MEDIA Chantal Janzen is op tv helemaal zichzelf Kabelaars i] conflict mei omroepen "o v Iedereen blij met SBS 6 in de Turkse sneeuw k Meer tv-kijkers via schotel en pc Huisman eist rectificatie Boer zoekt vrouw-feest s' Rubriek bij RTL 5 voor bouwvakker Hilversum - RTL 5 begint maandag een dagelijkse rubriek voor bouwvakkers. Ómdat die doorgaans vroeg opstaan, is Voor Dag en Bouw al om half zes 's ochtends te zien. Het duurt acht minuten en wordt tot zeven uur herhaald. Presen tatrice is Juliette ('Cora van Mo ra') de Wijn. Het bulletin, dat mede wordt betaald door de Bouwnijverheid (werkgevers en -nemers in de bouw), heeft aandacht voor serieuze zaken op de bouwplaats, en schuwt de komische noot niet. Neef presenteert Mister Gay Krant enschede - Musicalacteur Tony Neef presenteert vrijdag in En schede de verkiezing van Mr Gay Krant 2005. De verkiezing vindt voor de 25ste keer plaats, liet de Gay Krant gisteren we ten. Twaalf kandidaten uit Ne derland en Vlaanderen strijden om de titel en de prijzen ter waarde van meer dan 2500 eu ro. De deelnemers werken aan een (strip) act en presenteren zich twee keer aan het publiek: een keer in vrijetijdskleding en daarna in zwembroek. Het pu bliek kiest de winnaar. Strix Television naar Nederland Hilversum - Het Scandinavi sche tv-productiebedrijf Strix Television opent een vestiging in Nederland. Strix gaat onder meer voor het tv-station van John de Mol Expeditie Robin son produceren. Marijke Maas- Schaaphok, vroeger van Ende- mol, gaat de vestiging van Strix opzetten. Ze wordt daarbij ge holpen door Marjolein van Westerloo, dochter van RTL- baas Fons van Westerloo. Zij werkte vroeger voor IDTV en eveneens voor Endemol. dinsdag 22 februari 2005 Hilversum - Een grote show met veel zang en dans. Eigenlijk was het iets dat musical-ster Chantal Janzen tot voor kort alleen maar in het theater deed. Vanavond daalt ze echter voor de twee de keer als medepresentator naast Carlo Boszhard de trap af van Staatsloterij Li ve. „Veel mensen vonden dat ik er zo ontspannen uitzag de eerste keer, maar ik stond strak van de zenuwen." De uitreiking van de Staatsloterij zit sinds een maand in een heel nieuw jas je. Interactie met de kijker en het pu bliek staat centraal door het maken van een aantal live verbindingen met een bestemming in het land. Janzen en Bos zhard reiken niet alleen een aantal prij zen uit, maar mogen zich ook uitleven in zang en dans. Voor Janzen was dit de reden om mee te werken aan het pro gramma. „Aangezien ik geen ervaring heb in het televisievak, had ik niet verwacht dat ik zulke positieve reacties zou krijgen op mijn eerste presentatieklus", zegt Jan zen, die vooral bekend is van musicals als Hameien en speelfilms als De domi nee en Volle maan. „Presenteren is na tuurlijk niet echt mijn vak, dus bij het te rugzien van de eerste aflevering had ik echt wel het een en ander op mezelf aan te merken. Ik moet mijn handen bij voorbeeld niet zo veel bewegen en mijn hand niet al te vaak door mijn haar ha len." „Het was voor mij dan ook een verras sing dat een hoop mensen me vertelden dat ik er ontspannen had uitgezien. Ik was juist heel zenuwachtig. Voor de show van vanavond hoopte ik dat de spanning weg zou zijn, maar dat is he laas niet zo. We werken met live verbin dingen en als daar wat mis gaat, heb je echt een probleem, ook al heb je je nog Chantal Janzen: „We werken met live ver bindingen. Als er wat mis gaat, heb je een probleem. Voor we beginnen, sla ik een kruisje." Foto: GPD/Mike van den Toorn zo goed voorbereid. Voordat we van avond beginnen, sla ik zeker nog een kruisje." Janzen vond het erg fijn dat ze tijdens de show zichzelf kon zijn. „Ik heb erg geno ten van de interactie tussen mij en het publiek. Toen ik het later terug zag, was ik blij dat ik me