Overname Pink kost 400 banen ECONOMIE De 45-plusser kan economie zwieper geven Onvrede orthodontisten over lagere tarieven Kassa voor gestrande vliegtuigpassagier Veel overlap met Getronics Horeca lijdt Thomas Cook weer in zee met Martinair onder stunten met prijs bier Boedel Megapool onder de hamer De Geus: Sociale partners moeten huiswerk maken Ie schrapt in 1.000 banen - De Duitse fabrikant lishoudelijke apparaten, heeft gisteren een her- urering aangekondigd, n anderhalf jaar verdwij- Duitsland 1100 banen, productielocaties krimpt ncern in. Eind vorig jaar iele wereldwijd 15.000 emers in dienst, van wie in de Bondsrepubliek, sanering wil Miele zijn rrentiepositie verbeteren, gelopen jaar heeft Miele wijd een omzetgroei van icent tot 2,2 miljard euro ■zet. Daarvan kwam 70 it uit het buitenland. npina sluit iek Uitgeest mmel - Zuivelconcern ina sluit de fabriek voor werking in het Noord- dse Uitgeest. De weiver- g wordt geconcentreerd Brabantse Veghel, waar taande fabriek wordt ver door een nieuwe. De :gel kost 36 banen. De n passen volgens Cam- de groeistrategie van ederconcem en vergen restering van 57 miljoen )e nieuwe fabriek in Veg- et eind 2006 volledigi oneel zijn. >i toerisme ildwijd lager Het toerisme over Iwereld zal dit jaar niet groeien als vorig jaar. e verwachting van de Toerisme Organisatie Volgens market ingex- in Kester van de WTO roei dit jaar 5 procent :n. Vorig jaar bedroeg de lals verwacht 10 pro- jet hoogste percentage in jaar. Bij elkaar gingen hele wereld 760 miljoen n op stap. Dat waren er ien meer dan in het jaar ar, aldus de WTO. Ier klanten aalzaken - De bakker, de slager oenteboer, maar ook de de kaasspecialist en de Iver een breed front de speciaalzaken het :n jaar klanten verloren, t uit gisteren gepubli- egevens van onder - reau. Volgens Gfk-di- e 'oop Holla is de prijzen de supermarktbranche redenen voor het te elde klantenbestand in nkels. Enige uitzonde- eze negatieve trend zijn nwinkels. 9 onderzoekt 'jiee-kappers - De Belasting- Onderzoekt met de poli- ;tj gemeente commercië- teiten in Amsterdamse In. Vorig jaar ontstond ?r de aanwezigheid le kapsalons in ge in, waardoor reguliere ïkomsten mislopen, irief van de Belasting- In de Amsterdamse Ier Huffnagel blijkt dat 1 Gscale vrijplaatsen in hVil aanpakken. Kappers vjvan de zomer dat zij jen van oneerlijke con- i in moskeeën en bei- co aanpak odeurs nodig - Kartelautoriteit et de afspraken tussen i hars en tussenperso- zoeken. Dat heeft de appelijke denktank ld vorig jaar geadvi- ïn reactie op de NMa- 2005.Het vertrou- Ivies van de denktank lis op de website van jingingsautoriteit be- iwoordvoerder van de "Sstigde gisteren de e/foan het advies. Vol- (Jre moet de NMa ,flfen naar de afspraken leraars met tussenper- )ben over voorkeurs- Ingen. De denktank meteen aan dat het al zijn het bestaan van faken te bewijzen. iroep neemt iducent over i - De VDL Groep in 'ah neemt ODME Repli- Olr. De aanwinst wordt "■acht bij het onder- _p)DMS, dat machines verkoopt voor de op- lia (cd's en dvd's). )L Groep gisteren naakt. VDL Groep leiding als een lige aanvulling op de die de andere VDL- n de machinebouw Eindhovense onder- .twikkelt en produ- eest uiteenlopende ten en eindproduc- jroep kent zestig phappijen, verspreid In landen en heeft verkers in dienst. zaterdag 19 februari 2005 amsterdam/gpd - De overname van automatiseerder PinkRocca- de door Getronics leidt tot een verlies van 400 banen, waarvan 200 bij PinkRoccade en 200 bij Getronics. Het hoofdkantoor