Werkloosheid in Leiden daalt licht LEIDEN REGIO Eerste dominosteentje is om op Zeehosterrein Een valentijnskaartje van de gemeente en Portaal Centocor likt zijn wonden na explos Hekken om drijfzand Roomb Meer jongeren naar l Holistische basissch heeft drie leerlingen^ zaterdag 19 februari 200 door Wilfred Simons leiden - De werkloosheid in Lei den en randgemeenten is afgelo pen jaar licht gedaald. Ook in de Alphense regio keerde het tij. Maar in de Duin- en Bollenstreek bleef de werkloosheid hoog en stijgend in de meeste sectoren. Vooral de jeugdwerkloosheid nam in dit gebied fors toe. In Lei den en Alphen daalde de werk loosheid onder jongeren, met respectievelijk 14 en 32 procent. De hele regio doet het bijna twee keer zo goed als landelijk gemiddeld, zo blijkt uit cijfers van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). De werkloosheid in Leiden is gedaald vergeleken met vorig jaar. In januari waren er 6760 Leidse werkzoekenden inge schreven bij het CWI, tegenover 6813 in januari vorig jaar. Daar mee is vorig jaar de werkloos- heidsgroei die in 2003 optrad al bijna weer tenietgedaan. In ja nuari 2003 waren er 5390 men sen als werkloos ingeschreven. Voor de werkgelegenheid in Leiden was 2004 dus geen slecht jaar. Het ging in de meeste sectoren van de Leidse economie beter dan in 2003, al duurde de malaise in enkele bedrijfstakken voort. Er bleek opnieuw minder behoefte aan beleidsadviserend personeel, bouwvakkers, commercieel personeel, grafici, technici en productiemedewerkers. Ook daalde de vraag naar schoon makers, huishoudelijk, verzor gend en horecapersoneel. De werkloosheidsontwikkeling in Alphen aan den Rijn vertoont een met Leiden vergelijkbaar beeld. Ook hier slaagden de lo kale bedrijven er in 2004 in de oplopende trend van 2003 te keren. In januari waren 3153 Al- phenaren werkloos, ruim 200 minder dan een jaar eerder. In dit gebied steeg de vraag naar beleidsadviserend en leidingge vend personeel, terwijl ook de metaal-, de transport-, de ver koop- en de voedingssector het goed deden. In de Duin- en Bollenstreek ontwikkelt de werkgelegenheid zich heel anders dan in Leiden en de Rijn- en Veenstreek. Hier is de werkloosheid onvermin derd hoog en stijgend in de meeste sectoren. Was de werk loosheid in deze regio in janua ri 2004 nog ruim 2700 mensen, een jaar later is dat al opgelo pen naar 3000 man. Een ver schil met de andere regio's is dat er meer seizoenswerkloos heid is. In de Duin- en Bollen streek groeit ook de jeugdwerk loosheid explosief (+16 pro cent), terwijl deze percentages in Alphen (-32 procent) en Lei den (-14 procent) ruihi dalen. Vergeleken met andere steden in het westen en midden van Nederland doet Leiden het goed. In Almere en Utrecht steeg de werkloosheid in 2004. In Amersfoort, een stad waar mee Leiden door zijn bevol kingsomvang en voorzienin genniveau vaak wordt vergele ken, nam de werkloosheid zelfs ruim 7 procent toe. De enige andere stad in de omgeving waar de werkloosheid ook af nam, was Den Haag. Daar daal de de werkloosheid in 2004 met 3,4 procent. Ook ten opzichte van het lan delijke beeld steekt Leiden po sitief af. Daar stijgt de werkloos heid nog steeds. Volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek was de afgelopen drie maanden gemiddeld 6,5 pro cent van de beroepsbevolking werkloos. Een jaar eerder was dat in dezelfde periode 6,1 pro cent. Het CWI telde in januari 704.100 'niet werkende werk zoekenden'. Dat is 1,7 procent meer dan in december 2004. Ook de jeugdwerkloosheid groeide landelijk meer dan ge middeld, met 4,4 procent in ja nuari. Nieuwbouw voor gehandicapte bewoners kan eind dit jaar beginnen door Saskia Buitelaar katwijk - Op het terrein van het Zeehospitium in Katwijk zijn de werkzaamheden losgebarsten. Het duingebied is tot zandbak omgewoeld en ondergronds is al veel werk verricht aan nieu we rioleringen en nutsvoorzie ningen. Nu slopers zich een weg banen door het oude ge bouw van de technische dienst, is het eerste dominosteentje van een lange reeks om. Het grote schuiven kan beginnen. Niet alleen moeten er heel wat bergen zand verschuiven om de nieuwbouwplannen voor de ge handicapte bewoners te kun nen realiseren en ruimte te ma ken voor 