Hoger uit het water door het WOC 'Er wordt nog gerekend in de kleedkamei SPORT Basketbalsters Grasshoppers snellen in één kwart langs DAS LSW 'op kamers' bij Lugduni De waterpoloschool is er om aansluiting met de echte top te hervinden Bröring sportvrouw van NoordwijS) HOC 982 zaterdag 19 februari 200 KIDS5PORT Centrale verdediger Joeri Onderwater berust nog niet in degradatie voor UVS delft - De basketbalsters van Grasshoppers nestelden zich gisteravond nog steviger in de middenmoot door het Delftse DAS met 40-74 te verslaan. Zonder de met griep in Katwijk achtergebleven coach René Mulder begonnen de Katwijk- sen zwak aan de wedstrijd. DAS kreeg in het eerste kwart te veel vrijheid en profiteerde daar dankbaar van. Via 10-4 eindig de die periode in een 15-10 tus senstand. Hierna stelde Grasshoppers zo wel aanvallend als verdedigend snel orde op zaken. Via de nau welijks af te stoppen Petra de Zwart en drie driepunters van Alie Rousseau - die haar all starverkiezing van zondag af en toe waarmaakte - rende de ploeg hard langs de Delftse te genstander. Halverwege, na een score van maar liefst 1-27 in het tweede kwart, was de wedstrijd voor Grasshoppers met 16-37 al bijna binnen. Aanvoerdster Talia Versteeg was er vooraf niet gerust op ge weest: „We wonnen de beker wedstrijd hier toch ook maar met vijf punten voorsprong. We wisten dus dat ze goed kunnen spelen. We spraken daarom af om elkaar vooral scherp te blij ven houden en ook het nodige van elkaar te accepteren. Eerst zou ik zelf coachen, maar ge lukkig wilde Anja Kuijt het voor een keer overnemen, waardoor ik zelf toch veel kon spelen." Na rust was veel van de span ning weg en bouwde de ploeg uit Katwijk aan een nog grotere voorsprong. Vooral het sterke spel van Jessica Kemp (goed voor de nodige aanvallende re bounds en 18 punten in de tweede helft) viel op. Via 27-59 stopte de teller uiteindelijk bij 40-74. Scores Grasshoppers: De Zwart 27, Kemp 20, Rousseau 12. „Merel, je linkerarm. Als je goed staat kan ze daar nooit onder door", geeft trainer Eric Noorde- graaf als aanwijzing bij het blok ken. Een doffe 'pets' volgt, ze houdt de oranje bal tegen. Het is woensdag half negen 's och tends en de zes meiden en vijf jongens zijn al drie kwartier aan het trainen in het Alphense zwembad De Thermen. Dit zijn de talentjes van 12 tot 16 jaar die Noordegraaf als leerling heeft in zijn Waterpolo Opleidings Cen trum (WOC). Noordegraaf begon in juni zijn WOC, nieuw voor Nederland. De oud- international wil jonge waterpoloërs opleiden tot top sporters en daarmee weer aan sluiting vinden bij het hoogste internationale niveau van de sport. In het WOC krijgen de jeugdspelers de mogelijkheid om vijf keer per week extra te trainen, naast de reguliere trai ningen bij hun vereniging. „De groep van acht tot twaalf jaar traint drie keer bij ons, de jeugd tot zestien vijf keer", zegt Noordegraaf. „Ik ga hierbij die per in op de spelregels, tactiek en vooral techniek. Bij de jong- sten is het belangrijk dat ze de basistechnieken op een goede manier aanleren. Bij een ver eniging ontbreekt vaak de indi viduele begeleiding, soms is de training een soort van bezig heidstherapie. Een club biedt meestal ook geen keeperstrai ning. Wij doen dat wel en ik wil de groep die wat wil presteren zelf ontwikkelen." Het WOC is opgestart in sa menwerking met sportkoepel NOC'NSE en de KNZB. „We zijn de eerste in Nederland, maar dit initiatief vindt navol ging in andere plaatsen. In Friesland zijn er al enthousias telingen bezig en in Twente is er ook al roering. Uiteindelijk moet het een netwerk worden over heel Nederland waar we vijf- tot zeshonderd kinderen