Vrees voor misbruik van digitale scan BINNENLAND 1 Proeftijd voor nieuwe geneesmiddelen Terroristenleider Hofstadgroep glimlachte altijd heel vriendelijk Recht op vergoeding gestrande luchtreiziger Ombudsman wil actie tegen 0906-nummers Vuurtorens in de aanbieding Meer jonge allochtonen hebben auto Kabinet wil opslag in databank Tegenslag voor justitie in proces Nomads ichting na dpoging 5-Een 15-jarige jon- L haag, die vorig jaar jjge plaatsgenoot met Sialknuppel dood pro- I slaan, wordt in een Ichting geplaatst. Dat rechter gisteren be rt slachtoffer liep een ■uk en inwendige i op. De rechter acht- tot moord bewezen. ntificeert Nederlander i- Het Rampen Identi- un (RIT) heeft giste- liland het 20ste Ne- slachtoffer van de geïdentificeerd. Vol- ninisterie van buiten- een worden nog 15 Iers vermist en is van nog steeds onduide- ich tijdens de tsuna- •ebied bevonden. vrijdag 18 februari 2005 jaar voor i op vrouw r - Het openbaar mi- Dordrecht heeft gis- jaar cel en tbs met jleging geëist tegen ige Gouwenaar, ver moord op zijn vrien- rdachte zou de ern- /rouw medische hulp ithouden, waardoor et OM vindt de man aal toerekeningsvat- chtbank doet 3 iraak. Bernhard p radio i-Een spotje voor llust waarin wordt over de vermeende brief van prins waarmee hij Hitier ;n zou hebben aan- omt toch op de pu- Dat heeft directeur ran de STER gisteren 1 andere spot, waar voor een bijna- irdt uitgemaakt, kan urman echt niet. achten over ingscrèmes Chemische ontha- 5 leveren relatief en op van gebrui- eel daarvan komt r in de dossiers over n van handelaren en ;n terecht, consta- rdsel en Waren Au- A). De klachten va ren geïrriteerde huid iren. Ingrediënten ;e thioglycolaat, die oncentraties gevaar gen hiervoor. oektocht nglaufer De Franse politie :n vanwege het r niet verder kun- 1 naar een vermiste 5 e langlaufer in de :n. Gisteren stond !ht met helikopters ramma, maar deze opstijgen door het t. De 58-jarige man zondag vermist. beul actief aveland De politie is op :n dierenbeul die icht in 's-Graveland Pteeft opgehangen en irmoedelijk twee iet hoofd heeft ge lieren leven nog en iddels redelijk, heeft een beloning b uitgeloofd voor met de gouden tip lenbeul komt. e WAO |t in fasen Minister De Geus Zaken overweegt 'de invoering van itrengere WAO. Dit zere been van ;n de vakbeweging, een brief op poten uurd naar premier Het Uitkeringsin- nemersverzekerin- ileitte begin deze uitstel van de nieu- gens technische )ij de uitkeringsin- bewindsman wil dat Ir deze tussenoplos- in de ijskast ver- 1 g niet duidelijk. ongeval ichtwagen ^>or een ongeval chtwagen bij de af ten was de A2 Den jerdam gisteroch- e tijd gestremd. Ge- bchtendspits stond huurvast over een ngeveer 18 kilome- i Amsterdam. De 1 [combinatie reed bekende oorzaak grail in de midden- den haag/gpd - Redouan al I., de man die volgens de AIVD een terroristische aanslag plan de in Nederland en jongeren klaarstoomde voor de jihad kon ongestoord op visite bij zijn ge zin in de Haagse buurt Moer- wijk. Dat hij als ongewenst vreemde ling het land was uitgezet, ver anderde daar niets aan. Een vriendelijke kerel, dachten de buurtbewoners van de Syrische Hofstadleider. De ramen zijn afgeplakt, de la mellen altijd gesloten bij de Hindoestaans-Nederlandse vrouw van Redouan al I. Nie mand reageert op veelvuldig aanbellen. „Misschien is ze er niet", zegt een buurmeisje. „En als ze er wel is, doet ze niet open." De vrouw van de voortvluchtige Hofstadleider woont op de be nedenverdieping van een drie etages hoog appartementen complex, dat op de nominatie staat om te worden gesloopt. De vrouw is nogal