De grote liefde van Ton van Bemmelen Leiderdorper sponsort al zes jaar wielerploeg Doorgaan SPORT zaterdag 19 februari 2005 SI door Anton Diedrich 4ij kijkt eens om zich heen. Vijfen twintig jaar geleden begon het alle maal in een stenen schuurtje met een golfplaten dak, als winkel in campingartikelen. Vandaag staan er twee grote panden in Zoeter- en tezerswoude; campingartikelen, wintersport, paardensport, dieren winkel. En hij heeft een onderko men neergezet voor Leontien Total Sports, het bedrijf van Leontien van Moorsel. Ton van Bemmelen is voor iet zesde jaar hoofdsponsor van len wielerploeg. Niet gek voor een lyperactief mannetje uit Leider- lorp, dat een kwarteeuw geleden oor zichzelf begon. Ton van Bem oeien kijkt om zich heen en mag lest een beetje trots zijn. )e 50-jarige geboren en getogen eiderdorper houdt van wielren- ïen. Een liefde die door zijn vader ontstaan. „Ik was vroeger hy- leractiefzegt Van Bemmelen. Op een gegeven moment heeft lijn vader een fiets voor me ge- ocht. 'Hier', zei hij, 'kun je je nergie een beetje kwijt'." )e liefde die toen begon is nooit leer verdwenen. Al stond hij ja- 'inlang op een laag pitje. Van jmmelen werkte hard, bouwde :n zaak op. En de eerste sport tar hij zich actief mee ging be- louden, was paardensport, ijn vrouw Sonja is gek van iarden. We zijn naar Friesland ;aan om een paard te kopen, n later hadden we er drie", :elt hij. „Daar hebben we ma- ithons mee gereden, aan wed- ijden meegedaan. Die paarden ior een wagen en lopen maar, ior waterbakken, over bospa- in. Maar toen we kinderen kre- 1 pn, kon dat niet meer. Het kostte (pel veel tijd, zo'n beest moet je dag een paar uur laten lopen, e hebben één paard gehouden." jn vrouw bestiert nu de grote ak in Hazerswoude, die handelt paardensportartikelen en dier- nodigdheden. „Dat is haar hob- haar liefde", zegt Ton van Bemmelen. Hij kon het paarden sportbudget nu aan zijn oude lief de gaan besteden: het wielrennen. Tot hij begon met zijn eigen zaak, wielrende Van Bemmelen fanatiek bij Swift. „Ik had de top niet kun nen bereiken", denkt hij. „Ik had geen tijd om veel te trainen. Maar met vijftig kilometer per dag kwam ik nog een heel eind in sommige koersen." Liefde De liefde voor het wielrennen zit diepgeworteld. Niet alleen de strijd tegen de elementen, vooral de strijd tegen het eigen lichaam en tegen de tegenstanders. „Als iedereen helemaal kapot zit, jij ook, en je perst er tóch nog een demarrage uit, da's een kick", zegt Van Bemmelen met een grote grijns. „Wegrijden als je steenka- pot zit en de anderen nóg kapotter zien gaan, dan krijg je plotseling weer vleugels. Een stoot adrenali ne door je lijf, je kunt ineens alles weer. Het is het spelletje datje tij dens zo'n koers speelt. Anderen zien lijden en dan even op kop er aan gaan trekken. Soms lukt het, maar soms ben jij degene die niet meer kan volgen. Dan komt er wel weer een andere dag." „Dat gevoel zie ik nu terug bij die meiden", zegt hij. „Het is mooi om te zien hoe die talenten met hun sport bezig zijn, hoe ze voor uit gaan." Ton van Bemmelen gaat het zesde jaar in als hoofd sponsor van een wielerploeg. Een wielerploeg voor vrouwen. Dat was een bewuste keuze, zegt hij. „Er was maar een kleine vijver om uit te vissen", zegt hij. „Mannen- fietsen was een stuk duurder ge weest." Joop Riethoven kwam op de proppen met Leontien van Moorsel, die het wielrennen voor vrouwen in Nederland op de kaart zette. „Dank zij haar kwam er plotseling veel meer aandacht voor het vrouwenwielrennen." Met zijn oude liefde, het fietsen, kon Van Bemmelen iets 'passie ver' omgaan dan hij en zijn vrouw met paardrijden hadden gedaan, zegt