opleiden", zegt de oprichter. Dat het WOC vooral leunt op het werk van Noordegraaf is nu nog geen probleem volgens hem. „Ik heb een aantal assis- ners weten nu wel dat ik het voor de sport doe. Ze beginnen de resultaten bij hun eigen clubs te zien. Het is een oplei ding voor hun eigen sporters, niet voor een overstap naar AZC." Nog druipend van het zwem badwater vertelt Melissa Don- gelmans (13) uit Alphen aan den Rijn over de vooruitgang door het WOC. „Je merkt dat de meisjes uit mijn team bij AZC, die hier ook meedoen, conditioneel en technisch be ter worden dan de rest. Ik train nu in totaal acht keer per week en af en toe ook bij Jong Oranje 3. Ik hoop later mee te doen aan de Olympische Spelen, daarom zit ik bij het WOC." Noordegraaf organiseert ook wedstrijden voor zijn groepen, om het niveau te toetsen. „Met de meisjes zijn we in oktober naar Hongarije geweest om te gen de kampioen van dit toon aangevende waterpololand te spelen. We hebben één keer gewonnen en drie keer net aan verloren. In maait komt dat team hierheen, om in de va kantie enkele oefenwedstrijden te spelen. Er zijn nog meer sta ges en toernooien in Nice, Bar celona en Boedapest gepland. In de zomervakantie zijn er geen trainingen. Zo krijgen ze een beetje rust of kunnen ze met Jong Oranje naar toernooi en." Om in aanmerking te komen voor het WOC hoeven spelers volgens Noordegraaf geen bij zondere talenten te zijn. „Ta lent maak je, door op een goe de manier met een geschikte omgeving veel te trainen. Daar komen heel goede sporters uit. De echte internationale top pers, die hebben dan weer dat beetje extra." Om echt mee te mogen doen, moeten de jonge ren eerst een proeftraining vol gen. Daarna beslist de trainer dan of ze capabel genoeg zijn om lid te worden. „Dat ver schilt dan ook per leeftijd. Aan iemand van acht kan je veel meer sleutelen dan aan een speler van zestien. Die moet al over behoorlijk wat vaardighe den beschikken", aldus Noor degraaf. Dafne Dubois door Maarten Dekker leiden - Als instructeur in zwembad De Zijl zorgt hij ervoor dat alle bezoekers veilig op het droge eindigen, maar op het voetbalveld zal ook Joeri Onderwater geen redding kun nen brengen. Zijn club UVS staat er belab berd voor in de zondagse hoofdklasse en zal vroeg of laat kopje onder gaan, al heeft de centrale verdediger zich daar nog niet hele maal bij neergelegd. „Er wordt nog gerekend in de kleedkamer." Voetballen bij UVS heeft zo langzamerhand alle kenmerken van een tantaluskwelling. De Leidse vereniging beoogt al jaren een constante factor te worden op het hoogste niveau, maar is mede door het ontbreken van financiële middelen nooit in staat de laatste stap te zetten. Gevolg is onherroe pelijk dat de betere spelers verkassen naar clubs die wel vaste waarde zijn in de hoofd klasse, clubs waai' meer publiek langs de lijn staat en de onkostenvergoedingen roy aal zijn. Raymond van Es is het jongste voorbeeld; hij verruilt UVS komende zomer voor Kat wijk en zijn ploegmaat geeft hem geen on gelijk. „Het is voor de meeste jongens een logische stap", zegt de 23-jarige Onderwa ter. Om er direct aan toe te voegen dat am biance en geld geen doorslaggevende fac toren zijn als het op kiezen -aankomt. „Dat geldt tenminste voor mij. Ik ben iemand die blijft hangen waar het gezellig is. Daar ben ik meer mee bezig dan met zo hoog mogelijk voetballen. Daarbij komt dat hij een speciale band heeft met UVS, inniger dan de meeste van zijn teamgenoten. Die kwamen in de jeugd naar de Kikkerpolder om op hoog niveau te spelen, iets wat bij hun eerste vereniging niet mogelijk was. De route van Onderwa ter was anders. Vanuit zijn ouderlijk huis in