Een soort Dogtroepje voor binnen KUNST CULTUUR Theater Castell opent met music Maastricht tijdelijk kunstparadijs met louter topstukken 'Het is mijn eigen zoektocht' IC* Raspende Kevn een geraffineerde Kinney: songsmH Stichting ontzet over hekserij Nederlandse film over EK-oorlog Guzman doet toch aangifte Gouden Film voor Lepel Platencontract Glennis Grace Vervolg Costa in Amsterdam Tweehonderd handelaren op prestigieuze kunstbeurs Tefaf Ashton Brothers in Schouwburg Uil Pianiste Fliter doorkli* met haar souplesse moeiteloos het orkes Oliehoek werkt mee aan project 'Allerzielen' Amersfoort - De behoudende stichting Bijbel en Onderwijs is verbolgen over het thema 'Ma gie' van de Kinderboekenweek 2005, die van 5 tot en met 15 oktober wordt gehouden. In een open brief roept de stich ting ouders op hun kinderen van scholen te halen die mee doen aan „hekserij, tovenarij en andere occulte praktijken." amsterdam - De Nederlandse filmproducent 24fps heeft de rechten gekocht van het Noorse boek 'Glad ijs' (Krig) van schrij ver Knut Naerum. Het boek vertelt over een valpartij tijdens de finale van het Europees kampioenschap schaatsen die uitloopt op een oorlog tussen Nederland en Noorwegen. Amsterdam - Cabaratier Javier Guzman heeft toch aangifte ge daan van het feit dat hij afgelo pen woensdagavond in Amster dam in elkaar werd geslagen door een aantal mede-kroegbe zoekers. Toen agenten hem la ter aantroffen, was hij zeer „re calcitrant", waarna zij hem meenamen naar een politiebu reau wegens openbare dron kenschap. utrecht - De familiefilm 'Lepel' krijgt de Gouden Film van het Nederlands Film Festival en het Nederlands Fonds voor de Film. De film van regisseur Wil lem van de Sande Bakhuyzen heeft 100.000 bezoekers naar de bioscoop getrokken. Hilversum - Zangeres Glennis Grace heeft een week na het winnen van het Nationaal Songfestival een platenmaat schappij gevonden, CNR Re cords. De vertolkster van het liedje 'My impossible dream' was eerder door EMI aan de dijk gezet, maar CNR heeft er blijkbaar nog wel vertrouwen in. Glennis Grace doet op 19 mei mee aan de voorronde van het Eurovisie Songfestival in Kiev. Als ze die doorkomt staat ze op 21 mei in de finale. amsterdam - De nieuwe Costa- film, het vervolg op de kaskra ker 'Costa!' uit 2001, speelt zich niet af aan de Spaanse kust, maar in Amsterdam. Het wordt een filmmusical over een meis je uit de provincie dat in Am sterdam in het krakerscircuit terechtkomt. Acteurs zijn nog niet gecontracteerd. Regisseur Nijenhuis mikt op een première in het voorjaar van 2006, pre cies vijfjaar na de eerste 'Costa!'. woensdag 23 februari 2005 Een mummiemasker uit de Ro meinse periode in Egypte. Maastricht/ANP - Ruim twee honderd handelaren in kunst en antiek bieden van 4 tot en met 13 maart vele duizenden kunstwerken aan tijdens de prestigieuze kunstbeurs Tefaf in Maastricht. De handelaren komen uit Europa, Noord- en Zuid-Amerika en Canada. De Tefaf is niet alleen een beurs voor kunstkopers, het is ook één groot tijdelijk museum met louter topstukken, zij het een met een fikse toegangs prijs. Een van de geschilderde hoogtepunten wordt volgens de Tefaf zelf op de beurs inge bracht door Sard uit Paris: een jongensportret van Pietro di Cristofano Vannucci, bekend als Perugino, die leefde van 1448 tot 1523. Opmerkelijk is ook een Ru bens, een voorstudie van een jonge Afrikaan voor een schil derij dat nu in het Prado hangt. Een van de vroegste Europese stukken is een Madonna met Kind uit de twaalfde eeuw uit de Auvergne, naar Maastricht gebracht door Bresset uit Pa rijs. Uit