Jde stelling! KUNST CULTUUR Koor en orkest ontspannen en toegewijd Kees Brusse wordt 80:Als acteur teefje veel meer leve Glotzbach verrassend in finale Leids Cabaret Festival Koningin opent expo van Willem de Koon Sexy Lady Salsa Bruce Springsteen. Foto: AP/Ron Edmonds Nieuw album van Bruce Springsteen den haao - De Amerikaanse rockster Bruce Springsteen komt eind april met een nieuw album, getiteld 'Devils Dust'. De plaat, die twaalf liedjes be vat, is zijn eerste met nieuw materiaal sinds het verschijnen van 'The Rising' in juli 2002, een cd die in het teken stond van de aanslagen van 11 sep tember 2001. Mogelijk volgt er een tournee na de release van de cd, maar Springsteen is er nog niet uit of hij alleen zal op treden of met een klein aantal muzikanten. De nieuwe cd is volgens de 55-jarige Spring steen rustiger en minder rockend dan 'The Rising'. Biesheuvel naar Van Oorschot Amsterdam - Schrijver J.MA Biesheuvel heeft onderdak ge vonden bij uitgeverij Van Oor schot. Eerder was al bekend ge worden dat Biesheuvel net als een stoet collega-auteurs uitge verij Meulenhoff had verlaten. Biesheuvel heeft de afgelopen jaren weinig meer gepubli ceerd. Bij Van Oorschot zal in de komende jaren zijn Verza meld Werk verschijnen, begroot op vijf delen dundruk. Oscarwinnaars leven langer den haag - Filmregisseurs die een Oscar hebben gewonnen leven gemiddeld twee jaar lan ger dan regisseurs die alleen maar werden genomineerd. Re gisseurs die vaker een Oscar wonnen, leefden nog langer dan collega's die één Academy Award in de wacht sleepten. Dat blijkt uit een studie van de Universiteit van Toronto. Van uit het vermoeden dat succes een positief effect heeft op de gezondheid, zijn twintig jaar lang data over de Oscars de computer ingevoerd samen met sterftecijfers van mensen die werkzaam zijn in de filmin dustrie. De wetenschapper ont dekte ook dat regisseurs ruim vier jaar ouder worden dan ac teurs. Acteurs die ooit een of meerdere Oscars wonnen, wor den gemiddeld bijna vier jaar ouder dan acteurs die nooit werden genomineerd. Stanley Burleson Beest naast Belle Amsterdam - Stanley Burleson wordt het Beest naast Belle in de Disney/Van den Ende-musi- cal 'Beauty and the Beast' (Belle en het Beest). De cast van de reizende musical is nu com pleet. Eerder werd al bekend dat Chantal Janzen in dit lief desavontuur de rol van Belle speelt, Carlo Boszhard als Lu- mière fungeert en Ben Cramer de rol van Maurice voor zijn re kening neemt. René van Kooten en Mariska van Kolck spelen respectievelijk Gaston en me vrouw Pot. Op 2 oktober 2005 is de Nederlandse première ge pland in Koninklijk Theater Carré in Amsterdam. De voor stelling is te zien in de vijftien grote theaters in Nederland. Reclameverbod nekt Haags festival den haag - Door het verbod op tabaksreclame bij culturele ac tiviteiten gaat het Haagse mu ziekfestival The Music In My Head dit jaar niet door. Hoofd sponsor Javaanse Jongens Eet café kan het evenement niet langer ondersteunen. Door de financiële problemen is de vier de editie van The Music In My Head nu een jaar uitgesteld. De festivaldirectie probeert in 2006 weer een editie te organiseren. Een corrigerende tik verbieden is belachelijk. Ceef uw mening j www.leidschdagblad.nl vrijdag 18 februari 201 Damesovermacht bij begin Leidse Scratchdagen Eens gegeven door Jos van der Burg Zeist - Kees Brusse wordt 8o. Hij maak te als u-jarig jongetje zijn filmdebuut. Het