Wandelende robot komt eraan GESPREK VAN DE DAG Christian Farla stunt met Formule 1 -bolid* f Vlemmix en Jomanda maken 'healing movie' Minister wil party in bunker Erg en erger Stonehenge Nieuw-Zeel zaterdag 19 februari 201 DAGELIJKS LEVEN VVFtT f) E- WIÊ O OK 6'EWoo^ MEtE-Ro 1S" GEWORPEN MENSELIJK Het beroemde Italiaanse designerpaar DOLCE GABBANA gaat uit elkaar. De 47-jarige Domenico Dolce en zijn vier jaar jongere vriend Stefano Gabbana hebben besloten hun 19-jarige relatie te beëindigen. De twee Italianen blijven wel gezamenlijk het modelabel Dolce Gabbana leiden, verklaarde Dolce tegen de Italiaanse media. De Siciliaan en zijn Milaanse vriend begonnen hun ui terst succesvolle merk in 1985. Tot de beroemdste klanten van het paar be hoort de zangeressen MADONNA en BEYONCÉ. Foto: EPA Hun werk is voor twintigers en dertigers het favoriete chatonderwerp. Ze ROD DELEN over collega's en hun baas en hebben het over hun ervaringen op het werk, blijkt uit een inventarisatie van de beheerders van internetgemeenschap Focus-in.nl. Alle uitgewisselde teksten van één dag werden opgeslagen en de onderwerpen geturfd. HET WERK was 450 keer onderwerp van discussie, op grote afstand gevolgd door seks (251 keer) en de kinderen (212). Over liefde, relaties en familie gingen de sessies veel minder vaak. De actualiteit speelt bij het chatten al helemaal een verwaarloosbare rol, viel de onderzoekers op. Op Focus-in komen dagelijks gemiddeld 10.000 mensen om te chatten. Het is een van de oudste chatboxen van Nederland. De meeste gebruikers zijn tussen 25 en 40 jaar oud. De Britse koningin Elizabeth is 'RAZEND' over de verandering van de trouwlocatie van haar zoon Charles en zijn vriendin Ca milla Parker Bowles. Dat meldde de Britse tabloid The Sun giste ren. Kroonprins Charles liet gis teren weten dat het huwelijk niet in het kasteel van Windsor, maar in het naastgelegen stadhuis is. Het kasteel had alleen met een speciale beschikking aangewe zen kunnen worden als plaats voor het burgerlijk huwelijk. ,,De koningin meen dat met een dienst in een gemeentehuis het MYSTERIE rond het koninklijk huis definitief verdwijnt", aldus een anonieme bron. De Japanse PRINSES MASAKO neemt weer deel aan het open bare leven. Begin deze week ver trok ze samen met echtgenoot kroonprins Naruhito en dochter tje Aiko naar Nagano voor een korte skivakantie. Volgende week woont ze een ijshockeywedstrijd bij de olympische spelen voor mensen met een verstandelijke handicap. Masako was van alle keizerlijke regels en plichtple gingen depressief geworden. Een gemaskerde DANSER voert in de Bul gaarse hoofdstad Sofia de 'kuker' uit. Het dansen van de kuker is een pre-christelijke traditie. De dans zou boze geesten verdrij ven. Foto: EPA Uit je dak gaan onder de grond, zon der geluidsoverlast en na afloop vei lig met de metro naar huis: Brussel lijkt de oplossing te hebben gevon den. Minister Smet van Verkeer in het Brussels regionaal gewest wil grote leegstaande bunkers onder ze ven metrostations in de Belgische hoofdstad beschikbaar stellen voor megaparty's. Jongeren- en studen tenorganisaties hebben er wel oren naar. Smet denkt dat er over twee jaar al de eerste grote feesten georganiseerd kunnen worden. Daarbij ziet hij heu se feestarrangementen voor zich, met combitickets, waarin het metro- Spurgeon God gooit nooit zijn stompjes kaars weg kaartje meteen is inbegrepen. Onder meer het station onder de prestigieu ze Brusselse Louisalaan is volgens Smet geschikt. Bij