'Ik doe ruzies en fusies' Voormalige topman Hunfeld ziet geen toekomst voor Vroom Dreesman door Ed Blaauw «238 Na zijn vertrek als lid van de raad van bestuur van de Koninklijke Vendex KBB is zijn leven veranderd in één grote snoeptrommel, stelt eroen Hunfeld tevreden vast. „Ik pak er alleen de leuke dingen uit. Ik heb interessante commissariaten, zit in een aantal raden van advies, begeleid overnames, help bij het opstarten van kleine bedrijven en hou me bezig met conflictbemiddeling bij mensen en bedrijven. Als ze mij vragen: Jeroen, leg eens uit, wat doe je nou zoal? Dan is mijn antwoord steevast: ik doe ruzies en fusies." ZATERDAG 19 FEBRUARI 2005 De Vroom Dreesman-vestiging in Breda met restaurant la Place, de afdeling sieraden, en de afdeling herenmode. Foto: CPD liggen. Zo gingen we binnen drie jaar terug van ruim twintig winkelformules naar veer tien. Maar ondanks alle inspanningen bleef de beurskoers laag. Er zijn tal van krachtige besparingen doorgevoerd, maar aan de om- zetkant wilde het niet overal vlotten." Hij slaat een scherpere toon aan. „Ik haalde steeds minder satisfactie uit mijn werk en vond dat er wat moest gebeuren. In mijn vi sie hadden we de drie formules, de Bijen korf, V&D en Hema, stap voor stap moeten terugbrengen naar twee. Hema draaide en draait goed, de Bijenkorf marginaal en Vroom Dreesmann zeer matig. Ik weet dat je dan ook praat over een emotionele beslis sing, maar ik vind dat je over emoties heen moet kunnen stappen." Zijn opvatting werd niet gedeeld. „Ik kreeg onvoldoende steun. En als je dingen moet doen waarin je niet echt gelooft, moet je een keuze maken. Kijk, het ging niet goed met Up één januari 2004 trad Bloemen daler Jeroen Hunfeld af als topman bij het beursgenoteerde Vendex KBB, waartoe onder meer Héma, de Bijen korf en de warenhuizen van Vroom Drees mann behoren. Toen het besluit was geno men terug te treden, was zijn vrouw er als de kippen bij om met haar man een paar spel regels af te spreken. Hunfeld, met een gespeeld verongelijkt ge zicht: „Ik moest weten dat onze interieurver zorgster op maandagochtend en vrijdagoch tend kwam en het zou voor beide partijen niet prettig zijn als ik thuis bleef, zo deelde ze mee. Mijn vrouw zei ook dat boodschap pen doen haar afdeling was en dat ze niet van plan was om dagelijks uitgebreid met mij te lunchen. 'Ik lunch nooit en je snijdt je eigen boterhammen maar'. Ook zei ze: 'Ik ben met je getrouwd uit liefde, niet voor de lunch'. Zij heeft natuurlijk altijd haar eigen leven gehad en noodgedwongen alleen de kinderen opgevoed. Wat we wel samen doen is onze agenda's één keer per week naast el kaar leggen en we gaan samen wat vaker op vakantie." In zijn 'vorig leven' maakte hij geregeld werkweken van zèventig, tachtig uur. Eerst als directeur van de drogisterijketen Etos (eendracht, toewijding, overleg, samenwer king), vervolgens als voorzitter van de Albert Heijn-directie, later als algemeen directeur van het door vriend en vijand geprezen re clamebureau FHV/BBDO en tot slot als lid van de raad van bestuur van Vendex KBB, waar hij verantwoordelijk was voor de mar keting en formule-ontwikkeling, maar ook voor de gang van zaken bij onder meer de warenhuizen en dus ook bij zorgenkindje V&D. Hij had het plan vijf tot zeven jaar te blijven, het werden er maar drieëeneenhalf. Vertrek Zijn vroegtijdig vertrek kwam mede doordat hij geen kans zag warenhuisketen V&D te 'repareren'. Toen hij aantrad, verkeerde Vroom en Dreesmann al in zwaar weer. „Ik ben van origine een bouwer, maar ik kwam terecht in een concern waar het accent op woorden als saneren en afbouwen kwam te |in^ in Haarlem. Tekening: Joost Veerkamp Vroom en Dreesmann en ik was verantwoor delijk. Ik vind het dan volstrekt normaal dat dat ook consequenties heeft voor leden van de raad van bestuur. Er is besloten dat ik diegene was. We zijn, benadruk ik, in goede harmonie uiteen gegaan. Ik heb nog steeds goed contact met bestuursvoorzitter Ed Hamming en met de financiële man Marcel Smits, die inmiddels bij KPN werkt." Hunfeld is opgevolgd door de Belg Dirk Goe- minne, die samen met Eugene Randag ver antwoordelijk is voor het