eigen land komt archeo loog Mieke Zilverberg met een mummiemasker uit de Ro meinse periode in Egypte (le- 3e eeuw na Christus). Beek Eggeling uit Düsseldorf biedt drie schilderijen aan van Emil Nolde(1867-1956), waaronder Familienbild dat hij in 1947 ba seerde op stiekem in de nazi- tijd vervaardigde waterverven. Ditmaal zijn er verder kunst werken van Daumier, Mauve, Isaac Israels, Rembrandt (et sen), Courbet, Velasquez, Ro din, Lievens, Delacroix, Brueg hel de Jonge, Steen, Pissaro, Degas, Bernini (zelfportret), De Vlaminck, Munch, Zadkine, Léger, Rietveld (stoel), Monet, Picasso, Giacometti, Magritte, Beuys, Warhol (portret van Ju dy Garland), Dufy, Hockney, Maillol, Schiele, Miró, Cézan- ne, Klee en Dubuffet. Op Tefaf is ook een tentoon stelling te zien van 35 meester werken van het Detroit Institu- door Ton Ouwehand leiden - Hun eerste voorstelling 'Tragiek Van De Onderman' sloeg in als een bom, zowel in ei gen land als in diverse buitenlan den. Nu komen de Ashton Bro thers met de opvolger 'Ballyhoo' naar de Leidse Schouwburg. Vier mannen die aan variété doen, maar met een poëtische onder laag. Een soort Dogtroepje voor binnen. Wat je er ook van vindt, zorg dat je de toegift niet mist van 'Ballyhoo', de nieuwe voorstel ling van De Ashton Brothers. De vier mannen lijken onaan genaam verrast als het gordijn weer openzwaait en ze tot hun schrik constateren dat het en thousiaste publiek nog in de zaal staat te applaudisseren. Komt dat even slecht uit, ze zit ten allemaal net aan het bier. Quasi uitgeblust en doodmoe van een ldeine twee uur non stop keihard werken. Net als je je afvraagt waarom de ene Ashton Brother meer bier flesjes in z'n handen houdt dan de andere, gaan ze keurig in het gelid staan. Om collectief te doen wat elke 'leuke' oom op een feestje wel eens in z'n een tje uithaalt om de gastheer of - vrouw erop te attenderen dat een nieuw biertje niet onwel kom is: over het flessenhalsje blazen, zodat er een fluittoon ontstaat. Maar wie de Ashton Brothers met bierflesjes in de weer heeft gezien, zal zulks voortaan wel uit z'n hoofd laten als 'leuke' oom zijnde. Want de flesjes die ze in hun handen hebben, blij ken keurig gestemd. Ze spelen er meerstemmig een opzwe pend en swingend deuntje op. Wie van muziek houdt zit so wieso goed bij de Brothers. Be halve dat ze lenig, inventief, ui termate komisch zijn en een bijzondere theatrale uitstraling hebben, zijn de gebroeders ook nog eens zeer muzikaal. Als het erop aankomt, en dat doet het ook in de nieuwe voorstelling een aantal keren, vormen ze een goed bandje. Met Pepijn Gunneweg op bas, Pim Muda als pianist, Joost Spijkers op ac cordeon en mondharmonica Friso van Vemde op diverse gi taren. Onder de meest bizarre om standigheden zijn ze in staat goed te musiceren. Of ze nou in de lucht hangen te spelen of op elkaar gestapeld op een podi umpje dat niet veel groter is dan een elpee. Theatermakers die als slottune hebben geko zen voor het stuk van ver voor hun geboorte, 'Farm Boy' van George Benson met Ronnie Cu- ber en Lonnie Smith, geven trouwens toch al blijk van meer dan gemiddelde liefhebberij in muziek. Om 'Ballyhoo' valt zeer veel te lachen. Een goochelact met het hoofd van Gunneweg in een kistje is kostelijk. Ook de enkele malen terugkerende act van de robotman met de accuboorma chine is een vondst. Hij heeft het werktuig niet bij zich om gaatjes te boren. Hij houdt het The Ashton Brothers: inventief, uitermate komisch en ook nog eens zeer muzikaal. Foto: Lex van Rossen vast als een pistool en schakelt het slechts aan om zijn