Lid zijn van een vereniging is uit BINNENLAND 2 Kabinet blijft vóór Europese grondwet, ook als het volk tegen is FNV wil onderzoek naar veiligheid spoor Jongens missen kerkdienst om auto's te bewaken Autismevereniging gaat geld inzamelen Steeds meer betaalde krachten bij organisaties Overbodige asielcentra mogen gratis naar Azië Visverwerkende bedrijven in Urk kampen met kattenplaag Zinkend vrachtschip gered Trieste primeur I 3 Meerderheid voor prikpil verstandelijk gehandicapten Tien jaar voor tien overvallen F tee doden in '»o té water In een auto in een bij het Friese Hallum de politie twee doden troffen. Het gaat om een jge man uit Dokkum en j-jarige inwoner van het nge Ee. Een woordvoerder e politie zei gisteren dat 'o tijdens de nachtelijke e water is geraakt. Zij on- ekt de toedracht. Voorzo- ■kend waren er geen an- iuto's bij het ongeval be en. Een voorbijganger ont- de auto en belde de poli- tairen enten in Irak Lc - Nederlandse mili- zijn gisteren begonnen e inenting van koeien, en en geiten in de Irakese icie Al Muthanna tegen reesde ziekte brucellose. cs worden enkele hon- uizenden mensen in Irak le ziekte besmet. Enkele rden bezwijken aan de -en van de besmetting, dieren leidt de ziekte on- ler tot verminderde oductie en steriliteit. Het andse vaccinatieproject ils proef voor heel Irak. In hanna worden 60.000 1 en buffels ingeënt en lan twee miljoen geiten iapen. arrestaties schietpartijen |(rdam - Met de arrestatie fen mannen in de Amster- Bijlmer heeft de politie petpartijen in de omge- an winkelcentrum Gan- ort opgelost. Bij de arres- zijn zeven wapens, een trailleur en een kilo coca- beslag genomen. Bij de >artijen, in november en ber vorig jaar, vielen ewonden. Twee van de Jiten werden in Almere louden. Hergebruik lit door techiek Nederlanders gebrui- j ruim acht liter wa der dan een paar jaar Nieuwe technieken en ringen als waterzuinige i en wasmachines heb- voor gezorgd. Dat gisteren de vereniging lerbedrijven, Vewin. De ig heeft onderzoeksbu- jïS-NIPO het waterge- jNedérland tussen 2001 1 laten bekijken. Daaruit feken dat Nederlanders in B3.8 liter water per per- er dag gebruikten. In fas dat nog 132,2 liter. erfelijke heid ontdekt kht - Dermatologen academisch ziekenhuis icht hebben naar eigen een nieuw gen ontdekt rokken is bij een erfelijke kaalheid. De aandoe- inilethrix, komt bij zo nen als vrouwen voor. lak ligt in een verande- jen keratine-eiwit dat i de stevigheid van de 'e onderzoekers publi- tun bevindingen binnen liet tijdschrift Journal of U Genetics. De weten- Begrijpt het ontstaan van ld volgens hen nog altijd ed, omdat er meerdere I~ jche factoren in het spel |t onderzoek naar erfelij- Den van kaalheid waarbij 'één gen afwijkend is, Ipen de afzonderlijke ge il te wijzen die betrokken jaargroei. dhulp voor in in Azië - De Dierenbescher- ft een bedrag van ro beschikbaar gesteld Ihulp aan dieren in de finami getroffen ge- hzië. De organisatie e«n deel van het geld tvee asielen in Thai- Sri Lanka gehol- "5t vm het geld gaat 'obitle dierenkliniek ca. Deie kliniek gaat )ffen gtbieden dieren :gen rabës, eerste |enen en honden en streren. jng Britse nenwerper I ïwente - Gemeente en :ht beginnen op 4 april firging van een Brits Frak in het voormalige |den (gemeente Hof |te). De operatie is bij- bidat bij de Short K.1 waarschijnlijk per bommen (1900 V1 de grond zitten, tier werden in Neder- explosieven ge- Jbommemverper a(Pe nacht van 27 op 28 laik neer 'n een we'" jt buurtschap Bentelo. se TB werd door een Duit ser neergeschoten. woensdag 16 februari 2005 den haag/gpd - Het kabinet blijft voorstander van de nieuwe Europese grondwet, óók als een meerderheid van de bevolking dat ver drag in juni bij een referendum ahwijst. De re gering zal de Europese grondwet tot het bitte re eind verdedigen, zei staatssecretaris Atzo Nicolai