REGIO Milieuvriendelijke wegen uit Koudekerk IC; I 'Natuurlijk verbieden, wie graag wil slaan koopt maar een trommel' 'Corrigerende tik - en soms een fikse mep - moet gewoon kunnen 0-05-2005 is ook in eiden dé trouwdag' L( 'Het gaat hier bij Latexfalt om denken en doen' woensdac 23 februari 2005 VRAAG een speciale datum trouwen is kennelijk een stadse aangelegen- In grote steden als Amsterdam, Utrecht en Den Haag kiezen bruidsparen massaal voor de datum 20-05- 2005, zo stond gisteren in deze krant te lezen. Is dat ook het geval in regio? Navraag bij de Leidse voorlichter FONS DELEMARRE en bij THA PLOEG-SARIANAMUAL, buitengewoon ambtenaar van de erlijke stand (babs) in Leiderdorp. eer Delemarre, wordt er eiden ook massaal ge- u'd op 20 mei? kun je wel zeggen. We 1 vol." veel is vol? n bruidsparen. En dat is uitzonderlijk. Vorig jaar den we op 20 mei geen en- ïuwelijk, wat ook weer niet eel gek was want toen het Hemelvaartsdag. Maar 02 hadden we er drie op en in 2001 nul." naar Leiderdorp. Is 20- 005 een drukke dag voor Mevrouw Ploeg? hoor, niets bijzonders. Er ,p iven twee stellen die dag." lat is een normaal beeld? „jjl ir een vrijdag in mei wel, ja. Dat is traditioneel een drukke «maand." ar u wel eens mee dat bruidsparen bewust voor een bijzon - datum kiezen? d af en toe heb je een huwelijk dat wordt voltrokken op de dag 1 et paar elkaar heeft ontmoet of is verloofd. Maar dat is echt a :n. Ik denk dat tweederde gewoon een praktische datum kiest Uj inderde heel bewust voor de vrijdag gaat, omdat er dan een einde achter zit om lekker uit te rusten." eurt u nog trends, qua trouwen? échte trouwerij, die zie je steeds minder. Ik bedoel dan een dijk met alles erop en eraan: een feest en eten. Een huwelijk de tijd voor wordt genomen. De laatste jaren kiezen mensen r' s meer voor een snelle huwelijksvoltrekldng op de maandag- Tisdagochtend. Daarmee gaat toch een beetje een traditie ver- Ik merk dat mensen niet zo heel veel geld willen uitgeven ij.' een huwelijk." Saskia Stoelinga foto: ANP/Vincent Jannink UIT DE ARCHIEVEN 1955, Woensdag 23 Februari 10ND - In april wordt geopend ,,De Wondertuyn van Warmond" ranje Nassaulaan. Deze sprookjestuin is ontworpen door de be- tuinarchitect Henri Roeters van Lennep uit Wassenaar. Ver inde exportfirma's op het gebied van gladiolen, anjers, orchidee- en en azalea's uit Voorschoten, Lisse, Limmen, Noordwijk, Bo zen, Aalsmeer en Wassenaar zullen hun mutaties tonen. Door de eet is tevens een Oud-Hollandse Lusthof ontworpen, waar be- renswaardige staaltjes van snoei-, scheer- en knipkunst getoond 1, namelijk hoe men uit een haagbeuk, taxus en buxus vormen aken, zoals hanen, spiralen, pyramiden, kogels, kubussen, ta- abihapen, pauwen, eenden en beertjes. t be 1980, zaterdag 23 februari Sinds gisteren spelen ruim duizend jongens en meisjes uit llv.se regio mee in het zaalhandbaltoernooi ip de Groenoordhal- 1 z'n allen spelen de leerlingen dit weekend 205 wedstrijden. II dl CM SJJCICII UC ICC chief Leidsch Dagblad n'e in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na Ig€ 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer ~.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van agblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. hou n, v lhe rifoi het lae iet eikë|tectie: T Klein en h de Wit mail: directie.hdcuz@hdc.nl lactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg -mail: redactie ld@hdc.nl COLOFON Leidsch Dagblad irooR raat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 ostbus 54,2300 AB Leiden, tijden van de receptie zijn: en met donderdag 16.30 uur 08.30-1230 uur 071-5356415 Ultg fax 071-5 356 325 de hten: overlijden, geboorte, jubilea eist fileberichten, desgewenst met hpp foee'dm6' v'a www.hdcmedia.nl of amilieberichten@nhd.hdc.nl. e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- uite