LEIDE blijft altijd mogelijk Gezellige avond eindigt in nachtmerrie Referendum Het hele Rozenpad ruikt naar hondenpoep 'Speels' houten gebouwtje in Roomburgerpark REGIO R1 )tseed nt terug bn koopt den in vlietpolder Bestemmingsplan niet uitgezonderd er invloed >olitiek icht wordt chaft Bewoners Merenwijk zien 'uitrengebied' honden niet zitten Onderzoek naar handel met voorkennis bij Crucell Verontruste Fietsers denken mee over stalling 'Referendum is niet het doel' Voor buitenschoolse opvang en speeltuin Na zestig jaar onument in >eterwoude woensdag 23 februari 2005 - Leiden herintroduceert nbtseed'. Alle medewer- an de gemeente moeten ian de eed afleggen, die ;edrag belooft. Leiden reel andere gemeenten afgelopen jaren de eed uit het stof hebben ld. „De eed is in onbruik ;t en dat willen we veran- aldus burgemeester ink. Hij ziet de ambtseed, daaraan gekoppelde ge- ode, als een belangrijk nent voor 'integriteitsbe- ing'. De gemeente voert dragscode in die door de ging van Nederlandse ;nten is opgesteld. purgemeester en wet- hebben 50 hectare de Oostvlietpolder k Het terrein is gro- wK bestemd voor natuur- 'attinjing, zoals dat al is emari in het bestemmings- van het terrein is be- or natuur en agrari- ..leinden. De overige y^lorden onderdeel van (5)^|venterrein dat de ge le staiil ontwikkelen. Voor- ig (3)|gende bouwplannen ongei> omdat de Raad van en streep door heeft :tares waren ooit be- i baggerdepot te wor- die plannen zijn van De eigenaars hebben daarom aan de ge- angeboden. Het ter- n eiegdnom van het raadschap van Rijn- jgerdepot Zuid-Hol- rond- en zandexploi- schappij Rijnland BV 5 BV. leiden - Het had een gezellig avondje uit moeten worden van de vijf vriendinnen uit Leiden en Katwijk. Maar de aanvanke lijk zo swingende avond eindig de in het ziekenhuis. Met dank aan een kerel die niets van les biennes wil weten en zich daar om zo nodig moest misdragen. „Het was puur zinloos geweld." Afgelopen zaterdagavond ging het vijftal naar een feest in de Groenoordhallen. „En het was daar supergezellig", aldus een van hen, een 38-jarige Leidse. „Meer dan duizend mensen die op muziek uit de jaren tachtig lekker uit hun dak gingen." Totdat een 29-jarige Leidenaar zich blijkbaar niet langer kon beheersen. „Die vent had al de hele tijd naar mij en mijn vrien dinnen staan kijken", aldus de 38-jarige. „We zijn allemaal ho mo maar dansen als heteropa ren. Dat betekent dat we elkaar dus ook wel eens zoenen tij dens het dansen. En dat scheen van die kerel niet te mogen." De man vond het nodig een Leidse (33) in haar borsten te knijpen en toen haar 26-jarige vriendin uit Katwijk daar iets van zei, werd zij met een welge mikte klap op haar neus tegen de grond geslagen. Vervolgens schopte hij de vrouw die hij eerst onzedelijk had betast een gebroken hand. Een andere vriendin uit Leiden (38) liep door een schop knieletsel op en kreeg klappen op haar hoofd waardoor een oor inscheurde. Pas toen werd de agressieveling door omstanders gevloerd en overgedragen aan de beveili ging. Toen de politie arriveerde, werd de man gearresteerd. Op dat moment was de vriendinn- enclub uiteengevallen. Een paar waren naar het politiebu reau om aangifte te doen, de rest naar het ziekenhuis voor behandeling. „We hebben de afwikkeling in de Groenoordhallen dus niet meegemaakt", aldus de 38-jari- ge Leidse. „Ik heb nog wel ge zien dat de dader na ons te hebben geschopt en geslagen wilde weglopen met zijn vrien din. Gelukkig is dat door drie mannen verhinderd maar we weten niet wie die drie zijn. We zouden graag zien dat het drie tal zich meldt bij de politie, want het zijn voor ons belang rijke getuigen." De