REGIO Effect uitlaatgas op kinderen onderzocht Het Groene Hart niet als museum beschouwen van Nieuwland: hovenier in hart en nieren Belangenvereniging Krimwijk wil lagere ozb vanwege vervuilde grond Hastens op vernieuwde meubelplein tvinciale Staten niet >ezoek in Stompwijk terse rKa< heiding Kastelein jaar - G.W. Kastelein uit iaar heeft gisteren een lijke onderscheiding ge- Hij is benoemd tot Rid- le Orde van Oranje Nas- stelein is 29 jaar als alge- hirurg verbonden ge- an het Rode Kruis Zie- en Juliana Kinderzie- Ook heeft hij zich ver- ijk gemaakt voor de ige Geloofsgemeen- JPB, afdeling Wasse- e onderscheiding kreeg in gisteren uit handen ;emeester Van den berg. zaterdag ig februari 2005 door Loman Leefmans voorschoten - De huizen rondom de Voorschotense zilverfabriek moeten lager worden aangeslagen voor de onroerende zaakbelasting (ozb). Dat stelt de belangenvereniging Krimwijk in een brief aan de gemeente. Krim wijk geeft een bijzondere verklaring voor de ontlasting. De grond onder de zilverfabriek is vervuild, de vervui ling sijpelt door naar de omliggende huizen, die worden daardoor minder waard en daar zou dus ook minder belasting over betaald hoeven te wor den. De opmerking over de ozb is een soort schijnbeweging om nog eens te wijzen op de werkelijke problema tiek, die van de vervuiling zelf. Secre taris Salomons van de belangenver eniging wijst erop dat de tijd is ver streken waarop gemeente, provincie en textielconcem Mexx - eigenaar van het complex - met de sanering moeten beginnen. De drie betrokke nen willen of kunnen pas in de loop van volgende week op de brief van Krimwijk reageren. De ernstige vervuiling werd in 1997 ontdekt. In de bodem zitten gechlo reerde koolwaterstoffen. Die komen voor in schoonmaakproducten en ontvetters. De giffen kunnen - in zeer hoge concentratie - kankerverwek kend zijn. Het grootste gevaar ont staat bij brand. Dan ontleden de stof fen zich in giftige gassen en bijtende dampen. Maar aangezien de goedjes op een diepte van tien meter onder de grond zitten, stelde de gemeente zes jaar geleden dat er geen sprake is van gevaar. Desondanks typeerde de provincie de grond als ernstig verontreinigd en de sanering, door de huidige eigenaars, moest snel worden uitgevoerd. Mexx maakte bezwaar omdat de verontrei niging door een vorige gebruiker van de zilverfabriek was veroorzaakt. Uit eindelijk kwamen gemeente, provin cie en de kledinggigant tot een com promis. In oktober 2002 werd beslo ten dat het opruimen binnen twee jaar moest worden uitgevoerd. Die periode is verstreken, zo brengt be- langenclub Krimwijk de hoofdrolspe lers in herinnering. Hoewel de vervuiling door de diepe ligging als ongevaarlijk wordt beoor deeld, sijpelen de stoffen vermoede lijk ondergronds door naar de huizen in de omgeving. Daardoor krijgen de woningen een aantekening in het ka daster en dat leidt in veel gevallen tot een waardevermindering. Hoop op munitie tegen nieuwbouw Kastanjelaanschool ieuwland bij de nieuwe voortuin die hij zelf heeft ontworpen. Foto: Hielco Kuipers door Wim Koevoet leiderdorp - Biologen van de Universiteit Utrecht onderzoe ken de effecten van luchtveront reiniging op leerlingen van scho len die zich binnen een straal van vierhonderd meter van de rijkssnelwegen A4 en Ag bevin den. De onderzoekers zullen zo'n 1500 vragenlijsten verspreiden onder Leiderdorpse en Badhoe- vedorpse kinderen van zes tot elf jaar. Deze enquête wordt aange vuld met longfunctietesten. De opdrachtgevers zijn K. Lau rens voor Leiderdorp en J. Os- sewaarde in Badhoevedorp. Laurens komt in actie uit be zorgdheid. Zij is bestuurslid van actiegroep Weg van de Snelweg en moeder van twee kinderen op de Kastanjelaanschool. Het schoolgebouw wijkt voor wo ningbouw. De Kastanjelaan school keert terug, in combina tie met verschillende vormen van kinderopvang, 