Arena wordt spookkasteel voor Ajax Boys levert wanprestatie Middagje winkelen doet wonderen Romme naar rechter voor WK-plek tn de Cler tast in het duister over rode kaart tasport: prototype 'laffe counterploeg', maar wel drie punten Bob de Jong laat zich niet weer de les lezen door Grodum SPORT maandag 21 februari 2005 loger Federer in Ihoy' de enige lerfecte winnaar izrocis maakt sak van 147 en - Stefan Mazrocis heeft als eerste Nederlandse kerspeler een break van jemaakt, het maximum. De rige nationaal kampioen bordwijk, die in een 'vorig voor Engeland uit- liet deze opmerkelijke iting noteren tijdens het toernooi voor de h Snooker Ranking in Em- Om de perfecte score te in moet iemand in één ide vijftien rode ballen van (1 punt), telkens ge de zwarte (7) en ten- ide kleuren in de volgorde groen, bruin, blauw, roze nieuw zwart. go van Duijn ir w Katwijk uk - Keeper Hugo van volgend seizoen te- aar zijn oude club Katwijk, luijn groeide op bij die maar stapte vorig m naar Rijnsburgse Boys. keepte hij enkele wedstrij- ïhet eerste elftal, w Kat- zaterdag eveneens dat Piet van Duyn vol- jaar assistent-trainer l Van Duyn is nu nog trai- inValken'68. Hij was al assistent-trainer bij de ikse club. door André Hoogeboom Amsterdam - De Amsterdam Arena begint zo langzamerhand een spookkasteel te worden voor Ajax. Het is een onheilsplek waar de spelers angstig ronddo len, bang voor weer een strie mend fluitconcert of hatelijke spreekkoren. „Als je niet bent opgegroeid in deze cultuur, heb je het er moeilijk mee", erkende Rafael van der Vaart. Zo moeilijk dat Ajax ternauwernood en in blessuretijd de wedstrijd tegen Den Bosch over de finish sleepte: In de 91ste minuut werd de be vrijding uitbundig gevierd. As sistent-trainers Tonny Bruins Slot en Ruud Krol vlogen over eind om de treffer van invaller Daniël de Ridder te vieren. Ro nald Koeman deed niet mee. De trainer bleef stoïcijns zitten, ook na de 2-0 van Boukhari een minuut later. Hij had zich ma teloos geërgerd aan het Amster damse publiek, dat al na tien minuten en één mislukte actie een striemend fluitconcert ten gehore gaf. „Die spreekkoren aan mijn adres doen me hele maal niets. Maar voor de spe lers begint het zo langzamer hand een kwelling te worden." Het is een trend die is ingezet na de 0-0 tegen Den Haag en de daaropvolgende 2 -1 - nederlaag tegen Twente. Het 'Koeman rot op' rolde van de tribune, fluit concerten vielen Mitea ten deel en gisteren moest Charisteas het ontgelden. Van der Vaart: „Sommige spelers gaan er echt onder gebukt. Dat merk je in de rust. Zij zijn dit helemaal niet gewend en worden bang om een actie te maken." En Koeman: „Zo help je de ploeg natuurlijk ook niet. Mij 'Klassenjustitie' Henk Wisman, de geplaagde coach van FC Den Bosch, was radeloos en redeloos na de nederlaag in minuut 91 en 92 in de Arena. Zijn ploeg had met kunst- en vliegwerk stand gehouden tegen Ajax en toen het bordje 'drie mi nuten' verscheen, rekende Wisman zich al rijk. Een gelijkspel had zijn ge plaagde ploeg goed kunnen gebruiken in de strijd tegen degradatie. Het kwam er niet van. In de 91ste minuut scoorde invaller De Ridder nadat Anastasiou de bal had aangegeven. Daar was de overtreding gemaakt, vond Wisman. .Anastasiou duwde duidelijk eerst Beekmans omver voor hij de bal aan De Ridder kon geven. Iedereen heeft het kunnen zien, zo duidelijk was het. Zoiets is ons al