van 'Pink' in Zoetermeer gaat dicht. Dat maakte topman Henk Bos nia van PinkRoccade gisteren be kend op een bijzondere aandeel houdersvergadering. De automatiseringsbedrijven snijden vooral in verkoop, ma nagement en ondersteunende diensten als personeelszaken. Volgens Pink is daar sprake van overlap tussen beide bedrijven. Pink probeert gedwongen ont slagen zoveel mogelijk te voor komen. Eerder dit jaar werden al 200 banen bij PinkRoccade geschrapt als gevolg van een re organisatie. De combinatie Ge- tronics-PinkRoccade is straks het grootste automatiseringsbe drijf van Nederland met een omzet van 3 miljard euro en met 29.000 werknemers wereld wijd, van wie 10.000 in Neder land. De samenvoeging leidt tot een jaarlijkse kostenbesparing van 35 tot 40 miljoen euro. Begin februari bracht Getronics een bod van 350 miljoen euro uit op alle aandelen van PinkRoccade, nadat de enige andere gegadigde, Ordina, zich uit de overnamestrijd had te ruggetrokken. De aandeelhou ders van Pink hebben tot 28 fe bruari de tijd om hun stukken in te leveren. Ze ontvangen 14,30 euro per aandeel. Getro nics maakt uiterlijk 7 maart be kend of het zijn overnamebod gestand doet. Een van de voor waarden is dat het concern minstens 80 procent van de aandelen in handen heeft. Grootaandeelhouders Delta Lloyd (5 procent) en de Neder landse staat (26 procent) heb ben zich inmiddels bereid ver klaard hun aandelen van de hand te doen. Op de aandeel houdersvergadering sprak Bos nia de hoop uit dat andere aan deelhouders hun voorbeeld volgen. door Maurice Wilbrink en Ilse Thoonsen Amsterdam - Hoeveel positief nieuws heeft de consument nog nodig om zijn somberheid van zich af te gooien? De werkloosheid is gedaald, het aantal vacatures stijgt, de inves teringen in nieuwe woningen groeien. Ondernemers investe ren weer, de export groeit en de bedrijfswinsten stijgen sterk. Verder boekt het kabinet de eerste miljardenmeevallers sinds tijden, gaat het beter op de beurs, en zijn rente en infla tie laag. Op de AutoRai stralen de verte genwoordigers van de fabrikan ten hun oeroptimisme uit en proberen het vonkje over te la ten springen op de tienduizen den bezoekers. Maar de consu ment aarzelt, en de verkoper weet: als 'ie eenmaal aan het re kenen slaat, sluipt de twijfel binnen. Mitsubishi-verkoper Patrick Verveldei: „Ik merk dat mensen meer tijd nodig hebben dan an ders om tot een besluit te ko men. En als we eenmaal bij de financiën belanden, kost het moeite om het verkoopgesprek af te ronden." „Het is een harde en kille markt", zegt Peugeot-verkoper Eduard de Man. En dus is het vechten voor elke klant. Nog steeds tilt de Nederlander zwaarder aan negatief nieuws over de economie.'Michiel Ver geer, econoom bij het Centraal De Autorai 2005 in Amsterdam is de afgelopen week druk bezocht. Wat heeft de consument nog nodig om zijn somberheid definitief van zich af te gooien? Foto: GPD/Koen van Weel Bureau voor de Statistiek (CBS), denkt dat de consument vooral bedreigingen om zich heen ziet. „Hij kijkt naar zijn loonstrookje, en denkt: ik hou minder over. De gasrekening komt binnen, en dat is schrikken. Het zelfde gebeurt bij de ziektekostenver zekering." Vergeer bestrijdt dat de koop kracht instort. „Er zijn groepen die dit jaar wat minder koop kracht genieten, maar dat is toch kruimelwerk. Mag ik er op wijzen dat er in Nederland in vergelijking tot tien jaar geleden 25 procent meer auto's rondrij den. Onze welvaart is sterk ge stegen, en we keren echt niet terug naar de jaren '50." CBS-economen stellen vast dat het pessimisme niet overal even leeuwarden/gpd - Horeca-on- dernemers balen van het prijs verschil tussen bier uil de su permarkt en bier dat door de grote brouwerijen aan cafés wordt geleverd. Klanten begrijpen niet waarom een kratje met 24 biertjes onge veer 7 euro kost, tegenover 1,95 euro per glas in het café. On dernemers in de horeca zinnen daarom op goedkopere alterna tieven. Door de prijzenoorlog in de su permarkten is een krat bier een stuk goedkoper geworden. Sinds de start van de concur rentieslag betaalt de consu ment per liter 9 procent min der. De horeca wordt echter jaarlijks geconfronteerd met prijsverhogingen. Dit jaar ko men die uit tussen de 3 en 4 procent. Het prijsverschil tussen 'super marktbier' en 'cafébier' is hier door fors gegroeid. Uit de zoge heten bierenquête die Konink lijke Horeca Nederland vorig jaar hield, blijkt dat de inkoop prijzen per liter voor de horeca 43 procent hoger waren dan de verkoopprijzen per liter in de supermarkten. Volgens Horeca Nederland is de situatie nagenoeg onhoud baar geworden. Horecaonder nemers betalen inmiddels 95 procent meer voor de inkoop van een liter bier, zegt directeur Jeu Claes. „De horeca financiert de prijsdumpingen van de brouwerijen." Ondernemers worden door de branche-organisatie opgeroe pen zich op alternatieven te be zinnen. Zo zouden ze op zoek moeten gaan naar kleine, goed kope brouwers en een geza menlijke inkoop overwegen. Veel caféhouders zitten via hun contract echter vast aan hun brouwerij. Zomaar ergens an ders bier inslaan is niet toege staan. Koninklijke Horeca komt in ac tie tegen de inkoopverschillen van bier tussen consumenten en horecaondernemers. De branchevereniging heeft de directies van brouwerijen uitge nodigd voor een gesprek. Ook wordt bekeken of er een eigen inkooporganisatie kan worden opgericht. hoofddorp/anp - De touroperator Thomas Cook brengt deze zomer al zijn passagiers voor verre bestemmingen onder bij lucht vaartmaatschappij Martinair. Het is de be doeling het contract voor meerdere jaren te verlengen. De reisorganisatie moest op zoek naar een nieuwe partner nadat zij de overeenkomst met Holland Exel had ver broken. Algemeen directeur G. Helming van Tho mas Cook zei gisteren door de samenwer king met Martinair te kunnen concurreren met bijvoorbeeld TUI. Deze touroperator heeft juist besloten miljoenen euro's te in vesteren in het noodlijdende Holland Exel en werkt aan een doorstart v^n deze maat schappij. Thomas Cook zegde de samenwerking met Holland Exel op nadat deze vervoerder in surséance was beland. De reisorganisatie had geen vertrouwen meer in het bedrijf. TUI ziet er nog wel toekomst in en wil het zelfs gedeeltelijk overnemen om zo een ei gen luchtvaartmaatschappij in Nederland te krijgen. Omdat Thomas Cook zijn passagiers op an dere vluchten onderbracht, vloog Holland Exel met veel lege stoelen. Om klanten te lokken verlaagde TUI de prijzen voor va kanties naar verre bestemmingen. Deze ac tie geldt nog tot eind maart. Het contract met Martinair stelt Thomas Cook (ook bekend van het merk Necker- mann) in staat de prijzen deze zomer ook zwolle - Bij een veilinghuis in Zwolle wordt de voorraad van de failliete elektronicaketen Megapool volgende week van de hand gedaan. Be langstellende koopjesjagers namen gisteren al een kijkje. Ook vandaag kunnen zij kijken of er iets van hun gading bij zit. Foto: GPD/Harmen de Jong rotterdam/gpd - Orthodontisten laten zich uitschrijven als specialist om als