'Bekijk alternatieven voor fietsenkelder' t ""il (ii ft r REGIO Geen gevaar voor medicijngebruikers Bewoners tegen doortrekken Kanaalweg f J m Nieuwbouw ROC werpt schaduw op buurt mmv f. j ->■& li l stelling! n staat drie •tier stil joorbrug Voorstel geleidestroken voor blinden Behouden vaart LEIDEN Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! 0 Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal automatisch 56.20) per acceptgiro 5^!fc>) corrigerende tik verbieden is belachelijk. Ceef uw mening rW.leidschdagblad.nl De trein van Alphen Rijn naar Leiden heeft nd drie kwartier stilge- de spoorbrug over het ekanaal. Na een auto remingreep was de tcies op het gedeelte rug tot stilstand geko- ar geen bovenleiding mdat de stroom ont- i de machinist de trein r in beweging krijgen. I rond half tien door ere trein via station schans naar het ion in Leiden getrok- ingreep is door een t niet te onderbreken oorkomen als de trein er rijdt dan de Auto- T reinbeïnvloeding staat, of als de machi- ïgzaam of te laat remt. ravond het geval was n van 20.39 uur uit Al- i den Rijn is niet be- o'n ingreep kan ook g zijn van een storing systeem", aldus een :rder van Pro Rail, de eerder in Nederland. LEIDEN Werken ifrika is slavend' fw onderzoek Igheid fietsers Er komt nieuw onder- iar de veiligheid van fiet- het traject van de Rijn Lijn (RGL) door de Leid- enstad. De Fietsersbond irop aangedrongen. Bij der onderzoek zijn de Jwaar fietsers en de RGL kuisen niet goed genoeg jopgepakt roningbrand Een 21-jarige man uit ind is woensdagavond 1 op verdenking van chting in een woning )paalstraat. Hij was t een kind van acht n in het huis van zijn >en er brand uit brak. ilijke bewoners waren is. De man kon de poli- duidelijke verklaring yer het ontstaan van de enaar rijdt er rijbewijs Een 17-jarige Alphe- roensdagnacht in de ijk aangehouden we en onder invloed van ide middelen en zon- wijs. Agenten zagen en auto met draaiende aan op de Standerd fan de knaap is bloed len om te bepalen hoe exacte drugsgebruik door Silvan Schoonhoven leiden - B en W moeten serieu zer kijken naar de alternatieven voor een fietsenkelder onder het Stadhuisplein. Dat vindt een meerderheid van de raadscom missie die zich met het ontwerp van wethouder Hillebrand bezig houdt. De raadsleden hebben nog geen besluit genomen of de fietsenstalling mag worden ge bouwd. De kosten ervan blijken lager uit te vallen. Voordat ze de knoop doorhak ken, willen de partijen eerst weer onderling overleggen over de aanleg van de gratis, be waakte fietsenstalling onder het Stadhuisplein. Wethouder Hessing (verant woordelijk wethouder Hille brand zit in Amerika) zegt dat Advocaten van Leidse markt kooplui staan al in de start blokken om een schadeclaim in te dienen zodra de gemeen teraad het groene licht geeft voor de fietsenkelder onder het Stadhuisplein. De kooplui verwachten dat de inkomsten op de markt met zeker zestig procent zullen terugvallen door de werkzaamheden. De aanleg van de kelder gaat ten koste van veertig meter, tien kraamplaatsen en tot vijf banen van marktkooplui, schat een woordvoerder van de Leidse afdeling van de Centrale Vereniging Ambulan te Handel. Hoeveel geld de marktkooplui mislopen en de kosten lager uitvallen dan gedacht. In plaats van 350.000 euro per jaar blijkt de exploita tie nog maar twee ton te kosten. De bouw van de kelder valt ook twee ton goedkoper uit en komt nu op 4,5 miljoen euro, zegt Hessing. Toch tekent zich een meerder heid af in de commissie die wil dat het college opnieuw zijn huiswerk doet. Ze willen onder zoek naar betere of goedkopere alternatieven voor de onder grondse stalling. Alleen Leefbaar Leiden vindt de kelder te bij voorbaat te duur. De andere partijen willen best geld steken in de fietser, maar