wonen nog in te vuile lucht BINNENLAND 1 Wilders verblijft in cel, Hirsi Ali op marinekamp Veel mensen .-K Verpleegzorg wil uit verdomhoekje en eist veel geld Het is altijd wat met die medisch specialisten van tiMiïEIK Olifantenpoten en slagtanden in beslag genomen Tot 9 jaar cel voor smokkel via bagagekelder Halve marathon op Camp Smitty Jongens dreigden stenen te gooien van viaduct A4 Behoedzame reacties op groei economie en eenvoud bij Van Til Schone auto's fiscaal stimuleren 'Rechtsstaat als schoolvak' Oude rotten voor de klas kenluider Bos rije voeten iam - Klokkenluider Ad i donderdag was aange- i op verdenking van d, is gisteren op vrije oesteld. Het openbaar de vond het niet nood- hem langer in hechte- juden. Het OM heeft oord en zet het onder- ar mogelijke meineed eren vast diefstallen iden - De politie heeft open weken vijf jongens jn 15 jaar uit Leeuwar- gehouden voor tiental- itallen uit kleedkamers in Leeuwar- heeft de politie giste- De jon- mobiele telefoons, schoenen, sleu- loges, jassen en identi- ijzen hebben gestolen, [■jarige hoofdverdach- n nog vast. De andere inmiddels vrij. )sief bij huis der Wester - Een explosief heeft een groot gat I in het voorraam van kg van de moeder van btair journalist Frits De 76-jarige vrouw Het gaat waar- een vuurwerk- het motief wil de speculeren. Frits zich niet te kunnen tn dat de aanslag met te maken heeft. zaterdag 19 februari 2005 od uitvaart oorde vrouw De rechter in Den eft donderdag de be- 'an de Filipijnse Fati- verboden. De familie echtgenoot wilde haar p begraven. De familie wil graag dat haar li- i haar vaderland wordt De Filipijnse werd ja- ermist. Onlangs ont- politie haar lichaam rklaring van haar ngvissers de rechter Ongeveer 55 spie- s zijn naar de rechter 'er een verbod van het van landbouw op ;sten van spiering. De •moeden dat er meer ïhet IJsselmeer zit inisterie stelt. Een ;st moet dit uitwijzen, vil het ministerie niet ldus de advocaat van D'Haene. autisten aar school' Honderden kinde- ïtisme zitten langdu- rillig thuis. Hun afwe- de basisschool loopt maanden. Dat zegt ïburg van de Neder- eniging voor Autisme t PvdA-Kamerlid Eijs- net vergelijkbare aan- veel autisten niet >l gaan, is volgens ten aan bureaucratie, e commissies en een begeleiding in het iderwijs. i advertenties) het eilandgevoel www.texel.net ÏV TEXEL 0222 314741 den haag/anp - De met de dood be dreigde Tweede-Kamerleden Wilders (Groep Wilders) en Hirsi Ali (WD) zijn ondergebracht in respectievelijk een ge vangeniscel op Kamp Zeist en op het zwaar bewaakte marineterrein in Am sterdam. Dat meldde NRC Handelsblad gisteren. Volgens de krant kiest Hirsi Ali er zelf voor haar verblijfplaats bekend te ma ken. Ze zou daarmee willen protesteren tegen de omstandigheden waaronder zij en Wilders in het geheim zijn gehuis vest. Zij vindt het onrechtvaardig dat ze op geheime locaties moet leven, en wil gewoon op een plek kunnen wonen die iedereen kent en die toch voldoende be veiligd is. Wilders zegt het voor '300 procent eens te zijn' met de kritiek van Hirsi Ali. Wil ders zegt dat hem wel 'andere opties zijn aangeboden als een gevangeniscel, maar die waren even erg'. Hij heeft er begrip voor, dat in de nasleep van de moord op filmmaker Van Gogh niet direct voor een woning kon worden gezorgd, maar in middels ligt dat volgens hem anders. De reacties op de onthulling zijn verder afwijzend. WD-vice-fractievoorzitter De Vries zegt het 'onhandig' te vinden. „Nu is haar