van Europese Zaken gisteren tijdens een bijeenkomst van de Vereniging van Euro pese Journalisten (VEJ) in Den Haag. „Het kabinet staat voor zijn handtekening on der het verdrag. Het referendum is een advies van de bevolking aan de Tweede Kamer en niet een advies aan de regering", aldus Nico lai. In de Tweede Kamer hebben CDA, D66, SP en Groenlinks al laten weten de uitkomst van het referendum bij een voldoende hoge opkomst (meer dan dertig procent) te zullen respecteren. Ook de PvdA tilt zwaar aan de uitslag. Als de bevolking in meerderheid 'nee' stemt, sneuvelt het verdrag dus vrijwel zeker in het parlement. Uit een recente opiniepeilingen van Maurice de Hond blijkt dat 29 procent van de bevol king de grondwet steunt terwijl dertig procent zijn mening nog niet bepaald heeft. Nicolai hoopt dat burgers zich wel op de hoogte stellen vóórdat zij een stem uitbren gen. „In Ierland werd bij een eerder referen dum door de tegenstanders campagne ge voerd met de leus: if you don't know, vote no' (als je het niet weet, stem nee, red.). Ik hoop toch wel dat mensen in Nederland enig idee hebben van wat er op het spel staat als ze hun stem uitbrengen." Het kabinet heeft ongeveer 1,5 miljoen euro gereserveerd voor een 'ja-campagne', geld dat alleen op tafel komt als de tegenstanders van de grondwet zich nadrukkelijk roeren. Tot dusverre is de staatssecretaris niet bijster on der de indruk van de argumenten die de te genstanders -onder wie Kamerlid Wilders en SP-leider Marijnissen- hebben aangevoerd. „Ik heb nog niet één concreet bezwaar ge hoord. Ik ben blij met kritiek, maar die weegt nooit op tegen de voordelen van dit nieuwe verdrag." De Europese grondwet omschrijft onder meer wat de rechten van burgers zijn, hoe het uitgebreide Europa van 25 lidstaten slagvaar diger kan samenwerken en geeft het Euro pees parlement en de nationale volksverte genwoordigingen een grotere stem in de be sluitvorming. Nicolai: „Dit verdrag is in het belang van echt iedereen. Wat er ook gebeurt, wij blijven het verdedigen." bilthoven/anp - De Nederland se Vereniging voor Autisme gaat noodgedwongen zelf geld inzamelen. Volgens directeur F. Stekelenburg melden zich steeds meer leden bij de vereni ging die hulp nodig hebben. De subsidie van de overheid blijft echter hetzelfde. De kennis bij huisartsen, con sultatiebureaus en zeifis psychi aters over de ziekte is volgens Stekelenburg volstrekt onvol doende. Daardoor wordt de stoornis bij veel patiënten niet of veel te laat onderkend. Pa tiënten komen hierdoor in gro te problemen. Het kan zijn dat ze onterecht in de psychiatrie belanden, een uitkering mislo pen, of werkloos zijn, terwijl ze met de juiste begeleiding ge makkelijk een baan zouden kunnen hebben. Volgens Stekelenburg krijgen kinderen op school vaak het etiket 'gedragsgestoord' opge plakt. „Maar ze worden juist gedragsgestoord, omdat de school de kinderen een ver keerde behandeling geeft." Autisme is een ziekte met veel gezichten. Bij patiënten staat het onvermogen centraal om hun omgeving te begrijpen of contact te maken met anderen. In Nederland zijn ongeveer 90.000 autisten. Hun aantal groeit snel. Stekelenburg ver klaart dat met name door bete re diagnosestelling van jeugdpsychiaters. „Zij hebben wel veel kennis over de stoor nis. Maar kinderen komen daar lang niet altijd terecht." De organisaties die nog wel groeien zijn vooral clubs waar- niet of nauwelijks sprake is van direct contact tussen de leden. Mensen willen vooral anoniem lid zijn. Ze betalen hun lid maat- of donateurschap en la ten professionele krachten hun belangen vertegenwoordigen. Ledenverlies doet zich vooral voor bij traditionele organisa ties, waar leden elkaar veel ont moeten. Sport- en recreatie clubs zijn hierop de uitzonde ring; zij boeken nog wel winst. Alle organisaties hebben de af gelopen decennia