slachtoffers nemen de zaak hoog op. „Natuurlijk laten we het er niet bij zitten. De pijn verdwijnt langzamerhand maar geestelijk blijft het hangen. Het is toch te gek voor woorden dat je klappen krijgt omdat je les bisch bent. We zijn geschokt, want dachten dat Nederland een tolerant land was. Dat blijkt helaas dus niet zo te zijn. Het was puur zinloos geweld." - Inwoners van Leiden 1 voortaan met slechts ndtekeningen een on- p als agendapunt voor leenteraad inbrengen, vond nam de raad daar- voorstel 'burgerinitia- Burgers moeten hier- ictere invloed op de lolitiek kunnen uitoefe- voorstel van het CDA empel van tien hand- jen te laten varen, kreeg rende steun. De erfpacht in Leiden ifinitief afgeschaft. Het laartoe is gisteravond in nteraad genomen, de afschaffing daad- vorm krijgt, is nog niet Via een motie heeft senteraad het college jemeester en wethou- verzocht om aparte or de verkoop van or een aantal 'strategi- iities' op te stellen. Ge- irdt daarbij aan gebie- •oor de komende 25 aangewezen als ont- sjftg, gszones. Hierdoor >rden voorkomen dat K ente nu grond ver- aarvan het zeker is dat O le in de komende jaren erS edig sterk zal stijgen. B loment is ongeveer vijf- K :ent van het Leidse B' )ied in erfpacht uitge- door Timoteus Waarsenburg leiden - Over bestemmingsplan nen in Leiden blijven referenda mogelijk. Dat heeft de gemeen teraad ondanks heftig verzet van de PvdA en de WD gisteravond afgedwongen. Het college van burgemeester en wethouders wilde eigenlijk van die mogelijk heid af. Wethouder Hillebrand sprak zelfs van 'een cirkelzaag om lik doorns te verwijderen'. Dankzij het ingrijpen van de raad is het nu onder meer mogelijk om een referendum te houden over het bestemmingsplan Oost vlietpolder, waar de gemeente een industrieterrein wil aanleg gen. „Als een groep mensen tegen een bepaald onderdeel uit een bestemmingsplan is, kan door middel van een referendum het hele bestemmingsplan worden gedwarsboomd", waarschuwde Hillebrand. De WD probeerde zelfs de indruk te wekken dat nu over elk omstreden uit- bouwtje een referendum ge houden zou kunnen worden. Argumenten die echter werden weggevaagd omdat er minimaal 4000 handtekeningen nodig zijn om een referendum te kun nen houden. „Het referendum is een nood- middel dat niet nodig zou moe ten zijn als de politiek naar de burgers luistert", zei CDA- raadslid Jan-Jaap de Haan. „Maar als je die mogelijkheid dan toch biedt is het zwak om bepaalde opties uit te sluiten." ChristenUnie-voorman Filip van As steunde hem in die op vatting. „Deze houding doet mij denken aan die van Catoot- je uit de strip Jan, Jans en de kinderen", zei Van As. „Daarin zegt Catootje dat ze best vege tariër wil zijn, alleen niet tijdens het eten." De wens van het college om be stemmingsplannen niet refe rendabel te laten zijn, komt voort uit een aantal ongelukki ge ervaringen met het referen dum in het recente verleden. Zo kwam er bijna een volksraad pleging over het Aalmarktpro ject en kon Leiden slechts met veel moeite een referendum over de wenselijkheid van de Rijn Gouwe Lijn tegenhouden. Uiteindelijk moest er een amendement - een gedwongen wijziging op aandringen van een raadsmeerderheid - aan te pas komen om het college tot andere gedachten te dwingen. Alleen de WD en de PvdA stemden tegen het amende ment. Met name de houding van de PvdA, die zich als één man achter wethouder Hille brand schaarde, stuitte op har de woorden. „De PvdA is altijd vóór geweest en ik heb zelfs een versie van dit amendement ge zien die ondertekend was door de PvdA", zei De Haan. „Maar ik maak hieruit op dat de PvdA terug in haar hok is." Vrees voor