niet anders heb voorge daan dan dat ik in werkelijkheid ben. Ik mocht mijn rol zelf invullen en heb me niet in een of ander keurslijf laten du wen." Ook heeft het veel geholpen dat de 26- jarige musical-ster het programma sa men presenteert met Carlo Boszhard, met wie ze speelde in Saturday night fe ver. „Carlo is op het toneel anders dan op televisie, maar omdat we elkaar bui ten het werk ook nog wel eens zien, zijn we goed op elkaar ingespeeld en kennen we eikaars kwaliteiten. Hij is bijvoor beeld heel los en druk, dan hou ik me zelf liever op de achtergrond." „Toen een kandidaat in de eerste afleve ring een reis naar Las Vegas won, was ik zo blij dat ik net zo hard stond te gillen als de winnares. Carlo vond mijn spon tane reactie zó leuk, dat hij zich gedeisd hield. We vullen elkaar dus prima aan. Zijn advies om me niet te laten beïn vloeden door de stress die komt kijken bij het maken van zo'n grote show, heb ik zeker opgevolgd." Ook vanavond verrassen Janzen en Bos zhard weer iemand in het land, die on verwacht mee mag doen aan een spel van de loterij. Tevens is te veiwachten dat de twee nog iemand in het ootje ne men. Daarnaast kan iemand uit het pu bliek een reis winnen en zal Janzen tij dens het showblok een lied van Frank Sinatra ten gehore, waarmee ze iemand in de zaal wil overrompelen. „Ik kan er nog niet al te veel over kwijt, maar durf te voorspellen dat het wel eens behoor lijk emotioneel kan worden." Esther de Beer Staatsloterij live, RTL 4, 20.30 hilversum/gpd - De Nederland se kabelmaatschappijen weige ren de publieke omroepen au teursrechten te betalen voor doorgifte van hun programma's. Volgens de kabelmaatschappijen gaat het om tientallen miljoenen euro's per jaar. De maatschappijen hopen dat de politiek de publieke omroe pen terugfluit. Volgens de pu blieke omroep gaat het om ze ven ton per jaar en dienen de kabelaars gewoon te betalen. Omdat kabelmaatschappijen geld verdienen met het doorge ven van tv-programma's moe ten ze volgens het auteursrecht de makers betalen. Twintig jaar geleden hebben kabelbedrijven en auteursrechtenorganisaties daarvoor een contract afgeslo ten. Per jaar betalen de kabel maatschappijen 66 miljoen eu ro, die verdeeld wordt onder tv- producenten, schrijvers, bui tenlandse tv-zenders en andere rechthebbenden. Destijds heb ben de Nederlandse publieke omroepen afgezien van een vergoeding. De kabelmaatschappijen, ver enigd in de Vecai, hebben dat contract vorig jaar opgezegd. Volgens Rob van Esch van de Vecai willen de kabelaars niet meer één contract maar onderhandelen ze met alle partijen afzont Zo hopen ze minder d miljoen euro per jaar k zijn aan de rechten. Waar ze geen rekening hadden gehouden, was het contract is opgezej publieke omroep niet meer wil afzien van ha teursrecht. Een woord\> van de publieke omroej worden geconfronteerd n zuinigingen door de o\ en zien hierin een mogel de inkomsten te verhog markt is de afgelopen aanzienlijk veranderd e willen we nu geld voo programma's." De publieke omroepen elf cent per aansluiting p wat met zo'n 6,4 miljoen aansluitingen in Nederl; zeven ton uitkomt. j Volgens Vecai-woordi Van Esch willen de pi omroepen echter veel geld. „Ik zie bedragen va de dertig miljoen eu jaar." Het conflict is al op de s dreven. Van Esch: „Ik 1 brief binnen dat ik na 1 niets mag uitzenden, t< een akkoord is." door Nico Postma Hilversum - Steeds meer men sen kijken televisie via de satel lietontvanger of via de compu ter. Het schotelbezit is gestegen van 5,6 procent in 2001 naar 10 procent in 2004. Het percenta ge huishoudens dat wel eens programma's bekijkt via de pc is licht toegenomen tot 6,6 pro cent in 2004. Van de huishoudens bezat in 2004 5,5 procent een kabel abonnement in combinatie met een digitale decoder. Dit blijkt uit het