Enige grote Nederlandse autofabriek terug bij af WEG WIEL 2 Pas volgend jaar boete voor aanhanger zonder mistlamp Tententest in stormwind Neeltje Jans Vijfde wiel langzaam aan het verdwijnen Verplichting geldt al sinds 1 januari 2005 Alles aan boord behalve een reservewiel belastingen de lucht in Lua - De Nederlandse is de afgelopen tien meer gaan betalen aan Ifaccijns (+113%) en ^uigenbelasting (+89%). Setaalde de consument, He Rai, nog 134 euro stingen op motorvoer- ji 104 euro aan brand- jjs. Die bedragen waren t toegenomen tot 218 uro. wijnen 'grijs' ilt veel omzet - De afschaffing van iteken voor particu- autobedrijven 90 :o. Dat heeft de Bo- •n laten weten. De janisatie bepleit dat id bedrijven een com- ;eeft. De voorraad ge- ito's met een grijs wordt veel minder op 1 juli de financiële i worden afgeschaft, Bovag. Het kabinet ijs kenteken alleen in liden voor ondeme- ehandicapten met •paste auto. De bedrij- volgens de Bovag nog schade. Ze verliezen ndat de gebruikte au- en grijs kenteken trek zullen zijn. De ïllen daardoor langer id staan en dat kost zal minder worden aan het onderhoud ilijke auto's. m-Alexander 50ste Hiswa m - Prins Willem- opent op 1 maart 0ste Hiswa in Amster- Na de officiële ope- leling wordt de Prins e rondgeleid over de elling. De Hiswa toont ontwikkelingen op I van de watersport. tot 1007 16.800 euro De van het concept- ame afstammende Peugeot 1007 met bedienbare schuif- twaalf verschillende logelijkheden wordt verbaar. Met keus uit nemotoren (1.4 en 1.4 HDi diesel. De art bij 16.800 euro. 'ios ichl m - VDO Dayton een bioscoop voor de van de auto. De is een dvd-speler in behuizing die aan k bevestigd kan wor- console vouwt een icherm dat video- en den kan afspelen, at kan ook mp3-be- audio-cd's afspelen Alto voor 0 per maand ïzuki heeft een inte- ïanciering voor het Spirit. Voor de auto iruilprijs die over j garandeerd wordt en 1 itsgarantie van drie anciering van de Al- per maand) heeft 1 van drie jaar op en aanbetaling van precies de door Su- indeerde inruilwaar- jaar. vlugge kart 'AutoRai s 1 - Schoon en zuinig Drbehouden aan de utomobiele ontwik- Ie AutoRai laat For- 0 ot en met zondag tn die rijdt op water- ij een pakket brand- n eeft het ding een - an 14,5 kW. Ook inergie die vrijkomt nen aanwenden cceleratiekracht, 1 ogeheten 'super- rt spurt in zes se- rlOO kilometer per Dp een lading een len. E N DER i 2005, Rai, www.autorai.nl omobile, Paris Ex- J Versailles, Parijs. lnobile.fr Idelautobeurs, |ire, Amsterdam. ïelaarsbeurs, jdam. 1elbeurs.0rg •vttie Weg Wiel, >3 PA Haarlem, ;genwiel@hdc.nl Jer verantwoording Ie organisatie. De uit- intwoordelijk voor af- ïewijzigde data. informatie: bel het ver- lummer of ga naar het letadres. oscoop chterbank door Peter Kamps born - NedCar wordt niet overgeno men door DaimlerChrysler en blijft daarmee in Japanse handen. De vraag is wat het verarmde Mitsubishi-con cern nu met de Limburgse autofabriek gaat doen. DaimlerChrysler (DC) trekt de han den af van NedCar. Het is zuur, maar niet anders. De Duitse autobouwer voelt er niets voor de Limburgse au tofabriek over te nemen van het Ja panse autoconcern Mitsubishi. Hoe teleurstellend dat besluit voor Lim burg en NedCar ook is, uit Duits oog punt is de beslissing begrijpelijk. DC heeft met Mitsubishi juist een mislukt huwelijk achter de rug. Het beëindi gen van die relatie heeft pijn gedaan en doet dat nog. Daarnaast is NedCar niet van strate gisch belang voor DC, zoals dat in het vakjargon heet. In gewone taal: de Duitsers hebben de fabriek niet no dig. Het bedrijf heeft nu vooral in thuisland Duitsland al meer produc tiecapaciteit