Terugkeer van Leidse Sleuteltjes REGIO 3 "h°°' fkozen ,Dat vond ik het zwaa Leidse Sleuteltjes" I rijn nog springlevend] VRAAG De overgang van de vertrouwde basisschool naar het middelbj derwijs valt veel brugklassers zwaar. Een groot aantal onder hi 'best moe' te zijn als ze van school komen. Een van de acht brt sers had achteraf toch >T J liever voor een andere m Ue eeTSte mUCUl blijkt uit een onder zoek onder ruim 2700 scholieren in het hele land. EVAN YAP (1 uit Leiderdorp is zo'n brugklasser. Hij zit in de eerste klas vanl delijk Gymnasium en moet erkennen dat het best zwaar is, zo ?i ste jaar op een nieuwe school. „Ik had nooit gedacht dat ik zo huiswerk zou krijgen. Maar nu heb ik de slag wel te pakken." Ben je ook zo moe, Evan? „Nou, nee dat valt nu wel mee. In de eerste maanden vond wel zwaar. Als ik dan huiswerk zat te maken, kon ik het niet >el overzien. Ik deed soms maar wat en kwam niet echt aan he werk toe." Hoe heb je dat opgelost? Of heb je dat nog niet opgelost? „Ik denk het wel. Ik heb in de loop der tijd een routine ontv Als ik thuis kom neem ik eerst een pauze voor ik aan het hi begin. Dan werk ik e uur of zo en neem w 5 pauze. Een korte pat hoor, vijf minuten. ssi werkt wel. Een ande er is dat ik de boeken d En! nodig heb voor heti werk op een stapeltj n. Het werkt goed omi peltje steeds lager te worden." Veel brugklassers a stress teliebben voi dei doendes. Heb jij da net „Ja, bij Frans. Bij dat vak moeten we zo veel leren, vooral g tica. Dat is het enige vak waar ik gevaar loop een onvoldoe halen." En pesten door leerlingen uit de hogere klassen, hoe vaal dat voor? „Op onze school is geen pestsfeertje. Ik heb er in ieder get n last van. Alleen op schoolfeesten, dan merk je dat er voora p wordt gedraaid die de vijfde- en zesdeklassers leuk vinden weet ook dat je als brugklasser niet een te grote mond moi ben. Dan wordt jou wel duidelijk gemaakt dat dat niet de ling is." Heb je tijd genoeg voor je hobby's? „Ja, gelukkig wel. Ik hockey en ik speel gitaar. Dat zijn alle by's waar je regelmatig voor moet oefenen of trainen. Daa tijd voor maken en dat doe ik ook. Daar heb ik ook een go tine in gekregen." tekst: Gerard Baas archieffoto: Dick Hog UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1955, Zaterdag 19 Februari LEIDEN - De Leidse politie geeft geen enkel pardon meer. V( bruikers in Leiden hebben gisteravond tot hun schade en sch varen, dat het ernst is met de verscherpte controle op de naU de verkeersvoorschriften. De politie, die vroeger goedmoedig keerszondaar waarschuwde, wist van geen genade en „slinge minder dan 160 overtreders van de voorschriften op de bon. zonder werd er deze avond gelet op de verlichting. Vooral aan lichting van rijwielen, met name aan het achterlicht, mankee een en ander. LEIDEN, 17.30 UUR Niet te doen. Op dit tijdstip, in de regen en natte sneeuw, een parkeerplaats vinden in het cen trum van Leiden. Het is niet te doen, want je komt geen centimeter vooruit. De door gaande straten in de stad staan stil. Het schemert behoorlijk; ster ker, het is donker. De langzaam vallende sneeuwdruppels lichten op in de straal van de koplampen. Een oude Saab wil linksaf een par keerterrein op, midden in de stad. Dat kan niet, er zijn tegenliggers. Dus achter de Saab vormt zich een file, die binnen de kortste keren het verkeer op de A4 platlegt. Honderden auto's. Voetgangers met hun hoofd diep in hun kraag, voorovergebogen tegen de kou, schieten schichtig tussen de bum pers door. Volle boodschappen tassen. En ja, natuurlijk klinkt af en toe een nijdige toeter. Iemand die niet kan nadenken, meent dat zoiets helpt. 'Pêêêp, schiet eens op daar vooraan, pêêêp, ik wil ook naar huis, pêêêp, de piepers staan al te borrelen'. Ja, wat denkt die zak hooi dan? Dat al die andere men sen niet liever al zouden zijn aan gekomen, waar ze nu naar onder weg zijn? Dat het hun hobby is om stil te staan in de stad, nergens een parkeerplaats te vinden, in de kou, natte sneeuw, regen, na een dag hard werken? Maar nee hoor, zodra hij ziet dat de auto voor hem een gaatje van drie meter laat ontstaan, geeft hij weer een nijdige hijs op zijn stuur wiel. Pêêêp. Fietsers kijken eerst geschrokken, dan nijdig naar de Volkswagen die het geluid produ ceert. Op een fiets ben je sneller de stad door. Lekker püh. Het lijkt een kwestie van tijd voor dat de toeteraar door een andere weggebruiker op zijn pêêêp wordt getimmerd. Maar dan zet de stoet zich langzaam weer in beweging. Steeds vlotter. Links en rechts slaan mensen