veiligheid nog meer in het geding en dat kan toch niet de bedoeling zijn. De WD maakt zich daar zorgen over." Premier Balkenende vindt 'het haast niet te geloven' dat het Kamerlid zelf haar onderduikadres heeft geopenbaard. In houdelijk wil hij er niet op ingaan. „La ten we de beveiliging geen bron zijn van een publieke discussie", aldus Balke nende. Justitieminister Donner laat in een ver klaring weten de actie van Hirsi Ali te betreuren. Hij heeft begrip voor de moeilijke situatie van beveiligde perso nen, maar vindt dat terughoudendheid past bij mededelingen over de per soonsbeveiliging. En volgens hem wordt er veel aan gedaan om de betrokkenen zoveel mogelijk normale bewegings ruimte te geven. Hirsi Ali zegt in NRC dat ze wil wonen op een plek waarvan iedereen weet dat daar een bedreigd Kamerlid woont en daar veilig is. Ze is het er niet mee eens dat ze steeds moet verkassen als haar geheime adres wordt ontdekt. Zo komt ze niet tot een vaste woonplaats. „Ik ben bereid veel te investeren in het publieke leven, maar dit is niet proportioneel. Ik heb geen vrijheid." schiphol/anp - De Algemene Inspectiedienst van het minis terie van landbouw heeft giste ren op Schiphol een grote partij delen van Afrikaanse olifanten in beslag genomen. In totaal gaat het om 22 poten, acht oren, drie staarten en acht slag tanden. Ook werden een sche del en een complete olifanten huid geconfisqueerd. Dat heeft het ministerie gisteren bekend gemaakt. De douane deed vorig jaar ok tober de vondst van de olifan- tendelen en schakelde de Alge mene Inspectiedienst in. Deze stelde een onderzoek in naar de herkomst van de goederen en rondde deze donderdag af. Voor de aangetroffen spullen bleek geen geldige vergunning te zijn afgegeven. De partij zat in dozen en krat ten en was afkomstig uit het zuiden van Afrika. Via Neder land hadden de goederen naar Duitsland verstuurd moeten worden om van daaruit naar Portugal, Spanje en Tsjechië te worden gedistribueerd. Naast de olifantendelen trof de douane ook schedels en huiden van Litschie-waterbokken aan. Zowel de Litschie-waterbok als de Afrikaanse olifant zijn inter nationaal beschermde dier soorten. schiphol/anp - De rechtbank in Haarlem op Schiphol heeft gis teren celstraffen tot 9 jaar opge legd aan een aantal KLM-me dewerkers voor drugssmokkel via de bagagekelder van Schip hol. De rechtbank acht bewe zen dat de veroordeelden tien tallen kilo's coke smokkelden, die in koffers zaten die ze uit de bagagestroom haalden. Een 39-jarige Amsterdammer kreeg 9 jaar cel en moet 30.000 euro boete betalen. Een 49-jari- ge Rotterdammer kreeg 7 jaar cel opgelegd en een boete van 25.000 euro. Een 36-jarige man uit Lelystad kreeg 5 jaar en een boete van 5000 euro opgelegd. De betrokkenen hadden alle maal een Schiphol-pas. Ze wer den door handlangers getipt over welke bagage ze moesten onderscheppen en buiten de luchthaven brengen. '-•V,. p- \?f. ■v°' as samawah - Sinds de eerste modderige dagen van dit jaar schaafde de genie elke dag het parcours. Deze week was het dan zover: een echte halve marathon op de Nederlandse basis Camp Smitty in Irak. Er deden 77 militairen mee, winnaar werd eerste luitenant Marino van de geniecompagnie in 1.25.21. Beste vrouw werd kapitein Gwenda met een tijd van 1.44.07. Organisator van de eerste Camp-Smitty-Halve- Marathon was adjudant Klaas (Defensie wil geen achternamen van de manschappen in de krant). Hij is de sportinstructeur voor de ruim 750 Nederlandse