succes van Hema, de andere Vendex-dochter. Ruim anderhalf jaar geleden maakte Vendex KBB bekend dat er bij V&D 1.800 banen zouden verdwijnen en dat minimaal twaalf kleinere filialen zou den worden gesloten. Ook op het hoofdkan toor kregen destijds een paar honderd me dewerkers te horen dat ze weg moesten. Nog steeds is de warenhuisketen verliesge vend en is er volgens het concern structureel een te laag rendement. Besparen en bezuini gingen, het zijn woorden die Vendex KBB ook in 2005 hoog in het vaandel heeft staan. Zo verraste het bedrijf deze week met de me dedeling dat leveranciers voortaan maar wat langer op hun geld moeten wachten. Per 1 maart gaan V&D, Hema en de Bijenkorf hun rekeningen pas na zestig dagen betalen. Ter wijl er nu binnen dertig dagen wordt afgere kend. De verlengde betalingstermijn zou tussen de 100 en 200 miljoen euro op jaarba sis opleveren. Dat bedrag wordt door Vendex KBB ontkend noch bevestigd. Schip van bijleg Vroom Dreesmann, schip van bijleg, lijdt doorlopend (operationeel) verlies. Klanten komen, maar kopen relatief weinig. Het aan bod is volgens consumenten beperkt en de concurrentie van speciaalzaken moordend. Ook lukt het maar niet het oubollige imago te veranderen. Hunfeld heeft, zo geeft hij ruiterlijk toe, het tij niet kunnen keren. U bent nu een jaar weg. Heeft u het idee dat het beter gaat met V&D? Hunfeld: „Nee." Is de formule van V&D uitgewerkt? Hunfeld: „Ja." Uw visie was en is de sterke Hema's uitbou wen tot warenhuizen van 5.000 a 6.000 vier kante meter en de sterke V&D-onderdelen implementeren. Dat betekent één formule minder. Verwacht u dat u toch gelijk zult krijgen? Hunfeld: „Ja." Hoe lang blijven de V&D's in de huidige vorm nog bestaan? Een jaar of drie, vier? Hunfeld: „Korter" Dat betekent dat binnen twee jaar alle V&D's weg zijn? Hunfeld„Geen commentaar." Hoe anders was het vijf jaar geleden? Hij voelde zich vereerd en verguld toen hem ge vraagd werd toe te treden tot de hoofddirec tie van de Koninklijke Vendex KBB. Hij zei destijds: „Ik had nauwelijks bedenktijd no dig. Vroom en Dreesmann, de Bijenkorf. Prachtige warenhuizen. Non-food. Ja, dat wilde ik. En wie mij kent, weet het: ik ben een winkelman in hart en nieren." Dicht op de huid van de consument zitten, dat sprak hem altijd al aan. In de retail, bij Etos en Albert Heijn en later in de commu nicatie-industrie bij FHV/BBDO, destijds ook verant woordelijk voor reclame-uitingen van Albert Heijn. Albert Heijn en FHV, twee werelden, zegt hij. „Bij AH riep ik tegen medewerkers dat ze vaker op hun intuïtie, hun onderbuikgevoel af moesten gaan en niet alles maar moesten doorrekenen. En bij FHV zei ik tegen die cre atieve mensen dat ze meer naar de ratio moesten kijken." Reclamebureau FHV (Franzen, Hey en Velt- man) en kruideniersconcern Albert Heijn staan in ons land immer hoog op de lijst van beste bedrijven om voor te werken. Dat heeft mede te maken met promotiekansen, sala- Jeroen Hunfeld. Foto- United Photos De Boer/Poppe de Boer riëring, werkzekerheid en ontplooiingsmo gelijkheden. Gamma's „In een onderneming heb je twee soorten mensen nodig, alpha's en bèta's. De eerste groep is sterk menselijk gericht, beschikt over grote sociale vaardigheden en laat het onderbuikgevoel nog wel eens spreken. De bèta's creëren structuren en bewaken die nauwgezet. Zij zijn ook keihard nodig. Wat zie je vaak in de praktijk? Dat alpha's en bè ta's elkaar niet verstaan, slecht luisteren en ook strak langs elkaar heen praten. Een klein groepje, de zogeheten gamma's, verstaat beide groepen wel en is in staat een brug te slaan." „Anderen zeggen dat ik een gamma-man ben. En, als ik zo onbescheiden mag zijn, dat vind ik zelf ook wel een beetje. Een bedrijf lijkt op een gezin of familie. Net als in een gezin is het van belang dat mensen in een organisatie natuurlijk gedrag vertonen. Als ze zichzelf zijn werken ze beter en voelen ze zich prettiger. Uit talloze onderzoeken blijkt dat medewerkers respectvol bejegend willen worden; ze moeten het gevoel hebben zinvol bezig te zijn en ze willen veiligheid. Respect, zinvol en veiligheid, als aan die voorwaarden wordt voldaan krijg je