veranderd de laatste jaren, zeggen bewoners van de Haagse Moerwijk. Vroe ger droeg ze korte rokjes, nu 'Undercover om discriminatie te kunnen bewijzen' utrecht/anp - De PvdA vindt dat de politie 'undercover' on derzoek moet kunnen doen naar discriminatie bij discothe ken en cafés met portiers. Der gelijke acties zijn volgens de partij legitiem om onomstote lijk te kunnen bewijzen dat een horecazaak ongeoorloofd on derscheid maakt. Het kabinet stelt zich op dit punt veel te terughoudend op, schrijft de PvdA-fractie in de Tweede Kamer in een actieplan tegen discriminatie in het uit gaansleven. Het is moeilijk de bewijslast daarvan rond te krij gen. Volgens het kabinet is een undercoveractie alleen mogelijk bij stelselmatige discriminatie, meerdere aangiften en een ver dachte die ontkent. Hoewel harde cijfers ontbreken, bestaat volgens de PvdA bij een grote groep jongeren in Neder land het idee dat bij de toela ting tot discotheken wordt ge discrimineerd. Vooral manne lijke Marokkanen, Turken, An- tülianen en asielzoekers heb ben ermee te maken. Om duidelijk te maken dat dis criminatie niet wordt getole reerd, is het volgens de PvdA nodig een aantal zaken voor de rechter te brengen. Hilversum/ANP - Stichting De Ombudsman heeft gisteren een aantal maatregelen voorgesteld tegen het misbruik van dure 0906-inbelnummers. Toezicht houder Opta moet binnen uren kunnen ingrijpen als kwaadwil lende ondernemers internetge bruikers stiekem op hoge kos ten jagen, is een van de voor stellen. Misbruik van 0906- nummers komt in meerdere vormen voor. Meestal worden internetinbelnummers veran derd in verbindingen met dure lijnen. De gebruiker ontvangt aan het eind van de maand een torenhoge telefoonrekening. De stichting constateert in de afge lopen maanden een duidelijke toename in het aantal klachten over spookfacturen en is tot de conclusie gekomen dat de hui dige zelfregulering niet werkt. In de eerste negen maanden van 2004 ontving De Ombuds man maximaal dertig klachten, in de vier maanden daarna het viervoudige. De voorstellen zijn naar het ministerie van econo mische zaken gestuurd. De voortvluchtige leider van het terroristische Hofstadnetwerk. Foto: GPD gaat ze alleen gesluierd naar buiten. Met het geloof had ze niets, nu loopt ze op straat in de koran te lezen. In de portiek hing ze briefjes op dat alle on gelovigen zullen branden in de hel. Met de buren wisselt ze amper nog een woord. De voor deur slaat ze voor hun neus dicht. „Er is eigenlijk niet mee te leven", zegt een buurtbewo ner. Eerst bekeerde een van haar dochters zich onder invloed van een Marokkaanse vriend tot de islam. Daarna volgde de 40-jarige moeder. Met de sluier kwam ook een nieuwe man. Een imam, dachten ze in de wijk. Hij had een grote baard en droeg altijd 'een jurk', een djel- laba. Buurtbewoners herken nen zijn foto, maar dat de man Redouan al I. heet, alias Abu Khaled, weet niemand. Laat staan dat hij de man is die vol gens de AIVD al sinds augustus 2002 fungeert als spiritueel lei der van een groep radicalise rende jongeren, na de moord op Van Gogh bekend als het Hofstadnetwerk. Hij leidde onder meer gebeds bijeenkomsten thuis bij Van Goghs vermoedelijke moorde naar Mohammed B., die ook door andere verdachten van het Hofstadnetwerk werden bijge woond. Het gros van hen zit momenteel vast. Tegen de Syri ër is een internationaal opspo ringsbevel uitgevaardigd. Dat de Syrische leider familie in Nederland had, was bekend bij de inlichtingendienst AIVD. Het staat ook in het politiedossier, maar publiek gemaakt is het Vlieland - Rijkswaterstaat doet de vuurtorens van