de Merenwijk zou Roodenburg de logische keuze zijn geweest, maar op erpotionele gronden werd de jonge Joeri lid van UVS. „Het moest van mijn moeder. Mijn opa heeft er ooit het eerste gehaald, vandaar." De kleinzoon trad ruim vier jaar geleden in de voetsporen van zijn grootvader, toen hij onder trainer Paul van der Zwaan debu teerde in UVS 1. Als invaller voor de gebles seerd uitgevallen Marco Akerboom speelde Onderwater een helft mee tegen Argon. Sindsdien is hij gegroeid, bemerkt hij ook zelf. „In die wedstrijd tegen Argon had ik Enrique Zschuschen als directe tegenstan der. Toen ik hem laatst weer zag voetballen bij AFC had ik het gevoel: dit keer zou ik hem aankunnen." Het is slechts een vermoeden, want Onder water zag de bewuste wedstrijd vanaf de tribune. Een onwillige spier in het dijbeen maakte voetballen onmogelijk. Het was niet het eerste duel dat hij aan zich voorbij moest laten gaan. In het begin van de com petitie haalde de verdediger wekelijks een gele kaart, wat al snel resulteerde in schor singen. Daarna viel de Leidenaar ten prooi aan een milde vorm van de ziekte van Pfeif fer. Dat kon er nog wel bij, in de toch al bom volle ziekenboeg van UVS. Raymond Ben- nekers speelde dit seizoen nog geen mi nuut, terwijl ook Walter de Kievit, Michel Jungschlager, Zev Davidson en Michael de Roode meer langs de kant stonden dan in het veld. Hun absentie vormt de voor naamste verklaring voor de schier uitzicht loze positie die de ploeg inneemt. Het be gon op een vicieuze cirkel te lijken, beaamt Onderwater. „Als je steeds verliest, tast dat natuurlijk ook het zelfvertrouwen aan. En zonder zelfvertrouwen zul je nooit een wedstrijd winnen." door Robbert Minkhorst leiden - De zaterdagselectie van voetbalclub LSW '70 uit Leiden verhuist voor enkele seizoenen naar Lugdunum. De besturen van beide clubs zijn dat deze week overeengekomen. LSW kampt met ruimtegebrek en speelt bovendien op een ac commodatie die niet geschikt is om tegenstanders uit de derde klasse te ontvangen, stelt het bestuur van de studentenclub. Lugdunum heeft op zaterdag juist mimte over. Op het huidige universitaire sportcomplex heeft LSW de beschikking over één veld. De nieuwe accommodatie is op zijn vroegst over twee seizoe nen gereed. De bouw ervan moet nog beginnen. LSW kan niet zo lang wachten, maken voorzitter Koen Jansen en oud voorzitter Gerben Waasdorp duidelijk. „Het is de laatste paar jaar heel snel met LSW ge gaan", zegt de laatste. „In de derde klasse hebben clubs een businesshome en krijg je bitter ballen", aldus Jansen. „Dat staat in geen enkele verhouding tot wat wij hebben." LSW wil tegenstanders dezelf de ontvangst bieden die de club bij uitwedstrijden ook krijgt. De tweede reden om bij Lugdu num 'op kamers' te gaan is de groei van de vereniging zelf. Met ingang van volgend sei zoen schrijft LSW tien teams in voor de competitie, gelijkelijk verdeeld over de zaterdag en zondag. Terwijl de lagere elftal len op 'San Gorleo' (het sport complex naast het Gorlaeusla- boratorium) blijven, gaat de za terdagselectie zijn wedsüijden spelen op het hoofdveld en het kunstgrasveld van Lugdunum. Bij Lugdunum zijn de studen ten meer dan welkom, laat voorzitter Phil Verstraaten we ten. „Wij hebben een grote en schitterdende accommodatie. Wij kunnen LSW die facilitei ten bieden. We hebben genoeg ruimte om er nog een paar elf tallen bij te zetten. Ik zou het toejuichen als er een goede sa menwerking uit ontstaat tussen beide clubs. De mensen van LSW moeten ook het gevoel krijgen dat ze hier welkom zijn. Wij zijn een soort adoptie-ou- ders." Bij Lugdunum vond on langs een andere vereniging al onderdak: Keytown