ubbers stapt op als oge Commissaris FEI3D Fietsers vragen referendum aan over kelder Probleem Schroder na verrassend verlies SPD Katinka Polderman wint Leids Cabaret Festival ffjSwmilew) id-premier ontkent druk Kofi Anan Betoging tegen Bush jjL_ii Katapultschieters en stenengooiers aangehouden ACTIEWEEK BAMI 50 €urocent - age*j Word jij de Formule I Teammanager van 2005? Kijk op www.leidschdagbiad.nl/f1teammanager en doe mee maandag 21 februari 2005 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Lichte vorst nze correspondent - Oud-premier Ruud Lub- feeft gisteravond zijn aftre- ngekondigd als Hoge issaris voor de Vluchtelin- n de Verenigde Naties, druk van secretaris-gene- ~jfi Anan van de VN heeft s alsnog besloten de eer hzelf te houden. het directe gevolg van het kte rapport van de inter- derzoekscommissie van waarin Lubbers werd Idigd meerdere vrouwen iel te hebben geïntimi- Zelf ziet Lubbers zijn af- niet als een schuldbe- s. „Vorig jaar werd de Dg afgesloten door de se- generaal met de con- ig dat de klacht niet aar was. Nu ligt een ver- lijk rapport op straat, lar waren er mensen die ng bij hadden dit rapport lekken alsof het de - id was", verklaarde hij 'ond. de oud-premier, die nog zei te zullen aanblij- ;rd de druk te groot. Hij Ruud Lubbers. Foto: GPD ontkende dat hij onder druk is gezet door Kofi Anan. Wel zei hij dat de aanhoudende publi citeit over de vermeende mis dragingen ook het imago van de VN en Anan beschadigden. „De secretaris-generaal heeft al een hoop problemen op zijn bordje." Daarmee refereerde Lubbers onder andere aan het schandaal rond het Olie-voor- Voedsel-programma in Irak waarbij hoge VN-functionaris- sen betrokken waren. Minister-president Balkenende en CDA-fractievoorzitter Verha gen noemden het 'wrang' dat Lubbers zich genoodzaakt ziet om op te stappen, nadat hij vo rig jaar nog door Anan was vrij gepleit. De PvdA en de WD noemen de beslissing 'triest, maar blijkbaar onvermijdelijk'. De vrouw die met haar klacht de zaak aan het rollen bracht, noemde in een reactie tegen over deze krant de afloop van de zaak-Lubbers een 'Griekse tragedie' voor hemzelf, voor het Vluchtelingencommissariaat en voor de VN. „Ik hoop dat men zich Lubbers zal herinneren om zijn prestaties en niet om zijn stommiteiten", aldus de Ameri kaanse. Lubbers zal niet meteen ver trekken. Hij blijft in functie tot zijn opvolger is benoemd. Lub bers vindt dat zijn aftreden niet moet worden gedramatiseerd. „Ik was toch eind dit jaar opge stapt als mijn termijn zou aflo pen." Lubbers sprak gister avond van een zwaar en emo tioneel besluit om eerder te ver trekken. Hij weigert te spreken van reputatieschade. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Haal een toerist in huis voor Hollandse pot Leiden wil steun van buurgemeenten voor behoud ijshal Stadsgehoorzaal en Pieterskerk puilen uit met meezingers Burenruzie is vriendelijke theevisite Peuter mishandelt baby van maand brussel - In een opvanghuis voor vrouwen in het Belgische Hoei bij Luik heeft een driejarig jongetje een baby van vier we ken dodelijk mishandeld. De jongen zou de baby zonder eni ge aanleiding uit de kinderwa gen hebben gehaald. Hij liet het meisje vallen en mishandelde het. De baby werd met zware kneuzingen en verwondingen aan het hoofd naar een zieken huis overgebracht, waar het meisje overleed. Pagina Buitenland 'Donoren testen op hondsdolheid' berlun - Duitse artsen willen orgaandonoren in de toekomst testen op hondsdolheid. Zij reageren hiermee op de dood van een jonge Duitse vrouw, zaterdagavond in een zieken huis in Hannover. De vrouw was door een orgaantransplan tatie besmet geraakt met hondsdolheid. Zij had de do norlong gekregen van een over leden studente, die naar later bleek besmet was met rabiës. De toestand van twee andere patiënten, die getransplanteerd werden met organen van de zelfde vrouw, is kritiek. Pagina Buitenland Spanje kiest voor grondwet Europa Madrid - De Spaanse kiezers zijn in grote meerderheid voor een Europese grondwet. Bij het gisteren gehouden referendum was 76,7 van de kiezers voor en 17,2 procent tegen. De opkomst was ruim 42 procent, 4 procent lager dan bij de laatste verkie zingen voor het Europees Parle ment. Spanje is de eerste lid staat die zich uitspreekt over een Europese grondwet. Pagina Buitenland Tientallen doden veerbootongeluk Festivalwinnares begon ooit met pornografische liedjes over leraren door Wijnand Zeilstra leiden - Katinka Polderman heeft zaterdag het 27ste Leids Cabaret Festival gewonnen. De jury prees de 23-jarige Polderman als een 'buitengewoon