Israël stopt met slopen van Palestijnse huizen BUITENLAND Negroponte nieuwe 'inlichtingentsaar' Kerncentrale Sellafield mist 30 kilo plutonium Zalm wil terreurgeld sneller laten blokkeren 'Vader aller Turkmenen' bouwt er lustig op los Kritiek Harnas op vrijlating van gevangenen Bush: VS wél milieubewust Xtc-pillen voor soldaten met trauma Hout massaal uit Papua gesmokkeld Zeventig jaar monopoly huwelijk van r ontdekt Een Britse historicus ■ratsteen ontdekt van jaar dat 81 jaar was ge- Juinness World Re- >ft dat historisch ge le genoemd. Thomas eth Morgan trouwden ran in Wales in mei ihuwelijk eindigde in 191 met de dood van die toen net 105 was Hij was 104. Samen 209 jaar, een record getrouwd stel. Tho- [eed in januari 1893 in dom van 106 jaar. ige historicus Graham stuitte toevallig op ldimop overwoekerde tijdens een wande- arrestaties jte bankroof [es mannen en een i in Ierland gearres- erdenking van be id bij een grote bank- ord-Ierland, waar- erse Republikeinse verantwoordelijk ouden. Bij de arresta- jlin en Cork heeft de grote hoeveelheden iden. In een apparte- Drk lag 2 miljoen iljoen euro). Daarvan I pond in bankbiljet- Northern Bank. Bij op de Northern Bank verd op 20 december n pond (39 miljoen emaakt. s trouwt stadhuis Ie Britse kroonprins Camilla Parker Bow- niet in het kasteel jr, maar in het ■en stadhuis. Volgens ing van Charles' nnen de inwoners >r daardoor een ngen van het ko- lar. Na de huwelijks- voor de burgerlijke een gebedsdienst in i St George, naast 'jrtfraude and )e Thaise politie j-jarige Nederlander irige Spanjaard ge- mdie in vervalste pas- iden hebben gehan- m agenten meldden didaat-kopers voor S( paspoort bij de trs. De agenten ar- le twee, nadat de r een vervalst iden- had overhandigd. n ider en Spanjaard n appartement in j politie trof daar ische, dertig Franse artugese paspoor- vals waren. sland laat sn gaan leren uit de omge- kerncentrale Tsjer- toch naar het bui- j aan te sterken. De jj ie president Alek- sjenko kondigde in in dat kinderen aar westerse lan- r( reizen. De presi- jat de westerse in- anderen leidde tot Donten'. Navraag ent heeft echter - lat het om een oespraak ging, ni ïlijke gevolgen. jrde dood een huis in de Paraguayaanse unción is het li nden van de 32-ja- ubas Gusinsky, )ud-president Raül in september politie verdenkt links-extremisti- ïartij Patria Libre de ontvoering en en. De woning ondergrond- lijk is gevonden, k'gens de politie aan htig lid van de aad leidde tot gro- diging in Para- irl r tal van ontvoe- geplaagd. olheid andonatie le n - Drie Duitse pa- lln donororgaan idlgen, blijken te zijn ondsdolheid. Vol- Duitse me- lefle patiënten in le st e orgaandonor lal ige vrouw, die in 2 flainz is overle- ie|gen, nieren, al- fer en hoornvlies cinteerd in zes pa- hen vertonen dat bij is hoort. Tachtig uapn heen zijn jpirgaandonor heeft ktfschijnlijk opgelo st reis naar India. londen-den haac/cpd - Bij de Britse nucleaire fabriek in Sella field wordt 29,6 kilo plutonium, genoeg voor het maken van ze ker zeven atoombommen, ver mist. Daarnaast is 16,4 kilo ura nium verdwenen. Dit heeft het Britse atoomagentschap (UKAEA) bekend gemaakt op basis van onderzoek over 2003- 2004. De eigenaar van Sellafield, BNG, heeft de zaak gebagatelli seerd. Het plutonium is niet weg, er is alleen een verschil tussen de feitelijk aanwezige hoeveelheid en de kilo's die in de boeken staan. De UKAEA liet weten er ook niet van uit te gaan dat het plutonium echt verdwenen is. De vermissing zou binnen internationale nor men voor de te hanteren fou tenmarge bij metingen vallen. Een zegsman van BNG zei: ,,Er is geen bewijs dat er echt nucle air materiaal zoek geraakt is. Uit niets blijkt dat het materiaal het fabrieksterrein heeft verla ten. We hebben groot vertrou wen in onze veiligheidsmaatre gelen en de