Nieuwsmonitor neemt media onder loep MEDIA lysterie Fidel niet echt ontrafeld Jl' Zoeken naar de Grootmeester 'Internet beconcurreert krant niet altijd' Onechte Oranjes bestaan soms echt Prijzen voor regiozenders naar camjo's irdon, Joling Froger bij RTL iisuM - RTL4 komt vanaf april met een reality-serie de zangers Gordon, Gerard gen Rene Froger. Die ge zamenlijk een concert op iei in de Amsterdam ArenA, un voorbereidingen daar- zijn bij de commerciële Ier te zien. De naam van irogramma is nog niet be- evenals het aantal afleve- n. Een woordvoerder van spreekt niet over een rea- oap, omdat zo'n program- e nadruk legt op het privé- van sterren. Deze serie et wel en wee rond het van de artiesten zien. ija Jess doet nptation Island ksum - Actrice Tanja Jess le vierde editie van het Ve- a-televisieprogramma itation Island presenteren. Jess is onder meer be- van rollen in de soaps Tijden Slechte Tijden, rvveg naar Morgen en Verder is de stem van ekend van veel tv-recla- Jwee keer ging ze uit de ivoor het mannenblad oy. Jess presenteert het ;amma samen met de Bel- Hans Otten, die eerder le Belgische tv Het Blok nteerde. Volgende week n de opnames van Temp- Island.op het Thaise ei- 'huket. Vanaf april zijn de ringen op televisie te zien. mten in zee verzekeraar arden - De Noordelijke d Combinatie (NDC), irvan de Leeuwarder it en het Dagblad van het ;n, probeert door een sa cking met verzekeraar de huidige abonnees houden. De in totaal abonnees van beide kunnen op de premie gen verschillenden scha- ekeringen 10 tot en met cent korting bij Meeüs zaterdag ig februari 2005 De media worden vanaf 1 maart perma nent onder de loep genomen door de Nederlandse Nieuwsmonitor. Niet om een beschuldigend vingertje te heffen, maar om ze een spiegel voor te houden. door Bart van Zoelen Amsterdam - Steeds vaker is de be richtgeving in de media aan kritiek on derhevig. .Journalistieke principes en taakopvattingen worden (noodzakelij kerwijs) steeds explicieter afgewogen tegen het voldoen aan 'de' vraag", schreef de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) eerder deze maand nog. Maar ook politici la ten - niet zelden uit de losse pols - hun ergernis de vrije loop over de media die elkaar napraten, onzorgvuldig, be vooroordeeld of anderszins tendenti eus zijn. „De kritiek op de media steekt steeds frequenter en heftiger van toon de kop op", weten Otto Scholten en Nel Ruig- rok, die namens het Persinstituut van de Universiteit van Amsterdam op 1 maart beginnen met de Nederlandse Nieuwsmonitor. Zeker sinds Pim For- tuyn er een sport van leek te maken om journalisten in de hoek te zetten als slippendragers van de macht, zijn de media het mikpunt geworden. Te gelijkertijd lijkt de ene hype de andere op te volgen. Zo heeft Scholten vorig jaar verschei dene malen zijn handen voelen jeu ken. Het aftreden van Rob Oudkerk als wethouder, de gewelddadige dood van conrector Hans van Wieren van het Haagse Terra College en de doodgere den tasjesdief in Amsterdam Oost wer den stuk voor stuk uitbundig belicht door de media, met haastige spoed en zonder kennis van alle feiten. Over hy pes spreken ze liever niet, omdat dat een afwijzend oordeel in zich draagt, maar de berichtgeving rond dergelijke gebeurtenissen wordt het onderwerp van onderzoek voor Scholten en Ruig- rok. „Wie heeft wat, waarover en in welke termen bericht", omschrijven ze kort weg als het onderzoeksdoel waarvoor 11^4 h l W fM- Overste Karremans (midden) proost met generaal Mladic (links) in Srebrenica. De media speelden een rol in het ontstaan van het drama in de Bosnische plaats, door de publieke opinie te beïnvloeden, stellen de onderzoekers. Foto: ANP/Archief ze de landelijke en regionale dagbla den en de belangrijkste nieuwspro gramma's op televisie nauwgezet gaan volgen. Eerder verrichten Scholten en Ruigrok een vergelijkbaar onderzoek in het kader van het Niod-rapport over de val van de enclave Srebrenica. Bij het NIOD was de indruk gegroeid dat de publieke opinie van betekenis was geweest bij de beslissing om een Ne derlands bataljon naar Bosnië te zen den. Na het onderzoek van het Persinsti tuut kon het NIOD concluderen dat in de berichtgeving de nadruk had gele gen op opvattingen in plaats van fei ten, en dat emoties de overhand kre gen ten koste van analyses. De beelden uit het kamp bij Omarska zorgden voor een keerpunt, stelden Ruigrok en Scholten vast. Daarvóór wisten de me dia niet goed wat te denken van het conflict, daarna werden het gebeurde beschreven in termen van 'deporta ties', concentratiekampen en etnische zuiveringen met alle associaties met WOU van dien. De verontwaardiging over de brood magere man achter het prikkeldraad zorgde voor een stroom aan berichten die alleen overtroffen werd in de pe riode na de val van de enclave. Niets doen kan niet meer, was de teneur. Maar uit een ander voorbeeld blijkt dat niet altijd de media alleen blaam treft. Een vierdelig interview met het nichtje van koningin Beatrix werd be gin 2003 opgeblazen tot Margarita-ga- te, zo lijkt het met een blik terug in de tijd. Maar in een artikel in het tijdschrift Comma beargumenteerde Scholten in 2003 met behulp van statistieken dat de publicaties in HP/De Tijd alleen voor de journalistiek weinig reden tot opwinding waren. Pas toen premier Balkenende drie weken later een bij zondere persconferentie belegde, kwam de stroom aan berichtgeving goed op gang. „Toen werden de ge beurtenissen belangrijker gemaakt dan ze waren voor de journalistiek." Toen tot overmaat van ramp bleek dat zijn verklaring meer vragen opriep dan er beantwoord werden, liep het aantal berichten over Margarita op tot wel drie tot vier keer zo veel als in de we ken daarvoor. „Eigenlijk zou je het Balkenende-gate moeten noemen", zegt Scholten. Dergelijke spraakmakende affaires, die gedurende korte tijd veel aandacht voor zich opeisen, lenen zich uitste kend voor de zogeheten Event Moni tor. Daarbij wordt de berichtgeving nog gedetailleerder ontleed, namelijk tot op zinsniveau. Zo kan bijvoorbeeld zichtbaar worden of het oordeel over het functioneren van Rob Oudkerk na zijn aftreden als wethouder positiever dan wel negatiever is geworden. En dan is er nog de Issue Monitor waarin enkele belangrijke maatschap pelijke thema's langdurig worden ge volgd. Bijvoorbeeld omdat verwacht wordt dat ze gedurende lange tijd een rol zullen spelen in het publieke debat. Want waar ging het debat na de dood van Van Wieren eigenlijk over? Was dit de consequentie van een falend inte gratiebeleid, de deerniswekkende toe stand van het vmbo of betrof het 'slechts' een ontspoorde jongere? Zijn alledrie deze gezichtspunten in gelijke mate aan de orde gekomen in de ver schillende media? Of heeft een van de drie de boventoon gevoerd? Doel is niet om een schuldige aan te wijzen, maar om empirisch materiaal te vergaren dat kan worden gebruikt 'voor reflectie en discussie over de kwaliteit van journalistiek werk'. Het onderzoek wordt dan ook betaald door onder meer het