'gewone' huizenbouw. Ook sommige bewoners zelf schuiven nog wat heen en weer, voordat ze aan het eind van volgend jaar hun nieuwe wo ning kunnen betrekken. Een grootscheepse herinrichting van een terrein waarop nog steeds meer dan honderd men sen wonen en tientallen ande ren werken, vraagt om een in genieus bouwschema. Omdat het gebouw van de technische dienst (schuin te genover het oude hoofdge bouw) wat asbest bevat, wordt het stukje bij beetje ontman teld. Over een week of acht is het hele gebouw, dat ooit als ketelhuis was neergezet, ver dwenen. De werkzaamheden beginnen bij deze plek omdat er ruimte moet worden ge maakt voor de straat, waarlangs de woonblokken komen te staan. De nieuwe ingang van het Zeehos komt aan de cen trumkant van de Drieplassen- weg, een logischer plek voor mensen die tenslotte inwoners van Katwijk zijn. Op de hoek bij de Seinpoststraat zijn de con touren van de nieuwe straat nu al zichtbaar. Na de eerste sloop fase worden de twee witte woonblokken af gebroken, die ooit als tijdelijke bouw zijn neergezet. De bewo ners zijn er inmiddels uit en wonen tijdelijk in de zijvleugels van het oude revalidatiecen trum. Die witte paviljoens zijn weer nodig als wisselwoning, wanneer de zijvleugels worden gesloopt. Alleen het echte oude hoofdgebouw blijft overeind. Daarvoor zoekt het Zeehospiti um nog een 'marktpartij' die er commerciële appartementen in wil maken. De 'gewone' en de zorgwonin- gen komen op het terrein door elkaar te staan. De bouw van de nieuwe huizen voor de Zeehos- pitiumbewoners begint naar verwachting in november. Als alles meezit, zijn dertien maan den later de meeste gebouwen voor wonen en dagbesteding klaar voor gebruik. Daarna ko men er nog een gezondheids centrum op het terrein, inclu sief een parkeergarage, en nieu we kantoorplekken voor het Zeehospitium. Ondertussen worden vermoedelijk de eerste woningen 'voor de markt' op geleverd, waaronder huur-, koop-, starters- en seniorenwo ningen. Het echte slotstuk van de bouw, als alle graafmachines, bouw vakkers en vrachtwagens zijn verdwenen en er weer wat duingebied terugkeert, is het Beste Valentijn, je hebt al even niets van me gehoord maar ik denk veel aan je. Ik zit in een spannende periode vol groei en ontwikkeling waarin ik bouw aan de toekomst. Met nieuwe mogelijkheden en nieuwe idee- en. Kijk dus snel op www- .nieuwleyden.nl laat je e-mail- adres achter, dan hou ik je op de Iwogte. Tot snel. P.S., in het voorjaar als alles groen wordt, is ook het informatiecentrum klaar. Zodra het open gaat, no dig ik je uit voor een bezoekje. Een ansichtkaart met deze tekst is in Leiden huis aan huis verspreid. In totaal 55.000 exemplaren gleden er door de brievenbus. Wie op de inter netsite kijkt, heeft al snel in de gaten dat het gaat om woning bouw op het voormalige EWR en slachthuisterrein langs de Maresingel en Koningstraat. Een project dat in handen is van de gemeente en woning corporatie Portaal. Joost Maas van Portaal treedt op als spreekbuis. „De kaart rond Valentijnsdag was een eenmalige actie om te kijken of Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 er belangstelling is voor Nieuw Leyden en om die belangstel ling op te wekken. Want wat daar gebeurt, is uniek in Ne derland. Het heet particulier opdrachtgeverschap en dat is in een binnenstedelijke omge ving op een dergelijke schaal nog nooit vertoond. „Mensen kunnen hun eigen huis bouwen", vervolgt Maas. „Ze kopen geen woning maar een stuk grond, een kavel, en dan kun je met behulp van een architect je eigen woning laten bouwen. Mits je je aan de re gels houdt, natuurlijk." Nieuw Leyden is volgens Maas om meer redenen bijzonder. Zo wonen toekomstige bewo ners op loopafstand van de his torische binnenstad en het sta tion. En willen ze toch met de auto dan is er een eigen par keergarage en zijn de snelwe gen die leiden naar Den Haag, Utrecht of Amsterdam dichtbij. En ook het strand is bij wijze van spreken om de hoek. Maas vond het leuk om de Lei- denaars middels het kaartje op de nieuw te bouwen wijk te wijzen. „Momenteel worden er allerlei voorbereidende werk zaamheden uitgevoerd en wordt de grond gesaneerd. De bouw van de eerste huizen gaat begin volgend jaar beginnen. Dan