af, richting huis, of in een (nog steeds vergeefse) zoek tocht naar een parkeerplaats. Het is namelijk niet te doen, par keren in Leiden op dit tijdstip. Anton Diedrich Wie het bronzen beeldje heeft ge maakt, weet hij niet meer. Maar het is wel een heel mooi beeldje, van Dik- kertje Dap en de giraffe, vindt Michiel van Westering. Het was ooit van zijn vader, de componist van tal van be kende kinderliedjes, waarvan Annie M.G. Schmidt de tekst schreef. „Zij had ook zo'n beeldje. Het is zo'n beet je een mascotte van de Leidse Sleutel tjes, zo zie ik dat." „Gezien dat riedel tje in Dikkertje Dap, 'roetsjj, daar gleed hij met een vaartje', had ik wel een groter trapje verwacht", zegt Ba rend Franke. „Maar inderdaad, het is wel een heel mooi beeldje." Barend Franke is de zoon van Henk Franke, de dirigent die samen met componist Paul Christiaan van Wes tering en Annie M.G. Schmidt het hart vormde van het kinderkoor dat jarenlang een begrip was in de Ne derlandse huiskamers. Door de ra dio en de televisie, waarop de jonge zangertjes en zangeresjes geregeld waren te beluisteren. Michiel van Westering en Barend Franke zijn in Leiden bijeen, samen met Peter van Westering (broer) en Marjolijn Fran ke (zus), om iets te vieren: de herop richting van de Leidse Sleuteltjes. Niet dat het al daadwerkelijk een feit is - de audities moeten nog plaats vinden - maar alle nodige voorberei dingen zijn nu wel zo'n beetje afge rond, het geraamte staat als een huis. Een nieuwe variant of niet, de ge dachten gaan echter nog regelmatig terug naar vroeger, naar de oude Sleuteltjes. „Mijn vader schreef de liedjes voor zijn kinderen", zegt Pe ter van Westering. „Hij schreef die liedjes niet met het idee daar later wat mee te doen. Hij was een klas siek musicus, schreef veel religieuze muziek. Als organist speelde hij in een aantal kerken. Prachtige liederen heeft hij geschreven, orgelconcerten die nog door onder anderen Feike Asma zijn uitgevoerd. En dan zijn Geloofsbelijdenis. Elke zondag wordt die nog gezongen in de pro testantse kerken. In Nederland, maar ook in Afrika, Australië, Cana da. Overal waar Nederlandse ge meenschappen zijn." „Die liedjes voor ons waren gewoon voor huiselijk gebruik. Totdat er een keer een kennis was die tegen hem zei: 'stuur die liedjes eens op, naar de Avro, die hebben een liedjeswed strijd'. 'Opsturen, hoezo?', zei mijn vader nog, maar het kwam er toch van. 'Dikkertje Dap', 'Pippeloentje' en 'Tante en een oom in Laren'. De teksten waren door Annie M.G. Schmidt geschreven. Als gedichtjes. Mijn vader haalde die teksten uit al lerlei boekjes en heeft de muziek er bij gemaakt. Om een lang verhaal kort te maken: al die liedjes vielen in de prijzen. Begin jaren vijftig was dat." Maar er gebeurde nog meer. Barend Franke: „Mijn vader, die leraar was, is in 1948 in de 3 Octoberschool begonnen met het selecteren van kinderen die mooi konden zingen en is aan het oefenen geslagen. Niet alleen tijdens de les, maar ook buiten de school. Zo zijn op een gegeven moment De Leidse Sleuteltjes ontstaan." Marjolijn Franke vult aan: „Hij was een goede pianist, een uitstekende pianist zelfs. Later heeft hij ook zelf gecomponeerd, maar aanvan kelijk speelde hij toch stukken en liedjes van anderen." Hoe het ook zij, De Grote Drie vonden elkaar en een succesfor mule was geboren: Paul Christi aan van Westering, Annie M.G. Schmidt en Henk Franke gingen samenwerken en stonden aan de wieg van talloze kinderklassiekers. „Ik denk dat het allemaal met die liedjeswedstrijd is begonnen", zegt Peter van Westering. „Ja", zegt Marjolijn Franke. „Vader was natuurlijk druk op zoek naar re pertoire." „En hij wilde geen tra ditionele liedjes", weet Barend Franke zich te herinneren. „Zoals 'een karretje op de zandweg reed'. Hij wilde iets anders, iets frissers. Dat ze met z'n drieën zijn gaan sa menwerken was een gouden greep. Zo is een heel nieuw repertoire ont staan." Dat heel lang succes had. Maar in de jaren tachtig kwam langzamerhand de klad in de Leidse Sleuteltjes. Ba rend Franke: „Van alles en iedereen profiteerde er eerst van. Er kwamen meer kinderkoren, zoals De Dam rakkertjes. Er werden platen uitge bracht. Maar hoe gaat dat, op een gegeven moment begon de belang stelling voor kinderliedjes steeds verder terug te lopen. Na een tijdje was het helemaal afgelopen." „Maar nu is er weer veel meer animo", con stateert Michiel van Westering met genoegen. „Ik heb al zat reacties ge kregen van kinderen die graag zou den willen beginnen. Ik zeg daar wel bij dat we