Bedrijfsfonds voor de Pers, de Nederlandse Dagblad Pers en de journalistenvakbond NVJ. Gehoopt wordt op zelfregulering door de jour nalistiek. „Al zorgt het maar voor iets meer nuchterheid op de momenten dat iedereen achter elkaar aanlooptö, zegt Scholten. „Maar we bieden het de samenleving aan. Het is niet aan ons wat die er verder mee doet." haarlem - Radio Noord-Hol land krijgt donderdag een NL- Award voor een reportage van Laura Kors over de vondst van een verdacht pakketje in Haar lem. De NL Awards zijn onder scheidingen voor de beste re gionale radio- en tv-program- ma's. Het Haarlemse onder werp won in de categorie radio nieuws. In het genre achter grond won Radio Oost met een verhaal over mensen die elkaar zestig jaar na de oorlog weer treffen. In het genre varia ein digden Radio Rijnmond en Omroep Brabant allebei op de eerste plaats. Opvallend bij de tv-inzendin- gen was dat vaak camerajour nalisten, zogenoemde 'cam jo's', aan het langste eind trok ken. Dat zijn journalisten die hun onderwerp zelf filmen en dus geen gebruik maken van een cameraploeg. Volgens de jury levert zo'n werkwijze brutale reportages op en daarom juicht het keurkorps camjo's toe. In de categorie tv- nieuws won TV Rijnmond met een reportage over de Rotter damse wijk Spangen. Een bij drage van TV Gelderland over de moord op Maja Bradaric won in het genre tv-achter- grond. TV Rijnmond won op nieuw in de categorie sport met een verhaal over wielrensters Leontien van Moorsel, terwijl TV Noord scoorde in de rubriek varia met een reportage over passies van Groningers. De jury beoordeelde 73 inzen dingen. Juryvoorzitter Henk ten Oever: „De regionale omroepen dur ven het aan zich kritisch te la ten beoordelen. Als je die durf en tegelijkertijd kwetsbaarheid toont, dan streef je naar een voortuderende opmaat naar betere kwaliteit". Nieuw VARA-programma voorlopige opvolger Lagerhuis - Wie is de Groot- r onder de burgemees- ob Cohen van Amster- beste in zijn vak, of is laagse burgervader :etman? Is Gerd Leers astricht een gevaarlijke of troeft toch Ivo Óp- ran Rotterdam zijn col- alle fronten af? itel binnen te slepen de burgemeesters in het VARA-programma De eesters met Paul Witte- een zware proeve van teid af te leggen. Van- ïeemt Cohen het op te- lan, volgende week Leers en Opstelten om een plek in de finale. De kandidaten worden getest op vakkennis, door Witteman onderworpen aan een kruisver hoor en beoordeeld op een praktijktest in 'de meester proef. Supporters nemen het op voor hün kandidaat, die tot slot nog een hachelijke proef moet afleggen: een 'judaskus' uitdelen aan de gevreesde op ponent. De Grootmeesters is niet zo maar een simpel spelletje, aldus bedenker Marcel van Dam. „Het idee is eigenlijk geboren in het verlengde van de Achter kant van het gelijk, waarin ik vertegenwoordigers van een be paalde beroepsgroep confron teerde met ethische dilemma's. Ik heb me daarbij nog wel eens verbaasd over hoe weinig je als buitenstaander vaak van een vakgebied af weet. Voor men sen die ergens heel goed in zijn is dat frustrerend." In de negendelige serie - na de burgemeesters volgen nog plas tisch chirurgen en advocaten - ligt de nadruk op inhoudelijk vakmanschap, betoogt Van Dam. „Natuurlijk beseffen we dat er een tv-wet is die zegt: hoe serieuzer het onderwerp, hoe geringer het aantal kijkers. Maar persoonlijk erger ik me er nogal aan dat tegenwoordig vaak alleen nog de buitenkant wordt gezien en gehoord. Waar het écht om draait, de inhoud, krijgt