rse strop entocor na tploffing SQ Brugklassers komen vaak moe thuis Onrust en werkonderbreking bij Heineken Zoeterwoude Goed Wqmi* bijwerkingen van medicijnen Jaarlijks zeker 3500 doden door te schade aan bedrijfspand Meezingen met de Messiah Goed Won ei 1 1 i« OPGERICHT 1 MAART 1860 ■ft- i-9 Dagblad vrijdag 18 februari 2005 SPEURDERS Kees Brusse leeft als acteur veel meer levens Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Regen- er achtig I 5/7° Jan Berendsen let biofarmaceutisch ntocor aan de Einstein- iden lijdt een forse rdat gisterochtend een el ontplofte. De hevige eroorzaakte grote n een bedrijfspand, iroduceert onder meer I ReoPro, dat wordt ij dotterprocedures. ie op het Bio Science gisterochtend rond aats in een productie- vaar medicijnen wor- lardigd. Op dat mo ren ongeveer vijftig an het werk. icht is nog niet be- lar volgens directeur tteroo wijst alles op ofte stoomketel op de iieping. Door de knal uurplaten in het rond 1 en de achterkant van iw weggeblazen, geen gewonden en er geen brand. Het ver- iel is vanaf de straat in. Het ligt tussen de eg en de rijksweg A44 SEAT Leon het Sportrider pakket met 15" licht- velgen, airco, radio/CD-speler met 8 speakers, seriekleur gespoten bumpers, mistlampen voor, pookknop met leer bekleed. Je hebt al een m verhogende SEAT Leon vanaf 16.995,-. Hl vanaf C 16 995.- inclusief BTW/BPM, exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. *T Leon: 5.0 - 8.91/100 km (1 20,0 -1.11.2). C02 emissie g/km 135 213. Genoemde de adviesprijzen "af importeur'. Importeur Pon Car B.V., Leusden. Internet: www seat nl COMMENTAAR AIR FRANCE-KLM [vaartcombinatie Air _M meldde gisteren een flinke winst. Het artaal van 2004 werd _i euro verdiend. Dat is üs een jaar eerder, ance en de KLM nog - lenen stonden. Maar ist daaruit te conclu de geruchtmakende van de KLM door Air lts heeft op- ||Zonder de ,-j^n de resul- jhter uitge- '^iel concur- 3(impen met itaat de Frans-Neder- iderneming op een 157 miljoen euro. Dat •pe prestatie in een worstelt met hoge ijzen, een kwakke nde en concurrentie Bichters. It balans valt positief 3^ haan en de zwaan, grootste vliegmaat- in Europa. Beide be- Bjven intern banen maar de fusie op hiet geleid tot verlies gelegenheid. Dankzij Innen stijgt het aantal «tsen bij de KLM zelfs De kritiek is vrijwel verstomd. Het netwerk van vliegverbindin gen op Schiphol is niet uitge kleed. Dat gebeurde wel in de ja ren voor de fusie. De zwaar ver lieslijdende KLM zag zich toen gedwongen bestemmingen te schrappen. De positie van de Koninklijke brokkelde af, terwijl de schulden opliepen. De nationale trots kreeg een knauw door de ver koop van de KLM, maar de bemoeienis vanuit Parijs lijkt mee te vallen. De Fransen beseffen dat het onverstandig is om het sterke KLM-merk de nek om te draaien. Het tijd schrift Air Transport World be loonde Air France-KLM onlangs met de titel luchtvaartmaat schappij van het jaar. Bij een nieuwe luchtvaartcrisis is het natuurlijk de vraag of de Fransen even hard ingrijpen in eigen huis als bij de KLM. De ga ranties over de werkgelegenheid en de verbindingen zijn in tijden van nood namelijk boterzacht. Maar als zelfstandig bedrijf zou de KLM eerder in de gevarenzo ne belanden dan onder de vleu gels van Air France. Richard Mooyman door Saskia Stoelinga zoeterwoude - Marc Gross, directeur van de Heineken productie Nederland, is niet zomaar van zijn vakantie teruggeroepen. Er heerst deze donderdagochtend op drie fronten onrust bij de werknemers van het hoofd kantoor in Zoeterwoude. Te snelle reorganisaties, uit besteding van de catering en het voorschrijven van een verplichte opleiding houden de gemoederen bij de di rectie, de werknemers en de bond volop bezig. De werknemers van de afdelingen Brouwen en Verpak ken houden een werkonderbreking om hun baas drie petities en 1000 handtekeningen te overhandigen. De derde afdeling met moeilijkheden, de catering die Hei neken wil gaan uitbesteden aan Albron, wordt uitge zwaaid. Zo'n dertig mensen van deze afdeling stappen in de bus naar Den Haag voor een kort geding tegen de bierbrouwer. Het is tien uur. De beveiligingsambtena ren op het terrein zijn onrustig. Directeur Marc Gross en zijn secretaresse drentelen voor het hoofdgebouw in Zoeterwoude. In de verte komen zo n 150 werkne mers, gehuld in Heineken-groen en FNV-oranje, in strakke rijen van drie aangelopen. Snuivend en briesend laten ze weten het niet eens te zijn met de plannen die de leiding heeft voor