Vlieland en Texel van de hand. De lichtbakens zijn al geruime tijd niet meer bemand, maar worden automatisch bediend. De vuurtoren van Vlieland (zie foto) is in een aantal opzichten bijzonder. Artieste Liesbeth List is min of meer in de vuurtoren opgegroeid, want haar pleegvader was er jarenlang vuurtorenwachter. De toren is beperkt open voor toeristen en sinds kort kunnen er bruidsparen trouwen. De slechts 16,8 meter hoge rode toren is de bovenbouw van de voormalige vuurtoren van Umuiden. De vuurtoren werd in 1909 op het eiland geplaatst. Het lichtba ken staat bovendien op de hoogste duin van Nederland, zo'n veertig meter hoog. Rijkswaterstaat is met de gemeente in gesprek over een overname. Andere gegadigden zijn er nog niet, zei een woordvoerster van Rijkswaterstaat gisteren. Het is niet zeker of de eilanden een bedrag zouden moeten betalen, of juist geld willen ontvangen voor het onderhoud en de exploitatie. Vorig jaar werd de gemeente Ameland al eigenaar van de vuurtoren op dit eiland. Rijkswaterstaat zegt dat bij een overname wordt bedongen dat de vuurtorens 's nachts blijven branden.Ook de uit 1863 daterende Eierlandse toren op Texel is in de aan bieding. Rijkswaterstaat wil de twee bemande vuurtorens op Terschelling en Schiermonnikoog niet van de hand doen. Foto.- GPD/Hans van Weel nooit. In de media circuleerde voornamelijk verhalen over zijn tijd in Olsberg, een plaatsje in het Duitse Sauerland. Daar ver bleef hij in de jaren negentig, totdat zijn asielaanvraag werd afgewezen. Daarna probeerde hij het in Nederland. Maar de procedure liep op niets uit, om dat de IND er achter kwam dat Al I. in Duitsland al was afgewe zen. De Syriër dook onder in de ille galiteit en trok als rondreizende imam met zijn radicale bood schap door het land. In oktober 2003 werd hij gearresteerd sa men met vier andere leden van de Hofstadgroep. De AIVD had aanwijzingen dat ze een terro ristische aanslag beraamden. Tot een vervolging kwam het niet, wegens gebrek aan bewijs. Al I. werd als ongewenst vreem deling de grens over gezet. Als hij zich nog een keer in Neder land zou vertonen, kon hij reke nen op een maandenlange ge vangenisstraf. Het heeft weinig indruk ge maakt. De Syriër bleef rustig op visite komen bij zijn vrouw in Nederland. Hij was er regelma- nieuwegein/anp - Allochtone twintigers hebben vaker een auto dan autochtone Nederlan ders. Dat bleek gisteren uit een onderzoek van Foquz Entno- marketing. Van de Turkse, Ma rokkaanse, Surinaamse, Antilli aanse vrouwen tussen de 20 en 24 jaar is 31,5 procent in het be zit van een auto, bij andere Ne derlandse vrouwen gaat het om 27,7 procent. Het verschil bij de mannen is 47,5 procent van de allochtonen tegen 36,7 procent autochtonen. J. Cuartas, directeur van het on derzoeksbureau, vermoedt dat het hoge autobezit onder al lochtone twintigers ligt aan de drang naar onafhankelijkheid en de bevestiging van de eigen identiteit. Voor vrouwen is het vooral belangrijk dat zij niet af hankelijk zijn van iemand an ders om ergens te komen. De verhouding allochtoon-au tochtoon onder autobezitters achter in de twintig is anders. Het autobezit van 25-29 jarigen ligt bij zowel autochtonen als allochtonen rond de 50 pro cent. Op nog hogere leeftijd is het autobezit onder autochto nen relatief hoger dan allochto nen. Ongeveer twee op de drie Nederlanders tussen de 30 en 39 jaar zijn in het bezit van een auto, bij allochtonen gaat het om meer dan de helft. De cijfers van het onderzoek onder al lochtonen zijn vergeleken met CBS-gegevens over autobezit onder autochtonen. Favoriete merk onder allochto nen is