rapport TV in Neder land, dat de Stichting Kijkon derzoek gisteren naar buiten heeft gebracht. De onderzoe kers concluderen hieruit dat de digitale televisie-ontvangst in Nederland steeds meer terrein wint. In het rapport staat ook dat de dvd-speler inmiddels een be langrijke plek heeft veroverd in de Nederlandse huiskamers. Meer dan de helft (55 procent) van de huishoudens bezit een dvd. In 2003 was dit nog een derde (33 procent). Het aantal videorecorders daalt, hoewel nog steeds 78 procent van de Nederlanders er eentje in huis heeft. In 2003 had 80 procent nog een videorecorder. Hoewel veel mensen een video of dvd hebben, gebruiken ze die weinig. Over geheel 2004 werd er gemiddeld 5,5 van de 192 minuten (2,9 procent van de kijktijd) naar video gekeken, naar dvd 4 minuten (2 procent). RTL4's soap Goede tijden slechte tijden wordt het meest op video opgenomen en bin nen een week bekeken. De afle vering van 13 oktober 2004 staat op de eerste plaats met 189.000 videokijkers. Na GTST snorde de. video in 2004 het vaakst voor de Erfenis, Kopspij kers, Crime Scene Investiga tion, Idols, Dit was het nieuws, Baantjer, Twee voor twaalf en het Glazen Huis. In 2004 had bijna 99 procent van de gezinnen een televisie toestel in huis. Bij de helft van alle huishoudens betreft dit meer dan één toestel, het ge- middele aantal televisietoestel len per huishouden is met 1,7 toestellen iets hoger dan in 2003 (1,6). Amsterdam - Televisiepresentator en programmamaker Henny Huisman heeft een kort geding aangespannen tegen het weekblad Nieuwe Revu. Het tijdschrift noemt Huisman in een artikel 'een programmadiefDe presentator eist een covergrote recti ficatie en een schadevergoeding. In het zesde Nieuwe Revu-nummer van dit jaar stond een artikel met de kop 'Henny Huisman programma maker en programmadief?'. Daarin werd gesproken over een ruzie tus sen Huisman en een programmama ker over de tv-serie Paradijs op Paar den. De cover van het blad vermeld de de tekst 'Henny Huisman pro grammadief. Het artikel staat volgens Huisman 'vol onjuistheden die suggestief, insi nuerend, lasterlijk en onnodig grie vend zijn'. Uitgever Sanoma Men's Magazines en journalist A. Groot van Nieuwe Revu moeten donderdag voor de rechter verschijnen. Huisman wil dat het weekblad recti ficeert op de cover met de tekst 'Rec tificatie Henny Huisman'. Op pagina drie moet Nieuwe Revu volgens de presentator ook verwijzen naar het gewraakte artikel. Daarnaast eist Huisman een schadevergoeding van 20.000 euro. Story moest eind vorig jaar over de volledige breedte van de voorpagina en op pagina drie een rectificatie plaatsen, nadat tv-presen- tatrice Caroline Tensen een kort ge ding tegen uitgever Sanoma had aan gespannen. Het tijdschrift beweerde in een artikel dat Tensen een affaire had met een getrouwde man. Huisman en premier Balkenende op Bonaire. Foto: ANP/Marcel Antonisse Tv-presentator Dave Heijnerman ontfermt zich over Nederlandse wintersporters in Turkije. Wie 'Pakket Dave' boekt, ziet zijn of haar eigen uitspattingen op en buiten de pistes terug in het SBS-programma De Reisleider. En betaalt daar bovendien gewil lig de rekening voor. door Berrit de Lange kartalkaya - Aan de gevel van de herberg onder aan de pistes is een groot bord getimmerd: 'Dave's après-skibar'. De 'oberj' is tot begin april pleisterplaats van de Hollandse skipioniers in de Turkse sneeuw. En het decor voor de docusoap De Reislei der, die SBS 6 vanaf vandaag twee maal per week op de buis brengt. De zestiendelige serie draait om het wel en wee van reisleider Dave Heijnerman (37) temid den van een wekelijks wisselen de groep wintersportende Ne derlanders. De skiliefliebbers hebben netjes de bij hun reis- papieren gevoegde verklaring getekend, waarmee ze SBS 6 toestemming geven tv-beelden van de vakantie uit te zenden. „Lachen toch, zo'n camera ploeg. Ben wel benieuwd wat ze nou uitzenden, want ik geloof niet dat het de tv-makers in de eerste plaats om ons skitalent te doen is", aldus een laconieke Brabander. 