tandarts verder te gaan. Ze zijn ontevre den over de tarieven die ze mogen han teren en voelen zich beknot in de ont wikkeling van hun vak. Op een totaal van circa 250 orthodontisten heeft slechts een fractie - een zestal - tot nog toe besloten als tandarts te gaan wer ken. Hun besluit illustreert echter wel de onvrede die breed onder de beroeps groep leeft over de toekomst van het vak. De orthodontische zorg in Nederland wordt voor tweederde uitgevoerd door orthodontisten en voor eenderde door tandartsen. Het College Tarieven Ge zondheidszorg (CTG) heeft de tarieven voor orthodontisten per 1 januari met 4 procent verlaagd, met terugwerkende kracht tot 2003. In feite betekent dat een inkomensderving van ruim 8 procent. De verlaging is doorgevoerd omdat de beroepsgroep in de afgelopen jaren on evenredig veel vermogen zou hebben opgebouwd, onder meer doordat ze fa- briekskortingen op beugels en brackets niet doorberekenden aan patiënten en ze veel werk door goedkopere assisten tes lieten doen. De verlaging is tegen het zere been van de orthodontisten. Tand artsen mogen voor dezelfde orthodonti sche behandelingen wel hogere tarieven declareren. „De verschillen zijn tot 20 procent in hun voordeel opgelopen", zegt voorzit ter Pilon van de Nederlandse Vereniging van Orthodontisten DMO, de weten schappelijke vereniging van orthodon tisten. De reden van het verschil is dat het CTG er bij de vaststelling van het ta rief van uitgaat dat de kosten voor een tandartspraktijk hoger liggen dan die voor een orthodontiepraktijk. Het zint de orthodontisten evenmin dat zij som mige ingrepen helemaal niet kunnen declareren, in tegenstelling tot de tand artsen. „Als ik bij iemand tandsteen ver wijder omdat er een spalk moet worden geplaatst, mag ik daar niets voor in reke ning brengen", aldus Pilon. De beroepsgroep vindt dat de tarie venstructuur sowieso rijp voor vernieu wing is, omdat de ontwikkeling van het vakgebied daar bij gebaat zou zijn. „In het buitenland voeren orthodontisten nieuwe therapieën uit die wij niet doen omdat er geen tarief tegenover staat", zegt orthodontist Sluiter, voorzitter van de sectie specialisten van de Nederland se Maatschappij Tandheelkunde (NMT). „Zo ken ik een nieuwe techniek waar mee je tanden makkelijk recht kunt zet ten. Als ik die in mijn praktijk zou doen, leg ik daar zelf 2000 euro op toe." Sluiter heeft begrip voor de collega's die onder druk van de omstandigheden de bordjes verhangen, maai' hij ziet zelf meer in overleg om het tij te keren. Zijn sectie heeft tegen de verlaging protest aangetekend bij het ministerie van volksgezondheid en gaat met het CTG in de slag over de tarieven. Volgens Sluiter betekent de daling van het orthodontis- teninkomen ook dat de afgelopen twee jaar nauwelijks is geïnvesteerd in nieu we praktijken. Jonge orthodontisten zouden het financiële risico niet meer durven dragen. De voorzitter van de NMT-sectie denkt dat de oplossing is om een flink deel van de orthodontie op de markt te gooien, tegen vrije prijzen, zodat de behandelaars hun investering ook kunnen trachten terug te verdienen. sterk is. Vergeer: „Bij nadere bestudering zien wij dat het pessimisme overheerst bij de 45-plussers." Vergeer denkt dat dat vooral wordt veroorzaakt door de onzekerheid rond het (pre)pensioen. Bovendien zijn deze mensen minder flexibel op de zwakke arbeidsmarkt. „Er is bij deze groep een negatieve emotie in het spel." Voor de economie lijkt de hou ding van deze groep ouderen op dit moment wel cruciaal. De