de Volkswagen, gevolgd door Opel. Onder allochtone mannen staat BWM op de der de plaats met 9 procent, bij vrouwen zijn dat Peugeot en Nissan met 7,6 procent. Kamer wil uitleg Minister Remkes van binnenlandse zaken moet uitleggen waarom de geheime dienst AIVD geen actie heeft onderno men tegen Redouan al I., de Syrische leider van de terroris tische Hofstadgroep. Dat vragen PvdA en WD naar aanlei ding van een bericht in deze krant. De van terrorisme ver dachte Syriër blijkt meerdere malen in Den Haag te zijn ge signaleerd zonder dat de politie ingreep. Beide fracties wil len dat de zaak wordt besproken in de zogenoemde 'com missie stiekem', waarin de fractievoorzitters op vertrouwe lijke basis worden ingelicht over de werkzaamheden van de AIVD. Het onafhankelijk Kamerlid Wilders heeft inmiddels Kamervragen gesteld. tig, soms een paar dagen, soms korter. De verrassing in de buurt was groot toen de vrouw een kind kreeg. Opeens stond er een am bulance voor de deur. Moeder en kind werden weggebracht naar het ziekenhuis. In de buurt was het niemand opge vallen dat ze zwanger was. Al I. liep daarna geregeld met zijn kind door de straat. In te genstelling tot zijn vrouw, lach te hij altijd vriendelijk. „Maar volgens mij begreep hij weinig Nederlands", zegt een buurtbe woner. Er kwamen regelmatig andere orthodox geklede mos lims. En er waren luide gebe den te horen. Een buurtbewoonster kreeg bange vermoedens tijdens de belegering en gewelddadige ar restatie van twee Hofstadleden in het Haagse Laakkwartier, nog geen vier kilometer verder op. „Ik dacht nog: het zal me niks verbazen als ons gebouw binnenkort ook ontruimd wordt met die figuren hier." den haag/gpd - Burgers kunnen straks zonder dat ze het door hebben overal digitaal worden geïdentificeerd. Dit vrezen priva cy beschermers. Zij verwachten dat politie- en inlichtingendiensten misbruik zullen maken van de digitale vingerafdruk en gelaatsscan op het nieuwe paspoort, zodra die centraal worden opgeslagen. Het kabinet wil deze biomedi sche gegevens vastleggen in een nationale databank. Zo wordt het makkelijker om iemand op straat te kunnen identificeren die zijn paspoort niet bij zich heeft. Opeenvolgende kabinetten hebben steeds gezegd dat de biomedische gegevens over vingerafdruk en gezicht omwil le van de privacy niet cendaal mogen worden opgeslagen. Het huidige kabinet verlaat dat standpunt, in de hoop dat met een biomedische databank ter rorisme en mensensmokkel be ter kunnen worden aangepakt. Daarbij maken mensen vaak gebruik van een paspoort van iemand op wie ze lijken, de zo geheten lookalike-fraude. Burgerrechtenorganisaties vre zen echter dat politie en inlich tingendiensten de digitale li chaamskenmerken ook zullen koppelen aan slimme opspo- ringsapparatuur. Zo kan ie mand stiaks op straat door een camera worden 'herkend' aan de hand van zijn gelaatsscan in de cendale databank. Hetzelfde kan gebeuren met vingeraf drukken die mensen achterla ten. „Een dergelijk systeem komt de overheid goed uit nu de identi ficatieplicht is ingevoerd. Zo kan iedereen die geen paspoort draagt alsnog op het politiebu reau snel worden geïdentifi ceerd. En dat is nog maar het begin", vreest Maurice Wes- sling van burgerrechtenorgani satie Bits of Freedom (BOF). Volgens de ministeries van bin nenlandse zaken en justitie zijn dergelijke toepassingen tech nisch helemaal nog niet moge lijk. „Bovendien is dat ook hele maal niet de bedoeling", zegt een woordvoerder van binnen landse zaken. Volgens hem is de databank vooral bedoeld om terrorisme te bestrijden. Het kabinet komt nog met nadere