nauwelijks aandacht." Witteman: „We hebben een programmavorm gekozen die hopelijk zoveel mogelijk kijkers aantrekt, maar doen geen con cessies aan de inhoud. De kandidaten voor de titel Grootmeester zijn genomineerd door hun collega's. Een vakjury en de kijkers beslissen wie uit eindelijk wordt uitgeroepen tot beste in zijn vak. De Groot meesters dient voorlopig als opvolger van Het Lagerhuis. VARA, Nederland 3, 21 uur Staatssecretaris: Uitgever zou verliesgevend dagblad moeten steunen iam - Het mysterie van eldwijd icoon ontra- kondigt National Geo- Ihannel de documen- :o aan. In de film leven van de Cubaan- ir belicht door voor- itanders. Verder veel beelden van koene ijders in de jungle, teerde Cubaanse kin- staatsscholen, en fingen tussen Castro en ':e staatshoofden, ïppige details over zijn ijke leven betreft komt er - tegen de belofte in af. Logisch, vindt Cas- ge dochter Alina Fer- [49), die ook in de film i. „Castro houdt zijn [en extreem gescheiden openbare leven", zegt |t haar huidige woon - jiami. „Hij treedt be- buiten als de solitaire itend tegen de Grote "Tie maakt je men- kwetsbaar. Hij wil te als einzelganger. De ibanen weten niet ij al tientallen jaren is en zeven zonen is, zoals ze in 1997 in een boek over haar loren uit de verhou- :n Castro en Natalia Destijds zat Castro, :n jonge revolutio- itend tegen het regime i, in de gevangenis, itro als Revuelta was l. De affaire leidde tot jding voor beiden. Hun de vervolgens vele lefde het paar nooit lezocht ons heel veel. leel klein was, was hij r veel gevoel voor hu- Jr werd dat steeds p kreeg ooit een pop ien beeltenis van ompleet met leger- Maar verder kregen :adeautjes, hadden Feestjes. Toen ik ouder g het steeds moeiza- b negeerde hij me. Hij Alina Fernandez, Fidel Castro's enige dochter. Foto: GPD/PR wist gewoonweg niet hoe hij met een dochter moest om gaan. Gesprekken met hem wa ren niet mogelijk, hij probeerde me altijd te overtuigen van zijn eigen mening." Het feit dat Castro haar vader was, ging de jonge Alina niet in de koude kleren zitten. „Ieder een was nieuwsgierig naar me, iedereen verwachtte van me dat ik een soort kopie van De Lei der was. Op school moest ik speechen, de slimste zijn. Men was bang voor me. Ik voelde me nooit op mijn gemak, kon zelf nooit over mijn eigen leven beslissen. Daarbij kwam ik er langzaam achter dat het leven in Cuba verrot was, je was ge heel rechtenloos. Al met al wist ik al vroeg dat ik weg wilde uit Cuba. Ik raakte nooit gewend aan het leven daar." Ze werd dissidente, proteste rend tegen het regime van haar eigen vader. Privileges had ze bepaald niet, al voorkwam haar status vermoedelijk wel dat ze in de gevangenis belandde. Castro gaf haar evenmin toe stemming te vertrekken. In 1993 besloot Fernandez alsnog te vluchten. „Mijn 16-jarige dochter zat thuis omdat de school dicht was. De economie stortte in elkaar, de electriciteit viel voortdurend uit, we had den niets te eten. Een zwaar en surrealistisch leven: krankzin nig. Een kwestie van maar zien dat je in leven bleef. Ik wist: voor haar moet ik vertrekken." Vermomd als Spaanse toeriste wist ze weg te komen. Korte tijd daarna kreeg ook Castro's kleindochter toestemming het land te verlaten. Moeder Nata lia, die ooit al haar spaargeld en haar kostbare juwelen aan Cas tro gaf voor de Goede Zaak, bleef in Cuba. Fernandez en haar dochter wonen nu in Mia mi, waar ze het gevarieerde ra dioprogramma Simplemente Alina presenteert, gericht op de omvangrijke Cubaanse ge