beveiliging." BNG maakte in 2003 ook al bekend negentien kilo plutonium te 'vermissen'. Een woordvoerder van het mi nisterie voor industrie in Lon den noemde het 'niet ongebrui kelijk' dat dit soort hoeveelhe den materiaal onvindbaar is. Een veel feller commentaar kwam uit politieke hoek. Een zegsman van de liberaal- democratische partij reageerde: ,,Als de cijfers verkeerd zijn, duidt dat op onbekwaamheid bij een bedrijf dat omgaat met heel gevaarlijke grondstoffen." In Sellafield - een plaats in het noordwesten van Engeland, aan de kust van de Ierse Zee - worden oude brandstofstaven uit kerncentrales opgewerkt. Er werken 10.000 mensen. Eén procent van het materiaal waarmee gewerkt wordt is plu tonium, de rest uranium. In de Britse fabriek liggen ook de nucleaire brandstofstaven van de kerncentrale Dode- waard. De zijn er naar toe ge bracht tussen 2000 en 2003. Dodewaard ging in 1969 open en werd in 1997 stilgelegd. brussel-gpd/anp - Minister Zalm van financiën wil dat de EU de procedures om bankre keningen van terroristische or ganisaties en hun stromannen te blokkeren vergemakkelijkt. Als het aan Zalm ligt zijn aan wijzingen van een nationale in lichtingendienst straks vol doende om rekeningen van ter roristische organisaties en hun handlangers te blokkeren. Nu kan dat pas na een gerechtelijke uitspraak. De Europese Commissie gaat het idee samen met de minis ters van binnenlandse en bui tenlandse zaken van de lidsta ten bestuderen, zei Zalm giste ren na afloop van een vergade ring met zijn Europese colle ga's. De EU heeft al sinds eind 2001 een lijst van terroristische orga nisaties en personen. Tegoeden van degenen die daarop staan, kunnen worden bevroren of ge blokkeerd. Maar die lijst is vol gens Nederland niet effectief genoeg in de strijd tegen terro risme. De Nederlandse Hof stad-groep en personen rond die groep staan bijvoorbeeld niet op de lijst, omdat er nog geen veroordelingen zijn uitge sproken. De lijst bevat onder andere or ganisaties als Harnas, de PKK, de ETA en de 'real-IRA'. Maar organisaties die op de lijst staan, hebben meestal geen PKK of Hamas-rekening bij een bank. Ze doen hun geldzaken via stromannen en die moet je kunnen aanpakken als je effec tief en in een vroeg stadium wilt optreden tegen terrorisme, zo redeneert Zalm. Mocht later blijken dat een per soon waarvan de banktegoeden geblokkeerd zijn onschuldig is, dan kan die het geld simpelweg terugkrijgen. Een dergelijke aanpak is vol gens Zalm beter dan de huidi ge, omdat de procedure nu zo omslachtig is dat verdachten meestal al lang gevlogen zijn voordat ze op de lijst terecht komen. asjgabat/anp - De Turkmeense heerser Saparmurat Niyazov heeft gisteren nieuwe contrac ten gesloten met zijn huis-aan nemer, de Franse firma Bouy- gues. Niyazov, die zich Vader aller Turkmenen noemt, is een bizarre alleenheerser die in komsten uit gas gretig inves teert in allerlei projecten. Bouy- gues heeft al voor een miljard dollar gebouwd in het Zuid-Azi atische land. De contracten van gisteren zijn ter waarde van 200 miljoen dol lar. Het gaat om de bouw van een ministerie van handel, een academie voor nationale veilig heid en grensbewaking, een marmerverwerkingsfabriek en een centrum voor de land bouw. Turkmenistan produ ceert met name veel meloenen waar Niyazov een nationale feestdag aan heeft gewijd, de Meloendag. Bouygues heeft al een presidentieel paleis, een congrescentrum, twee giganti sche moskeeën, twee bankge bouwen, een school, een luxe hotel, het parlementsgebouw en de ministeries van olie en gas, justitie en defensie neerge zet in de voorheen stoffige uit hoek Asjgabat. In aanbouw zijn de academie voor schone kun sten, een museum voor de kunst, een theater en het minis terie voor textiel. Bouygues heeft bovendien al overeenkomsten met Niyazov voor de