Nederlandse economie trekt aan ECONOMIE Schrootstrooptocht door recordprijzen Geen zicht op einde staking bij ENCI Opmars van peer in de Betuwe Optimisme toe te schrijven aan toenemende consumptie en uitvoer Rijkere gezinnen raken de kinderkorting kwijt Weer 102 banen weg bij Vitrite Supermarkt onderhandelt over meer dan alleen prijs Gasterminal versterking energiehaven Rotterdam mpina neemt eve Zuivel over Pommel - Campina neemt Wgische Aveve Zuivel over, tivelconcern brengt de leent van boterolie uit l onder bij zijn divisie But- (d. De overname moet de k van Campina in diverse ese landen, waaronder land, Duitsland en Frank- irsterken. Een overname- is dinsdag niet ge- De nieuwe aanwinst mpina telt 65 werkne- tjÜe samen een jaaromzet taveer 100 miljoen euro 30 ren. Alle medewerkers M ver naar Campina. inerika grote igger in Ahold am/amsterdam - Super- sjtoncern Ahold heeft een 4 grootaandeelhouder, "herikaanse Brandes In- i.itfent Partners heeft het be- i de onderneming ver jaar 11 procent. Dat blijkt i melding bij de Ameri- beurstoezichthouder - -,en woordvoerder van wilde gisteren niet reage- de melding. Het concern I ater dit jaar met informa nt jaarverslag. Andere Aandeelhouders zijn Del- i-Beleggingen (9,5 pro- !'tNG Groep (6,92 procent) a (5,77 procent) en Capi- iearch and Management !:'eer 7 procent). I Walter Bau anden Strabag jrg - Het Oostenrijke Z-Sedrijf Strabag neemt een n de failliete branchege- 'alter Bau, het op twee jtste bouwconcern in nd, over. Het betreft on er de wegenbouwer Wal- lit en Dywidag-Systems tional, dat is gespeciali- tbmggenbouw en ver van gebouwen die ringsrisico lopen. Daar- %den 4100 van de ruim pen bij Walter Bau ge- g onduidelijk is wat er 'met het belang van 53 in aannemer Züblin in I kijnverkoop roeit minder t - Het terugroepen van t Vioxx door farmacie- iMerck, een mild griep- ?n veiligheidszorgen i aantal antidepressiva in de VS voor een rela te groei van de medi- ïzet met 8,3 procent, iet rapport van IMS as de groei in 2004 de i de afgelopen negen Is 1995 steeg het ge- rlijks met meer dan 10 De totale omzet be- ig jaar 235,4 miljard >5 miljard euro) tegen- 3 miljard dollar een ir. Pfizer verkoopt de tedicijnen in de VS, ge- ir GlaxoSmithKline. ne wordt ;nt duurder j- Marktleider Shell iren de prijzen van Istof verhoogd. Euro en super plus gaan net 0,6 cent per liter, 'lood komt daarmee Uro per liter en een li- )lus kost 1,319 euro. in een liter diesel wijzigd op 0,919 euro. auto geeft aftrekpost Lease-rijders kun- tn extra aftrekpost lie begin 2005 is afge- laalde voorzieningen gheid en zuinig erbruik bevorderen, n de cataloguswaar- zakenauto worden k. Volgens een bere- I adviesbureau Ernst in de cataloguswaar- 00 euro met ruim vorden verlaagd, als an hoofdbescher- fm, cruisecontrol, juter en navigatie- •rden meegeteld. Dat j1 f 004 tot een belas- f" :1 van 241 euro. lux schrapt reedschap r Electrolux, 's we- |e fabrikant van jke apparaten, stoot )utdoor Products tuingereedschap, en kettingzagen) af iige onderneming, ijkste merk is Husq- rken 11.500 men- rizet nam vorig jaar )rocent tot 3 mil- i totale omzet van un af met 2,8 pro miljard euro. De aaide met 34 pro miljoen euro vooral tieverplaatsing tenlanden. De ver- huishoudelijke ap- ler de eigen naam j Zanussi) liep goed de VS, maar in I slechter. woensdag 16 februari 2005 den haag/anp - De Nederlandse economie lijkt langzaam uit het dal te klimmen. Het Centraal Planbureau (CPB) voorspelt dat de economie volgend jaar met 2,25 procent zal