Energievreters in opmars! ieubewuste automobilist 'We hebben één stap vooruit gedaan, maar gaan er twee achteruit' Sluipende verbruikers 19 FEBRUARI 2005 weekendbijlage leidsch Dagblad specten houden ook de automobilist bezig. Brandstofgebruik itstoot van uitlaatgassen zijn belangrijke criteria bij de aan- n een nieuw voertuig. Ze nemen, na veiligheid, aanschafprijs ort de vierde en vijfde plaats in. milieu leven al jaren op gespannen voet met elkaar. De lucht ig zorgt ervoor dat iedere Nederlander dagelijks het equiva- 17 gerookte sigaretten binnenkrijgt. lek wijst uit dat de auto steeds minder milieubelastend wordt. 1 is tweeledig: het overleven van de industrie en het opraken rgiebronnen. ExxonMobil berekende vorige maand dat de lehoefte tot 2030 jaarlijks met 1,7 procent zal stijgen. Grootste ners zijn landen als China en India waar een massa- motorise- >rt. industrie is dagelijks in de weer met de ontwikkeling van zui- n schonere auto's. Tevens worden miljarden euro's gestoken J ïktocht naar een alternatieve brandstof. k de brandstofcel (door een reactie van waterstof en zuurstof jektriciteit gegenereerd) de ideale oplossing. Inmiddels lijkt de inotor (waarbij een verbrandingsmotor wordt geholpen door jtromotor) een milieuvriendelijker oplossing te bieden. Droogtrommels, plasma-tv's, auto's: we komen zowat om in de energieverslinders. Minister Bot haalde deze week fel uit naar het groeiende energieverbruik. Ooit liep Nederland voorop met haar milieubewustzijn, maar dat is allang voorbij. door Taco van der Mark In de witgoedhandel staan achter de kassa twee grote plasma-tv's. De ruim één meter brede toestellen zijn niet alleen imponerend door hun voorkomen, maar ook door hun verbruik. „Ze slurpen ener gie. Vierhonderd watt tegen normaal honderd watt. Dat is niet mis," zegt eige naar Mink de Bruin. Voor zijn klanten spelen milieuoverwe gingen nauwelijks een rol wanneer zij binnenstappen voor de aanschaf van een tv of wasmachine. Hooguit een enkeling let daar nog op, is zijn ervaring. Hoe an ders was dat in de jaren zeventig toen de oliecrisis Nederland in de ban hield. Het devies was gordijnen dicht, niet te veel lampen aan en je huis isoleren. Wie zijn twijfels had, werd schrik aangejaagd door het angstaanjagende tv-spotje van de halfvergane aarde met het kaarsje erop en de oproep om vooral zuinig met ener gie te zijn. Het was ook de tijd waarin ie mand die het waagde een afwasmachine of droogtrommel in huis te halen, binnen de vriendenkring verantwoording moest afleggen. Mink de Bruin merkt hoe sub tiel het energieverbuik in het huishouden toeneemt en geen halt wordt toegeroepen. „Kopers zeggen eerst dat een wasdroger duur is en daar hebben ze gelijk in, maar als ze het gemak hebben ervaren, willen ze niet meer terug. Ze zeggen: Die handdoeken krijg ik nooit meer droog zonder mijn droger. Mensen bezwijken voor het gebruiksgemak." Klanten worden wel milieu bewust als er geld kan wor den verdiend. Tot drie jaar 4 geleden was een koper van een wasmachine met A-label goedkoper uit. Bij drie A'tjes - onder meer voor besparing op water en stroom - 50 euro korting op de aanschaf, daar gingen de klanten wel voor. „Dat is verleden tijd, dus de prikkel om een A-ma chine te kopen, is verdwe nen," zegt de handelaar. Volgens hem is de wasma chine echter niet het pro bleem als het gaat om energieverbruik „Veel zui niger dan ze nu zijn, kan bijna niet." „Vroeger gebruikte zo'n ap paraat 120 liter per wasbeurt, nu is dat 40 liter. Als je nog meer bezuinigt, krijg je de was van z'n leven niet meer schoon. Het pro bleem zijn de wasdrogers. Die zijn vier keer zo duur als een wasmachi ne. Dat hakt erin." Groei „Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat het elektriciteitsverbruik de laatste jaren fors is toegenomen. Zo