REGIO Na Parijs ook België en Barcelona 'ontdekt' iT 'Bescherm kust met eilanden' Oud plan van ingenieur Jesse is nog steeds actueel Uitverkoop VRAAG de leerstoel voor de geschiedenis van Den Haag een plaatsje rtop de Universiteit Leiden is minder vreemd dan het lijkt. De 1 7 7* academie was be- jeerstoel stadsnistorie trokken by de op- eft allure aan project' HogesSvan de kunsten in de hof- en heeft er in Campus Den Haag bovendien een dependance, naast is Leiden bekend met het fenomeen: RUDI VAN MAANEN, nct-archivaris van het Regionaal Archief, is al sinds oktober 2002 [leraar stadsgeschiedenis alhier. dinsdag 22 februari 2005 Wat in het vat zit verzuurt niet. Tien jaar geleden ontwikkelde Henk Jes se uit Hoogmade een plan om voor de Nederlandse kust, tussen Den Helder en Hoek van Holland, twee grote eilanden aan te leggen. Het plan haakt moeiteloos in op het re cente idee van Wouter van Dieren om tien kilometer uit de kust een twintig meter hoge dijk te bouwen. Hij heeft de publiciteit destijds niet opgezocht. „Maar mijn plan is nog steeds erg actueel", zegt ingenieur Jesse (70) strijdvaardig. In septem ber 1994 vroeg de oud-interim ma nager van Rijkswaterstaat in Haar lem octrooi aan op zijn plan en ontvouwde het aan toenmalig mi nister Jorritsma van verkeer en wa terstaat. Zij reageerde enthousiast. De inmiddels ontbonden commis sie 'Flyland' studeerde er drie jaar op, maar ten slotte belandde het in een archief. Nu de discussie over de snelle stij ging van het zeewaterniveau, ge volg van de opwarming van de aar de, in alle hevigheid is losgebar sten, heeft Jesse opnieuw de koe bij de hoorns gevat. Zijn plan ligt nu op de burelen van minister Peijs, die tegenwoordig de scepter zwaait bij Verkeer en Waterstaat. Wat houdt het in? Voor - en dus niet aan - de kust worden tussen Hoek van Holland en Den Helder gefaseerd twee eilanden ter grootte van de Noordoostpolder gebouwd. Ze komen tien kilometer uit kust te liggen, doorsneden door een ver lengd Noordzeekanaal. De eilanden zijn bij Den Helder en Hoek van Holland aan het vaste land verbon den, met grote dammen en zeeslui zen. Zo ontstaat een enorm zoet waterbekken in de vorm van een randmeer. „De kwaliteit van dit binnenwater hebben we zelf onder controle", zegt Jesse. „Daarmee kunnen we een reserve drinkwatervoorziening voor Nederland creëren." Het randmeer biedt plaats aan tal van recreatieve voorzieningen. De hui dige kust („de mooiste van de we reld", volgens Jesse) blijft onaange tast. „Dan hoeven duinen en dijken niet verhoogd te worden. En de verzilting van het grondwater in Zuid- en Noord-Holland zal tot het verleden behoren." Op het zuidelijke eiland, 'West-Hol land' geheten, is ter hoogte van IJmuiden plaats voor een nationale luchthaven, met snelle treinverbin dingen naar Amsterdam en Rotter dam. Uitbreiding van Schiphol of de luchthaven Rotterdam is dan overbodig. „Maar ik geef toe, de discussie over een luchthaven in zee is enkele jaren geleden afge rond. Maar je kunt mijn plan des gewenst ook zónder luchthaven be schouwen." De eilanden bieden tal van oplos singen voor de volkomen dichtge bouwde en dichtgeslibde Randstad. „Er is plaats voor woningen, terwijl de infrastructuur zo wordt opge bouwd dat files niet meer voorko men." De dijken aan de westzijde van de eilanden worden be schermd door grote basaltblokken (afkomstig uit Noorwegen), beton en teer. „Daar heb je geen enkel onderhoud aan, zo bewijst de prak tijk in Zeeland." Een heikel punt blijft in dit soort kwesties: wie gaat dat allemaal be talen? Tien jaar geleden becijferde Henk Jesse de kosten van zijn plan nen globaal op veertig miljard gul den. „Ik ben toen langs verschillen de grote bouwers geweest, waaron der Ballast Nedam. Men achtte het plan technisch volledige uitvoer baar. Het geld moet worden opge bracht door het rijk, particulieren en het bedrijfsleven. De kosten gaan voor de baat. Het is niet wei nig, daarom kunnen we de eilan den alleen in fasen bouwen. Zand is er genoeg: de Noordzee is slechts vijfden tot 25 meter diep. Als we er toe besluiten, dan gaan we daar straks enorm profijt van