Albert Cuyp, 100-jarige in de problemen GESPREK VAN DE DAG Margarita en Edwin zijn uitgeknuffeld Roddels in hapklare brokken Heb jij het al? vrijdag 18 februari 200 DAGELIJKS LEVEN eaj UAM zal. ik JE nog EENS iCTr VEItS-TELLEM MENSELIJK De gezondheidstoestand van de Amerikaanse superster MICHAEL JACKSON is stabiel. De zanger was dinsdag met spoed in een zieken huis in het Californische Santa Ma ria opgenomen wegens een 'ernsti ge' griep. De 46-jarige Jackson toonde zich woensdag kort aan zijn fans die een glimp van hun idool probeerden op te vangen. Voor een raam van het ziekenhuis maakte hij twee keer het V-teken. In een arm van de zanger was een INFUUS in gebracht. Jackson is inmiddels weer thuis. Het proces tegen hem wegens kindermisbruik tot volgende week dinsdag opgeschort. De Amerikaanse zangeres-actrice JENNIFER LOPEZ heeft een be zoek deze week aan Europa afge zegd 'op verzoek van haar artsen'. Lopez (35) stelt in die verklaring ziek te zijn. Amerikaanse showbizz- media hebben eerder gemeld dat Lopez ZWANGER is. De zangeres zou deze week onder meer in Lon den de film Shall We Dance promo ten. Bovendien had ze in verschei dene Europese steden haar nieuwe cd Rebirth willen presenteren. Foto: Reuters Idols-finalist JIM heeft een contract getekend bij platenmaatschappij CMM. Dat liet zijn management we ten. CMM werkt ook met artiesten als Kim-Lian, Brayce en Djumbo. Jim kreeg na afloop van de televi sietalentenjacht Idols, waarin hij tweede werd, een contract bij Sony BMG. Bij deze maatschappij bracht hij twee albums uit. In december vorig jaar maakte zijn management bekend dat Jim een nieuwe platen maatschappij zocht om zijn 'horizon te verbreden'. De zanger is bezig met opnames voor een NIEUW AL BUM, dat na de zomer uitkomt. De eerste single van die cd verschijnt voor de zomer. Foto: United Photo's de Boer Een 25-jarige automobilist uit Roo sendaal heeft wekenlang zijn stad genoten UIT HUN SLAAP gehou den door iedere nacht claxonnerend rond te rijden. ,,De man had zelf niet in de gaten dat hij zo'n lawaai maakte. Hij reed iedere ochtend vroeg vrolijk met de autoradio aan naar zijn werk en in al zijn enthou siasme TOETERDE hij met de mu ziek mee", zegt een politiewoord voerder. De politie spoorde de man op na aanwijzingen van een buurt bewoner die de achtervolging had ingezet. De muziekliefhebber is er met een berisping van afgekomen. Op het internet is gisteren een nieu we roddelsite online gegaan. Het showbizznieuws op zijonline.nl wordt in het geniep gevoed door journalisten van de zogeheten enter tainmentbladen in Nederland. Zij willen volgens hoofdredacteur Leo van Rooijen (ex-Story) niet wachten met de roddel tot hun eigen blad uit komt. „Zolang ik niet bekend maak om welke journalisten het gaat, verwacht ik geen problemen", zegt Van Rooijen, die in 1999 vertrok bij Story. Volgens hem was het idee van de in ternetsite afkomstig van dezelfde journalisten die nu zonder toestem ming van hun broodheer het nieuws Max Tailleur Ik geloof dat er elk jaar een miljoen Chinezen bijkomen. Hebben vrouwen daar dan nooit hoofdpijn aan een andere uitgever leveren. „Radio en televisie krijgen steeds meer shownieuwsrubrieken, waar door de roddelbladen het nakijken hebben. Dat konden die journalisten niet meer aanzien." De site wordt overeind gehouden door het warenhuis Outlet en ge maakt door de Belgische uitgever Bladenmakers. Dit jaar is de site nog gratis toegankelijk, maar de bedoe ling is vanaf volgend jaar geld te vra gen voor het lezen van de 'roddels in hapklare brokken', zoals de redactie haar artikelen presenteert. „We gaan zestien uur per dag actueel show nieuws brengen, waarmee we sneller willen zijn dan de showbizzrubrie- ken op radio en televisie", aldus Van Rooijen. Hoofdredacteur Evert Santegoeds van het weekblad Privé zegt in een reactie dat zijn journalisten mogelijk nieuwtjes aan Zijonline.nl doorge ven. .Anders kan die ook niet ge maakt worden. Maar als ze al nieuw tjes doorspelen denk ik dat het snel ophoudt, want Leo is niet in staat om de mensen