'Moordenaar Hariri blies zichzelf op' BUITENLAND Brussel vesting voor bezoek George Bush Schaduw van Francois Mitterrand is terug 'Gevolgen klimaatverandering ramp voor Spanje' Schorsing dreigt voor burgemeester Londen Sji'ieten steunen Jaafari als nieuwe premier Irak Israël gaat door met koloniseren op Westoever 'Kroatië tapt gesprekken tribunaal af raketschild weer mislukt Licton - Voor de tweede In twee maanden tijd is jidag een proef met het jpistige Amerikaanse ra- Kild mislukt. De lancering ïde Marshall-eilanden van Liderscheppingsraket. die kende raketten voortijdig fcadelijk moet maken, mis- fc, doordat het projectiel tan de grond kwam. Vol- Washington werd de mis- ng waarschijnlijk veroor- ioor een technische sto op de grond, en niet door eet zelf. In december mis- i| ook al een lancering. De Kak bleek toen wél in de ra- lf te zitten. Het omstreden jchild heeft sinds 1985 al Ijard dollar gekost. litie slaags met ^ihang Öcalan ieu l - Zeker achttien per- m n zijn gisteren gewond ge- C'bij schermutselingen tus sle Turkse politie en aan- rs van de Koerdische re- leider Abdullah öcalan. ig demonstranten wer- •arresteerd. Aanhangers :alan waren in Diyarba- iir, Istanbul en Mersin it opgegaan om te pro- jn tegen de eenzame op- ig van öcalan. Het was in zes jaar geleden dat hij jen werd genomen, öca- tin een isoleercel op een jgeniseiland in het noord- n van Turkije. Zijn aan- eisen al jaren dat hij ^overgeplaatst naar een gevangenis. De ooit ralan geleide verboden ;rde tussen 1984 en in bloedige strijd met de strijdkrachten om zelf- af te dwingen. jiramp China barste ooit J - Zeker 203 Chinese ferkers zijn gisteren om ren gekomen bij een gas- iie in een kolenmijn. De i de Sunjiawenmijn bij doostelijke stad Fuxin is de zwaarste uit de ge- lis van de Volksrepu- lina. Tweeëntwintig rkers zijn gewond, der- irden er nog vermist, it Hu Jintao en premier hebben de autori- idracht gegeven alles te mensen levend uit de [halen. De regering staat :eeks zware ongelukken ote druk om de mijn- iiliger en efficiënter te Over de oorzaak van de isie is nog niets bekend. tructiefout taak instorting Het instorten van een h een nieuwe terminal, BW op de Parijse luchtha- fesy-Charles de Gaulle, Wijten aan een construe - ;Dat concludeert een ksie die onderzoek deed k incident in mei 2004. I vielen vier doden. Vol- Jt onderzoek was het se ontwerp van terminal Oldoende doordacht, en |ien was de constructie zwak. Het gebouw was Haar oud toen de con- Ibezweek. De onderzoe- femen een hele reeks fttwerp- en constructie die hebben bijgedragen latastrofe. alf jaar voor riester in VS Een rechter in (Massachusetts) ^Amerikaanse ex-pries- jhanley gisteren ver- I tot twaalf jaar cel we- rachting van een min- Shanley (74) was een itrale figuren in het rond kindermisbruik ïolieke kerk in de Ver laten. De verkrachting lts in de jaren tachtig. (Bhanley wordt verdacht Anding van meer dan Joigens, ging de rechts- ir dechts één van zijn fers een nu 27-jarige m jreëiter bepaalde ook ■ley ra zijn vrijlating If tien jaar kan krijgen fter in de fout gaat. 