'Nul' heilig in Eindhoven SPORT Betaald voetbal gruwt van wangedrag op de velden erdediger John O'Brien geeft het op bij Ajax FC Twente staat achter verdediger Majstorovic Van Eijden: bij Ajax is geen onrust Hiddink: 'Monaco-PSV zou best een saai duel kunnen worden' Romme legt lot in handen van geschillencommissie Eagles blijft nog in onzekerheid 'Nummer vier' ond: levenslange [horsing Hoyzer nkfurt - De tuchtcommis- van de Duitse voetbalbond Beist een levenslange schor- gtegen scheidsrechter Ro- t Hoyzer. Verder wil de bond de spil in het Duitse om- ipschandaal nooit meer een ctie binnen de DFB en aan- loten bonden en verenigin- zal vervullen. Ook zal er i boete van 50.000 euro wor- geëist. Hoyzer zit sinds half ruari in voorlopige hechte- De 25-jarige man wordt er- verdacht dat hij minstens [voetbalduels heeft gema- uleerd in ruil voor geld. heime training yenoord in Kuip rtRDAM - Feyenoord-coach IGullit heeft een besloten ding ingelast in aanloop [het UEFA-bekerduel met ding Lissabon. De selectie de Rotterdamse club traint daag achter gesloten deuren et stadion. Het is de tweede dat Gullit in de aanloop een belangrijke voetbal- strijd voor een besloten ling kiest. Eerder deed hij voor het competitieduel PSV twee maanden gele- Feyenoord moet donder- legen Sporting Lissabon 2-1 achterstand zien weg te ten. iter duikelt tophonderd iuk - Raemon Sluiter be- iniet langer tot de beste lerd tennissers van de we de Rotterdammer duikel- pde nieuw wereldranglijst gisteren twaalf plaatsen en [nu plaats 102. Sluiter le- iveel punten in door de ■uitschakeling afgelopen in het tennistoernooi van idam. Nederland heeft nu Irie spelers in de tophon- Martin Verkerk (63), Sjeng ken (70) en Peter Wessels ijstaanvoerder is nog al- getekend Roger Federer. liner Sporting de tribune i - Trainer José Peseiro lorting Lissabon mag rdagavond tijdens de Cup-wedstrijd tegen Fey- d in de Kuip niet in de ut plaatsnemen. De 'ommissie van de UEFA it dit gisteren, omdat de [van Sporting vorige liverse keren de zone Ie trainers verliet. Hij meerdere keren aan de an het veld commentaar arbitrale trio geven. TSLAGEN PRIJSVRAGEN 3636, 21 februari. 13, 14, 16, 17, 18, 20, 21. 26. 30. 2,48, 55,61,66,70. (behoud van typefouten) TENNIS innen. 4e: Agassi (VSt/4) - Stepanek (Tsj) Irbaty (Slw) - Bahrouzyan (VAE) 6-0 Beo (Spa) - Voltsjkov (WRu) 6-2 6-2, Spa/5) - Olivier Rochus (Bel) 7-6 (5) errero (Spa) - Mayer (Dui) 6-3 6-4, IDui) - El Aynaoui (Mar) 6-0 6-1, fsj) - Beek (Slw) 6-4 7-6. Mannen. de: 8urgsmüller (Dui/8) - Lu (Tai) 4- (3). Lapentti (Ecu) - Moodie (ZAf) 6- wen. Ie: Bartoli (Fra) - Suarez (Arg/8) 6-1 i (Rus/6) - Asagoe (Jap) 7-5 7-6 (6). (Ita) - Farina Elia (lta/7) 6-1 6-3, >er) - Vento-Kabchi (Ven) 6-1 6-0, !ro) - Camerin (Ita) 3-6 7-5 6-3. dinsdag 22 februari 2005 amsterdam/gpd - Het begon met aarzelende spreekkoren, die vervolgens steeds luider werden. 'Koeman rot op' en 'Koeman go home', klonk het de laatste thuiswedstrijden door de Arena. Ondersteund door striemende fluitconcerten, witte zakdoekjes en de eerste spandoeken. Zoals 'Blind groen, Koeman rood'. Gisteren namen de supporters acties tegen de Ajax-trainer een nieuwe wending. In een open brief aan RTV Noord-Holland werd meegedeeld dat de Ajax- supporters zich tegen de club in het algemeen en Ronald Koeman in het bijzonder zou den keren. In die brief werd gesteld dat de supporters van Ajax zich heb ben verenigd en samen ten strijde gaan trekken tegen Ro nald Koeman, in hun ogen de grote boosdoener. De