te betalen. Bovendien heeft hij toch met iedereen ruzie." De site zelf vindt Santegoeds er wel aardig uitzien, anp De Albert Cuypmarkt in Amster dam bestaat honderd jaar en dat is reden voor een feestje. De kooplui van de bekendste markt van Ne derland vieren het jubileum met vijf speciale zondagmarkten, een fototentoonstelling en een zang festival. Toch zit de feeststemming er niet helemaal in. Het bezoekers aantal van de markt loopt terug, en de grote concurrentie komt de sfeer niet ten goede. De Albert Cuypstraat was in 1800 geen straat maar een sloot, waar langs achttien houtzaagmolens stonden. De sloot werd gedempt. Rond 1900 kwam de eerste handel in de Albert Cuypstraat in de Am sterdamse buurt de Pijp op gang. Handelaars bewogen zich met handkarren door de straat. Ze moesten in beweging blijven om dat stilstaande markthandel nog niet was toegestaan. Na enkele ja ren was de markt een feit. De Al- bert Cuyp groeide uit tot de groot ste en langste markt van Europa. De grootvader van Frans van Rheenen (61) stond honderd jaar geleden als eerste op de markt. Hij verkocht haring. Van Rheenen junior staat zelf al 44 jaar op de Albert Cuyp waar hij samen met zijn vrouw en zus eveneens ha ring verkoopt. „Ik zal de laatste van onze familie zijn die hier staat. Mijn dochters volgen mij niet op", vertelt Van Rheenen, ter wijl hij in een rap tempo de rauwe vissen schoonmaakt. De laatste jaren hebben ook al lochtonen hun plekje op de markt weten te veroveren. Geen gemak kelijke klus, want de meeste plaat sen gaan van vader op zoon en zijn dus al tientallen jaren in han den van verschillende families. Op de Albert Cuyp kent iedereen 'En, heb jij het al?' Vraagt ze en bezorgt me daarmee een flashback van toen ik pas op de middelbare school zat. De heb-jij-het-al vraag fluisterden vrien dinnetjes om te checken of ik al tot de orde der vrou wen en specifieker de orde der volwassen vrouwen behoorde. In de loop der jaren zijn nog een paar vra gen uit deze categorie de revue gepasseerd. Heb jij al je rijbewijs? Heb je al een vriendje? Heb je al een mo biele telefoon? En ben jij al on-line? De 'al' impliceert bij deze vragen meestal: de rest allemaal wel, dus waarom jij nog niet? Wat de rest allemaal al wel heeft en ik nog niet, is dus over het algemeen iets begeerlijks, iets dat ik voor de volledigheid niet mag missen. Iets dat anderen min of meer van je venvachten. Niet begrijpend kijk ik haar aan. Wat moet ik zo no dig hebben, ik heb alles al. Gezien mijn ligging op de tijdbalk heb ik alles wat mijn hartje begeert: een waanzinnig huis, een leuke baan, een studie, een vriendje, een breedbeeld laptop met wireless internet, wat nu weer? 'RSI', zegt ze stralend. Pardon, is dat niet iets dat je liever niet hebt? Ja maar, ik zit in de doelgroep. 'Jij als tekstschrijver, dat kan toch niet anders...Ik heb nergens last van, maar volgens haar heb je er in eer ste instantie ook geen last van. En bovendien, ieder een heeft het tegenwoordig. En jij hebt het toch zo druk? Rent van college naar werk en weer terug, zegt dat je nergens tijd voor hebt, je zult wel kapot zijn en doodmoe.' 'Jaja' mompel ik, 'moe ben ik wel, maarre, ik heb er zelf voor gekozen.'Precies', zegt ze glunde rend, 'juist mensen die zichzelf dwingen om zoveel tegelijk te doen, die komen zichzelf uiteindelijk tegen en storten in.Goh, maar eerst krijgen ze dus RSI, een soort Rudimentaire Stress Incompetentie. Nee, dat elkaar dan ook door en door. We weten alles van elkaar. Een nieuwtje gaat snel rond. Maar we zijn er ook voor elkaar", zegt groenteman Joop Rooze (59). Hij was 22 jaar toen hij de kraam overnam van zijn overleden schoonvader. „Eigenlijk is de markt een groot circus en wij zijn de clowns." Ook het harde werken schept vol gens Anke Kuijpers (55) van de Stichting Albert Cuyp een band. „Iedereen moet hier knokken." Kuijpers vindt, net als veel ande ren, het fysiek zwaar om op de markt te staan. „Je moet niet al leen met spullen sjouwen, maar ook de kraam op- en afbouwen en inrichten." De marktkoopvrouw verkoopt al 