'land stuurt i naar Egypte t - Duitsland heeft een mam uitgezet naar mdat hij de heilige edikte in een moskee is de politie een lts voor terroristen is. en de Duitse autoritei- 456 2 ;n bekendgemaakt, e in Neu-Ulm in het n Duitsland staat on- r\ 1 ;e controle. Vorige v ed de Duitse politie i vijftig woningen en m betrokkenen bij de eertien mensen wer- ïsteerd op verdenking tel, vervalsing van n en ronselen voor opleidingskam- ■■■erdachten hebben ^V'itie mogelijk ban- ^•terreurorganisaties ^Bgen plegen in Irak. woensdag 16 februari 2005 brussel/anp - George Bush komt naar Brussel en dat zal Brussel weten. Voor het bezoek van de Amerikaanse presi dent wordt niets aan het toeval overge laten. Veiligheidsmensen uit de VS dic teren de draconische maatregelen die Brussel moet nemen. Vorige week vond al een generale repeti tie plaats met het bezoek van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Condoleezza Rice. Helemaal vlekkeloos is die niet verlopen. Een Belgisch came rateam dat te dicht bij het toestel van Ri ce wilde komen, werd hardhandig te gengehouden door Amerikaanse veilig heidsmensen. Daarop liet de Belgische politie echter duidelijk weten dat de ca meraploeg wel dichterbij mocht komen. Dergelijke incidenten lijken ondenkbaar als Bush zondag landt. Weliswaar zegt het Belgische ministerie van justitie dat de Belgen de baas zijn, tijdens het be zoek van Bush reizen zwaarbewapende Amerikanen mee die hun eigen metho den hebben. Ze krijgen een tijdelijke wa penvergunning van Bélgië. De president vertrekt dinsdag. Bij landen en opstijgen wordt al het vliegverkeer stilgelegd. De veiligheidsdiensten betrachten uiter ste geheimhouding bij het hoge bezoek. Welke route de president neemt van het vliegveld naar de Belgische koning, pre mier Verhofstadt en de EU-gebouwen is onbekend. Zeker is alleen dat Bush met één van zijn eigen, bepantserde Cadil lacs rijdt. Waar Bush overnacht, is ge heim. Zelfs over het programma is niet alles bekend. De Brusselse Europawijk is wel gewend aan veiligheidsmaatregelen voor EU- toppen, maar een bezoek van de Ameri kaanse president is van een andere cate gorie. De veiligheidsdiensten van Bush hebben het pas gerenoveerde Berlay- montgebouw van de Europese Commis sie afgewezen wegens te onveilig. De vergadering, waarvoor alle Europese lei ders voor een minitop aanwezig zijn, vindt plaats in het vaste vergadercen trum voor EU-ministers aan de overkant van de straat. Het metrostation onder die weg wordt gesloten. beiroet/anp-rtr-afp-dpa - De Libanese oud-premier Hariri is waarschijnlijk het slachtoffer ge worden van een zelfmoordaan slag met een autobom, zo blijkt uit de eerste onderzoeken. Fami lieleden van de mogelijke dader hebben DNA afgestaan, zodat de politie dit kan vergelijken met materiaal dat op de plaats van de aanslag is gevonden. De Libanese minister van bin nenlandse zaken Franjieh liet gisteren weten dat bij de ter reuractie maandag in een za kenwijk in hoofdstad Beiroet een voertuig met een bom een colonne auto's met Hariri lang zaam naderde. Bij de ontplof fing die daarna volgde, kwamen naast Hariri zeker twaalf men sen om het leven. Bronnen die bij het onderzoek naar de aan slag zijn betrokken, repten zelfs van vijftien doden. De Libanese minister van infor matie Ferzli zei dat een man is opgepakt die mogelijk een rol in de terreuractie heeft ge speeld. Deze verdachte zou banden hebben met extremisti sche moslims. De aanslag is via een videoband opgeëist door de relatief onbekende Groep van de Overwinning en de Hei lige Oorlog in de Levant.Ferzli liet weten dat zijn regering openstaat voor internationale assistentie bij het Libanese on- jeruzalem/anp-rtr-dpa - De Is- raëlische regering wil een nieu we kolonie op de bezette Wes telijke Jordaanoever stichten. De nederzetting moet joodse kolonisten uit de te ontruimen Gazastrook huisvesten. Dit heeft minister van volkshuis vesting Herzog gisteren gezegd. De woningen moeten tussen Bethlehem en Hebron komen. Herzogs verklaring