het aantal ac tieve leden, dus de mensen die bijeenkomsten bezoeken of zich als vrijwilliger inzetten, zien dalen. Dat is opvallend omdat uit eerdere landelijke onderzoeken geen hard bewijs naar voren kwam dat het per centage vrijwilligers onder de bevolking afneemt. Leden lopen volgens onderzoe ker De Hart niet bij traditionele organisaties weg omdat de the ma's hen niet meer interesse ren, maar vooral omdat ze hun interesses voeden via ander ka nalen, zoals bijvoorbeeld me dia, onderwijs of informele contacten. Naar schatting is nu tweederde van de achterban van vereni gingen en andere organisaties passief lid. Bij tweederde van de landelijke organisaties is sprake van professionalisering. De af gelopen tien jaar nam het aan tal betaalde krachten bij twee derde van de organisaties toe. De uitkomsten van het onder zoek betekenen nog niet dat de sociale betrokkenheid in Ne derland afbrokkelt, meent De Hart. Organisaties met leden op afstand zijn volgens hem net zo goed maatschappelijk geënga geerd en ze zijn juist vaker be trokken bij beïnvloeding van de politiek of publieke opinie. den haag/anp - Minister Ver donk (Vreemdelingenzaken en Integratie) is bereid vrijkomen de gebouwen bij asielzoekers centra gratis ter beschikking te stellen aan door de zeebeving getroffen gebieden in Azië. En kele van deze gebouwen kun nen daar volgens haar dienst doen als noodhospitaal of school. Dat heeft Verdonk geantwoord op schriftelijke vragen van Tweede-Kamerlid Van der Ham van D66, die haar deze sugges tie begin dit jaar had gedaan. Als blijkt dat het 'kwalitatief verantwoord' is bepaalde ge bouwen beschikbaar te stellen, zal het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) met de Sa menwerkende Hulporganisaties de mogelijkheden daartoe be spreken. Verdonk wijst er wel op dat het vervoer van de gebouwen duur is. Het COA heeft daar volgens haar geen geld voor. De ko mende vijf maanden stoot de organisatie zeventien gebou wen af met een oppervlak van ruim 10.600 vierkante meter. Later in het jaar komen daar nog eens 42 gebouwen van in totaal bijna 26.500 vierkante meter bij. Als het COA geen nieuwe bestemming voor de gebouwen kan vinden, worden ze verkocht. Het COA heeft begin dit jaar in verband met de ramp in Azië ook hulp aangeboden aan de Nederlandse afdeling van Uni cef, het kinderfonds van de Ver enigde Naties, en het Neder landse Rode Kruis. Het orgaan zal verder nog met de VN- vluchtelingenorganisatie Unhcr overleggen over de mogelijkhe den om op de langere termijn COA-medewerkers in te zetten, aldus Verdonk. utrecht/anp - FNV Bondgeno ten wil een grondig onderzoek naar het zogenoemde ARI-sys- teem, waarmee in Nederland het treinverkeer geregeld wordt. Volgens FNV-bestuurder A. van den Berg rijden machinisten vaker door rood sinds de invoe ring van dit systeem. ARI staat voor Automatische Rijwegen Instellingen en is in 1999 ingevoerd. Het systeem regelt de seininstellingen en maakt het mogelijk dat meerde re treinen via dezelfde spoor baan kunnen vertrekken van het station. De treinen rijden achter elkaar. ARI voorkomt met gele en rode seinen dat ze op elkaar botsen. Het systeem van de 'gedeelde rijweg' levert volgens Van den Berg in de praktijk ongelukken op. Van twintig tot dertig sta tions moeten de treinen in zijn ogen daarom voorlopig weer, net als voor 1999, een voor een vertrekken. Die stap terug kan ertoe leiden dat de treinen min der vaak op tijd rijden. De NS wordt juist op die pttictualiteit afgerekend door reizigers en politiek. Van den Berg vindt dat geen reden om dan maar vast te houden aan het ARI-systeem. „Veiligheid moet voor alles gaan. Dat vinden ze trouwens bij de NS ook." In een 'diepgaand onderzoek' wil de FNV-bestuurder de vei ligheid van het systeem van de gedeelde rijwegen onder de loep nemen. In ten minste vijf gevallen