'pal langs de A4' en een nieuwe uitvalsweg voor vrachtverkeer, aldus Lau rens. Ze schat de afstand op minder dan honderd meter. Laurens hoopt dat het onder zoek nieuwe munitie oplevert in de al drie jaar durende strijd tegen het in haar ogen onzalige bouwplan. Maar ze heeft er een hard hoofd in, omdat juist de partijen waarvan zij het meest verwachtte, GroenLinks en de PvdA - beide in het college ver tegenwoordigd - haar grootste tegenstanders blijken te zijn. Volgens Ossewaarde zou het onderzoek ideaal zijn geweest als naar de effecten van de luchtverontreiniging op alle omwonenden was gericht. „Maar de universiteit beperkt zich tot schoolkinderen." Het onderzoek wordt verricht door de biologiestudentes H. Graveland en W. Rensen. De begeleider is prof. ir. B. Brune- kreef, 'een absolute autoriteit op het gebied van luchtveront reiniging', vindt Laurens. Pro jectcoördinator is ir. M. Vaal. Met de vragenlijsten proberen de onderzoekers inzicht te krij gen in de leefomgeving, leefstijl en de leefgewoonten van de kinderen. Dankzij de informatie die deze enquête oplevert, kan een onderscheid worden ge maakt tussen de bestaande luchtwegaandoeningen en ziek ten die het gevolg zijn de uit stoot van uitlaatgassen. Met speciale metingen van de uitge ademde lucht van de kinderen kan de aanwezigheid van ont stekingsreacties in de longen worden vastgesteld. yUbert -Als kind wilde hij architect lij is dat niet gelukt, mijn broer irdit jaar viert Ad van Nieuw- wel dat hij een kwart eeuw on- in de groensector is. In Oegst- het tuincentrum dat zijn igt; Warmond is de standplaats miers die bij hem in dienst kent hem van zijn medewer- Open Tuindag. „Mijn onder- i in de loop der jaren flink ge- ipar zelf ben ik in hart en nieren )|gebleven." middelbare tuinbouw- had afgerond en ver- lienst was geweest, ging ik op leen baan. Eerst werkte ik een hovenier, waarbij ik vooral veel ld moest doen, en daarna als In vaste planten. Ik vond het ^jüks. Ik zocht meer uitdaging; pn job waarin ik mijn creativi- ikon. Ik trok de stoute schoenen Isloot voor mezelf te beginnen, jidernemersplan ging ik ge- •ide slag. Ik woonde nog bij *rs dus niks te verliezen, winter was een strenge. Voor een hovenier is er dan weinig te doen. Ik ben die periode doorgekomen met het metselen van de openhaard bij mijn ou ders. Langzamerhand kwamen de opdrachten binnen. Zo vroeg vervoersbedrijf Van der Luyt of ik een kantoortuin wilde aanleggen. Na 25 jaar is Van der Luyt nog steeds vaste klant, dat is best bijzon der. Ik koester meerdere leuke herinne ringen aan die begintijd. Zo mocht ik de plantenbakken in het Haagse winkel centrum Babyion vullen. Een hele klus. Ook kan ik op verjaardagen het absurde verhaal vertellen van de vondst van een schuilkelder in de achtertuin van het Statenkwartier in Den Haag. Ik moest een terras aanleggen. Toen ik de grond aan het bewerken was, stuitte ik op iets hards. Ik begon dat uit te graven en kwam een schuilkelder tegen. Vanbin nen keurig betegeld, hellemaal schoon en netjes. Wat een ervaring was dat. Ik moest uiteindelijk gewoon dat terras aanleggen, maar nu is in elk geval wel bekend wat daar in die tuin onder de te gels verstopt ligt. Na een paar jaar wilde ik wat meer ruimte hebben. Onze plaatselijke melk man Henk Heemskerk, nog steeds een bekend en markant figuur, raadde me aan eens met meneer Den Haan te pra ten. Ome Cor heette hij voor de insiders. Ome Cor wilde aanvankelijk niks van me weten. Maar een jaar later waren de om standigheden veranderd en mocht ik de grond kopen waarop nu het tuincen trum staat. Met een optie op het huis waar ome Cor nog een tijd bleef wonen. Toen ome Cor verhuisde naar een ver zorgingshuis heb ik het huis inderdaad overgenomen. Het is een drie-onder- een-kapwoning naast het tuincentrum. Ik woon in het midden. Rechts is het do mein van de