'Pakket Dave', zoals de reisorganisator de winter sportvakantie aanbiedt, omvat vijf dagen skiën in Kartalkaya, plus slotfeest in Istanbul voor nog geen vijfhonderd euro per persoon, inclusief skipas, maal tijden en drahk. Reisleider Heijnerman is, zoals het de ware vraagbaak betaamt, van het ochtendgloren tot in de kleine uurtjes beschikbaar voor zijn 'gasten'. Overdag is hij de bfitse skileraar, 's avonds net zo gemakkelijk entertainer tijdens de après ski. „Ik ben twee maanden lang reisleider en vooral géén presentator. Hoe wel de regisseur me af en toe wel wat moet afremmen. Het gaat immers om de gasten, en ik bezit het vermogen elke for mule om te bouwen tot de Gro- .*fc. Reisleider Dave Heijnerman wordt gefilmd voor 'zijn' après ski-herberg in de Turkse bergen. Foto: GPD/SBS6 te Dave-show. Zodra ze een ca mera voor m'n giechel hangen, ben ik niet meer te stoppen." De ex-platenpromotor, ex- deejay en ex-cafébaas, die tv- bekendheid kreeg als presenta tor van SBS' Niets dan de waar heid, heeft de formule zelf be dacht. „Ik ben drie jaar reislei der geweest, zowel in de zon als in de sneeuw. Wel een hele slechte trouwens: hoeren, snoe ren en zuipen. Door die erva ring kwam ik op het idee voor De reisleider. Het hoeft alle maal niet zo ingewikkeld: als je een beetje creatief denkt, liggen de tv-formats voor het oprapen. SBS was geïnteresseerd, maar wilde het programma alleen als het voor uitzending was afgere kend." Reisorganisatie Corendon, marktleider in reizen naar Tur kije, was wel geïnteresseerd om Turkije als wintersportland in de schijnwerpers te zetten. Sa lesmanager Hakan Pinar: „Tur kije is het populairste zonva- kantieland bij Nederlanders, maar veel mensen weten niet dat je er ook prima kunt skiën." Een docusoap is volgens hem een uitgelezen vorm om het skigebied, op 4,5 uur per bus van Istanbul, onder de aan dacht te brengen. „Echte ge voelens doen het nu eenmaal goed op tv. We hebben liever een succesvol reality-program- ma over wintersport in Turkije, dan steeds onze bedrijfsnaam inbeeld." Het streven is 400.000 kijkers per aflevering, maar die bereik je nu eenmaal niet met alleen pittoreske winterbeelden. Sneeuw is er in overvloed. De takken van de naaldbomen zuchten onder een dikke laag kakelverse witheid. Kartalkaya is in niets te vergelijken met het gemoedelijke Oostenrijk of de hoogwaardige ski-industrie in Frankrijk. Het 'dorp' bestaat slechts uit twee luxueuze ho tels. Het is rustig op de pistes, want alleen de weinige zeer welgestelde Turken kunnen zich een uitstapje naar de be sneeuwde bergen veroorloven. Tv-makers en sponsor zijn ech ter niet uit op kerstkaart-tv. „We leggen de menselijke ver houdingen vast", zegt regisseur Frans Warffemius. En die open baren zich nu eenmaal eerder met een drankje in de hand bij het de behaaglijke open haard. Ter plekke ontstane romances, een openluchtoptreden van de Turkse Idols-winnaar, een fak kelshow op de ski's door plaat selijke skileraren. Alles wordt vastgelegd, niemand weet of 'ie uiteindelijk de ether haalt. En hóe. Zo vraagt een jongen zich angstvallig af of zijn vermeende slippertje de uitzending haalt. Dat hij stellig ontkent, is im mers even goed niet leuk voor zijn vriendin thuis. „We sugge reren een hoop", zegt Heijner man wat raadselachtig. „Maar het wordt nergens ranzig." Een autobandenrace op de spe ciaal verlichte, ijzig koude oe- fenweide moet voor wat tv-ac- tie zorgen. Heijnerman: „Laat ik duidelijk zijn: ik gun niemand een gebroken poot, maar voor het programma zou het wel ér- rug leuk zijn. Geweldig