eerder overkomen te gen een topclub. Dit is pure klassenjustitie en heel on rechtvaardig." De sfeer in de kleedkamer was volgens Wisman 'zeer agressief. De trainer van Den Bosch had het ook nog over vier onbestrafte schwal- bes. Hij verzuimde bij zijn betoog te betrekken dat overtredingen op Escudé en Lindgren bestraft hadden kunnen worden met een pe nalty, maar daar zag scheids rechter Van Huiten van af. doet het niets, want ik hoef die bal er niet in te schoppen. De spelers voelen dat wel en de druk wordt alleen maar groter bij thuiswedstrijden." Invaller Daniël de Ridder heeft Ajax in de 91ste minuut op een 1-0 voorsprong gezet in het duel met FC Den Bosch. Foto: Hans van Weel Om het eufemistisch uit te drukken: Ajax was niet groots tegen Den Bosch. Zoals het niet groots was tegen Auxerre, Twente en Den Haag. Ajax be treedt tegenwoordig met knik kende knieën de Arena. De spe lers worden onzekere en schuchtere voetballertjes, die niets meer durven. Eén misluk te actie en het is mis. Gisteren mislukte veel, zo niet alles. De sfeer die derhalve ontstond in de cynische Amsterdamse voet baltempel laat zich raden. Al snel werd met witte zakdoekjes gezwaaid. Nicolai Mitea was tegen Den Haag het mikpunt en komt sindsdien geen molshoop meer voorbij, gisteren moesten Cha risteas en Lindgren het ontgel den. Van der Vaart: „Bij mij glijdt het langs mijn rug af. Maar ik hoor het natuurlijk wel. Je moet wel stokdoof zijn om het niet te horen." Zo worstelde Ajax gisteren met Den Bosch, met zichzelf en met het publiek. „De mensen weten niet wat er voor nodig is om een goede uitslag neer te zet ten", mompelde Koeman. „Ze gaan zitten en denken: oh, dat wordt een nulletje of zes. Maar zo makkelijk is dat niet." Zeker niet omdat de eerste tref fer maar uitbleef. Bij Charisteas ging alles mis. Hij kreeg nu ook kritiek van zijn trainer. De Griek mag zich wel iets feller en agressiever opstellen in de wed strijd, vond Koeman. Gisteren leidden bijna alle Griekse bal contacten tot niets, de kaats was net te zacht, de actie net te langzaam en zijn positie net verkeerd. De aankoop haalde het einde van de wedstrijd op nieuw niet. Eerst werd Babel die inviel voor Obodai, erbij ge zet in de aanval en toen dat evenmin tot verbetering leidde- verdween Charisteas roemloos naar de kleedkamer, vervangen door Daniël de Ridder. Die werd vervolgens nog matchwinner ook. De Ridder, een echte Ajacied uit de eigen opleiding, toog frank en vrij ten aanval en besliste in de 91ste minuut de wedstrijd. Uit zijn voorzet zorgde Boukhari ook nog voor 2-0. Het was De Ridders persoonlij ke revanche. De rechterspits wordt genegeerd door Koeman en nog niet rijp geacht voor een basisplaats. Hij kreeg eerder kansen, maar redde gisteren met een doelpunt en een assist zijn ploeg voor een beschamen de afgang tegen de nummer laatst van de eredivisie. En to verde daarmee nog een brede lach op het gezicht van Rafael van der Vaart. „Toch een goeie zondag geweest. Twee punten ingelopen op AZ, wat wil je nog meer..." Het cynisme droop er van af. AJAX: Stekelenburg; Trabelsi, Heitinga, Escudé en Maxwell; Obodai (60. Ba- bel), Van der Vaart en Lindgren (81. Anastasiou); Rosales, Charisteas (70. De Ridder) en Boukhari. FC DEN BOSCH: Mampaey; Olfers, Uneken, Beekmans en Snoyl; Cas, Biyadat, Van den Ouweland en Van de Laak (48. Haemhouts); Janssen en Schulp (86. Euvrard). inton