eerstko mende thuiswedstrijd zouden de fans zich met spandoeken en spreekkoren massaal keren tegen de trainer en het bestuur, dat in hun ogen verantwoorde lijk is voor het falend aankoop beleid en het slechte spel van het eerste elftal. De brief is ondertekend door Vak 410, de OFA (Onafhankelij ke Fanclub Ajax), de F-side en nog meer (splinter) groeperin gen. De genoemde groepen ontkennen echter betrokken te zijn bij de brief. De OFA ver moedt dat er sprake is van een eenmansactie en zegt ook 'ach ter de club te staan in mindere tijden'. Algemeen directeur Arie van Eijden ontkende gisteren in alle toonaarden dat er onrust zou zijn binnen de club. „We staan allemaal pal achter elkaar." Of het toeval is of niet, bij de persconferentie, die normaal gesproken voor het vertrek naar een buitenlandse wedstrijd plaatsvindt, zal Ronald Koeman ontbreken. „Daar moet nie mand iets achter zoeken", zei Van Eijden. „Ronald zal dit keer een dag voor de wedstrijd de pers te woord staan." Morgen vertrekt Ajax naar Frankrijk voor de return van de vorige week met 1-0 gewonnen UEFA Cup-wedstrijd tegen Auxerre. Guus Hiddink tijdens de training in gesprek met doelman Gomes. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Frans van den Nieuwenhof eindhoven - Guus Hiddink ver wacht dat AS Monaco vanavond tevreden zal zijn met een o-o- gelijkspel en hoopt zelf vurig dat PSV geen doelpunten tegen zal krijgen. Het duel in de achtste fi nale van de Champions League zou wel eens de contouren van een lange schaakwedstrijd kun nen krijgen, zo erkende de PSV- coach gisteren. „Het zou best een saaie wed strijd kunnen worden, mis schien zelfs een droge 0-0", zei Hiddink na de laatste training. .Afgaande op het spel van Mo naco in hun laatste wedstrijd tegen Lyon: ze waren in staat om de wedstrijd helemaal neu traal te houden. Monaco gaf nog niet de geringste aanleiding om Lyon de mogelijkheid tot de aanzet van een kans te gun nen." Voor PSV hoeft 0-0 geen desa streus resultaat te zijn. Zeven tien jaar geleden, op weg naar de Europese titel, boekte de ploeg onder Hiddink eenzelfde uitslag tegen Bordeaux, waarna het in Frankrijk 1-1 werd. Ver volgens ging het tegen Real Ma drid net zo. „Het is heel belang rijk dat we zelf de 'nul' hou den", onderstreepte Hiddink nog maar eens. PSV verkeert nog niet in de top vorm die het rond oktober, no vember etaleerde. „Een aantal spelers (Cocu, Vogel, De Jong, Farfan, red.) kampte de afgelo pen weken met blessures en/of ziekte. Op sommige plekken moeten de spelers nog scherper en beter worden." Niettemin is de bodem onder het elftal als altijd stevig. Hid dink: „Zaterdag tegen NEC zak ten we er even doorheen, Het mag niet gebeuren, maar het was een moment. We hebben pas echt een probleem als we in fases van de wedstrijd wegge speeld worden." Aanvoerder Mark van Bommel gelooft niet dat het verschil met die eerdere fase van het seizoen zo groot is. „We zijn al vanaf het begin constant. Af en toe krijgen we nu een goal tegen, dat is het enige verschil. We speelden toen niet beter dan nu." Volgens Hiddink speelt André Ooijer vanavond in tactisch op zicht een sleutelrol. Hij moet de beweeglijke en vaardige linker middenvelder Plaisil neutralise ren. door Martijn van Beeten Amersfoort - Gianni Romme wil via de geschillencommissie van de schaatsbond (KNSB) als nog een ticket opeisen voor de vijf kilometer van het WK af standen in Inzeil. De zaak dient op maandag 28 februari in een zaaltje van de rechtbank van Amsterdam. Romme