KUNST CULTUUR George Michael geeft bleek festival glamour Jde stelling! Men2B: nu een hype, dus nu profiteren Geslaagd Night of the Proms Trudy Labij: verbijsterend gebrek aan subtiliteit HDC 941 Perels (rechts) in de serie Foto: ANP/Kippa ur Perels i O) overleden c - Acteur Martin Perels, geworden van de televi- Q Q in de jaren ze is maandag overleden, peelde de rol van Wil- ant in de goedbekeken trie. Hij is 44 jaar gewor- schrijvers lis Veel biografieën op Berlijns filmfestival door Henk Maurits Berlijn - Berlijn in de winter is een stuk minder aantrekkelijk dan Cannes in het voorjaar. Vandaar dat het filmfestival van Berlijn altijd erg zijn best moet doen om grote sterren naar de rode loper op het Mariene Dietrichplatz in Berlijn te lok ken. En dus is men erg blij met pop ster George Michael, die met zijn komst het tot dusver bleke festival wat glamour geeft. Hij is in Berlijn voor de première van de film 'George Michael: A Dif ferent Story', een documentaire over hemzelf. De film over George Michael past in het rijtje 'biopics' dat deze week in Berlijn te zien is. Zoveel dat je bijna van een trend kunt spreken. Terwijl in de Nederlandse bioscopen Ray Charles weer te horen is in de film 'Ray', kwam in Berlijn de zanger Bobby Darin tot leven in de film 'Beyond the Sea'. Het is de tweede film van acteur Kevin Spacey (American Beauty), die zelf naar Berlijn was gekomen om zijn film te presenteren. Hij deed niet alleen de regie van deze filmbiografie over de po pulaire Amerikaanse popzanger uit de jaren zestig, maar speel de en zong ook zelf de songs van Bobby Darin na. Een andere opmerkelijke film biografie in het hoofdprogram ma van het festival is 'Le pro- meneur du Champs de Mars', over de laatste maanden uit het leven van de voormalige Franse president Francois Mitterrand, prachtig neergezet door Michel Bouquet. Een film waarin Mit- terand, samen met een journa list die een boek over hem schrijft, terugkijkt op zijn bewo gen leven in de Franse politiek. En dan was er ook nog een 'biopic' van regisseur Christop her Buchholz over zijn vader Horst Buchholz. Het bijzondere is dat Horst Buchholz, een po pulaire Duitse acteur die vorig jaar overleed, jarenlang de schijn ophield heteroseksueel te zijn, tot hij op zijn vijftigste uit de kast kwam en zijn gezin verliet. En daarmee zijn we er nog niet met de Neue Welle aan filmbio grafieën. Op het programma stond ook nog 'Solzne', (de zon), de nieuwe film van Alek- sander Sokurov, die na portret ten van Hitler en Lenin nu een film heeft gemaakt over Hirohi- to, de keizer uit het land van de rijzende zon. De slotfilm van de Berlinale is gewijd aan de beroemde Ame rikaanse seksuoloog Alfred Kin- sey. Net als Buchholz was Kin- sey biseksueel, maar iemand die dat absoluut niet onder stoelen of banken stak. Hij was getrouwd, had drie kinderen, maar leidde daarnaast jaren lang een kleurrijk dubbelleven. Met grote ogen werd in Berlijn ook uitgekeken naar 'Das Goebbels Experiment', een filmbiografie over de propagan- daminister van de nazi's. De documentaire van Lutz Hach- meister is gebaseerd op de dag boeken die Goebbels jarenlang bijhield. Vijfentwintig delen, bijna ze venduizend pagina's, samenge vat in een filmscript van 35 bladzijden. Dat geeft al aan dat de filmmaker met zevenmijls laarzen door de geschiedenis is gesprongen en veel heeft moe ten schrappen. Wat overblijft, is een boeiende documentaire over de man die met zijn pro pagandamachine de oorlog en de führer aan het volk wist te verkopen. muziek recensie Susanne Lammers