houteri ge bewegingen te ondersteu nen. Dat werkt uitermate ko misch. Ballyhoo zit vol hilarische mo menten. Ook worden er staal tjes gevaarlijke acrobatiek uit gehaald in een vijf meter hoge stellage die nagenoeg het gehe le podium vult. De Ashton Bro thers hebben ook voor tv-kij- kers bekende hoofden. Pepijn zit in de serie 'De Band'. Pim Muda is bijna dagelijks te zien als de uitzendkracht die na twee fijne dagen een afscheids feest krijgt aangeboden. Samen In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professio nele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fo tograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Pieternei Bouwman-Van Velden, beeldend kunstenaar. Je zou, in haar geval, best kun nen spreken van een laatbloei er. Pas twee jaar geleden nam Pieternel Bouwman-Van Vel den pen en penseel serieus ter hand om, wat ze noemt: „haar nieuwsgierigheid te bevredigen en haar mogelijkheden op het artistieke vlak te verkennen." Aan de andere kant kun je ook stellen dat de kunstzinnige aanleg er al heel vroeg in zat. Als kind zat ik altijd al te teke nen, te boetseren of met papier maché te rommelen. Altijd." Maar ja, dan kom je uit het Westland. En in een tuinders gezin is de Academie voor Beeldende Kunst nu niet be paald het schoolvoorbeeld dat leidt tot een nuttige en vooral praktische invulling van het le ven. De journalistiek kon er als creatief vak nog nét mee door, mits het natuurlijk de speciali satie tuinbouw werd. „Ik heb dat schrijven voor agrarische bladen jaren met veel plezier gedaan, hoor. Een vrouw in een echt mannenwereldje." Maar op haar 28ste begon het toch te kriebelen. Inmiddels zelfstandig volgde ze naast haar werk in de avonduren de opleiding grafische vormgeving aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunst in Den Haag. Ze werd gegrepen door fotografie (ze trouwde ook met een fotograaf) en wat er eigen lijk al heel vroeg in zat kwam er uiteindelijk ook uit. Al duurde dat nog een jaartje of twaalf - drie kinderen en een vervelen de ziekte verder. „Toen het leed was geleden en de kinderen wat groter waren, begon ik een jaar of twee gele den met het maken van wat schetsen. Het gevoel dat ik als kind al had, kwam vrij snel te rug. Op de Academie krijg je een basisopleiding, maar leer je vooral op een andere manier Pieternel Bouwman-Van Velden: „Geen gepruts op de vierkante centimeter." Foto: Hielco Kuipers naar dingen kijken. Dat is goed. Dat geeft je een bepaalde gedachtegang. Ik kon na al die tijd blanco van start." Aquarelleren blijkt haar voor alsnog het beste te liggen. Ze werkt figuratief en realistisch. Portretten, kinderen, dieren - van die dingen. En dat is nu precies iets wat ze op de Aca demie niet zo zien zitten als kunstvorm. Daar wordt met licht dédain over gesproken. Of het wordt geassocieerd met portretjes van zigeunermeisjes en boerenjongetjes op een hek. „Maar dat kan me niet zo veel schelen. Ik hou overigens zelf niet zo van dat waterige, van dat zoete. Ik werk laag over laag. Er moet verf op. Ik zoek dieptewerking. En ik doe het graag in het groot. Geen ge pruts op de vierkante centime ter." Inmiddels vult ze haar dagen goeddeels met schilderen, fo tograferen en recentelijk ook met het vervaardigen van kera miek. Ze werkt thuis en als ze het even zat is gaat ze een uur tje internetten of aardappels schillen, zegt ze. Met de op drachten gaat het intussen crescendo. Mond-tot-mondre- clame werkt. Maar ze houdt een slag om de arm. „Natuur lijk is respons leuk. En ik luister naar wat mensen mooi vinden. Maar ik ben ook een