voorgenomen bouw van een universiteit, een me diacentrum en een kabelbaan die van de stad naar de aan grenzende bergen moet gaan. Daar moet dan een ijspaleis met andere attracties verrijzen. den haag/gpd - Het Ameri kaanse leger experimenteert met de verstrekking van de uit- gaansdrug xtc aan getraumati seerde soldaten die terugko men uit Irak. De US Food and Drug Administration (Inspectie voor Voedsel en Medicijnen) heeft het groene licht gegeven aan Amerikaanse psychiaters. De wetenschappers denken dat het actieve bestanddeel in de pil, MDMA, de soldaten kan helpen om makkelijker te pra ten over hun traumatische er varingen. De pil is eerder dit jaar gebruikt voor slachtoffers van verkrachtingen en seksueel misbruik waar reguliere behan delingen lijken te falen. Volgens het Amerikaanse cen trum voor posttraumatische stressverschijnelen krijgt dertig procent van de veteranen op een bepaald moment in hun le ven last van hun gevechtserva ringen. gaza-jeruzalem/anp - De Israë lische strijdkrachten gaan geen huizen meer slopen van Pales tijnse daders van anti-Israëlische aanslagen. De Israëlische minis ter Mofaz van Defensie veror donneerde gisteren een einde aan deze omstreden praktijk. De strijdkrachten zullen uitsluitend bij een „extreme verandering van de omstandigheden" terug grijpen op de maatregel, luidde een verklaring van het leger. Het Israëlische dagblad Haaretz zinspeelde eerder donderdag al op een afschaffing van de maat regel, die als waarschuwing was bedoeld. Volgens een onder zoekscommissie van het Israëli sche leger schrikt vernietiging van huizen andere Palestijnen niet af van het plegen van aan slagen. Jeruzalem stelde de ver geldingsmaatregel in de zomer van 2002 in. Tot vorig jaar zo mer vernietigde het leger 270 huizen van familieleden van Palestijnse daders van aansla gen, vooral in de Westelijke Jor- daanoever. De afschaffing van de maatre gel kan het vertrouwen tussen Israël en Palestijnse leiding ver der doen groeien. De ontspan ning was mogelijk na het over lijden van de dwarsliggende Pa lestijnse president Arafat en de daaropvolgende Palestijnse ver kiezingen. De Palestijnse beweging Harnas heeft scherpe kritiek geuit op de lijst van vijfhonderd Palestijnse gevangenen die door Israël zul len worden vrijgelaten. De vrij lating geldt als gebaar van goe de wil naar de nieuwe Palestijn se president Abbas. De groepe ring beschuldigt Israël ervan niet serieus in te gaan op de Pa lestijnse eisen. Harnas klaagde in een vlugschrift gisteren dat geen langgestraften, zieke gede tineerden, vrouwen of minder jarigen vrijkomen. De meeste personen op de lijst hebben al tweederde van hun straf erop zitten, aldus Harnas. De vrijlating van Palestijnse ge vangen door Israël is een be langrijke voorwaarde van Ha rnas om het bestand met Israël te continueren. Harnas verbond nog geen consequenties aan de kritiek op Jeruzalem. Rugdekking was er gisteren in Israël voor premier Sharon, die weerstand opriep met zijn plan de joodse nederzettingen in de Palestijnse Gazastrook te ont ruimen. De Israëlische justitie maakte bekend dat de rege ringsleider niet wordt aange klaagd in een slepende corrup tiezaak. Het onderzoek tegen Sharon wordt gestopt wegens gebrek aan bewijs, stelde de procureur-generaal. De magi straat klaagt wel Sharons zoon, de afgevaardigde Omri, aan en hij zal om opheffing van diens parlementaire onschendbaar heid vragen. Met het besluit komt een eind aan een driejarig onderzoek naar lege vennootschappen die waren opgezet voor het door sluizen van buitenlandse dona ties voor Sharons verkiezings campagne in 1999. Justitie ver volgt een van deze betrokken bedrijven en zijn directeur. washington/anp - De Ameri kaanse president George Bush wil Europa er tijdens zijn reis volgende week van overtuigen dat de Verenigde Staten