werkte het systeem niet goed. Afgelopen week re den bij Rotterdam CS in de ochtendspits twee treinen te gen elkaar. Het onderzoek loopt nog. De FNV-bestuurder ver moedt dat problemen met het regelsysteem een rol bij de bot sing hebben gespeeld. Apeldoorn/ANP - Diverse plaatselijke kerken in de gereformeerde gezindte schakelen jongeren in om tijdens de zondagse kerkdiensten de auto's van de kerkgangers te bewaken om inbraak te voorkomen. De christelijk-gereformeerde theoloog prof. dr. G. den Hertog vreest dat het een 'algemeen geaccepteerd verschijn sel' begint te worden dat jongeren de kerkdienst moeten missen 'omwille van het blik'. 'De verafgoding van de auto' Dat zei Den Hertog, hoogleraar ethiek aan de Theologische Universiteit van Christelijke Gereformeerde Kerken in Apeldoorn, gisteren. „Juist die kerken leggen er grote nadruk op dat je twee maal per zondag in de kerk hoort te zijn, omdat het om het eeuwig heil gaat. Te gelijkertijd houden ze jongens omwille van de auto uit de kerk. Dan moeten ze zich afvragen: waar zijn wij mee bezig." Het verschijnsel doet zich voor op de ge hele rechterflank van de gereformeerde gezindte, concludeert Den Hertog uit di verse meldingen. Daartoe behoren on der meer de Gereformeerde Bond in de Protestantse Kerk in Nederland, de Her steld Hervormde Kerk, de Christelijke Gereformeerde Kerken en de Gerefor meerde Gemeenten. Het verschijnsel is volgens Den Hertog onderdeel van de 'verafgoding van de auto', die hij tot zijn verdriet in de gere formeerde gezindte waarneemt. Die staat 'op zeer gespannen voet' met de boodschap die zondag aan zondag van de kansel klinkt, oordeelt hij. „Het is gewoon geworden óm in gigan tisch dure auto's te rijden en de auto te zien als een beleving", aldus de hoogle raar. „Men duikt helemaal in de moder ne belevingscultuur." urk/gpd - Visverwerkingsbe- drijven op Urk worden belaagd door wilde katten. De Dieren bescherming wil vangkooien plaatsen op de terreinen waar de bedrijven zijn gevestigd. Door de beesten te vangen, on vruchtbaar te maken en dan weer vrij te laten zal de kolonie zich niet verder uitbreiden, zo is de redenering. De katten komen af op het afval dat de bedrijven buiten in con tainers doen. Het bedrijf Korf Vis heeft vorig jaar al ongedier- tebestrijders ingehuurd om de dieren te pakken te krijgen. „Zolang er voedsel is, blijven er katten komen", zegt Geesje van den Berg van de Dierenbe scherming. Ze schat dat er zo'n veertig op de Urker industrie terreinen rondlopen. De Dierenbescherming heeft overigens maar één vangkooi. „Dat is te weinig om de hele groep te pakken te krijgen. Maar we hebben gewoon geen geld meer. Zo'n kooi kost al gauw 75 euro", aldus woord voerster Van den Berg. Bewo ners of bedrijven kunnen vol gens haar ook zelf actie onder nemen. Wie een wilde kat of poes vangt kan het dier nu voor een klein bedrag door de Die renbescherming laten castreren of steriliseren. hoek van holland - Reddingsboten van de Ko ninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) en sleepboten hebben gisterochtend een in nood verkerend vrachtschip op de Noordzee naar veilige haven geloodst. Een sleepboot wist de coaster Fritind naar de Rotterdamse haven te sle pen. De Fritind kwam maandagavond in de proble men en dreigde op ongeveer 4 kilometer afstand voor de kust van Hoek van Holland te zinken. De 66 meter lange coaster had twee gaten in de romp ter hoogte van de machinekamer en maakte wa ter. Het is niet bekend hoe de gaten zijn ontstaan. Reddingsboten uit Hoek van Holland en Scheve- ningen haalden drie van de zes bemanningsleden van boord gehaald. Twee reddingswerkers gingen aan boord om het zeewater uit het schip te pom pen. Toen de situatie redelijk stabiel bleef, kon de Fritind naar de haven worden gesleept. De drie be manningsleden zijn daar weer naar de coaster