Rob Verlinden, de winterharde tv-tuinmanj MEDIA Late PaPaul bevalt de kijker beter Bij de autobladen is het ook al filerijden Hotel Fawlty Towers levert twee miljoen op Vrij Nederland klopt aan bij Emile Fallaux 'Naar het vernieuwde Eigen Huis 8c Tuin kijk ik niet meer. Ik wil vooruit kijken, niet achterom' Mannen bi het nieuw; beheersen AD dagelijks in Suriname donderdag 17 februari Rotterdam - Het Algemeen Dagblad verschijnt vanaf mor gen dagelijks in Suriname. De krant maakte deze week bekend dat er per dag ongeveer 250 exemplaren naar Suriname worden gevlogen. Lezers kun nen de krant aan het eind van de middag kopen in een kiosk. Ook is het mogelijk een abon nement te nemen. Het AD is de eerste Nederlandse krant die dagelijks op dezelfde dag in Su riname is te krijgen. Het doel is om er op termijn dagelijks 500 kranten te slijten. MTV belicht hete jaren '80 Hilversum - In de jaren '80 staat de commercialisering van seks centraal. Of het nou film, tv, muziek of mode betrof, er waren veel hete momenten. Bij MTV komen deze allemaal voorbij op zaterdag en zondag tussen twaalf en vijf uur. Het programma Teen Sex besteedt aandacht aan films als oa Dirty Dancing en Risky Business. Bankgeheim: kans op Gouden Roos Hilversum - Het TROS-pro- gramma Bankgeheim is geno mineerd voor de Gouden Roos in de categorie Game Show. Ook de Nationale IQ test, die de Nederlandse producent Eye- works maakte voor de Britse te levisie, maakt kans op die inter nationale tv-prijs. De Gouden Rozen worden van 3 tot en met 8 mei uitgereikt in het Zwitserse Luzern. In de categorie muziek zijn de Nederlandse kansheb bers Erik's wonderbaarlijke reis (TROS) en lm wunderschönen Monat Mai (VPRO). In de cate gorie Variety strijden onder meer BNN's Mystery Party en PaPaul van de VARA om de eer. SBS duikt in donker Nederland Hilversum - SBS 6 komt vanaf 6 maart met een achtdelige serie waarin programmamaker Al berto Stegeman met de verbor gen camera 'duistere en dubi euze werelden' in beeld brengt. „Hij dringt werelden binnen die voor hem en velen nauwelijks bekend zijn". In de eerste afle vering vermomt de tv-maker zich als een Zweedse toerist. Op die manier laat hij zien wat voor ellende een rugzajctoerist kan meemaken in onze hoofd stad. Intimiderende hotelprop- pers, vasthoudende drugsdea lers en illegale snorders probe ren hem geld afhandig te ma ken. Even was het stil rondom Rob Verlinden (54), toen Neer- lands bekendste tuinman afgelopen zomer na zijn vertrek bij Eigen Huis Tuin en een afgeblazen programma bij SBS 6 zonder televisiewerk zat. Al snel werd de man die 'van el ke drol een gebakje maakt' gevraagd voor het TROS-pro- gramma Tafel Twee. Drie keer per week bezorgt hij een Be kende Nederlander een groen cadeautje. door Martin Ruesink laren - Hij heeft onlangs toch maar even de Privé ge kocht. Het blad meldde dat menig Bekende Nederlander voor de eer zou bedanken om Rob Verlinden over de vloer en in de tuin te krijgen. Verlinden bezoekt BN-ers die te gast zijn in het middagprogramma Tafel Twee van pre sentator Bert Kuizenga en meesterkok Ad Janssen. De tuinman voegt in een filmpje van vier minuten iets toe aan de tuin van de hoofdgast, neemt een bijzondere plant voor de huiskamer mee of maakt ter plekke een bloem stuk. „Beschouw het als een cadeautje. Zo wordt het vaak ook gezien door die persoon. Ze zijn vaak ontzettend enthou siast en laten je soms het hele huis zien. Loretta Schrijver, André van Duin en Pleuni Touw en nog veel meer men sen vonden het echt leuk dat ik op bezoek kwam. Het is ook zo verschrikkelijk leuk om te doen. Natuurlijk zijn er ook BN-ers die het liever niet hebben dat je met een ca meraploeg bij ze thuis komt, daar heb ik alle begrip voor. Maar het zijn er niet veel. Ik geloof tot nu toe een man of vijf, terwijl ik al bij 35 anderen op bezoek ben geweest." Hij heeft een turbulent jaar achter de rug. Toen RTL in het voorjaar van 2004 besloot