Lubbers woedend over 'laster' BUITENLAND Moord op bestelling in land van loze beloften Saddams raspaarden staan nog altijd op stal Rusland: Iran maakt geen atoombom Druk om aftreden neemt toe na oplaaien van schandaal seksuele intimidatie Aanslagen in moskeeën aan vooravond Asjoera Aids Zuid-Afrika niet in top-10 doodsoorzaken 'Kroatië hielp verdachten van oorlogsmisdaden' Afghaanse kinderen in de kou Bot: Nederland kan meer Irakezen trainen «l< e troon de Grote j. Een archeologe heeft in de oudste troon van Grote ontdekt. Zij trof aan in het depot van in Mainz. Waar- ijk is het onderdeel af- van de troon uit de ko- Its in Mainz. Volgens ins-Germaanse muse- I Mainz dateert de troon tweede helft van de 8ste Karei zou er uiterlijk in 1 gezeten kunnen hebben. iklacht tegen sters Pinochet o - De Chileense onder- achter Guzman heeft gis- aten weten twee voorma- nisters van het regime ochet te vervolgen. De nrique Montero Marx en «navides, worden aange- wegens de dood van 119 astrijders tijdens Pino- ïiilitaire regime (1973- 3uzman vervolgt de ex- r al in een andere zaak. ioden stof o producten Het Britse agentschap net de kwaliteit van de FSA, heeft gisteren ehuwd tegen het ge- an 350 producten. Die n een kleurstof, Sudan I, jelijk kanker kan veroor- leze in de Europese irboden stof is bij toeval offen in een chilisaus ikant Premier Foods ge- bij de vervaardiging van iO verschillende produc- s sauzen, soepen, kant- maaltijden en pizza's, adviseert consumenten jducten terug te bren- r de winkel. De produc- ïog in omloop zijn, terstond teruggehaald. bankroof nn Fein - Een van de gearres- in verband met een if in Noord-Ierland is met banden met Sinn politieke tak van de n terreurorganisatie :n andere arrestant zou dissident zijn. De afge- igen pakte de politie nen en een vrouw op mogelijke betrokken- de bankroof in Belfast, rerval eind december tiljoen euro buitge- t vossen 'an jagers af In Engeland en Wales ;enjacht sinds gisteren Jfficieel is daarmee linde gekomen aan de e politieke strijd over eden jacht. Militante ders van de eeuwen- litie hebben echter al :ties aangekondigd, Plattelands Verbond het komende week- ta een half miljoen ja- 'erbod zullen overtre- grenzen van de wet zoeken door bijvoor lens de jacht op gefok te jagen. tash speelt rif in tv-serie - Rauf Denktash, de leider van het Turkse Cyprus, speelt zichzelf evering van een serie hde maand op de uevisie wordt uitge- De nationalistisch ge- 'Kurtlar Vadisi' (On even) is erg populair Het deel met Denk- Igenomen op onder voor Slitairen die tijdens de (Jm het noordelijk deel yn omgekomen. 'doden in door pest ;«i he't noordelijke deel j publiek Congo is de «roken. De Wereldge- organisatie (WHO) de ziekte al aan zestig et leven heeft gekost, trschijnlijk nog eens in zijn besmet. Vol- TO is de ziekte uitge- en diamantmijn ten i de op drie na [ad van Congo, Ki- organisatie wil niet J welke mijn het gaat, el melden dat alle s mijnwerkers zijn. ese koning ligt coup Hu - De Nepalese ko- "mdra heeft zijn eigen 'gjdigd. Hij deed dat in die gisteren op Üj van de Democratie f eid. De vorst heeft i alle macht naar Irokken en politieke ngen gezet. Hij «aar eigen zeggen om atie te beschermen 'aoïstische guerrilla- corrupte politici in zaterdag 19 februari 2005 geneve/anp-gpd - VN-Hoge Commissaris voor de vluchtelingen Ruud Lubbers is woedend over een verhaal in de Britse krant The Independent over vermeende seksuele intimidatie en machtsmisbruik. „Een tien maanden durende lastercam pagne heeft nu zijn hoogtepunt gevon den", liet hij in een verklaring weten. De Independent meldde gisteren dat het interne onderzoek van de Verenigde Na ties naar de beschuldigingen tegen Lub bers vorig jaar vernietigend was. Klach ten van anonieme medewerksters „dui den op een patroon van seksuele kwel ling door Lubbers", citeerde The Inde pendent uit het rapport. In het verslag van mei 2004 staan naast details over de aanklacht die een 51-jari ge medewerkster van de VN-vluchtelin genorganisatie in