Batman zonder Robin Kind is altijd de dupe 'Diep in mijn hart voel ik me nog steeds verdorven' Oegstgeestse voorzitter van Fathers 4 Justice: 'Nederlandse maatschappij is pro-mama ingericht' ZATERDAG 19 FEBRUARI 2005 ER moest vechten tegen een groot on recht. Een onrecht dat in stand wordt gehouden door het rechtssys teem. Ik legde contact met het hoofdbureau van F4J in Engeland en werd uitgenodigd voor een gesprek. Het klikte." Vorig jaar juni is de Nederlandse af deling van de grond gekomen. „In enkele maanden tijd telden we 250 leden. Voor kerst waren dat er al 850 en vandaag staan er 2500 geregi streerd. Als de krant het artikel pu bliceert is dat getal al weer achter haald." „Fathers 4 Justice ijvert voor een ge lijkwaardige behandeling van moe der en vader bij zaken die het kind aangaan. In de nieuwste voorstellen van minister Donner ontbreekt dat uitgangspunt nog steeds. We zijn nu bezig de familiewet radicaal te her schrijven. We willen duidelijk maken hoe die wet er eigenlijk moet uit zien." „We zijn een campagnegroep, geen praatgroep. Toch zijn de regiobij eenkomsten heel belangrijk. Na een paar keer vergaderen is wel duidelijk of een vader echt slachtoffer van manipulatie is of dat hij het aan zichzelf heeft te danken dat hij zijn kinderen niet meer ziet. Want je moet realistisch blijven." „We zoeken het niet in het bestaan de familierechtsysteem van winnen en verliezen. Wij ijveren voor even wicht. In 1998 is de wet veranderd maar de ongelijkwaardigheid is blij ven bestaan. Dat zoveel mensen zich in zo'n korte tijd bij ons aansluiten is wel het bewijs. Overigens hebben we voor grootouders, nieuwe partners en familieleden een speciale afde ling: Purple Hearts. Onze Catwoman komt daar vandaan." Volgens Andy is er nog een lange weg te gaan. „De meeste kinderrech ters modderen maar wat aan." Op suggestie van de 'verzorgende' ou der leggen zij het contact tussen de andere ouder en het kind aan banden. „Genadeloos, want er wordt niet geke ken naar de waar heid." Onlangs heeft een kinder- ren wat ik heb meegemaakt, begrijpt dat de Nederlandse wetgeving op het gebied van familierecht één van de slechtste van Europa is. Minstens 160.000 vaders hebben geen contact meer met hun kind. Niet omdat ze het kind iets hebben aangedaan. Echt niet. Nee, dat komt doordat de moeder niet wil dat haar ex nog een rol speelt in het leven van haar kind. Schandalig. Dat is pure kindermis handeling. Holland is ook een be langrijke vrijhaven voor kindontvoe ringen. Veel niet-Nederlandse moe ders komen met hun kroost naar ons land om zo de wetgeving in eigen land te ontduiken. Dat wordt niet al leen getolereerd, dat wordt door het systeem ook nog eens gestimu leerd." Gevoed door zijn eigen situatie volg de Andy al het nieuws rond Fathers 4 Justice, dat in 2002 in Engeland werd opgericht. Met een invasie van tientallen kerstmannen in het Engel se ministerie van justitie werd aan de andere kant van de Noordzee duidelijk gemaakt dat een nieuwe campagnegroep was opgestaan. Als een olievlek ver spreidt F4J zich nu over de wereld. In Canada en Austra lië draaien de ac tiegroepen al goed. In Amerika is F4J ook begonnen en op Europese bo dem wordt in Zwe den, Duitsland, Ita lië en Spanje aan een tak gewerkt. „Na een afschuwe lijke ervaring in de rechtbank was voor mij de maat vol. Ik begreep dat ik rechter in een televisieprogramma verklaard moeders belangrijker te vinden dan vaders. Deze kinderrech ter is dus bevooroordeeld, is de me ning van F4J. Andy's huis is brandschoon maar superrommelig. Overal zijn sporen van F4J te ontdekken. Zelfs in de keuken staat een laptop te snorren. „Mijn beste vrienden zeggen dat het tijd wordt dat ik de kamer van Robin ga gebruiken als kantoortje. Ik wil dat niet, ik kan dat ook niet. Voor mijn zoon moet er altijd plaats blij ven." Toch