'Werken in Afrika is verslavend' LEIDEN REGIO Natuurstenen band Stationsweg lager Wilde achtervolging eindigt op Doezastraat Eindelijk veilig Publieksdi zwangersc Bezoek de Auping Vision Store vo het grootste voordi HDC 972 vrijdag 18 februari 2005 leiden - Bij de achtervolging van een auto gistermid dag door het centrum van Leiden zijn wonder boven wonder geen doden gevallen maar is wel een politie agent gewond geraakt. De politie arresteerde een 26- jarige Hagenaar en een man (36) en vrouw (32) uit Lei den, die in de achtervolgde auto zaten. De dollemansrit, waarbij zowel agenten als burgers hebben moeten wegspringen om niet te worden aan gereden, begon rond tien voor half één op de Kaas markt en eindigde kort daarna op de Doezastraat. Daar reed de auto tegen twee andere auto's en kwam daardoor tot stilstand. De inzittenden van de vlucht auto werden meteen gearresteerd en zijn ingesloten. Tegen hen begint de politie een onderzoek waarbij on der meer poging tot doodslag ten laste wordt gelegd. Toen agenten op de Kaasmarkt de drie inzittenden van de auto wilden controleren omdat ze zich ver dacht gedroegen, gaf de bestuurder van de auto gas, reed in op een agent en sleurde hem aan het geopen de portier enkele meters mee. De agent liep daardoor enkele kneuzingen op. Vervolgens begon de dollemansrit via de Hooigracht, over de ir. Driessenstraat, de Zijlsingel, het Levendaal, waar de vluchters nog maar net een politieauto kon den ontwijken, de Garenmarkt, de Raamsteeg naar de Doezastraat waar de auto na de aanrijding tot stil stand kwam. Tijdens de achtervolging moest een aantal toevallige voorbijgangers zich het vege lijf redden door voor de aanstormende auto opzij te springen of weg te dui ken. Het gaat om een vrouw op het Levendaal, een man op de Garenmarkt en enkele fietsers op de Raam steeg. Ter hoogte van kapsalon Frits van der Meijden en Itali aans restaurant Karalis vloog de vluchtauto uiteinde lijk uit de bocht. „Het was wildwest", aldus kapper Van der Meijden. „De drie werden door agenti getrokken pistool aangehouden. Hun auto kw veel te hard door de bocht. Het is natuurlijk tr voor de eigenaars van de geparkeerde auto's eigendom is beschadigd maar ik was blij dat d gens daar stonden. Anders was die vluchtauto kapperszaak binnengereden." Foto's: Piet de Goede leiden - Prorail en de gemeente Leiden maken de spoorwegovergangen op de spoorlijn tussen Leiden en Alphen veiliger. Buurtbewoners langs de lijn klaagden er al lang over dat er geen hekken waren tussen de voetpaden en de taluds van het spoor. Spelende kinderen konden daardoor zó onder de spoorbomen door tussen de rails raken. ProRail zegde vorig jaar al toe dat het de overgangen beter zou beveiligen. Nu is de organisa tie daar druk mee bezig, zoals hier bij de overweg Herenstraat/Vrijheidslaan. Hoe de uiteindelijke situatie wordt, is te zien aan het Cronesteinpad, dat vorige week onder handen is genomen. De nieuwe situatie bevalt daar goed, aldus buurtbewoner Harm van den Berg. Ook de overgangen aan de Telderskade en het Roomburgerpad krijgen hekken. Foto: Mark Lamers Auping Vision Store Beverwijk stunt met droomkortingen op alle Auping-modellen. Dit geldt dus ook voor de exclusieve modellen die u alléén in de Auping Vision Store aantreft. StOUtenbeek. Woonboulevard Beverwijk Parallelweg 10 Telefoon (0251) 22 90 33 Donderdag koopavond I vision1 StOUtenbeek. Meubelplein Leiderdorp. Meubelplein 1 Telefoon (071) 589 93 23. Donderdag koopavond - 1 Bezoek ons ook op internet: Ze vond haar werk als ver pleegkundige in Zuid-Soedan 'verslavend'. Negen maanden bracht Marjan de Jong (30) door op een primitieve com pound in the