militairen op Camp Smitty, de grootste basis van de 1600 Nederlanders in Irak. Het parcours, aan de binnenkant van de versterkte wal rond het kamp, was vorige maand nog erg hobbelig. Dat kwam door de veelvuldige regenval in januari. Klaas vroeg de genie het parcours dagelijks te schaven. „Het valt mij met blessures nog mee, maar je moet wel continu oppas sen waar je je voeten neerzet", aldus de 50-jarige sportinstructeur, die zelf een 1.35 in de benen heeft. Foto: ANP/Gerben van Es den haag/gpd - Vorige week zijn twee jongens van 13 en 14 jaar uit Delft aangehouden om dat zij vanaf een viaduct over de A4 bij Rijswijk stenen dreig den te gooien. Het openbaar ministerie in Den Haag sluit niet uit dat de jongens daad werkelijk met stenen hebben gegooid, maar dat is nog niet duidelijk. De twee zijn afgelo pen maandag voorgeleid aan de rechter-commissaris, die ze voorlopig op vrije voeten heeft gesteld. Begin mei komen ze voor de kinderrechter wegens openlijk geweld op de openba re weg. Op 9 januari kreeg een 30-jarige vrouw uit Uden op de zelfde plek een stuk stoeptegel door de voorruit van haar auto. Ze raakte zwaargewond en overleed later. In verband met deze zaak zitten vier inwoners van Rijswijk vast. Het OM ver denkt hen van moord en po ging tot doodslag, omdat ze vlak voor het 'stoeptegelinci dent' puin naar een vrachtwa gen gooiden. De chauffeur kwam met de schrik vrij. den haag/anp - Premier Balke nende is blij dat de economie weer wat aantrekt, maar vindt het nog te vroeg om te specule ren over extra lastenverlichting in 2005. Het kabinet gaat alles eerst een rustig op een rijtje zetten, zei hij gisteren na de mi nisterraad. Ook minister Zalm van financiën wilde niet mee doen aan 'de neiging bij de eer ste meevaller meteen uit te gaan delen'. Afgelopen week lekten nieuwe ramingen van het Centraal Planbureau (CPB) uit waaruit blijkt dat de econo mische groei volgend jaar stijgt naar 2,25 procent. Het financie ringstekort loopt in 2006 terug naar 1,8 procent. Balkenende vindt het positief dat het kabi net nu uit 'de klem van aanvul lende maatregelen' is en sluit niet uit dat het kabinet zal be sluiten om een deel van de fi nanciële meevaller in 2006 te gebruiken voor iets anders dan het wegwerken van het finan cieringstekort. Hij wees op an dere prioriteiten, zoals het ver beteren van de arbeidsdeelna me en de arbeidsproductiviteit. den haag/gpd - Er moet veel meer geld op tafel komen om ervoor te zorgen dat bejaarden en dementen in verpleeghuizen de zorg krijgen waar ze recht op heb ben. Dat eisen cliëntenraden, vakbonden, verpleeg huisdirecties en organisaties van artsen en verpleeg kundigen in een gezamenlijk manifest dat zij maandag aanbieden aan staatssecretaris Ross. Volgens de ondertekenaars van het manifest krijgt de sector al jarenlang ten onrechte de zwartepiet voor schrijnende situaties in verpleeghuizen. Zo worden soms bejaarden op bed vastgebonden, is er geen tijd om bewoners aan te kleden of dagelijks te douchen. „Wij kunnen nu al niet de kwaliteit leveren die hoort bij een beschaafd land, maar dat is niet de schuld van de verpleeghuizen: die werken hard en efficiënt", aldus het manifest. De Tweede Kamer overlegt maandag met vertegen woordigers van de verpleegsector over de misstanden in verpleeghuizen. Ross (volksgezondheid) heeft al toe gezegd de controle te verscherpen en verpleeghuizen desnoods te sluiten als de zorg ernstig tekort schiet. Maar de sector zelf beroept zich op