beetje ei genwijs. Het is mijn idee. Het is mijn interpretatie. Het is mijn eigen zoektocht. Waar die ein digt? Weet ik niet. Ik ben al lang bezig, maar eigenlijk pas net begonnen. Mijn drijfveer is om telkens iets nieuws te ont dekken." Pieternel Bouwman-Van Vel den - Kinderportretten. Te zien bij Fladder Beer kin derkleding, Hogewoerd 64 Leiden. Openingstijden di t/m za 10-17 uur. Ad van Kaam te of Arts. Het gaat om een se lectie van 16de- tot 18de- eeuwse Europese schilderijen en sculpturen, waarvan enkele nooit eerder in Europa zijn ge toond. Opvallend dit jaar is ook de expositie van drie zeld zame Amati-violen. De TEFAF 2004 trok mim 75.000 bezoekers, een stijging van bijna 17 procent ten op zichte van het jaar ervoor. On der de bezoekers waren veel Amerikanen en vertegenwoor digers van musea. Jongensportret van Pietro di stofano Vannucci. Foto: ANP door Theo de With alphen aan den rijn - Ter gele genheid van de opening van theater Castellum produceert het nieuwe Alphense theater een eigen musical 'voor en door Alphenaren'. Daarvoor wordt samengewerkt met musicalpro ducent Kroonenburg in Rotter dam. De audities zijn half maart. In de maanden mei en juni wordt er in Castellum al een aantal voorstellingen gespeeld om de faciliteiten van het thea ter-bioscoopcomplex uit te pro beren. Onder meer de musical 'De Jantjes', de rockopera van Kayak en een concert van Bou- dewijn de Groot staan gepro grammeerd. In het nieuwe the aterseizoen gaat Castellum vol ledig draaien. Het seizoen wordt op zaterdag 3 en zondag 4 september geopend met de Alphense musical. Daarnaast komt er nog een offi ciële opening later in sepv ber. Directeur Marc van I zegt daarover: „Dat wordl1 happening. We halen echi" bijzonders naar Alphen. Ikw tel nog niet wat, maar ik b heel gelukkig mee." Daan wilde hij ook graag iets met de inwoners van Al aan den Rijn, die na jaren een bouwput te hebben a< keken deze zomer eindelijl Rijnplein met theater en hi in hun stadshart hebben. Op vrijdag 11, zaterdag zondag 13 maart worde j theater Castellum auditie houden voor de musical, website van het theater o_ aanmeldingsformulier krijgbaar in het stadhuis) nen amateurzangers, -act<e' musici en -dansers zich melden. Op de audities k belangstellenden maxima ven minuten de tijd commissie te overtuigei hun kwaliteiten. zaten ze in 'Baantjer'. En alle Ashton Brothers speelden in een van de laatste afleveringen van 'De Vergrijzing' van Freek de Jonge voor cliniclown. De Ashton Brothers met Bally hoo: 9 maart in de Leidse Schouwburg. utrecht/gpd - Filmregisseurs Tim Oliehoek (Vet Hard) en Maarten Treurniet (De Passie vrucht) zijn toegevoegd aan de lijst medewerkers van het pro ject 'Allerzielen', het eerbetoon dat de Nederlandse filmwereld maakt voor de vermoorde ci neast Theo van Gogh. Oliehoek regisseert een scenario van To- mas Ross met Peer Mascini in de hoofdrol. Treurniet ontfermt zich over een verhaal van sce nariste Maria Goos. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Oekraïens Staats Symfonie Orkest o.l.v. Taras Krysa, m.m.v. Ingrid Fliter (piano). Gehoord: 22/2, Stadsgehoorzaal, Leiden. Nog te horen zaterdag 26/2 met 'Barcelona' (pop opera) van Freddy Mercury. De Stadsgehoorzaal en impre sario Rob Groen pakken uit met een gratis concert van het Oe kraïens Staats Symfonie Orkest o.l.v. Taras Krysa, niet in de laatste plaats met de fantasti sche jonge pianist Ingrid Fliter, die van Prokofjevs Pianocon cert nr 3 in C een bizar en op windend circusevenement to vert. Haar souplesse, vinger vlugheid, haar natuurlijk gevoel voor