De Ford GT40 herleeft: een Amerikaan die ook de bocht om kan Geen ruimte voor geintjes in BMW 3-serie Opel borduurt voort op slim Zafira-concept uropa AUTO HEEMSKERK Verkooprecord overkoop t licht anp - De verkoop van uto's is in de eerste an dit jaar licht ge- vergelijking met janu- In alle 25 EU-lidstaten, nd, Noorwegen en Ijs den iets minder dan en nieuwe personen- jeschreven. Dat is een et 0,8 procent. Dat cijfers van de organisa- ïropese autoprodu- ]EA. and si id steeg de verkoop wel lichtjes met 1,5 ot 70.941. In Slowakije, ken, Letland en Ier- de markt het meest, cijfers van 13,3 pro- 5,8 procent. Polen, :n en Groot-Brittannië stevigste dalingen fname van de groei )t 23,7 procent. het best verkochte uropa. Met een stij- 1 ie verkoop met 15,3 I )t ruim 126.000 haalt producent het merk en ruim in. Volkswa- terug van ruim euwe auto's tot ieVW-groep (met !l la en Audi erbij) blijft ootste autoconcern in t een totale verkoop 193.000. nlangs met General n akkoord bereikte coop van een optiere- cte opnieuw terug, aling van 16,9 pro- de Fiat-groep ruim 100.000 uit. Het basis- ging 16,0 procent 'rtot ruim 61.300. An- s waren Mercedes en 1/Vauxhall en Volvo ehoorlijke verkoop stijgingen tot 16,6 door Rlen van der Steen In de VS maken ze niet zo veel supersportwagens. En als ze dat al doen, kan die niet wedijveren met de Europese of Japanse. Bij Ford hebben ze eens goed nage dacht en besloten dat het anders moet kunnen. Het resultaat heet Ford GT. Een Starksy Hutch- auto die Ferrari's en Porsches ver achter zich laat. In totaal worden er voorlopig maar 4500 van gebouwd in een fabriek in het Amerikaanse Mi chigan. En voor Europa zijn er maar 100 beschikbaar. Want dit superspeeltje is natuurlijk be doeld voor de Amerikanen zelf: veel cilinderinhoud, veel koppel bij weinig toeren. Maar hij heeft meer. Zoals een heel verdien stelijk stuurgedrag. Concurren tie voor deze Ford GT? „Moei lijk verhaal", zegt Stewart, een ingenieur die mee moet rijden omdat de fabrikant bang is dat dit prototype anders nooit meer thuis komt. „Een Corvette? Nee man, die kan ook wel hard, maar die is niet gemaakt om bochten mee te ronden. Nee, je moet het meer zoeken in de Ita liaanse topproducten als Lam borghini, Maserati of Ferrari." De Ford GT ziet er geweldig agressief uit. Dikke banden, grote koelsleuven, grote witte strepen over de vuurrode, alu minium carrosserie. Starsky Hutch, maar dan veel en veel beter. Dit is een Amerikaanse sportauto die ook nog eens de De Ford GT maakt met zijn agressieve uiterlijk en strepen duidelijk dat hij afstamt van de Le Mans-kampioen van 40 jaar geleden. Foto: Ford bocht om kan. Want rechtuit konden de Corvettes en Cama- ro's altijd al keihard. Binnenin veel magnesium/aluminium voor de grote tunnel, waar de schakelpook parmantig boven uit steekt. Veel metertjes. „Wees voorzichtig met de koppeling. Niet te veel toeren bij wegrij den, anders verbrand je de kop pelingsplaten meteen", waar schuwt Stewart. Hij deelt mee, dat er al vier nieuwe koppelin gen gemonteerd zijn sinds dat deze unieke auto aan zijn tour nee door de VS en Europa be gon. De mijlenteller staat op 9600. „Sommige van je colle ga's hebben weinig respect voor de techniek", weet hij. Als we van Arnhem via de A12 onderweg zijn richting Duits land komt heel kort een Celica langszij rijden. De chauffeur maakt fotootjes met een gsm- telefoon. Iedereen op de weg kijkt op als de auto langs brult. De enorme compressor laat zich af en toe zacht piepend horen. In de eerste versnelling haalt de auto 60 mijl (bijna 100 km/u) en in twee met gemak 100 mijl. Van de andere kant: in de zesde versnelling