dat de formule van het succes volle klus- en tuinierprogramma Eigen Huis Tuin op de schop moest, besloten Verlinden en klus-presentator Ni co Zwinkels naar SBS over te stappen. Op het moment dat de opnamen voor het nieuwe programma al volop draai den, raakte Zwinkels in opspraak. Een oud-medewerkster beschuldigde klusser Nico van ongewenste intimiteiten, jaren eerder op de set van Eigen Huis Tuin. SBS besloot daarop het nieuwe programma, een combinatie van klus sen, tuinieren en outdoor-cooking (koken in de buiten lucht) te schrappen Verlinden vindt het 'heel erg vervelend' voor Zwinkels wat er met hem is gebeurd. Verder houdt hij zich op de vlakte over alle beschuldigingen die zijn geuit. „A. zegt dit en B. zegt dat, wat kan ik daar over zeggen? Onze samenwer king is in elk geval altijd prettig geweest." De twee man nen die twaalf jaar lang voor het publiek onlosmakelijk met elkaar verbonden waren, hebben niet veel contact meer met elkaar. „Maar dat hebben we ook nooit gehad. Het is een misverstand dat je in zo'n situatie ook privé al tijd bij elkaar op schoot zou zitten. We hadden onze klus- opnamen bijna altijd gescheiden en zagen elkaar hooguit een keer per week. Verder ging ieder zijns weegs, we zijn ook totaal verschillende karakters. Met Myrna (Goossen, ook oud-medewerkster Eigen Huis Tuin, red.) is dat een heel ander verhaal. We kennen elkaar al achttien of twin tig jaar en zijn ook bevriend. Toen we samenwerkten, zet ten Myrna en ik de contacten buiten het werk om soms heel bewust op een lager pitje. Voor anderen is het name lijk niet altijd leuk als je weer de hele middag of avond met elkaar zit te kletsen, je weet dan wel waar het gesprek weer op uitdraait." „Ik ben helemaal niet vervelend weggegaan bij RTL, ze wilden me ook graag behouden voor Eigen Huis Tuin. Ik vond alleen zelf, dat ik beter iets nieuws kon gaan doen waarbij ik volledige vrijheid zou krijgen, dan in een aange past format te gaan werken." Nee, hij heeft op de eerste Driemaal per week bezorgt tuinman Rob Verlin den een groen ca deautje bij bekende Ne derlanders. Foto: GPD aflevering na, nooit naar het vernieuwde Eigen Huis en Tuin gekeken. Uit respect voor de makers. „Ik ben niet dé bedenker van Eigen Huis en Tuin, maar wel één van de bedenkers. Als ik nu zou kijken, ga ik toch vergelijken en dat wil ik niet. Je moet niet gaan zeuren, zo van: vroeger was alles beter. Zo zit ik niet in elkaar. Ik wil voon ken, niet achterom." De TROS benaderde afgelopen augustus Verlindt een rol te gaan spelen in het nieuwe praatprograi fel Twee, waarin steeds één gast centraal staat. V( voelt zich thuis bij de TROS, al is hij minder pron de huiskamers' aanwezig dan voorheen. „Het publiek en het soort programma's van de T l RTL 4 ligt naar mijn gevoel dicht bij elkaar. Je ma j 'de impact van Tafel Twee niet zomaar vergelijke van Eigen Huis Tuin. Dat is niet eerlijk, je hebt s taal verschillende programma's op andere uitzet Vergeet niet dat Eigen Huis Tuin jaren de tijd 1 e kregen om te groeien tot het kijkcijfersucces dat j dagmiddag op dat prachtige tijdstip is geworden j Twee verdient die tijd ook, het is een erg leuk pr< D ma." f In sommige opzichten is Verlinden er op vooruit vindt de tuinman zelf. „Ik krijg nu wekelijks twa ten zendtijd om het publiek informatie over blot planten te geven, dat is meer dan ik had. Het we j| Tafel Twee kost me nu bovendien maar twee dajn week, terwijl ik voor Eigen Huis Tuin vaak zes, dagen per week in de weer was. Stond ik in alle i avonds weer in mijn bedrijf voor mijn klanten te De vrijgekomen tijd wordt geheel in beslag geno r nieuw werk en oude, onvervulde dromen. Verlin j een wekelijkse column in het Algemeen Dagblat t schrijft regelmatig grotere artikelen voor die krai naast verzorgt hij - net als voorheen - overal in h het Groene Spreekuur, waar mensen met vrageit les wat groeit en bloeit terecht kunnen. Verder ty, voor het Nederlands