personeelsreductie. De verpakkers die 'operator 1zijn, hebben te horen gekregen dat ze verplicht worden om het diploma 'operator 2' halen, anders worden ze ontslagen. De werknemers willen een eerlijke strijd. Herrie Hoogenboom, vice-voorzitter van FNV Bondge noten, draagt de map met handtekeningen tegen zijn lichaam. „De tijd van serieuze onderhandelingen is aangebroken. De werknemers laten zich niet meer op een zijspoor zetten." Hoogenboom denkt dat als de di rectie iets meer tijd neemt en met hen een nieuw plan maakt, de uitkomst minder negatief zal zijn. „In elk ge val geen gedwongen ontslagen. Dit kan niet. Heineken is zijn sociale gezicht aan het verliezen", houdt hij de directeur voor. Gross begrijpt op het bordes van de ingang van de Zoeterwoudse brouwerij dat hij iets zinnigs moet zeg gen. „Dat ik mijn vakantie voor deze werkonderbre king heb afgebroken, zegt genoeg over hoe serieus ik de problemen neem. De directie heeft met goede be doelingen aan deze plannen gewerkt. We begrijpen de emotie en gaan de komende dagen serieus bekijken hoe we verder moeten." Pagina R3: 'Freddie Heineken draait zich om in zijn graf als ie dit hoort' die er achterlangs ligt. De bewuste ketel werd gebruikt om water op te warmen. Daar mee wordt productieappara- tuur voor medicijnen gesterili seerd. Ook dient de ketel om zuiver water te maken dat voor de productie van medicijnen nodig is. „De ketel stond in een ruimte die is gescheiden van de productieruimte", zegt Tet- teroo. „Op het moment van de explosie was daar niemand aanwezig, maar een uur voor de knal waren er nog personeelsle den bij de tank geweest. In die zelfde ruimte staan ook tanks met zuren en basen." Die tanks zijn nog intact, zo heeft een meting van de brandweer uit gewezen. Tetteroo: „Er zijn dan ook geen gevaarlijke stoffen vrijgekomen." Hoe groot de schade is, weet niemand nog. Doordat delen van de bedrijfshal eerst moes ten worden gestut, kon een eer ste inspectie pas in de loop van de middag plaatshebben. Pagina Ri: Geen gevaar voor medicijngebruikers leiden - De Scratch Muziekdagen in Leiden, een vierdaagse muzikale happening, zijn gisteravond begonnen met de uitvoering van de Messiah van Handel. Bijna 1000 zan gers en 100 orkestleden kwamen gisterochtend in de Pieterskerk bijeen om te oefenen en 's avonds een uitvoering te geven om stil van te worden. De komende dagen is er voor liefhebbers van welk repertoire dan ook wel een geschikte meezingavond. Mee zingen met Mozart of Verdi (hoogtepunten uit opera's) vanavond in de Pieterskerk, meezingen met The Sound of Music (zaterdag in de Stadsgehoorzaal) of met hoogte punten uit musicals (zaterdag in de Pieterskerk), of voor wie er geen genoeg van kan krijgen, nog een keer met de Messiah (zondag in de Pieterskerk). Pagina R6: Koor en orkest ontspannen en toegewijd. Foto: Taco van der Eb (advertentie) gouda/anp - Veel brugklassers blijken de lessen op de nieuwe school behoorlijk zwaar te val len. Ruim veertig procent van de nieuwelingen in het voortge zet onderwijs zegt 'best moe' te zijn als ze van school komen. Een op de acht brugklassers had achteraf toch liever voor een ander schooltype gekozen. Onderzoeks- en adviesbureau C &T-scholenmarketing onder vroeg in opdracht van dertig scholen ruim 2700 brugklassers in het hele land. De scholieren zeggen moe te worden van het tempo op school, de stress van dreigende onvoldoendes en de berg huis werk. Eenderde klaagt over 'veel te veel' huiswerk en is bang om onvoldoendes te ha len. Van de brugklassers zegt 84 procent zich veilig te voelen op school, vier procent voelt zich onveilig. Uit eerdere onderzoeken bleek dat in hogere klassen meer leer lingen klagen over onveiligheid. Brugklassers hebben vooral last van pesten: zeven procent van de ondervraagden wordt ge pest. Ze hebben het wel naar hun zin op de nieuwe school: slechts drie procent kan niet overweg met de klasgenoten. Als ze niet goed kunnen op schieten met andere leerlingen, zijn het vooral de hogere klas sen die voor problemen zorgen: bijna een kwart bestempelt de oudere leerlingen als 'niet aar- dig'. De helft van de brugklassers zegt het in de pauzes een rot zooi te vinden op het school plein of in het overblijflokaal. Bos opgepakt voor meineed den haag - Bouwfraude-klok- kenluider Bos is gistermiddag gearresteerd op verdenking van het plegen van meineed. De man die de bouwfraude naar buiten bracht heeft de nacht in een cel door gebracht en zal vanmiddag worden gehoord. Bos werd gearresteerd