stelt dat Jochem Uyt- dehaage afgelopen zondag door de commissie topsport van de KNSB ten onrechte is aangewe zen voor de vijf kilometer in In zeil. „In het verleden heb ik me vaak snel bij dingen neergelegd, deed ik nooit moeilijk", stelt Romme. „Nu is dat een keer anders. Als de regels niet duide lijk zijn, moet je ze laten toet sen. Volgens onze juristen is het verstandiger om naar de ge schillencommissie te stappen dan een kort geding aan te spannen. Dus doen we het zo." Volgens mr. Piet-Hein Debets, secretaris van de geschillen commissie, was een kort geding waarschijnlijk voor niets ge weest. „Dan had de schaats bond kunnen aanvoeren dat Romme aan het verkeerde adres was en bij de geschillen commissie moest zijn. Waar schijnlijk was zijn zaak dan niet-ontvankelijk verklaard. De voorzitter van de geschillen commissie, mr. Gerrit van der Valk-Bouwman, krijgt het ko mende maandag druk. Niet al leen de zaak van Romme dient dan, ook die van kunstrijdster Karen Venhuizen. Zij werd in januari Nederlands kampioene, maar de KNSB wees het talent Martine Zuiderwijk aan voor het wereldkampioenschap. Ten onrechte, vindt Venhuizen. Mocht de geschillencommissie met een voor Romme negatieve uitspraak komen, dan laat de schaatser het daar bij. „Het moet geen juridisch getouwtrek worden", stelt Romme. „Ik ga toch naar Inzeil, om de tien ki lometer te schaatsen en maak me hier verder niet zo druk om." enschede/gpd - Het ging bij FC Twente gisteren maar over één ding: 'het gevecht' tegen FC Groningen. Over de overwin ning (0-1) werd niet gepraat, wel over de vermeende elle boogstoten van Majstorovic en Bouchiba en de 'karatetrap' van Shoukov. De reactie van de club: er was geen opzet in het spel. Daniël Majstorovic zou zondag middag drie keer een elleboog stoot hebben uitgedeeld aan Martin Drent. De Groninger hield er een bloedende wond aan over. De verdediger van FC Twente kreeg geen kaart van scheidsrechter Ruud Bossen. Elby Bouchiba zou zijn elle boog in het hoofd van Erik Nev- land hebben geboord en kreeg daarvoor rood. Dmitri Shoukov deelde een 'karatetrap' uit aan Danny Buijs en kreeg 'slechts' geel. Het had rood moeten zijn, vonden ze in Groningen. „Ik kan zeggen dat geen van de spelers bewust een stoot heeft uitgedeeld", zei FC Twente- trainer Rini Coolen gisteren. „De club en ik zouden nooit ac cepteren dat een speler van ons bewust iemand anders zou be schadigden. Nooit. Maar voet bal is en blijft een duelsport, er kan wel eens wat gebeuren." Coolen staat pal achter zijn spelers. Over Majstorovic zegt hij: „Ik zou het onterecht vin den als hij gestraft zou worden. Ik heb de beelden tot in den treure teruggezien. Daarop zie je contactmomenten en je ziet bloed. Dat wordt veelal tegen een verdediger gebruikt. Maar contact is niet te vermijden, een voetballer gebruikt zijn armen als hij omhoog gaat. Wat moet hij anders?" Majstorovic kan zich niet voor stellen dat hij naar aanleiding van de televisiebeelden alsnog geschorst wordt. „De scheid- rechter stond vlak bij me. Hij heeft alles zien gebeuren en me geen geel gegeven. Dat zegt toch genoeg?" Geen definitie elleboogstoot Wanneer is er sprake van een bewuste elleboogstoot? De of ficiële regels geven daarover geen duidelijkheid. „Er is geen definitie van de elleboog stoot", zegt jaap Uilenberg, de baas van de Nederlandse scheidsrechters. „Daarom blijft het ook een moeilijke discussie. In mijn ogen is er sprake van een elleboogstoot als een speler bewust een sto tende beweging