praat je over 81 kavels: 63 koopkavels en 18 sociale huur woningen. De oplevering van de eerste woningen is dan in de loop van 2006. Maar we zijn vast van plan om de Leidenaars op de hoogte te houden van de ontwikkelingen. De valentijns kaart was de eerste verrassing maar er komen er nog meer aan." Kaartje (2) Nieuw Leyden betekent naast veel nieuwbouw ook de sloop van een groot aantal bestaande woningen. Bewoners van on der andere (delen van) de Wil lem de Zwijgerlaan, de Van Ho- gendorpstraat en omgeving, woningen in de Pasteurstraat en de Mauritsstraat hebben de afgelopen tijd te horen gekre gen dat ze in verband met sloop hun woning op termijn moeten verlaten. Op de website worden die be woners op de hoogte gehou den van de ontwikkelingen die voor hun van belang zijn. Zo krijgen inwoners van Noord voorrang bij woningtoewijzing in Nieuw Leyden. Voor wat be treft de toewijzing van de soci ale huurwoningen geldt de vol gende volgorde: l.Stadsver- nieuwingsurgenten uit de wij ken Groenoord, de Kooi en Noorderkwartier. 2. Bewoners uit deze wijken, die hier ten minste één jaar gewoond heb ben. 3. Stadsvernieuwingsur- genten. 4. Woningzoekenden uit de resterende wijken uit de Leidse regio. Bij de toewijzing van koopwo ningen wordt een vergelijkbare voorrangsregeling gehanteerd voor inwoners van Noord. Als extra steun in de rug is er voor hen 10.000 euro subsidie be schikbaar, als zij een kavel ko pen. Eric-Jan Berendsen door Eric-Jan Berendsen leiden - De oorzaak van de ex plosie bij het biofarmaceutisch bedrijf Centocor aan de Ein steinweg is nog niet officieel bekend. Eerste inspecties heb ben inmiddels wel bevestigd dat het vermoeden van de di rectie dat het om een ontplofte stoomketel gaat, juist is. Het onderzoek naar de oorzaak is inmiddels in volle gang. On duidelijk is nog wie dat leidt. De schade is weliswaar erg groot, maar omdat er geen slachtof fers zijn gevallen, ziet de Ar beidsinspectie geen hoofdrol voor zich weggelegd. Centocor praat momenteel met een aan tal onderzoeksbureaus om de zaak te coördineren. De verze keringsmaatschappij en milieu dienst houden een eigen on derzoek. Ook de technische re cherche onderwerpt de puin hopen aan een inspectie. Inmiddels is begonnen met het schoonmaken van het terrein waar allerlei brokstukken te recht zijn gekomen. Ook wordt er gekeken of er nog apparatuur en andere inboedel uit de ge troffen hal kan worden gered. Het 50-koppige personeel dat woensdagnacht tijdens de ont ploffing werkte, is donderdag avond door professionele bege leiders opgevangen. „Het klinkt gek maar eigenlijk overheerst momenteel opluch ting bij de personeelsleden", al dus Ellen Roest, hoofd commu nicatie van Centocor. „Ze reali seren zich dat de ontploffing ook héél anders had kunnen af lopen, dat ze aan een groot ge vaar zijn ontsnapt. De bijeen komst van donderdagavond was goed omdat de schrik er bij een aantal toch goed in; De stoomketel ontploft derdagochtend rond hal de eerste etage boven drijfshal. Door de knal achterkant van het weggeblazen en muurp het rond geslingerd. Ei geen gewonden, er geen brand en er zijn vaarlijke stoffen vrijgi De bewuste ketel werd om water op te warmi mee productieapparat medicijnen wordt gesti en om zuiver water dat voor de productie dicijnen nodig is. Centocor produceert dat wordt gebruikt b procedures en bloet voorkomt. Daarnaast het gebouw op het Bi Park Remicade vervaaj wordt toegepast bij met reuma en de zi Crohn, een darmzie medicijn Remicade p Centocor ook in de Staten en kan indie worden ingevlogen, wordt alleen in Leiden en er is voldoende „Maar de productie tuurlijk niet te lang s aldus Roest. De geëxplodeerde aangesloten op de stai ming. Door de knal r< een aantal leidingen stadsverwarming be waardoor delen van de hof donderdag zond water en verwar min Rond acht uur 's avon de problemen opgelo in de loop van dezelfi viel de verwarming keer uit. Sinds gistere geen klachten meer. kt leiden - Er staan hekken om het drijfzand in de nieuwe wijk Roomburg. Ook is het gevaarlij ke terrein met zand bestrooid. Dinsdag kwam een Leidse vast te zitten toen ze haar vierjarige zoon en haar hond uit het drijf zand probeerde te halen. Door de inspanning raakte ze