Hitters. Dank zij haar komst betaalde de gemeente Leide aanleg van een kunsl^ Volgens Verstraaterr' gemeente 'enthousiu geerd op de sam'c Met de KNVB verwal11 Waasdoip en Jansei geen problemen, speelt in dezelfde kl W, maar volgens stuurders kunnen b" len moeiteloos om het hoofdveld hunts strijden afwerken. Lugdunum en LSV|e- van plan om op tern ren. Voor LSW is L huizing de voorwaa^ den dat de club zijn)k behoudt. fc'; De contacten tussejf® Lugdunum zijn eeiw terug al gelegd. Defo ren spraken met elr' door de gemeente i zette fusiecarrousel.' „LSW is door eeifls clubs benaderd ah: 1 ner. Wij willen zelff?" ven en zijn ook aan I 9 teit gelieerd, maar o uit die gesprekker^ r contact met Lugdun-" houden." En zo kwi8 een het ander, aldu^j9 tent-trainers. Zelfs mannen- bondscoach Robin van Galen, vrouwenbondscoach Paul Metz en keeperstrainer Rob van Berkel ondersteunen mij af en toe. Beleidsmatig krijg ik hulp van André de Jeu, de trai ner van AZC, en oud-scheids rechter Fred van Dorp. Het re giosteunpunt van de NOC biedt mij de diensten van Erica de Jong, die intakegesprekken houdt en veel regelt. We kun nen zelfs bij sportartsen en fy siotherapeuten uit de regio te recht." Toch wil hij in de toekomst een - liefst buitenlandse - trainer aanstellen. „Uit echte waterpo- lolanden als Hongarije of Ser vië. Als we binnenkort rond de honderd sporters hier hebben, wil ik wel een fulltime trainer als hoofdverantwoordelijke. Dan kan ik mij zelf meer bezig houden met de organisatie." Dat het WOC nog geen 'vast water' heeft, is lastig. „We voe ren gesprekken met de ge meente om ons definitief te vestigen. De Thermen is ideaal omdat dat zwembad vlakbij het Scala College ligt." De meeste sporters zitten op of zijn overgestapt naar deze school, een LOOT-school. „Zo'n speciale school voor top sporters past het rooster aan op mijn trainingstijden. Dat we nu telkens van tijden en zwem bad wisselen is dan niet han dig." Op woensdagmiddag traint de jongste groep in Kat wijk, maar deze pupillen ko men uit de buurt van Alphen, Gouda, Leiden en Den Haag. „Sommige ouders moeten een uur rijden om hun kinderen naar de training te brengen." Waterpolofamilie „Ja, het kost wel heel veel tijd, ik heb dan ook vier kinderen die waterpolo spelen", zegt de moeder van Yoran Frauenfel- der (12) uit Oegstgeest. „Ook al zijn we echt een waterpolofa milie, ik heb hem niet gepusht om naar het WOC te gaan. Hij kwam er zelf mee, hij wil er al les uithalen. Door al deze druk te heb ik maar één dag voor mezelf, de maandag. De rest van de week moet ik rijden naar wedstrijden en trainin gen." Yoran: „Ik wil graag wat berei ken in waterpolo. Naar de Olympische Spelen en prof worden in Italië. Ik zit nu nog op het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest, maar volgend jaar ga ik naar het Scala. Ik train tien keer per week, vier keer bij het WOC en zes keer bij mijn club De Zijl-LGB/Vivax, omdat ik daar met twee leeftijdsgroe pen meedoe. Sinds ik bij het WOC zit ben ik echt vooruitge gaan, ik heb heel veel geleerd." Pieter Boot, assistent-Uainer en speler van AZC, merkt nu al een verschil tussen WOC-kin- deren en waterpoloërs zonder deze extra training. „Laatst speelde de kring-selectie Gou we Rijn tegen een selectieteam uit Amsterdam. In de regio Gouwe Rijn spelen veel WOC- leden. Je merkte echt een ver schil in schotkracht en hoog uit het water komen. Ze hebben dik gewonnen." Dat Noordegraaf, De Jeu en Boot een band hebben met AZC zorgde in het begin nog voor geruchten dat het WOC een opleidingscentrum voor de Alphense club zou zijn. Noor degraaf: „Die link was al snel gelegd, maar de meeste trai- „Ik weet niet