LEIDE Lorentzschool Leiden krijgt een nieuw digitaal visitekaartje tegen komst van slaaphuis 1 'Dit kan de juiste weg niet zijn' S Leiden lonkt naar titel van 'schoonste gemeente' n> 3- REGIO R1 'Locatiekeuze is een ongelukkige' IEGELIJK, TINK RAMEN ÏÏTI L 73 73 C: r\ TT 1 O CfQ ft> 70 Fietskelder Stadhuisplein goedkoper door meevallers ag 19 februari 2005 Ie terugkeer de Leidse teltjes val op pomp loge Rijndijk let benzinestation van irhuis aan de Hoge s donderdagavond n. Rond kwart voor d de 47-jarige kassier rwoude door een on- man met een wapen Er waren op dat mo- jn andere klanten in de Hvezig. De overvaller het een onbekend geld- bpend de P.J. Blok- jrichting Fruinlaan. leiden - Universiteit, bedrijven, musea en instellingen in Leiden willen met één gezicht naar buiten treden. Een nieuwe website neemt op Leiden.nl de plaats in van de oude gemeen tesite. Er komt ook een nieuw logo en een nieuwe slagzin voor Leiden, maar die worden nog getest op een groep proefpersonen. De site Leiden.nl moet een aan trekkelijker entree voor bezoe kers worden dan de site van de gemeente. „Er was wel wat on vrede over de huidige gemeen telijke site", zegt centrumma nager Robbert Strijk. „Die geeft misschien een wat eenzijdige blik op Leiden. Deze site doet meer recht aan de stad als groe pering van burgers en vereni gingen." Leidse instellingen kunnen zichzelf met een link (een ver wijzing naar de eigen website) aanmelden op Leiden.nl. Ook kunnen ze nieuwtjes kwijt. Op de site komt verder toeristische informatie te staan, uitgaan stips, het weer en een platte grond. Volgens Strijk is het voor het eerst dat zoveel partners de handen ineen slaan om geza menlijk aan stadspromotie te doen. Behalve de gemeente hebben gisteren de 3 October- Vereeniging, de Museumgroep Leiden en de schouwburg hun handtekening gezet onder de overeenkomst. Ook de Leidse Hogeschool, het ROC en de universiteit, de Pieters- en Hooglandse kerk, Stadsparkeer- plan, het MKB, Leiden Con- gresstad en de VW doen mee. Bedoeling is dat alle partners het logo gaan voeren op hun briefpapier en in hun brochu res. ER LIEFTINK ENFA RIEt •g 15-17, Alphen aan den R ild, mijn krant. jsch it j.:Dagblad leiden - De komst van het slaap huis naar het voormalige GGD- pand in de Burgemeesters- en Profesorenwijk heeft tot onrust op de Lorentzschool geleid. De schooldirectie vindt het risico te groot om het daklozenslaaphuis pal naast de tijdelijke locatie van de basisschool te plaatsen. De schooldirectie roept de ouders op hun protest te ondersteunen. Burgemeester en wethouders willen het daklozenslaaphuis dat nu aan de Boommarkt in het oude kantoorpand van het Hoogheemraadschap Rijnland is ondergebracht, verhuizen naar het gebouw aan de Roo- denburgerstraat waar voorheen de GGD inzat en weer daarvoor het Joodse weeshuis. De bedoe ling is dat er elke nacht 18 dak lozen onder toezicht van een hulpverlener slapen. Lorentzschooldirecteur De Vries vindt de locatiekeuze een ongelukkige. In het voorjaar van 2006 verhuist de helft van haar school naar noodlokalen op het Trigon-terrein dat naast het GGD-gebouw ligt. De leer lingen, vierhonderd in totaal, zullen daar gedurende ander half jaar naar school gaan. In die tijd wordt een nieuw schoolgebouw voor de Lorentz school opgetrokken aan de Van Vollenhovenkade. „Als de ge meente besluit het slaaphuis pas na 2007 te verhuizen naar de Roodenburgerstraat dan blijven we uit deze discussie." Maar daar ziet het niet naar uit. De Vries begrijpt dat de ge meente voor al haar burgers, en dus ook voor de daklozen, moet zorgen. Zé is dan ook niet tegen het bestaan van een slaaphuis. „Maar wij vinden het te dicht bij de school komen." Onder wijswethouder Hessing is ech ter van mening dat de twee wel naast elkaar kunnen bestaan. Hij vindt de toekomstige situa tie beheersbaar nu niet de hele Lorentzschool voor drie jaar naar die plek verhuist, zoals aanvankelijk het plan was, maar slechts de helft van de school voor anderhalf jaar. Bo vendien worden de openingstij den van het slaaphuis zodanig aangepast dat kinderen en dak lozen elkaar niet kruisen. De Vries vindt die maatregel echter niet afdoende. „Wij vin den dit een risico dat je gewoon niet moet willen nemen. Bo vendien organiseert de school ook dingen in de avond. We willen dat onze leerlingen, ou ders en medewerkers zich veilig voelen in en rondom school. Dat is onze verantwoordelijk heid." De Vries heeft haar be zwaren verwoord in een brief aan de