oorspronkelijke thea termaakster', en: 'met haar onderkoeldheid weet ze het podium kleiner en zichzelf gro ter te maken'. „Ik ben een beetje beduusd. Ja, 't is leuk. Dat is het enige wat ik op dit moment te melden heb", reageerde Polderman op haar overwinning, om daar na het winnen van de publieksprijs nog aan toe te voegen: „Nu ben ik helemaal beduusd." Daags na haar klinkende overwinning van jury- en publieksprijs klinkt ze tamelijk wakker, ook al heeft ze weinig geslapen en is de media-hectiek in alle hevigheid losge barsten. Kranten bellen, impresario's, de omroepen van Zeeland en Brabant willen alles van deze in Brabant woonachtige Zeeuwse weten. En tussen de bedrijven door hangen ook veel klasgenoten, van de kleinkunstopleiding in Den Bosch, aan de lijn om haar te feliciteren. Katinka: „Zo lief dat ze aan me denken. Zelf ben ik nooit zo attent." Liedjes schrijven doet ze al heel lang. Het is ooit begonnen met pornografische liedjes over de leraren van haar middelbare school. Die zong ze op de Open Podium avonden van school. „Dat bleek dan caba ret te heten", zegt Katinka. Taalkundig knappe liedjes vulden haar fes tivalprogramma. „Een aanklacht tegen domheid", stelt de jury. Zoals de ironische lofzang op Christina Aguilera, waarin de cabaretière de sexy zangeres bedankt voor het terugbrengen van de positie van de vrouw tot die van 1509. Pagina Kunst: Recensie en interview - Enkele honderden mensen hebben gisteren in Brussel een betoging tegen de komst van de anse president Bush gehouden. Op de trappen van de Beurs van Brussel toonden zij spandoeken sten tegen de president en zijn beleid. Bush kwam gisteravond aan op de militaire luchthaven ek bij Brussel. Van daaruit begint hij een reeks besprekingen in Europa. Morgen ontmoet hij >n regeringsleiders bij de NAVO en de Europese Unie. Voor de invasie van alle leiders heeft België itste veiligheidsoperatie ooit georganiseerd: 2500 agenten zijn ingezet, vele Brusselse wegen en rohalte worden afgesloten en EU-gebouwen grotendeels ontruimd. Foto: Reuters/Yves Herman berlijn/gpd - Bij parlementsverkiezingen in de Duitse deelstaat Sleeswijk-Holstein heeft bondskanselier Schroder (SPD) ver rassend een nederlaag moeten incasseren. De oppositionele CDU werd gisteren met meer dan veertig procent van de stemmen de grootste partij. De SPD verliest bijna vijf procent en komt uit rond de 38,5 procent. Tot op de verkiezingsdag leek de regerende SPD van de populaire minister-president Simonis als winnaar uit de bus te zullen ko men. De sociaal-democrate, de enige vrou welijk deelstaatpremier, voert al elf jaar de deelstaatregering aan. CDU-lijsttrekker Carstensen, die tegen Si monis een persoonlijk getinte campagne voerde, riep zijn partij kort na het bekend worden van de voorlopige uitslagen uit tot winnaar. De beoogde coalitiepartner van de christen-democraten, de liberale FDP, eindigt rond de 6,7 procent. De Groenen, de regeringspartner van Simonis, lagen rond 6,1 procent. CDU en FDP lijken gezamenlijk af te koer sen op 35 zetels in de Landtag in Kiel. Dit is voldoende om een meerderheidskabinet te kunnen vormen. CDU-leider Merkel roem de het resultaat 'een sensatie'.Zij hoopt vol gend jaar na de Bondsdagverkiezingen Schroder af te lossen. De verkiezingen in de kleine Noordduitse deelstaat waar 2,7 miljoen mensen wonen, gelden als opmaat naar de veel belangrijke re stembusgang in Noordrijn-Westfaien, eind mei. In deze aan Nederland grenzen de regio wonen 18 miljoen Duitsers: bijna elke vierde inwoner van de Bondsrepu bliek. Tot gisteren vormde Sleeswijk-Hol stein met Noordrijn-Westfaien de enige twee van de zestien Duitse deelstaten waar SPD en Groenen nog een meerderheid hebben. dhaka - Een veerbootongeval in Bangladesh heeft in de nacht van zaterdag op zondag aan ten minste 82 personen het leven gekost. Plaatselijke functiona rissen zeiden dat nog circa honderd opvarenden worden vermist, maar volgens overle venden gaat het om veel meer mensen. Het schip kapseisde toen het terechtkwam in een tropische wervelstorm. I Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang I de eerste 2 weken gratis! 