wel de gelijk begaan zijn met het mi lieu. Bush zei gisteren dat de VS bezorgd zijn over de klimaat verandering en samen met Eu ropa technologieën willen ont wikkelen om die tot staan te brengen. Bush' belangrijkste doel is zo wel Amerikanen als Europea nen eraan herinneren dat de transatlantische relatie heel be langrijk is voor onze wederzijd se veiligheid en voor vrede. „We verschillen soms van me ning, maar we hebben dezelfde waarden." Bush zal naar verwachting maandag in een toespraak in Brussel benadrukken dat de VS het probleem van de klimaat verandering willen aanpakken. Hij heeft echter uitgesloten dat zijn land zich zal aansluiten bij het Kyoto-verdrag, omdat het miljoenen banen en miljarden dollars zou kosten om aan de eisen daarvan te voldoen. Washington - anp/gpd - De Amerikaanse president George Bush heeft gisteren John Negroponte benoemd als Directeur Natio nale Inlichtingendiensten (DNI). De nieu we functie is in het leven geroepen in het kader van de ingrijpende reorganisatie van alle Amerikaanse inlichtingendiensten. De hervormingen vloeien voort uit aanbevelin gen van een commissie die de aanslagen in de VS op 11 september 2001 onderzocht. Negroponte is nu nog ambassadeur in Irak. Daarvoor was hij VN-ambassadeur. In zijn nieuwe functie krijgt hij veel macht, ook over inlichtingenwerk van het Pentagon. De Directeur Nationale Inlichtingendien sten houdt toezicht op alle vijftien inlich tingendiensten van de VS. „De verantwoordelijkheid van de directeur is duidelijk en veeleisend. John zal ervoor zorgen dat degenen die de plicht hebben Amerika te verdedigen, over de nodige in formatie beschikken om de juiste beslissin gen te nemen", zei Bush. Er wordt in Washington veel gespeculeerd over mogelijke botsingen tussen de nieuwe 'inlichtingentsaar', de CIA en het Pentagon over wie nu precies wat doet en mag doen. Tot nu toe functioneerde de directeur van spionagedienst CIA als coördinator en ad viseur van de president. De 11 -september- commissie stelde echter vast dat die con structie niet werkte vanwege de 'dubbele pet' en het gebrek aan zeggenschap over andere diensten. Het Witte Huis verzette zich tegen eerdere adviezen om een natio nale inlichtingendirecteur in het leven te roepen, maar draaide afgelopen zomer bij. Bush maakte gisteren klip en klaar dat CIA- directeur Porter Goss voortaan verantwoor ding aflegt aan John Negroponte. Negroponte kwam bij zijn benoeming tot VN-ambassadeur in 2001 onder vuur te lig gen omdat hij als ambassadeur in Hondu ras de ogen zou hebben gesloten voor doodseskaders in dat land en de Contra's in Nicaragua had geholpen. Er wordt niet op gerekend dat dit nu nog tot problemen gaat leiden. gaal uit Papua naar China. Het hout wordt veel gebruikt in hui zen voor onder meer vloeren, deuren en trappen. Volgens de EIA is China de grootste afne mer in de wereld van illegaal gekapt hout als gevolg van de voortdurende economische groei in het land. Bij de smokkelpraktijken in Pa pua zijn behalve Indonesische militairen en overheidsfunctio narissen ook Maleisische crimi nele houthakkersbedrijven, tus senpersonen in Singapore en handelaren in Hongkong be trokken. President Bush heeft John Negroponte naar voren geschoven als Directeur Nationale Inlichtingendiensten. Foto: Reuters jakarta/anp - Vanuit het Indo nesische Papua wordt op enor me schaal tropisch hardhout naar China gesmokkeld. Dat schrijft de milieuorganisatie Environmental Investigation Agency (EIA). Volgens de organisatie ver dwijnt elke maand 300.000 ku bieke meter Merbau-hout ille- new york - Al zeventig jaar komt het in bijna ieder gezin op tafel: het gezelschapsspel Monopoly. Voor deze verjaardag is er een speciale editie van het populaire spel op markt gebracht. Het bord is vormgege ven zoals het er in de jaren dertig van de