Talen Instituut (NTI) een n([ cursus tuinieren ontwikkeld. L „En ik heb nu eindelijk tijd voor mijn nieuwe tuiv dat in oktober verschijnt", zegt Verlinden. Dat b,n nummer twintig van zijn hand, wordt iets bijzoi*| „Mensen lezen niet, dus het heeft geen zin afleri tige verhalen uitgebreid op te schrijven voor diel idioten die er in geïnteresseerd zijn. Ik wil de mé pakken met prachtige beelden. En met tips en k|« kende stukjes wil ik ze enthousiast maken voori ren." L In zijn boek zet Verlinden zijn missie voort die ft. twee decennia geleden begon bij AVRO's Serviel1 richt mij altijd op mensen die niet geïnteresseeiE' tuinieren. Ik wil ze bereiken met mijn passie voip en ze op een zo toegankelijk mogelijk manier e®i maken. Ik doe niets anders dan communicerend mijn vak. Ik moet kunnen begrijpen wat voor job slaagd tuinontwerp is en dat plan weten te verts jij het wilt hebben. Echt, alles is al een keer eerder gedaan op het g|J tuinieren, het heeft geen zin om met boeken of h ma's in herhaling te vallen. Het gaat er om, dat fa weer nieuwe ideeën laat zien, bestaande planted rialen op een nieuwe manier combineert. Een hk le euphorbia in een gekke pot kan al een heel v£ effect hebben." 1 Origineel combineren, kleur en durf zijn sleutel voor Verlinden, ook als hij voor Tafel Twee op fj „Je kunt altijd wel iets toevoegen aan een tuin. le helemaal niet uit wat voor seizoen het is. Het is 0 misverstand dat je in de winter niets te zoeken tuin. Juist nu bereik je met een kleine ingreep a baar effect, omdat de rest nog kaal en dor is. Ik li toch altijd weer van een drol een gebakje te ma Hilversum - Het originele hotel uit de legendarische tv-serie Fawlty Towers in Torquay in het graafschap Devon is voor ruim twee miljoen euro ver kocht aan een echtpaar uit Bris tol. Het hotel werd vorig jaar ternauwernood van de onder gang gered, toen de gemeente afzag van plannen om er luxe appartementen voor in de plaats te zetten. John Cleese's creatie van Basil Fawlty was gebaseerd op Do nald Sinclair, de in 1981 overle den oorspronkelijke eigenaar van het hotel, dat in het ware leven Gleneagles heet. Cleese, die in 1971 met het Monty Py thon-team in het hotel verbleef, noemt Sinclair 'de meest fan tastisch onbeschofte man die ik ooit heb ontmoet'. Tijdens hun verblijf in Gleneagles gooide Sinclair de koffer van Eric Idle uit het raam 'voor het geval er een bom in zit' en beklaagde hij John Cleese. Foto: PR zich over de tafelmanieren van Terry Gilliam. De nieuwe eigenaren van het hotel zeiden gisteren in The Guardian grote fans te zijn van de Fawlty Towers-serie. „We denken dat het dus een gezon de investering is om één van de meest bekende hotels in Groot- Brittannië te hebben gekocht." Hilversum - Begin januari wisselden de programma's VARA Laat (nu Vara Live) en PaPaul op Nederland 3 van uitzend tijdstip. Na een week of zes blijken de kijkers naar Paul de Leeuw dat wel te waarderen. VARA Live is er niets mee opgeschoten. De kijkcijfers waren be roerd en zijn nu nog een tikkie slechter. Zo'n half miljoen tv-kijkers neemt van avond naar verwachting rond de klok van elven de moeite om naar Paul de Leeuw te kijken. Dat zijn er zo'n hon derdvijftigduizend meer dan begin janu ari toen De Leeuw nog moest concurre ren met het Journaal van acht uur op Nederland 1. VARA Live (elke dinsdag, woensdag en donderdag) heeft het moeilijker met het nieuwe tijdstip. Laat op de avond keken al niet bijster veel mensen (gemiddeld nog geen driehon derdduizend) en dat is nu rond achten 's avonds zelfs wat minder geworden. Er zijn uitschieters naar boven, maar net zo vaak ook fors naar beneden met niet meer dan tweehonderdduizend kijkers. Misschien komt het omdat VARA Live nauwelijks is veranderd sinds het vroe ger op de avond wordt uitgezonden. Paul de Leeuw heeft namelijk wel de boel op de schop gegooid. Zowel zijn la te shows op dinsdag, woensdag en don derdag als zijn live-show op