LEIDE Rembrandt levensgroot in de stad Messcherp stond het tegen de glazen wand' REGIO Forse claim tegen oud-directeur K&O LUMC wil geen enkel risico lopen 'Taaltoets Engels docenten slaat aan' R1 Krukas van 1800 kilo Vacaturestop UB Leiden verlengd dinsdag 22 februari 2005 REGIO Stedentrip ordt leuk met idskompas Lastige leerling ijgt time-out op k Witte Poort nieler van 0 opgepakt - Een 18-jarige Leidenaar slopen weekeinde gearres- op verdenking van het ilen van een auto op het leinde. De politie was ge- oor een getuige. Op de ivegovergang bij de Haag- rerd de man aangehou- enaar draagt zich De politie heeft zater- :ht in de Groenoordhal- 29-jarige Leidenaar louden op verdenking shandeling van een aan- ïwen. Alle betrokkenen aanwezig bij een groot )e man zou een 33-jarige onzedelijk hebben be ien een 18-jarige Leidse s van zei tegen de man 26-jarige Leidse tussen- wam, gaf de man de 26- touw een stomp tegen lus. Hierna heeft hij een se (26) een schop gege- trapte hij een 33-jarige die hij eerst zou hebben v Vervolgens is de man nstanders ingerekend, arige en de 26-jarige zijn in het ziekenhuis ocht waar hoofd- en ;el en een gebroken erden geconstateerd. tak in nislukt Een inbraak in het ytologisch Pathologisch torium aan de Roose- at is zaterdagnacht mis- ïbekenden die het op erapparatuur hadden n, gooiden een baksteen :n van de ruiten van het loor een speciale folie i aam, ging de ruit niet 1 'oen de bewakings- 5 ia een stil alarm arri- gingen de daders ervan door Erna Straatsma leiden - De voor verduistering en valsheid in geschrifte ver oordeelde oud-directeur van K &0, H. Onderwater, hangt een forse schadeclaim boven het hoofd. Hij moet naar verwach ting minimaal 50.000 euro te rugbetalen aan de gedupeerde Leidse volksuniversiteit. Onderwater stond gistermiddag tegenover het K&O-bestuur, dat via de kantonrechter schade vergoeding eist. De schade door diens 'mismanagement' zou zo'n 80.000 euro bedragen. Na een lange rechtszitting stuurde kantonrechter Den Os beide partijen naar huis met de opdracht om het, in een maand tijd, eens te worden over de hoogte van een schadevergoe ding. Lukt dat niet dan zal de kantonrechter die klus alsnog klaren. Ze liet daarbij doorsche meren dat de oud-directeur dan moet denken aan een scha devergoeding van minimaal 50.000 tot 60.000 euro. De gedaagde was van 2000 tot 2003 directeur van de volksuni versiteit en liet na zijn vertrek 'chaos en ellende' achter. Hij is inmiddels door de politierech ter veroordeeld wegens ver duistering van 14.000 euro en het vervalsen van een bankpa pier. Daarnaast heeft hij veel geld uitgegeven aan allerhande zaken, waarover het bestuur nooit is ingelicht. Ook zou hij jarenlang verzuimd hebben subsidies aan te vragen bij di verse gemeenten. Grote risico's nam Onderwater met het opzetten van 'bedrijfs- cursussen'. Hij deed zaken met een organisator van dit soort cursussen, gaf daaraan 28.000 euro uit, maar zag nooit enige cursist opdagen. „Het was een experiment", verklaarde On derwater gisteren. In zijn pogingen om nieuwe softwarepakketten aan te schaf fen, ging het ook mis. Onder water ging geheel op eigen houtje met een nieuwe leveran cier in zee en gaf daar 23.000 euro aan uit. „Bewuste roeke loosheid", zo betitelde K&O- advocaat P. Bank het. Nieuwe cursusactiviteiten in Voorschoten leidden ertoe dat Onderwater een bedrag van 44.000 in de boeken 'ver schoof. Wederom geheel uit het zicht van het bestuur en ac countants ging hij met dat be drag aan de slag. „We zijn voor een verschrikkelijk bedrag om de tuin geleid en dat betekent dat we nu nog met een gruwe lijk vermogenstekort zitten", al dus K&O-voorzitter M. van Dobben de Bruijn. Kantonrechter Den Os zei dat het strafvonnis voor haar niet meteen voldoende is om een volledige schadevergoeding toe te wijzen. „Maar u hebt de schijn tegen en dat is alleen nog maar versterkt na deze zitting. Er zit zo'n vast patroon in uw handelen dat dat niet per onge luk lijkt gegaan." De oud-directeur meende dat de kantonrechter een 'erg cru beeld' schetste. „Ik vind dit een zeer pijnlijke