Diedrich ik - En deze ploeg wil worden? Niet zo in ral. Lijstaanvoerder Quick ging zaterdag in eigen 2-0 onderuit tegen Deltasport. De Kat- aanvallers combineer- ke mogelijkheid kapot, de maakte twee cruci- en het prototype 'laf- nam terecht inten mee naar Vlaardin- [sselmeervogels won, de is nog lang niet gelo- het aan? „Niet alles is klaren", zei Quick Boys- Gert Aandewiel na af- je ziet hoe we don- hebben getraind, ver- je er veel meer van." Hoe wiel zich langs de lijn ook bp te winden en druk te hij kreeg er geen vuur in de eerste helft oog de Boys lethargisch, ras natuurlijk ook niet om er doorheen te Deltasport was naar Zuid gekomen om niets I geven en dat lukte aar- ploeg had na een afge- 'counter nog geen vijf se nodig om weer met zijn ip eigen helft post te vat- Det je, zeker als regerend en een van de teams van de rasse, de linies uit elkaar Via de flanken spelen, maken en het surplus en techniek ge- 1 dat Quick Boys ter be ng heeft. Niks hoor. De van de Katwijkers lie- in eindeloze brei- Geen van allen durfde leen schot op het doel te door Peter van der Hulst heerenveen - Bob de Jong en Ingrid Paul keken elkaar de afgelopen weken eens diep in de ogen. De coach was boos dat De Jong tijdens het WK allround in Mos kou een unieke kans liet liggen om in een rechtstreeks duel af te rekenen met stayer koning 0ystein Grodum. De schaatser was alles behalve tevreden over de wijze waar op Paul hem coachte. De uitkomst was verbluffend. De Jong bewees tijdens de wereldbekerfinale niets onder te doen voor zijn Noorse concurrent. Beiden klok ten zaterdag op de 10 kilometer de win nende tijd van 13 minuten 05, 44 secon den. Wie zegt dat de tien kilometer geen inte ressant nummer is? Peter Mueller zal het niet roepen. De coach van Grodum be greep niets van het voorstel dat de Noren vorig seizoen indienden bij de Internatio nale Schaats Unie. De tien kilometer - ja renlang het domein van de Nederlanders - moest maar worden geschrapt van het all roundprogramma. In een jaar tijd kan er veel veranderen. Mueller: „Grodum en De Jong hebben aangetoond dat deze afstand net zo spannend kan zijn als een 500 me ter." De Jong vond de remise die hij met Grodum overeenkwam, zelfs op een dui zendste van een seconde waren ze gelijk, eigenlijk nog mooier dan winnen met het kleinste verschil. De revanche van De Jong was compleet. Hij ergerde zich mateloos aan het feit dat hij tijdens het WK allround werd afgere kend op één slechte race. „De reacties die ik kreeg vielen me zwaar tegen. Ik kreeg te horen dat ik niet goed was op het WK, maar ik was alleen op de tien kilometer niet goed. Ik reed voor mijn doen een pri ma klassement." Paul werkte mee aan die beeldvorming. Zij gaf de schaatser vlak na de afsluitende ra ce op het ijs een ongehoorde uitbrander. De Jong was daar niet van gediend. „Ik was niet blij met haar manier van coa chen. Ik kreeg van haar niet de informatie die ik wilde. Ik wil op het ijs positieve aan wijzingen." In Heerenveen speelde dat probleem niet. Door de luide aanmoedi gingen van het uitzinnige publiek kon de stayer zijn coach niet verstaan. „Ik moest liplezen." Bovendien was alle kou tussen de twee al uit de lucht. Een middagje samen winke len tijdens een trainingskamp in Collalbo maakte de beurs lichter, maar het vertrou wen groeide. De Jong bewees dat vrijdag avond al toen hij Grodum op de vijf kilo meter