april van dat jaar tegen Lubbers indiende, anonieme beschuldi gingen van andere vrouwen. Het uitgelekte rapport dat ook in het be zit is van deze krant, brengt zowel de Hoge Commissaris voor de Vluchtelin gen als zijn baas Kofi Annan in een nete lig parket. In het rapport adviseert het hoofd van de 'interne recherche' VN- baas Kofi Annan 'gepaste maatregelen te nemen' tegen Lubbers wegens diens 'wangedrag en machtsmisbruik' tegen over vrouwelijke ondergeschikten. Annan legde die aanbeveling naast zich neer, niet in de laatste plaats op zachte aandrang van de Nederlandse regering. Tenslotte was Ruud Lubbers ooit de po litieke nestor van partijgenoot Jan Peter Balkenende. Lubbers stelt dat een ding hem wel dui delijk is geworden: „Smerigheid kent geen tijd. Mijn woede betreft vooral wat mijn echtgenote en gezin wordt aange daan. Mijn echtgenote is ruimdenkend en zij weet als geen ander dat in mijn vrouwvriendelijkheid hoffelijkheid en hartelijkheid de sleutelwoorden zijn. Vunzigheid past daar niet bij", aldus de verklaring van de vroegere CDA-pre- mier. Lubbers stelt verder: „Voor de in gediende klacht was geen enkel bewijs, geen enkele andere klacht werd inge diend." Bij de staf van UNHCR in Genève en ook op het VN-hoofdkwartier in New York heeft de publicatie van het vijftien blad zijden tellende proces-verbaal, maar weinig verwondering gewekt. In de loop van vorig jaar was al uitgelekt, dat de conclusies van de inspecteurs voor Lub bers vernietigend waren. De bond van VN-personeel uitte in november zijn misnoegen over de 'witwasserij van An nan'. „Lubbers moet gewoon de eer aan zichzelf houden en aftreden", meent een hooggeplaatste VN-functionaris, die Zeker 27 Irakezen komen om bagdad - Bij aanslagen in Irak zijn gisteren minstens 27 men sen om het leven gekomen. Tientallen mensen raakten ge wond. Twee explosies deden zich voor in sji'itische moskee- en in Bagdad. Daarbij kwamen minstens 14 mensen om. Gis teravond ontplofte in de stad Iskandariya, ten zuiden van Bagdad een autobom bij een sjiïtische moskee. Daarbij vie len 7 doden. Ook kwamen drie mensen om in een winkel, door een raketaanval. Van de aanslagen in Bagdad vond de eerste plaats in de zui delijke wijk al-Doura. Hierbij vielen de meeste doden toen een man zichzelf opblies. Bij een andere moskee in het wes ten van Bagdad sloegen de da ders toe op het moment dat ge lovigen het gebedshuis verlie ten. De twee werden door vei- ligheidsmedewerkers gezien en doodgeschoten, maar het lukte ji hen nog de explosieven tot ont- ploffing te brengen. De angst voor aanslagen is nu extra groot, omdat vandaag de sjiieten in Irak Asjoera vieren, het belangrijkste religieuze feest. Dan wordt herdacht dat imam Hoessein, de kleinzoon van profeet Mohammed, sneu velde in de strijd om het leider schap van de islamitische we reld. Vorig jaar kwamen bij de sjiïtische viering meer dan 170 mensen om bij aanslagen van opstandelingen. Daarom heeft de regering dit jaar de grenzen van het land gesloten. Tijdens Asjoera reizen veel sjiïtische pelgrims uit andere landen naar de heilige Iraakse steden Najaf en Kerbala. pretoria - In Zuid-Afrika be zwijken naar schatting 600 per sonen aan aids per dag, maar de ziekte komt niet voor in de top-10 van natuurlijke doods oorzaken. Dat bleek gisteren uit de officiële cijfers van de over heid die na lang getreuzel be kend werden gemaakt in Preto ria. Uit analyse van drie miljoen overlijdensaktes uit de periode van 1997 tot 2003 komen tuber culose, griep en longontsteking als belangrijkste doodsoorza ken naar voren. Hoewel aids niet wordt genoemd, blijkt wel dat er een ziekte is die veel slachtoffers maakt, want het aantal doden steeg van 318.000 in 1997 naar bijna 500.000 in 2002. Maar volgens de onder zoekers groeide de bevolking met 10 procent in die periode eh zijn meetmethoden nu nauwkeuriger. Pali Lehohla, hoofd van het Zuid-Afrikaanse Centraal Bureau voor de Statis tiek, erkende wel dat aids in de getallen verborgen zit. Vooral het extreem hoge