suggestie", aldus de man die tegenwoordig free lancer is op het gebied van 'ad ministratieve adviezen'. vervolg van voorpagina leiden - Het Leids Universitair Medisch Centrum wil 'geen en kel risico' nemen met patiënten die een ICD van het type Mar quis van de firma Medtronic dragen. Volgens prof. dr. Schalij is het volkomen onvoorspel baar welke patiënten proble men zullen krijgen. Daarom is in overleg met de Inspectie voor de Gezondheidszorg be sloten alle patiënten op te roe pen voor een extra controle. Medtronic vermoedde tijdens standaardtests in 2003 voor het eerst dat er iets mis was met het product. De nadere testen duurden volgens woordvoerder Lindemans tot afgelopen de cember. Lindemans weer spreekt dat de fabrikant eerder alarm had moeten slaan. „De eerste uitval van een Marquis bij een patiënt was in april 2004, de tweede in september. We moesten dat eerst nader on derzoeken. Daarnaast is het ri sico erg klein, zegt hij: de kans dat een Marquis uitvalt is een op de tienduizend. „Bij negen patiënten wereldwijd is dat ge beurd. Geen van hen is overle den." Medtronic is er geen voorstan der van dat 30 procent een an dere ICD krijgt, zoals Schalij wil. Zo'n vervangingsoperatie levert de patiënten volgens de fabrikant een hoog risico op complicaties op. Voorzitter M. Split van de Stichting ICD-dra- gers Nederland noemt de ont stane situatie 'zeer pijnlijk' voor de mensen die het aangaat. leiden - Een krukas van 1800 kilo, speciaal ge smeed in Engeland, werd gisteren geplaatst in mo len De Heesterboom. De molen op het terrein van Noordman aan de Haagweg wordt gerestaureerd en 'zaagklaar' gemaakt. De krukas is het onderdeel dat de zagen bedient. De oude krukas was gebro ken. Het is de bedoeling dat de molen binnenkort weer boomstammen kan zagen. Dat is twee jaar geleden voor het laatst gebeurd. Foto: Dick Hogewoning Dirk van Delft schrijft biografie over Heike Kamerlingh Onnes fred Simons -lOp 10 juli 1908 maakte merlingh Onnes van Lei- koudste plekje op aar- -jeidse hoogleraar natuur- as in meerdere opzich- ijd vooruit, zo blijkt uit .afie die Dirk van Delft hem schreef. Kamerlingh Onnes 26) gaf de stoot tot wat cience' heet. Als eerste - hij erin om helium r te maken op een tem- vlak boven het absolu- it (-273 graden Celsi- 10 juli 1908 maakte hij ;n 'het koudste plekje met methoden die ongehoord en onge in, schrijft natuurkun- van Delft in zijn nerlingh Onnes proefschrift Heike Kamerlingh Onnes - een biografie. Kamerlingh Onnes was in veel opzichten zijn tijd vooruit. De Groninger deed op zijn 25ste al aan carrièreplanning. Amper gepromoveerd in Groningen, op een analyse van de banen die de slinger van Foucault be schrijft, dacht hij al aan een baan aan de Leidse universiteit. Die had toen al een reputatie op natuurkundig gebied, met coryfeeën als Van der Waals en Lorentz. In 1882 was het zo ver gekomen en kon hij zijn oratie in Leiden houden. Veel mensen denken dat het Kamerlingh Onnes' doel was om het absolute nulpunt te be reiken. Daar ging het hem feite lijk niet om. Hij wilde de theo rie van zijn Amsterdamse colle ga Van der Waals toetsen, die op puur rekenkundige gronden had aangetoond dat gasmole- culen een aantrekkingskracht op elkaar uitoefenen, de zoge heten "Van der Waalskracht'. Kamerlingh Onnes wilde die theorie proefondervindelijk controleren. Hij had daarvoor eenvoudige gassen nodig, zoals zuurstof, waterstof, stikstof of helium. In vloeibare vorm lie ten deze gassen zich eenvoudig bestuderen. Daarvoor had hij dan weer een apparaat nodig dat ze kon afkoelen tot lage temperaturen én uiterst precie ze meetinstrumenten om de re sultaten te meten. Zo'n machine bestond niet en moest dus worden gemaakt. Kamerlingh Onnes was één van de oprichters van de Leidse In- strumentmakersschool waar onderdelen van een 'helium-li- Biograaf Dirk van Delft over Heike Kamerlingh Onnes: „Hij was in veel opzichten zijn tijd ver vooruit." Foto: Taco van der Eb quefactor' konden worden ge produceerd. Verder gebruikte hij uitvindingen van anderen, zoals thermosflessen die even eerder waren uitgevonden