enorme spaartegoeden, die de afgelopen jaren zijn aangelegd - 200 miljard euro op spaarreke ningen alleen al - zitten voor het grootste deel bij deze 45- plussers. Als zij besluiten hun spaargeld uit te gaan geven, klaart de economie onmiddel lijk op. In totaal zegt 46 procent van de bevolking nu 'een beet je' of 'veel' geld over te houden. Johan Verbruggen, hoofd Con junctuur bij het Centraal Plan bureau (CPB), verklaart de voorzichtigheid van de consu ment uit beursklimaat en de huizenmarkt. „Meevallend nieuws op die twee terreinen is belangrijk. Vroeger was er een heel sterk verband tussen inko men en consumptie. Maar voor de bestedingen is tegenwoordig de vermogenspositie belangrij ker geworden." Het CPB gelooft dat de omslag van het consumentenvertrou wen zal optreden als het ver mogen van particulieren weer toeneemt, en het algemene economische klimaat gunstiger wordt (geen terreur, geen oor log, dalende olieprijzen, mee vallende werkgelegenheid). De bestedingen trekken dan van zelf aan. Het CPB verwacht dat pas volgend jaar, de commerci ële banken en De Nederland- sche Bank denken dat het al eerder gebeurt. Hoe dan ook, eens rolt dit geld weer. Want spaargeld, daar zijd de economen het over eens, is uitgestelde consumptie. te verlagen. „De inkoopprijs van Martinair stelt ons in staat zeer concurrerend te zijn", aldus Helming. Hij benadrukte echter dat de prijsverlaging geen antwoord is op de actie van TUI. „Wij snijden pas deze zomer in onze prijzen. TUI doet dat tot eind maart." Thomas Cook en TUI sloten in 2003 een overeenkomst met de luchtvaartmaat schappij Air Holland voor reizen naar po pulaire verre bestemmingen, zoals Mexico, Sri Lanka en Brazilië. Dit contract betekende een grote tegenslag voor Martinair. Air Holland is later overge nomen door de Exel-groep van zakenman Erik de Vlieger en ging verder onder de naam Holland Exel. door Richard Mooyman schiphol - Voor de prijsbewuste luchtreiziger kunnen overboe kingen en vertragingen een feest worden. Dankzij nieuwe regels van de Europese Unie heeft een gedupeerde passagier in bepaalde gevallen recht op honderden euro's compensatie, ook als het vliegticket slechts enkele tientjes heeft gekost. Bij vertragingen moeten vliegmaat schappijen zorgen voor eten, drinken en eventueel een hotel. Wachten op een te laat vliegtuig is doorgaans heel vervelend. Vast komen te zitten omdat een vlucht is overboekt of geschrapt is helemaal een gruwel. Stran den op een luchthaven is sinds afgelopen week misschien niet leuker, maar wel lucratiever ge worden. Een overboeking of annulering kan zeshonderd eu ro opleveren, plus een plaats op de volgende vlucht. Volgens de luchtvaartbranche zal de con sument echter zelf de rekening moeten betalen in de vorm van duurdere vliegtickets. Want er gens moet het geld vandaan ko men. Met name de prijsvech ters schreeuwen moord en brand over de door Brussel af gedwongen compensaties. „Het gaat om forse bedragen", aldus een woordvoerster van Transa- via. Samen met branchegeno ten is Transavia een juridische procedure begonnen tegen de regeling. De Britse vliegmaat schappij easyjet, een van de grootste gebruikers van Schip hol, noemt de regels oneerlijk en schadelijk voor de lucht vaart. Vooral het prijskaartje baart de onderneming zorgen. Easyjet rekent graag voor dat de verplichte vergoeding voor an nulering of overboeking vier keer hoger is dan de gemiddel de prijs van een enkele reis bij deze maatschappij. Buiten proporties, zo stelt easy jet. De