sterftecijfer onder vrouwen van 20 tot 49 jaar duidt op aids als echte doodsoorzaak. De statistieken zullen zeker lei den tot nieuwe polemieken. Critici verwijten de regering niet genoeg te doen in de strijd tegen aids. President Mbeki trok lange tijd de relatie tussen hiv en aids in twijfel en typeerde aids-rem- mers als giftig. Hoewel Mbeki zich officieel heeft 'teruggetrok ken uit het aids-debat' en Zuid- Afrika nu aids-remmers be schikbaar stelt, blijft de indruk bestaan dat de regering de epi demie nog steeds niet serieus neemt. Zuid-Afrika heeft 45 miljoen in woners van wie er naar schat ting 5,4 miljoen met hiv-aids zijn besmet. Terwijl 500.000 personen medicijnen nodig hebben, ontvangen een kleine 20.000 personen die ook werke lijk. Vanwege de relatie met seks is aids nog steeds een enorm taboe in Afrika. Mesic doet schuldbekentenis zagreb/anp - „Kroatië heeft in het verleden verdachten van oorlogsmisdaden verborgen. Wij gaven hen schuilplaatsen en banen en uiteindelijk is geen van hun helpers berecht, hoe wel wij wisten wie zij waren." Dit zei de Kroatische president Stipe Mesic gisteren. Hij deed deze schuldbekentenis namens Kroatië nadat hij voor de tweede keer als president van dat land was beëdigd. De beëdiging had plaats in de open lucht op een middeleeuws plein in het oude centrum van de hoofdstad Zagreb. Mesic (70) won in januari de presidentsverkiezingen met de belofte dat hij zal helpen ervoor te zorgen dat Kroatië uiterlijk in 2009 kan toetreden tot de EU. Struikelblok is daarbij de arres tatie van de voortvluchtige ge neraal Gotovina. Zagreb moet hem öf oppakken öf bewijzen dat hij niet in Kroatië is als het op 17 maart wil beginnen met onderhandelingen over toetre- ding. Hoofdaanklaagster Carla Del Ponte van het Joegoslavië-Tri- bunaal gelooft niet dat Kroatië Gotovina niet kan vinden. Mesic. Foto: EPA Mesic zei gisteren met een ver wijzing naar de bescherming van verdachten van oorlogs misdaden in het verleden: „Daarom is het makkelijk te concluderen: zij hebben dit eer der gedaan, wie weet of zij het niet weer doen. Wij moeten ons uiterste best doen om Gotovina te vinden of het bewijs te leve ren dat hij niet in Kroatië is." kabul - Hulpverleners vrezen dat misschien wel duizend kinderen de aanhoudende kou in grote delen van Afghanistan niet zullen overleven. Grote delen van de westelijke provincie Ghor zijn met sneeuw bedekt en daardoor onbereikbaar voor hu manitaire hulp. De kou heeft de afgelopen maand zeker 267 levens geëist in Afghanistan. De mees ten van hen zijn kinderen. Veel Afghaanse kinde ren zijn al ernstig verzwakt door ondervoeding. Door de droogte van de afgelopen jaren vielen de oogsten voor de boeren zwaar tegen. De hulporga nisatie World Vision, die zeven klinieken in Afgha nistan heeft, liet weten dat er snel helikopters moeten komen om de meest geïsoleerde regio's te kunnen bereiken. Foto: Reuters anoniem wenst te blijven. „Hij is nu vol ledig afgebrand en kan zo niet langer functioneren." Lubbers is van plan zijn ambtstermijn, die eind dit jaar afloopt, uit te zitten, zo liet hij gisteren weten na een gesprek met kofi Annan. Annan, die vooral in Amerika onder vuur ligt wegens het olie-voor-voedsel schandaal, zit in een netelig parket. De secretaris-generaal kan moeilijk terug komen op zijn eerdere beslissing de zaak Lubbers te seponeren. Maar vol gens een betrouwbare bron op het VN hoofdkwartier in New York, zou het An nan 'niet onwelkom' zijn als de 'lastpost' Lubbers nu eigener beweging zijn bie zen zou pakken. Maar de vechtlustige Vluchtelingenbaas, die in de VN hiërarchie de rang heeft van onder-secretaris-generaal, voelt zich door Kofi Annan nog steeds volledig vrijgepleit. door onze correspondent Harold Doornbos bagdad - De grote ommuurde boerderij met stallen, buiten maneges en palmbomen heet de 'Leeuwenfarm' en staat vol met volbloed paarden. Iedere week worden er hier, in een van Saddam Hoessein's voormalige paardenranches net buiten Bagdad, twee veulentjes gebo ren. „Het