een organisatie waar strenge regels gelden en waarin mensen spijkerhard zijn in het afrekenen met elkaar. Het maakt een bedrijf sterk en krachtig." Een sterk en krachtig bedrijf, dat was en is Vroom en Dreesmann allerminst. Zijn ogen staan ernstig als hij zegt: „Er is langdurig te weinig echt geïnvesteerd in mensen en ver nieuwing. Je ziet trouwens wereldwijd dat warenhuizen het moeilijk hebben. In Ameri ka zie je dat warenhuizen kansrijker worden als ze als supermarkten geregisseerd wor den. Wallmart is daar een voorbeeld van." Wallmart, 's werelds grootste kruidenierske ten. Het bedrijf heeft 5.000 winkels in 180 landen. Het bezit ook tal van mega-stores. Bij dat omvangrijke concern valt Vendex KBB in het niet, terwijl het in eigen land toch een speler van betekenis is. Het belangrijkste Nederlandse (non-food) detailhandelscon cern exploiteert vijftien bekende winkelfor mules met in totaal circa 43.000 medewer kers en bijna 1.800 vestigingen in zeven lan den. In ons land horen winkelketens als For- mido, Praxis, Claudia S trater, Dixons en M &S Mode tot Vendex KBB. Het concern heeft een netto-omzet van circa 4,5 miljard met een piepkleine winst van om en nabij de ne gen miljoen euro. waarmee hij de bellers in de wachtkamer zet. Hij praat met natuurlijke overtuigings kracht. Hunfeld, zoon van een chirurg. Ooit was hij een schooljongen die bij het voetbal len als laatste werd gekozen. Zijn slechte motoriek vormde een belemmering om goed te zijn in sport. „Mezelf kennende, met mijn ambitie, was dat volstrekt anders geweest als ik wel aanleg zou hebben gehad. Ik golf en tennis een beetje, maar dat mag eigenlijk geen naam hebben." Toen hij wist dat hij Vendex KBB zou verla ten, liet hij het idee om „weer een baas te zoeken" snel varen. „Terugkijkend stel ik vast dat ik geleefd werd. Ik had drie soorten dagen, van maandag zeven uur tot en met vrijdagavond acht uur, plus een weekeinde waarin ik de helft van mijn tijd aan mijn ge zin besteedde. Op zondagmiddag ging de koffer open en bereidde ik me voor op weer een nieuwe week. Die verplichting bracht het werk met zich mee. Het afgelopen jaar ben ik er pas achter gekomen wat ik heb ge mist." Hij gaf leiding aan duizenden mensen, nu alleen aan zichzelf. Een auto met chauffeur heeft hij niet meer, zelfs een secretaresse om zijn agenda bij te houden moet hij ontberen. Pen in de aanslag en op doceertoon: „Reken even mee. Een jaar heeft, gemakshalve, 350 •dagen. Daarvan vallen honderd zaterdagen en zondagen af. Houden we 250 dagen over. Ik heb meteen gezegd, ik wil tien weken va kantie per jaar en ik wil tussen de honderd en honderdvijftig dagen inplannen met vaste werkzaamheden. Hou ik nog vijftig, zestig dagen over voor aparte, nieuwe en onver wachte dingen. En, nu? Nu zijn alle dagen even leuk. Maandag, woensdag, zondag, het maakt niet meer uit." Hunfeld, getrouwd, vader van drie kinderen. Bloemendaler in hart en nieren. „Ik woon vijfhonderd meter van mijn ouderlijk huis. Ik heb in deze omgeving op de lagere en mid delbare school gezeten. Ik ben honkvast. Als je je ergens thuis voelt ga je toch niet weg?" Hunfeld, een prachtige loopbaan zonder buitenlandse ervaring. „Ik had, eerlijk ge zegd, wel naar het buitenland gewild. Zeker bij Ahold waren er mogelijkheden. Maar mijn vrouw wilde niet. Het was of het werk of het meisje. Ik heb heel bewust gekozen voor het meisje." En dat meisje wil nu niet dat hij thuis is op de maandag- en vrijdag ochtend. Met een flauw glimlachje: „Ja, zo is het eigenlijk wel." Boeren Hunfeld: „Op maandagochtend als we de omzetcijfers onder ogen kregen, natuurlijk, dan schrok ik wel eens. Maar ja, retailers zijn net boeren. Ze klagen altijd. De ene keer lag het aan het veel te warme weer, het andere moment was het veel te koud of te regenach tig. Toch blijf ik geloven in het fenomeen warenhuis. Alleen, er zijn er in Nederland te veel. Toen Vendex en KBB fuseerden had er een herschikking plaats moeten hebben. Maar Vendex was de sterkste partner en..." Tijdens het gesprek rinkelt zijn gsm ver scheidene malen. Opvallend is de charmante wijze

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7