aftroefde. Op de dubbele afstand ging Grodum op wereldrecordjacht, maar bleef op bijna ze ven seconden steken. Het moest genoeg zijn voor de zege. Opgezweept door het Oranjelegioen lukte het De Jong om ruim acht seconden van zijn beste tijd af te ha len en zich naast Grodum te nestelen. Carl Verheijen (derde) en Gianni Romme (vier de) bleven op gepaste afstand, maar mo gen wel naar het WK. In de B-groep finish te Henk Angenent (13.21,03) 1,37 secon den achter de tijd van Romme. Genoeg re den voor de marathonschaatser, die giste ren naar Canada vertrok voor de alterna tieve Elfstedentocht, om zijn pogingen om de Olympische Spelen te halen voort te zetten. De Jong wacht in Inzeil een nieuwe confrontatie met Grodum. „Oystein is op het WK afstanden de te kloppen man." Doelman Vivian Lima Pires, alias 'de clown', plukt de bal weg tussen Maarten Bak en Remco Torken. Foto: Cees van Hoogdalem Bij Deltasport staat een clown in het doel. Vivian Lima Pires is een keeper die vreemde caprio len uithaalt en constant in een non-verbaal tweegesprek met de supporters van de thuisclub verwikkeld is. Maar wel een clown met lange, rubberen ar men. De paar keer dat Quick Boys een bal bij hem in de buurt kreeg, had -ie 'm. Dat was, kort en goed, niet vaak genoeg. Na de dramatische eer ste helft, zo een waarbij je je zit te bedenken dat je ook had kunnen stofzuigen, afwassen en de kattenbak verschonen, kwam er in de tweede helft iets meer dadendrang van Katwijk- se kant. Iets meer. Maar na 54 minuten maakte Raymond Flaton zijn 'foutje van Flaton'. Hij kopte te kort terug op Peter Kromhout en de snelle Celsius Grant was er als de kippen bij om te profiteren: 0-1. Een kwar tiertje later gleed de verder goed spelende Chris Kenselaar weg en floep, daar was Grant weer: 0-2. Een achterstand waar niets op viel af te dingen, want Quick Boys dwong niets af. Na een kopbal op de paal van Hendrik van Beelen in de vijfde minuut en een schotkans van Bennie van Fruchten tien minuten la ter, kreeg de thuisploeg geen kans meer. „Je voelde het weg glippen", zei Aandewiel. „We zijn geen moment echt in de wedstrijd geweest." Maar een verklaring? Die had hij niet. QUICK BOYS: Kromhout; Timmr- mans, Flaton, Kenselaar; Van der Plas (74. Ouwehand), Schaap (46. Torken), Mussche; Bekx, Van Beelen. Van Fruchten, Bak i/gpd - Scheidsrechter Van Sichem leren drie keer rood bij AZ - Roda jcties van de Roda-spelers Cissé en K handelde de leidsman volgens de de trap die AZ-verdediger Tim hebben uitgedeeld en die hem is uitsluiting kostte, werd door nie- mders waargenomen. AZ wil eerst nader bestuderen alvorens van De Cler eventueel aan te [obeerde, met al een gele kaart op zak, te beletten dat Barry Opdam een vrije trap snel zou nemen. Opdam schoot de bal tegen Cissé aan, die daarop zijn tweede ge le kaart kreeg omdat hij te weinig afstand in acht nam. Toen ploeggenoot Gregoor van Dijk de verdediger van AZ daarop van een 'rotstreek' beschuldigde en hem omver duwde, stonden er nog negen spelers van Roda op het veld. De rol van Sassenheimer De Cler in het ontstane tumult bleef onduidelijk. „Ik zou niet weten wat ik heb gedaan", aldus de verdediger. „Ik heb niets kunnen zien om dat ik er middenin stond. In een poging de gemoederen enigszins te sussen", zei AZ- trainer Co Adriaanse. Ook tv-beelden gaven later geen uitsluitsel. Maar toonden wel een min of meer slaande beweging