lijkt de vrees van Palestijnen te bevestigen dat de Israëlische premier Sha ron nog meer land op de West oever wil annexeren. Volgens Herzog is het plan al tien jaar oud. Het nieuws viel samen met Palestijnse meldingen over een akkoord over Jericho. Het Israëlische leger zou die stad volgens de Palestijnse onder handelaar Erekat binnen een paar dagen verlaten. derzoek naar de aanslag. In een verklaring op internet stelde de terreurgroep al-Qaeda dat de veiligheidsdiensten van Libanon, Syrië of Israël achter de aanslag zaten. De daders waren geen moslimmilitanten, aldus de verklaring. De Libanese oppositie beschul digt Syrië en de pro-Syrische Li banese regering ervan voor het bloedbad verantwoordelijk te zijn, maar beide partijen spre ken dat tegen. De steenrijke za kenman Hariri, die als premier een belangrijke rol had bij de wederopbouw van zijn land na de burgeroorlog (1975-1990), had zich bij de oppositie aange sloten om de rol van Syrië in Li banon terug te dringen. Syrië heeft circa 14.000 militairen in Libanon, en is de feitelijke machthebber in het land. Ook Amerikaanse regerings functionarissen en de Israëli sche minister van defensie Mofaz hebben gezegd dat zij de hand van Syrië in de aanslag zien. Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken liet gisteren weten dat de ambass- deur in Syrië voor overleg is te ruggeroepen. Hariri wordt woensdag begra ven. Het leger is in de hoogste staat van par aatheid om vergel dingsacties te voorkomen en de broze stabiliteit in het land te bewaren. bagdad/anp-rtr-dpa - De coa litie van sjiitische partijen die de verkiezingen in Irak heeft ge wonnen, steunt vice-president Ibrahim Jaafari in zijn ambitie om de nieuwe premier van het land te worden. Dat hebben bronnen binnen het bondge nootschap, de Verenigde Iraak- se Alliantie, gisteren gezegd. De Alliantie sleepte bij de ver kiezingen van 30 januari bijna de helft van de stemmen in de wacht. Daarmee heeft ze recht op 131 of 132 van de 275 zetels in het tijdelijke parlement. Jaaf ari is de leider van de Islamiti sche Dawa-partij, een van de belangrijkste partijen binnen het bondgenootschap. Ook de andere grote partij van de sjiieten, de Opperste Raad voor de Islamitische Revolutie in Irak (Sciri) wil dat Jaafari pre mier Iyad Allawi opvolgt. De Sciri heeft haar eigen kandidaat voor het premierschap terugge trokken om de eenheid onder de sjiieten te bewaren. Ondanks de grote verkiezings winst voor het sjiitische blok blijft de Alliantie afhankelijk van andere partijen. Alle rege ringsbesluiten vereisen name lijk een tweederde meerderheid in het tijdelijke parlement. Zo'n meerderheid is haalbaar als de sjiieten samenwerken met de Koerden, die een kwart van de stemmen kregen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Condo leezza Rice, wil dat haar depar tement meer te zeggen krijgt over het Irak-beleid. De afgelo pen week heeft ze volgens The Washington Post een team ad viseurs op een geheime missie gestuurd om de huidige situatie in Irak te beoordelen. Het Irak-beleid is al geruime tijd een twistpunt tussen het Pentagon van minister Rums feld en het ministerie van bui tenlandse zaken. Vooral 'havik' Rumsfeld zou zijn stempel willen drukken, en daarin met toestemming van president Bush ook geregeld slagen. Demonstranten in de Libanese stad Sidon, hun handen zwart van verbrande autobanden, schreeuwen leuzen tegen de regering. Foto: EPA/Wael Hamzeh londen/anp - De Londense burgemeester Ken Livingstone hangt een schorsing boven het hoofd als hij blijft weigeren