hij. „Ik kon uitkiezen of ik een keer met de koers mee wilde. Lek ker in de ploegleiderswagen mee rijden, de koers meemaken van binnenuit." Ton van Bemmelen Sports was ja renlang de opleidingsploeg voor jonge talenten. „Je kunt ze niet in een keer in het diepe gooien", vindt de naamgever van de ploeg. „Je moet ze af en toe mee laten doen in de grote koersen, om er aan te proeven." De grote Neder landse wielerploeg, die van Van Moorsel, heette Farm Frites/Har- tol. Farm Frites stopte met spon soring. De voormalige opleidings ploeg neemt die rol over. Leontien Onder de naam Ton van Bemme- len/AA Drink rijdt het team dit seizoen op het hoogste niveau. Naast de nationale talentenals Su zanne de Goede (Zoeterwoude) rijden er ook buitenlandse meiden voor Ton van Bemmelen. De Duit- sen Angela Brodtka, Theresa Senff en Sandra Missbach zijn er, Ka- therine en Natalie Bates uit Au stralië waren er al en krijgen dit jaar gezelschap van landgenote Sara Carrigan. Zij is Olympisch kampioene op de weg, de titel die zij in Athene won nadat Van Moorsel tegen het asfalt was ge smakt. „Ik was in Athene om Leontien aan te moedigen", zegt Van Bem melen. „Ze reed in de individuele achtervolging op de baan om het brons tegen Kate Bates. Ik zat daar net zo hard voor Kate te schreeu wen als voor Leontien. Dat von den die andere Australische mei den zo leuk, dat ik meteen aan spraak had." Enkele weken later belde Carrigan of ze bij zijn ploeg kon komen rijden. „Ze was al in Nederland geweest, en in Europa zijn meer koersen en op een hoger niveau dan in Australië", zegt hij. „Sara wil zich verder ontwikkelen. Wij wilden haar er graag bij heb ben." Carrigan logeert met de andere vijf buitenlandse rensters in een hotelletje op de eerste verdieping van Leontien Total Sports, het be drijf dat achter de Hazerswoudse vestiging van Van Bemmelen staat. Een teken dat de band tus sen Ton van Bemmelen en het vrouwenwielrennen sterk is. De band met Leontien van Moorsel in Ton van Bemmelen in het spinningklasje van Leontien van Moorsel (achter hem): „Het is zo'n lieve meid, een goed mens. Die uitstraling heeft ze ook altijd ge had. Menselijk, normaal." Foto: Henk Bouwman het bijzonder. Dat is niet zomaar. De Leiderdor per steekt al jarenlang geld in het vrouwenwielrennen. Niet alleen in de ploeg, ook sponsort hij grote koersen als de Luba Classic in Noordwijk en de Holland Ladies Tour. Van Bemmelen was, toen Farm Frites bekend maakte te stoppen als sponsor, de eerste die zei: 'we gaan door met zijn allen'. Behalve zijn sponsoring bemoeit hij zich niet veel met het runnen van de ploeg. Leontien van Moor sel is coach, haar man Michael Zijlaard is manager en met Ingrid Haringa is een ervaren ploegleider aangetrokken. „Maar als ik in de wagen zit, dan zeg ik natuurlijk ook wel eens: 'ga eens fietsen! Zeg eens dat ze moeten gaan fietsen!' Emotie, hè", zegt Van Bemmelen. Hoe veel geld hij jaarlijks in het vrouwenwielrennen steekt, wil hij niet kwijt. „Het komt uit het recla mebudget." Wat het nut is van al die sponsoring, is niet in getallen uit te drukken. „Ik mag mijn naam nu niet alleen aan een topploeg verbinden, ook nog eens aan AA- Drink. Dat is toch een begrip in de sport", zegt hij. Er komt meer aandacht voor vrouwenwielren nen. „Nu de NOS de voetbalrech ten kwijt is, willen ze de UCI-wed- strijden in beeld gaan brengen. Dat is mooi. Maar sportsponso ring kun je niet meten. Ik ben er mee begonnen uit liefde voor de sport. En het kan nooit kwaad om je naam ergens aan te hangen." Van Bemmelen wil niets liever dan dat het vrouwenwielrennen een volwaardige sport wordt. Top pers al Van Moorsel en Mirjam Melchers krikken