groeien. Dat is een stijging die Nederland de af gelopen jaren niet heeft gekend. In 2003 verkeerde onze econo mie zelfs nog in een recessie. Voor dit jaar was al een groei van procent voorspeld. Het optimisme is vooral toe te schrijven aan een toenemende binnenlandse consumptie en uitvoer. De aantrekkende eco nomie heeft ook haar gunstige effect op het financieringste kort, de werkloosheid en de in flatie. Het financieringstekort loopt verder terug, van 2,2 pro cent van het bruto binnenlands product dit jaar tot 1,8 procent in 2006. De werkloosheid daalt van 520.000 dit jaar naar 485.000 volgend jaar. De daling van de inflatie, gunstig voor de koop kracht, zet in 2006 door tot 0,25 procent. Het voorzichtige optimisme wordt ook bevestigd door de cijfers over het afgelopen jaar. Gisteren bleek dat daar in ieder geval een meevaller zit van een half miljard euro aan niet uitge geven geld, onder meer door de ministeries van onderwijs en fi nanciën. Daarnaast valt door hogere belastinginkomsten hoogstwaarschijnlijk ook het "fi nancieringstekort over 2004 gunstiger uit dan gedacht. Aan vankelijk werd uitgegaan van een tekort van 2,9 procent, nu is dat 2,5 procent. De som van inkomsten- en uitgavenmeeval- lers komt voor het kabinet dan op 2,4 miljard euro. In het tekortcijfer zijn de defini tieve gegevens van de lagere overheden nog niet verwerkt. Wel is een verwachte bijdrage al ingeboekt. De afgelopen jaren leidden hogere uitgaven voor grondaankopen van gemeenten tot een hoger tekort. Hun bij drage in 2003 was bijvoorbeeld 0,6 procent aan het tekort. Nu zijn de gemeenten behoedzaam ingeboekt voor 0,8 procent. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) constateerde gisteren eveneens een herstel van de Nederlandse economie, hoewel dat soms met haperin gen gepaard gaat. Vorig jaar groeide de economie met 1,3 procent. Het groeicijfer komt bijna volledig op het conto van de export, aldus het CBS. De overheid en de consumptie van huishoudens droegen nauwe lijks bij. De uitvoer van goede ren en diensten nam met 7,2 procent toe in vergelijking met 2003. Het vierde kwartaal van 2004 liet wel eventjes een krimp zien van 0,1 procent ten opzichte van het derde kwartaal. De groei van 1,3 procent blijft wel ver achter bij het gemiddelde groeicijfer over de afgelopen 35 jaar, dat op een gemiddelde van 2,5 procent ligt. Het CBS maakte gisteren duide lijk dat Nederland er nog lang niet is. Onze economie doet het nog steeds een stuk minder dan bijvoorbeeld die van de Ver enigde Staten (groei 4,6 pro cent) of Duitsland (1,7 procent) Desondanks zijn de positieve signalen goed nieuws voor het kabinet, dat zijn eerste jaren vooral moest besteden aan be zuinigen en hervormen. De laatste twee jaren lijkt het kabinet meer ruimte te krijgen voor leuke zaken voor de bur ger, zoals bijvoorbeeld lasten verlichting. De politieke discus sie daarover kan nog hoog op lopen, omdat vooral minister Zalm (Financiën) steeds bena drukt heeft dat Nederland voor- Economische groei al zijn financieringstekort ver der moet wegwerken. den haag/gpd - Gezinnen met een bruto-inkomen tussen de 45.000 en 60.000 euro per jaar moeten volgend jaar de kinder korting die ze nu krijgen inleve ren. Het gaat om 112 euro net to. Dat heeft het ministerie van sociale zaken bevestigd. Minister De Geus meldde vori ge week de middeninkomens in 2006 via de kinderkorting te compenseren voor de toegeno men kosten van levensonder houd. Daarvoor is 150 miljoen euro uitgetrokken, dat al was gereserveerd