dierenambulance, links woont tuinarchitect Elm ar de Beukelaar die ook voor ons werkt. Onlangs hebben we de voortuin van Elmar en ons ver nieuwd. Een mooi visitekaartje. Tegenwoordig leid ik een bedrijf dat uit drie takken bestaat. Van Nieuwland Ho veniers, Van Nieuwland Tuincentrum en Van Nieuwland Tuinontwerp. In 2000 heb ik mijn steun en toeverlaat Hans Vlekke voorgesteld mijn compagnon te worden voor het tuincentrum. Dat is een prima zet geweest. Dit komt het be drijf beslist ten goede. We zijn een klein tuincentrum in vergelijking met ketens als Groenrijk of Intratuin, maar dat heeft ook voordelen. Wij zoeken het in bijzon dere planten, cultuurvariëteiten die je elders niet vindt. Bovendien zijn onze medewerkers stuk voor stuk mensen met kennis van groen. Bij grote bedrij ven werken veel 'vakkenvullers'. Wan neer een klant een vraag heeft, hebben die jongelui zelden een antwoord. Dat speelt bij ons niet. Vroeger was ik blij met iedere man of vrouw die me bij zich meldde voor een baan. Nu ben ik veel kritischer. Ik verza mel talent om me heen. Pieter Jansen uit Alphen en mijn buurman Elmar de Beu kelaar zijn tuinarchitecten van naam. Ze hebben al diverse prijzen in de wacht gesleept. Een enkele keer ontwerp ik zelf een tuin, toevallig onze voortuin ook. Maar als ik eerlijk ben kan ik niet tippen aan de kwaliteit van Pieter en Elmar. Het afgelopen jaar heb ik me vooral be ziggehouden met het groenkeur, een soort ISO-certificaat voor groenbedrij- ven dat je vakmanschap onderstreept. Ik ben er trots op dat we dat als één van de eerste groenbedrijven in de Leidse regio hebben binnengehaald. Ja, nu ik er zo over praat merk ik wel dat ik een echte ondernemersgeest heb. Waarschijnlijk van mijn moeder geërfd. Mijn vader was kleermaker, mijn moe der komt uit een familie van handelaren in boter, kaas en eieren. De liefde voor de natuur hebben we vanaf de eerste dag van ons leven meegekregen. Als ik zo terugkijk ben ik best tevreden. Na tuurlijk zie ik nog wel uitdagingen voor me. Ik zou best willen meepraten over de invulling van groen op het MEOB- terrein. Het lijkt me fantastisch om daar een plan voor te ontwikkelen. Ik heb nog even de tijd. Ik ben pas 25 jaar bezig." leiderdorp - Hastens opent volgend jaar een grote toonzaal op het vernieuwde meubelplein in Leider dorp. Dat heeft projectontwikkelaar Bohemen uit Leidschendam namens de Zweedse firma bekend gemaakt. Het gebouw van de beddenfabrikant wordt zes meter hoog en heeft een vloeropper vlakte van duizend vierkante meter. Volgens Bohe men krijgt Leiderdorp het eerste filiaal van Hastens buiten Zweden waar alle modellen verkrijgbaar zijn. Het pand van Hastens is het paradepaardje van de uitbreiding van de meubelboulevard naast rijks weg A4. In de directe nabijheid wordt een parkeer terrein met 545 plaatsen aangelegd en een zogehe ten zorgboulevard met 6500 vierkante meter vloeroppervlakte. Hastens is de tweede 'grote vis' die de projectontwikkelaar naar Leiderdorp heeft getrokken. Begin deze week werd bekend dat de Koreaanse firma Samsung in de nieuwe woonwijk 't Heerlijk Recht een 'huis van de toekomst' bouwt waarin het huisraad met allerlei computergestuur de snufjes wordt aangestuurd. Artist Impression: Bohemen aan Leefmans ïfiiK - Ze hadden zich er stfan voorgesteld, de van Stompwijk. Ze werkbezoek van réden van Provinciale het dorp aangrij- ïinog eens duidelijk te er veel verzet is te- ajouw van een nieuwe ii kwam er gisteren cjde provinciale volks- avoordigers zegden ;lfek af en ook voor het ran van handtekenin- ld gedeputeerde Jeltje ïOvenhoven werd geen i datum gevonden. beseft ook Leo Wijnhoven „We waren piscussie met ze aan- ei {roep verzet zich te- komst van circa taiwe woningen in ede. Die moeten de g van enkele glas- gtoedrijven bekosti- ijemeente Leidschen- :otburg, bedenker van niet vatbaar voor