zien liever fietsenstallingen op verschillende plekken in de stad. ,,We willen aansluiten bij de be hoefte van de fietser", zeggen hoe groot de claim is die ze de bij de gemeente willen neer leggen, wil de woordvoerder niet zeggen. „Wij zien de kel der vooral als een prestige-ob ject van het college. Jaap Brouwers van de Centra le Vereniging zei gisteravond tegen de raadsleden dat 'de markt uit elkaar wordt ge haald'. „De loop gaat eruit. Bovendien: uit gesprekken die we op de markt voeren, ma ken we op dat mensen niet van plan zijn hun fiets in de kelder te zetten." Ook de eigenaar van café City Hall overweegt om de schade te verhalen als het plein lang durig op de schop gaat. Peter Bootsma (D66) en Filip van As (Christenunie). In beeld is de kelder onder V&D. Bovendien ligt er al een fietsenkelder onder het stad huis, die nu op zaterdag leeg staat. Ook kan de bewaakte stalling in de Kapelstraat wor den uitgebreid. De laatste twee kunnen zelfs met elkaar worden verbonden, zegt Van As. Verder is er al een goedlopende fiet senstalling achter de Harte- brugkerk. Bootsma wil nog ver der kijken naar locaties, bij voorbeeld op het Gangetje en de Boommarkt. Alleen Groenlinks en de PvdA staan achter het plan voor de ondergrondse kelder. „Een dro ge, bewaakte stalling werkt als een magneet op mensen die met de fiets komen", zegt Ge rard van Hees (GroenLinks). „Dat blijkt met ondergrondse stallingen in andere steden." Hessing vindt dat ook. Volgens hem is 'een grote bak' voor de fietsen nodig om ook over twin tig jaar nog genoeg ruimte te hebben. „We moeten vooruit kijken. Beter nu iets te ruim in je jasje dan straks te krap. Als de Rijn Gouwe Lijn in de Bree- straat komt, hebben we alle op vangruimte nodig. Een nieuwe kelder is de beste investering." De wethouder ziet ook wel heil in de V&D-kelder, maar vindt toch dat die niet de 'open uit straling' en gemakkelijke toe gang heeft van een nieuw te bouwen stalling. Dat nadeel geldt niet voor een stalling in de Kapelstraat, maar daar liggen de kosten per fiets weer hoger. Spreiding over de stad is er ge noeg, vindt Hessing, als men sen hun fiets straks kwijt kun nen onder het Stadhuisplein, onder de V&D en achter de Hartebrugkerk. Marktkooplui overwegen schadeclaim De hele achterkant op de eerste en tweede verdieping van het bedrijfsgebouw van Centocor is weggeslagen door de explosie. Foto: Henk Bouwman vervolg van voorpagina leiden - De explosie van een stoomketel in het Leidse bio- techbedrijf Centocor levert geen gevaarlijke situatie op voor mensen die medicijnen slikken die door het bedrijf worden gemaakt. Er is volgens de bedrijfsleiding voldoende op voorraad. Centocor produceert ReoPro, dat bloedproppen voorkomt en wordt gebruikt bij dotterproce dures. Daarnaast wordt in het gebouw op het Bio Science Park Remicade vervaardigd dat wordt toegepast bij mensen met reuma en de ziekte van Crohn, een darmziekte. ReoPro wordt alleen in Leiden gemaakt maar er is genoeg voorradig. Het medicijn Remicade produ ceert Centocor ook in de Ver enigde Staten en kan indien no dig worden ingevlogen. Hoe lang de productie stilligt, kan directeur Pedro Tetteroo nog niet zeggen. „Op advies van Bouw en Woningtoezicht is een deel van het gebouw gestut want er is instortingsgevaar. We konden pas in de loop van de middag het gebouw in nadat het sein op groen was gezet voor nader onderzoek. Het duurt nog even voordat de defi nitieve schade in kaart is ge bracht en we zicht hebben wanneer er met de sloop- en herstelwerkzaamheden kan worden begonnen." Volgens de directeur is het niet verwonderlijk dat de schade aan het bedrijfspand zo groot is. „Het gebouw is namelijk op een dusdanige wijze geconstru eerd dat bij een explosie de druk meteen weg kan. Met an dere