ouders van de Lorentz school. Ze roept medestanders op het bezwaar dat gericht is aan burgemeester Lenferink, te ondertekenen. De verantwoordelijk wethouder Buijing is niet verrast door het protest van de Lorentzschool. „We begrijpen dat mensen zich zorgen maken over de komst van het slaaphuis. Maar wij zijn na lang onderzoek tot de con clusie gekomen dat dit de beste plek is." Het slaaphuis op een industrieterrein plaatsen is voor Buijing geen optie. „Dan zon der je daklozen teveel af van de samenleving, terwijl je juist wilt dat ze er weer in terugkeren." Ook het stationsgebied is vol gens hem geen goede locatie. „Dat trekt teveel narigheid aan en maakt zo'n stationsgebied snel onveilig." Wat het slaaphuis gaat kosten, is nog onduidelijk. „Dat plaatje is nog niet rond omdat we nog op zoek zijn naar medegebrui kers", meldt Buijing. In het pand waar ook al de methadon- verstrekking zit hoopt de ge meente huisartsen en een apo theek te kunnen vestigen. „Het zou mooi zijn als we er een ge zondheidscentrum van kunnen maken. Want het is niet alleen moeilijk om een plek voor het slaaphuis te vinden in Leiden. Ook huisartsen hebben proble men om betaalbare praktijk ruimte te vinden." Net nu de gemeente wil gaan strijden om de titel 'schoonste stad' ligt de Nieuwe Rijn vol met troep. Een kwestie van dubbele pech, zo blijkt. Normaal varen aan het einde van de marktdagen ambtenaren voorbij om het afval uit het water te halen. De boot waarmee ze dat doen is deze week echter stuk gegaan en blijkt niet zo snel te repare ren. Vandaar dat het water nog vol met afval ligt. Voor vandaag, weer een marktdag, is een alternatief gevonden. Een oude gemeentelijke boot, die lang niet meer heeft ge varen, is volgens een gemeentelijke woordvoerder 'gebruiksklaar' gemaakt. „En die wordt na de markt ingezet." Foto: Hielco Kuipers IDE STELLING Een corrigerende tik verbieden is belachelijk. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl leiden - Wethouder Van der Sande wil Leiden laten meedingen in de verkiezing van de 'schoonste ge meente van Nederland'. Maandag presenteert hij een postercampagne waarmee hij het startschot geeft van de verkiezingscampagne. Bedoeling is dat Leidenaars op www.schoonstegemeente.nl op hun eigen stad stemmen. Posters, spandoeken en acties moeten de burger daartoe motiveren. Op die website kunnen bewoners aangeven hoe tevre den ze zijn over de netheid van de wijk. De gemeenten met de hoogste score gaan door naar de volgende ron de, waarin een jury de maatregelen tegen het licht houdt die de gemeente neemt om zwerfafval tegen te gaan. Negen gemeenten gaan door naar de finale. Tij dens de finale moeten gemeenten zes weken lang een vooraf aangewezen gebied van een vierkante kilometer zo schoon mogelijk houden. Aan de verkiezing is een televisieprogramma gekop peld waarin de finalisten centraal staan. Op 4 septem ber wordt tijdens de tiende aflevering bekend gemaakt wie zich 'schoonste gemeente van Nederland' mag noemen. Volgens Van der Sande doet Leiden het niet slecht in de strijd tegen het vuil. In een onderzoek kreeg Leiden een ruime zeven en stond de stad er beter voor dan de gemiddelde gemeente. Uit de Stadsenquête bleek dit jaar dat zwerfafval en rommel op straat de grootste er gernis is die Leidenaars spontaan noemen. Drie op de tien heeft last van rommel, 37 procent stoort zich aan hondenpoep. laar jaar duiken ze op, de plannen om de Kanaalweg in 'ia bedrijventerrein De Waard door te trekken naar de Je Zwijgerlaan. „Al naar gelang de kleur van het college ze vervolgens afgeschoten of wordt er wat langer over oken", zegt Rob Rückert. Hij is woordvoerder van het dat is ontstaan nu het verleng-voornemen is in het gemeentelijke verkeers- en vervoersplan, iers van Hoge Rijndijk en Utrechtse Jaagpad zijn er in jl om te verijdelen dat hun (koop)huizen straks worden gesloopt. moch wel waarom de ■te Waard wil ontslui- Om Hooigracht en onüasten. Maar de 1 koste waarvan? Er ure brug worden -lover de Nieuwe Rijn t een en ander ge- ten worden. Ofwel [van provinciale wa- iar nu een uitzend- r de bouw in zit, of- li,jvan de huizen die inlaan aan de Hoge .het Utrechtse Jaag- I de knik in de Ka- die alleen maar injtwee woningen jengd. Dat betekent hog minimaal vier iten worden ge- Jgjt er hele goede en (e geluidsschermen Hen." id; I. neg zijn? ;ht Hoge Rijndijk is gaandeweg zoveel soverlast gaan ver at we van de ge- ubbele beglazing 'regen. De C02-uit- pk te hoog. Wij eraen aan