zelf tot haar middel vast. hulp van een pass; zich bevrijden uit de aarde. De opzichter vi rein heeft haar een men gebracht en haar speelgoedautootje. Di tot het bouwterrein ochtend met hekken a weghalen van de houten hek ken rondom het hele terrein. De zogenoemde amfibiekering is geplaatst om te voorkomen dat de uitgezette padden en ha gedissen de bouwput betreden. Voor de kleinste bewoners is straks in de nieuwe woonwijk ook weer een plekje. leiden - Nooit eerder verwees de politie Hollands Midden zo veel jongeren onder de 18 jaar voor vuurwerk naar Bureau Halt Zuid-Holland Noord als in de afgelopen vuurwerkperiode. In totaal moesten 356 jongeren naar Halt voor een alternatieve straf. Ook 57 jeugdigen onder de 12 jaar, zogenoemde Stop jongeren, kwamen wegens vuurwerk met Halt in aanra king. Ten opzichte van 2003 is dit een stijging met 14 procent. In totaal verwees de politie vo rig jaar 951 jongeren naar Halt. In 2003 waren dat er nog 856. Halt verklaart de stijging door een betere samenwerking met de politie. Ook heeft de politie prioriteit gegeven aan vuur werkzaken. Vooral in de Rijn- en Veenstreek waren actief met het voortijd van vuurwerk: 220 teglr 2003. In de Duin- streek waren dat er 162 in 2003, en in Voorschoten 50 tege[ 2003. Met alternatieve wil Bureau Halt strafljvE dadig gedrag onder terugdringen en het li komen. Net als andere jaren meeste Halt-jongeren werkvoorlichting no|je kerstvakantie aan de groot aantal heeft de g geholpen bij het opi de vuurwerkresten. was het grote aantal jarigen. Zij kregen ee^ dracht. P™B< 1. 1Ü 'Onderwijs gericht op mens als gt Nieuw geluk in Nieuw Leyden, als het aan de gemeente en woning corporatie Portaal ligt. Illustratie: Portaal/Gemeente Leiden hillegom - Leren te leven voor de toekomst, zo luidt het motto van de Matrijsschool. Het on derwijs op de nieuwe Hillegom- se school richt zich op 'de mens als geheel'. „Het unieke aan ons systeem is dat we veel aandacht besteden aan de innerlijke we reld van de kinderen", aldus de Vennepse Rozemarijn Brons, een van de pakweg tien initia tiefnemers van de nieuwe school en leerkracht. In december opende de Ma trijsschool in het voormalige pand van kinderdagverblijf 't Boefje de deuren. Voorlopig heeft de school aan de Hillinen- weg in de wijk Elsbroek maar drie leerlingen, allemaal kinde ren van direct bij de school be trokken ouders. „We zijn ont zettend gelukkig met zo'n mooi pand", zegt Brons, eerder werk zaam op drie andere basisscho len. „We waren al een tijdje op zoek. En we zitten nu op een rustige plek." „We wilden wat anders", zegt de Vennepse over het beginnen van een nieuwe school. Het on derwijs op de Matrijsschool is gebaseerd op het onderwijssys teem 'Gouden Onderwijs Ma trijs'. In Nederland is de Ma trijsschool daarmee uniek. In Israël, Canada, de Verenigde Staten en Engeland bestaan wel al van dit soort scholen. De le raren bereiden de kinderen niet alleen voor op de middelbare school en - later - maar geven ze ook voor 'het leven'. Het wordt ook wel holi noemd, omdat het zie de mens als geheel. „Ze leren bijvoorbeejai soms zin moeten iti hun moeder op eeiBK moment de poep nielrai hun schoen haalt, ml i dat zelf moeten doeihe gen op onze school réd dooie stof mee. Oofen omgaan met fouten.nc Brons leggen kindeiat de nul en de twaalf ja»i voor de rest van hun lit Voorlopig draait c|di vooral op donaties ave geld. Van gemeentelfek die is nog geen sprai denkt dat het lesgeld g instantie zo'n tweehdvf ro per maand bedraj d als we subsidie krijgefm veranderen." In heèrt Elsbroek is slechts nfri< ongeveer dertig dij Mocht de school e! worden, dan is een {rc noodzakelijk. De Mei richt zich in eerstaiv vooral op de Bolleek. Haarlemmermeer, g Aanstaande dinsdagbc Matrijsschool een i{ei avond. De bijeenkotb van 19.45 tot 21 uujis plaats in het schoen Hillinenweg 79a in HL. De sloopwerkzaamheden op het terrein van het Zeehospitium in Katwijk zijn begonnen. Orhdat het gebouw van de technische dienst (schuin tegenover het oude hoofdgebouw) asbest bevat, wordt het stukje bij beetje ontmanteld. Foto: Dick Hogewoning De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. L

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14