poep, het bijten van schoolkinderen en het meerennen dan wel bijten van joggers en fietsers. Dat zijn bezwaren van 159 bewoners van de Merenwijk tegen het aan wijzen door de gemeente van de grasvelden langs het Rozenpad als uitrengebied voor honden. Foto: Hielco Kuipers door Eric-Jan Berendsen leiden - Omwonenden van de grasvelden langs het Rozenpad in de Merenwijk hebben mas saal bezwaar aangetekend te gen het voornemen van de ge meente om die veldjes aan te wijzen als uitrengebied voor honden. Vrees voor honden poep, het bijten van schoolkin deren door de honden en het meerennen dan wel aanvallen van fietsers en joggers zijn de grootste bezwaren van de 159 bewoners die een handtekening tegen de plannen hebben gezet. Het 'uitrengebied' ligt tussen de scholen aan het Regenboogpad, de Dukdalf, Zijlwijk en Twee master, en de Zijl. „Het gras veld fungeert tijdens schooltijd en overblijfpauze als speelveld. Bovendien wordt het gebruikt voor buitengym. En ook buiten schooltijd is het voor veel kin deren uit de buurt een veelge bruikt speelveld voor bijvoor beeld balsporten en vliegeren", schrijven de bezwaarmakers in een brief aan de gemeente. Ze vinden het onbegrijpelijk dat uitgerekend het grasveld bij de scholen als uitrengebied is aan gewezen, terwijl het nieuwe Leidse hondenbeleid uitgaat van een verbod voor honden op speelterreinen. Daarnaast is het Rozenpad vol gens hen een veel gebruikte fiets- en wandelroute langs de Zijl voor veel bewoners uit de Merenwijk. Het is ook een doorgaande route naar recrea tiegebieden zoals 't Joppe. „Loslopende honden hebben de onhebbelijke gewoonte luid blaffend mee te rennen met fietsers en joggers en naar hun enkels te happen. Dit heeft in het verleden al tot enkele verve lende situaties geleid." „Alle voornemens tot handha ving en geboden faciliteiten ten spijt ruimen nog steeds heel weinig hondenbezitters de poep van hun aangelijnde hon den op. Het is dan ook niet aannemelijk dat zij dat wel bij hun niet aangelijnde honden zullen doen", aldus de be zwaarmakers. „De gevolgen zijn niet alleen vervelend voor wandelaars en kinderen, denk aan infecties die worden ver spreid door hondenpoep, maar ook voor bewoners van de hui zen langs de Zijl. In de zomer ruikt het gehele Rozenpad tot in de tuinen aan toe overduidelijk naar hondenpoep." De bewoners zien weinig heil in handhaving door de gemeente. Op de velden is er de afgelopen 30 jaar niet door de gemeente gecontroleerd. „Noch op het opruimen van poep noch op het aanlijnen van honden. De meeste hondenbezitters wanen zich hierdoor vrij in hun doen en laten. In plaats van nu ein delijk te gaan handhaven, wil de gemeente deze ontspoorde situatie deels gaan legaliseren. Een verdere verslechtering van de situatie dus. Wij verzoeken u dan ook met klem van het plan af te zien." De gemeente gaat nog niet op de bezwaren in. Alle inspraak reacties worden verwerkt in een verslag. „En iedereen die heeft gereageerd krijgt dat verslag toegestuurd", aldus een woord voerder. leiden - De Autoriteit Financië le Markten (AFM) doet onder zoek naar mogelijke handel met voorkennis door twee commis sarissen en twee bestuurders van het Leidse biotechnologie bedrijf Crucell. Dit heeft een woordvoerster van de beurstoe zichthouder gisteren bevestigd. De kwestie draait om perso neelsopties die de betrokken bestuurders in januari hebben verzilverd vlak voor de publica tie van de jaarcijfers. Deze transacties zijn gemeld aan de AFM. De openbaring ervan, via de AFM-website, zorgde even wel voor onrust bij beleggers. De uitoefening van opties vlak voor publicatie van cijfers komt zelden voor. Crucell kwam op 24 