middle of nowhe re. Negen maanden hard wer ken tussen zieken en gewon den. „Heel heftig soms, maar ook heel leerzaam." De Jong, geboren en getogen Katwijkse, kwam op 15 januari terug uit Oost-Afrika en heeft moeite de draad weer op te pakken. „Je vervreemdt heel snel", zegt ze, in haar eenka- merappartement aan de Mors- weg. „Gisteren was ik bij een paar vriendinnen, maar dan moet ik heel veel moeite doen om er weer bij te horen. Het sociale leven, de fun en de ge zelligheid zijn niet vanzelfspre kend meer. Ik heb alles weer om me heen, maar ik merk dat ik enorm achter loop." De Blauwe Steen, die aJ 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Ertc-Jan Berendsen 1 - 53 56 424 Met een voorliefde voor reizen, een hbo-v diploma plus tro- penaantekening, meldde de Leidse zich als werkzoekende aan bij Artsen Zonder Grenzen. „De organisatie sprak me aan, alleen had ik nooit gedacht dat ik er ook echt werk zou vinden. Maar ik meldde me aan en kon al vrij snel naar Nigeria. Haar eerste uitzending naar Afrika was niet direct een succes: „Ik zat op een plek waar ik eigen lijk overbodig was." De daar opvolgende standplaats in Zuid-Soedan beviel wel meteen goed. Ze zat een stuk ten zuiden van Darfur, in een kliniek die voor al werd bezocht door kala azar- patiënten. Dit is een dodelijke ziekte, veroorzaakt door para sieten en verspreid door zand- vliegen. „Je ziet dagelijks men sen overlijden. Moeders, zwan gere vrouwen, kinderen." De regio was onrustig, regel matig waren er schietpartijen naar aanleiding van veedief stallen. „Alle mannen lopen er met geweren. We kregen in de kliniek ook veel patiënten met schotwonden." Eén keer moest ze midden in de nacht evacue ren. „Het was te gevaarlijk om te blijven. We moesten echt wegrennen en al onze spullen achterlaten. We zijn niet meer teruggegaan naar die plek en moesten op een andere plaats vanaf nul weer opstarten. De moord op Theo van Gogh Verpleegkundige Marjan de Jong vond haar periode in Afrika 'heel heftig, maar ook heel leerzaam'. Particuliere foto en de daaropvolgende commo tie in Nederland heeft ze alle maal 'gemist'. „We konden per satelliettelefoon wel e-mails ophalen, maar het doet je dan toch niet zoveel. Ik was daar ei genlijk alleen maar met mijn werk bezig." Nu ze weer in Ne derland is, is ze de nieuwsach- terstand aan het inhalen. „Ik heb net krantenfoto's gezien van de tsunami-slachtoffers; nou, dat gaat behoorlijk ver, al die foto's van opgeblazen lijken op voorpagina's." Ze heeft zich net aangemeld voor de verpleegkundigenop leiding 'spoedeisende hulp' in het Leids Universitair Medisch Centrum. „Ik heb tegen Artsen Zonder Grenzen gezegd: nu blijf ik even in Nederland. Ik AGENDA wil ook even wat bijscholen; je mist in Afrika toch de techni sche handelingen omdat je nauwelijks apparatuur tot je beschikking hebt. Daar wil ik niet op achter raken. Maar daarna wil ik graag nog een keer weg. Het is echt wel ver slavend hoor." Erna Straatsma Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415.. E-mail: stadsredactie.ld Het Yoga Gezondheidscen trum Leiden viert vanavond het 25-jarig bestaan met een recep tie in De Gouden Leeuw (Veur- seweg 180 in Voorschoten). Het feestje begint om 19.00 uur met een concert van Hans de Back, de receptie is van 20.45 tot 22.15 uur. Wijkvereniging Aktief houdt vrijdag weer een kaart- en sjoelavond in het clubgebouw aan de Berlagestraat 2. Aanvang 20.00 uur. De Leidse Ruilvereniging Ko- ningskerk houdt vandaag een ruilavond in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40, van 19.00 tot 21.45 uur. Kinderen tussen de 10 en 12 jaar zijn elke vrijdagmiddag van 15.30 uur tot 17.00 uur welkom