Concert: Night of the Proms - 30 jaar K &0 Oegstgeest Met medewerking van het Juniorenorkest en Koperensemble, het Rijnlands Schoolorkest en de Basic Big Band. Gehoord: 18/2, Rijnlands Lyceum, Oegstgeest K&O Oegstgeest bestaat 30 jaar, en dat werd gevierd met een Night of the Proms. Niet door prestigieus uit te pakken met dure namen, maar door het ei gen jonge talent ruim baan te geven. Het Juniorenorkest van het Jeugd Symfonieorkest Rijn streek, waarvan de leden tussen de tien en de zestien jaar zijn, begint met het eerste deel van de Kleine Nachtmusik van Mo zart. Dat klinkt eerst nog een beetje onwennig, maar het wordt onmiskenbaar Mozart. Beter thuis voelen ze zich ech ter bij het modernere Aborigi nal Rituals, in een wat stoerder tempo en een Oosters sfeertje, en de Hectic Ouverture, dat be paald wordt door een ritmisch patroontje, dat van alle kanten tegen het licht gehouden wordt. De strijkers blijken dan over schwung en vitaliteit te be schikken, en de blazers houden de spanning er mooi in. Het Rijnlands Schoolorkest - leerlingen en docenten - gooit het over een andere boeg: de hoogtepunten uit 'Saturday Night Fever' klinken weliswaar net niet helemaal strak genoeg, maar wel heel aanstekelijk. Drie heren met kopstem en vol doende bravoure, helaas zon der de bijbehorende pasjes en poses, voeren het discofeest aan, dat begint met 'Stayin' ali ve' en eindigt met 'You should be dancing'. Het orkest bewijst bovendien en passant dat er onvermoed veel funk in deze oude discoklassiekers zit. De Basic Big Band van de mu ziekschool van Leiden e.o. valt eerder in de leeftijdscategorie oudere jongeren, en het reper toire klinkt ook wat bedaagder. Ze beginnen met Swing, proe ven dan aan Latin en eindigen met Stevie Wonders funky 'Don't you worry 'bout a thing', alles tamelijk rechttoe, rechtaan gespeeld met veel ruimte voor soli. De klank is niet altijd even helder, de arrangementen van de Latin-nummers lijden bij voorbeeld onder te veel drukte. Soms klinkt de band een beetje te log, maar elk bandlid kan zijn of haar kunnen in de solo's la ten zien, en dat geeft toch lucht aan de nummers. Het kortst en het krachtigst speelt het piepjonge koper kwartet van het Jeugdsymfo- nieorkest. Ogenschijnlijk sim pele oude jazz - rags, charleston en dixie - voelen ze haarfijn aan en spelen ze met souplesse en een ongelooflijk swingende swing. Ze kunnen lekker schet teren, maar ook ragdunne lijn tjes maken op hun gestopte trompetjes. Ze kunne^Kstig vertragen en versnellen en beeldschoon samenklinken. Maar vooral kunnen ze accen ten leggen en melodietjes uit lichten. Zodat die oude muziek 'alive and kicking' blijkt. Een corrigerende tik verbieden is belachelijk. Ceef uw mening www.leidschdagblad.nl George Michael in Berlijn voor de première van een documentaire over hemzelf. Foto: EPA/Peer Grimm gen - Met dichter Gerrit naar Portugal of met er Rosita Steenbeek me. Athena's Boekhan- ironingen organiseert reizen waarbij samen auteur een bezoek ebracht aan bijzondere uit hun boeken. Tij- 1 zesdaagse reis naar 1 zal Komrij zijn lezers ïeer meenemen naar en stad die centraal ijn boek 'Een zaken- Sin tra'. Ook staat er :h bij Komrij thuis op ramma. Volgens Athe- ikhandel hebben in- meer Nederlandse au- eresse getoond in de li- lizen. irs en Hoes mineerd am - Wendell Jaspers is leerd voor de Colombi- ïaar rol van Lin in da's Kind' van Produc- 1 rabant. De Colombina s van de Vereniging 1 luwburg- en Concert- irecties (VSCD) voor indrukwekkende jke bijdragende rol. es maakt kans op de 10 voor zijn rol