januari met tegenvallende cijfers naar bui ten. De beurskoers daalde daar door met meer dan 7 procent. Een week daarvoor hadden de betrokken bestuurders hun op ties verzilverd, zonder daar ove rigens grote bedragen voor op te strijken. In totaal ging het om enkele tienduizenden euro's. Crucell heeft altijd aangegeven dat al lang duidelijk was dat de bestuurders hun opties te gelde zouden maken. Zij zouden dit twee maanden voor de publica tie van de jaarcijfers aan hun ei gen onderneming hebben doorgegeven. De regelsstaan dan uitoefening toe. Minister Zalm van financiën heeft maandag laten weten te overwegen de termijn te willen oprekken van twee maanden naar een halfjaar. De kans op discussie over mogelijke voor wetenschap is dan minder groot, zo blijkt uit antwoorden van de bewindsman op vragen van de Tweede-Kamerleden Heemskerk en Douma. Crucell verklaarde gisteren in een reactie dat er de afgelopen tijd een 'verkeerd beeld is ont staan door de berichtgeving in de media'. door Silvan Schoonhoven leiden - Wethouder Hillebrand is in gesprek met de Verontrus te Fietsers'. Bedoeling is dat die actiegroep meedenkt over alter natieven voor een fïetsenkelder onder het Stadhuisplein. De Verontruste Fietsers hebben dit weekend handtekeningen ingezameld voor een referen dum over het omstreden plan. Dat ze nu meedenken met de gemeente wil niet zeggen dat ze hun referendumaanvraag niet zullen indienen, zegt Bimie van de actiegroep. „Een referen dum is niet het doel. Dat hangt af van het verloop van de ge sprekken. Ook de wethouder heeft nu gezegd dat hij zich kon voorstellen dat een grootschali ge fietsenkelder niet nodig is als er goede alternatieven zijn." De actiegroep is voorstander van de aanleg van stallingen binnen de bestaande ruimten. De mogelijkheden van een fiet senstalling in de kelder onder V &D worden al onderzocht. Dat geldt ook voor de bestaande fietsenkelder onder het stad huis, die nu op zaterdag leeg staat. Die kelders zijn goed voor zo'n 370 (V&D) en 350 (stad huis) fietsen. De gratis, bewaak te fietsenstalling die het college onder het Stadhuisplein wil aanleggen, moet echter aan 1300 fietsen ruimte bieden. De Verontruste Fietsers stellen daarom voor dat op het Stad huisplein een gedeelte wordt afgezet met hekken waar fiet sers hun voertuig kunnen stal len. „Dat sluit aan bij de be hoeften van een grote groep mensen die hun fiets gewoon op het maaiveld, op de begane grond kwijt willen. Dan hoeft er ook niets op de schop en kun je uitbreiden als de behoefte gro ter blijkt." De Verontruste Fietsers is een 'kleine, spontaan ontstane ac tiegroep', zegt Birnie, een van de drie actieve leden. „We hef fen onszelf ook zo weer op als het niet meer nodig is." De gemeenteraad heeft nog geen knoop doorgehakt over het plan van het college voor de aanleg van een nieuwe fietsen kelder. Veel raadsleden twijfe len of spreiding van de stal lingsmogelijkheden door de binnenstad niet beter is dan de aanleg van een grote, centrale stalling. Volgens het college zijn de er varingen met dergelijke gratis ondergrondse stallingen in an dere steden echter positief. De grote capaciteit is volgens Hille brand nodig als door de komst van de Rijn Gouwe Lijn fietsen stallen in de Breestraat onmo gelijk wordt. Bezwaren van omwonenden door Janet van Dijk leiden - De Stichting 't Kasteel wil een nieuw gebouwtje voor onder meer buitenschoolse op vang laten bouwen in de speel tuin in het Roomburgerpark. Dat gebeurt in samenwerking met speeltuin Speelschans, die nu alleen beschikt over een keet, waar geen activiteiten kunnen worden gehouden. Omwonenden hebben bezwa ren ingediend tegen de bouw. 