kano in een Limbodansers TOERISME Belgrado bij nacht is 'fantastisch' m de aangepaste LAW- islandpad ieuwd fee jaar geleden het veer gen-Perkpolder uit de jrd genomen, had dat fijpende gevolgen voor hdpad, een van de vele Wandelingen Nederland rijk is. van de tocht moest aangepast en werd begonnen met voor een routewijziging. In- de nieuwe route ge- s ook de nieuwe gids jen. De route is ver- 363 kilometer, loopt n Sluis en Thorn en aantal keren even de :t België over. De nieu- igids. met routebe- g en topografische schaal 1:25.000), prak- formatie over open- roer en overnachtings heden is verkrijgbaar ekhandel, VW- en antoren of te bestellen andelplatform-LAW ■71068-62-5). >r in Istanbul. door Cees van Zweeden Wie in Boedapest na twaalven nog wil eten, heeft een ernstig probleem. In Belgrado daaren tegen begint het leven pas na middernacht. Volgens de fa meuze reisgids Lonely Planet behoort de Servische hoofdstad nu tot de beste uitgaanssteden van Europa. Op de meeste reizigers maakt Belgrado een vieze en chaoti sche indruk. Groezelige gebou wen brokkelen af, aftandse au tomobielen vervuilen de lucht, rokende taxichauffeurs halen in over het trottoir. Mooi is niet een kwalificatie die nieuwko mers door het hoofd schiet bij het binnenrijden van Belgrado, wat misschien niet verwonder lijk is voor een stad die 150 keer het toneel was van een veldslag. Maar Belgrado heeft andere kwaliteiten. Bij de laatste jaar wisseling reisden alleen al uit Slovenië tienduizend mensen naar de Servische hoofdstad, omdat het feest daar uitbundi ger was. En een decennium na de oorlog puilen sommige clubs uit van de Kroaten, die het nachtleven van Belgrado verkiezen boven dat van Za- greb. ..Wij vieren hier alle jaarwisse lingen ter wereld", grijnst Ivan Vanja Dobra, die in 1998 Am sterdam voor zijn geboortestad Belgrado verruilde om er een nachtclub te beginnen. ,,We vieren het gewone oudjaar, het Servisch-orthodoxe, het Japan se, het Chinese. In totaal zeven tien keer." Dobra's club is slechts één van de vele honderden uitspannin gen in Belgrado. Alleen al op de Donau liggen zeventig boten die dienst doen als restaurant, een term die in Belgrado overi gens misleidend is. Dat een res taurant voor Serviërs meer is dan een eethuis ervoer de voor malige Amerikaanse ambassa deur Bill Montgomery. In een van de boot restaurants werd zijn vrouw Lynne zo opge zweept door de zigeunerklan ken dat ze in haar strakke lede ren jurk op tafel begon te dan sen, een incident dat de inlei ding vomide tot zijn ontslag. Lynne keek later zonder spijt terug op haar nacht in de Zwar te Panter.Het was geweldig", zei ze tegen een rioolkrant. „Ik toonde mijn repertoire van plaatselijke dansen, mijn li chaam wulps bewegend, han den in de lucht. Bill speelde met de band mee en sloeg met zijn bestek de maat op mijn bil len. We dronken zondige, rode wijn. De boot deinde, de rook werd steeds dikker, en het leek wel of met elk nummer een nieuw instrument werd toege voegd." Mooi en slim Langzaam wordt Belgrado ont dekt door buitenlandse toeris ten, die vooral gecharmeerd zijn door de menselijke sfeer. Onder 'Elementaire Gegevens' vermeldt de brochure van het toeristenbureau: „Belgrado is een stad van twee miljoen in woners. Gelukkig bestaat meer dan de helft van hen uit mooie, slimme en grillige vrouwen." Deljan Veselinov, baas van het toeristenbureau, enthousiast: „We hebben in Belgrado een straat die we Silicon Valley noe men. Hier vind je de aantrekke lijkste exemplaren." Precieze cijfers