aanleg van de Brusselse metro, in de jaren zestig en zeventig, werd nog rekening gehouden met een forse uitbreiding van het aantal lijnen. Daar is het nooit van gekomen. Voor die mogelijke uitbreiding zijn onder zeven stations grote bunkers ge bouwd, waar dan later overstap plaatsen moesten komen. Die ruim ten staan al jaren leeg. Bij grote de monstraties in de Europese hoofd stad houdt de politie er extra orde troepen verborgen. De ideeën van de jonge bewindsman vallen niet overal in goede aarde. De liberale oppositie in het Brussels re gionaal parlement vindt dat Smet zich moet concentreren op 'zijn ech te taken'. Ook vrezen de liberalen dat er veel problemen kunnen ontstaan door overlast. De minister denkt echter dat de diep onder de grond gelegen bunkers juist voorkomen dat feestgedruis de straten overspoelt. Illusionist wil de Euromast wegpoetsen Illusionist Christian Farla houdt wel van snelheid. Zijn halsbreken de acts gaan vliegensvlug, zijn carrière als een speer en hij mag graag op het gaspedaal trappen. Voor een vermogen kocht hij on langs van een bekende coureur een Formule 1-bolide. In Las Ve gas, waar hij op dinsdag 22 febru ari zijn kunsten laat zien tijdens het World Magie Seminar Gala, zal hij de Ferrari voor het eerst voor het grote publiek tevoor schijn toveren. Eén keer knipperen met de ogen en je hebt 'The Switch' gemist. Nog geen anderhalve seconde duurt de verwisselact. Staat het ene moment nog Bianca (27) in de glazen kooi, voor je het weet staat daar echtgenoot Christian Farla (34) of vriendin Vanessa van Duijne (23). Het trio is onnavolg baar. Het geheim: trainen, trainen en nog eens trainen. De razendsnelle 'Switch' is een van de acts die Christian Farla en zijn twee 'vrouwen' in Las Vegas laten zien. Door het illustere duo Siegfried Roy, twee Duitsers die Illusionist Christian Farla in de bolide die hij op het World Magie Seminar Gala in Las Vegas te voorschijn gaat toveren. Achter op de auto vriendin Vanessa van Duijne (links) en echtgenote Bianca. Foto: GPD het helemaal hebben gemaakt in het mekka van het amusement, is Farla persoonlijk gevraagd voor het World Magie Seminar Gala. Tijdens dit gala worden prestigi euze awards uitgereikt: The Gol den Lion Award en Sarmoti Award. Voor beide prijzen is Christian Farla - geboren en geto gen in Rotterdam - genomineerd. De reis naar Las Vegas wordt een hele onderneming. Want hoewel de motor uit de Ferrari is gehaald, blijft het een loodzwaar object. De act met Formule 1-wagen - van een coureur wiens naam in ver band met de rechten niet mag worden genoemd - moet het hoogtepunt van de avond wor den. Nooit eerder is het een colle ga gelukt om in recordtempo een miniatuur van een racewagen (schaal 1:10) te verwisselen voor een originele bolide. „Alles is in principe mogelijk", zegt Farla. „Het hangt van het budget af of iets haalbaar is of niet." Zijn grote droom is het 'wegpoetsen' van de Euromast, zoals David Copperfield ooit het Vrijheidsbeeld bij New York op tisch liet verdwijnen. Farla: „De rechten heb ik al van Copperfield gekocht. Het wachten is nu nog op een sponsor. Want dit gaat een heel dure grap worden." Christian Farla is tegenwoordig niet makkelijk te vinden. Sinds een maandje repeteert de illusio nist in een loods in een nieuw bouwwijk in Barendrecht. Daar kan hij ongestoord stunten. „Of ik een waaghals ben? We spelen met vuur. Maar zolang je je hoofd erbij houdt, kan er niets mis gaan." Hij vraagt om een briefje van vijf euro. De