in huis dan het concern strikt genomen nodig heeft. Ook bij DC is in dat opzicht het hemd nader dan de rok. Met de bonden heeft het concern in Duitsland onlangs een pact gesloten, waarbij loonmatiging is uitgeruild tegen baangarantie. Het bedrijf wil dat akkoord kennelijk niet onnodig belasten door productieca paciteit in Nederland te kopen. Maar er is meer. DC zit ook een beet je in de maag met de stal kleine au to's die de onderneming produceert. Zowel de A-klasse van Mercedes als de Smarts die in Bom en Frankrijk gemaakt worden, roepen bij de con sument geen diepe emoties of grote kooplust op. De verkochte aantallen blijven aanzienlijk beneden de ver wachtingen. Het is een veeg teken dat een trendy merk als Smart tot op he den DC nog geen winst heeft opgele verd. Ingewijden houden er dan ook rekening mee dat DC binnenkort een streep zet door dit programma en haar verlies neemt. Ook een reden om nu in Bom vooral geen onom keerbare besluiten te nemen. NedCar is daarmee terug bij af. Mit subishi blijft vooralsnog de enige aandeelhouder van de fabriek. En dat is geen prettig vooruitzicht voor de resterende 3500 NedCar-medewer- kers. Als over enkele jaren de produc tie van de Smart Forfour in Bom af loopt, zal DC niet voor een opvolger zorgen, zoveel staat vast. Dat bete kent dat Mitsubishi zelf de hele pro ductiecapaciteit van een kwart mil joen auto's voor zijn rekening moet nemen. Dat zijn er erg veel voor een onderneming die pas vorig jaar aan een bankroet is ontsnapt en die vol gens kenners in de automobielbran che te klein is om zelfstandig te over leven, laat staan een flinke vuist te maken in Europa. Het meest vermoedelijke scenario is dat Mitsubishi na het ontbinden van het huwelijk met DC andere partners gaat zoeken om in Bom in de toe komst samen auto's voor de Europe se markt te bouwen. Een troefkaart voor NedCar in de onzekere tijd die volgt, is in elk geval de bewezen vaar digheid om kleine auto's snel, tegen scherpe prijzen en de juiste kwaliteit te kunnen maken. De huidige president-directeur Gün- ter Butschek van NedCar zal dat in elk geval niet meer meemaken. But schek is afkomstig van DC en bijna twee jaar geleden in Bom neergezet om de productie van de kleine Colt van Mitsubishi en de Smart Forfour op één band mogelijk te maken. Nu DC Mitsubishi publiekelijk de bons heeft gegeven, zal ook Butschek waarschijnlijk snel in Bom van het toneel verdwijnen. Zo gaat dat nu eenmaal als huwelijken op de klippen lopen. den haac/anp - Eigenaren van caravans en vouw- en aanhang wagens zonder mistachterlam- pen worden dit jaar nog niet beboet. Het College van procu reurs-generaal van het open baar ministerie (OM) heeft be sloten de bestuurders nog tot 1 juli 2006 respijt te geven om de aanwezigheid en werking van de lichten te controlerèn. Het voeren van mistachterlam- pen op lichte aanhangwagens en caravans is sinds 1 januari 2005 verplicht. De ANWB had eerder deze maand om uitstel van de nieuwe regel gevraagd, omdat die nog onvoldoende bij de weggebruikers bekend zou zijn. Het OM heeft nu besloten overtreders nog niet te beboe ten. Het ministerie van verkeer en waterstaat en de ANWB in formeren de automobilisten de komende maanden verder. Hoe zwaarder en groter een aanhanger, des te meer extra verlichting er op moet. Cara vans tot 750 kilo die niet langer zijn dan zes meter en niet bre der dan 2,10 meter moeten een of twee mistachterlichten heb ben. Aanhangers breder dan 2,10 meter moeten tevens gele markeringslichten aan de zij kant bezitten en bij aanhangers langer dan zes meter moeten die markeringslichten ook aan de voorkant