In vijf pou les van vier teams zal er gedu rende twee dagen gestreden worden om een plaats in de Eu ropese finale in Zagreb. Deelne mers zijn onder meer Ajax, ADO Den Haag, PSV, Fe oord, Willem II en UVS. Piet Alders wordt train r| de B-selectie van Noord Alders (49) is momentei ner van de B-selectie va \t en is een contract voor overeengekomen. Erik Kmysmulder stop trainer van het eerste h< V team van hockeyclub R burg. De naam van zijn ger is nog niet bekend, n smulder is bezig aan zij jaar trainer bij de club. met het trainersvak. UVS houdt komende- in het clubhuis een Vali veiling. De veiling begir 17.00 uur. Vorig jaar ha Leidse club 5000 euro c dens deze bijeenkomst Op maandag 8 en din augustus worden op he complex de KNVB Nike baldagen gehouden. Om* voor deze jeugdvoetbal via de KNVB. Jan Smeets staat na z< ronden op het Aeroflot n Moskou met vier punt< r een gedeelde 24ste pla« p schaker uit Oegstgeest de zevende ronde van peng Wei uit China. Basketballer Kees Ake speelt ook volgend seiz MPC Capitals uit Gron De speler verlengde zij tract met een jaar. j Brian Mussche, de aa j van Quick Boys, is zate huldigd voor het spele 'x zijn 101ste wedstrijd. Dolf Roks blijft ook v seizoen trainer van Kk Dick Smits wordt de van het tweede elftal v e zerswoudse Boys. Hij i j Rietveld op, die vertrel n juniorentak van De Jo«r Cricketvereniging Ajc n| Oegstgeest geeft de ko weken open cricketles Kievitenhal aan de Scl den in Wassenaar. Kin n van 14 jaar en ouder k gratis training. Voor d< j jeugd worden aparte t georganiseerd in een j >r in Oegstgeest. Voor in Maarten Kersten, 06-1 jn 1 r

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18