23 jaar bladmuziek op de Cuyp. In de loop der jaren is de sfeer volgens de kooplieden veranderd. Van Rheenen, die ook zure bom- men inmaakt, denkt dat mensen minder begaan zijn met elkaar. „Iedereen verhardt." Erik de Bruin staat met zijn broer Ruud op de markt, ze verkopen T-shirts en sweaters. Het is minder gezel lig dan vroeger, vinden ze. Erik bestempelt de economische teruggang als grote boosdoener. Handelaren moeten steeds meer concurreren. „Er zijn verkopers die de prijzen omlaag gooien, dat zet kwaad bloed bij anderen." Ook supermarkten helpen mee aan de moordende concurrentie, zeggen de kooplieden. Rooze weet daar met zijn groenten- en fruit handel alles van. „De winkels zijn van vroeg tot laat open. Boven dien verkopen zij hun spullen goedkoop, ook al is de oogst te gengevallen." Rooze zegt zich te onderscheiden van de super markten door elke dag met verse groenten te staan. De bezoekersaantallen dalen. „Minder mensen bezoeken de markt en vooral dagjesmensen voorschijn aldus KuijpLf de website L www. 1 OOjaaralbertcuypIg veel kiekjes te bewondei£j( ruggaan tot 1900. L, De Albert Cuypmarkt viert het 100-jarig bestaan, maar eigenlijk is er weinig reden tot feest. Foto: ANP geven minder geld uit", zegt Anke Kuijpers. Toch zal de markt nooit verdwijnen. „Daar is de Cuyp veel te bijzonder voor", meent een be zoeker die bij Van Rheenen trouw elke week haring koopt. Binnenkort hangen in veel etala ges van de winkels aan de Albert Cuypstraat foto's die de markt door de jaren heen weergeven. „We hebben alle marktmensen gevraagd de fotoalbums open te trekken en daaruit kwam het meest prachtige beeldmateriaal te Juliette Vasterman hoeft niet, weet ze, maar dat betekent niet dat je geen burnout kan krijgen. Burnout? Ik had een paar jaar geleden misschien een post-puberale-depressie, maar burnout, op zo'n jonge leeftijd? Ze kijkt nergens meer van op. Ze heeft stage gelopen bij een huisartsenpost en weet nu wel beter. De grootste klacht bij jonge mensen is chronische moe- lieid en slapeloosheid als gevolg van stress en roof bouw plegen op je lichaam. En om mij heen hoor ik inderdaad niet veel anders. Op de universiteit zijn ze moe moe moe, op het werk druk druk druk. Ik zie studenten weken niet verschij nen omdat ze het niet meer aankunnen. In het facul teitsblaadje staat een stuk van een studentenarts over de psychosomatische klachten bij veel van zijn stu denten. Een vriendinnetje van me beweerde een tijd je terug zelfs last te hebben van het sick-building- syndroom, omdat ze zich op haar werk chronisch niet lekker voelde en dat moest aan het luchtcircule- ringssysteem liggen. Glutenallergieën en andere bij zondere termen worden aangehaald om de moeheid en de stress een richting te geven, maar het enige ef fect daarvan is, dat de klachten nog minder serieus worden genomen. Op mijn werk lopen veel jonge mensen rond. Ze zijn net als ik nog niet klaar met hun studie, maar willen hun kansen om in de praktijk veel bij te leren, niet laten schieten. Die ambitie en bewijsdrang eist zijn tol. Ook een collegaatje van mij zit al een tijdje thuis. Er is RSI geconstateerd en de fysiotherapeut heeft het over stresssymptomen. 'Je moet leren ontspannen', heeft hij gezegd. Ontspannen lijkt inderdaad het grootste probleem. Natuurlijk zijn we daar deels zelf verantwoordelijk voor. Maar de maatschappij geeft weinig ruimte voor ontspanning. Wie geen klachten heeft, werkt blijkbaar nog niet hard genoeg en wie wel klachten heeft kan op weinig sympathie rekenen. De middenweg, waar hard werken beloond wordt met een goed gevoel en waardering, is een ragfijne ri chel waarop zelfs iemand met gezond verstand gaat wankelen. En wat wil je, als er tegenwoordig zelfs van de Cito-toets een drama wordt gemaakt. Kinde ren worden gek gepraat en met kalmeringmiddelen volgepropt. Van huis uit worden er snoeptrommels meegegeven omdat dat helpt om te concentreren. Waar gaat het over? Als dit het begin is, kunnen we weinig kanten meer op. De druk en dus de stress wordt steeds verder opgevoerd en het resultaat is dat we bij bosjes plat. gaan. Burnout grijpt J om zich heen als een knetterende bos brand, er lijkt geen ontkomen aan. 