hebben." Hein Flach LEIDEN, 15.00 UUR Ongegeneerd graaien in grote bakken. Tijdens de uitverkoop slaat de hebzucht toe. Zoekende meisjes, in alle soorten en maten. Hun handen strijken langs rijen minirokken, blouses en broeken. Ze verlustigen zich aan alle franje en zien zichzelf al schitteren op de dansvloer. „Kijk, dat is leuk voor het weekeinde." Twee meisjes - de een mooi, de an der lelijk - bespreken de noodzaak van diverse aankopen. De witte blouse voor schooluren, het zwarte jurkje voor een familiefeest en een groene rok voor het uitgaan. Ze hebben vooral véél op het oog. Het Lelijke Meisje kleedt haar Mooie Vriendin. „Zo, zal ik ik 's effe een rokje voor je uitzoeken?" De vraag behoeft geen antwoord. Ze voegt meteen de daad bij het woord. Voortvarend huppelt ze langs groe ne franjes en oranje topjes. De Mooie Vriendin krijgt in korte tijd een reeks kledingstukken en acces soires toegestopt. Ze weet precies wat ze wil. En wat haar vriendin past. „ja leuk, dat topje, maar ik zou het wel passen. Da'lijk is het net zo'n vuilniszak als de vorige keer. Weet je nog?" De Mooie Vriendin knikt. Ze kan zich de miskoop nog goed herinneren. Een paar rekjes verder stuit ze op een piratenbroek in BB-ruitjes. „Kijk dan, hoe vind je dit? Echt iets voor zo'n oud Engels dametje." Nee, dat wil ze haar vriendin echt niet aandoen. Dan liever een kort bruin jasje met vetersluiting. Als de Mooie Vriendin genoeg heeft, kijkt ze zoekend om zich heen. „Ik wil wel een gypsy-rok. Je we«t wel, zo'n vintage rok." En dan, la Cruijff: „Zo een wat Joss Stone al tijd aan heb." De Mooie Vriendin begrijpt het: een lange, zwierige bloemetjesrok. Maar ze kunnen hem niet vinden. Jammer voor het Lelijke Meisje, maar ze neemt genoegen met het succes van haar Mooie Vriendin. Die gaat straks splinternieuw over straat. Ze trekt alle blikken moeite loos naar zich toe. De jongens zul len kwijlen. En dan glijdt de blik vast ook even af naar haar. Samen zijn ze een mooi stel. Erna Straatsma Kidskompas laat ook kinderen genieten van een stedentrip Amsterdam: „Bij het schrijven van de Kidskompassen proberen we ons voor te stellen en te herinneren wat we zelf als kind leuk of niet leuk vonden." Dagmar Jeurissen (links) en Janneke van Foto: United De Boer/Poppe de Boer Vakantie is leuk, vakantie kan leuk zijn, maar wat te doen met de kinde ren? Reisgidsen beloven soms een hoop op dat gebied, maar bij nadere bestudering blijkt dat vaak om niet meer te gaan dan een verwijzing naar een pretpark of een enkel museum. Reisgidsen richten zich nu eenmaal op volwassenen. „Leuk voor de ouders", zeggen schrijfsters Janneke van Am sterdam en Dagmar Jeurissen in de inleiding van hun Kidskompas België, „maar hoe weetje dan waar je moet zijn voor de écht leuke kindermusea, de (pret)parken en speciale kinder winkels? En denk je nou echt dat dat er in die gewone reisgidsen staat waar je de lekkerste pannenkoeken kunt eten of waar je kunt discozwem- men?" Nee dus, luidt het antwoord op die vraag. „Er bestonden gewoon geen reisgidsen die zich bezig houden met kinderen en dat is best vreemd", zegt Dagmar, „want zulke gidsen zijn best gebruikelijk in Engeland of Frank rijk." Jeurissen en Van Amsterdam do ken twee jaar geleden in het gat met Kidskompas Parijs, dat in eigen be heer werd uitgegeven. Een sprong iri het diepe en een leuk risico, zeggen de twee over het avon tuur van toen. „We hebben veel ge leerd van die ervaring", vertelt Jan neke, die de dochter is van Sassen- heimer Herman van Amsterdam, schrijver van menig boek over de ge schiedenis van de Bollenstreek. „Dan kreeg ik de vraag of we een staffelprijs hadden. 