na een verhoor door de rechter-com- missaris. Volgens deze week zijn verklaring af van uitspraken bij een eerder verhoor. Na het opmaken van een proces ver baal werd Bos gearresteerd. Cabaretier in elkaar geslagen Amsterdam - Cabaretier Javier Guzman is woensdagavond op de Amsterdamse Zeedijk in el kaar geslagen door drie of vier jongens. In het ziekenhuis con stateerden de artsen twaalf kneuzingen en bleek dat hij minder goed hoort. Guzman dronk een biertje in een café toen een aantal mensen hem herkende. „Die gingen bijde hand lopen doen, waarop Javier ook bijdehand reageerde. Die mensen werden daarop zo boos dat ze hem uiteindelijk in elkaar sloegen", schetst de zegsvrouw. Vijftien jaar voor kuilmoord Putten arnhem - Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren in de zo geheten Puttense kuilmoord een 37-jarige man uit Putten veroordeeld tot een gevange nisstraf van vijftien jaar. De man vermoordde volgens het hof in mei 2003 zijn 36-jarige vrouw en begroef haar stoffelijk overschot in een kuil in de bos sen van Putten. Hij werd hier voor in februari vorig jaar door de rechtbank in Zutphen ver oordeeld tot een gevangenis straf van twintig jaar. Heerenveen verliest, AZ gelijk heerenveen - De kans dat het Europese avontuur van Hee renveen nog lang duurt, is klein. De Friezen verloren in de eerste wedsüijd in de derde ronde van de UEFA-beker van Newcastle United. In het Abe Lenstrastadion werd het 1-2. AZ speelde uit tegen Alemannia Aachen met 0-0 gelijk. Pagina Sport Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! (advertenties) BIJ UW DAGBLAD! Leidsch Üfe Dagblad BRUIDSBEURS 19 cn 20 februari 11.00-16.00 uur Jm "t Huys Dover Hecrcweg 349o Li v-c gratis toegang 0251-411430 Hilversum/ANP - Door bijwerkingen van medicij nen overlijden elk jaar in Nederland zeker 3500 mensen. In de helft van de gevallen is dat te voorkomen. Dat concludeert het televisiepro gramma Zembla op basis van internationale on derzoeken. De resultaten van deze naar Neder landse omstandigheden vertaalde berekeningen zijn gisteravond uitgezonden. Artsen schrijven verkeerde middelen of foute do ses voor, of patiënten slikken een geneesmiddel te lang. Volgens de Leidse hoogleraar F. Rosen- daal worden ook medicijnen voorgeschreven waarvan de veiligheid niet is bewezen is. In de uitzending bevestigt Rosendaal de berekening, die neerkomt op tien doden per dag. Op basis van internationale literatuur stelt hij ook dat de helft tot driekwart van de doden te voorkomen is. Het Nederlandse bijwerkingen centrum Lareb kijkt niet op van de uitkomsten van de bereke ningen van Zembla. Maar Lareb krijgt zelf jaar lijks niet meer dan tussen de 150 en 200 meldin gen binnen van mensen die door bijwerkingen zijn overleden. Die meldingen worden gedaan door artsen, maar ook door patiënten. Directeur A. van Grootheest benadrukt echter dat die mel dingen niet zijn onderzocht door Lareb. Hij stelt verder dat niet is bewezen dat bijwerkin gen bij elke melding de doodsoorzaak is. Niet el ke bijwerking is ook het gevolg van een fout. Zo noemt Van Grootheest als voorbeeld een meisje van zeventien dat een erfelijke afwijking had, waardoor ze na het slikken van de pil trombose kreeg en overleed. De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) pu bliceerde vorige maand een rapport waarin 740 bewezen gevallen van aan medicijngebruik gere lateerd sterven. Het ging niet alleen om bijwerkingen, maar om alles wat met medicijngebruik te maken heeft, ook verkeerd voorschrijven, verkeerd gebruik, verkeerde hoeveelheden of bijvoorbeeld verkeer de combinaties van medicijnen. Vooral ouderen, die vaak gelijktijdig meerdere middelen slikken, vormen een risicogroep. Zem bla komt op een veel hoger cijfer uit dan de in spectie. Maar deze heeft ook nooit beweerd dat het niet meer kan zijn. Een woordvoerster benadrukt dat Zembla ook geen harde cijfers heeft. Pagina Binnenlandi: 'Proeftijd voor nieuwe geneesmiddelen' Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) M/OV Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Geboortedatum e-mail: Bank/ giro* Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. lSOO VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) E-mail lezersservicwhdc.nl of surf I bieding is geldig tot 31 maart 2005 I Wij gaan zorgvuldig om met persooi in I I gegevens. In net colofon van de krant I vindt u nadere informatie i Mijn wereld, mijn krant, i Leidsch fl ft Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1