er eigentijdse arrange menten van die oude liedjes gaan maken, Jan Stulen, die de muzikale supervi sie doet, en ik. Zonder dat we de oorspronke lijke tekst en muziek geweld aandoen." „Op onze nieuwe website (www.deleid- sesleuteltjes.nl, van daag voor het eerst op het internet te raad plegen, red.; staan om die re den bij- mv staal Dertig jaar I voorbeeld ook meerdere versies van 'Dikkertje Dap'. Zoals de oude versie, van de Leidse Sleuteltjes, en een moderne van VOF de Kunst. Ter vergelijking. Kijk, de lied- y jes moeten niet te braaf zijn, iets wat nu toch geregeld wordt gezegd over de liedjes van De Leidse Sleuteltjes. Maar ze moeten ook weer niet te ruig zijn. Beide schrik ken af." Genoeg werk dus voor Michiel van Westering, die muziekweten schappen studeerde, jarenlang ,r opera's produceerde en mu ziekles geeft (piano en klari net). Maar hij krijgt alle gele- genheid het oude repertoire af te stoffen. Met dank aan zijn vader, legt Peter van Westering uit. „Die heeft ongeveer twintig jaar geleden een stich ting opgericht. Na zijn overlijden ben ik voor zitter en penning meester geworden. De doelstelling van die stich ting is tweeledig: te bevorderen dat zijn muziek uitgevoerd blijft wórden, in welke vorm dan ook, en het sponso ren van musici die met veelbeloven de projecten komen. Dit initiatief van Michiel valt daar onder." „Die stichting wordt gevoed door de inkomsten uit Buma/Stenira voor al le composities van mijn vader. Je moet dan niet aan gigantische be dragen denken, maar jaarlijks is dat toch behoorlijk wat. Voor al die ke ren dat stukken van zijn liedjes zijn gezongen of uitgevoerd, of dat nou de Geloofsbelijdenis is of een liedje van de Leidse Sleuteltjes. Dat geld is voor de nieuwe Leidse Sleuteltjes natuurlijk welkom. Michiel van Westering pópelt in elk geval al om te beginnen. „Het is de bedoeling dat we na de addities in maart gaan beginnen. We willen een keer per week repeteren, we willen opnamen maken en die op cd zet ten, we willen optredens'gaan doen. Maar bovenal willen we éen kwalita tief goed kinderkoor maken. Ook met nieuw repertoire? Daar heb ik nog niet eens over na gedacht, ik ben alleen nog maar bezig ge- weest mét de liedjes ^Ü-.. van mijn vader. En zijn repertoire is vrij Hf; omvangrijk." Herman Joustra De nazaten van twee drijvende krachten van de Leidse Sleuteltjes. Michiel van Westering (achter de piano), Barend en Marjolijn Franke, en Peter van Weste ring. Foto: Dick Hogewoning 'We willen een kwalitatief goed kinderkoor maken' COLOFON ANNO 1980, dinsdag 19 februari LEIDEN - Niemand weet precies hoe de Witte Rozenstraat uit zal zien als de stratenmakers klaar zijn met hun werk. strijden bewoners met elkaar om het te kiezen uiterlijk al zijn de werkzaamheden al begonnen. Er loopt nog een ningenactie om de straat te veranderen in een woonerf. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen plaatsing 2,50 (afdruk van 13 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Leidsch Dagblad, ANNO d.d. de balie van het Leidsch binnen Leidsch Dagblad Directie: T Klein en H de Wit E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres- Postbus 54.2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per worden verzonden geldt een t< aan portokosten Voor zaterdagabonnementen zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 Mobiel 072 - 5196800. ma t/m vr 07.30-17.00 uur, za: (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt de krant dezelfde dag na tussen 12.00 en 13.00 uur belt, 0 krant op maandag.) Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www hdcmedia nl of per e-mail familieberichten@nhd.hdc nl Indien geen e-mail fax 072-5196696. tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: 1 schriftelijk, uiterlijk één maand fc; de abonnementsperiode, t a.v. 3 lezersservice, postbus 2,1800 Al Voor leveringsvoorwaarden abrj www.leidschdagblad nl of KvK-l 37014187 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databani aanzien van (de inhoud van) del worden uitdrukkelijk voorbeho* rechten berusten bij HDC Uitget cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werké I beeldende kunstenaars aangesl I CISAC-organisatie zijn geregeld Q Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de gegevens van abonnees van dit 4 gegevens kunnen tevens wordt gerichte informatie over voordl I en te geven, zowel door onszelf I derden. Heeft u hier bezwaar tt I u dat laten weten aan HDC Mei Lezersservice, postbus 2,1800

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18