informatie over de centrale op slag, zo melden de ministers Donner en Remkes in een brief aan de Tweede Kamer. Het nieuwe paspoort wordt waar schijnlijk halverwege 2006 inge voerd. Het College Bescher ming Persoonsgegevens (CBP) vindt het nog te vroeg om te reageren op het plan. amsterdam/anp - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een streep gezet door een ogen schijnlijk belangrijke getuigenverklaring in het proces tegen de vijftien Limburgse Hells Angels, de Nomads. De rechtbank vindt het noodzakelijk de verklaringen van de nieuwe getuige nader op hun betrouwbaarheid te toetsen. Hiermee zou het proces echter weken en misschien zelfs maanden vertraging oplopen. Dat ging de recht bank te ver. Het rechtscollege besloot aan het eind van een uren durend verhoor van de getuige diens verkla ringen bij voorbaat van het bewijs uit te sluiten. Dit betekent dat de rechtbank de verklaringen buiten het dossier houdt en dus niet in haar eindoordeel over de zaak betrekt. Officier Oldekamp kwam woensdag plotseling op de proppen met de man. Deze zegt in augustus enkele uren in de cel te hebben gezeten met drie van de vijftien verdachte Nomads. Zowel de man als de Nomads waren daar in verband met de verlenging van hun voorarrest. Tijdens het ver blijf in de cel, aldus de getuige, hebben de No mads opmerkelijke en voor henzelf belastende uitspraken over de drievoudige moord gedaan. De drie Nomads worden er met twaalf clubgeno ten van verdacht dat zij in februari vorig jaar drie van hun 'broeders' hebben geliquideerd. De getuige is een bekende van justitie. Hij be dreigde minister Verdonk van vreemdelingenza ken en integratie in een telefoontje aan RTV Noord-Holland. De rechtbank in Amsterdam veroordeelde de man daarvoor in december tot twee jaar cel, waarvan acht maanden voorwaar delijk. De zaak loopt nog in hoger beroep. De drie Nomads deden de verklaring van de man voor de rechtbank af als onzin. Volgens hen is de man 'gek' en 'een psychopaat'. schiphol - Gestrande luchtreizi gers hebben sinds gisteren recht op een schadevergoeding. Alle luchtvaartmaatschappijen zijn verplicht om hen op scha deloos te stellen, afhankelijk van de wachttijd en het onge mak. Vooral de prijsvechters zijn bezorgd over extra kosten door de Europese regels. Doel is een betere bescherming van de passagiers. Bovendien wil de EU de luchtvaartmaat schappijen dwingen om een einde te maken aan overboe kingen. Jaarlijks worden binnen de EU 250 miljoen passagiers gecon fronteerd met vertragingen, uit vallende vluchten of overvolle toestellen. Afhankelijk van de lengte van de vlucht hebben reizigers voor wie plotseling geen stoel beschikbaar is recht op een vergoeding van tussen 250 en 600 euro. Bij meer dan twee uur vertraging zijn maat schappijen verplicht om eten, drinken en het gebruik van een telefoon aan te bieden. Wie meer dan vijf uur moet wachten, heeft recht op een ho telbed plus transport naar het hotel. Als een passagier na vijf uur vertraging zijn geld terug wil, moet de maatschappijen het ticket vergoeden. Een vliegtuigmaatschappij is niet verplicht om te betalen wanneer een vlucht buiten haar schuld uitvalt, bijvoorbeeld door een terreuraanslag of sta- king. Slecht weer is slechts bij hoge uitzondering een argument. „Een modern toestel kan bijna in alle weersomstandigheden vliegen", zo stelt de EU. den haag/gpd - Een beetje behoudend zijn met medicijnen is niet slecht, zegt hoogleraar klinische epidemiologie Frits Rosendaal van de universiteit Leiden. Het nieuwste geneesmiddel is niet per definitie ook het beste. Bijwerkingen worden vaak pas na