EVERKOOP aar' m b.t, n m i8i 3661 »ed: 023-5150543 i 5-6813677 eDerilhandel: ^-s 356 300 aus kunnen contact opnemen loot i6,6 deh n KilCE »«5L dens etwi ctpn aling (acceptgiro) bLCI jlleon a.it inrl naai OO ons een machtiging verstrekken o latisch afschrijven van het etast tggid ontvangen €0,50 korting alleen aut. ine.) p/j €216,90 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur; za: 08.00-13 00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van i van abonnees van dit dagblad. Deze kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar IN ZAKEN Naam: Latexfalt Koudekerk aan Êve^Hoogewa^dlSSin UeuvriendeUjke toplagen voor we- een en vloeren. Dat!g'eb®.u^ ?d fasisvanplantaarigeburtod XSe^tmopaende ToèkomstverwachtingemDat d^t^pdd^— Sdie vanaf maartrn wee nloeaendiensten van 05.30 uur s morgens tot 23.00 uur gaanwer- CmLet: Worden geen mededelim eerurver gedaan. Het streven is m 2005 een winstmarge van 6 pro- cent op de omzet. vervolg van voorpagina Latexfalt valt op aan de Hoogewaard in Koudekerk aan den Rijn. Het be drijf, dat is gespecialiseerd in wegen bouw en vloeren, hanteert in zijn logo de kleuren zwart, grijs en rood. Goed zichtbaar voor alle passanten, of ze nu op het water zitten of op de weg. De ene kant van het bedrijfspand heeft zicht op de Rijn, de andere kant op enorme tanks, vrachtwagens en sproeiwagens. Het zijn werelden van verschil. De voorzijde is een rustig kantoor, aan de achterzijde gaat het om een heftige industrie. In de tus senruimte zit het laboratorium met chemici en laboranten. Algemeen directeur Bert jan Lom- merts voelt zich in dit specifieke ge bouw als een vis in het water. „Het gaat hier om denken en doen." Hij Bert Jan Lommerts en Cees Heesbeen voor de tanks waarin het nieuwe wegdek wordt samengesteld. Foto's: Dick Hogewoning Chemicus Ton van Loef toont de elas ticiteit van het milieuvriendelijke wegdek. houdt van de lucht in de fabriek, voelt zich sterk in het laboratorium, maar zit ook graag in zijn directeurs kamer om een presentatie te geven. Zijn 74 werknemers begroeten hem met 'directeur', 'Bert' of 'meneer Bert'. Het maakt hem niet uit. Hij schenkt zelf de koffie en zorgt voor gezelligheid. Eenmaal per week is hij er gewoon niet, omdat hij 'zijn hersencellen fris wil houden'. Op die dag begeleidt de doctor ingenieur in de chemie aan de Universiteit van Eindhoven pro movendi en studenten die speciale projecten doen. „Dat is een leuke uitdaging. Ik waai aardig door op die universiteit. Ik zie hoe de internatio nale studenten uit China en India opkomen. Dat worden straks onze concurrenten." Chemicus en projectleider Ton van Loef heeft het nieuwe milieuvriende lijke product Surmac-Eco, de top laag van een milieuvriendelijke weg, in een busje zitten. Als hij de stroop met een stok omhoog trekt, is de elasticiteit onmiddellijk zichtbaar. Daarna plakt het als een gek aan de buitenkant van het blik. Een andere eigenschap waaraan het product KLANKBORD moet voldoen. „De steentjes die erin komen te liggen, moeten zich niet kunnen verplaatsen." Voor Lommerts is een goede weg flees: toplaag) waterdicht. Hij blijft taai en stroef en de ruimte tussen de steentjes biedt enige waterberging en dus stroefheid als het regent. In middels ligt er 750.000 vierkante me ter als proef op Nederlandse en bui tenlandse wegen. De commerciële man van Latexfalt, Cees Heesbeen, is er blij mee. „We prijzen ons hiermee in de markt en groeien zoals we gehoopt hadden. Behalve dat het product alle milieu richtlijnen met glans doorstaat, rijdt het ook goed en blijft het prachtig liggen. Voorlopig gebruiken we het alleen voor provinciale en gemeen telijke wegen. Voor snelwegen moet er nog met een aantal andere facto ren rekening worden gehouden. Nog betere geluidswerende eigenschap pen en een nog hogere autobelas ting." „Het nieuwe milieuvriendelijke