van de Stomp- H, wijkers die vinden dat het ka- rakter van het dorp verloren gaat terwijl een extra toe gangsweg en voorzieningen uitblijven. Bij een eind vorig jaar gehouden handtekenin genactie werden bij 1059 van de 1400 huishoudens een krabbel gezet. „De gemeente doet geen concessies, daarom moeten we het van de provin cie hebben", benadrukt Wijn hoven. Mede daardoor was het zo te leurstellend dat de statenle den geen tijd konden vrijma ken. „Het blijkt dat PvdA, CDA en WD, buiten ons om, al langs zijn geweest. Een nieu we afspraak zou dus alleen voor de kleinere fracties gel den en het is de vraag of dat zin heeft." Op het provincie huis bleek dat ook in de agen da van Van Nieuwenhoven voorlopig geen gaatje te vin den was voor de Vrienden, maar een woordvoerster be nadrukte dat geen sprake was van onwil. „Mevrouw Van Nieuwenhoven is op vakantie. Als ze dinsdag terugkomt, zal ik deze zaak met haar bespre ken." door Fred van Rooij bodegraven - Er moet geen stolp over het Groene Hart wor den geplaatst. Ontwikkelingen moeten doorgaan. „We moeten oog houden voor wat de toe komst vraagt", zei gedeputeer de Dwarshuis-van de Beek gis teren in het Evertshuis bij de overhandiging van het rapport 'Natte assen' van de stichting Groene Hart. Zij onderschrijft het belang van het behoud van de industriële erfgoederen langs de Oude Rijnzone zoals het rapport stelt, maar heeft daar wel een voorbehoud bij: „We leven en werken ook in dit gebied." De bal ligt wat haar betreft bij de gemeentes. „Zij hebben een monumentenbe leid en moeten de ambitie neerleggen." De tweede bal legde de gedepu teerde bij de projectontwikke laars. „Zij kunnen zorgen voor hergebruik van de erfgoederen langs de Zuid-Hollandse water wegen. Dwarshuis staat niet ne gatief tegenover het rapport, maar plaatste wel deze kantte keningen. Niet alles is idyllisch, volgens haar. De provincie kan zelf weinig doen. „Wij hebben geen rol in de frontlinie." Wel Veel fabrieken gelegen in dit ge bied zijn gesloten in de jaren zeventig. De gebouwen zijn hergebruikt of simpelweg ver dwenen. Een voorbeeld is de Van Oordt dakpannenfabriek uit Alphen aan den Rijn. Slechts de directeurswoning staat nog overeind. Wat de stichting wil is behoud en hergebruik van der gelijke monumentale panden. Deze gebouwen zijn bijvoor beeld de kleifabriek Gijjaar in Leiderdorp, Werklustm Ha- zerswoude-Rijndijk en in Al phen aan den Rijn en het mo lencomplex Gouwsluis. Vroeger was de rijnzone een in dustrieel gebied, volgens de Ka mer van Koophandel (KvK) Rijnland is dat nog steeds. Nu nog zit 80 procent van de bij de KvK Rijnland aangesloten be drijven in het gebied langs de Oude Rijn. Een belangrijke fac tor dus voor de lokale econo mie. Maar ook de KvK ziet veel in behoud van belangrijke en beeldbepalende gebouwen. „We moeten ook nieuw erfgoed durven toevoegen." Een voor beeld is de voormalige Baronie- fabriek in Alphen aan den Rijn. „Er moet verder ontwikkeld worden, het Groene Hart is geen museum." wil de provincie een stimulans zijn waar nodig om belangrijke gebouwen te behouden. Gisteren presenteerde de stich ting Groene Hart voor een pu bliek van zestig personen het rapport voor behoud van de in dustriële erfgoederen, onder andere langs de Oude Rijn. On der de aanwezigen onder ande re vertegenwoordigers van di verse omliggende gemeentes en van de provincie. In het rapport pleit de stichting voor het be houd van veel belangrijke his torische gebouwen. Juist nu, omdat er volop plannen wor den gemaakt tot inrichting van Nieuw Werklust in Hazerswoude- Rijndijk, voor beeld van indu strieel erfgoed. Archieffoto: Wim Dijkman de Oude Rijnzone. Die ontwik keling hangt samen met de komst van de Rijn Gouwe Lijn, waarbij gemeentes de mogelijk heid hebben om woningen in dat gebied te bouwen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15