de bekendheid behoorlijk op. Van Moorsel heeft in Nederland een naamsbekend heid van 94 procent, zegt Van Bemmelen. „Dat gaat misschien wel iets zakken, maar zij blijft be kend. En ze blijft zich inzetten voor de sport. Het is zo'n lieve meid, een goed mens. Die uitstra ling heeft ze ook altijd gehad. Menselijk, normaal, absoluut niet arrogant." Liefhebberij Ton van Bemmelen is hoofdspon sor van een wielerploeg. Hij is ook eigenaar van sportwinkels. Paar densport, campingartikelen, win tersport. Daar komt een afdeling bij voor wielrennen. Hij wordt de Nederlandse dealer van het top merk Koga Miyata, een van de subsponsors van de ploeg. „On der deze winkel zijn we een werk plaats aan het bouwen", zegt Van Bemmelen. „De 'mechaniekers' van de ploeg komen hier sleute len, iedereen die een fiets koopt kan hem hier laten onderhou den." Van Bemmelen blijft zijn zaak maar uitbreiden. „Dat zit nu een maal in mijn karakter", zegt hij. Hij denkt nog wel eens terug aan de begintijd, aan het schuurtje, aan het golfplaten dak, aan de problemen die hij de eerste jaren tegenkwam. „Ik stond met mijn rug tegen de muur. Ik zei tegen mezelfi Ton, jongen, je kunt nu al leen nog maar vooruit." „Ik houd er nooit mee op. Het be drijf is niet te koop. Er hebben een paar keer mensen naar geïnfor meerd, maar ik ga mijn hobby toch niet verkopen?" VOOR MEKAAR Ard Keessie waren hobbyis ten en Piet Kleine is door zijn olympische heldendaad van 1976 eerder onze beroemd ste postbode geworden 'dan een bekend schaatser, maar sinds schaatsen een maatschappelijk geaccepteerd beroep geworden is, duren schaatscarrières lan ger. Veel langer. Rintje Ritsma. Rintje Ritsma, van 1970, blijft schaatsen. Hij gaat door. Hij stopt niet. Dat was namelijk wel de be langrijkste conclusie die viel op te maken uit de opvallende breuk die Ritsma forceerde met de sponsor die tegen beter we ten in nog steeds in hem geloof de - en een contract voor het le ven voor hem klaar had liggen, zij het niet als schaatser. Dat Ritsma stopt met TVM, bete kent dat Ritsma doorgaat. Toen Ids Postma in november brak met zijn sponsor was met een duidelijk dat Ids brak met het schaatsen. Ids leeft verder als boer, de schaa tser in hem moge rusten in vrede. Maar waarmee gaat Ritsma nu eigenlijk door? Anderhalf jaar geleden stelde ik hem deze vraagal, tijdens een perslunch georganiseerd door TVM, twee dagen voor het Ne derlands kampioenschap in Eindhoven. Ritsma was het seizoen ervoor nog tweede geworden tijdens het Europees Kampioenschap in Heerenveen én tijdens het wereldkampioenschap in Göte- borg. Maar eerder dan wense lijk is haalde hij nadien wéér de krant. In augustus brak hij tijdens het surfen zijn linkerk uitbeen. Beter had hij zijn rechterkuit been kunnen breken, bedacht ik mij nog. Schaatsers rijden immers links om. Als er al één kuitbeen is dat het tijdens het schaatsen zwaar te verduren krijgt, dan is het wel het linker. Ritsma be greep mijn vraag, terwijl hij terzelfder tijd een lepel toma tensoep wegwerkte, dan ook heel goed: „Ik ga zeker niet door om zondag achtste te wor den. 'Stop er toch mee, jongen, verzoen je met je plek in het schaatsmuseum, naast Jaap Eden, Ard, Kees, Evert, die postbode en andere groten van de Nederlandse bevroren wateren' Negende werd hij. Je zou op zo'n dag het liefste te gen Ritstna (viervoudig Euro pees- en zesvoudig wereldkam pioen en bezitter van vijf olym pische medailleszeggen: stop er toch mee, jongen, verzoen je met je plek in het schaatsmuse um, naast Jaap Eden, Ard, Kees, Evert, die postbode en an dere groten van de Nederlandse bevroren wateren. Maar uitein delijk ben ik het wel van harte met