meenschap. Via de radio krijgt de bannelinge de kans haar kri tiek op het Cubaanse bewind te uiten. Ze voelt zich een van de vele slachtoffers van de dictator, en wijt haar depressies, vier mis lukte huwelijken en de inmid dels overwonnen ziekte ano rexia aan haar bizarre jeugd. „Het gaat nu een stuk beter, stapje voor stapje. Ik heb ook de stellige hoop dat het goed komt in Cuba. In dat geval zal ik niet de eerste zijn die weer in het vliegtuig terug zit, maar het zou mooi zijn weer eens terug te keren. Het is een regime dat draait om één man, wie weet dus wat er gebeurt als hij sterft." Monique Brandt Castro: zondagavond 21.00 uur tot 23 uur, National Geographic Channel door John Oomkes haarlem - Regionale dagbladen komen er bekaaid af in het re cente adviesrapport dat de We tenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) heeft opgesteld over het medialand schap. Verantwoordelijk staats secretaris Medy van der Laan (D66; mediabeleid) zegt wèl heel veel aandacht aan het wel en wee van 'uw krantje' te be steden; ook al leest ze de regio nale krant (De Stentor) in haar woonplaats Apeldoorn zelf niet. De staatssecretaris was gister middag op werkbezoek bij de hoofdredactie van het Haar lems Dagblad. Van der Laan nam er kennis van een internet project dat met veel succes draait in delen van het stads deel Haarlem-Oost. Het betreft een internetkrant voor en door bewoners van achterstandswij ken, waarbij professionele ver slaggevers helpen bij het ver werken van informatie. Volgens Van der Laan laat dit buurtgebonden project zien dat het internet niet alleen een concurrent voor de bestaande, gedrukte media hoeft te zijn. „Een heel leuke ontwikkeling. Ik ben aangenaam verrast. Ik hoop dat het lukt wegen te vin den om dit soort initiatieven Staatssecretaris Medy van der Laan op bezoek bij Haarlems Dagblad. Foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer rendabel te krijgen. De distribu- tiekosten zijn in elk geval laag." De staatssecretaris deelt niet de kwalificatie dat de krant een postkoets is, zoals opsteller Wim van der Donk van het WRR-rapport zou hebben ge zegd. Van der Laan: „Ik heb steeds benadrukt dat de functie van regionale informatievoor ziening in een democratie cru ciaal is. Die mag niet ontbre ken. Dat is overigens ook de re den dat de overheid de regiona le publieke omroep financiert." De staatssecretaris wil kunnen beoordelen of de consument zich eenzijdig laat informeren in het huidige medialandschap- „Natuurlijk kan de consument heel het internet afstruinen en daar zijn informatie halen om een goedgeïnformeerde kriti sche burger te worden. Maar doet ie het ook? Als een kijker 's ochtend alleen de koppen van De Telegraaf snelt, dan even Teletekst scant om het nieuws te volgen en 's avond alleen naar Hart van Nederland van SBS 6 kijkt, dan is de beleving van die burger anders dan bij iemand die daarnaast nog naar Het Journaal kijkt en de NRC leest." „Het enige wat ik niet wil is dat de consument veel te eenzijdig wordt geïnformeerd. Dat is mijn punt en dat wil ik onder zoeken. Als De Telegraaf en SBS 6 een alliantie in de informatie nieuwsvoorziening aangaan, dan wordt de kans dat die bur ger zich kritisch en mondig kan laten informeren, steeds klei ner. Regionale kranten merken dat de oplagen teruglopen en de in formatievoorziening daar rechtstreeks onder lijdt. Van der Laan: „Dat vind ik ook zorgelijk. Ik kan die ontwikkeling niet te genhouden. Op schrift komt die regionale nieuwsvoorziening