kun je ge rust afzakken tot 1000 toeren. Hij trekt zonder morren door. Hoezo Amerikaanse techniek? Een goede auto, die GT. Er zijn er maar twee voor Nederland en eentje daarvan is al ver kocht. In Duitsland kost hij 177.000 euro, maar daar komt hier dus nog een bult geld bpm bovenop. De auto is een heden daagse versie van de Ford GT40, die in 1964 de 24 uren van Le Mans won. Onder de gi- ga-achterklep ligt een V8 met 5.7 liter inhoud, die 550 pk en een koppel van 678 Nm naar de achterwielen gromt. Op het Ita liaanse circuit van Nardi zette deze GT een topsnelheid van van 330 km/u neer. In 3,3 se conde sprint de brulaap van 0 (advertentie) van der Steen )ijnge na niet zo woest ren als de 7- en 5-serie. met de nieuwe 3 's durven nemen. De ïratie van de populaire nfen beetje groter ge- g altijd degelijk Duits geldig. je nog altijd niet irlijk zitten, al is de - :rie van BMW wel fid. En de ontwerper >r gewaakt fratsen uit als een zwevend kof- -serie) of exuberan ten lijnen (5-serie). Er geweest op de ig van ontwerper le op die grote endien komt meer van de verkopen ig van de 3. En dan design-geintjes. En pil niet als je modelse- eibestaat. Bze vijfde generatie istijft evenmin alles bij t Want ontwerper Adri- oydonk (Nederlander :lan Chris Bangle) r iele brede neus gete- jn optisch taps toelo- injerkant. De vorm van >ofchten is wat mager- 1, fle lange motorkap lage smoelwerk i de voorkant veel is bijna 5 0 langer en 8 centime- terwijl de pet 3,5 centimeter spt schiep ruimte voor k\r (460 liter), maar op valt dus nog lig te genieten, lard is niet al te im- Ei er tamelijk Duits De BMW 3-serie heeft een laag, breed smoel gekregen en de ach terzijde wordt gedomineerd door smal makende achterlich ten. Foto's: BMW uit: weinig materiaal, maar wel van hoge kwaliteit. Zo weinig mogelijk knopjes, geen kouwe drukte: BMW-filosofie. Voor het eerst is het iDrive-bediening- systeem met een grote centrale knop (tegen betaling) ook in de 3-serie te krijgen. Net als 'active front steering', waarbij het stuurmechanisme de rijder as sisteert. Elke 3-serie krijgt wel airco, zes airbags, abs en esp, noodloopbanden, in hoogte en diepte verstelbaar stuurwiel, ra dio/cd en cruise control mee. Maar rijden dat-ie doet! Vol gens de technici uit München is de auto 25 procent stijver dan de oude en zoiets zorgt altijd voor meer dynamiek. Natuurlijk heeft hij in de lengte geplaatste motoren en achterwielaandrij ving, want daar zweert BMW bij. Mercedes stapte er voor zijn A vanaf, BMW hield er ook voor zijn 1-serie aan vast. Van die kleinste BMW is trouwens het ietwat opgerekte onderstel van de 3 afkomstig. En de gewichts verdeling tussen voor- en ach teras is nagenoeg 50:50. Het voelt allemaal sterk aan, vooral in vlot genomen bochten. In plaats van de sleutel wordt voortaan een startknop ge bruikt om de motor tot leven te wekken. Wel eerst de sleutel in een gleufje frommelen. Wie ex tra betaalt, hoeft daartoe de sleutel niet eens meer uit de zak te halen. Hij heeft een versnel lingsbak met zes trappen gekre gen, opgetutte, soepele moto ren (met elektrische water pomp, magnesium motorblok ken en hier en daar gaskleploze ademhaling) en een fantastisch goed aanvoelende besturing. De 320d met 163 pk imponeer de het minst van de auto's die klaar stonden. Die motor werkt keurig en is niet rumoerig, maar valt door de mand wat koppel bij lage toeren betreft. Want onder 2000 toeren is er niks herkenbaar van de trek kracht van 340 Nm. De lekkere 330i heeft een fraai klinkende, maar dorstige 6-cilinder met 258 pk. Basisversie is de 318i, maar die werd bij de lancering nog angstvallig achter de gor