vrijdag zijn brutaler dan voorheen. Actrice Annette Barlo merkt daar in de VARA-gids over Paul de Leeuw. Foto: GPD op: „Grappig dat-ie steeds op zoek is naar een andere formule en telkens weer uitkomt bij een soort Schreeuw van De Leeuw. Daar voelt Paul zich ken nelijk toch het prettigst bij." Het aardige is, dat daarmee ook de oude meningen over Paul de Leeuw weer terugkomen: of je houdt van hem, of je hebt een hekel aan hem. In de Volkskrant verklaarde recensent Wim de Jong vorige week bijna de liefde aan De Leeuw. „De late PaPaul is het beste en leukste programma dat we in 2005 op de tv hebben. Een groot plezier om vier avonden per week naar te kij ken. Het VARA-programma glinstert van vakmanschap, originaliteit en humor. En het enthousiasme van het zaalpu- bliek wordt weerspiegeld door de even blozende kijkcijfers. Paul de Leeuw hoeft het niet meer van meligheid en ge zelligheid alleen te hebben, hij kan, zo als ooit ook in De Schreeuw van de Leeuw, weer volop vanuit de heup schieten." Nee, dan Ben Siemerink, tv-recensent van deze krant. Zijn oordeel: „Nu Paul de Leeuw op vrijdagavond om half ne gen ook nog met een PaPaul Live komt, lijkt de Nipkowschijfwinnaar van vorig seizoen van gekkigheid ook niet meer te weten wat hij moet doen. Dat hij de af gelopen weken al opmerkelijk vaak figu reerde in de roddelrubrieken op de buis en de bladen in hetzelfde segment, deed het bange vermoeden rijzen dat De Leeuw weer in een manische periode verzeild is geraakt, waarin hij doorslaat. De aflevering van PaPaul Live van afge- Prinses Maxima maakte deze week haar opwachting in café De Wereld. Foto: pr lopen vrijdag, die bol stond van goed koop gooi- en smijtwerk, bevestigde dat bange vermoeden. Dat heeft een De Leeuw in goeden doen toch niet nodig, denk je dan. Maar hij is duidelijk niet in goeden doen." De hogere kijkcijfers van dit moment zeggen overigens nog weinig over wat de kijkers echt vinden van de terugkeer van de brutale De Leeuw. Op 7 maart begin nen Barend en Van Dorp weer en dan blijkt waar de late kijker echt voor kiest. Dolf Rogmans VARA Live om 19.50 uur en PaPaul om 23.00 uur op Nederland 3. 3 5 hilversum/anp - M h, ven het nieuws beh£. is de uitkomst van van het internation s secentrum voor meffi wikkeling, dat is verl de Wereldomroep. Het centrum beke 5' televisie en krantei tot de conclusie d mensen in het ni kwart van het ma -c slacht is. Vijf jaar gön eenzelfde onderzot Het percentage m toen 78. Het RNTC i. kranten, drie tv-jo P beluisterde twee J naals. ,1 Opvallend is dat dE verhoudingsgewijs vrouwen aan het men, namelijk 13 de kranten was het 0 22 en in de journaa J sie 30. „RTL NieuN Handelsblad ond 1 zich door in de bU over de uitvaart var se ex-premier explii te maken van de 01 ke aanwezigheid vai 1 amsterdam/anp - Emile Fallaux (60) wordt de nieuwe hoofdre dacteur van het blad Vrij Ne derland (VN). Eind maart be gint hij met dat werk zo bepaal de de VN-redactieraad deze week. „God mag weten waarom ik het ga doen. Ik had me na melijk voorgenomen nooit meer een vaste betrekking te aanvaarden, want mijn leven zag er buitengewoon prettig uit. Maar ik ben opgegroeid met VN, dus toen die redactie aan klopte, ging ik overstag", zegt Fallaux, die zijn journalistieke carrière in 1965 begon en toen werkte voor radio en schrijven de pers. Een tijdje was hij inte rim-hoofdredacteur van het progressieve damesblad Eva. Lgter werkte hij in diverse lan den, waar hij als tv-maker ver schillende documentaires maakte. Hij won daarvoor de prestigieuze Nipkow-schijf. Na zijn loopbaan als tv-maker in verschillende buitenlanden was hij directeur van het Rotter dams Filmfestival. Volgens Fal laux zag hij de laatste tijd met Nieuw tijdschrift Auto Review voegt weinig nieuws toe Emile Fallauw wordt hoofdre dacteur van Vrij Nederland. Foto: ANP/KIPPA lede ogen aan hoe Vrij Neder land aan belang inboette. „Ik denk dat ik dat beeld kan om buigen, maar