Filmmuseum in Amsterdam pre senteert een retrospectief van zijn werk. Brusse is er even voor overgeko men uit Australië. „Ik heb het niet ca deau gekregen." Kees Brusse woont sinds drie jaar in Australië. In een hotel in Zeist houdt hij zijn sjaal om, want hij is het Ne derlandse klimaat ontwend. Niet ver anderd is de bronzen stem, die klinkt naar de tijd dat acteurs nog les kre gen in beschaafd spreken. Brusse maakte zijn acteerdebuut in 1936 in de speelfilm 'Merijntje Gij- zens jeugd'. Net zestien jaar oud, kwam hij in 1941 bij het Nederlands Toneel. Na de oorlog werd hij een succesvol toneelacteur, maar ook de jeune premier in de filmwereld. In de jaren vijftig speelde hij in oer-Hol- landse drama's als 'De dijk is dicht' en 'Ciske de rat'. Op de radio was de duizendpoot te horen in de legendarische hoorspe len 'De familie doorsnee' en 'Pension Hommeles'. Zijn regieambities leid den in 1964 tot de spraakmakende bioscoopdocumentaire 'Mensen van morgen', waarin jongeren openhartig praten over hun leven. Dat in de film openlijk over seks werd gesproken, was niet eerder vertoond. Het zorgde voor veel commotie. Stil zat Brusse nooit. Hij speelde in de jaren zeventig in films van Wim Ver stappen en Pim de la Parra en was te zien in Bert Haanstra's 'Dokter Pul der zaait papavers'. En dan waren er nog de vele rollen in tv-drama's, en het spelletje 'Wie van de drie' waar mee Brusse met Albert Mol, Sonja Barend en Martine Bijl in de jaren ze ventig miljoenen kijkers aan de buis kluisterde. Het beeld doemt op van een zon dagskind. Brusse heeft het vaker ge hoord, maar noemt het onzin. „Ik heb een ellendige jeugd gehad. Mijn vader heb ik nauwelijks gekend. Ik ben opgevoed door een vreselijke stiefvader. Mensen oordelen zo mak kelijk, maar ik heb het niet cadeau gekregen." Dat geldt al evenzeer voor zijn werk. „Het publiek heeft geen idee van be talingen. Misschien is het nu anders, maar in mijn tijd werd acteren zeer slecht betaald. Ik was blij toen ze me vroegen voor commercials." Nu is het gewoon, maar Brusse kreeg de wind van voren uit progressieve hoek toen hij optrad in reclamespotjes. „Collega's waren jaloers dat zij niet werden gevraagd. Wat is er tegen het in leven houden van je gezin?" Brusse vindt niet dat hij zijn talent versnipperde. „Ik wilde me niet op één ding vastpinnen. Ik wilde van al les ontdekken en van alles meema ken." Hoewel hij niet van terugblikken houdt - 'Ik vind het moeilijk dat zo veel mensen dood zijn' - wil hij best vertellen hoe hij verzeild raakte in de softpornofilm 'Blue movie'. „Pim en Wim waren leuke jongens die leven in de brouwerij brachten. Toen Wim me vroeg om als professor in een film te spelen, wilde ik hem best helpen. Wist ik veel waarover de film ging. Ik speelde vier scènes met een Duits sprekende mevrouw, die slecht ac teerde. Later hoorde ik dat ze een Kees Brusse: „Ik zou liegen als ik zeg dat ik vrouwen niet ontzettend leuk vind, maar ik ben een huiselijke man." Foto: CPD/Johannes Abeling pornoactrice was. Ach, ik ben er later wel eens op aangesproken, maar ik heb er verder eigenlijk geen last van gehad." Op de buitenwereld maakt Brusse een kalme indruk, maar zelf noemt hij zich rusteloos. Vier keer trouwde hij. „Ik ben een zoeker en dat heeft me veel verdriet bezorgd." Het stuk lopen van zijn huwelijken wijt hij aan het acteervak. „Als acteur leef je veel meer levens en ga je door meer emo ties dan een