1 Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M V I Naam: J Adres: I Postcode Geboortedatum I Bank/giro* J Handtekening - Ui lal UI I Stuur d afd. Lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar, of bel I 0800-1711 tgratls) I B-mail: lezersservioo&'hdc.nl of surf d.nl. Deze a&n- Mijn wereld, mijn krant. J Leidsch Dagblad Presentator Dolf Jansen schenkt de champagne in voor Katinka Polderman die met een programma vol taalkundig knappe liedjes zaterdag de 27ste editie van het Leids Cabaretfestival won. Foto: Taco van der Eb NOs yiüPOTS heemskerk/anp - Drie jongens uit Heemskerk hebben bij de politie bekend zaterdag auto mobilisten te hebben bescho ten met een katapult. Een 33-ja rige automobilist wist één van de vandalen in zijn kraag te vat ten nadat hij een harde klap te gen zijn auto hoorde. Hij lever de de elfjarige bij de politie af. De jongen bekende minstens zes auto's te hebben geraakt met de katapult. De politie on derzoekt of het drietal ook be trokken is geweest bij een aan tal gesneuvelde autoruiten op de A9 in de afgelopen weken. Een 41-jarige vrachtwagen chauffeur uit Den Haag is in de nacht van vrijdag op zaterdag met de schrik vrijgekomen na dat zijn vrachtwagen bij Zeve naar werd geraakt door een baksteen. Onbekenden gooiden de baksteen vermoedelijk vanaf een viaduct naar beneden. De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag drie jon gens van een viaduct boven het Zuiderbrugtracee in Venlo-Ble- rick gehaald. Dat gebeurde na dat een getuige had gemeld dat drie jongens op het viaduct stonden te flitsen en gooiende bewegingen naar auto's maak ten. door Marijn Kramp leiden - De actiegroep Veront ruste Fietsers gaat een referen dum aanvragen over de bouw van een fietsenkelder onder het Leidse Stadhuisplein. Op de markt werden zaterdag al de benodigde 750 handtekeningen opgehaald. De actiegroep vindt de bouw van een fietsenkelder geldverspilling, omdat er ge noeg goedkopere alternatieven zouden zijn in de stad. Het college van burgemeester en wethouders wil een bewaak te fietsenkelder voor 1300 fiet sen aanleggen onder het plein voor het Stadhuis. De bouw kosten bedragen 4,5 miljoen euro, de exploitatiekosten jaar lijks twee ton. José Lubbe van de actiegroep Verontruste Fietsers noemt dit 'zonde van het geld'. „En die mening, zo bleek zaterdag, zijn veel Leidenaars toegedaan. Want dat was de meest gehoor de reactie aan de marktkramen. Het woord 'geldverspilling' viel vaak. Ook vinden veel mensen het een onzinnig prestigepro ject waar geen Leidenaar op zit te wachten." Volgens de actiegroep zijn er genoeg goedkopere alternatie ven in de stad om fietsen te stallen. „Bijvoorbeeld de be staande fietsenstalling onder het stadhuis en de kelder van Vroom en Dreesmann. Onder zoek die mogelijkheden eerst voordat je miljoenen over de balk gaat gooien." De actiegroep gelooft niet dat de mega-fietsenkelder onder het Stadhuisplein veel gebruikt gaat worden. „Misschien dat er op zaterdag behoefte aan is, maar de rest van de dagen be twijfel ik dat. Fietsers nemen hun fiets vaak mee aan de hand als ze een paar honderd meter verderop moeten zijn. Ik denk niet dat een grote fietsenkelder dat gedrag verandert." Pagina Ri: Binnen een paar uur genoeg handtekeningen (advertentie) COMMENTAAR Geldig van ma 21 t/m zon 27 februari RUUD LUBBERS internationale loopbaan luwenman' Ruud Lub- gjsteravond een roem de gekomen. De aan- le aandacht in de media n vermeende seksuele itie en machtsmisbruik ataal geworden. De eer- Iciteitsgolf - tien maan- - wist hij nog te over- aar na het uitlekken van me VN-onderzoek naar Iragingen was er geen (neer aan. twongen af- van Lubbers Commissa- de Vluchte- s een per drama. Aan van dit jaar n ambtster- ?n zou hij met pensioen jn tomeloze inzet voor ken en ontrechten der ibben hem veel waarde- •geleverd, zeker toen t hij zich als multintiljo- voor zijn werk liet be et ging hem kennelijk itr en niet om het geld. ie bij de UNHCR was van eerherstel na een ig afgesloten Haagse Als vertrekkend pre- Lubbers in 1994 openlijk in conflict met zijn kroonprins Eelco Brinkman. Het optreden van de man, die in zijn glorietijd 'der Macher* werd genoemd, leidde tot een histori sche verkiezingsnederlaag voor het CDA. Nadat Lubbers voor enige belangrijke functies was gepasseerd, had hij zich ver zoend met een bestaan van 'le zen en bidden'. Zijn benoeming bij de UNHCR kwam als geroe pen, maar was een grote verras sing. Of de beschuldigingen tegen Lubbers juri disch houdbaar waren blijft de vraag, maar politiek was zijn posi tie niet langer houd baar. De Verenigde Naties zijn verwikkeld in allerlei schandalen, die de re putatie van secretaris-generaal Kofi Annan, en met hem de ge hele organisatie, schaden. De storm van negatieve publiciteit liet hem geen andere keuze dan het opzeggen van het vertrou wen in Lubbers, voor wiens be noeming hij zich persoonlijk heeft ingezet en die hij lange tijd het voordeel van de twijfel heeft gegund. Hugo Schneider (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1