portemonnee is nog niet terug in de handtas of Christian heeft er tien euro van gemaakt. Vraag niet hoe, want zelfs de meest oplettende kijker mist de truc. Ook al zit hij er met de neus bovenop. „Ik heb op deze manier een leuke bijdrage kunnen leve ren voor giro 555." Christian Farla glimlacht mysteri eus. Niets maar dan ook niets laat hij los over zijn trucs. „Zelfs mijn De wandelende robot is weer een stapje dichterbij. Aan de Techni sche Universiteit Delft loopt sinds kort Denise, de eerste tweebenige robot die zich op het platte vlak kan voortbewegen met een mini mum aan elektronica en een flesje koolzuurgas als krachtbron. Onderzoeker M. Wisse publiceert deze week met drie Amerikaanse collega's in het tijdschrift Science over Denise en haar twee Ameri kaanse zusjes. „Dit is het begin van een nieuwe stroming", zegt Wisse. „Robots kennen we nu vooral in de fabriek. Dat zijn ma chines waarbij een rood licht knippert omdat ze je kunnen ver morzelen als je er in de buurt komt." De servicerobots waarvan Denise de stammoeder kan worden, zijn in alles het tegenovergestelde van de fabrieksrobots die we kennen, uit bijvoorbeeld de auto-indu strie. De laatsten verrichten in een vaste omgeving snel, tot op de nanometer nauwkeurig en met veel kracht hun werk. Vol gens dit principe is ook Honda's mensachtige robot Asimo ge bouwd, die vorige week op de AutoRAI te bewonderen was. De ze ziet er indrukwekkend uit, maar gebruikt onmenselijk veel energie en (reken) kracht. Een robot in het huishouden moet vooral veilig zijn, zuinig met energie en in staat zich aan de omgeving aan te passen. „Een servicerobot moet niet dwars door een tafel heen gaan", zegt Wisse, die wijst op de al bestaan de stofzuigrobots, die de vloer zuigen zonder dat de eigenaar er omkijken naar heeft. Die kunnen alleen niet lopen. Denise wel. Dat zij zich op het platte vlak overeind houdt, is bij zonder. Robots konden altijd al leen van een helling aflopen: de zwaartekracht zorgde ervoor dat ze zich voortbewogen. „Tot nu toe dacht men ook altijd dat een helling nodig was. Een type als Denise werd altijd als een speel goedachtig idee beschouwd", zegt Wisse. Daar komt nog bij dat Denise heel simpel oogt, en ook eenvoudig elkaar zit, maar dat de achterliggende theorie heel inge wikkeld is. De elektronica had Wisse zelf in elkaar kunnen solderen en de 'spierkracht' waarmee de benen in beweging komen, komt uit een flesje vloeibaar koolzuur. „Dat halen we gewoon bij de slijter", zegt de onderzoeker. In het ontwerp zit een principe waarmee Denise zichzelf in even wicht kan houden. Wiskundig complex, maar aan de Delft- se robot komt geen inge wikkelde programmatuur te pas. De lichtblauwe em mer die voor Denises hoofd door moet gaan, is helemaal leeg. Denise komt aan haar naam> omdat ontwerper Jan van Frankenhuyzen begon met de knieën, in het Engels 'the knees'. Maar het geheim van Denises evenwicht zit 'm vooral in een ander gewricht: de enkels. Heel leerzaam voor de menselijke manier van voortbewegen, zegt Wisse. Want De nise en haar zusjes kopiëren zoveel mogelijk de mense lijke loop, die in essentie neer komt op een val die net op tijd opgevangen wordt. Natuurlijk is het evenwichtsor gaan voor de mens enorm be langrijk voor de stabiliteit. „Maar Denise laat zien dat we een groot deel van ons evenwicht 'gratis' krijgen", concludeert de werk tuigbouwkundige. „Het is niet zo dat een been van Denise nu een prothese zou kunnen zijn voor een mens, maar wat we van deze robot