sinds mei 2004. Toen besloot het kabinet het belastingvoordeel voor mensen met kinderen te verhogen met 200 miljoen euro: 50 miljoen in 2005 en 150 miljoen in 2006. In het kabinetsbesluit van 2004 werd ook melding gemaakt van het afschaffen van de kinder korting voor inkomens boven de 45.000 euro bruto. In de dis cussie over de koopkracht is dat kabinetsbesluit door de Kamer verworpen. Althans voor 2005. De Kamer ging er vorig jaar wel mee akkoord de kinderkorting in 2006 voor inkomens boven de 45.000 euro bruto af te schaffen. Over dit jaar behielden gezin nen met kinderen en een inko men tussen de 45.000 en 60.000 euro bruto een bedrag van 112 euro aan kinderkorting, 2 euro meer dan vorig jaar. Van de 50 miljoen extra kinderkorting profiteren dit jaar vooral de in komens onder de 30.000 euro bruto. Zij krijgen er 150 euro extra bij. Uit een enquête van regionale kranten, waaronder deze, bleek vorige week dat 68 procent van de gezinnen met een netto-maancfinkomen van 1500 tot 3100 euro fors moet bezuinigen om het hoofd bo ven water te houden. De toe zegging van de minister om 150 miljoen uit te trekken voor een hogere kinderkorting noemden CDA en D'66 een „eerste stap" in herstel van koopkracht van deze groep. alkmaar/gpd - Oud-ijzerhan delaren krijgen steeds vaker il legale partijen schroot aange boden. Door de sterk opgelo pen prijzen is er een ware roof tocht losgebarsten. „Het is ro ven en stelen geblazen", zegt een van hen. Het loopt de spui gaten uit, bevestigt loop Vos van de firma J.J. Vos in Den Helder. „Ik weet van een Hel ders transportbedrijf waar de aluminiumkleppen zijn gesto len en bij een regionaal aanne mersbedrijf werden onlangs een aantal rijplaten vermist. Die dingen pak je echt niet zomaar op, daar moet je met een kraan tje voor komen. Het zijn kleine handelaren. Die kopen een vrachtwagentje en stropen alles af onder het motto 'kijken en grijpen." Johan Elbertsen van de Zaanse Schroothandel bevestigt zijn verhaal. „We hebben de afgelo pen maanden meermalen par tijen geweigerd, omdat het geen zuivere koffie was." Zelfs bruta le diefstal van oud ijzer dat voor de deur ligt, is volgens Elbert sen schering en inslag. „Vroe ger kon je nog wel eens iets bui ten de poort klaarzetten wat opgehaald werd maar dat hoef je vandaag de dag niet meer te proberen. Het wordt geheid ge stolen. Ze komen hier van alles aanbieden, tot aan verkeersbor den toe. Je weet gewoon dat daar een luchtje aankleeft." De strooptocht naar schroot is terug te voeren op het onge kend hoge prijsniveau. Die ligt voor een ton oud ijzer nu op 120 tot 130 euro, terwijl 50 euro normaal is. Vorig jaar werd een hoogtepunt bereikt met tarie ven tot 170 euro. Toen ook is de basis gelegd voor de huidige hectische situa tie, zegt Jan de Jong van Ijzer- werf O verdie in Alkmaar. „De vraag in het Verre Oosten plot seling steeg enorm. Vanuit de VS werden grote partijen daar heen verscheept, waardoor een tekort ontstond in Europa, met name in Turkije. Daar staan een paar staalproducenten van een omvang waarbij Corus in het niet valt." Maar de druk op de markt neemt langzaam af, zegt De Jong: „De producent is selectie ver geworden, dus je raakt je spul slechter kwijt." De enorme berg oud ijzer bij de Zaanse Schroothandel illustreert de huidige marktsituatie. Elbersen: „De staalproducent wil weten of datgene wat wordt geprodu ceerd wordt, ook verkocht raakt en trapt op de rem. Er ontstaan nu overal voorraden." Volgens directeur Herman Vos kamp van de Metaal