precies waar dat 1 komt, maar het is eigenlijk altijd weest. Misschien zit het in mijn want mijn moeder praat ook heel v Maar tussen de krijtlijnen praat 0 ter nooit alleen om het praten. Hij altijd een doel mee. „Ik vind het doods in het veld. Ik vind dat je elk opjutten, zeker als het slecht g; moet je extra je best doen, de te onder druk zetten en misschien eer je tegenstander omver kegelen." Alleen dan kan de negatieve sleur 1 ken worden. UVS maakte daar twi geleden een voorzichtig begin Schiedam keerde niet alleen het deel van de geblesseerden terug ii tal, de Leidenaars wonnen er van I met 3-1. Het zou de start van een baarlijke wederopstanding kunr „We hebben de moed nog niet j\ ven", zegt Onderwater. „Bij SWS den we nog nooit gewonnen. Voo jj do geldt hetzelfde, dus niets is uit n Er wordt nog gerekend in de kleed) e: Het waarschijnlijkst blijft een deg cenario, waardoor UVS en Onder n rug bij af zouden zijn, in de eers Hij heeft er nog geen slapeloze n, van, grapt de verdediger. „Voor r p wikkeling maakt het echt niet zov we een niveautje lager gaan spelt zaken maar goed geregeld zijn. W nen dit seizoen met een lijst van 3 inclusief geblesseerden en ander j nog nooit op de training heb ge moet anders en onder de nieuv Marcel Keizer zal het ook anders maakt een erg geïnteresseerde int d gend seizoen komen er een stu e jongens over uit de Al en hij is ot c kijken bij het zaterdagteam, om g daar nog iets tussen loopt." 1 In het Waterpolo Opleidings Centrum krijgen de jeugdspelers de mogelijkheid om vijf keer per week extra te trainen, naast de reguliere trainingen bij hun vereniging. Foto: Dick Hogewoning Joeri Onderwater: „Ik vind het soms te doods in het veld. Ik vind datje elkaar moet opjutten, zeker als het slecht gaat." Foto: Hielco Kuipers Aan hemzelf zul je niet snel merken dat de tijd schalt de stem van Onderwater over het de spanning te breken, om een tegenstan- twijfel heeft toegeslagen. Het maakt niet uit veld. Om medespelers te coachen, om ze der de waarheid te vertellen of om zijn er- welke stand er op het scorebord prijkt, al- de huid vol te schelden of om met een grap gernissen over de scheidsrechter te uiten. ro noordwijk - Tanya Bröring ontvangt uit handen van Leontien van Moorsel de trofee die hoort bij de titel Sportvrouw van het Jaar 2004 in Noordwijk. Bröring (20) is basketbalster bij BV Lely uit Amster dam, de lijstaanvoerder in de eredivisie, en een van de dragende krachten in het Nederlands team. Zij werd door speelsters en coaches gekozen bij de vijf beste speelsters in de eredivisie. De andere ge nomineerden waren Jeanet van der Laan (voetbal) en Jalou Langeree (kitesurfen). Bij de mannen ging de titel naar zeiler Albert Kooyman (40). Hij behaalde samen met teamgeno ten Leif Tom Loose (Hamburg) en Robbert Baggers (Amsterdam) in het Duitse Travemunde zijn derde Europese titel in de J-22 klasse. De andere genomi neerde mannen waren Joost Terol, keeper van FC Utrecht, en kitesurfer Kevin Langeree, de oudere broer van Jalou. )0 Het vrouwenteam van de Noordwijkse kreeg de prijs voor de beste sportploeg va( De golfsters prolongeerden de nationalév Marathonschaatser Rick van Leersum drip gisteravond de titel Talent van het Jaar.) sum (20) won onder meer de Haarlem Cl terium in de Ronde van Oostenrijk op d see en hij promoveerde naar de landelijk f gorie. De verwachting is dat hij volgend uiterlijk het seizoen erna de stap naar h^( ton kan maken. hu De prijzen werden uitgereikt in de Hotel^, Oranje door Leontien Zijlaard - van Mooin derlands sportvrouw van het jaar 2004. Foto: Mark Lamers jjj, :1«

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22