'Maar natuurlijk hebben we een staffelprijs', zei ik en ik zocht gelijk op wat dat eigenlijk inhield. Verder bleek datje goede contacten moet hebben om sommi ge belangrijke publiciteits- en distri butiekanalen te bereiken. Die had den we niet, wij deden alles met on bevangenheid en zin om er iets van te maken." En dat lukte, Kidskompas Parijs liep goed. Van de vijfduizend gedrukte exemplaren verkochten ze er vier duizend en dat aantal stijgt nog steeds. De nachtmerrie dat ze tot in lengtes van jaren verjaardagsca deautjes hadden voor hun vrienden en familie, werd niet bewaarheid. „Dat zeiden we toen als grapje", zegt Dagmar. „Het risico dat we namen, zag ik toen ook al als een leuk risico. Echt wakker gelegen hebben we niet, geloof ik." Hoe dan ook, Kidskompas België, -met speciale aandacht voor Antwer pen, Brussel, Gent en Brugge, is uit gegeven door Mo'media uit Breda, dat de twee alle ruimte laat hun ei gen ideeën uit te werken. Dat heeft naast Kidskompas België inmiddels ook Kidskompas Barcelona en de Costa's opgeleverd. Die derde gids, Uitbreidingsplannen De Kidskompassen, Parijs, België en Barcelona, kosten 14,95 euro. Eind dit jaar verschijnt een up date van Kidskompas Parijs. Cheeky Monkeys heeft plannen voor meerdere Kidskompassen, maar houdt de betreffende steden en landen nog even geheim. Meer informatie is te lezen opwww- .cheekymonkeys.nl en www.mo- media.nl. Kidskompas Barcelona is vanaf 1 maart te koop in de boekhandels. met behalve tips ook leuke triviale weetjes en het tragische levensver haal van architect Gaudi, komt 1 maart op de markt. Een markt die dankzij het netwerk van Mo'media wel wat groter is geworden. „Zij heb ben wél de juiste contacten bij bij voorbeeld de ANWB. Daar zijn wij nooit echt goed tussengekomen. We zijn blij met Mo'media, het is ons idee gebleven waar we zelf invulling aan kunnen blijven geven. Alleen de keuze van de volgende bestemming gebeurt in overleg." Kidskompas België is nog meer dan het Kidskompas Parijs toegesneden op gebruik door kinderen. Met spel letjes, ruimte voor tekeningen en no tities, af en toe een kleine speurtocht in een museum en quiz-vragen. Een blijvertje is het taalgebruik, dat net als in de eerste gids eenvoudig, maar niet kinds en zeker niet te populair is. Geen 'vet cool' dus in het Kids kompas. Maar wel op pagina 17, over bier: „De Belgen noemen Neder land bier trouwens 'pis'. Ze vinden Belgisch bier veel lekkerder. De doelgroep bestaat uit kinderen tussen 6 en 12 jaar. In het maken van de kompassen gaan ze 'onbe wust bewust' met die wetenschap om. „We zijn allebei opgeleid als psycholoog", zegt Janneke, „ik ben afgestudeerd in kinderpsychologie en Dagmar is arbeids- en organisa tiepsychologe. We weten allebei het nodige van de ontwikkeling van kin deren, maar om nou te zeggen dat we daarmee een wetenschappelijke lading geven aan de kompassen, gaat te ver. Het gaat op gevoel, waar bij we ook ons best doen om het voor de volwassenen een leuk boek te maken." „Ik denk dat je ver komt als je je nog kan voorstellen en herinneren wat je zelf als kind leuk of niet leuk vond", voegt Dagmar toe. „Ik weet bijvoor beeld nog precies wat voor indruk de graftombe van Napoleon op me maakte. Met dat beeld voor ogen, haal je als het ware het kind in je naar boven." Maar ook voor ouders moet Kids kompas aantrekkelijk zijn. Uit ver schillende reacties blijkt dat de twee daar in geslaagd te zijn. „We hebben best veel e-mails gekregen, brieven, telefoontjes, foto's met kinderen. De respons was over het algemeen erg positief, echt een bewijs dat we een goed idee in de markt hebben ge bracht. Ik heb voor een blad een vrouw geïnterviewd die met kinde ren en met ons Kidskompas naar Pa rijs was geweest. Zij kende de stad goed, maar vroeg zich altijd af of ze voor kinderen wel genoeg leuke din gen wist te doen en te bekijken. Zon der te weten dat ik een van de schrijfsters was, vertelde ze mij dat Kidskompas voor haar als een ey- eopener had gewerkt. Ze zei dat ze Parijs opnieuw had ontdekt en din gen deed die ze nooit had gedaan. Dat zijn erg leuke dingen om te ho ren", vertelt Dagmar. De werkwijze was hetzelfde voor Pa rijs, België en voor Barcelona: eerst op internet en in bestaande reisgid sen op zoek naar zoveel mogelijk in formatie en daarna zelf testen. Jan neke: „De vier steden in België heb ben we in afzonderlijke reizen ge daan, Barcelona en de Costa Brava en Dorada gebeurde in twee reizen, waarin we nagenoeg alle attracties, musea en parken zélf bezochten of uitprobeerden. Dat was heel leuk, maar ook ontzettend intensief. We hadden dus helaas niet altijd tijd om van alle glijbanen te glijden of om in alle achtbanen te zitten. Maar we horen graag van lezers hoe onze tips zijn bevallen." Gerard Baas s uw terrein? tadsgeschiedenis in het algemeen. In de naam van de oei komt de omschrijving Leiden niet voor. Wel in het func- 1 ifiel. Er is ook gekozen voor iemand die gepokt en gemazeld 1 de geschiedenis van de stad. Het Leidse voorbeeld staat bij Hog in het vaandel." 