überhaupt in het gedrang. Dat zou ik heel erg vinden. Boven dien: als regionale kranten sa menwerken in hun landelijke en internationale nieuwsvoor ziening, dan treedt ook daar verschraling op. Maar ik kan niet collectief staatssteun ge ven. Een groot krantenconcern kan er ook voor kiezen een niet renderende titel in de lucht te houden. Vanuit de opvatting: dit is maatschappelijk verant woord ondernemen." BIJ DE KAPPER Onwettige kinderen van ons vorsten huis; ze blijven voer voor de bladen. PETER R. DE VRIES windt zich in Must op over het feit dat wijlen PRINS BERNHARD er in de publieke opinie nog steeds zo goed van af komt. „En dat is toch merkwaardig, want de Prins heeft gedrag vertoond waarin het gros van de Nederlan ders in eigen kring bepaald niet zo tolerant is en helemaal niet zo vergevingsgezind." DE VRIES vindt het vooral verwerpelijk, dat de Prins op zijn 56ste een verhouding kreeg met een 19-jarig meisje, bij wie hij niet veel later ALEXIA verwekte. „Zijn gedrag, als machtige vijftiger, grenst moreel gezien aan pedofilie en neigt naar seksueel misbruik." Ook weekblad Privé duikt dieper in de ro mantische escapades van de Prins. Had BERNHARD nog meer dochters dan de zes die nu bekend zijn? De in 1994 overleden naaldkunstenares CÉCILE DREESMANN had een 'bijzondere band' met de Prins. Ze zou er meermalen op hebben gezinspeeld dat ook zij een dochter van hem had gekre gen. Maar wie hoofdredacteur EVERT SAN- TEGOEDS ook aan de tand voelde over de ze dochter, niemand komt ook maar met een spatje bewijs op de proppen. Mocht dat er al zijn, dan verplicht Privé zijn lezers om volgende week weer een exem plaar te kopen. De thriller met 'de gehei men van CÉCILE DREESMANN' krijgt een vervolg: 'Heeft BEATRIX nog een derde halfzusje?' Waarom heeft Privé eigenlijk de ze week als enige van de roddelbladen niet Prins Bemhard was niet heilig, stelt het blad Must. Foto: Reuters/Jerry Lampen hét verhaal plus de foto's van die echte on echte Oranje, CARLOS KLYNSTRA? CARLOS, die sprekend lijkt op de gelijkna mige prins, verscheen plotseling aan de hand van zijn moeder BRIGITTE in LECH. Inderdaad, het wintersportoord waar op dat moment ook het gros van het koninklijk huis verkeerde. De 'ex-minnares' van PRINS CARLOS en haar zoontje zouden in hetzelfde hotel als de Oranjes hebben gelo geerd. Interessant, hoe de bladen met dit feit omgaan. Party: 'Pest ex-liefje Oranjes?' Volgens dit blad veroorzaakte de verschijning van 'het bastaardprinsje' voor een lichte paniek. De RVD zou zelfs aan een van de vele aanwezi ge fotografen om een plaatje van de twee hebben gevraagd. Op die manier *lst men in elk geval hoe BRIGITTE en CARLOS JR. er uit zagen. Weekend en Story spreken ook van 'consternatie', hoewel deze bladen toe geven in het duister te tasten over de vraag of het tweetal verwacht, dan wel onuitge nodigd in Lech was. Gelukkig viel er meer te zien in het plaatsje: de familie FROGER en ESTELLE GULLIT plus kinderen gaven acte de présence. Manlief RUUD bleef ach ter bij zijn Feyenoord. 'Maar gelukkig gaf hij maar wat graag zijn creditcard mee', zo meldt Story. Of RUUDs collega CO ADRIAANSE ook zo makkelijk zijn creditcard meegeeft, is maar de vraag. Privé meldt dat de voetbalwereld is 'ge schokt' door de scheiding van CO en zijn JOKE. De trainer zou nu iets hebben met een schaatsregisseuse van de NOS. Ook zo benieuwd wanneer de voetbalrechten te rugkeren bij Studio Sport? Martin Ruesink

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 29