onderneming pleit er voor om de vergoeding afhan kelijk te maken van het betaal de vliegtarief. Met andere woor den: een bescheiden compen satie bij een bescheiden ticket prijs. De Britse prijsbreker klaagt er verder over dat de re gels verwarrend zijn voor de passagier omdat per geval moet worden bekeken of de vlieg maatschappij verantwoordelijk is voor de problemen. Zo hoeft er geen compensatie te worden betaald als een vlucht wordt geschrapt vanwe ge buitengewone omstandighe den, zoals zeer slecht weer of een terreuraanslag. Maar barre weersomstandigheden zijn al leen bij hoge uitzondering een excuus, zo heeft Brussel ge waarschuwd. Op Schiphol zal zich deze discussie zeker voor doen, aangezien de nationale luchthaven regelmatig wordt ontwricht door storm of mist. De KLM hanteert al langer een eigen compensatieregeling. Bij vertragingen zijn er versnape ringen en eventueel een hotel overnachting. Bij overboeking worden vrijwilligers beloond als zij bereid zijn een latere vlucht te nemen. Maar ook de KLM maakt zich zorgen. De tarieven voor overboeking zijn verdub beld. Brussel wil zo een eind maken aan de praktijk van veel schappijen om meer tickets te verkopen dan er plaatsen zijn. Nieuw voor de KLM is dat pas sagiers recht hebben op een vergoeding bij annulering. Dat kan flink in de papieren gaan lopen. Zo moest de KLM vorig jaar door mist en een vulkaan uitbarsting op IJsland op één dag tientallen vluchten annule ren. In Nederland moet de In spectie Verkeer en Waterstaat gaan toezien op de naleving van de compensatieregels. den haag - Minister De Geus van sociale zaken heeft vakbe weging en werkgevers gisteren opgeroepen de afspraken die vorig jaar zijn gemaakt over de WAO ook uit te voeren. „Wij zijn bezig met ons huiswerk, de sociale partners moeten ook hun huiswerk maken", aldus de bewindsman na afloop van de ministerraad. De Geus reageerde op een boze brief die de sociale partners donderdag hebben gestuurd aan premier Balkenende. Bon den en werkgevers verwijten daarin De Geus dat hij de nieu we WAO, waarover kabinet en sociale partners vorig jaar okto ber een akkoord hebben be reikt, deels wil uitstellen. De Geus wilde hier inhoudelijk niet op ingaan. Hij zei alleen dat het kabinet volgende week een be sluit neemt over de WAO. Het nieuwe WAO-stelsel, dat volgend jaar moet ingaan, houdt in dat alleen volledig ar beidsongeschikten nog een uit kering krijgen. Wie nog deels kan werken moet met een aan vulling op het loon aan de slag blijven. Die loonaanvulling zou volgens het kabinet uitgevoerd worden door zowel uitkerings instantie UWV als door com merciële verzekeraars, die met elkaar moeten gaan concurre ren. Door problemen bij de UWV lijkt dit echter niet haalbaar. De Geus zou volgens de sociale partners overwegen 4elen van de nieuwe WAO uit te stellen. Zo zou hij met de gedachte spe len om volgend jaar alleen de UWV de aanvullende uitkerin gen te laten uitvoeren. Voor particuliere verzekeraars zou de markt pas in 2007 ppengaan. De sociale partners willen daar entegen dat de regeling voor gedeeltelijk arbeidsongeschik ten alleen door de verzekeraars wordt uitgevoerd. Die zouden beter in staat zijn zieke werkne mers weer snel aan het werk te krijgen. De Geus wilde gisteren alleen kwijt dat het kabinet bezig is een oplossing te zoeken voor de 'lastige materie'. „Het is be langrijk dat er een goede WAO komt. Wij doen ons deel van het werk, laat de sociale part ners dat ook doen."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9