Ritsma eens, de enige die bepaalt wanneer Ritsma stopt is Ritsma. Dit jaar werd Ritsma zevende, tijdens het NK. Dat hem gevraagd werd of dit aanleiding voor hem was met schaatsen te stoppen, lag voor de hand. Vooraf had Ritsma aangegeven zijn schaatsen aan de wilgen te hangen, als zijn resultaat zou tegenvallen. Ritsma beende echter boos weg uit het live uitgezonden inter view. Het resultaat was hem, de veelvoudig Europees- en we reldkampioen, juist meegeval len, verkondigde hij. Ik begon me op dat moment af te vragen of die val tijdens het surfen niet veel ernstiger schade bij Ritsma teweeggebracht had dan slechts een gebroken kuit, maar tegelijk realiseer ik me dat je niet zo maar iemand zijn dro men mag afpakken. Ritsma verkondigde doodleuk dat hij niet geschrokken was van de tijden, gereden door de nieuwe kampioen van Neder land, Sven Kramer, die bijna zijn zoon geweest had kunnen zijn. Sterker, Ritsma achtte het zeer wel mogelijk dat hij bin nen afzienbare tijd gelijke tred met de 18-jarige kon houden. Ik geloof dit ook. Alleen moet Sven Kramer dan wel eerst zijn rechter- en zijn linkerkuitbeen tijdens het sur fen breken. Dan zou het kun nen. Zijn huidige (onbezoldigd) coach Konstatin Poltavets houdt het er in het Algemeen Dagblad op dat Linford Chris tie op zijn 36ste nog naar olympisch goud sprintte op de 100 meter en dat je plamSen voor de 1500 meter schaatsen in Turijn, wat Ritsma zegt te willen bereiken, stukken een voudiger is. Vijf dingen: Poltavets wil graag bezoldigd coach van Ritsma worden. Christie was 32 toen hij olym pisch kampioen in Barcelona werd. Nadien is Christie betrapt op het gebndk van doping. Ritsnui verdenk ik niet van do ping, evenmin verdenk ik hem eri'an Turijn te halen. Graag beken ik over een jaar mijn ongelijk. Frank Snoeks Wat heeft u allemaal gedaan voor de club? „Ik heb er ten eerste 42 jaar ge- Hoeveel tijd kost dat allemaal? „Op woensdagmiddag sinds ik met de VUT ben, train ik de F- jeugd. In drie verschillende groepen train ik de 125 F-jes van kwart over één tot vier uur. Op zaterdagochtend begeleid ik Wat is er mooi aan de club? „Vroeger was het de enige in de buurt, en betaalbaar voor ons soort mensen. Ik ben er nu zes tig jaar lid. Ik ben natuurlijk ook gek op voetbal, tinders hou je dat niet vol. Vroeger gingen we op de fiets naar alle wedstrij den, ook naar Stompwijk en Voorschoten. Dan zat je dus voor de wedstrijd eerst ander half uur op de fiets. Bij Stomp wijk moest je zelfs eerst nog de koeien en schapen van het veld af jagen. Na de wedstrijd waste je jezelf af in de sloot en dan weer terugfietsen. Ja, dat is toch nostalgie." Voor Mekaar' is een serie over vrij willigers in de sport. Kandidaten voor deze rubriek kunt u mailen naar sportredactie.ld@hdc.nl of schriftelijk aanmelden via postbus 54, 2300 AB Leiden. Kaptein. Noordwijkerhout. leen nog maar A tot en met C jeugd, voetballen kon pas vanaf je twaalfde. Omdat ik de voet balschoenen koos, moest ik voortaan op mijn klompen naar school. Ik ging bij deze club omdat ik daar 200 meter van daan woonde. Het was ook de enige betaalbare club, en we waren thuis met vier broers die wilden voetballen." speeld, in de jeugd en van het eerste tot en met het elfde elftal. Achterin de jaren vijftig, begin zestig, heb ik de C-jeugd ge traind. Ik ben tien jaar fluitist geweest van de lagere elftallen en nu doe ik de F-jeugd." regelmatig hun wedstrijden. Die beginnen om kwart over tien en de laatste eindigt om half één." de club betrok was, mocht ik voetbalschoe- zondagse was vlak na de waren nog 5 de voetbal- in de jeugd had toen al-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21