leren, kan heel nuttig zijn voor het ontwerpen van dit soort protheses." John Hermse Onderzoeker M. Wisse en zijn wandelende robot Denise. Foto: ANP Oranjefan Johan Vlemmix heeft samen met het medium Jomanda en componist Hans van Hemert een zogenaamde 'healing movie' gemaakt. De film, die mensen be wuster en positiever moet maken, beleeft volgende week vrijdag zijn première in het Rembrandt Thea ter in Eindhoven. Het idee voor de film ontstond bij Vlemmix tijdens het maken van een documentaire over Jomanda. Van Hemert had nog muziek lig gen die volgens de componist zelf perfect bij Jomanda's stem paste. Vlemmix zorgde voor de natuur beelden, die hij opnam in Frank rijk en Nederland. Jomanda sprak vervolgens teksten in. De officiële titel van de film luidt Geloof, hoop en liefde, maar Vlemmix spreekt liever van Jo manda, the movie. Het medium spreekt op de band over zes bele vingen: liefde, angst, incest, ge- loof-hoop-liefde, eigenwaarde en de wereld. De teksten moeten een bewustwordingsproces in gang zetten en voor een positief gevoel zorgen bij de kijker. „Dat gebeurt via mijn stem, ik hoef daarvoor niet fysiek aanwezig te zijn", al dus Jomanda. Het medium, dat voorheen in Tiel en tegenwoordig in Valkenburg zetelt, heeft de effecten van haar stem naar eigen zeggen gemerkt toen ze bij de radio werkte. „In die negen jaar bij Noordzee FM heb ik legio reacties gehad van luisteraars die baat hadden bij mijn programma. Ik heb via de ra dio wonderen in de huiskamer verricht en hoop dat dat nu ook weer gaat gebeuren." Vlemmix, naar eigen zeggen een nuchter type, is er intussen van overtuigd dat het kijken naar de film mensen kan helpen. „Ik ben zelf hyperactief en als ik naar de film kijk, word ik rustig. Dat zegt toch wel wat?" Het is nog niet bekend of de film in de bioscopen gaat draaien. Hij verschijnt volgende week in elk geval op DVD. anp Allemaal ellende in Peyton Place. Zal wel met mijn leeftijd te maken hebben. Ik ben tweeën zestig en om me heen is het ziek of onderweg. Oude schoolvriend van me, ik ken hem al vijf tig jaar: darmkanker. De chemotherapie slaat gelukkig goed aan, maar toch. Andere kame raad: kanker aan de slokdarm. Is geopereerd, gelukkig geen uitzaaiingen. Maar even zo goed. In Zwitserland, ik was er op bezoek bij mijn zus, zag ik oude vrienden. De een liep met een gloednieuwe hartklep, de ander stond op het punt er een te krijgen. Allemaal jongens, nee geen meisjes, van mijn leeftijd. Allemaal net gepensioneerd en op het punt om al dan niet met echtgenote mooie reisjes te maken. Wat een doffe ellende toch. Mijn favoriete neef: aanval len van angina pectoris. Ze hebben allerlei proeven met hem gedaan. Slagaders bekeken, hart, darmen maag. Bleek het te liggen aan een adertje dat ergens gesprongen was waardoor er te weinig zuurstof in zijn bloed zat. Werd opge lapt, hoeft niet geopereerd, een meevaller. Maar even zo goed hebben we een week in de rats gezeten met zijn allen. Zelf moet ik begin maart in Haarlem op con trole bij de cardioloog, de strenge Van Vlies. Hoop maar dat hij me in orde bevindt. Ik voel me goed, maar die medische penoze weet het nu eenmaal altijd beter. De ene keer zijn ze niet tevreden over dit, dan weer over dat. Altijd wat met die mensen. Buurman van me ging alleen voor controle naar het gasthuis en tivee maan den later... Laat ik ophouden. Wij ouderen - zijn we inmiddels onder elkaar? - kennen alle maal van die verhalen. Broer, oom, vriend, ou de vader, allemaal nog kras, maar