pro cédé werkt ook uitstekend bij het waterdicht maken van dijken en bruggen", vertelt Lommerts. Maar binnen Latexfalt bruist het van nog meer ontwikkelingen, zoals produc ten die er voor zorgen dat golfbanen niet modderig of drassig worden. „Een andere tak van sport binnen het bedrijf is het aanbrengen van vloeren in parkeergarages, expeditie ruimtes en grote magazijnen. Maar ook maken we de producten voor de rode fietspaden. Dat is ook een van onze krachten: aanbrengen van in- kleurbare emulsies. In theorie zou den we dan ook onze milieuvriende lijke wegen groen kunnen maken." Latexfalt werkt in opdracht van aan nemers, gemeenten, provincies en waterschappen. Het bedrijf heeft ei gen mensen, vrachtwagens en sproeimachines om de laag aan te brengen. „Dat is enorm precisie werk", aldus een chauffeur. Deze speciale vrachtwagens zijn eigenlijk machines, waarin alles computerge stuurd wordt geregeld. Op het buitenterrein in Koudekerk wordt hard gewerkt aan de laatste tanks. Een nieuwe installatie moet de productie van het nieuwe bind middel ondersteunen. „Omdat onze opdrachten zich gigantisch uitbrei den, zullen we nog sneller en beter moeten produceren. De process operators staan te popelen om de nieuwe techniek op grote schaal toe te passen. Om het nieuwe milieuvriendelijke product goed op de markt te zetten is flexibiliteit nodig. Volgens Hees been gaat dat lukken. „Een groot project in Zuidoost-Azië staat er aan te komen. Van de heuvels in Lim burg tot de dijken in Friesland liggen wegen te wachten op een nieuwe toplaag. En uit Duitsland, Frankrijk en Ierland is er ook veel belangstel- ling." Projectleider Ton van Loef is alweer met potjes, pannetjes en pipetjes in de weer om nog meer ontwikkeling in milieuvriendelijke stoffen te krij gen. „Stilzitten past niet in deze sec tor", zegt directeur Lommerts. „Het is van groot belang dat we produce ren, maar ook dat we ontwikkelen." Saskia Stoelinga 'Een corrigerende tik ver bieden is belachelijk' luid de de stelling van afgelo pen week en driekwart van de LD-lezers blijkt het daarmee eens. „Gewoon een stevige mep of een schop onder de kont uit delen ter verduidelijking dat er wordt opgevoed, daar is niets mis mee." Een selectie uit de reac ties. B.M. Bochane-Rollman, Leiderdorp: „Een corri gerende tik is soms ge woon nodig en heeft nog nooit iemand kwaad ge daan. Kinderen proberen nu eenmaal grenzen te verleggen en daarover praten komt niet altijd uit en komt ook niet al tijd over. Als opvoeder heb je ook je grenzen. Geduld is een goede ei genschap, maar kan ook tegen de opvoeder wer ken." H. Ouwersloot, Katwijk: „Mijn mening is dat het geen kunst is een kind een tik te geven. Ze kun nen zich hiertegen niet verweren, dus zal het heel gauw een machts middel worden, waar te pas en te onpas gebruik van gemaakt wordt. Daarom: afblijven van kinderen. Wie graag wil slaan, die koopt maar een trommel." Arie Kuyt, Katwijk: „Nee, we moeten lekker alles uitpraten. Dat is wat er mis is met de maat schappij: er wordt niet meer gestraft, alleen nog maar gepraat." G. Carree, Coldbrook, Canada: „Er is niets op tegen om onwillige kin deren een tik op de vin gers of het achterwerk te geven. We hebben te veel mensen die dat niet doen. Hun kinderen zien we het verkeerde pad op gaan." Tanja Horsthuis, Voor hout: „Elke vorm van li chamelijk geweld jegens kinderen (of anderen) wijs ik af, want waar ligt de grens? Wat is een cor rigerende tik? Er zijn an dere mogelijkheden om te corrigeren. Als een duidelijke vermaning niet werkt, dan kun je Een corrigerende tik verbieden is belachelijk. 