van Le- 'Ivanov' van het Natio- :el, de indrukwek- lijdragende mannelij- een in stuk idmiraal - Arjan Ederveen en liraal staan voor het en op het toneel als il het toneelstuk 'Echt aar toe te leven' in de mse Stadsschouw- emière gaat. De voor- ojiet als ondertitel 'Een irookje', is geschreven veen en wordt gere- oor Gerardjan Rijn- 1 Admiraal en Arjan vertolken in het stuk Vvan een lesbische kin- ïschrijfster en haar ''Het stuk gaat tot en ijei op tournee, e theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: La Bij, personalityshow door Trudy Labij. Regie: Jurrian van Dongen. Muzikale leiding: Bas Odijk. M.m.v Marlies Helder en Guus Bakker Gezien: 16/2, Koninklijke Schouwburg, Den Haag. Tournee t/m 23/5; 29/4, Schouwburg, Leiden. Haar opkomst is veelzeggend. Het combootje speelt een nik- sig melodietje, dan valt er een gat, en dan komt Trudy Labij op. Uit een gat in de vloer, in een verschrikkelijke, overdadige glamourjurk - en onmiddellijk krijgt ze ruzie met de kilometers rode ruches die juist haar char me hadden moeten verhogen. De koddig bedoelde worsteling mist doel. De lulligheid ligt er te dik op. In de 'personalityshow' waar mee ze viert dat ze veertig jaar aan de top staat, roept, nee schreeuwt Trudy Labij dat we het allemaal niet heel serieus moeten nemen, maar wat we er dan wél mee moeten, maakt ze niet echt duidelijk. 'Ze gaat het niet waarmaken' sist die jurk heel gemeen en al gaat die gauw uit, hij heeft zijn kwaad dan al gedaan. Want 'La Bij' is een tamelijk willekeurige aan eenschakeling van liedjes en conferences, die zonder over gangen en verband gebracht worden met veel vertoon van decolleté en benen en een ver bijsterend gebrek aan subtili teit. Haar stem blijkt niet haar sterk ste punt - onvast, iel en met portamenti die haar stem voor al oud maken, zoals in 'Zwer versliefde', een gedicht van Adriaan Roland Holst. In 'II nei- ge' van Brei staat haar accent de zeggingskracht helaas in de weg; in het zwoel bedoelde 'Das Lied ist aus' gaat ze pijnlijk over de grens van de vulgairste nachtclubdrel. Het mooiste is nog Huub van der Lubbes 'Mag het licht uit' in een a capella-ar- rangement waarin Marlies Hel der eigenlijk de kar trekt. De praatjes zijn misschien nog wel wonderlijker. Het verhaal over haar dementerende moe der klinkt weliswaar oprecht, maar is niet scherp genoeg om echt navrant te worden. De klacht over haar eigen lichame lijke aftakeling is een beetje te koket en de sporadische humor wordt aan het zicht onttrokken door het gedoe met die ellendi ge jurk. De stokoude maar mooie conference van Annie Schmidt van de verlaten vrouw aan de bar wordt akelig onder broken door een beroerd liedje dat de hekel aan Jan Mulder te lang uitspint. Het geestigst is nog 'Heerlijke tijd', waarin Labij ironisch mooie herinneringen uit haar beginjaren aan het to neel ophaalt. Het lijkt een beet je teveel op een Sonneveld- stuk, maar hier dan eindelijk kan Labij veel facetten van haar talent laten schitteren. Verder wekt ze vooral de indruk van een bang vogeltje dat heel hard piept om de angst te be zweren. Flair en zelfverzekerd heid ontbreken, ze gebruikt te vaak het magische kruid 'seks' om toch maar een lach te sco ren en het ontbreken van ni veau te maskeren; zo maak je van een zooitje ongeregeld geen 'personalityshow'. DE ZE HE Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tij den? Kortom: waarmee is Thea Pieterse, van Tekst Publiciteit en Hot House, in de zevende hemel? Beste boek? ,,Dat is 'De Gevangene' van Malika Oufkir en Michèle Fi- toussi. Het