'Goh', zegt ze, 'en jij hebt dus nog nergens last van? Je bent toch zo moe? Echt hoor, je moet heel erg oppassen, voor je het weet loop je er veel te lang mee door en dan kost het veel meer moeite om het allemaal weer oké te krijgen!' Moet ik me nu verdorie RSI aan laten praten? Hoor ik er niet meer bij anders? Wat nou burnout, een uitbrander kun je krijgen van me, maar ik hou me in want ongetwijfeld openbaar ik in haar ogen met mijn wanhopige woestheid de eerste symptomen van controleverlies. 'Nee ik heb nergens last van, sorry. 'Daar slik je zeker iets tegen, om geen last te hebben en rustig te blijven, zijn het pillen of gebruik je druppels?' Reageren? Reacties_op_column@holmail.com Knuffelend op de bank bij Frits Barend. Dat was in de zomer van 2003 de laatste keer dat prinses Margarita en echtgenoot Edwin de Roy van Zuydewijn samen in het open baar zijn gezien. Het gestuntel op de sofa moest duidelijk maken dat tussen beide echtelieden alles koek en ei was. Vandaag staan Margarita en Edwin tegenover elkaar bij de rechtbank in Amsterdam. Gisteren werd al gestreden om de om gangsrechten voor hond Paco, die Edwin al een jaar niet heeft mogen zien. De Roy van Zuydewijn (38) wil het beest, dat eigenlijk van hem is, twee weken per maand bij zich hebben, liet zijn advocaat na het besloten kort geding weten. Zo strijdbaar als het paar zich toonde tegenover de boze buiten wereld, met de koninklijke familie en de Bourbon-Parma's voorop, zo hard stellen zij zich nu tegen elkaar op. Koppig ging Margarita precies twee jaar ge leden de strijd aan met haar familie. Die had zich van meet af aan gekeerd tegen haar huwelijk met de zes jaar oudere Am sterdamse branieschopper Edwin de Roy van Zuydewijn. Naspeuringen naar zijn verleden hadden de familie gesterkt in hun overtuiging dat Edwin maar beter op af stand kon worden gehouden. Bij het huwe lijk in september 2001 zagen familie en vrienden hun vooroordelen bevestigd door de hondse wijze waarop Edwin zijn kers- Edwin de Roy van Zuydewijn verlaat de rechtbank na het kort geding over een omgangsre geling met de hond Paco. Foto: ANP/Robin Utrecht verse echtgenote behandelde. De verliefde Margarita deelde die mening niet en sloeg hard terug. In een serie in middels geruchtmakende interviews deed ze samen met Edwin een boekje open over het leven achter de paleismuren. Zo ver haalde ze van balorig gedrag van haar ko ninklijke neven, drinkgelagen op Huis ten Bosch met een tipsy peettante Beatrix, ba zig gedrag van opa Bernhard, gesjoemel met banksaldi en grof geschut van de vei ligheidsdiensten. Het paar eiste eerherstel, erkenning van Edwin én een flinke bom duiten, want alle tegenwerking van de staat en familie zou Edwins zieltogende compu terbedrijfje om zeep hebben geholpen. De onthullingen van de tot dan toe onbe kende Margarita - dochter van prinses Ire ne - sloegen in als een bom. Premif nisters moesten in het parlement vi nen om haar beweringen te ontzen „De familie herkent zich niet in hei schetste beeld", liet een bedroefde gin Beatrix weten. „Onnodig kwetsi oordeelde Margarita eind vorig jaai toen de relatie met Edwin was bek< De publicitaire storm die ze zelf vei zaakten, ging de krachten van Ed\vi Margarita te boven. Veel aantijging den niet worden hard gemaakt. Re; ken gingen verloren. Edwins ongei temperament deed advocaat na a besluiten niet meer voor hem te v de zomer van 2003 kwamen de een richten over het stranden van de re Die werden eerst nog heftig ontken begin vorig jaar werd duidelijk dati en Margarita uit elkaar waren. Hui Franse kasteel stond te koop en inl kwam de bevestiging, nadat Marg met daarin de echtscheidingspapüfi gestolen. Margarita wil opnieuw beginnen, v de media die van bondgenoot tot\l werd. De familie heeft haar weer a; Edwin krijgt het moeilijker. Hij he kondigd een boek te schrijven oveil varingen. Hans Jacobs

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2