Recycling Federatie, waarbij 160 bedrijven zijn aangesloten, zijn de prijzen voor oud ijzer 'vorig jaar flink uitgeschoten'. „Er heerst nu ook enige onrust op de markt. Je ziet het overigens in elke branche. Als de prijzen interes sant worden, willen er meer een graantje meepikken." middelburg/anp - Elektroni caconcern Philips schrapt bijna de helft van de banen bij haar vestiging in Middel burg. Een deel van de ver liesgevende Vitrite-fabriek gaat dicht, waarna alleen de productie van autolampen overblijft. Dat heeft bestuur der Hubert van FNV Bond genoten gisteren bekendge maakt. Na een reeks reorganisaties in het verleden werken er op het moment nog 226 men sen bij het Philips-onder- deel. Na de aangekondigde reorganisatie blijven er 124 voltijdbanen over. Een deel van de productie verdwijnt naar Polen. FNV Bondgenoten heeft geen goed woord over voor de bedrijfsvoering bij Philips. Dat bedrijf is volgens Hubert zo langzamerhand onbe trouwbaar als het gaat om het aankondigen van reorga nisaties. De bondsbestuur- der wijst erop dat in novem ber 2003 nog een ingrijpende reorganisatie plaats had bij Philips in Middelburg. Des tijds verdwenen er 65 banen, en dan mag je verwachten dat de zaak een keer op orde is, meent Hubert. De vakbond zet grote vraag tekens bij het nut en de noodzaak van de reorganisa ties bij Philips. Hubert: „De uitstraling van het concern is dat het verlies aan werkgele genheid nodig is en dat dan de pijn geleden is, maar keer op keer blijkt Philips op zijn belofte terug te komen". De FNV-onderhandelaar noemt het verder veelzeggend dat het bedrijf altijd externe fac toren (lage dollarkoers, con currentie China) aanwijst voor problemen, waarna voor de oplossingen direct naar het reorganisatie-in strument wordt gegrepen. maastricht/anp - De staking bij ENCI is vandaag de derde dag ingegaan. Volgens de vakbon den liggen alle productieloca ties (Maastricht, Rotterdam, IJmuiden) van de cementfa briek plat. Werknemers protes teren tegen een reorganisatie, die 270 van de 550 banen gaat kosten. Het einde van de actie is voor lopig niet in zicht, zeggen de bonden, die het productiever lies op een half miljoen euro per stakingsdag becijferen. „De directie laat aan iedereen weten dat ze met de bonden willen praten, behalve aan ons", aldus bestuurder Kijzers FNV Bond genoten. ENVI wil afslanken om de kostprijs van Nederlands cement te verlagen. De bonden en de onderne mingsraad (OR) hebben op een manifestatie van stakers harde Foto boven: De actievoerders hielden gisteren ondanks de kou de moed erin met een polonaise voor het hoofdkantoor van ENCI in Maastricht. Foto onder: 'Wegens winstoptimalisatie gesloten' plak ten de stakers op de voordeur. Foto's: ANP/Marcel'van Hoorn kritiek geuit op de bedrijfslei ding. Die zou niet in staat zijn het bedrijf aan te sturen, alle controle kwijt zijn en slechts functioneren als marionet van moederbedrijf HeidelbergCe- ment. Maandagavond voerde Kijzers nog telefonisch overleg met di recteur Jacquemart van Cem- bene (Cement België Neder land), waar ENCI onder valt. De directeur blijft volgens hem echter weigeren te praten over het openhouden van de ce mentoven in Maastricht, een eis van de stakers. Een OR-medewerker wees erop dat ENCI vorig jaar 20 miljoen euro winst maakte. En PvdA- Kamerlid Timmermans zei in een toespraak dat er geen be drijfseconomische reden be staat om het bedrijf te sluiten. „Minister Brinkhorst moet tus senbeide komen en druk uitoe fenen op HeidelbergCement om de sluiting