woorden: het pand is zo gebouwd dat bij een explosie de wand naar buiten klapt en niet naar binnen." Door de explosie raakte ook een leiding van de stadsverwarming beschadigd, waardoor de druk in die leiding tijdelijk vermin derde. De verwarming is voor zover bekend nergens uitgeval len. De arbeidsinspectie en de tech nische recherche stellen een onderzoek in naar de oorzaak van de explosie. Omwonenden voelen zich niet serieus genomen leiden - „Een mooi gebouw hoor," vatte een aanwezige de nieuwbouw van het ROC Leiden aan de Lammenschansweg samen, „maar waarom moet het zo dicht op het spoor worden gebouwd?" De bewoners aan de andere kant van het spoor vrezen de schaduw van het nieuwe schoolgebouw van het ROC Leiden. Architect T. Rau en J. van Gaal, college voorzitter van het ROC Leiden, hadden gis teravond tijdens de inspraakbijeenkomst op het Lammenschanspark moeite om de omwonenden van het tegendeel te overtui gen. Volgens Van Gaal en Rau is er juist zo veel mogelijk rekening gehouden met de aangrenzende buurt. Uitgebreide studies naar de schaduwwer king van het vijftig meter hoge ontwerp we zen volgens hen uit dat 'maar' een paar huizen aan de Melchior Treublaan 'slechts' gedurende de twee donkerste maanden van het jaar hooguit twee uur minder zon in de namiddag hebben. Maar die 'maar' en dat 'slechts' vielen niet in goede aarde bij de bewoners van die buurt. Zij voelden zich niet serieus genomen door de ge meente, de architect en het ROC Leiden. Het ROC had de omwonenden veel eerder moeten betrekken bij de nieuwbouwplan- nen voor het Lammenschanspark. Ook voelde ze zich voor het blok gezet door de opmerking dat er op die plek sowieso een hoog gebouw komt. En dat dat een veel massiever en massaler gebouw kan worden dan het ROC Leiden er wil bouwen. Het hoogste punt van de nieuwbouw komt aan de Lammenschansweg te staan en be draagt vijftig meter. Naar achteren loopt het gebouw al slinge rend af tot 19 meter, legde Rau uit. Deze slingering voorkomt dat de buurt overlast krijgt van de weerkaatsing van het geluid van het spoor tegen de gevel van het schoolgebouw. De vele doorldjkjes in het gebouw en de bomen en struiken tussen het spoor en het schoolgebouw gaan dat eveneens tegen. Over de winkels en andere openbare voor zieningen die mogelijk in de nieuwbouw komen waren de aanwezigen wel te spre ken. De supermarkt, schoonheidsspecialis te en kapper waren van harte welkom, mits het maar niet tot oneerlijke concurrentie met andere bedrijven leidt. De ondergrondse garage mocht van een ondernemer wel twee keer zo groot wor den. Je krijgt maar een keer de mogelijk heid de diepte in te gaan hield hij de ge meente en het ROC Leiden voor. Die kans moest niet gemist worden. Volgens de gemeente en de bouwbegelei- der is dat echter veel te duur. Maar dat vond de ondernemer geen goed argument. Over tien jaar, als de parkeerdruk nog ho ger is, zal om dat bedrag worden gelachen, voorspelde hij. door Paul de Tombe leiden - Bewoners van de Hoge Rijndijk en het Utrechtse Jaag pad zijn bezig de buurt te mo biliseren om te voorkomen dat de verkeersplannen van de ge meente doorgaan. Leiden wil de Kanaalweg over industrieter rein De Waard doortrekken naar de Sumatrabrug en de be woners zijn bang dat hun hui zen daarvoor moeten verdwij nen. Als dat niet het geval is, vrezen ze dat ze op de doorge trokken weg te maken krijgen met dezelfde geluidsoverlast en de hoge C02-uitstoot, waarvan al sprake is op de Hoge Rijndijk. Om Hooigracht en Zijlsingel te ontlasten en bedrijventerrein De Waard te ontsluiten, koes tert de gemeente al jarenlang het voornemen de Kanaalweg te verbinden met de Willem de Zwijgerlaan. Via die 'kanalen- route' zou een gesloten ring om de binnenstad worden gecre- eerd Die plannen verdwenen