maakt. Dat is voor scheidsrechters vaak las tig te beoordelen, maar geluk kig kunnen we dankzij de tele visie bepaalde dingen achteraf nog corrigeren." den haag/gpd - Het betaald voetbal gruwt van de elleboog stoot, die schering en inslag is op de velden. Het afgelopen weekeinde was weer treurig met bloedende hoofdwonden en gele, rode of zelfs géén kaar ten voor de nieuwe criminelen' van de voetballerij. De vraag is of het fatsoen in het profvoetbal steeds verder vervaagt. Een rondgang langs spitsen en ver dedigers die decennialang luchtduels uitvochten. John de Wolf, oud-verdediger van onder meer Feyenoord: „Het is toch niet zo dat in elke wedstrijd de mensen bij bosjes worden afgevoerd? Maar in de wedstrijden waar het wel ge beurt, weet je dat een speler geen enkel respect heeft ge toond voor zijn directe tegen stander. Een elleboogstoot komt nooit per ongeluk. Die wordt bewust geplaatst en wordt alleen gehanteerd door spelers die iemand willen be schadigen." „Met de stelling dat armen en ellebogen helemaal niet meer mee de lucht in mogen, ben ik het niet eens. Dat zou belache lijk zijn. Als verdediger en aan valler spring je in de eerste plaats met je armen omhoog om jezelf te beschermen. Dat kun je prima doen zonder el kaar een gebroken jukbeen of een gat in het hoofd te slaan. Als we allemaal keurig omhoog gaan springen, krijg je juist bot singen en kun je elke week mensen gaan plakken of met krammen de wenkbrauwen dichtmaken. Spelers die het toch blijven doen zijn naïef, want bij elke wedstrijd in het betaalde voetbal zijn camera's aanwezig." Peter Houtman, oud-aanvaller van onder meer Feyenoord: „Het is een gebrek aan kwaliteit van de voetballer die zijn tegen stander met een elleboog denkt te moeten uitschakelen. En ik zeg er meteen bij dat het vroe ger net zo vaak gebeurde als nu. Probleem was alleen dat de boosdoeners jarenlang de dans zijn ontsprongen omdat niet al le duels op tv kwamen." „Ik heb in mijn carrière heel wat open gelegen. Ik was na tuurlijk bij uitstek een spits die het luchtduel aanging. Vaak heb ik die blessures als bedrijfs ongevalletjes gekwalificeerd. Maar ik wist precies wanneer spelers er op uit waren om me bewust uit te schakelen. Een enkele keer heb ik me in al die jaren laten verleiden tot een lel terug. Volgens mij twee keer en toen kreeg ik ook twee keer een rode kaart, omdat de grens rechter het zag. Maar eigenlijk stond het niet in verhouding met de verschrikkelijke klappen die ik allemaal op mijn giechel heb gehad." „Ik ben het met De Wolf eens als het gaat om respect. Een voetballer die bewust een spe ler beschadigt, moet hard wor den gestraft. In het voetbal gaat het om uitdelen en incasseren, maar wel op een faire manier. Dick Nanninga, oud-aanvaller van onder meer Roda JC: „Het voetbal is veel gemener dan vroeger. Elk weekeinde zie ik elleboogstoten en karatetrap pen. Ik kreeg ook wel eens een beuk, maar dat gebeurde meestal in het vuur van de strijd. Nu proberen ze iemand uit de wedstrijd te rammen. Groningen-Twente was zondag onthutsend. Ik snap niet dat Martin Drent zich zo ingehou den heeft. Als het mij was ge beurd, was die Zweed (Ma jstorovic, red.) nooit meer op gestaan." „De invloed van de tv is natuur lijk enorm. In mijn tijd waren er samenvattingen van twee of drie wedstrijden. Op de andere velden kon je wat uitvreten, zonder dat het geregistreerd werd. Telstar-Roda, daar hoef de je niet bang te zijn voor een aanklager. Nu zitten de came ra's overal bovenop. Ik begrijp dan