jaren bekend. „Als de dokter je een middel voorschrijft, kun je hem best vragen of dat al langer gebruikt wordt en in hoeverre het getest is." Gisteren werd bekend dat jaarlijks naar schatting 3500 tot 4000 doden vallen door (vaak onbekende) bijwerkingen van geneesmiddelen. De schatting komt van Nederlands Bijwerkingen Centrum Lareb. Directeur Kees van Grootheest noemt de introductie van een genees middel 'een experiment in de praktijk'. Hoewel strenge regels bestaan voor de tests die een fabrikant moet doen voor de introductie van een nieuw middel, blijken de onbedoelde effecten vaak pas als grote aantallen mensen het gaan ge bruiken. Het Bijwerkingen Centrum registreert voor het ministerie van volksgezond heid meldingen van bijwerkingen. Sinds gisteren zijn deze openbaar, ze staan op de website www.lareb.nl. In 2004 meld den artsen, ziekenhuizen en particulie ren 170 sterfgevallen, in totaal kwamen vorig jaar 4933 meldingen van bijwer kingen binnen. Dat aantal benadert het geschatte aantal doden door bijwerkin gen, zo'n tien per dag. Die schatting is gebaseerd op Brits onderzoek. Hoogleraar Rosendaal denkt dat het werkelijke aantal nog hoger ligt, doordat veel niet wordt opgemerkt. Lolkje de Jong- van den Berg, hoogleraar farmacie in Groningen is voorzichtiger. Ze noemt de aantallen 'wel een heel grove schat ting.' „Het is vaak moeilijk na te gaan of iets door iemands ziekte komt of door het geneesmiddel." Frits Lekkerkerke, voorzitter van het College ter Beoordeling van Geneesmid delen, het orgaan dat beslist of een me dicijn in Nederland op de markt komt, houdt ook een slag om de arm. „Of het er tien per dag zijn of één of vijftien, ik zou het niet weten. Er is geen enkel goed werkend medicijn zonder bijwer kingen." De laatste tien jaar zijn medi cijnen op de markt gekomen die veel dieper ingrijpen op het lichaam, legt Lekkerkerke uit. „Daardoor zijn ze veel effectiever én hebben ze meer bijwer kingen." Het meest recente voorbeeld van een geneesmiddel waarmee het mis ging, is de pijnstiller Vioxx. Bij langdurig ge bruik blijkt het middel hartinfarcten en beroertes te kunnen veroorzaken. Afge lopen jaar haalde de fabrikant deze van de markt, hoewel het vóór de introduc tie op 12.000 patiënten was getest. Van Grootheest en Rosendaal pleiten voor strenger toezicht op nieuwe medi cijnen. De eerste zou het liefst zien dat nieuwe geneesmiddelen de eerste twee jaar alleen een 'voorlopige erkenning' krijgen. Gedurende die periode zouden artsen terughoudend moeten zijn met voorschrijven en moeten alle bijwerkin gen worden gemeld. Als na twee jaar geen grote negatieve neveneffecten zijn gebleken, kan het middel een definitie ve erkenning krijgen. Het lijkt hem geen goed idee de farmaceutische intteptrie te dwingen nog uitvoeriger te tesren voor een nieuw middel op de markt wordt gebracht. De ontwikkeling van nieuwe geneesmiddelen zou daardoor te duur worden. Wel zou in artsenoplei dingen meer aandacht kunnen komen voor bijwerkingen. Rosendaal gaat een stap verder: een testfase van vijf jaar voor elk nieuw ge neesmiddel. „Ik vind het bovendien be langrijk dat het onderzoek naar de bij werkingen niet door de industrie zelf wordt gedaan. Die hebben zo'n enorm financieel belang." De hoogleraar verbaast zich over het enthousiasme waarmee naar nieuwe middelen wordt gegrepen als die op de markt zijn, terwijl er goede oude zijn. „De industrie stimuleert dat ook van ganser harte. Die geeft meer uit aan marketing dan aan onderzoek om men sen het midel letterlijk door de strot te duwen."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3