vorige eeuw uitzag en de pionnen en huizen en hotels hebben een restyling ondergaan, leder hotel heeft een eigen design en er zijn ook zes verschillende soorten hui zen. Foto: Reuters/Ray Stubblebine door onze correspondent Harald Doornbos beiroet - Als een Libanees naar Syrië of een Syriër naar Libanon reist, moet hij een in ternationale grens over, en dus zou je ver wachten dat om een paspoort gevraagd zal worden. Libanon en Syrië zijn immers on afhankelijke landen, allebei lid van de Ver enigde Naties, met een eigen regering, munt en internationale toegangscode voor telefoonverkeer. Maar Libanezen noch Sy- riërs hoeven hun paspoort te tonen, een nationale identiteitskaart is - op zijn Euro pees - genoeg. Toch zijn vooral veel Libanezen weinig ge charmeerd van dit zorgeloos reizen. Want er is geen sprake van een gelijkwaardige re latie. Syrië, achttien keer Libanon, is zeer dominant in de betrekkingen. Het is een politiestaat waar je geacht wordt van presi dent Bashar Assad te houden, geen politie ke partij mag oprichten en mensenrechten niet belangrijk zijn. Met een gemiddeld sa laris van ongeveer 50 euro per maand is Sy rië ook nog eens extr eem arm en de cor ruptie tiert er welig. „Wij hebben geen zin om de zoveelste cor rupte, terroristische Arabische dictatuur te worden", zegt een christelijke Libanees. „Wij beschouwen onszelf als een Europees land, democratisch en met een vrije pers. Syrië heeft ons helemaal niets te bieden." Maar het Baath-regime in Damascus ziet dat heel anders. Het beschouwt Libanon namelijk niet als een buurland, maar als binnenland. Vandaar dat geen paspoort nodig is. Net zoals het Baath-regime van Saddam Hoessein in Irak buurland Koeweit zag als een provincie van Irak, zo menen de Syriërs dat Libanon een provincie is van Syrië. Inderdaad waren beide landen voor de komst van de Franse kolonisator één ge heel. Niet onafhankelijk, want beide be hoorden tot 1918 eeuwenlang tot het Otto maanse rijk. De Fransen besloten daarna om het gebied op te delen in Syrië en Libanon, maar daar heeft Syrië in het postkoloniale tijdperk nog altijd geen boodschap aan. Daarom heeft het ook geen ambassade in Beiroet. Waar om zou het ook, in andere Syrische provin cies zijn toch ook geen ambassades? En dat de rest van de wereld, VS en Frankrijk voor op, vindt dat Syrië zijn 15.000 soldaten uit Libanon moet terugtrekken, vinden ze on begrijpelijk. Of die soldaten zich nu in Da mascus of in de buurt van Beiroet bevin den - beide gebieden zijn toch van Syrië? Deze Groot-Syrische gedachte verdeelt ook de drie miljoen Libanezen. Pro-Syrië zijn met name de sji'itische moslims, zo'n 40 procent van de bevolking, en de Hezbollah- militie, die wordt gesteund door Damas cus. Door middel van Hezbollah kan Syrië vanuit het zuiden van Libanon Israjf laten aanvallen. De sjiieten menen dat Ooanon te klein is om tegen Israël te kunnen vech ten en dat Arabische solidariteit met Syrië de kansen in de strijd tegen Israël vergroot. Het anti-Syrische blok wordt gevormd door de ongeveer 40 procent christelijke Libane zen, Druzische moslims (tien procent van de bevolking) en soennitische moslims (ook zo'n tien procent). De vermoorde ex-premier Hariri was zelf een soenniet. Hun kamp heeft zeker na de aanslag van maandag enorm aan kracht ge wonnen. Syrië staat sinds maandag voor veel Libanezen gelijk aan terreur, moord en intimidatie. In mei moeten wer verkiezingen worden gehouden en de kans lijkt groot dat de hui dige pro-Syrische regering vervangen zal gaan worden door een anti-Syrische. Dit brengt de Syriërs in een lastig parket. Want zij beschouwen de Libanezen nu wel als halve Syriërs, maar wat als de Libanezen daar zelf niets van willen weten en de broe derschap ervaren al een Syrisch juk?

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7