is een waar gebeurd verhaal over een meisje dat was ingehuurd om te spelen met een Marokkaans prinsesje, ongeveer vanaf 1960. Elf jaar later pleegt haar vader een aanslag op koning Hassan II. Die aanslag mislukt, haar vader wordt geëxecuteerd en het hele gezin wordt gevangen gezet. Zo zaten ze twintig jaar vast, elk in een aparte kamer. Via een draad- en blikjestelefoon - die veel mensen zich nog wel van vroeger kunnen herinneren - weet ze de moed er in te hou den. Op een geven moment ontsnappen ze, worden weer gepakt, maar komen daarna toch vrij. Mensen hebben geen grenzen. Ze kunnen zoveel meer dan anderen en zijzelf vaak denken. Daar is dit ver- VE N DE MEL haal een treffend voorbeeld van." Beste cd? ,,'Rigoletto' van Verdi. En dan speciaal 'Bella figlia dell'amo- re'. Dat stuk ontroert me echt. De prachtige melodie, de sa menzang. Dat mensen samen zoiets moois kunnen doen. Sa men kun je ook meer dan al leen. Van de jazzplaten hou ik het meest van John Coltrane, 'A love supreme'. Een lofzang op God. Nadat hij was afge kickt, is Coltrane op de een of andere manier heel gelovig ge worden. Het is in elk geval een prachtig stuk, van ruim drie kwartier." Beste film? „'Magnolia' van Paul Thomas Anderson. Verhalen van allerlei mensen lopen door elkaar heen. Van een politieagent, van een meisje aan de drugs tot aan een popster wiens vader op sterven ligt. Allemaal losse stukjes die aan het eind bij el kaar komen. Het zijn ook alle maal verhalen over mensen die op een belangrijk punt in hun leven staan, ze moeten een keuze maken. Ga ik nog naar mijn stervende vader, ga ik af kicken?" Beste kunstwerk? „De allermooiste kunst is de natuur. Ik fiets heel veel. En el ke keer zie ik de mooiste din gen: een kroon van wintertak ken tegen een strakke lucht, het licht van de ondergaande zon tegen de wolken. Dat is ge nieten, alles op me af laten ko men. Dat is ook de manier om naar kunst te kijken, vind ik, al les op je aflaten komen. Ik vind het werk van Jan Schoon hoven heel mooi. Hij was ie mand van de Nulgroep, net als Armando. De Nulgroep keerde zich af van de Cobragroep, van het abstracte expressionisme. Ze wilden terug naar het nul punt. De dingen die Saskia Sluiter maakt vind ik ook prachtig. Vaak maakt ze iets uit afval, uit restjes. Zoals een bloem van glassplinters, van stukjes glas. De een rijdt langs een vernield bushokje en denkt 'verdorie', zij schept haar fiets tassen vol met glas en maakt daar iets moois van." tekst: Herman Joustra foto's: Hielco Kuipers Bloem van glas, van Saskia Sluiter. Foto: Hielco Kuipers door Sandra Put Amsterdam - Het eerste album van Men2B - het muzikale resul taat van 'Popstars - the rivals' - is een feit. Helaas waren de mei den van Raffish een week eerder, maar dat lijkt Steven, Mark, Nils, Ehsan en Anno niet te deren. Zij hebben uiteindelijk meer tijd ge had, liefst anderhalve week. De opmerking dat ze op hun debuutalbum 'A different way' toch wel een beetje klinken als oude Amerikaanse boybands als New Kids On The Block en The Backstreet Boys wordt niet echt in dank afgenomen. „Een boyband? Een boyband?", klinkt het onthutst in de verga derruimte van Men2B's kers verse platenmaatschappij V2 in Hilversum. Dat vinden de vijf mannen, Ste ven, Mark, Nils, Ehsan en Anno, dus echt niet. „We zijn dan misschien wel met vijf jongens, maar we zijn géén boyband", benadrukt Steven, met zijn 23 jaar de oudste van de onlangs ontstane band. Om het verwar render te maken: „Tenminste, we zijn het wel, maar we klin ken niet zo." Bijna wanhopig: „We klinken