van het aantal bezoekers heeft Veselinov niet, maar alleen al de cruiseschepen brachten vorig jaar 40.000 bui tenlanders aan wal, drie keer zo veel als in 2002. „Daarnaast trekken we steeds meer jonge ren", zegt hij. „Vorig jaar heb ben we er vier hotels bij gekre gen, maar het aantal bedden is nog altijd niet voldoende." Tot de trekpleisters behoren deze zomer het popconcert van Ceca op de oever van de Do nau, het bootcarnaval eind juli en het vierdaagse bierfestival in augustus. Belgrado kan zinde rend heet zijn in de zomer, maar het beschikt over een meer dat op een eiland in de Donau ligt.Het meer zelf wordt omzoomd door strandclubs. Helemaal nieuw is dit alles niet, want Belgrado was voor de ont binding van Joegoslavië al de plek om gezien te worden. Het gastenboek in 'De Drie Hoeden' bevat de namen van Josip Broz Tito, koning Carlos, koning Aleksandar Karadjordjevic, Jim my Carter, Aristoteles Onassis en anderen. Allen waren ver rukt door het voedsel en de band, die ook daar het begrip restaurant een nieuwe beteke nis geeft. „Dit was een van de beste avonden in mijn hele leven", noteerde de Russische ambas sadeur bij de Verenigde Naties In Belgrado begint het leven pas na middernacht. Volgens de gerenommeerde reisgids Lonely Planet be hoort de Servische hoofdstad nu tot de beste uitgaanssteden van Europa. Foto: GPD/Cees van Zweeden in het boek. „Een geweldige er- PvdA-parlementariër Relus ter woord voor de stad die zijn op varing om hier te zijn", meende Beek in 1985. En George Bush, volger in 1999 zou bombarde- ook de toenmalige Nederlandse de oude, had in 1983 maar één ren: „Fantastisch". ilreis in ng 't leukst inaal Schoolreis Maga- t de Efteling uitgeroe- opulairste schoolreis- ing van het jaar 2004. gaat de prijs voor de ;r naar het attractie- aatsheuvel. Ook in jaar waarin de prijs in werd geroepen, en mocht de Efteling olreisbestemming van oemen. Eind vorig ;en enquête gehouden basisscholen in Ne- ïet de vraag welke ibestemming men het d. In het onderzoek agen gesteld over de waliteitverhouding, :it, kindvriendelijk- :atie en vermaak, tgen en veiligheid en rheid. Op al deze oorde het sprookjes- ddeld een 8.1. De bijna onnatuurlijke rust die hier tussen de meren Szelag Wielki en Pauzenskie het leven beheerst, doet de druipende gevoelens verdampen. Polen presenteert in het noord oosten water- en bosrijke stre ken: Warmië-Mazurië. Met char- mant-drukke havenstadjes, strenge bossen, glooiende verge zichten, bunkers en vooral actief watertoerisme, door Gerard Chel Limbodansers in een kano. De boot past nog net onder de om gevallen boom. Wij buigen het fijf plat achterover en schrapen met de neus langs de mossige bast. Daar kon geen houtworm meer tussen. Een tochtje per kano over het riviertje Szelaznica vereist een apart soort lenigheid, waar ver moedelijk alleen limbodansers bedreven in zijn. Maar we moe ten wel, anders raken we niet onder de vele boomstammen door die de laatste weken na tuurlijke bruggetjes hebben ge vormd. Gids Kris Kowalczyk is er niet gelukkig mee. Net voor het seizoen maakte hij met zaag en bijl de vaarroute vrij en kijk nu eens. De natuur heeft geen erbarmen. Soms liggen de stammen zo dicht op het water dat ons niets anders rest de kano uit het wa ter te tillen en haar door dichte varens voort te slepen naar een plek waar de kronkelige stroom weer bevaarbaar is. Dat instap pen vanaf een zompige oever in een wankele kano heeft ook zo z'n charme. Zowel Kris als ik klappen in de beek. Dat wordt zeiknat verder