door de Engelse natuurkundige Ja mes Dewar. Zo ontstond het koelapparaat waarmee in 1908 een temperatuur van -271 gra den Celsius werd bereikt en dat nu nog te zien is in het Boer- haave Laboratorium in Leiden. De kosten waren voor die tijd immens: 'honderdduizenden guldens' zegt Van Delft, waar voor Kamerlingh Onnes ook nog eens constant moest bede len. Op 10 juli 1908 ('een winderige, natte zomerdag', volgens Van Delft) begon Kamerlingh Onnes om 5.00 uur 's ochtends met het afkoelen van waterstof, de eerste stap in het afkoelings- proces. Hiermee kon -180 gra den Celsius worden gehaald. Pas 's middags om 14.30 uur kon met het afkoelen van het helium worden begonnen en om 18.30 uur was -267 graden gehaald. Bij die temperatuur was het helium nog altijd vloei baar. Een uurtje later echter zag collega Schreinemakers 'dat het net leek of de thermometer in een bad met vloeistof stond'. Kamerlingh Onnes hield een lamp op de thermosfles en in derdaad: hij zag de vloeistof- spiegel staan. 'Toen het opper vlak eenmaal gezien was', schreef hij in zijn verslag voor de Nederlandse Akademie van Wetenschappen, 'werd het niet meer uit het oog verloren. Het stond messcherp tegen de gla zen wand'. Een uur later deed Kamerlingh Onnes nog een poging om het helium te bevriezen, maar daar slaagde hij niet in. De tempera tuur bleef steken op anderhalve graad boven het absolute nul punt. Natuurkundig onderzoek bij zeer lage temperaturen was heel nieuw en er kwamen in de jaren daarna veel ontdekkingen uit voort, zoals supergeleiding (weerstandsloos transport van elektriciteit). Ook bleek dat met de inzet van een grote, op één ding gerichte organisatie, ge avanceerde techniek en van veel geld grote wetenschappe lijke vooruitgang kon worden geboekt. De twintigste eeuw heeft veel voorbeelden van 'big science' gezien. De bouw van de atoom bom in het Amerikaanse Los Alamos is daar een voorbeeld van. CERN in Genève, de orga nisatie die met deeltjesversnel lers onderzoek doet naar ele mentaire deeltjes is een ander voorbeeld, evenals ITER in het Franse Cadarache, waar wordt gezocht naar een methode om energie op te wekken met be hulp van kernfusie. Met zijn strak geplande onder zoeksprogramma's, continue fondsenwerving en veel buiten landse contacten wees Kamer lingh Onnes toekomstige ge leerden de weg voor zulke me thoden van wetenschappelijk onderzoek. Dirk van Delft: Heike Kamerlingh On nes- een biografie. Uitg. Bert Bakker. ISBN 90 351 2739 0. Prijs: 39,95 euro. Tevredenheid over voorbereidingen door Silvan Schoonhoven leiden - De voorbereidingen voor het Rembrandtjaar 2006 liggen op schema. De Leidse po litiek is tevreden over de voort gang van het jaar waarin Leiden honderdduizenden bezoekers wil trekken en miljoenen euro's wil verdienen. Door de stad komen enorme doeken te hangen met werken van Rembrandt, blijkt uit de jongste plannen. Het gaat om een dertigtal reproducties van 40 vierkante meter, mogelijk ge koppeld aan een route die be zoekers met GPS-ontvanger kunnen volgen. Op het Weddesteegplein, in de buurt van Rembrandts geboor teplek, komt een nieuw kunst object te staan om het plein op te knappen. Mogelijk komt er een beeld van de jonge Rem brandt - de oude die nu over de Witte Singel uitkijkt, blijft in elk geval staan. Een wandelroute voert langs de Latijnse School, waar toeristen in een levensgrote kijkdoos een peinzende Rembrandt zien zit ten. In de Lakenhal komt een expositie met landschappen van de schilder, 'de grootste verzameling van Rembrandts landschappen ooit', aldus de organisatie. Ook de Parijse col lectie van verzamelaar Frits Lugt komt naar Leiden. In de planning staat bovendien een Rembrandt-musical die twintig voorstellingen in de stad geeft. Verder staat een 'crea-doedag' op het programma onder het motto 'knutsel je eigen Rem brandt'. „We hadden eerst vraagtekens over de haalbaarheid van de plannen, maar nu zijn we ge rustgesteld", zegt Liesbeth Hes- seling (PvdA). „Nu de plannen zijn bijgesteld, zijn ze ook rea listischer. Je kan beter een paar dingen goed doen, dan meer projecten opzetten