is een drama", zegt eigenaar Khalid Ahmed. „Nor maal gesproken ben ik blij met veulentjes, maar nu kunnen we ze nergens meer kwijt. De stal len zijn overvol." Voor de Amerikaanse invasie kende de Leeuwenfarm dit pro bleem niet. De veelal 30.000 eu ro per stuk kostende Arabische raspaarden werden aan de lo pende band verkocht aan rijke Irakezen of Golf-Arabieren. Liefst 400 paarden staan nu te wachten op een nieuwe baas, maar door de huidige armoede in Irak en de onzekere tijden schaft niemand een paard aan. En als gevolg van de onrust kunnen de paarden ook niet naar het buitenland worden verkocht. Saddam Hoessein was hoofdei genaar van deze stoeterij. „Paarden zijn het symbool bij uitstek voor Arabische man nen", vertelt een buurman. Saddam heb ik overigens nooit zelf zien paardrijden. Volgens Ahmed zijn de paar den, die vooral voor de renbaan worden gefokt, sinds de oorlog al door veel ellende gegaan. Ontploffingen, luchtaanvallen en laag overvliegende straalja gers hebben de edele dieren ze nuwinzinkingen bezorgd. „Dat is nu gelukkig een stuk minder, maar de paarden zijn nog altijd schrikachtig als er in de buurt wordt geschoten." Het is een klein wonder dat Saddam's paardenfarm nog bestaat. De ranch, noch de paarden, heb ben ook maar een schrammetje schade opgelopen in het nu al twee jaar durende gewapende conflict. moskou/ANP - Rusland heeft het volste vertrouwen dat Iran niet van plan is een atoombom te maken. Moskou zet daarom de nucleaire samenwerking met Iran voort. De Russische presi dent Poetin zei dit gisteren na besprekingen met de Iraanse nucleaire onderhandelaar Has san Rowhani. Rowhani zei in Moskou dat Iran vastbesloten is gebruik te ma ken van zijn recht kernenergie te gebruiken voor vreedzame doeleinden. Hij verwees naar inschattingen van het Interna tionaal Atoomenergieagent schap (IAEA) en zei dat nie mand er meer aan twijfelt dat het Iraanse nucleaire program ma vreedzaam is. Poetin spreekt 24 februari zijn Ameri kaanse ambtgenoot Bush iïi Bratislava. De Russische leider is door zijn Iraanse collega Kha tami uitgenodigd voor een staatsbezoek aan Iran. Vooral de Verenigde Staten hebben al jaren grote druk op Moskou uitgeoefend om op te houden met de bouw van een kerncentrale in Iran. De kem- centale zou na veel oponthoud in 2006 klaar moeten zijn en in werking komen. Iran verplicht zich gebruikt nucleair materiaal terug te sturen naar Rusland. Dat was voor de Russen de voorwaarde om de door hen gebouwde kerncentrale te laten draaien. De Verenigde Staten en Israël stellen al sinds de eer ste Russisch-Iraanse akkoorden dat de gewenste elektriciteits productie in de kerncentrale enkel een dekmantel is voor de ontwikkeling van nucleaire wa pens. washington/gpd - Nederland is bereid een grotere bijdrage te leveren aan het trainen van mi litairen en politie iïi Irak, maar dan moeten de Verenigde Sta ten wel met een concreet plan komen. Dat heeft minister Ben Bot van buitenlandse zaken zijn Amerikaanse collega Condo- leezza Rice laten weten. De twee bewindslieden bespraken in Washington de veranderen de Nederlandse inspanningen in Irak. De 1400 Nederlandse soldaten gaan volgende maand terug naar huis. Rice zei het Nederland niet kwalijk te nemen dat het zijn soldaten terughaalt en bedank te ons land voor alle inspannin gen. De Nederlandse bijdrage wordt anders maar niet onbe langrijker, aldus Rice, ook al er kende ze graag een zo groot mogelijke multinationale troe penmacht in Irak te willen zien. Nederland kan volgens de Ame rikaanse minister nog steeds helpen in Irak, onder meer door het trainen van Irakezen. Rice en Bot blikten ook vooruit op het bezoek van president George Bush aan Europa vol gende week. Bot zei de iïidruk te hebben dat niet alleen de Amerikaanse toon is veranderd, maar dat ook de bedoelingen serieus zijn. .Amerika wil bekij ken of het mogelijk is gezamen lijk op te trekken met Europa." De meningsverschillen gaan niet over de doelstelliïigen - vrede, vrijheid en stabiliteit - maar