zitten. Voor de zwaardere aanhangers geldt de bepaling al sinds 1998. Volgens de ANWB kost het aan brengen van de voorzieningen veel tijd. Voor de werkzaamhe den moet nieuwe bekabeling worden getrokken en stoppen dozen en stekkers worden ver vangen. Ontbrekende verlich ting gaat de automobilist in de toekomst maximaal 90 euro kosten. Moquette (I.) en Loning van de ANWB aan het werk in de windtunnel. Foto: GPD/Dirk-Jan Gjeltema 4*- door Piet Kleemans neeltje jans - De ANWB test tenten op hun windbestendigheid. De toeristenbond deed dat altijd bij onderzoeksinstituut TNO, maar moest enige tijd geleden op zoek naar een andere locatie. En kwam terecht in Zeeland. Het geloei van de enorme ventilator zwelt aan. Gespannen kijken Gijs Loning en Jan Mark Moquette, redacteuren van ANWB's buitensportblad Op Pad, hoe de tweestoks tunneltent zich gedraagt in het toenemend windgeweld. Plaats van handeling: de or kaanmachine op Neeltje Jans. Normaliter hield Op Pad dergelijke wind- bestendigheidstesten in een vaste testloca tie van TNO. Toen deze enige tijd geleden wegviel, moest de ANWB op zoek naar een alternatief. Na een speurtocht op internet kwam de wielrijdersbond op themapark Waterland Neeltje Jans terecht. Daar staat sinds april vorig jaar een 'orkaanmachine' opgesteld, bedoeld om bezoekers van het park de kracht van stormwind te laten er varen. Met enige simpele aanpassingen was, vertelt Loning, de kunststof cocon met daarin de giga-ventilator om te bouwen tot 'testcentrum'. Kwestie van een houten vloertje erin en het op enkele strategische plekken plaatsen van meet- en filmappara tuur. Terwijl Loning de scheerlijnen van de te testen tweestoks tunneltent -één van de 14 testobjecten deze keer- aan stevige spijkers vastmaakt en strak trekt, geeft Moquette uitleg. ,,We beginnen bij windkracht vijf en dan wordt langzaam de sterkte opgevoerd tot windkracht 12. Dan zit je op een wind snelheid van 130 kilometer per uur. Wij kij ken hoe de tenten zich gedragen, of alles heel blijft." Lonirig loopt nog één keer alle scheerlijnen na en controleert de apparatuur. Als alles in orde is bevonden, zet Moquette de windmachine in werking. Tot zo'n wind kracht 8, 9 geeft de lichtgewicht tent geen krimp. Op het moment dat de windsnel- heidsindicator 130 kilometer per uur aan geeft, komt er heftige beweging inhet kunststofdoek. Het tunnelmiddeÉfcuk be gint danig heen en weer te zwiepen. Mo quette: „Dan zie je meteen het verschil tus sen tunneltenten en iglotenten". Iglotenten hebben met hun gekniiste tentstokken en druppelvorm veel minder last van de wind. Het gaat het ANWB-team er in dit geval niet om, uit te maken welke tent het beste is. „We kijken vooral naar welke construc tie het best bestand is tegen hoge wind snelheden. De onderlinge verschillen in prijs zijn fors: van krap 80 tot bijna 700 eu ro. Qua windbestendigheid ontlopen de tenten elkaar niet zo bar veel." Loning: „Als je gaat testen op bijvoorbeeld waterdichtheid zijn de verschillen groter. De goedkopere tenten blijken dan vaak te lekken door het grondzeil". Het resultaat van een dagje testen in de orkaanmachine van Waterland Neeltje Jans wordt gepubli ceerd in een uitgebreid testrapport in het april-nummer van ANWB-buitensportblad Op Pad. Nog niet zo lang geleden stonden de Volvo's en Mitsubishi's broederlijk door elkaar op de productielijn in de NedCar-fabriek te Bom. Archieffoto's: ANP door Jan Salden den haag - Richtingaanwijzers in de buitenspiegels, automati sche airco, sportstoelen met magnesium rugleuning, cruise- control, op afstand te openen kofferdeksel, gördelspanners met gordelkrachtbegrenzer, warmtewerend