een rapport van Twijnstra/Gudde en Berenschot waarin management en efficiency als goed worden beoordeeld. „Het perso neel werkt zich een slag in de rondte. Daar ligt het niet aan. Het beleid van de regering is het probleem." Volgens het manifest zal de situatie zonder extra geld verslechteren. De Tweede Kamer wordt voorgehouden dat er de komende vijf jaar 16.000 extra bedden en tienduizenden verpleegkundigen extra nodig zijn. g die zich haast niet laat vangen. Een fijn en elegant silhouet. De sofa 0 die Christophe Giraud voor J0RI ontwierp, is van een briljante een- Toch is er meer. De rugleuning bijvoorbeeld is verstelbaar door deze omhoog te trekken. Rationeel en emotioneel onweerstaanbaar. Opening; Ma-Di-Wo: 9.30-1 Oo-Vf: 9.30-21.00 Za. 9.30-17.30 uur Zondags gesloten DESIGNCENTRUM den haag/anp - De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) heeft gisteren de Intensieve Ca re van het Sint Jans Gasthuis in Weert gesloten. De medisch specialisten liggen overhoop met elkaar en communiceren zo slecht dat de zorg aan de pa tiënten gevaar loopt. Het is wel iswaar de eerste keer dat de in spectie een IC pardoes sluit, maar het is zeker niet de eerste keer dat specialisten ruziënd over de afdeling rollen. De wereld van medisch specia listen in Nederland is al decen nia berucht om de hoogoplo pende ruzies tussen specialis ten onderling. Het komt ook vaak voor dat ze ziekenhuisdi recteuren het leven onmogelijk maken. Niet zelden tasten die ruzies de kwaliteit van de zorg aan. Het gros van de medisch speci alisten in Nederland verhuurt zichzelf via een maatschap aan een ziekenhuis. De ziekenhuis directies hebben dus weinig greep op de handel en wandel van de artsen. Betrokkenen ver klaren de ruzies tussen de me- Het Sint Jans Gasthuis in Weert moest gisteren vier patiënten over brengen naar ziekenhuizen in Eindhoven en Boxmeer. Een vijfde pa tiënt, die later op de dag ademhalingsproblemen kreeg en intensieve zorg nodig had, moest op last van de inspectie ook naar een ander ziekenhuis. Foto: ANP/Peter Wijnands disch specialisten door de machtsposities die ze van ouds her innemen. Ze staan bovenaan de hiërar chie in een ziekenhuis, worden weinig tegengesproken, en dul den geen inmenging. In het buitenland zijn specialisten vaak gewoon in dienst van het ziekenhuis, net zoals hooglera ren bij een universiteit. Ze ver dienen een CAO-loon, en ge dragen zich veel meer als gewo ne werknemers. De situatie dat specialisten in Nederland 'ei gen baas' zijn, is historisch zo gegroeid. De allereerste specia listen werkten gewoon vanuit huis. Langzamerhand zijn ze naar de ziekenhuizen getrok ken, maar ze hebben hun zelf standigheid nooit opgegeven. Minister Hoogervorst van volksgezondheid laat in de Tweede Kamer geen gelegen heid voorbijgaan om de me disch specialisten door de man gel te halen. Hij ergert zich er dood aan dat ze aan de ene kant topverdieners zijn, maar zich aan de andere kant boven matig bezighouden met hun ei gen belangen. Zo mag de mi nister graag vertellen dat speci alisten op vrijdag vooral op de golfbaan zijn te vinden, terwijl hun patiënten op wachtlijsten staan. Met zijn plannen voor invoe ring van marktwerking in zie kenhuizen, hoopt Hoogervorst via een omweg meteen ook de machtspositie van specialisten aan te pakken. den haag/gpd - Zo'n 90.000 Nederlanders die in de buurt van een snelweg wonen, blijven nog jaren blootgesteld aan veel te vuile lucht. Het gaat om acht plaatsen waar