tot nu toe steeds in de bureaula en de grote ringweg is volgens het gemeentelijke verkeers- en vervoersplan (GWP) ook nu 'ongewenst'. In het vorige maand gepresenteerde concep tontwerp 'Leiden, stad in bewe ging' wordt ingezet op een 'wijkontsluitende verbinding' van de Kanaalweg naar De Waard. „Maar dan gaat de nieuwe brug die er moet komen net als de Wilhelminabrug tig keer per dag open en krijgen we ook daar te maken met zwaar vrachtverkeer", stellen de ver ontruste bewoners, die daarom in het geweer komen. Drie De stippellijn geeft aan hoe de Kanaalweg wordt doorgetrokken naar bedrijventerrein De Waard en dan ten slotte aansluit op de Sumatrastraat. Infographic Cartographies Mapmakers. echtparen die vlakbij de plek wonen waar weg en brug over de Nieuwe Rijn moeten worden aangelegd, willen zo snel moge lijk een bewonerscomité op richten. Per brief roepen ze hun buren op om op 23 februari de inspraakavond te bezoeken in het Stadsbouwhuis aan de Lan ge Gracht om daar hun stem te laten horen. Ze vragen hen bo vendien om voor 6 maart te protesteren tegen de plannen van de gemeente. „Deze plan nen zijn volstrekt irreëel vanwe ge de kosten en de milieueisen, maar duiken telkens weer op," zegt woordvoerder Rob Rüc- kert. „We vinden dat ze voor eens en voor altijd de prullen bak in moeten." leiden - Vier maanden lang lag hij in de werf van Stallinga, de salonboot van schipper Parmentier. Giste ren mocht hij weer het water op, om een bruidspaar te vervoeren. Na een maandenlange restauratie her vat Parmentier zijn rondvaartochten en dinercruises met zijn uit 1933 stammende bootje. Het was tijd voor een grote opknapbeurt, vertelt de schipper. De hele binnen- en buitenkant werd de afgelopen maanden gerestaureerd op de werf op het industrieterrein De Waard. Daar werd hij gisteren te water ge laten, klaar om te pronken in de Leidse grachten en op zijn vaste aanmeerplek bij de Stille Mare. Foto: Dick Hogewoning leiden - Burgemeester en wet houders komen dit voorjaar met voorstellen om Leiden be ter begaanbaar te maken voor gehandicapten. Dat betekent dat er tot maximaal 60 centime ter vanaf de gevel uitstallingen op straat mogen worden gezet, mits de geleidestrook voor blin den vrij blijft en er voldoende doorgang is voor andere groe pen gebruikers van de stad. Dat antwoorden B en W op vragen van de raadsleden Filip van As (ChristenUnie), Greetje van Gruting (WD) en Wim Bleijie (CDA). Het drietal ging in oktober vorig jaar met de Stichting Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden (OGL) op stap om te ervaren hoe het is om in een rolstoel, achter een rollator of met een blindenstok de binnenstad te doorkruisen. Toen bleek dat versperring van de geleidestro ken voor blinden nog steeds aan de orde van de dag is. Want het probleem is niet nieuw, constateerde het drietal toen. ,,A1 in het voorjaar van 2004 is gepland om nieuw be leid ter politieke besluitvorming aan te bieden. Daarna is aange geven dat het tijdstip werd op geschoven naar 'kort na de zo mer' maar in oktober was er nog geen zicht op bovenge noemd voornemen." Het colle ge antwoordt dat er eind janua ri een conceptvoorstel aan de wethouder is aangeboden. Na inspraak van onder meer de men burgemeester en wethou stichting OGL en overleg met ders dit voorjaar met een defi- de winkeliersverenigingen ko- nitief voorstel. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Bank- /girorekeningnummer Handtekening Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 gratis) E-mail lezersservice*? hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere informatie. Willem de Zwii Banckertweg nieuwe brug j^ issHiiiiiiiiilBlirj c I Kanalenroute aan de oostkant van Leiden -§»'

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9