erdonk zet e imams iet land uit WD tegen herinvoering doodstraf Plantaardige olie zorgt voor 'groen' asfalt Hartapparatuur redt leven luchtreizigers ans Wiegel denkt aan omeback' in politiek i' iders moskee in Eindhoven Witte deken over Franse Rivièra Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 23 februari 2005 ®0 SPEURDERS Anderhalfjaar na opnames Herken de Homo! nog bij elkaar REGIO Evangelische basisschool rekent op 300 leerlingen kaag/gpd - Drie radicale nsvan de Al Fourqaan-mos- i Eindhoven zijn gisteren ftgewenst vreemdeling ver- Ij. Minister Verdonk van Tndelingenzaken wil hen het uitzetten omdat ze aanzet- ut haat en toestaan dat in Q noskee strijders geworven ;n voor de heilige oorlog 1. - f niet uitgesloten dat er meer imams het land uit- zullen worden. De Alge- Inlichtingen- en VeiMg- dienst (AIVD) houdt een al radicale moskeeën in de Daar wordt net als in de aurqaan-moskee het sala- gedachtegoed verkon- een strenge stroming in lam die zich verzet tegen esterse samenleving, ns een woordvoerder van IVD is het besluit de drie is het land uit te zetten ge en op basis van een recent m izoek. Daarvoor heeft de onder meer naar preken Herd en met bezoekers ge en. Uit het onderzoek dat de drie imams anti- ïrse preken houden en het teren van jihadstrijders in noskee toestaan. „De wer- gebeurt weliswaar door nstaanders, maar tegen wordt niets ondernomen", de woordvoerder. Fourqaan-moskee raakte fgelopen jaren meerdere keren in opspraak. Zo zouden twee Marokkaanse jihadstrij ders die begin 2000 in Kashmir omkwamen, in het Eindhoven- se gebedshuis zijn geronseld. Naast de drie radicale imams die uitgezet worden, zijn in de moskee nog twee andere imams actief. Tegen hen wor den geen stappen onderno men, omdat volgens de AIVD- woordvoerder niet bewezen is dat ook zij zich schuldig maken aan anti-westerse toespraken en het toestaan van de rekrute ring van jihadstrijders. Van twee van de drie 'Eindho- vense' imams wordt de voorlo pige verblijfsvergunning inge trokken, van de derde wordt deze niet verlengd. De imams hebben twee weken om tegen deze beslissing bezwaar aan te tekenen. In de tussentijd wor den ze door de AIVD in de ga ten gehouden. Van de imams is een afkomstig uit Kenya, een uit Bosnië en de derde uit Egypte. De Tweede-Kamerfracties van WD, CDA, en LPF zijn opgeto gen over het ongewenst verkla ren van de imams. „Dit is goed nieuws, hier zaten we na 2 no vember (de moord op Theo van Gogh, red) op te wachten," al dus LPF-Kamerlid Joost Eerd- mans. „Dit is uitstekend", rea geert CDA'er Van Fessem. „Ein delijk laat het kabinet zijn tan den zien", stelt WD-woord- voerster Griffith. - Hans Wiegel 11 aan een terugkeer in de ilijke politiek. De vroegere leider zegt dat in het tele- - irogramma van Rik Felder- dat morgen wordt uitge- Terugkeer naar politiek Haag ziet Wiegel na de van zijn vrouw als een Ie mogelijkheden. Hij am- t dan de baan van pre- een functie die de liberale aan nog niet heeft bekleed, het eerste interview van l na de dood van zijn op 6 januari. De afgelo- weken ontving hij duizen- COMMENTAAR JAN CAMPERT kan een man oprecht en oen in zulk een tijd? zijn kind, hij kust zijn ijdt den ijdelen strijd' egels uit 'De achttien doo- dichtte jan Campert in naar aanleiding van de lie van achttien verzets- trs door de Duitse bezet en gedicht als symbool van c wetend dat de rop voorhand i is, kus je niet je dierbaren 'el en gaat het ge- aan, de dood te- et. Campert werd met zijn gedicht en een ooi van kunstenaarsverzet de waarheid lijkt anders. itsman Gerrit Klein- die na de oorlog onderzoek naar Duitse oorlogsmisda- vertelde in NRC Handels- lat Campert in concentra- mp Neuengamme door Ne- Jidse medegevangenen is A wideerd omdat hij - in ruil leen betere behandeling - van de geheime kampraad Traden. >eeld van de verzetsheld, Ashton Brothers zijn inventief, leuk en musicaal De Danaïden mag best wat zelfverzekerder Plaats nu uw speurder via wnww.speurders.nl of mail naar speurdersehdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Af en toe sneeuw NO 3-5 Milieuvriendelijke ontdekking van Koudekerks bedrijf door Saskia Stoelinga koudekerk aan den rijn - Groene wegen komen uit het Groene Hart. Directeur Bert Jan Lommerts (44) van het Koude- kerkse Latexfalt droomt al nachten van zijn eigen uitvin ding. Niet verwonderlijk, want zijn bedrijf staat aan de wieg van een enorme milieuomslag. Per 1 maart produceert Latex falt als enige in Nederland een volledig nieuwe milieuvriende lijke toplaag voor wegen. Door deze inmiddels nationaal en internationaal bejubelde ontdekking, waar