steeg het verbruik in de pe riode 1990-2000 met bijna 20 pro cent van ruim 2835 kWh naar 3380 kWh. Vooral audio- en video-appara- tuur, vaatwassers en drogers blijken energievreters. Wie ligt daar nog wakker van? Doet milieu er nog wel toe? Staatssecretaris Van Geel van Milieu meent van niet. Hij constateerde al eerder dat het milieu uit is. „Op dat gebied is veel bereikt, dus het is niet verwonderlijk dat burgers andere vraagstukken belang rijker vinden," zei Van Geel een paar jaar geleden. Wouter van Dieren, lid van de Club van Rome die in 1973 al de alarmbel luidde over de wereldwijde aantasting van het milieu, vindt echter niet dat de burger geen boodschap meer heeft aan het mi lieu. Dat is te pessimistisch en bovendien onwaar. „Uit onderzoeken die we houden, blijkt dat het milieu nog steeds scoort bij de kiezer. Het is nooit weg en zal ook nooit weg zijn, maar de consument speelt geen grote rol. Hij heeft weinig keuzes. Wat kan de consument als de overheid geen beleid maakt?" Toch zijn er kritische consumenten die hun huishouden regelen zonder de grote gemakken als wasdrogers en afwasmachi nes. Jan Juffermans (59) uit Boxtel bewijst dat het kan. In zijn keuken ontbreekt een afwasmachine. Wel staat er een koelkast en er liggen ook wat spulletjes in, maar het apparaat staat uit. Al een paar maan den. Van oktober tot maart gaat de stek ker uit de koelkast en verhuizen de melk, de groenten en andere ingrediënten naar de bijkeuken. In de wintermaanden een prima alternatief. In de smalle, koude ruimte staan twee grote houten kisten waarin de pompoenen en de melkpro ducten liggen. „Het is hier negen graden, iets warmer dan een gewone koelkast, dus waarom zouden we de koelkast gebruiken?" zegt Juffermans, werkzaam als adviseur duur zaamheid en lokaal beleid bij educatief centrum De Kleine Aarde in Boxtel. Zijn rijtjeshuis kent als enige woning negen zonnepanelen die voor stroom zorgen. In het huis zijn meer verrassingen te vinden die allemaal bijdragen aan energiebespa ring. Het gemiddeld elektriciteitsgebruik per huishouden is de laatste 25 jaar gestegen van 2740 kWh in 1980 tot ruim 3400 kWh in 2002. Het verbruik van aardgas en ver warming is daarentegen gedaald. Huishoudens kunnen gemakkelijke maat regelen nemen om onnodig energiever bruik te beperken. Als een toestel een echte uit-knop heeft, gebruik die dan in plaats van de stand-by mogelijkheid. In plaats van pc en toebehoren aan te la ten staan, is het gebruik van een contact doos met een aan-/uitschakelaar een be ter alternatief dan de apparaten stand-by aan te laten. Laat laders niet in het stopconcact zitten. Ook het gebruik van zuinige douchekop pen, gordijnen en deuren dicht doen en een graadje lager stoken, helpen mee het energieverbruik te verminderen. De tien grootste sluipverbruikers: 1: Waterbed (496 kWh/76 p.j.) 2: Pc/monitor (93 kWh/14 P-j-) 3: Satelliet (72 kWh/11 p.j.) 4: Video (68 kWh/10 p.j.) 5: Tv (64 kWh/9 P-j-) 6: Dvd-speier (61 kWh/9 P-j-) 7: Cv-ketel (52 kWh/8 p.j.) 8: Scanner (45 kWh/ 7 p.j.) 9: Modem (43 kWh/6 p.j.) 10: Versterker (41 kWh/6 p.j.) Geert Maks recept voor de multiculturele samenleving Mobieltje Een mobieltje ontbreekt, want een vaste lijn telefoon - waar vind je die nog? - vol doet net zo goed. Afstandsbedieningen voor tv, video, dvd of tunerversterker zijn in geen velden of wegen te bekennen. De energiezuinige tv wordt weinig bekeken en als er een programma op de buis is, wordt het desbetreffende knopje inge drukt. De tuner/versterker en de boxen doen het al dertig jaar en de sleet zit er nog steeds niet in. Hij overhandigt een lijst met daarop 61 maatregelen die zijn genomen om het stroomverbruik drastisch terug te bren gen. In de tuin wordt gecomposteerd, de hele woning werd al jaren geleden voor zien van dubbel glas