onlangs, out of the blue enz. En dan nu in onze serie verhalen voor in de familie weet niet hoe het \vj Hoe vaak ze ook proberen 1 te horen, ik zal nooit mijn n voorbij praten." Diezelfde! roepscode heeft zijn person zichzelf opgelegd. In samenwerking met De El heeft Farla onlangs een tovi ontwikkeld die door de Ne( landse Magische Unie is uil pen tot de beste in zijn sooi „Voor goochelen haal ik mj neus niet op. Zonder kleine is er geen grote illusie", filoi Christian. Het begrip 'opti^ drog' wenst hij niet te gebnj „Het is een vorm van enten ment." In het najaar start zijn eersi avondvullende theatertour Nederland, met een hoofd de Ferrari. Ervaring deed h De Efteling, op bedrijfsfees bij 'The DinnerShow of the turies' in het Mediapark in sum. De afgelopen twee ja hij meer dan tweeduizend Als op een vliegend tapijt ik iedere dag van Kaatsheu naar Hilversum." Aan een ontkwam hij niet altijd. Ho hij de bekeuringen met he ste gemak kan laten verdw zal hij ze toch echt moeter len. Want de verkeerspolit niet in die trucjes. Dijlan van Vlimmeren Het land dat een kerkje u 1920 al als 'historisch' be heeft nu een heus 'moni uit 2300 voor Christus. Ii Nieuw Zeelandse Wairar staat sinds kort een twee Stonehenge: Stonehenge tearoa genoemd, naar de rinaam van het land. Gel rend ook al als 'Kiwi Stoi ge' of 'Stonehenge Dowr der' bestempeld. Het nieuwe park stenen exacte replica van de pre rische kring opstaande s bij Amesbury in Engelan waar jaarlijks zo'n 800.01 zoekers op af komen. St( henge Aotearoa is een as misch wetenschapspark worden. Er is ruim drie j aan gewerkt, onder leidi het Phoenix Astronomie ciety en met de hulp van derden vrijwilligers. De 24 pilaren van Stonel in Wairarapa zijn zo nee dat ze onder de sterrenh van het zuidelijk halfron sen'. Ze hebben bovendi afzonderlijk een directe toegewezen gekregen m ren die in de cultuur vai Maori - de oorspronkeli woners van Nieuw-Zeeli een belangrijke rol spele is een relatie gelegd tuss Èuropese cultuur en die regio van de Stille Zuidz Nieuw-Zeeland hoopt n! park de belangstelling v name jongeren voor wel schap, geschiedenis en 1 tureel erfgoed te wekkei Sceptici in Nieuw-Zeela zen dat Kiwi Stoneheng zo'n 200.000 euro heeft vooral nepdruïden en '1 ze zonaanbidders' zal ti1 Het sterrenkundig instit vindt dat prima, zolang mensen op af komen di willen leren over de stei mei. Wetenschappers z overigens nog niet over Stonehenge, en andere kringen in Europa, vooi ceremoniële functie ha< een astronomische (kal functie. Het Engelse Stoneheng dergaat sinds 2002 een tie. Dat wil zeggen dat tuur en het wegennet r< stenenkring worden op knapt. Een commissie 1 Britse parlement bestei de omgeving van Stone eerder als 'een national schande', gpd wachtkamer het 'het kan altijd nog erger'-ver haal. We waren op bezoek bij een collega juist toen zijn werkster, ze komt uit Portugal, over haar vader vertelde. De arme man heeft keelkanker. Wordt binnenkort ge opereerd. De specialist heeft goede hoop dat het allemaal in orde komt met de patiënt. Er komen allerlei slangen door M zijn keel en de oude Portugees mag al- m dus de werkster, drie weken geen 9 1. woord zeggen. „Dat heeft mijn vader ook .r gehad", zei mijn vrouw bemoedigend, „dan geven ze je zo'n leitje dat je in- en uit kunt schuiven. Dat communiceert j goed hoor. „Dat is het hem nu juist", zei de werkster, L „mijn vader is analfabeet. Genoeg voor vandaag? Ok, genoeg voor vandaag.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2