barbaarse ritmiek en barse syncopen, kortom het grote ge mak waarmee zij met dit werk uit de voeten kan is formidabel. Een vanzelfsprekende kruis bestuiving met het orkest zorgt voor een kakofonische gloed aan klankkleuren bekroond met schelle, schitterend schetteren de tongetjes van vuur. Orkest uit Kiev en pianist uit Argenti nië zijn aan elkaar gewaagd. Fli ter doorklieft moeiteloos de for midabele orkestklank vol Russi sche plattelandsschwung, ra zend dissonante harmonieën, hevige dynamische contrasten. Prachtig doet ze dat in het tweede deel (variaties op een thema), waar ze dramt als boos dreinend kind, steed een ander clownesk jasje ken. Als een weerbaar ka ze in deel drie aan op de gekke jazzy ritmes die ze sief, toch elegant van zie slaat. Het orkest is als ee meleon, haalt blaasparti gloedvol naar voren, laai met de doordringende p 'krijsen', fagotten ronker kers zingen of loeien. Ru tig jaar geleden heeft dit concert ook binnen de n van de Stadsgehoorzaal ken! Ook Rachmaninovs 2e S nie in e laat je bepaald ni beroerd. De violen hebb bij tijd en wijle een opm zachter coloriet dan voo wat fraai afsteekt bij het groot koper waaronder heerlijke bastuba, (die in ana's Moldau aan het bejlS het concert al zo lekker deed in woeste stroomvef lingen). Theatraal aange f 2 lijnen van de grote strijk c| worden 'aangetast' door pe halen van de violen; e houdt de nasale hobo h< ig orkest in de ban. Rom; gekenmerkt door een ri'ek, en hechte onophou wisselende structuren, v gen dit alles gloeiend he ons bord. Oekraïens Staats Symfoi kest en Taras Krysa, het meibestormers, die na e weer opvliegen om het g verheven doel te bereikerec1 muziek recensie Hans Keijzers Concert: Kevn Kinney. Gezien:22/2, Q- bus, Leiden Kevn Kinney is van het bouw jaar '61. Hij ziet er al tamelijk verlopen uit en drank, sigaret ten en ontelbare optredens op de rokerige podia hebben zijn stem al behoorlijk aangetast. Rasperig is de stem van de voormalige frontman van Dri- vin 'n Cryin en hij begint zijn optreden met gitarist Gibb Doll ook nog eens wat weifelend. Bij het derde nummer Sun Tangled Angel Revival schuift de band aan en horen we pas wat Kinney werkelijk in huis heeft. Het titelnummer van de plaat grijpt sterk terug op de Drivin 'n Cryinperiode van de man uit Atlanta. Bruisend, breed uitwaaierend zijn de gi taarpartijen van Doll om even later subtiel gas terug te nemen. FlyYour Flag High mist dan weer nadrukkelijk het orgeltje van de plaat en klinkt live te leeg. Bij 40 miles down the road ko men door gitarist Doll de zuide lijke slideklanken van Amerika langs. De ingetogen song krijgt na de refreinen opzwepende doorgaande venijnige gitaarlij- nen. Politiek beweegt Kinney zich in het linkerspectrum. Met de wat platte countrysong In the land of Plenty haalt Kinney tekstueel zijn gram. Als singer- songwriter komt hij bij Broken parts and autoparts langs. Het trieste relaas na weer een ver broken relatie, huis uitg fax worden en slapen in de htei Doll wisselt hier uiterst j™1 gitaarlijntjes af met hee climaxen. Kevn Kinney is een uite raffineerde songsmid d kanten opstuurt. Daar 2 mj set ook wel eens een mi tussen, maar de overga «d spelen, en de duivelse i |5"6 teit van de songs sleperllha voortdurend mee door Steeds zijn er weer de I een-tweetjes tussen Kir gitarist Doll. De man m een handvol optredens derland en zal ongetwi het optreden geen sten over hebben. Dat maai Kinney, hoe gek het 00 eigenlijk niet uit. Hij ge ondanks zijn aangetast voor honderd procent. 363 P'.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16