ook niet dat spelers zo op zichtig over de schreef gaan. Je weet dat alles in beeld komt. Dom, dom." Marco Gentile, oud-verdediger van onder meer ADO Den Haag: „Ik had het idee dat er bij die elleboog van Majstorovic opzet in het spel was. Natuurlijk kun je altijd iemand raken in een luchtduel, maar dit was duide lijk een slaande beweging naar beneden. Drent had bloed aan zijn hoofd, een speler heeft ook niet zomaar dit soort letsel. In de ene seconde van het duel heeft Majstorovic bewust ge probeerd zijn tegenstander te raken." deventer/gpd - Go Ahead Eag les heeft na gisteravond nog geen zekerheid over het voort bestaan. De gehele gemeente raad van Deventer staat achter het besluit van het college van burgemeester en wethouders om de voetbalclub het recht van opstal te verlenen, maar het is nog onduidelijk onder welke condities dat gebeurt. Daarover gaan de club en sportwethouder Berkelder de komende dagen om de tafel zit ten. Pijnpunt vormt de waarde bepaling van. het stadion, mocht de club failliet gaan. Voorzitter De Vroome vindt dat er een waardebepaling in het opstalcontract moet komen die overeenkomt met de kosten van de renovatie (drie miljoen euro), anders zullen investeer ders geen aandelen kopen. Uit de mededeling van Berkel der dat de partijen er wel uitko men, concludeerde De Vroome na afloop van de raadsvergade ring dat de gemeente hieraan tegemoetkomt. Berkelder stelde dat de waarde in elk geval niet nihil zal zijn, zoals in de risico analyse werd gesteld, maar zei zich in de overeenkomst niet te willen vastleggen op een be drag. Go Ahead Eagles heeft het recht van opstal nodig om aan delen te kunnen uitgeven. Spelers en supporters van de Eagles volgden de vergadering via een groot beeldscherm voor het stadhuis. ACHTERLIJN A Is voetballer had Ronald l\ Koeman het hele veld voor zich. Koeman speelde op 'nummer vier', zoals dat in Ajax-termen heet. Tussen de achterste en de middelste linie zet de 'nummer vier'de lijnen uit. hij denkt aanvallend. Koeman moest het als voetbal ler niet van zijn verdedigende kwaliteiten hebben. Aanvallers tegenhouden, goed dan, hij deed het wel als het echt moest. Maar o wee als ze iets sneller waren dan de gemid delde spits, dat kon Koeman niet bijbenen. Gelukkig stond achter hem een linie met drie heel goede verdedigers. Voor zich had Koeman een 'nummer tien', een Litmanen, die tussen de middelste en de voorste linie opereerde. Hij was de link met de doelpun tenmakers en mengde zich met grote regelmaat ook in het strijdgewoel. De 'nummer tien' maakte minimaal half zo veel doelpunten als de spits. Een aanvallende taak. Koeman zag dat als speler alle maal voor zich gebeuren, van af zijn positie op 'nummer vier'. Hij moet zich toch nog herinneren hoe dat was, dat Ajax-systeem. Die tivee man tussen de linies. Dat aanval lende denken. Leuk, ivas dat. Trainer Ronald Koeman stelde tegen FC Den Bosch (altijd las tig) een elftal op met vier ver dedigers, drie middenvelders en drie aanvallers. Op papier lijkt dat best op het ooit suc cesvolle Ajax-systeem. Maar de vier verdedigers speelden alle- vier op lijn achterin, de verde digende middenvelder stond vlak voor die vieren de 'num mer tienbewoog meer op ei gen helft om de bal op te ha len, dan vlak ach ter die arme Charisteas die het voorin in zijn eentje maar moest zien te rooien. Na tien minuten begon het Ajax-publiek zijn eigen stelers uit te fluiten. De ploeg bmte er weinig van. inderdaad. Maar die arme jongens kunnen er niets aan doen