doorsnee mens. Dat is nu eenmaal het vak. Altijd ben je be zig met het zoeken naar authentieke emoties van een personage. Wat is zijn essentie? Automatisch verander je daardoor en loop je met je partner het risico dat je uit elkaar groeit." Hij ziet niets in de verklaring dat hij misschien een womanizer was. „Ik zou liegen als ik zeg dat ik niet ontzettend leuk vind, ben een huiselijke man. Ik vrouwen met wie ik heb g< dankbaar, dat ze het zolan hebben uitgehouden." f Drie jaar geleden vestigde f in Australië. Nogal opmers een 76-jarige. „Het was naf de waarin ik erg alleen was niets voor mij en het duur» lang. Ik verkeerde in een df was alles kwijt. Ik ben naaf gegaan, omdat ik het landt kende. Ik had er in 1999 di mentaire 'Een bijzondere t maakt over een paar van v ouders, die er in 1645 met[ bootje waren beland. Hij voelt zich er thuis. „Ik I trouwd met een Australisd woon in een kleine cottagt rituele Australische natuiu jaar geleden maakte Bruss titel "Vader is zo stil de laat een documentaire over oi{ den. Het onderwerp houdl zig. „Ik vind het verschrik^ men ouderen behandelt. E lende en achterlijk kinder! Ondanks zijn leeftijd zou l| films willen maken. „Ik hej verhaal geschreven over eJ raar ethiek, die aan zijn vai twijfelen. Wat voor zin hee in deze wereld na te denk® ethiek? Ik wil het verfilmen weiger om met de hoed iru ermee te leuren." Met hetf ven van zijn herinneringen een paar hoofdstukken gef heb niet de indruk dat er v stelling voor is. Nooit zegtl ik ermee moet doorgaan. T ik me dan druk maken?" door Susanne Lammers vervolg van voorpagina leiden - Scratchen - het is hele maal van deze tijd. Zoals in de keuken liefst niet meer dan een kwartiertje besteed wordt aan het eten, zo hoeft op een scratch ook niet lang gestu deerd worden. Helemaal eerlijk is deze vergelijking echter niet, want als de scratchers niet eerst thuis de boontjes gedopt had den, dan zou Handels Messiah toch anders gesmaakt hebben. Natuurlijk gaat niet alles per fect, maar wat koor en orkest na een dag repeteren klaarma- leiden - De drie finalisten van de 27ste editie van het Leids Cabaret Festival zijn gisteravond na afloop van de halve finale door de vakjury bekendge maakt. Tijdens de finale treden morgen tegen el kaar in het strijdperk: Brokstukken, Katinka Pol derman en Harry Glotz bach. Vooral de uitverkie zing van de laatste was verrassend, omdat hij tot het klassieke type cabare tiers behoort. Het trio 'Brokstukken', of tewel Arjan Smit, Chris King Perryman en Kor- neel Evers, bestaat uit van huis uit professioneel op geleide acteurs. Hun ca- baretvorm sluit nauw aan bij het werk van bijvoor beeld The Ashton Bro thers. Slapstick, fysieke humor en theatrale scè nes zijn de belangrijkste elementen van hun ficht- absurdistische program ma. Katinka Polderman is der dejaarsstudente aan de kleinkunstopleiding Ko- ningstheaterakademie in Den Bosch. De door haar zelf geschreven liedjes vormen het hoofdbe standdeel van haar optre den, waarbij ze zichzelf op gitaar begeleidt. Het meest verrassend was dat Harry Glotzbach ook doordrong tot de finale. Hij is cabaretier in de meer klassieke betekenis van het woord, hoewel ook hij stand-up-comedy- elementen in zijn optre den verwerkt. De presentatie van de fi nale is morgen in handen van Dolf Jansen die ook 's middags al tijdens het rechtstreeks vanuit de schouwburg uit te zenden radioprogramma 'Spijkers met Koppen' te