van Olaf Lindenbergh. „Als dat zo is, is dat zeer onprofessioneel", vond Adriaanse. Sport 3: AZ moet PSV eri titelaspiraties laten gaan door Martijn van Beeten heerenveen - Gianni Romme en zijn ploeg Postcode Loterij spannen mogelijk een kort ge ding aan om het derde ticket voor de vijf kilometer van het WK afstanden op te eisen. Het zou voor het eerst zijn dat wordt geprobeerd voor de rech ter een startplek op een groot schaatstoernooi af te dwingen. Na een weekeinde vol twijfels gaf de commissie topsport van de KNSB gisteravond het derde ticket op de vijf kilometer aan Jochem Uytdehaage, die Bob de Jong en Carl Verheijen ver gezelt naar Inzeil. Onterecht, stelt Romme. Het probleem ontstond vrijdag avond omdat Romme en Bob de Jong met hetzelfde punten- aantal als beste Nederlander eindigden in een fictief wereld bekerklassement op de vijf kilo meter. En de winnaar van dat klassement heeft recht op een WK-ticket. De commissie topsport volgde de lijn van de Internationale Schaatsunie (ISU), die voor schrijft dat bij een gelijke stand de laatste wedstrijd doorslagge vend is. Die werd gewonnen door De Jong. Romme werd dus aangemerkt als nummer twee in het klassement en aan gezien hij de vierde Nederlan der was op de vijf kilometer, viel hij buiten de boot. Daar is Romme het dus niet mee eens. Bij Postcode Loterij wordt gesteld dat de stayer als nummer één is geëindigd in het klassement en dat hij dus had moeten worden aangewezen voor Inzeil. Vandaag neemt de ploegleiding een beslissing over het al dan niet aanspannen van een kort geding. Romme werd vrijdagavond al gebeld door een jurist van Pos code Loterij. „Die stelde dat ik in mijn recht stond en dat ik maar hoefde te vragen om juri dische bijstand. Ik ga geen ca deautjes weggeven, want dat heb ik in het verleden al genoeg gedaan." Jos Valentijn van de commissie topsport begrijpt de opstelling van Romme en zijn ploeg. „Het is hun goed recht om deze be- Selectie WK afstanden Mannen, 500 meten Van Vel de, Nijenhuis, Wennemars (le reserve Bos, 2e De Koning). 1000 meten Wennemars, Nij enhuis, Bos (Van Velde/Kui pers). 1500 meten Tuitert, Kuipers, Wennemars (Nijen- huis/Van der Rijst). 5000 me ten De Jong, Verheijen, Uyt dehaage (Romme/Rykkje). 10.000 meten De Jong, Ver heijen, Romme (Angenen- t/Rykkje). Vrouwen, 500 meten Tim- slissing aan te vechten. Maar wij hebben die ook laten toet: sen door Dirk Brauckman, een jurist van de KNSB. Die stelt dat de regels helder zijn." De kans dat Romme een kort geding wint, lijkt inderdaad klein. In de selectieprocedure voor het WK afstanden wordt letterlijk verwezen naar de se lectienormen van de ISU. Er is eigenlijk geen ruimte voor in- mer, Oonk, Van der Star (Wijs man, Van Ben them). 1000 meten Timmer, De Loor, Oonk (Thomas/MurrisL 1500 meten Groenewold. D#Loor, Cramer (Vis/Ankoné). 3000 meten Kleinsman, Smit, Groenewold (Hulzebosch- Smit/Cramer). 5000 meten Smit, Groenewold, Hulze- bosch-Smit (Kleinsman/Vis). Het WK afstanden is van 3 tot en 6 maart in Inzeil. terpretatie. Uytdehaage reageerde opge lucht op de beslissing van de commissie topsport. „Ik heb er weinig energie in gestoken, maar had deze uitspraak wel verwacht. Deze zaak bewijst wel dat nog meer moet worden ge probeerd om de regels water dicht te krijgen. Dit is namelijk voor geen enkele sporter pret tig"

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13