dat een van de beste 'nummers vier'die Ajax ooit gehad heeft, een aanval lend denkende, tussen de linies spelende fopverdediger, is ver worden tot een laffe coach die met een bak talent tot zijn be schikking het niet aandurft om tegen de hekkensluiter 3-4-3 te spelen. Met mensen tussen de linies. En aansluiting voorin. Door twee doelpunten in bles suretijd behield Ronald Koe man zijn baan. Dat kan nooit lang meer duren. Of hij moet zich plotseling herinneren wat een 'nummer vier' ook alweer was. Anton Diedrich Voetballer via Los Angeles naar ADO Den Haag dré Hoogeboom iam - Ajax heeft het imet John O'Brien ont- en laat hem met on- jke ingang naar ADO ig vertrekken. De Ame- ikende in het Zuider- contract tot medio lar zal voorlopig niet ballen toekomen. Hij randaag voor een her- de van enkele maan- zijn geboortestad Los vil, met toestemming Den Haag, in de Ver baten eerst volledig 1 van zijn chronische In Los Angeles on- j dj in een revalidatie- voor topsporters een ive wijze van fysiothe- armee hij vorig jaar raringen heeft opge- zal twee tot drie i weg zijn. 3 'ertrek is een abrupt omen aan zijn voet- lan bij Ajax. Een triest nt O'Brien werd sinds dkampioenschap van rin hij uitkwam voor de Verenigde Staten, achter volgd door blessures. Hij kwam nauwelijks meer in actie voor Ajax 1. Vorig jaar speelde hij slechts vier duels, dit seizoen slechts één; tegen Willem II uit. Hij was een paar maanden ge leden één van de spelers die naar voren werd geschoven door Ronald Koeman om de nieuwe ploeg gestalte te geven. O'Brien speelde in dat duel in Tilburg tachtig minuten om vervolgens opnieuw gebles seerd af te haken. Dat was een streep door de re kening van de technische staf. O'Brien was de voetballer die het elftal moest completeren. Al sinds de komst van Koeman in de Arena is de positie van links achter min of meer vacant. De Braziliaan Maxwell heeft die plek tegen wil en dank ingeno men, omdat hij van nature een middenvelder is en geen verde diger. Reikhalzend werd dan ook uit gekeken naar de rentree van de Amerikaan in de hoofdmacht. Daarom mocht hij ook blijven aan het eind van vorig seizoen, hoewel de andere brekebeen in de selectie van de Amsterdamse ploeg, Jari Litmanen, .geen nieuw contract kreeg aangebo den. O'Brien tekende een 'aanbie ding onder voorwaarden' van de club. Hij trainde vaak apart, kreeg vervolgens weer aanslui ting bij de groep, speelde hele wedstrijden in het tweede en zat telkenmale dicht bij een te rugkeer. In de oefenwedstrijd tegen Ghana, twee weken gele den, mocht de Amerikaan zelfs de aanvoerdersband dragen en leek het een kwestie van tijd, eer hij volledig hersteld zou zijn. Het kwam er niet van. O'Brien verdween plots van het Amster damse toneel en - zo blijkt nu - gaf daarmee de moed volledig op. Een nieuwe blessure had hem teruggeworpen en dat be tekende het einde van zijn loopbaan bij Ajax. De Ameri kaan speelde, naast 19 wedstrij den voor FC Utrecht in het sei zoen 1998-1999, 84 officiële wedstrijden voor de Amster damse club. O'Brien tekende voor de rest van het seizoen en het volgende John O'Brien speelde 84 officiële wedstrijden voor Ajax. Foto: Hans van Weel seizoen bij ADO Den Haag. In Den Haag wordt hij herenigd met Frans Adelaar die in het seizoen 1998-1999 assistent trainer was bij FC Utrecht. Met de overgang naar ADO inves teert O'Brien in zichzelf, want hij doet niet alleen in sportieve zin maar ook in financiële zin een stap terug.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19