beluiste ren valt. ken, is niet voor de poes. De eerste avond van alweer de zeventiende editie van de Leid se Scratchdagen is traditiege trouw voor de Messiah van G.F. Handel, een werk van aanzien lijke lengte, over de aankondi ging, de geboorte en het lijden van de Heer, vol aansprekende aria's, een paar mooie stukken voor het orkest en machtige koorpartijen. En om dat laatste is het natuurlijk vooral te doen. Het koor bestaat, dat is inmid dels ook een beetje traditie, uit een sterke damesbezetting en een wat minder bemande he- renploeg, en dat heeft zo zijn gevolgen voor de klank. Het koor beschikt minder over so noriteit en zwaarte, maar daar staat tegenover dat vooral het 'Hallelujah' een jubelende tri omfmars wordt. De damesover macht maakt de heren wel een tikje onzeker. Dat kun je overi gens ook als een pluspunt zien, want zij 'scratchen' daardoor het meest, doen dus aan de spontaniteit en de ontspannen opzet van deze Scratch-Mes siah het meeste recht. De moeilijkste taak is vermoe delijk voor het orkest, dat vrij wel geheel bestaat uit amateurs. Bij de Ouverture kiest dirigent Van der Toorn dan ook een ge dragen tempo, waarmee hij het orkest op zijn gemak kan stel len, en verrassend snel vindt ie dereen zijn plekje en zijn zelf vertrouwen. Met de 'Pastoral Symphony', waarmee de ge boorte van Christus wordt aan gekondigd, kan het orkest dan ten volle ontroeren. Heel voor zichtig en zorgvuldig laten ze de themaatjes als sterretjes stralen, met grote toewijding de sfeer van de kerstnacht tref fend. Van de solisten zingen bas en sopraan het vanzelfsprekendst. Bas Matthijs Mesdag maakt van The people that walked in darkness' en 'Why do the na tions rage' betekenisvolle mo menten en sleept het orkest lekker mee. De ster van de avond is echter sopraan Caroli ne Stam. Eerst als de incorpora tie van de verkondigende engel, later sereen en innig het orkest tot soepele zwierigheid verlei dend in 'I know that my Re deemer liveth' en tot slot in de samenspraak 'If God is for us' met concertmeester Francoise van Varseveld. Zo mooi dat het koor zwelgend van genot kan besluiten: 'for ever and ever; Amen'. want ze zijn om de ho, derd. En dat zet je, al dwa de hoge zalen van dii euze gebouw uit 164 hand van stadsarchl van 's Gravensande, denken. Het portret va man, afkomstig uit I van Rembrandt en aan d lingen doorg depot Rijksn verstop de m fretten voorst landsi van C Frans ris, O gebrei gen vi Gabrit Jan S die ai se Ma koude staan, de. Ni ze ziet Maar Rijksmuseum heeft e kunstwerken in de Slechts vierduizend kunnen ze permane publiek tonen. Dat de allermooiste stukk staat beneden in het wijze van uitzonden af en toe wat uitgelee VS of Japan. Of zoal lijk aan de Lakenhal. De vraag dringt zit op: mogen we die tui derijtjes niet houdei in Leiden - waar ze leden met liefde gem zo ontstellend op I zijn. En die daar in - waar ze in de gewe onder de spinnewebl echt niet gemist zulle Op het gevaar afbeti den burgerlijke onge heid en heus wel wel Lakenhal in de toe niemand nooit meer. zal krijgen, stel ik di teke Bolten nu toch meer teruggeven die Gewoon houden. Mo vanuit Amsterdam i om komen - goede l die keldervulling in l vergeten zijn - dan oude Leidse gezegde i kast. 'Sorry hoor, ma geven, blijft gegeven!' "Cr zijn vier goede redenen om Lj het Stedelijk Museum De La kenhal juist in deze tijd van het jaar weer eens met een bezoekje te vereren. Hier op een rijtje waarom een kleine omweg langs de Oude Singel de moeite meer dan waard is. 1. Het is buiten waardeloos weer. Binnen in het museum is het warm en aan genaam. 