'corrigeren' door bijvoor beeld het kind even apart te zetten (jonge kinde ren) of een dag(deel) geen tv/computer (oude re kinderen). Het is voor al belangrijk om als ou der consequent te zijn, zodat het voor kinderen duidelijk is waar grenzen liggen." P.S. Rhijnsburger, Ha- zerswoude-Rijndijk: „Het zou in deze maat schappij een stuk beter gaan als ouders weer re gelmatig een corrigeren de tik uitdelen. Eerst dui delijk uitleggen waarom iets niet kan of mag, maar als het kind dan toch volhardt gewoon een stevige mep of een schop onder de kont uit delen ter verduidelijking dat er wordt opgevoed." R. Dijkhuis, Leiden: „Fy siek geweld gebruiken is een vorm van persoonlij ke zwakte en toont een gebrek aan verbale kwali teiten aan. Het maakt niet uit in welke vorm of om wie het gaat, je hand: jes houd je thuis!" M. Goddijn, Oegstgeest: „Een tik of een pedagogi sche tik, waar ligt de grens? Slaan als ouder- /leerkracht et cetera is een slecht voorbeeld en leidt tot agressie en ge weld. En er zijn genoeg andere manieren om een kind te corrigeren. Voor hen die het echt niet we ten nog een tip: kijk eens op zondagavond RTL4 naar Ehbo: eerste hulp bij opvoeden." F. Stikkelorum, Oegst geest: „Ik zie de volgende situatie al voor me als onze bonder Donner het voor het zeggen krijgt. Ma vraagt aan Pietje: 'Heb jij een briefje van 5 euro gejat?' Pietje zegt: 'Ja mama, ik had trek'. Mamma: 'Dat doe je nooit meer!' Pietje: 'Dat doe ik toch'. Mamma haalt uit: 'Hier heb je een draai om je oren, en laat ik het niet meer merken'. Pietje gaat naar de buur vrouw. Die belt de poli tie. Die schakelt de jeugdzorg in. Ma wordt wegens kindermishande ling gearresteerd en op gesloten. Pa komt thuis en schakelt een advocaat in. Die regelt de echt scheiding. Maatschappe lijk werk neemt de zorg over het gezin over. En zovoort enzovoort. Mi nister Donner, er is ons al genoeg onzin door dit kabinet voorgeschoteld. Mijn advies: inpakken en wegwezen." Saskia van der Knaap, Leiden: „Een corrigeren de tik verbieden is niet belachelijk. Want op die manier maak je prima duidelijk dat slaan geen oplossing is." E. van Dijk, Leiden: „Te genwoordig worden er te weinig tikken uitgedeeld. Een kind aframmelen is verboden, maar een kind laten merken hoe ver hij kan gaan, daar is hele maal niets mis mee. De laatste decennia moest alles met een goed ge sprek worden opgelost en daar plukken we nu de wrange vruchten van. Kinderen moeten weten wie de 'baas' is en ze moeten leren dat ouders niet hun vriendjes van de straat zijn. Het 'hé joh- en' en het bij de voor naam noemen, vraagt om vervaging van deze grens. En als bij het op voeden af en toe een tik nodig is, moeten we dit niet verbieden." C.W.R. van der Meij, Oegstgeest: „Vroeger heb ik ook wel eens een tik gehad, als ik het verdien de. En ik ben er niet slechter van geworden. Een tik en slaan zijn twee verschillende dingen." Monique van Toorn, Leiden: „Ik vind deze re geling het toppunt van betuttelen. Ja, er worden kinderen mishandeld en dat moet je tegengaan. Maar er is nog nooit ie mand slechter geworden van een tik op de billen." De nieuwe stelling gaat over de plannen van B en W van Leiden om onder het Stadhuisplein een stalling te bouwen voor 1300 fietsen. De gemeen teraad moet over dit mil joenenproject nog een be sluit nemen. Actiegroep De Verontruste Fietsers is tegen en wil een referen dum over het onderwerp. Moet de kelder er komen om de nu nog overal ge parkeerde fietsen uit het straatbeeld te krijgen? Of kan Leiden zijn geld wel beter besteden dan aan een fietsenstalling die misschien wel nauwelijks zal worden gebruikt? De stelling luidt: De grote gratis fietsenkel- der onder het Stadhuis plein moet er komen Reageren kan tot en met maandag via www.leid schdagblad.nl of postbus 54, 2300 AB Leiden. rti, uuii nun JV. 11.10 1111.1 mui 111 1111151 l»iu viciagl atui 1 ItlJC. gcllVïUUlUlg VVUlUCll Cl IC MUUCICU UUSlldllUClU CI1 54, ZjUU MD LCIUCI1. ieter Stam (53) uit Katwijk, domi- loost Bleiiie (27) uit Leiden, stu- Karin Casteliin (42) uit Riinwete- Reinier Verheek (39) uit I^idpn. ar- Rpüpp