komt het kamertje onge merkt steeds voller te staan. Zojuist heeft de postbode weer een nieuw tenue afgeleverd. Het kostuum van Spiderman. Bij F4J kan weer een nieuwe super held opstaan. „Eindelijk is het uni form van Spiderman compleet", juicht Batman bijna. Ogenschijnlijk zonder moeite beklimmen de vaders in de rol van Spiderman, Superman of Batman gebouwen om hun bood schap te verkondigen. „Waarom wij als superhelden op een gerechtsge bouw gaan staan? Oubollig actievoe ren heeft geen zin meer, daarmee vang je de aandacht niet. Spannende stunts geven je een kick en een por tie eigen kracht terug. Dat heb je no dig. Een Engelse vader heeft de F4J superheldenstunten bedacht. In middels is het superheldthema het wereldwijde kenmerk van F4J ge worden. Voor een kind is papa im mers de allergrootste superheld." „Dat stunten is met gevaar voor ei gen leven, ja. Als je lid wordt van F4J kun je zelf aangeven tot hoever je wilt gaan. Actievoeren zonder enig risico, dus post bezorgen of zo, of doorgaan tot het uiterste. Ik ben ner gens meer bang voor. Nee, ook niet voor een arrestatie. Ik heb niks meer te verliezen, waarom zou ik dan nog vrezen? Ik geloof in een geweldloze maar wel extreme campagne. Zou F4J geweld gebruiken, dan zou ik af haken. Ik ben, voordat ik lid werd van Fathers 4 Justice, nog nooit met politie in aanraking geweest. Nu heb ik al een paar keer een waarschu wing gehad. Het kan me niet sche len. Het zou pas echt crimineel zijn wanneer ik niet tegen dit grote on recht zou vechten." Een driekamerappartement in het hart van Oegstgeest. In de kinderkamer met Pooh-behang staat de tijd stil. Alsof Robin vannacht in zijn ledikant heeft geslapen. Het gele nachtlampje in het stopcontact brandt nog steeds. Terwijl Robin in mei 2002 voor het laatst in huis was. Het jongetje was toen zesenhalve maand oud. „Welk gezond mens ontneemt een jongen zijn vader en ont neemt een vader zijn zoon?", verzucht zijn papa. Als Batman stond deze vader vorig jaar op het gebouw van de Kinderbescher ming in Alkmaar, in januari 'bezette' hij de Utrechtse rechtbank. Afgelopen week schit terde Batman weer bij de rechtbank in Den Bosch. Batman alias Andy is voorzitter van de Nederlandse vleugel van Fathers 4 Justice (F4J). „Een soort Greenpeace voor vaders, moeders en grootouders die weinig of geen toegang krijgen tot hun kinderen." lias Batman: „We zijn een negroep, geen praat- Foto: Mark Lamers door Nancy Ubert kastjes in de huiskamer staat de laat ste foto die Andy van Robin wist te nemen. Een plaatje van een baby. Zesenhalve maand oud was het kind toen. „Hij is nu drie. Als hij zonder zijn moeder, met iemand die ik niet ken, door een park loopt waar ik ook toevallig wandel, zal ik mijn eigen zoon waarschijnlijk niet herkennen. Maar de allereerste uren van zijn le ven heeft hij wél in mijn armen gele gen." Andy heeft nooit samengewoond met de moeder van zijn kind. „Dat wilde zij wel, maar dat kon ik echt niet opbrengen." Aanvankelijk kwam Robin elke week bij zijn vader. „Op een dag zag ik van die vreemd soortige blauwe plekken op zijn bo venarmen. Ik vertrouwde dat abso luut niet. Ook niet, omdat ik bepaal de ervaringen met zijn moeder had gehad. Ik belde uit voorzorg - en ook moet ik nu zeggen uit naïviteit - de kinderbescherming. Die vertelde de moeder dat ik aan de bel had getrok ken. Vanaf dat moment heb ik Robin nooit meer gezien." De strijd brandde los. „Ik ontdekte al snel dat moeders heilig zijn. De Nederlandse maatschappij is beslist pro-mama ingericht. Wat ik ook aanhaal de, duidelijk maakte of deed; ik werd niet serieus genomen, of zelfs keihard te gengewerkt." „Ik werd lid van de Dwaze Vaders. Waarom? Je kunt een systeem niet van binnenuit ver anderen. Je moet een daad stellen. Wie heeft Een op de vijf kinderen moet het na eèn echtscheiding voortaan