2. De toegangsprijs is tijdelijk gehal veerd. Als vriende lijk gebaar naar de klant vanwege het ongemak dat de verbouwing van de Papevleugel met zich meebrengt. De zalen in die vleugel worden momenteel in gereedheid ge bracht voor het Rembrandtjaar in 2006. Tot half de cember betaalt de bezoeker daarom het luttele bedrag van maar twee eu ro. Nergens in mu seum land krijg je zo veel waar voor je geld. Een aardig gebaar. 3. De expositie van Arend Jan van Driesten. Voor de liefhebber van landschappen een must. Zéér herkenbaar bovendien voor wie in deze omgeving is geboren of getogen. Wat je ziet is Leiden, Hoogmade, Oegstgeest, Nieuw koop, Noordwijk en Zoeterwou- de, maar dan van een eeuw te rug. Als je goed zoekt, vind je de oude boerderijen, brede sloten en idyllische bruggetjes nog alle maal terug. Ter omlijsting hangt er werk van tijdgenoten als Hendrik van der Nat, Chris van der Windt en Alex Rosemei- er. Je krijgt een mooi en com pleet beeld van de Leidse School. 4. Het extraatje: in de vorm van twintig schilderijen die het Rijksmuseum recentelijk in bruikleen gaf Dit vanwege de rigoureuze verbouwing in Am sterdam die tot het jaar 2008 duurt. Het zijn zonder uitzon dering werken van Leidse Mees ters uit de Gouden Eeuw. Ze zijn de slagroom op het toetje. Bij nader inzien passen die doe ken trouwens in De Lakenhal als het hondje in de genrestuk ken van Jan Steen. Ze hangen tussen de eigen Meesters van het museum, alsof ze er altijd ge hangen hebben. Ze horen er ge woon thuis. Niet zo gek ook, De Kooning. Bijzon twee werken voor 1 zien zijn in Neder man' (Blue Eyes) ui tie Heyman en 'Doo ver' van het Whitne of American Art in N De tentoonstelling ii damse Kunsthal dl met 3 juli en is een activiteiten van het gonnen Rotterdamsi ing-jaar. Amsterdam - De Cubaanse sensatie Lady Salsa een explosieve cock tail van seks, rum en revolutie, komt naar Amsterdam. Van 25 april tot en met 22 mei is het Cubaanse dans- en muziekspektakel over de geschiedenis van de revolutie, verweven met muziek en dans, te zien in de Theater Fabriek. Twintig sexy dansers en danseressen voeren, in schitterende kostuums en onder begeleiding van een Cubaanse danceband, het publiek mee naar de zwoele straten van Havanna, de bakermat van de moderne salsamuziek en gepassioneerde Afro-Cari- bische ritmes. De cast wordt aangevoerd door Trinidad Rolando, de Cubaanse legende die bekend staat als 'de koningin van de erotische salsa'. Al meer dan vijftig jaar was zij overal ter wereld te zien. Tij dens de festiviteiten ter gelegenheid van de veertigste verjaardag van de revolutie, enige tijd geleden, veroorzaakte zij veel sensatie door ten overstaan van het Cubaanse publiek Fidel Castro spontaan een kus te geven. Lady Salsa is alleen te zien in de Theater Fabriek Amsterdam. Foto: ANP/Adam Spiegel Productions rotterdam/anp/gpd - Koningin Beatrix opent 16 april in de Rot terdamse Kunsthal een ten toonstelling met werk van kun stenaar Willem de Kooning. De Kooning werd in 1904 geboren in de Rotterdamse wijk het Ou de Noorden, ging als versteke ling naar Amerika en werd daar een van de grootste kunste naars van de twintigste eeuw. De Kunsthal toont ruim vijftig schilderijen en tekeningen van

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14