't Kasteel is in 2002 opgericht door ouders, wier kinderen al lang op een wachtlijst stonden voor buitenschoolse opvang. Omdat er nog geen plaatsen beschikbaar waren, besloten zij zelf een stichting op te richten. De kinderen worden na school tijd opgevangen in het clubhuis van hockeyclub Roomburg aan de Van Vollenhovenkade. Met ruim veertig kinderen zit het clubhuis vol. Er is een wachtlijst, maar ruimte voor uitbreiding is er niet bij de hoc keyclub. Daarom zocht de stichting naar een andere loca tie in de buurt. Die werd gevonden bij speel tuin Speelschans in het nabij gelegen Roomburgerpark. De huidige keet bij de speeltuin, die vooral wordt gebruikt als opslagruimte, zal verdwijnen. De speeltuin krijgt dan de be schikking over een gebouwtje waar ouders en/of kinderen kunnen schuilen als het regent en waar op woensdagen en in het weekeinde activiteiten, ook voor de wijk, kunnen worden gehouden. Het is de bedoeling het gebouw 's ochtends en 's avonds te verhuren aan andere instellingen, 't Kasteel wil in de nieuwe ruimte een groep van twintig kinderen onderbrengen. Het 'speelse' gebouwtje komt in de hoek van het park. Het wordt maximaal 120 vierkante meter groot en vijf meter hoog. „Omdat het in een park komt, hebben we gekozen voor een houten gebouw", vertelt direc teur Gerda Oomkes van de stichting. Het gebouw gaat on geveer 2,5 ton kosten. Probleem bij het zoeken van een geschikte locatie waren de regels waaraan ruimtes voor buitenschoolse opvang moeten voldoen. Per kind is drie vier kante meter binnenruimte noodzakelijk en vier vierkante meter buitenruimte. De stich ting wilde bovendien niet dat het nieuwe lokaal te ver van de hockeyclub af zou liggen. Het plan moest ook financieel haal baar zijn. Een optie was nog om te kijken of er ruimte is in de nieuwbouw van de Lorentz- school, maar 'we weten niet wanneer die gereed is', aldus Oomkes. De stichting hoopt dat de bouw in het Roomburger park dit najaar kan beginnen. Verschillende omwonenden van het Roomburgerpark vin den dat er geen groen verlo ren mag gaan. Zij willen dat 't Kasteel beter zoekt naar alter natieve locaties, zoals bijvoor beeld de nieuwe Lorentz- school. Volgens de bezwaar makers past het gebouw niet in het bestemmingsplan, om dat het niet gaat om een openbaar toegankelijke voor ziening. Het bestemmings plan maakt een gebouw van vierhonderd vierkante meter mogelijk, dat 'noodzakelijk' is voor de speeltuin, en dat is nu niet het geval, menen de be zwaarmakers. Zij stellen bo vendien dat de gemeente eerst de gevolgen voor flora en fau na moet onderzoeken. De omwonenden wijzen er in hun bezwaarschriften op dat er vorig jaar ruim 2000 hand tekeningen zijn verzameld toen er plannen waren om de nieuwe Lorentzschool in het Roomburgerpark te bo«en. Voor het gebouw moetaPoos- schages wijken, maar volgens directeur Gerda Oomkes van 't Kasteel is het de bedoeling om er andere bomen voor terug te planten. „Wij hechten ook aan het belang van groen", zegt zij. „Maar net als groenvoor zieningen is ook kinderop vang een maatschappelijk be lang. Je kunt niet zeggen: groen is belangrijker dan kin deropvang.'' Volgens haar maakt slechts een kleine groep mensen gebruik van het park: hondenbezitters en ou ders en kinderen die naar de speeltuin gaan. „Voor de hon denbezitters verandert er niets en de speeltuin krijgt er een gebouw bij", aldus Oomkes, waardoor de buurtfunctie gro ter wordt. Een impressie van het nieuwe multifunctionele gebouw. Het komt iets verder naar achteren te staan, op de plek waar nu bosschages zijn. De keet verdwijnt. Publiciteitsfoto o

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13