met één ouder doen, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 80 tot 90 procent van de gevallen is dat de schuld van de moeder, die ervoor zorgt dat het kind zijn vader niet meer ziet. „Zulke moeders gebruiken drogre denen om hun macht uit te oefenen. Of ze beschuldigen hun ex van alles wat maar slecht is", geeft Andy (43) aan. „Een op de vijf kinderen", be nadrukt hij nog maar eens. „Dat zou dus betekenen dat 20 procent van de ou ders niet in staat is om voor een kind te zorgen! Bullshit, natuurlijk." Accent en woordkeuze verraden An dy's afkomst. Achttien jaar geleden kwam de Brit naar Nederland. Om dat hij vermoedt dat Robin (die er gens in de Randstad moet wo nen) nog steeds zijn achter naam draagt, wil hij zijn familienaam niet prijsgeven. Op een van de i: Mark Lamers Een vader of moeder die ervoor zorgt dat het kind geen contact meer heeft met de andere ouder, is een slechte opvoeder. Dat zegt doctor Tonny Weterings, pedagoog aan de Leidse universiteit. Weterings, die al 35 jaar onderzoek doet naar jeugd hulpverlening, kinderbescherming en pleegzorg, vindt dat ouders soms gedwongen moeten worden om the rapie te volgen. „In het belang van het kind." „Wanneer jij ervoor zorgt dat jouw kind zijn vader niet kan zien, ont neem jij het een geliefd persoon. Voor een kind is dat net zo'n trau matische ervaring als het overlijden van een dierbare. Meestal zijn het de vrouwen die na de scheiding de an dere partij proberen uit te schakelen. Voor het gemak gaan we daarom van die situatie uit. Dat praat mak kelijker." „Bij een scheiding lopen kinderen altijd emotionele schade op. Er ver dwijnt immers een door hen geliefd persoon uit hun dagelijkse leven. De klap wordt groter als een van de ou ders helemaal wegvalt. In principe zijn beide ouders even capabel om op te voeden. Dus waarom zou het kind zijn vader niet mogen zien?! We hebben het hier natuurlijk niet over situaties waarin het kind seksueel misbruikt of mishandeld werd." Een moeder die haar kind gebruikt als 'een stok om de hond te slaan', overschrijdt een grens. Om te begin nen mag de moeder haar ex niet bij het kind zwartmaken. „Een kind houdt van beide ouders op een ei gen manier. De stap van zwartma ken naar contact onthouden, is snel ler gezet dan je denkt." Een moeder die belemmert dat haar kind contact met zijn vader heeft, is zelf verstoord geraakt in haar emo tioneel en sociaal functioneren. „Zonder enige twijfel heeft dit extra negatieve gevolgen voor de ontwik keling van het land." Weterings stelt dat de kans groot is dat het kind na de scheiding moeilijk relaties met anderen durft aan te gaan. Ook later, als volwassene, kan het met dit probleem kampen. Omdat het voor het kind zo belang rijk is dat beide ouders een goede re latie met hem hebben, moeten meer geld en middelen beschikbaar ko men voor begeleiding, oppert de pe dagoge. „Het opleggen van straf of boetes verhardt alleen maar. Zodra duidelijk is dat de relatie of het hu welijk wankelt, zouden de ouders begeleid moeten worden. Zodanig, dat ze uiteindelijk beiden goed be seffen dat zij er samen voor kunnen zorgen dat het kind zo min mogelijk schade oploopt. Een moeder die het moeilijk vindt om de vader een plaats te geven in het leven van haar kind, zou therapie moeten volgen. Als dat niet gebeurt, zou een kinder rechter dat moeten opleggen." Eens per week deskundige hulp in huis, zou ook geen overbodige luxe zijn. „Ter verlichting van de taak. Als een vrouw het na de scheiding alle maal alleen moet doen, voelt dat heel zwaar. Je hebt nooit iemand die jou steunt; een beetje bijstuurt of ontlast. Daar komt bovenop dat het kind ook moeilijker in de omgang is. Een verklaarbare reactie op de situa tie en het verlies van zijn vader. Dit alles kan de agressie tegen de ex- man flink voeden." „Had mijn vader vroeger maar