de luchtkwaliteit ook na 2010 niet aan de Europe se normen voldoet. Daar is vol gens staatssecretaris Van Geel van milieu voorlopig weinig aan te doen. Dat blijkt uit het nationaal plan luchtkwaliteit dat hij gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Om de luchtkwaliteit te verbeteren, wil Van Geel het voordeliger maken om auto's te kopen met schonere motoren. Hij denkt onder meer aan een slooppremie voor oude, vervui lende auto's en het financieel aantrekkelijk maken een diesel auto met katalysator aan te schaffen. Auto's en industrie zijn immers de grootste lucht- vervuilers. Welke plannen worden inge voerd, wordt bekend in april van dit jaar als het kabinet de Voorjaarsnota presenteert. Daarin staat of het kabinet dit jaar financieel rondkomt. Dit voorjaar is het financieel al voordelig een roetfilter in een dieselauto te bouwen. Volgens regels van de Europese Unie moeten de lidstaten hun mensen beschermen tegen ver vuilde lucht; met name tegen fijn stof en stikstof die het ver keer en de industrie uitstoten. De EU heeft normen opgesteld die de lidstaten in 2010 moeten halen. Dat lukt Nederland op acht plekken niet: ring Rotterdam (Terbregseplein A16 en Klein- polderplein A20/A13), A16 bij Dordrecht, A2 bij Waarden burg, A12 bij Den Haag, A12 bij Utrecht en de ring Amsterdam (A9 en AIO). Van Geel hoopt voor deze plaatsen uitstel van de stikstofnorm tot 2015 te kun nen krijgen bij de EU. Nu geldt voor bepaalde plek ken, zoals het Kleinpolderplein, al een snelheidslimiet van 80 ki lometer om de vervuiling enigs zins terug te dringen. Verder wordt bekeken of de luchtkwa liteit kan verbeteren door delen van de snelweg te overkappen. Daar is pas geld voor vanaf 2011. Het is volgens van Geel bijna onmogelijk de hoeveelheid fijn stof in de lucht te beperken. De helft komt uit de natuur zelf: zout uit de zee en zand. De an dere helft komt voor het groot ste deel uit het buitenland: Bel gië en Duitsland. Volgens hem kunnen weinig EU-landen vol doen aan de norm voor fijn stof, dus gaat hij in Brussel plei ten voor een aanpassing ervan. Dat is geen verslechtering voor de gezondheid van de mensen, bezweert hij. Hij krijgt bijval van het Rijksin stituut voor de Milieuhygiëne (RIVM). Jaarlijks overlijden nu naar schatting 5000 mensen aan luchtvervuiling. Het insti tuut denkt dat uitstel tot 2015 nauwelijks meer dodelijke slachtoffers oplevert. Mensen overlijden door jarenlang vieze lucht in te ademen, dat leed is al geschied. utrecht/anp - De overheid moet islamitische scholen ver plichten een vak op te nemen waarin ze leerlingen onderwij zen over de waarden van de Nederlandse rechtsstaat. Wei geren de scholen dat, dan moet hun bekostiging gestopt kun nen worden. Dat stelt CDA- fractieleider Verhagen in zijn bijdrage aan het boek Hoe nu verder?, waarin 42 schrijvers, columnisten, wetenschappers en politici hun visie geven op de toekomst van Nederland na de moord op cineast Theo van Gogh. In een 'weerbare democratie', waarin geen plaats is voor radi calisme, is volgens Verhagen ook ruimte voor religie. Mos keeën en islamitische scholen moeten echter volgens hem dan wel de waarden van de rechtsstaat erkennen. De frac tievoorzitter vindt dat de over heid erop moet toezien dat reli gieuze instellingen zich aan de rechtsstaat 'committeren'. Vorig jaar stelde het kabinet al strengere eisen aan het onder wijs op islamitische scholen. De inspectie moet strenger gaan toezien op het bevorderen van