zijn laborato riumteam jaren aan heeft ge werkt, kunnen alle gevaarlijke en onvriendelijke oplosmidde len die normaal worden ge bruikt in de oppervlaktelaag van een weg, worden afge schaft. „Dat is prettig voor het milieu en de gezondheid." Doctor ingenieur Lommerts gaat niet terug naar het kar renspoor of het zandpad. „Nee", zegt hij, „we hebben een ijzersterk product en deze kosteneffectieve onderhouds techniek zorgt voor een aan zienlijke verlenging van de le vensduur van wegen." Het ge heim van het milieuvriendelijke proces zit hem in het toevoegen van een plantaardige olie en andere natuurlijke componen ten als bindmiddel. „Oostenrijkers en Fransen heb ben al eerder geprobeerd om met koolzaadolie en zonne bloemolie te werken. Alleen zij hadden het probleem dat deze bindmiddelen te week bleven. Wat er bij ons precies in zit, ga ik niet vertellen. Dat is ons to verstokje. Sta mij wat vakjargon toe. Wij hebben kans gezien een elastisch met polymeren gemodificeerd bitumen te ont wikkelen dat zowel bij hoge als lage temperaturen kan worden toegepast." Met andere woorden: de tech niek is toe te passen van Zuid- Frankrijk tot Noord-Zweden en het verkeer kan als het ware meteen achter de veegwagen aan. Het nieuwe product, Sur- mac-Eco geheten, hoeft niet meer te drogen of uit te harden. Er treedt ook geen dampvor- mingop. Pagina R5: Milieuvriendelijke wegen uit Koudekerk den betuigingen van steun. Na een periode van bezinning is Wiegel van plan om weer aan de slag te gaan, vertelt hij in het Wiegel is nu voorzitter van Zorgverzekeraars Nederland, de koepel van zorgverzekeraars. Verder heeft hij een aantal commissariaten. Tot 2000 was hij lid van de Eerste Kamer. Daarvoor was hij lid van de Tweede Kamer voor de WD en minister van binnenlandse za ken (1977-1981). Ook was hij commissaris van de koningin in Friesland. nice - De boulevard van de mondaine Zuid-Franse badplaats heeft een metamorfose ondergaan. Door de zware sneeuwval, die de Cöte d'Azur trof, zijn de palmen aan de boule vard omzoomd door een laag sneeuw. De sneeuwval was zo hevig dat de snelweg naar Italië tijdelijk moest worden afgesloten. Het autoverkeer vanuit Italië is inmiddels weer op gang gekomen, maar het vrachtverkeer mag nog niet rijden. Meteorologen verwachten nog meer sneeuw in Zuid-Frankrijk. Foto: EPA een reputatie aan scherven. Kleinveld wachtte tot zestig jaar na de oorlog voor hij Jan Cam pert van zijn voetstuk haalde. Op het einde van zijn leven wil Kleinveld schoon schip maken. Wat laat misschien, maar toch goed en begrijpelijk, hoe pijnlijk ook. De waarheid is ermee ge diend. De Tweede Wereldoorlog is zes tig jaar na afloop nog altijd actu eel en emotioneel. Enge landvaarder Leo Vro- man schreef in zijn ge dicht Vrede zo:'Vol van kirrende verhalen/hoe de oorlog is verdwenen! en herhaalt ze honderden malenalle malen zal ik wenen'. De Jan Campert Stichting over weegt nu haar naam te verande ren. Dat is voorbarig. Campert zat in het concentratiekamp vanwege zijn verzet Hij is de schepper van een van de gevoe ligste gedichten over de oorlog, een werk van tijdloze schoon heid. Alleen daarvoor al verdient Campert het, met al zijn mense lijke tekortkomingen, om in herinnering te blijven. Joost Reijnders LD-bus vandaag in Valkenburg De redactie van Krant in de Bus is vandaag in Val kenburg. De blauwe Leidsch Dagblad-bus staat geparkeerd op het Castellumplein. Wie wil vertellen hoe het verder moet met Valkenburg na sluiting van het vlieg kamp? Wie heeft een mening over de fusie met Rijnsburg en Kat wijk? Maar ook mensen met klachten, suggesties of een mening over an dere onderwerpen zijn van 10.00 tot 14.00 uur welkom in de bus. Teldersstichting wil wel af van politieke taboe op zwaarste straf Rijnsburger (17) sterft aan infectie rijnsburg - Hersenvliesontste king is mogelijk de oorzaak van de dood van een 17-jarige Rijnsburger afgelopen weekein de. Hij is overleden als gevolg van een bacteriële infectie, al dus GGD-voorlichter H. Ver maas. „Uit onderzoek moet blijken wat de oorzaak was. Dat kan ook iets anders zijn dan hersenvliesontsteking." Leerlin gen van het Wellantcollege in Rijnsburg, waar de jongen naar school ging, en hun ouders hebben een brief gekregen met informatie over het sterfgeval. Olieprijs stijgt tot boven 50 dollar den haag - Autobrandstoffen worden binnenkort waarschijn lijk een flink stuk duurder. De prijzen van ruwe olie stegen gisteren tot het hoogste peil sinds de recordniveaus van eind oktober 2004. Hoofdoor zaak is het koude winterweer in Europa en het noordoosten van de VS. Op