een joodse journalist zijn veront schuldigingen aan te bieden. Hij had de man vergeleken met een bewaker in een nazi-con centratiekamp. De belangrijkste Britse joodse belangenorganisatie heeft for meel een aanklacht ingediend bij het Committee on Standards in Public Life, aldus Britse me dia. Deze commissie kan de burgervader voor een periode van één tot vijf jaar uit zijn functie zetten als hij schuldig wordt bevonden aan wange- drag. De omstreden Livingstone, die al vaker boude uitspraken heeft gedaan, heeft gisteren herhaald dat hij niet van plan is zijn ex cuses aan te bieden, ondanks smeekbedes binnen zijn La- bourpartij pm dit wel te doen. Volgens de Livingstone waren zijn woorden 'agressief, maar niet racistisch'. Tien jaar na zijn aftreden als president en negen jaar na zijn dood is Francois Mitter rand weer helemaal terug in het politieke leven van Frankrijk. De komende weken verschijnen vier boeken en vandaag gaat de film De wandelaar van de Champs de Mars in première. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De oude man draait zich vlak voor het instappen in de presidentiële auto nog een keer om en glimlacht naar zijn jonge begeleider: „Ik ben de laatste van de grote presidenten. Na mij zullen er geen anderen zijn in Frankrijk" Het is een scène uit het boek van Georges- Marc Benamou, de jonge schrijver die Mitterrand in diens laatste levensdagen uitgebreid heeft geïnterviewd en wiens verhaal de bron is voor de film die van daag officieel wordt gepresenteerd. De schrijver wilde van alles van Mitterrand weten: zijn opvattingen over politiek, idealen, socialisme, de toekomst van de wereld. Maar de president sprak slechts over de dood die hij onherroepelijk dichterbij zag komen. Het leven van Franpois Mitterrand is er altijd een van bizarre tegenstellingen ge weest. De jonge student was voor de oorlog een fervent aanhanger van de ex treemrechtse Croix de Feu-beweging, vervulde tijdens de eerste oorlogsjaren trouw zijn ambtenarendienst voor het Vichy-regiem van maarschalk Pétain en kwam als glorieus verzetsstrijder de oor log weer uit. Hij beweerde een groot vriend van Israël en het joodse volk te zijn, maai' onderhield zijn leven lang een innige vriendschap met politiechef René Bousquet, de man die de joodse razzia's in Parijs organiseerde. Mitterrand blies begin jaren zeventig de zieltogende soci alistische partij nieuw leven in en hield, eenmaal president, even zo vrolijk uit verkoop van socialistische idealen. Wie tegenwoordig in welk Frans milieu dan ook een discussie over Mitterrand begint, kan steevast rekenen op enorme ruzies. De voormalige president roept zowel gevoelens van intense haat als van idolate bewondering op. De eerste groep verzamelt zich dezer dagen in een van de zalen van de Parijse rechtbank waar het proces plaatsvindt tegen het illegaal afluisteren van zo'n 150 schrijvers, jour nalisten en acteurs. Het was de presi dent zelf die daartoe opdracht had gege ven, en het beeld dat zich in de rechts zaal heeft gevormd is voor Mitterrand niet bijster gunstig. Hij komt er in naar voren als een ordinaire leugenaar die het vooral had voorzien op scribenten die zich met zijn privé-leven bemoei den. Zoals de aanwezigheid van een on wettige dochter, Mazarine Pingeot, wiens bestaan hij achttien jaar lang voor de natie verborgen heeft weten te hou den. Diezelfde Mazarine dobbert overigens vrolijk mee op de Mitterrand-mania van het moment, en publiceert eind deze maand haar visie op haar vader. Evenals de privé-arts van de president, Claude