kan nog niet zeg gen hoe ik dat wil doen. Dat wil Uc eerst met de redacteuren be spreken." amsterdam/gpd - Geen beter moment om een nieuw autoblad in de markt te zetten, dan met de AutoRAI. In een oplage van maar liefst 160 duizend stuks ligt vanaf vandaag het tweeweke lijkse Auto Review in de winkels, nog maar een autoblad in een reeds over vol tijdschriftenschap. Kennelijk zijn er tienduizenden men sen die zonder naar adem te moeten happen zinnen kunnen lezen als: 'Bij Fiat herleeft de naam Croma. Op de bodemsectie van de Opel Signum viert het nieuwe topmodel zijn debuut in Genève. Hij is 4,75 meter lang, 1,77 meter breed en 1,60 meter hoog. Het motorenpalet omvat twee viercilinder benzinemotoren (1,8 liter, 130 pk; 2,2 liter, 150,pk) en drie dieselmotoren, twee 1,9-fiters met 120 en 150 pk en een 2,4-liter met 200 pk.' Behalve soortgelijk nieuws is Auto Re- view vooral gevuld met 'rij-impressies' en 'vergelijkingstests'. Uit een eindelo ze opsomming van technische infor matie komen we zo bijvoorbeeld te weten dat de Ford Mondeo een score van 139 laat noteren op het gebied van acceleratie tegen 138 voor de Opel Vectra. En dat alles op een schaal van 200. En er worden geen appels met pe ren vergeleken. In de categorie 'Dyna mische luxe Hatchback' wordt de Alfa Romeo 147 2.0 TS 16V afgezet tegen de BMW 120i. Auto Review drijft op het Duitse blad Auto Zeitung, waaruit het de tests overneemt. Wellicht worden daarom in het eerste nummer vooral Duitse wagens (Volkswagen Golf Plus 1,9 TDI, Audi TT. BMW 120i, Mercedes C 200 CDIT, Opel Vectra 1,9 CDTI) aan een test onderworpen en nauwelijks tot geen auto's van Aziatische makelij. Onder het kopje cultuur wordt verslag gedaan van een bezoek aan het August Horch Museum in het Duitse Zwickau, waar aan het begin van de vorige eeuw de allereerste Audi werd gebouwd. Maar wat heeft Auto Review dan toe te voegen aan het met bladen over auto's en motoren al goedgevulde tijdschrif tenschap? Auto Review belooft 'harde oordelen waar dat nodig is'. 'Het ont breekt vaak aan echte feiten waarop ik betrouwbaar mijn toekomstige vier wieler zou kunnen uitzoeken', schrijft hoofdredacteur Wien Feitz. 'In de Be nelux mis ik al jaren betrouwbare in formatie over de zwakke plekken van een tweedehands auto, en dat terwijl ook die duur genoeg zijn.' En hoe komt dat dan? Volgens Auto Review houdt onze ANWB veelvoorkomende mankementen van tweedehands au to's onder de pet, terwijl de Duitse te genhanger ADAC de consument wel vertelt over de meest optredende ge breken. De komst van het blad Auto Review is des te opmerkelijker gezien de aanwe zigheid van AutoWeek en Autovisie, die allebei elke twee weken al een op lage verspreiden die in de tienduizen den loopt (respectievelijk zo'n 120.000 tegen 55.000). Met een veelgelijkende inhoud bovendien. Ook hier veel ver gelijkende tests van 'Strijdlustige SUV's en 'allround hatchbacks'. Beide bladen pronken nota bene op de cover van hun jongste nummer met 'de eer ste officiële foto's' van de Alfa Brera. En dan zijn er nog de glossy's: het maandblad Autopodium (tienduizend stuks) met wederom een 'megatest' en een 'keiharde confrontatie' van twee splinternieuwe modellen. Het twee maandelijkse GTO (25.000) richt zich in het bijzonder op de snelste en ex clusiefste auto's ter wereld. Met, jawel, een vergelijkend warenonderzoek: 'De Hummer H2 tegen de Cayenne S, Land Rover Discovery 3 V8 en Cadillac SRX V8 in een vredig wit, Frans Alpen- decor.' En dan is er, onder nog zo'n tien auto bladen meer, ook nog Carros (30.000) dat elke twee maanden de grootste, duurste en chicste auto's afbeeldt als hebbedingetje. 'Het bezit van een Ma- serati getuigt van goede smaak', schrijft Carros bijvoorbeeld. 'Bij Ferra ri's is dat niet noodzakelijkerwijs het geval.' De cover van het nieuwe tvE se tijdschrift Auto Review de 1 week voor het eerst in de W)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10