ge vochten om me te zien. Misschien was ik dan minder beschadigd ge raakt." Woorden van Sonja, een 37- jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn. Omdat haar kinderen nog niet de complete geschiedenis van haar jeugd kennen, wil Sonja alleen mee werken aan een interview onder de voorwaarde dat haar achternaam niet wordt genoemd. „Nadat ik de eerste jaren van mijn leven als een soort zigeunermeisje had doorgebracht, zwervend van het ene familielid naar het andere en van het ene internaat naar het ande re, kwam ik op zevenjarige leeftijd bij mijn moeder en stiefvader wo nen. Had mij nou maar in dat kin dertehuis in Rotterdam laten zitten, dan was ik misschien tot een geluk kiger mens uitgegroeid." Superman en Spiderman kwamen deze week in actie op de gevel van het Paleis van Justitie in Den Bosch. Foto: GPD/Jan Verhoeff Ik kwam te wonen bij een moeder die ik amper kende en een stiefvader die me eigenlijk niet in huis wilde. Ik keek die man in de ogen toen ik hem voor het eerst ontmoette en wist, hoeveel kind ik ook was, dat ik te maken had met een zeer heerszuch tig heerschap. Voor de buitenwereld werd de schijn opgehouden. We speelden het per fecte gezinnetje. Ik mocht bijvoor beeld tegen niemand zeggen dat ik een stiefvader had. Ik moest doen alsof die man mijn echte vader was. Dat vond ik zo oneerlijk. Daarmee ontkende ik het bestaan van mijn echte papa. Het allerergste vond ik wel dat mijn stiefvader ervoor had gezorgd dat ik mijn eigen vader niet meer mocht zien. In het begin mocht ik wekelijks een middag met mijn vader mee, net als in de tijd dat ik nog in het kinder tehuis woonde. Het werd al snel eens per twee weken. Toen was maandelijks genoeg en binnen het jaar had mijn stiefvader het voor el kaar dat het contact helemaal over was. Jaren heb ik mijn vader niet gezien. Ik durfde hem ook niet stiekem op te zoeken. Zelfs niet toen ik zeventien jaar oud was en op kamers woonde. Zo was ik geïndoctrineerd. Ik ben met grove leugens over mijn vader opgevoed. Ik was zo bang voor mijn stiefvader en zijn grilligheden dat ik niemand durfde te vertellen wat er allemaal speelde. Mijn stiefvader had me bijvoorbeeld verteld dat mijn vader in de gevangenis had ge zeten omdat hij brand had gesticht. Je moet weten: ik was extreem bang voor vuur. Ik had een keer een huis zien afbranden en sindsdien was ik panisch. Toen me werd verteld dat mijn eigen vader pyromaan was, spatte het laatste stukje positieve beeld dat ik van hem had totaal uit een. Ik ben nu 37 jaar. Ondanks alle the rapieën, zelfhulpgroepen en lotge notencontacten draag ik nog steeds de littekens van mijn jeugd bij me. Vooral het verbod om mijn vader te zien en al die leugens die over hem zijn verteld, hebben diepe sporen nagelaten. Door mijn vader af te keuren werd ik ook afgeserveerd. Zo heb ik dat echt gevoeld. Ik was niks waard, ik had nooit geboren mogen worden, ik was een schande voor de wereld. Diep in mijn hart voel ik me nog steeds verdorven. Ik ben ook niet in staat een echte relatie aan te gaan. Drie mislukte huwlijken zijn daarvan het bewijs. Nu heb ik definitief geko zen voor een leven als alleenstaande moeder. Niet dat ik daar veel ver trouwen in heb. Voor mijn kinderen ben ik veel te lief, als compensatie van mijn eigen verleden. Nu ze wat ouder worden, beginnen ze behoor lijk over me heen te lopen. 'Mama zegt toch geen nee'. Om te voorko men dat ik de sloof van het huis word, ben ik opnieuw op zoek naar hulp gegaan. Mijn moeder en stiefvader zie ik niet meer. Ik wil ze ook nooit meer zien. Met mijn vader heb ik wel een con tact opgebouwd. Echt perfect zal on ze relatie nooit worden, daan oor is in mijn jeugd teveel verziekt. Maar ik ben wel blij met hem. En voor mijn drie kinderen is hij een fantastische opa.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3