Gubler, die Mitterrand al in 1981 op de hoogte bracht van het feit dat hij aan prostaatkanker leed. De ziekte van de president werd als staatsgeheim gekwa lificeerd en Gubler, die enkele maanden na de dood van de president zijn boek wilde publiceren, zag zich geconfron teerd met een verschijningsverbod. Dit jaar volgt alsnog publicatie. De rol van Mitterrand wordt in de film vertolkt door de 79-jarige Michel Bou quet, een van Frankrijks beste acteurs. Zelfs leden van de Mitterrand-clan die de film vooraf hebben mogen zien, wa ren onder de indruk van de acteerpres taties van de 'grand old man' van de Franse cinema. Maar met Mitterrand is er altijd een keerzijde. Carole Bouquet, de dochter van de filmster en zelf ook een diva van het witte doek, behoorde tot de 150 personen die in de jaren tach tig in opdracht van de president werden afgeluisterd. Waarom is nog steeds on duidelijk. Zoals zoveel zaken in het pri vé-leven van Mitterrand onduidelijk wa- Ook al dreigt Spanje in de toekomst te warm te worden, nu is het er berekoud. Deze paarden in de pro vincie Navarra worden gevoerd omdat ze door de sneeuw niet bij het gras kunnen. Foto: EPA/Jesus Diges madrid-tokyo/anp-gpd - Span je is een van de landen die het zwaarst zal worden getroffen door het broeikaseffect. De temperatuur zal volgens het zwartste scenario tussen 2070 en 2100 in de zomer naar ver wachting gemiddeld 7 graden hoger liggen dan nu. Voor stranden in onder meer Canta- brië in het noorden en de Costa Donana dreigt het gevaar dat ze worden overspoeld. De zeespie gel kan tegen het eind van de 21ste eeuw met 1 meter zijn ge stegen. De Spaanse minister van Milieu Cristina Narbona presenteerde gisteren de resultaten van een onderzoek naar klimaatveran dering, dat in opdracht van haar departement is uitgevoerd. Ongeveer vierhonderd onder zoekers leverden een bijdrage aan de studie. Narbona maakte duidelijk dat het toerisme in haar land door het verlies van de stranden zwaar zal worden getroffen. Bovendien dreigt een nog groter watergebrek dan nu al het geval is in grote delen van het land. De klimaatverandering is gro tendeels het gevolg van het broeikaseffect. Om dat tegen te gaan hebben inmiddels 141 landen het in 1997 opgestelde protocol van Kyoto geratifi ceerd. Dat kan daardoor van daag in werking treden. Japan heeft er gisteren bij de VS op aangedrongen zich toch achter het protocol te scharen. Was hington heeft in 2001 het Kyo- to-proces de rug toegekeerd. Andere landen die er niets van willen weten van dit verdrag zijn Australië, Kroatië en Mona co. Vandaag zijn veel promi nenten naar Kyoto. Onder hen zijn de Kenyaanse Nobelprijs- winares en minister van milieu Wangari Maathai, het Neder landse hoofd van de Raam werk-Conventie over Klimaats verandering van de VN (UNFCCC), Joke Waller-Hunter, en de Japanse minister van Mi lieu, Yuirko Koike. België 'viert' vandaag de inwer kingtreding van het verdrag met een 'dikke-truiendag'. Onder het motto 'mijn klas is geen broeikas' zetten zowat 470 Bel gische basisscholen de verwar ming een paar graden lager. De leerlingen is gevraagd extra warme kleding aan te trekken. De actie is een initiatief van de Vlaamse overheid en de stich ting Milieuzorg op School (MOS). Die heeft berekend dat alleen al door de verwarming wat lager te zetten op de deelnemende scholen 57 ton minder schade lijke gassen in de atmosfeer te rechtkomen. Duitsland in greep winter Net als Oostenrijk is Duits land nog steeds in de greep van sneeuwval en gladheid. Vooral in het westen en het zuiden had