Siimon« (3fi) nit I virion m Pieter Stam (53) uit Katwijk, domi nee: „Honderd procent mee eens. .Een corrigerende tik, en soms een fikse mep, moet gewoon kunnen. Dit is weer eens een symptoom van de schizofrenie in onze samenleving. Daarmee bedoel ik de hypocrisie van velen in dit land. Enerzijds wil men normen en waarden, wil men veiligheid en bescherming van de privacy, is men tegen slaan in de op voeding en weet ik veel wat niet al. Maar anderzijds spat het meest gru welijke geweld dagelijks van tv, films en computerschermen. En o wee als je zoiets wilt aanpakken, dan zit je aan 'mijn vrijheid van meningsuiting en van leefwijze'. Het is óf vrijheid met alle risico's van dien óf goede afspra ken (wetge ving) en je er- - aan houden. Een groot deel van ons vrije volk moest eens een flink pak ram mel krijgen. Ter correc tie, en dan wel goed pijnlijk." Joost Bieijie (27) uit Leiden, stu dent geschiedenis voorzitter CDJA Leiden: „Natuurlijk moet een corri gerende tik mogelijk zijn. Welk kind heeft dit nou niet gehad en bovenal, welk kind heeft hierdoor zijn lesje niet geleerd? Discussies voeren met een kleuter van 4 over waarom iets niet mag, kent ook grenzen. Op een gegeven moment gaat het spreek woord 'wie niet horen wil, moet maar voelen' op. Een tik op z'n tijd kan volgens mij dan ook geen kwaad. Iets anders is natuurlijk stel selmatige mishandeling. Kinderen die om het minste of geringste door paps of mams worden geslagen, moeten worden be- schermd, aangezien is gebleken dat kin- f deren hiervan een aw -t lÉPi hoop kunnen overhouden. Voor deze laatste is de ingreep van minis ter Donner na tuurlijk met na me bedoeld." Karin Casteiijn (42) uit Rijpwete ring, boerin: „Het is inderdaad bela chelijk om een corrigerende tik te verbieden. Een kind heeft volgens mij wel eens behoefte aan een lik- op-stukbeleid. Na herhaald waar schuwen, of als schrikreactie, kan een corrigerende tik uitermate goed werken. Ik vraag me trouwens wel af, waar de overheid zich nog meer mee gaat bemoeien. Ik geloof dat we bij na toe zijn aan de chipmens. Een mens met een chip die alles regi streert wat we dagelijks doen. Dan zijn we van een berg administratie- overlast af. En zijn we dan een keer in overtreding (wanneer eigenlijk niet met al die regels?) dan kan de overheid dit gewoon uitlezen. Veel succes ermee. Reinier Verbeek (39) uit Leiden, ar chitect: „Nee, natuurlijk niet. Er zijn veel te veel ernstige nadelen aan het uitdelen van tikken. Om te beginnen toont degene die ze geeft zijn of haar onmacht op een verkeerde manier. Ten tweede krijgt het kind onprettige gevoelens en een laag zelfbeeld, om dat zijn/haar integriteit wordt aan getast. Bovendien duurt het corrige rende effect maar heel kort en leert het kind niet om te stoppen met het ongewenste gedrag, maar om het in het vervolg stiekem te doen. Een kind leert niet van geslagen worden, net zoals de ouder die het doet er ook niets van heeft geleerd. Bijko mend voordeel van het verbieden is minder gekrijs op astraat en daad werkelijk min der klappen in de praktijk. Ten slótte kun je door het ver bieden van de tik uitwassen, zoals kinder mishande ling, beter bestrijden." Renee Simons (36) uit Leiden, mar- ketingmedewerkster Universiteit Leiden: „Zelf heb ik geen kinderen, maar ik kan me wel voorstellen dat ze soms het bloed onder je nagels vandaan kunnen halen. En dat je als ouder soms echt niet meer weet wat je moet doen. Het probleem is dat de definitie van een corrigerende tik voor mensen verschillend is en kin dermishandeling blijkt tochierg veel voor te komen. Wat als dat ene tikje niet helpt? Een harder tikje? En hoe vaak herhaal je dat? Ik denk dat een kind eerder bang wordt voor zijn ou ders, dan dat het de tik ziet als straf voor z'n daad. Slaan is dus niet de oplossing."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17