de termijnmarkt in New York werd meer dan 50 dollar betaald voor een vat olie (159 liter). De notering voor le vering in april ging zelfs naar 51,04 dollar. Elizabeth niet op huwelijk Charles londen - De Britse koningin Elizabeth gaat in april niet naar het huwelijk van haar zoon, kroonprins Charles, met Camil la Parker Bowles. Dat maakte Buckingham Palace gisteravond bekend. Het burgerlijk huwelijk is op 8 april in het stadhuis van Windsor, nabij het buitenver blijf van de koninklijke familie. Volgens een paleisfunctionaris blijft de koningin weg, omdat „ze ervan bewust is" dat de prins en Parker Bowles de cere monie eenvoudig willen hou den. PSV begint tegen Monaco met zege eindhoven - PSV is gisteravond in de tweede ronde van de Champions League met een overwinning begonnen. Thuis wonnen de Eindhovenaren met 1-0 van AS Monaco. Het enige doelpunt viel al na acht minu ten, toen uitblinker Alex een hoekschop van Van Bommel binnenkopte. PSV speelt over twee weken de return en kan zich dan plaatsen voor de kwartfinales. Pagina Sport Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang* de eerste 2 weken gratis! den haag/gpd - De Tweede-Ka merfractie van de WD is tegen herinvoering van de doodstraf. Justitiewoordvoerster Griffith heeft het idee van de hand ge wezen als 'in strijd met de prin cipes en het partijprogramma van de WD'. „De hele discussie is zinloos." Herinvoering van de doodstraf wordt bepleit door directeur Patrick van Schie van de Tel dersstichting, de denktank van de WD. De straf zou kunnen worden opgelegd voor terreur daden, oorlogsmisdaden en gruwelijke moorden, schrijft de directeur in het blad van de Teldersstichting Liberaal Reveil dat binnenkort uitkomt. Zijn belangrijkste argument voor herinvoering van de dood straf is dat een veroordeelde 'zo niet in herhaling kan vallen'. Van Schie meent dat nabe staanden van een slachtoffer meer genoegdoening halen als een veroordeelde de doodstraf krijgt, dan wanneer die levens lang wordt opgesloten. Hij vindt dat het 'politieke taboe' op de doodstraf moet verdwij nen. In november 2002 vielen het parlement en het kabinet over toenmalig LPF-minis ter van In tegratie Nawijn heen, die open lijk had gepleit voor invoering van de doodstraf. Hij moest van premier Balke nende eën verklaring uitgeven, dat zijn uitlatingen gedaan wa ren als privé-persoon, niet als minister. Nawijn trok zijn woorden schielijk in: de media hadden hem verkeerd begre pen. Het verbod op de doodstraf staat in de Grondwet. Dat bete kent, dat het niet zo maar met een simpele Kamermeerder heid eruit is te halen. Daarvoor is twee keer een tweederde meerderheid nodig in zowel de Tweede- als de Eerste Kamer. Pagina Binnenland 1: 'De jaarlijkse oprisping over de doodstraf Defibrillatoren KLM en Schiphol bewijzen nut door Richard Mooyman schiphol - Het gebruik van hartmassage apparaten op Schiphol is een succes. Dankzij defibrillatoren in de terminal kon den de afgelopen anderhalf jaar vijf men sen met een hartstilstand worden gereani meerd. Ook aan boord van KLM-toestellen is met hartapparatuur het leven van diverse passagiers gered. De luchthaven kocht half 2003 vijftig defi brillatoren. Met deze apparatuur kan Schiphol-personeel reizigers redden die worden getroffen door ernstige hartrit mestoornissen of een hartstilstand. De KLM heeft al enkele jaren defibrillato ren aan boord van de intercontinentale vloot, waarmee volgens een zegsman al di verse keren het leven van een passagier is gered. De apparatuur zal de komende tijd ook worden ingebouwd in alle Boeings 737. Die vliegtuigen gebruikt de KLM voor Euro pese vluchten. Partner Air France en con currenten British Airways en Lufthansa Ja ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) U/O V Naam: Geboortedatum Uitsluitend bij automatische tnetuu» Stuur deze bon op in een ongofrankeer- de envelop naar Leidsch Dagblad. t.a.v afd. Lezereservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis). E-mail lezersservice»? hdc.nl of surf d.nl. I hebben al hartapparatuur aan boord van de Europese vloot. Een deel van de KLM-bemanning krijgt een eendaagse reanimatie-cursus. De appara tuur voor de Europese vloot is iets anders dan die in de intercontinentale KLM-vlieg tuigen. De nieuwe apparaten zijn ontwik keld en aangeschaft in samenwerking met Air France. Na analyse van het hartritme bepaalt de defibrillator automatisch wan neer een schok nodig is. Met een stem geeft het apparaat de gebruiker instructies. bieding is geldig tot 31 maart 2005. n van de krant Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1