over de methodes, aldus Bot. Hij heeft met Rice uitvoerig gesproken over een aantal moeilijke kwesties zoals Iran, Syrië en Chiïia. Bot heeft ook de berechting van oorlogsmisdadigers uit Soedan voor het Internationale Strafhof aan de orde gesteld. De VS zijn principieel tegen het strafhof, maar Bot vindt het onbegrijpe lijk dat Washington er daarom ook tegen gekant is genocide plegers uit Darfoer voor het ge recht in Den Haag te slepen. Braziliaanse regering stelt 'wilde westen' onder staatstoezicht door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Was het één moord te veel? Of is de actie gestart omdat het slachtoffer internatio nale bekendheid genoot? Waar schijnlijk heeft het laatste de Braziliaanse regering wakker ge schud. Een week na de moord op de Amerikaanse non Dorothy Stang (74) heeft president Lula het gebied waar de zuster met zes kogels werd geveld, onder staatstoezicht gesteld. Tweedui zend militairen moeten er voort aan de orde handhaven. Grootgrondbezitters en hout handelaren hebben in de zui delijke deelstaat Para - een ge bied twee keer zo groot als Ne derland - siïids 1985 circa 500 arbeiders (veelal vakbonds mensen) uit de weg geruimd. Zij liepen hen voor de voeten bij hun clandestiene activitei ten. Het dodental maakt circa 40 procent uit van alle slachtof fers die in Brazilië sinds dat jaar bij grondtwisten zijn gevallen. De regering gaat nu bekijken of de 8,2 miljoen hectaren oer woud in zuid Para beschermd natuurgebied moet worden. De regio is het wilde westen van Brazilië. De enige wetten vormen de ongeschreven regels van grootgrondbezitters en houthandelaren. Hun heer schappij stoelt op straffeloos heid. Wie de machtselite uit daagt, komt op een dodenlijst te staan. Hier vindt de grootste aanslag plaats op het tropisch regenwoud. De aanleg van de Transamazo- nesnelweg - een mislukt project van de militaire dictators om het oerwoud te ontsluiten - trok medio jaren zeventig hon derdduizenden arme gelukzoe kers en hun families. Maar de belofte 'land zonder mensen, voor mensen zonder land' waarmee ze gelokt werden, bleek loos. Grootgrondbezitters, houtbe drijven en opportunisten gin gen met de staatsgrond aan de haal. Dat gebeurt nog steeds. Op grote schaal worden, met hulp van corrupte ambtenaren, illegaal eigendomsbewijzen op- Dorothy Stang moest haar inspanningen voor de landloze migranten in het Amazone-gebied met de dood bekopen. Foto: Reuters gesteld. Dat fenomeen heet grilhagem, afgeleid van het woord grilo (krekel). Om de in druk te wekken dat de grond al sinds mensenheugenis iïi ei gendom is, wordt een net opge steld document in een doos met krekels gedaan. Na maan den is het vergeeld en aange vreten, waarmee de indruk wordt gewekt dat het oeroud is. Wie dit 'eigendomsrecht' aan vecht, loopt tegen een kogel op zoals Stang. De non protesteer de tegen de praktijken in de hoofdstad Brasilia, zette zich in voor de landloze migranten en 'preekte' duurzame exploitatie van het tropisch regenwoud. Zij wist dat haar dood besteld was. Eén dag voordat twee 'pistolei- ros' haar op een onverharde weg met lood volpompten, had ze de mannen nog opgezocht. Ze probeerde het duo op ande re gedachten te brengen en las daartoe een stuk uit de bijbel voor. Tevergeefs. Voor haar dood was gftollec- teerd onder grootgrondbezit ters en de houthandelaren. De moordenaars streken naar ver luidt 15.000 euro op. Met een beschikbaar gesteld vliegtuigje verdwenen ze. Er lopen nu vier arrestatiebevelen, maar van de daders en opdrachtgevers ont breekt elk spoor. Met de nu afgekondigde maat regelen wil de regering Lula haar tanden laten zien. Maar hoe effectief doe maatregelen zijn, moet worden afgewacht. De macht van grootgrondbezit ters en houthandelaren valt niet te breken met de oprichting van een natuurpark. Daarvoor is een strenge overheid nodig, die scherp controleert en machts misbruik hard aanpak. En daar is in het uitgestrekte Amazone gebied geen sprake van.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7