de voorkant maar onze buren eens het raam aan ils ze hun vinger dan later langs de kasten halen zit er na een paar maanden echt een soort 'roetlaag' op: de neerslag van uiüaatgassen. En dat ga je dan allemaal nog eens extra opvoeren met die weg en die brug. Vrachtwagenchauf feurs zetten echt hun motor niet uit als ze ervoor moeten wachten. Weet u hoe vaak die Wilhelminabrug open gaat in het vaarseizoen? Twee, drie keer per uur en dat gaat natuur lijk ook voor die nieuwe brug gelden. Volgens ons kan die weg om milieuredenen niet eens worden doorgetrokken. Een nieuwe weg zal moeten voldoen aan strenge eisen en de C02-uitstoot moet volgens het Kyotoprotocol juist worden te ruggedrongen." Wat maakt u zich dan druk? „Omdat we dit zien als een ma noeuvre van de gemeente om de gewenste verbinding met de Willem de Zwijgerlaan en daar mee de ring 'via een omweg' alsnog tot stand te brengen. Omdat dat niet kan door de Su- matrastraat, die dwars door een woonwijk snijdt, was daarvoor eerst de Zijldijk in beeld. Maar daar wilde Leiderdorp absoluut niets van weten. Onder het motto van wijkontsluiting moet de weg nu toch verlengd wor den en die sluit dan op De Waard precies aan op de Suma- trastraat. Daarnaast maken we ons er zo druk over omdat we al zo lang aan het lijntje worden gehouden. Als mijn vrouw bel de als die plannen weer eens de kop opstaken of als ze hier landmeters bezig zag, werd er steeds gezegd: ach, mevrouwtje dat gaat allemaal nog jaren du ren. Mooi, maar zo blijft het wel voortdurend boven je hangen en waak je er wel voor grote in vesteringen te doen in je huis. Omdat je maar nooit weet." U wilt dus zekerheid? „Ja, de zekerheid dat die weg er niet komt. De stad slibt dicht, dus dat er een ring moet ko men, begrijpen wij ook wel. Maar als je die dan toch wilt creëren, maak die dan waar de infrastructuur er al voor is, leg 'm buitenom neer en ga niet dwars door een mooi stukje stad, dat vooral het Utrechtse Jaagpad nog is. Dit kan nooit de beste weg zijn. Als je het ver keersplan goed leest, moet de automobiliteit juist worden af geremd. Dan moet je dit dus helemaal niet doen, want nieu we wegen hebben een aanzui gende werking. Omdat de ver binding beter wordt, stappen mensen gemakkelijker uit het openbaar vervoer in de auto, waardoor ook zulke wegen weer snel dichtslibben. Er is geen reden aan te nemen dat het met de Kanaalweg anders zal gaan." Dus? „Deze omgeving is de laatste tijd heel kinderrijk geworden en de enige plek waar die kinderen kunnen spelen is in het straatje waar straks die weg moet ko men. Daar kunnen ze dan al- 0 O" N» leiden - De kosten van een gra tis, overdekte fietsenkelder on der het Stadhuisplein zijn te ruim berekend en vallen goed koper uit nu leveranciers aan biedingen hebben gedaan. Dat is volgens wethouder Hessing de reden dat de exploitatiekos ten van de stalling in plaats van 350.000 euro nu nog maar twee ton per jaar bedragen. Ook de bouwkosten vallen twee ton mee ten opzichte van een eer dere raming. De aanleg van de fietsenkelder zou 4,5 miljoen kosten. Onder andere het D66-raadslid Stoffels voelde zich donderdag tijdens het debat over de stal ling op het verkeerde been ge zet doordat de kosten 'ineens' lager uitvallen. De raadsleden verwijten de wethouder dat die eerder met de goede cijfers had moeten komen. „Dat ze zich overvallen voelen, kan ik me voorstellen", zegt Hessing. „Het was beter ge weest als ze er eerder waren ge weest." Volgens hem kunnen de kosten nog weer lager uitval len tijdens de aanbesteding van het bouwproject. Over de vraag of de aanleg van de kelder doorgaat, moet de gemeente raad de knoop nog doorhakken. leen nog met gasmaskers rond huppelen. De plannen voor het doortrekken van de Kanaalweg zijn volstrekt irreëel. Die moe ten voor eens en voor altijd de vuilnisbak in." tekst: Paul de Tombe foto: Taco van der Eb fD O 3 ft) ontvang de eerste 2 weken gratis! I Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) j Naam:C3M DV j Adres: Postcode/Plaats: j Ttelefoonnr: (i.v.m. bezorgcontrole) I Geboortedatum: I I e-mailadres l Bank-/giro rekeningnummer l - I Handtekening Uitsluitend by automatische incasso bvp, I Stuur de bon m een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. I Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). I E-mail. lezersservice/^ hdc.nl of surf naar www leidschdagblad nl I Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ^Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13