te voorkomen", zei de parlementariër. Hij heeft al Kamervragen gesteld over de kwestie. rotterdam/anp - Onderhande lingen tussen supermarken en levensmiddelenfabrikanten gaan niet alleen over de prijs. Ook de plaats in het schap, de hoeveelheid af te leveren pro ducten en marketing spelen een grote rol. „In Nederland heerst ondanks de prijzenoor log nog altijd het poldermo del", zegt Leo Kivits, hoofddo cent retailmanagement bij het Erasmus Food Management In stituut in Rotterdam. Daarvoor bekleedde hij directiefuncties bij Vendex Food Group en Groenwoudt. „Supermarkten kijken naar de inkoopprijs en bepalen zelf met de winstmarge. Maar ze kijken ook scherp naar de concurren tie. Als er een groot verschil be staat, moet daar een verklaring voor komen." Ook praten ze over het opnemen van nieuwe artikelen in de schappen. „Fa brikanten steken veel geld in de ontwikkeling van innovaties. Maar als de handel die artikelen niet opneemt in het assorti ment houdt het al snel op." De plaats in het schap is heel belangrijk. Bewezen is dat arti kelen op ooghoogte beter ver kopen. „Verder komen er af spraken over de afname", legt Kivits uit. „Dan gaat het over de frequentie van leveringen en bonussen als een supermarkt meer dan een afgesproken hoe veelheid artikelen verkoopt." De prijzenoorlog noemt Kivits niet op alle punten slecht. „Ze komen om de zoveel jaar voor en laten de handel en de leve ranciers kritisch naar hun eigen processen kijken. Iedereen wordt zo weer bij de les geroe pen en kan eventueel overtollig vet wegsnijden." In het conflict tussen Albert Heijn en koekfa brikant Peijnenburg zijn er vol gens Kivits geen winnaars. „Peijnenburg mist ruim een kwart van de markt en Albert Heijn mist een goedlopend product. Ik veiwacht dat ze wel tot een oplossing komen." Albert Heijn is nu op zoek naar een andere fabrikant. „Ik weet zeker dat Peijnenburg die niet onder een andere naam gaat maken. Dat zou zo bekend wor den in het kleine levensmidde lenwereldje." Kivits vindt het moedig van Peijnenburg dat het de stap naar de rechter heeft gezet. Hij verwacht echter niet dat consumenten die bij A1H boodschappen doen naar een andere winkel gaan. „Win- keltrouw is belangrijker dan merkentrouw. Van een handje vol artikelen is bekend dat con sumenten naar een andere su permarkt gaan als ze niet te krijgen zijn. Daarbij denk ik aan 1,5 liter Coca-Cola, Calvé pin dakaas, Heineken, Douwe Eg berts koffie en Blue Band mar garine. Voor de rest blijven ze hun winkel trouw." rotterdam/gpd - Rotterdam hoopt over twee jaar te kunnen beginnen met de bouw van een terminal voor de ontvangst en opslag van vloeibaar gemaakt aardgas (lng). Het Havenbedrijf Rotterdam gaat hiervoor een vergunning aanvragen. De ter minal, een project van in eerste aanleg 300 miljoen euro, moet komen in het westelijk deel van de Europoort. Met de lng-terminal wil Rotter dam zijn positie als 'energieha ven' versterken. Het gas zal worden gebruikt voor de op wekking van elektriciteit en voor levering aan het 'gewone' gasnet. De terminal levert als bijproduct ook een grote hoe veelheid koude op, waarvoor in het Rotterdamse industriege bied voldoende toepassingen zijn. De nieuwe terminal moet in de eerste fase een capaciteit krij gen van 6 miljard kubieke me ter gas. Daarvoor zijn twee op slagtanks nodig.. Bekeken wordt nog of deze tanks boven- of on dergronds moeten worden ge bouwd. Het Havenbedrijf, dat de komst ziet als belangrijke vestigings factor voor nieuwe chemische bedrijven, heeft