toch, om te kunnen filmen in zo'n Turks ziekenhuis waar de kip pen door de gangen rennen!" De volgende dag speelt Heij nerman de perfecte matchma ker. Een 14-jarig meisje vertelt voor de camera hoezeer ze haar Turkse vakantievriendje, van de zomer opgedaan aan de Turkse kust, mist. Als hij plotsklaps, heel stoer per sneeuwscooter, voor haar staat, stromen de tra nen rijkelijk. „All you need is lo ve in de Turkse sneeuw, Robert ten Brink had het me niet ver beterd", glundert Heijnerman. Minder gelukkig zijn de snow- boarders Sander, Lars en Mike, ter plaatse beter bekend als de 'Salami-gang'. De blitse Bra bantse jongens zijn uitverkoren als hoofdpersonen in de eerste twee afleveringen van De Reis leider. Ze stonden te trappelen om de tv-makers een staaltje snowboardspektakel voor te schotelen. Maar de camera ploeg was nergens te bekennen. „Later wilden ze alsnog mijn verhaal opnemen; aan de eetta fel", klaagt Sander. „Hou op zeg, ik ben toch geen acteur? Ze mogen me interviewen als ik net naar beneden ben ge scheurd, heet van de naald. We willen niet overkomen als een stel sulletjes." Dat suffe imago zal wel meevallen, blijkt de vol gende dag, als de cameraman hun indrukwekkende capriolen in de diepe sneeuw keurig vast- legt. Het lijkt overigens niemand te deren dat de vakantiegangers het volle pond betalen om als figurant bij te dragen aan de winst van tv-zender en sponsor. Bovendien: voor zo'n negentig euro meer is dezelfde skivakan tie zónder tv-camera's te boe ken. Heijnerman: „Iedereen vindt het geweldig. Wat is er nou mooier dan twee tv-uitzen- dingen als levend bewijs dat je op wintersport in Turkije bent geweest?" De Reisleider, vanaf vanavond tot 14 april elke dinsdag en don derdag, SBS 6,23.20 uur hilversum/gpd - De KRO geeft op zaterdag 2 april een Boer zoekt vrouw Feest. Dit om de ruim duizend vrouwen die zich hebben aangemeld voor het programma Boer zoekt vrouw, maar het niet schopten tot de favorieten van de zoekende boeren, tegemoet te komen. „Er is bij vrouwen kennelijk grote behoefte aan een partner die boer is", concludeert de KRO uit de stroom brieven die bin nenkwam nadat de tien boeren zich in november op tv hadden voorgesteld. Op het feest in Bunnik is geen plaats duizend 'afgewezen' b in spe. De KRO heeft 6 T ten, de helft voor vroi helft voor mannen. Vo< s programma met Yvoirst hebben zich in totaal agrariërs aangemeld di ze manier de ware hoeri vinden. De afgevallenOO krijgen eveneens een ging. Anderen kunn aanmelden via de u www.boerzoektvrouw.i names van het feest zij ;n in Boer zoekt Vrouw op 14. KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Studio Sport zo. 1 NOS 2. Spoorloos KRO 3. Jounaal (zo, 20u) NOS 4. Studio Sport zo. 2 NOS 1 5. Ajax-Auxerre NOS 6. NOVA NPS/VARA 7. Boer zoekt vrouw KRO ii 8. Goede tijden slechte tijden RTL 4 .4 9. Baantjer RTL4 Ln 10. Lissabon-Feyenoord AVRO J Top 10 meest bekeken kinderprogramrr 1. Totally spies! Jetix 2. Rocket Power Nickelodeon r. 3. Lucky luke Nickelodeon L 4. Ochtendshow Jetix se 5. Jeugdjournaal NOS N 6. Shinchan Jetix fj 7. Bassie Adriaan Nickelodeon 8. Kids from room 401 Jetix 9. Avonturen van Kuifje Nickelodeon 10. Spongebob squarepants Nickelodeon Marktaandelen in ziel ne 1 fepri zie) org OF ptui 1.1 >lijn pro exf De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- ei*pri onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijken De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaa. kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan cL^v aandelen van vorige week. jn d 17.0 Nederland 1 14,0 (14,7) - Nederland 2 19,5 (14,7) Nederland 3 7,3 (6,4) RTL 4 17,0 (16,2) RTL 5 3,7 (8,0) - Yorin 5.5 (5,8) SBS 6 10,0 (11,5) NET 5 4,9 (4,5) Veronica 3,7 (3,9)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 20