glas en automa tische kinderzitjesherkenning op de passagiersstoel... Tja, wat zit er eigenlijk niet in de Mercedes SLK Roadster? Een reservewiel! We kunnen zoeken wat we wil len, maar vinden zullen we hem niet. De Mercedes SLK Roadster, een luxe cabriolet (prijs: vanaf 50.900 euro) is niet de enige. Het vijfde wiel is im mers langzaam aan het verdwij nen. Om gewicht en ruimte te besparen laten autofabrikanten de reserveband steeds vaker weg in hun nieuwe modellen. Ze kiezen voor 'tyre fit': een spuitbus met schuim, die in de lekke band moet worden ge spoten en de band weer op spanning brengt. Een zegen voor mensen die niet weten hoe ze een krik moeten hante ren. Een minder prettig alterna tief voor mensen die op de cen ten zitten. Nadeel is immers dat het schuim de band onbruik baar maakt; plakken is niet mo gelijk, het kost je in alle gevallen een nieuwe band. Dat het reservewiel verdwijnt, ligt bij een aantal auto's voor de hand. Neem de Smart. Een vijf de wiel past gewoon niet in het minuscule stadsautootje. Maar bij de Opel Zafira ligt dat an ders. In de gezinsauto is plaats voor minstens twee volwasse nen, drie kinderen en een hond. Waarom dan geen reser veband? „Om te beginnen scheelt het De Mercedes SLK Roadster: wat zit er niét in? Foto: DaimlerChrysler ruimte en gewicht", zegt Opel- woordvoerder Jeroen Maas. „Veel mensen vinden dat be langrijk. Als ze kunnen kiezen tussen extra bagageruimte of een reserveband, kiezen ze voor het eerste. Bovendien is een spuitbus veel gebruiksvriende lijker. Je zet het op het ventiel en spuit het schuim eenvoudig in de band. Geen gehannes meer dus." Volgens de woord voerder van Opel maakt het bo vendien niet zo veel uit of je nu een reserveband hebt of 'tyre fit': een band moet vrijwel altijd vervangen worden een nieuwe. „Niet waar", zegt woordvoerder Arjan van der Meer van ban denspecialist Kwik-Fit. Lekke banden zijn namelijk best te re pareren. Sterker nog, van de 150.000 lekke banden die jaar lijks bij de bandenketen bin nenkomen, kan 85 procent zonder problemen 'geplakt' worden. „Dat is een stuk goed- koper dan een nieuwe band", zegt Van der Meer. „Voor een reparatie ben je vijftien euro kwijt, voor een nieuwe band al gauw het drievoudige." Dat vooral duurdere auto's met een spuitbus zijn uitgerust, valt volgens hem eenvoudig te ver klaren. „Kopers van die auto's vinden het design belangrijker dan of er een reserveband in zit." Lachend: „En als je met een Mercedes SLK langs de kant van de weg komt te staan, ziet dat er natuurlijk niet gewel dig uit. Dan wil je zo snel mo gelijk weg zijn. Dat kan met een spuitbus". Het gewichtsvoordeel van het weglaten van een reserveband tikt wel aan, meent Van der Meer. „Je haalt toch tien twin tig kilo weg. Als je gaat bereke nen hoeveel benzine je dat over een jaar of vijf scheelt, dan denk ik dat je daar nog van op kijkt." Toch was dat voor Kia niet de belangrijkste reden om maar geen reserveband in hun Pican- to te leggen. Op de vraag welke reden dat wel was moet woord voerster Marina Duits aanvan kelijk het antwoord schuldig blijven. „Ik moet dat navragen in Korea." Een uur later „We hebben besloten dat de kosten van een nieuwe band niet op wegen tegen het gemak van een spuitbus. Zeker als je bedenkt dat iemand statistisch gezien maar één keer in de tien jaar met een lekke band komt te staan". Ook de doelgroep waar Kia met de Picanto op mikt speelt een rol: vrouwen. Die willen geen gedoe met een krik. Hoe zwaarder en groter een aanhanger, des te meer extra verlichting er op moet. Foto: Archief

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19