dijnen gehouden. Die heeft een 4-cilinder met 129 pk en kost (vanaf september, net als de 318d en de 330d) 33.200 euro. Als u dat al pittig vindt, schrikt u in elk geval van de 320i voor wel 35.850 euro; of de 320d want die komt op 41.150 euro. De 325i gaat 42.400 euro kosten en de 330i 47.450 euro. Op 5 maart staat de nieuwe 3-serie in de showroom. „De 3-serie is voor ons een icoon van een sportlimousine geworden", zegt professor Gö- schel van de raad van bestuur van BMW. De oorspronkelijke 2-deurs is er inmiddels in een reeks varianten. Daarvan zal de Compact niet meer terugkeren omdat de 1-serie daartoe in het leven is geroepen. Gelukkig maar. Want weinig BMW's zijn zo lelijk als een geamputeerde BMW. 33 JAAR NISSAN DEALER LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 128, 2321 HX TEL.: 071 ROELOFARENDSVEEN: ALKEMADELAAN 1, 2371 EX. TEL: C WWW.AUTOHEEMSKERK.COM Niet op de Rai Het had een van de grote sterren moeten zijn op de Rai, maar een Deense jour nalist stak er een stokje voor. De onfortuinlijke schrijver reed op het beroemde Le Mans-circuit de supersport- wagen de grindbak in. De schade aan de enige GT in Europa was dermate groot, dat hij in plaats van naar de Rai naar de uitdeuker kon worden gereden. De unieke wagen zou te bewonderen zijn geweest in de Supercar Paddock van het blad Auto- Visie. Gelukkig staan daar nog andere superauto's als de Alfa 8C Competizione, Ferrari Enzo en Porsche Carrera GT. naar 95 km/u. Een Ferrari Chal lenge Stradale doet daar bij voorbeeld 0,7 sec. langer over. In maart is de Ford GT voor het eerst op de autosalon van Ge- nève te zien. Jeremy Clarkson, de bekende presentator van het Engelse autoprogramma Top Gear heeft er voor 122.000 pond al eentje besteld. Want deze GT is volgens hem wellicht de bes te supersportauto die ooit uit een Amerikaanse fabriek rolde. De verbazend soepel rijdende opvolger -wie een Focus kan besturen heeft geen moeite met deze GT, op droog wegdek ten minste- is voor het veelgeplaag de Ford een enorme opsteker. Want hij rijdt en oogt super. raamsdonksveer - Voor het achtste achtereenvolgende jaar heeft Toyota in 2004 in Europa een nieuw verkooprecord ge vestigd. Met 915.966 verkochte auto's -24.913 voor Lexus en 891.053 voor Toyota- noteerde het merk een verkoopstijging van 10 procent vergeleken met 2003. Het marktaandeel is nu 5 procent, het hoogste aandeel ooit voor Toyota in Europa. Toyota wil dit jaar 980.000 au to's in Europa verkopen. ■MH Col de_Sapois z^fhtucfeQ4q m De vijfde editie van de Winter Trial was weer een groots rally- feest. Fraaie en soms moeilijk te vinden routes werden afgewis seld met pittige regelmatig heidstrajecten waarin de gemid delde snelheid tot op de seconde goed gereden diende te worden. „Het is iedere keer weer een ge not om de klassieke wagens bij een te zien, de ronkende moto ren te horen die bergopwaarts gaan, de wagens uiterst gecon troleerd door de bochten te zien gaan en 's avonds de rustplaat sen als de auto's worden ver troeteld door hun bemannin gen", aldus een lyrische organi satie. De fraaie routes zorgden voor vele mooie plaatjes, zoals bijgaande opname van een Ja guar E-type. De organisatie be nadrukt dat iedereen in deze ral ly kan meerijden, waarbij het vooral om het rijden gaat en pas daarna om het winnen. Volgend jaar (29/1-3/2) zal de route van de Winter Trial er totaal anders uitzien en naar andere streken voeren. Foto: www.thetrial.nl Weg Wiel ag 18 februari 2005 redactie: Peter Lodewijks drie diesels in de Zafira 2 lever baar worden. Het programma begint met de 1.6 en 1.8 (komt later), die respectievelijk 105 en 140 pk leveren. Daarboven