te ruggebracht. Foto: ANP Apeldoorn - Bermmonumenten zijn er al veel in Nederland, maar tot gisteren nog niet voor slachtoffers van treinverkeer. Apel doorn had gisteren de trieste primeur. Daar werd een monument onthuld ter herinne ring aan de 12-jarige Jeroen Smit, die daar om het leven kwam toen hij op een vroeger onbewaakte spoorwegovergang op een re genachtige avond door een locomotief werd aangereden. Op de foto: Vader Joop Schut bij het monument voor zijn zoon. Foto: ANP den haag/gpd - Nederlanders zijn steeds minder bereid lid te worden van een vereniging of andere organisatie. Degenen die nog wel lid zijn zetten zich min der actief in. Vooral politieke partijen, vrouwenorganisaties, omroepen en kerken zien leden weglopen. Daar staat tegenover dat natuur- en milieuorganisa ties, consumentenclubs en sport en recreatieverenigingen in po pulariteit groeien. Dat blijkt uit het onderzoek 'Landelijk Verenigd' van het So ciaal en Cultureel Planbureau, dat morgen wordt gepubli ceerd. Onderzoeker Joep de Hart heeft vertegenwoordigers ondervraagd van 75 grote maat schappelijke organisaties waar mensen zich op vrijwillige basis bij aansluiten. Tot nu toe waren gegevens over lidmaatschappen alleen gebaseerd op bevolkings onderzoeken. tór ra®ffi*rrqi den haag/anp - Een Kamer meerderheid van CDA en PvdA vindt dat er een debat moet ko men over de vraag of de rechter licht verstandelijk gehandicap ten in het uiterste geval moet kunnen verplichten aan de prikpil te gaan. Na de PvdA is ook het CDA van mening dat daar een discussie over moet worden gevoerd. Staatssecreta ris Ross-van Dorp wil geen ver plichting, zij vindt ontmoedi ging genoeg. Ook volgens Tweede Kamerlid Aasted-Madsen van het CDA moet eerst geprobeerd worden licht verstandelijk gehandicap ten die hun leven niet op de rails kunnen houden, over te halen aan de prikpil te gaan. Maar lukt dat niet, dan moet een commissie van deskundi gen en artsen elk individueel geval beoordelen en een aanbe veling aan de rechter doen. „Het is in het belang van de verstandelijk gehandicapten én dat van hun kinderen. Nu wor den die kinderen vaak uit huis geplaatst en als dat gebeurt", zei Aasted Madsen, „zijn er al leen maar slachtoffers." PvdA-Kamerlid Van Dijken vindt dat de eventuele verplich ting tot anticonceptie pas aan de orde kan komen als de rech ter al een keer een kind uit huis heeft geplaatst. „Het is de her haling waar hulpverleners hele maal gek van worden. Ik ken een voorbeeld waar voor de achtste keer een kind moest worden weggehaald." Maar haar standpunt is binnen de PvdA-ffactie nog onderwerp van fel debat. Het CDA weet nog niet wan neer er een rechter aan te pas moet komen. Aasted-Madsen wil dit laten afhangen van de discussie. Zij vindt ook dat het PvdA-Kamerlid Van Dijken te ver gaat in de stelling dat de eventuele verplichting ook moet gelden voor ouders die niet-verstandelijk gehandicapt zijn. Van Dijken vindt dat de discussie ook moet gaan over ouders bij wie een rechter een kind uit huis heeft geplaatst vanwege kindermishandeling. utrecht/anp - Een 30-jarige man uit Apeldoorn is gisteren door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot tien jaar cel voor tien gewa pende overvallen op tien verschillende tankstations in de eerste tien dagen van augustus vorig jaar. De man ontvluchtte in de zo mer samen met zijn 35-jarige mededader een verslavingskliniek in Apeldoorn. De twee kochten in België een wapen en begonnen aan wat de rechtbank een 'angstaanjagende rooftocht' noemde. Ze beroofden in Weert op de parkeerplaats van een tankstation een stel in een auto. Daarna overvielen ze elke dag een ander pomp station in Nederland. Van de buit, gemiddeld een paarhonderd eu ro, sliepen ze in hotels en kochten ze hun dagelijkse portie drugs.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5