manoeuvreren. De bijna onnatuurlijke rust die hier tussen de meren Szelag Wielki en Pauzenskie het leven beheerst, doet de druipende ge voelens verdampen. Alleen op aarde. Slechts een enkele maal passeren we een soort week- eindhuis waar een visser vanaf een steiger z'n avondmaal bij elkaar tracht te hengelen. Op een paar peddelslagen verwij derd van het charmant-levendi- ge watersportstadje Ostroda is het leven hier in Warmië-Mazu rië ongecompliceerd. Havenstadjes Een tunnel van stokoude eiken, krom en hol. Beschadigd soms en in de berm een kruis en wat bloemen. Niet iedere Pool houdt het stuur recht. Langs de meren zijn niet alle wegen breed. Zeker niet wanneer je nog niet in de buurt bent van al die vriendelijk drukke haven stadjes. We verkennen de oevers van de meren Mamry, Dargin, Dobskie en het grote Sniardwy. Fikse watervlaktes omringd door na tuurgebieden en vogelreserva ten. Met hier en daar gehucht jes op de oever, maar vaak zon der echte haven. Met als uitzondering Sztynort. waar het vervallen paleis van de Lehndorffs als een vals decor afsteekt tegen de moderne jachthaven waar gegoede Polen afmeren. Er wordt druk gezeild. Vanaf de nabijgelegen brug, waarvoor de masten moeten worden gestreken, hebben we een fraai uitzicht over de weid se meren. De grotere watersportcentra zijn geconcentreerd in stadjes als Wegorzewo, Gizycko, Miko- lajki. En Ruciane-Nida natuur lijk, waar de drukte bij de sluis als een hakmes op ons neervalt nadat we tevoorschijn komen uit het mensloze natuurpark bij Popielno. Hier, in dit dorpje lig gen verwaaid enkele boerderij en en landerijen met als mid delpunt de fokkerij van de be faamde Tarpanpaardjes. In Gierloz had het Derde Duitse Rijk in buitenproportionele bunkers zijn oostelijk hoofdkwartier met onder meer een grote bunker voor Hitier. keg naar Istanbul a Vakantieparken (De j: nkeloord en Beekse ïbben sterallures, iet nieuwe seizoen campings zo zijn t dat zij voldoen aan eisen die de ANWB at stellen aan vijf- j npings. Er wordt fors ;rd in de kwaliteit van ide voorzieningen tair), in de sfeer en van de parken en in antie-extra's, zoals ang voor gasten tot Jractieparken van Li- ede site en de bro de parken zijn onder nomen, het resultaat te vinden op inter- ibema.nl. tjes naar de diverse dorpjes toe ren: houten huisjes en houten kerkjes, soms kunstig gedeco reerd en beschilderd. En overal ooievaars. Op daken, telefoon palen, op masten, lantaarns en hoge palen. Midden in het dorp, langs de straat, in de boomgaard, op het erf. Bunkers Het vroegere vissersdorp Mikolajki, met een fonkelnieuw winkelcentrum aan Drukte bij de sluis van Ruciane-Nida. het haventje. Niet voor niets is in dit heuvel achtige land, waar sinds het verdwijnen van staatsboerderij en eindeloze velden ongebruikt blijven, het logeren bij de boer in opkomst. Agrotoerisme. Dat gevoel van 'levendige histo rie' krijgen we opnieuw wan neer we over smalle landwegge- s hot. De belangstel- We Turkse stad op van Oost en West Holland Interna- jkomende zomer een L?chure over Istanbul nrjigesteld. In deze lejijgt de Instanbulrei- ,[euze uit dertig ho- "excursies en vier "Maatschappijen iteld, als ingrediën- U je hij zijn stedentrip Vellen. Een uitstapje ;en Istanbul is bij imatonal te boeken iro. De brochure is r bij alle ANVR-reis- De boten varen in een soort dok dat over rails de heuvel op wordt getrokken naar het andere stuk van het kanaal. Foto's: GPD Vakantietripjes naar het Poolse merengebied vereisen enige voor bereiding, omdat bij voorbeeld