zit een direct ingespoten 2.2 liter benzinemotor met 155 pk en de 2.0 Turbo met 200 pk. Later volgt nog een OPC-versie met 240 pk. Op dieselgebied is er al leen een 1.9 waarbij de keus is: 100,120 en 150 pk. De productie van de nieuwe Zafira begint eind mei in de fa briek in Bochum, vanaf eind ju li moet hij in de Nederlandse Opel-showrooms staan. De prijzen zijn nog niet bekend, maar zullen volgens Opel con currerend zijn. De huidige Zafi ra is er vanaf zo'n 23.000 euro. tomeo wordt an Maserati Maserati en Alfa Ro- in nauw samenwerken, doet Ferrari het merk i over aan moeder Fiat. t dochter Maserati nu zuster van Ferrari, opend op deze ontwik- erd in Nederland al be- liaakt dat het impor- p van Alfa Romeo in de vergaat van Fiat Auto ld naar Ferrari-impor- ymans. autofabriek Nederland tr terug bij af door Peter Lodewijks Na 6 jaar is de Opel Zafira toe aan een stevige opwaardering. Na zo'n 1,4 miljoen stuks, waar van ruim 63.000 exemplaren in Nederland verkocht werden, wordt de nieuwe generatie in maart voorgesteld op de auto tentoonstelling van Genève. Begin 1999 startte de productie van de Zafira, die de grote Sin- tra kwam vervangen. Het waren mooie tijden voor Opel, de As- tra was het best verkopende model in Nederland en de Duitse fabrikant was zo slim om met een handige ruimtewa gen op basis van de Astra te ko men. Die 'spaceversie' was even lang als een Astra station wagon, bood plaats aan zeven personen en had een ongeken de hoeveelheid variatiemoge lijkheden in het interieur. Kort om, een succesformule, dat is ook wel gebleken. Zes jaar gele den was de concurrentie vrijwel nihil en Opel verkocht de nieu we midi-mpv dan ook als war me broodjes. Inmiddels zijn de tijden veran derd. De Zafira is niet meer al leen, sterker nog, het barst van de concurrenten in alle soorten en maten. Zelfs in eigen huis ondervindt de Zafira last van zijn kleinere zusje Meriva. Hoog tijd dus voor een nieuwe Zafira. Maar een succesvolle auto onherkenbaar veranderen, dat was niet de bedoeling en de Opel-ingenieurs zijn gaan voortborduren op de sterke Za fira-formule van 1999. De komende ruimte-Opel is op getrokken in de uiterlijke stijl van de nieuwe Astra, maar nog duidelijk herkenbaar als Zafira. Er zitten elementen van de hui dige versie in, maar ook uit de nieuwe Astra. En hij is ruimer. Dat is het gevolg van de toege nomen lengte (15 centimeter Nieuwe optie: panoramisch dak. erbij, nu 4,47 meter, breedte en hoogte zijn 1,78 en 1,64 meter) al zitten de meeste extra centi meters in de neus, voor betere bescherming van voetgangers. Het sterkste punt van de eerste Zafira, het Flex7 stoelsysteem, is in de tweede generatie over genomen, maar voortaan beter te bedienen. Dat betekent weer twee in de bodem weg te klap pen extra stoelen (de 6de en 7de zitplaats) en een verschuif bare, opklapbare achterbank. De grootste laadruimte is een kleine 1800 liter. Wie de Zafira met vijf zitplaatsen gebruikt, heeft nog 620 liter bagageruim te ter beschikking, 20 liter meer dan voorheen. Wie meer berg ruimte wil hebben, kan kiezen voor een fraai 'panoramisch dak'. Dat bestaat uit vier glazen dakpanelen, onderbroken door een centrale console met geïn tegreerde bergvakjes die over de gehele lengte van het pla fond doorloopt. Een leuke op lossing, die de Zafira weer iets extra's geeft, maar helaas ook als zodanig betaald moet wor den. In het interieur is verder de versnellingspook verplaatst. Die zit wat hoger op het dash board waardoor eronder meer ruimte overblijft. Vooralsnog zullen er vier ver schillende benzinemotoren en

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17