integratie en moslimscholen moeten godsdienstonderwijs gaan geven vanuit een Neder landse invalshoek. De moslim scholen kondigden toen aan het godsdienstonderwijs meer op Nederlandse leest te gaan schoeien. den haag/gpd De lerarenka- mer vergrijst. Maar liefst veertig procent van de docenten in het voortgezet onderwijs is ouder dan 55 jaar. Overeen paar jaar gaan er enkele duizenden met pensioen en dreigt er een dra matisch lerarentekort. Voorlopig helpen 65-plussers scholen uit de brand. „Er is maar één ding belangrijk: je moet van kinderen houden." Linze Hoekstra (64) is docent wiskunde en geeft les op het Gelders Mozaïek College in Arnhem. Hij staat al veertig jaar voor de klas en wil na zijn pen sioen door blijven werken. Uit zijn mond géén geklaag over brutale, agressieve of ongedis ciplineerde leerlingen. „Het on gepolijste gedrag van leerlingen maakt ons vak juist leuk", vindt Hoekstra, die les geeft op een scholengemeenschap. Hij behoort tot een unieke groep docenten: uit liefde voor het vak doorwerken tot na de VUT of pensionering. De erva ren 'oude rotten' komen als ge roepen, want op sommige scholen is de pensioengolf al zichtbaar. Lang niet alle lege plekken kunnen worden opge vuld door jonge leerkrachten. Volgens de Algemene Onder wijsbond (AOb) is het aantal docenten dat met pensioen gaat veel groter dan het aantal studenten dat met diploma de lerarenopleiding verlaat. Naar schatting zijn dat er 5200, ter wijl er zeker 10.000 met de VUT of pensioen gaan. Voorlopig helpen gedreven 'ou de rotten' scholen uit de brand. „Op m'n 67ste werd ik gebeld door de rector. Of ik zin had om les te geven", vertelt hoogleraar klassieke talen Kleywegt. „Ik schrok wel even, het was derjig jaar geleden dat ik voor de klas had gestaan." Hij was een ge waarschuwd man: de jeugd van tegenwoordig zou veel erger zijn dan vroeger. Kleywegt: Ach, ik zie weinig verschil. De meeste leerlingen zijn aardig." Wel zijn ze veel minder gedisci plineerd, ervaart Kleywegt.Als ik vroeger zei: Jongens, ga zit ten, pak je boek en maak die opdracht, dan volgde de hele klas. Dat werkt niet meer. Vroe ger kwam je naar school om wijzer te worden, dat was de norm. Tegenwoordig is het vaak stoer om te zeggen dat je niks gedaan hebt." Kleywegt is inmiddels 72 en nog steeds beschikbaar als in valkracht. Dat scholen een be roep doen op gepensioneerden, is niet vreemd. Vooral in het voortgezet onderwijs zijn er al veel lege plekken: Bovenaan staat het tekort aan docenten klassieke talen; daarnaast zijn er veel vacatures voor leraren Duits, de exacte vakken, Neder lands en Engels. Het tekort wordt overigens niet alleen ver oorzaakt door de vergrijzing. Veel mannelijke docenten ke ren het onderwijs al voor hun 35ste de rug toe, omdsfcze te weinig verdienen. De oudere generatie geeft les totdat ze er bij neervalt. Docent klassieke talen Van Wees (70) is net twee maanden gestopt. „Ik kreeg lichamelijke ldachten. Ik heb artrose en dus veel pijn on der in mijn rug." Ruim 42 jaar heeft hij lesgegeven en hij mist de kinderen ontzettend. Even als Hoekstra en Kleywegt, had ook Van Wees geen last van een generatiekloof. Hij vindt de leerlingen zelfs leuker dan vroe ger. „Ze zijn spontaner, direc ter." Om het lang vol te houden als leerkracht, is maar één ding belangrijk, stelt Van Wees. „De nonnen zeiden vroeger tegen mij: 'Meneer, u moet van de kinderen houden'. Dat heb ik altijd gedaan."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3