en in de stortbak is een waterbesparende voorziening aange bracht. Natuurlijk ontbreekt de grootste energieverkwister: de auto. Alles doet Juffermans met de vouwfiets en de trein. Hij noemt zijn energiebespa rende woning het verduurzaamde huis. Met dank aan zijn zonnepanelen gebruikt Juffermans slechts 88 kWh elektriciteit van het net. Het landelijke verbruik voor een gemiddeld huishouden ligt op 3380 kWh. Gasverbruik en drinkwater zijn ook be duidend lager dan het landelijk gemiddel de: 1108 versus 2300 kuub gas voor een normaal gezin. Aan water verbruikt Juf fermans 24 kuub per persoon. Dat is twee keer zo weinig als gemiddeld. Juffermans volgt met kritische blik het milieubeleid in Nederland. Terwijl in 1992 op de milieuconferentie van Rio de Janeiro Nederland nog van alle kanten werd geroemd, is het dertien jaarTater treurnis troef, vindt hij. „Eerlijk is eerlijk, we doen het niet zo heel slecht. Denk aan het gescheiden afvalbeleid, de zuinige lampen en auto's." Rebound „We hebben te maken met een rebound effect. We hebben één stap vooruit ge daan, maar gaan er door de technieken weer twee achteruit. Het is wrang om te constateren, maar juist de lof die Neder land internationaal kreeg, leidde tot een houding van: we zijn zo goed, nu kunnen we andere zaken prioriteiten geven. Het milieu telt nauwelijks mee." Ook Wouter van Dieren wijst met de vin ger naar de overheid die te weinig aan dacht aan het milieu besteedt. Hij somt op: het klimaatbeleid loopt achter, het emissiebeleid loopt tegen zijn grenzen aan en de uitstoot van stikstof is bijna overal te hoog. „Er wordt ontkend dat Nederland vol is. Terwijl je slechts op 1 procent van ons landoppervlak geen ver- keershinder hoort. Ook is er geen plek waar geen luchtvervuiling is." Als mensen echt frisse lucht zouden rui ken, schrikken ze zich kapot. Hoezo is Nederland niet vol?" Van Dieren signa leert een gebrek aan politiek leiderschap waardoor van beleidsvoornemens niets terecht komt. „Er is alleen maar politiek gekrakeel. Terwijl we een geweldige sprong kunnen maken naar bijvoorbeeld duurzame energie. Het Platform Innova tie schiet tekort omdat men zich niet rea liseert dat alle innovatie vraaggestuurd wordt." Jan Juffermans neemt de term Mondiale Voetafdruk in de mond om niensen be- lllustratie: GPD/ De Kleine Aarde, Centrum voor een Duurzame Leefstijl wust te maken. Deze voetafdruk houdt in hoeveel ruimte en energie nodig is voor iemands leefstijl afgezet tegen het aantal bewoners. Het eerlijke aandeel is 1,7 hec tare groot. De gewone Nederlander, met al zijn elektrische apparaten, auto's en vliegkilometers, verbruikt 4,7 hectare. Amerikanen zijn koplopers met 9,5 hecta re. Knal „De capaciteit van de aarde is sinds 1985 overbenut. We zijn door een barrière ge gaan, maar niemand heeft een knal ge hoord zoals die klinkt wanneer de ge luidsbarrière wordt doorbroken. Wel zien we de achteruitgang van ecologische soorten, de opwarming van de aarde door de C02-uitstoot en de overbevissing." „We verbruiken zoveel van de aarde dat zij uitgeput raakt. Als iedereen zo zou le ven als de gemiddelde Amerikaan, zou den we drie wereldbollen nodig hebben. We hollen achteruit." Ondanks de sombere vooruitzichten blijft Juffermans zijn steentje bijdragen om zo zuinig mogelijk te leven. Maar is het nog wel leuk wanneer je je zoveel moet ont zeggen? Een brede grijns verschijnt op zijn gezicht. „We zijn net een paar maan den terug van een jaar sabbatical. We zijn via Polen, Kirgizië en Oezbekistan in Chi na terechtgekomen en uiteindelijk via Mongolië en Rusland weer teruggeko men." Dat allemaal met het vliegtuig? Nee, haast Juffermans te zeggen, „alles per trein en met de vouwfiets. Geen probleem, als je maar genoeg tijd hebt."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1