niet overal even goede (watersport) voorzieningen zijn en ook niet in alle havenstadjes zeilscholen zijn of boten en surfplanken gehuurd kunnen worden. Goede start is de Poolse Organisatie voor Toerisme, Leidsestraat 64, PD 1017 Amsterdam, tel. 020 6253 570, e-mail: poleninfo@pla- net.nl, website: http://poleninfo.tripod.com. In Nederland promoot de Stichting Wolka kleinschalige ecoland- bouw en agrotoerisme in Noordoost Polen. Info: 0317 415 205, e- mail: info@wolka.org, internet: www.wolka.org. De Poolse toeristenorganisatie PTTK biedt diverse activiteiten, waaronder de 103 km lange kanotocht over de Krutynia en 17 me ren. Zie www.pttk.pl. Even daarvoor met de kleine veerboot het meer overgesto ken vanuit het vroegere vissers dorp Mikolajki, met een fonkel nieuw winkelcentrum aan het haventje, 't Is een bezig stadje met rondvaartboten, zeilsche pen en motorjachten. Bij de VW halen we een lijstje met bootverhuurders. Soms heeft het Poolse platte land met zijn glooiende verge zichten wel iets van een open luchtmuseum. Ergens in een weiland knijpt een stokoud baasje z'n knuisten in de uiers van z'n koeien. Even later fietst hij weg, volle emmers klotsend aan de bagagedrager. Een boer is met de zeis op zijn land be zig, een eind verderop gooien besnorde en gebruinde man nen gedroogd gras op de wa gen. Een man ploegt een akker en stapt zwijgend achter z'n grijze bles door de zwarte vo ren. 's Ochtends worden we gewekt door onbekende geluiden die het raam binnen waaien. Klep- In Polen kun je terecht voor meerdere soorten toerisme. Ook oorlogstoerisme om maar eens wat te noemen. De restan ten van Duitse vernietigings kampen in Treblinka en Ausch witz zijn populaire beziens waardigheden. En voor wie in het noordelijk merengebied rondtoert, blijven ook andere strapatsen van booswicht Hitier niet onopgemerkt. Zo kun je niet om Gierloz heen, plek in het bos waar in de Tweede We reldoorlog het Derde Duitse Rijk in buitenproportionele bunkers zijn oostelijk hoofd kwartier had. Grootheidswaan zin en angst speelden er krijger tje. En juist hier werd de mis lukte aanslag op Hitier ge pleegd. Wel vermakelijk eigen lijk. Bij hun aftocht bliezen de Duiters het omvangrijke com plex op, de giga betonblokken liggen als de menhirs van Obe- lix tussen de bomen verspreid. Niet alles viel ten prooi aan dy namiet. Zo staan delen van Hit ler's bunker nog overeind, maar enige fantasie heb je wel nodig om je er ook nog iets bij te kun nen voorstellen. Geen bordjes met uitleg, daarvoor moet je met een gids het bunkerpark door. Wel staan er grote platte gronden en kun je 'n over zichtskaart kopen zodat je toch enig inzicht in dat donkere ver leden krijgt. Onbeschadigd gebleven is het hotel van de wrede soldaten van SS en SD. Waar je nu, hoe smaakvol, pizza's kunt eten. Terwijl de schoorsteen net als toen zwartgrijze rook uitbraakt. perende hoeven op het plavei sel. Op de kar groenten voor de markt. Hier wordt nog ouder wets gewerkt. Ze doen het alleen niet uit his torisch besef of om toeristen te vermaken, deze Poolse boeren- mannen. Geld voor tractor en melkmachine is er niet. De jon geren zijn al lang weggetrokken naar de grote stad en in de langzaam vergrijzende dorpjes hebben de oudjes zich met hun lot verzoend. Voor hen komt Europa sowieso te laat. Voor de Westerse toerist is het nostalgie: zo deden we dat vroeger bij ons ook. Achterstandstoerisme. Met gids Kris Kowalczyk in de kano: allebei een nat pak.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21