een consortium gevormd met geïnteresseerde internationale bedrijven die ac tief zijn in de gasmarkt: olie- Feiten en cijfers Japan telt 24 terminals waar vloeibaar gas (lng) met spe ciale schepen wordt aange voerd. Dat gebeurt al sinds 1969, aanvankelijk vanuit Alaska, maar nu ook vanuit Brunei, Australië, Indonesië en Qatar. Tweederde wordt gebruikt voor de opwekking van energie, de rest gaat in het 'gewone' gasnet. In Ne derland koestert dg Gasunie de gasbel bij Sloc^fcren. Jaarlijk wordt 86 miljard kuub aardgas geproduceerd. De helft is bestemd voor de (lucratieve) export. Per jaar wordt een kleine 10 miljard kuub geïmporteerd, voorna melijk uit Rusland. Neder land is voor de productie van energie voor 60 procent af hankelijk van aardgas. maatschappijen, tankopslagbe- drijven en gerenommeerde le veranciers en transporteurs. Ook de Gasunie behoort tot de belangstellende partijen. In de jaren zeventig was ook sprake van een lng-terminal. Die is toen niet doorgegaan na een brede maatschappelijke discussie over de veiligheidsas pecten. Fruitteler rooit steeds meer appelbomen Een terminal voor vloeibaar gas die Rotterdam ook wil. Foto. GPD heteren/gpd - In de Nederland se boomgaarden worden steeds meer appelbomen gerooid en perenbomen geplant. Vooral Britten en Scandinaviërs zijn gek op Nederlandse handpe ren. In Gelderland daalde het areaal appels tussen 1999 en 2002 van 4338 naar 3357 hecta re. Het oppervlak peren daar entegen groeide in dezelfde pe riode van 1541 naar 1645 hecta re in 2002. Op dit moment is de verhouding ongeveer 60 pro cent appels, en 40 procent pe ren. Daarin zal de komende ja ren nog een verschuiving optre den, denkt Van Brandenburg, voorman van de vakgroep fruit teelt Midden-Nederland. „Ik denk dat we uiteindelijk uitko men op 50-50." Met peren zijn betere prijzen te behalen, terwijl de prijzen van appels al jaren sterk onder druk staan. Niet alleen waren de oogsten groter, ook de concur rentie uit andere appelexporte- rende landen is moordend. Ver der deed de royale Nederlandse appeloogst van het afgelopen jaar de kiloprijs weinig goed. Het is nog net niet zo dat er moet worden doorgedraaid, zegt Van Brandenburg. „Maar de kostprijs wordt niet voor alle appelsoorten gehaald.' Volgens de Betuwse fruitteler worden voor Elstars en Golden Delicious nog redelijke prijzen gevangen. De Jonagold daaren tegen zit in het verdomhoekje. „Gelukkig is er altijd nog een vangnet. Appels kunnen half verwerkt worden afgezet als schilappels, voor de horeca en andere voedingsmiddelenbe drijven. Dus uiteindelijk vinden ook die wel een bestemming." Van Brandenburg constateert dat de hardffuittelers nu de vruchten plukken van de pro fessionaliseringsslag die in de peren heeft plaatsgevonden. „Nederlandse en Belgische fruittelers zijn volledig gecertifi ceerd en voldoen aan de hoog ste veiligheidsnormen. Je moet aan hoge eisen voldoen om binnen te komen bij de Engelse grootwinkelbedrijven. Het is voorgekomen dat zij goedkopere peren uit Spanje, Italië en Zuid-Afrika kochten. Maar uiteindelijk keerden ze toch terug naar het Nederlands en Belgische product. Wij zor gen ook voor een continue aan voer dankzij betere afspraken binnen de coöperaties." Bij fruitteler Jan van Olst in het Betuwse Andelst worden conference peren uit de koelcel gesorteerd. Appels gaan niet naar de veiling om dat de kostprijs hoger is dan de opbrengst. Foto: Vidiphoto WFGENÏ. WlNSTOITIM Al ISA'l 1F f :irci otttm

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9