dan je kan waarmaken." Het raadslid Van Hees (Groen links) hamert op samenwer king met Amsterdam: als Lei den geen package deals sluit met de hoofdstad, vist Rem brandts geboortestad achter het net in de strijd om de buiten landse bezoeker. Van Hees wil daarom 'passe-partouts' voor Amsterdamse en Leidse musea. Ook moeten er hotelarrange menten komen: „Twee nachten in Amsterdam, één nacht in Leiden." Universiteitsraad sceptisch door Wilfred Simons leiden - Driehonderd docenten van de Universiteit Leiden heb ben zich tot nu toe opgegeven voor een taaltoets Engels. Het gaat om docenten die met in gang van het komend studie jaar onderwijs gaan geven in de 'masterfase', het laatste ander half jaar van de universitaire opleidingen. Dit zei rector magnificus Breimer gistermid dag tijdens een vergadering van de Universiteitsraad. De meeste U-raadsleden vinden dit een te leurstellend laag aantal, maar Breimer is optimistisch ge stemd. „Het is een tussen stand", zei hij. „De docenten hebben nog tot in maart om zich op te geven." In totaal is er capaciteit voor 750 docenten. De docenten die Engelstalig on derwijs moeten geven, worden eerst getest in het Talencen trum van de universiteit of in het Expertisecentrum Acade misch Engels. Als de kwaliteit van hun Engels tekortschiet, moeten zij een cursus volgen. In de praktijk betekent dit dat zij 40 uur les krijgen en nog eens 40 uur moeten wijden aan zelfstudie. Ook dit vond U- raadslid Arie Hoeflaak (AbvaKa bo) niet erg veel. „Het niveau waarop deze docenten moeten werken, is zo hoog", zei hij. „Het is bijna het moeilijkste wat er is, zelfs Engelsen kunnen dat lang niet allemaal. Zo'n oplei ding zou minimaal drie a vier weken moeten duren." Breimer geeft toe dat 'het hoog ste niveau waarschijnlijk niet bij aanvang haalbaar is'. Hij noemde de 'relativerende op merkingen' van de universi teitsraadsleden begrijpelijk. „Dit is een proces. Docenten moeten ervaring opdoen met leiden - Een vacaturestop op de Universiteitsbibliotheek Leiden wordt voor onbepaalde tijd ver lengd. Het college van bestuur van de universiteit wil hiermee een einde maken aan het voort durende financiële tekort bij de UB. De oorzaak hiervan ligt vooral in de hoge aanschafprijs van tijdschriften. Penningmees ter J. van Bergen van het college van bestuur sluit ontslagen uit, maar vertrekkende collega's worden niet vervangen. De openingstijden van de UB ver anderen niet, maar de bezetting tijdens stillere uren zal minder worden. het geven van Engelstalig on derwijs." Docenten die door het volgen van de cursus in problemen ko men met hun andere onder wijs- en onderzoeksverplichtin- gen, moeten zich melden bij hun faculteitsbestuur. Zij kun nen dan tijdelijk vrijstelling krij gen van hun andere verplich tingen, aldus Breimer. „Wij hebben begrip voor hun pro bleem." Een centrale regeling, zoals de universiteitsraad be pleitte, acht hij niet nodig. Niet alleen de docenten, ook de studenten krijgen een taaltest en indien nodig een cursus aangeboden. Voor de docenten is de cursus gratis, de studen ten betalen 75 euro. Zij krijgen tweederde daarvan terug als zij zich daadwerkelijk inschrijven voor een masteropleiding. Op verzoek van fractiewoordvoer der Dennis van Berkel van de studentenfractie Bewust en Progressief (BeP) beloofde Brei mer dat de cursussen ook openstaan voor de 'vele' docto raalstudenten die studievertra ging hebben opgelopen en van wie de 'oude' onderwijspro gramma's aflopen. Zij moeten inschuiven in het nieuwe sys teem. Ook assistenten- en on- derzoekers-in-opleiding kun nen meedoen. In totaal is er rekening gehou den met duizend studenten die de komende maanden een taal test afleggen. Naar verwachting moeten er zo'n 750 van hen op cursus. In het universitaire weekblad Mare wordt met de testen en de cursussen geadver teerd en in studentenhuizen hangt de universiteit posters op. Toch 'loopt het nog geen storm', aldus fractieleider Mare Rosier van Studenten Groepe ring Leiden (SGL). I Mijn wereld, mijn krant. I 1 Leidsch ÖDagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13