op de Kid-soos in buurthuis Stevenshof aan de Trix Ter- windtstraat. Tijdens de Kid- soos kunnen de kinderen knut selen, vossenjacht houden, to neel spelen, en nog veel meer. De entree kost 50 cent. Zaterdagavond is er vanaf 20.00 uur een bingo bij muziek vereniging Concordia aan de Langegracht 61. Wie een actieve zaterdag avond wil hebben, kan terecht in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad in Leiden voor een Line Dance-avond. De zaal gaat om acht uur open. De Leidse Culturele Stichting voor Aikikai Aikido (LCSA) viert zondag haar 25ste verjaardag in de gymzaal aan de Pieterskerk gracht 7. Tijdens de jubileum bijeenkomst wordt onder meer een beginnersles Aikido gege ven waar iedereen meedoen. Ook zijn f demonstraties te zien vang is om 19.30 uur. In buurtcentrum D zondag om 14 uur e( middag. De zaal aan straat 49 gaat om 13 1 Er worden zes rondes In buurthuis De Pa de Middelstegracht 8 den is zondag weer et jasmiddag. De zaal om 12.30 uur, het ka gint een uurtje later. Wandelliefhebbers zondagmiddag terech Cronesteyn voor de Takken en bomen ii ter'. De wandeling b 14.00 uur en duurt twee uur. Verzamelen kerscentrum Het Reigi Het nieuwe erf ree onderwerp van een dinsdag 22 februari in land Revalidatiecentra Wassenaarseweg 501. JA. Boon, werkzaam ensKarstens Advocate tarissen. De lezing b 14.00 uur en is geoi door de Stichting Di ning Leiden. De Studievereniging se Taal en Cultuur h dag 25 februari in he gebouw aan de C plaats 1 een bijeenke Noord-Korea. Het mo luk in Noord-Korea: 1H der een totalitaire f worden filmbeelden P en er is een paneldiscj€ mensenrechten. Aanvr uur, toegang gratis. leiden - De natuurstenen band tussen de rijweg en de stoep op de Stationsweg wordt ter hoog te van de ABN Amro Bank ver laagd. Zo moet de verkeersvei ligheid daar en op het Stations plein worden vergroot. Dat ant woorden burgemeester en wet houders op vragen van de CDA- raadsleden Linda Lieverse en Jan-Jaap de Haan. Het CDA maakt zich zorgen om de verkeersveiligheid van voet gangers op de Stationsweg en het Stationsplein. Vooral op het smalle gedeelte tussen de Brui ne Boon en bioscoop Luxor loopt het volgens de christen democraten af en toe de spui gaten uit. Zo rijden bij mooi weer de fietsers dwars door het terras van Eigenzorg. Er zijn al eens twee klanten aangereden door een bromfietser. Om aan die situatie een einde te maken wordt ter hoogte van de ABN de natuurstenen rand verlaagd zo dat (brom)fietsers makkelijk van rijbaan naar Stationsweg en Stationsplein en omgekeerd kunnen rijden. Maar het college geeft in zijn antwoord aan de raadsleden ook aan dat het zeker geen defi nitieve oplossing van het pro bleem is. „Het Stationsplein is een open gebied dat geschikt moet zijn dagelijks tienduizen den voetgangers en duizenden fietsers te verwerken. Gemengd ruimtegebruik is tot op zekere hoogte onontkoombaar. Van wege de talloze punten van her komst en bestemming zijn kriskrasrelaties onvermijdelijk en is het ondoenlijk de eigen ruimte van elke verkeersdeelne mer fysiek te scheiden." leiden - Zwangerscha thema van een 'wetei pelijke publieksdag' terdag 26 februari heeft in het Leids U tair Medisch C (LUMC). Diverse a rondom zwangersch men aan bod in een rf| zingen. De themadag wordt niseerd door de Ft van Medisch Wetensi lijke Verenigingen, d lijks thematische pi dagen houdt. De lezingen in het gaan onder meer ovi de zwangerschap al k 'wensgeneeskunde', op IVF?', 'bevallen, thuis' en 'te vroeg 1 kinderen'. Na in totaa zingen sluit cabaretiè ter Macrander de dag (advertentie) Auping Ai 180 x 200 cm, incl. matras en vlak

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10