toch zeker niet zoetsappig?" Toch werden ze wel wekenlang in het televisieprogramma 'Popstars - the rivals' gepresen teerd als de vijf mannen die een muzikaal groepje zouden gaan vormen en die aanbeden zou den worden door vele vrouwen én mannen. Opgeklommen via diverse audities wisten Steven, Mark, Nils, Ehsan en Anno zo ver te komen dat zij samen de boyband - of noem het een band - Men2B mochten vor men. Ze moesten de strijd aan gaan met Raffish, het dames groepje dat op dezelfde manier was ontstaan. Wie met kerst 2004 op nummer één van de nationale hitlijst stond, zou tot de officiële winnaar van het programma worden uitgeroe pen. Men2B ging met de single 'Big ger than that' met de eer strij ken, een week later nam Raffish echter de leiding in de hitlijst over. En dat heeft het dames- groepje met het uitbrengen van het eerste album eigenlijk ook gedaan. 'How Raffish are you' verscheen een kleine week eer der dan 'A different way', het debuut van Men2B. Ehsan, met zijn 16 jaar de jong ste van Men2B, die net als de 19-jarige Anno verkering heeft met een van de meiden van Raffish, geeft onmiddellijk toe het jammer te vinden dat de dames eerder waren. Het is Ste ven die het woord overneemt en duidelijk maakt dat er ook nadelen aan het snel uitbren gen van een album zitten. Raf fish heeft volgens hem simpel weg veel minder tijd besteed aan het album en daarom, zo luidt zijn overtuiging, zullen ze vast hebben moeten inboeten aan kwaliteit. Men2B daarentegen deed liefst anderhalve week over het reali seren van 'A different way'. An derhalve week? Dat is toch ook niet bijzonder intensief, wel? Misschien niet, geven ze alle vijf toe, maar toch zijn ze zelf erg tevreden over het resultaat en de liedjes die producers Chris Hof en Alain Clark voor ze uit zochten, dan wel zelf schreven. „Ik denk dat we hebben gege ven wat we op dit moment in ons hebben", aldus Steven. Natuurlijk zouden ze het liefst zelf nummers hebben geschre ven voor het album, maar daar hadden ze de tijd niet voor, en ook de ervaring is er nog niet, weten ze. „En we hebben de platenmaatschappij al zoveel geld gekost aan promotie en zo", weet Steven, „dus we moesten ook wel snel met een album komen zodat ze eindelijk wat aan ons gaan verdienen." Ehsan vult aan: „We moesten sowieso wel nu uitkomen, want nu zijn we nog een hype." De jongste van het stel blijkt de wereld van beroemd zijn heel goed te begrijpen. Realistisch vervolgt hij: „En daar moeten we nu ook zoveel mogelijk van zien te profiteren, want wie zegt ons dat we met een volgend al bum nog 'hot' zullen zijn?" Denkend aan onder anderen de 'Idols' Jim, Hind, Jamai en Bo ris zijn er voorbeelden zat van beginnende artiesten die mid dels een televisieprogramma bekendheid hebben gekregen, maar voor wie Nederland enige tijd later toch niet meer zo warmloopt. „Toch zijn ze wel allemaal goed terechtgeko men", vindt de 20-jarige Mark. En dat is ook waar de Men2B- mannen op hopen: dat ze wel in het wereldje van de Bekende Nederlander kunnen blijven rondlopen. Toch gaat die aandacht op sommige momenten ook be hoorlijk ver. „Het is zelfs wel eens eng", geeft Anno, vader van een 2-jarig zoontje, toe. Re acties van 15-jarige meisjes in diverse gastenboeken op inter net jagen hem wel eens angst aan. Dat is niet zo gek, want van sommige opmerkingen, aanzoeken en fantasieën ver schijnt bij de meesten het schaamrood op de kaken. „We zijn dan misschien wel met vijf jongens, maar we zijn géén boyband." Publiciteitsfoto

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 25