1 uigse hoogleraar gaat de sociale historie van de stad onder- fyi, mede om er interesse voor op te wekken. Wat is uw op- s breder. In Den Haag wordt het onderzoek toegespitst op 1 aken van beleid, voor de integratie van bevolkingsgroepen 1 het vergroten van het gemeenschapsgevoel en de trots op de )at is bij mij niet zo. Mijn hoofdtaak is het geven van colle- probeer ik uiteraard wel belangstelling te wekken voor de 1 iedenis van Leiden. Met het schrijven van artikelen en het 1 van colleges voor een groter publiek." 31955, Dinsdag 22 Februari - In de gisteravond gehouden buitengewone ledenvergadering ,S. waarbij de opkomst buitengewoon groot was, is het Semi- i tbal aan de orde gesteld. De voorzitter, de heer Wondergem, een uitvoerig betoog geschetst hoe op dit ogenblik de omstan- c^n voor het toetreden tot het betaald voetbal ervoor staan. Hij domwonden tot uitdrukking doen komen, welk een betekenis voor de vereniging zal hebben, hierbij de nadruk leggende op iilijkheden welke zich in de toekomst kunnen voordoen. uw aanwezigheid net de instelling leerstoel te ma- denk ik niet, want niet de enige leraar stadsge- denis in het land. 3 n inmiddels al ze- jerstoelen en er is e van een achtste. noet in Amsterdam n. Leiden, Utrecht, 5 rg, Rotterdam, tricht en Groningen hebben er al een. De enige verschillen ussen zijn dat sommige puur op de stad gericht zijn en ande de regio, terwijl er ook zijn die op beide mikken." dt natuurlijk veel gevraagd voor lezingen? dat. Het feit dat er een hoogleraar stadsgeschiedenis is, geeft 1 aan projecten. Maar ik begeleid ook onderzoeken en ik word ivraagd om in redactionele commissies zitting te nemen. Ik lofdredacteur van de vier boeken waarin de geschiedenis iden wordt beschreven en dat loopt behoorlijk door." I het belang eigenlijk van zo'n leerstoel? nieuwe ontwikkelingen zijn, moet je kunnen zien hoe die i(e gegroeid is. Daarvoor moet er draagvlak zijn voor de ge- aenis en deze hoogleraren bevorderen de verbreding van dat 3 lak." Talu de Tombe archieffoto: Hielco Kuipers ^980, vrijdag 22 februari - Leidse scholieren van Christelijk Lyceum Visser 't Hooft n gisteravond het toneelstuk 'De Herbergierster' ('La Locan- jan de Italiaanse toneelschrijver Carlo Goldoni. Het spontane de leerlingen stond garant voor een verdienstelijke voorstel- nb: archief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na g 2,50 (afdruk van 13 bil 18 In zwart wit) over te maken op gironummer giv. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van lagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) wordèn verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis) Mobiel. 072 - 5196800. ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; za 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen i2.oo en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c,q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar zdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg 'nail: redactie.ld@hdc.nl OOR riat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 54,2300 AB Leiden. Ijden van de receptie zijn: ->nen met donderdag 1.30 uur f $.30 -12.30 uur 356 415 hé* 071-5 356 325 pJen: overlijden, geboorte, jubilea lilieberichten, desgewenst met s helding, via www hdcmedia.nl of t Vnilieberichten@nhd.hdc.nl. ilmail: fax 072-5196696, tel 072- iel nï/ERKOOP ITh.b.t.: |i 3661 le!d: 023-5150 543 ;at"6813677 'Hiandel: 071-5 356 300 us kunnen contact opnemen 636 rla tt^tis) n. 196800 <^N arling (acceptgiro) n «leen aut. ine akp/j €216,90 ins een machtiging verstrekken itisch afschrijven van het eld ontvangen €0,50 korting

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17