den weggebruikers giste ren te maken met barre omstandigheden, lange fi les, ongelukken en wegaf- sluitingen. De wegen in Oostenrijk die maandag wegens lawinegevaar wer den afgesloten, zijn giste ren weer opengesteld voor het verkeer. Ongeveer 15.000 mensen, onder wie de Nederlandse koninklij ke familie, konden maan dag niet meer weg uit de wintersportplaatsen Lech, Stuben en Zürs. Lawinege vaar blijft echter bestaan. Ook in liet zuiden van Eu ropa is het bar weer. Grie kenland kreeg te maken met de zwaarste sneeuw storm in twintig jaar. Tal rijke eilanden waren van de buitenwereld afgeslo ten. Italië beleeft na de sneeuwchaos van januari opnieuw een inval van de winter. Zelfs op het zuide lijke Sicilië lag een pak sneeuw. De burgemeester woonde vrij dag een feest bij voor een La gerhuislid. Buiten zei hij tegen verslaggever Oliver Finegold van de door hem gehate krant Evening Standard dat die op een kampbewaker leek. Volgens Livingstone voeren de Evening Standard en haar zusterkrant Daily Mail al 25 jaar een haat campagne tegen hem, en zou den excuses hem ongeloof waardig maken. Livingstone keerde vorig jaar terug in de Labourpartij, vier jaar nadat hij was geroyeerd, omdat hij als onafhankelijk kandidaat meedeed aan de bur gemeestersverkiezing in de Britse hoofdstad. Hij besloot daartoe toen de partij een an der officieel kandidaat stelde. Het burgemeesterschap van Li vingstone is volgens velen een succes. Hij heeft ondermeer een einde gemaakt aan de verkeersop stoppingen in het centrum door een spitsheffing in te voe ren. den haag-zagreb/anp - De KrO- atische geheime dienst luistert medewerkers van het Joegosla- vië-Tribunaal af, zo meldden Kroatische media. Een krant heeft zelfs een bandje op haar website geplaatst. In een reactie daarop zei de woordvoerster van hoofdaan klaagster Carla Del Ponte giste ren dat de Kroatische geheime diensten zich liever bezig lijken te houden met het bespioneren van hen die naar de voortvluch tige generaal Gotovina op zoek zijn, dan met de arrestatie van Gotovina. Zagreb is momenteel in een fel le strijd verwikkeld met het VN- hof in Den Haag om de uitleve ring van Gotovina. Inzet is het begin van de Kroatische toetre dingsonderhandelingen tot de EU. De politieke leiding van de Re- publika Serpska (RS), het Servi sche deel van Bosnië, wist niets van zogenaamde concentratie kampen die daar in 1992 zou den hebben bestaan. Volgens de autoriteiten ging het om lo- katies waar vijandige soldaten tijdelijk werden opgevangen. Dit heeft de oud-minister van buitenlandse zaken van Servië en Joegoslavië, Jovanovic, voor het Joegoslavië tribunaal ver klaard. Medio 1992 verschenen mediaberichten over concen tratiekampen in Luka, Omarska en Tmopolje. Het Westen rea geerde geschokt en hield de Serviërs verantwoordelijk. Met zijn verklaring ontlagujovanovic de Servische oud-leiaer Milose vic. Jovanovic stelde dat de regering in Belgrado er bij de politici van de RS, inclusief president Rado van Karadzic, op aangedrongen had de kampen te ontmante len. Uit hun reactie bleek dat zij niet van het bestaan van de kampen wisten, stelde de oud minister. Jovanovic betoogde dat de poli tieke leiding in Joegoslavië en Servië geen controle hadden over de RS. Het leger daar was onafhankelijk. Generaal Mladic ondernam zijn eigen acties. Hij nam geen orders aan van Bel grado of het Joegoslavische le ger. De getuige zei dat Milose vic zich steeds gekeerd had te gen aanvallen die Mladic en zijn mensen uitvoerden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7