Chaos rond teruggave opvang kind BINNENLAND 1 Nooit meer legionella, dankzij loodgieter Korstanje Van Geel: Borssele hoeft niet te sluiten Overleg over hogere toeslag voor soldaten Ouders klagen steen en been Uitstapje Schooldirecteur vast voor bezit kinderporno Ontdelddng in strijd tegen huidkanker Lespakket wijst scholier op gevaren treinverkeer Remkes: Meer nationale trots uitstralen IIS 2 vai ;f.D lacht dan man Vrouwen lachen va- jnnen. Die conclusie erzekeraar VGZ. In vande campagne La- U zond vroeg de verze- 10 mensen, van wie 78 [0uvv, naar hun lach- iuwen zijn zich meer i het feit dat lachen ijn vermindert, het wen en afweer ver- on sociaal leven kan aldus de zorgverze- P,f nde mannen geeft 74 m dat ze best wat en mogen lachen, xxion tart rsbond Busbedrijf Connex- zich de woede op de ld van de Fietsers- ida nexxion probeert 'lls n als „Waarom zou je jro: p de fiets?" en „Koud v® iets?" fietsers de bus Het bedrijf liet de- alle rijwielen in stal- trecht en Almere m een zadelhoesje j een van de vragen. Fietsersbond is de happij hiermee to- ;eerde weg ingesla- J°°' s logisch dat ze meer willen, maar ze moe- e™ ibilisten benaderen tsers. Uitgerekend de nilieubewust bezig ebus ingelokt." Con- lemt de actie ludiek, lag hel blbeul Üu (teerd woensdag i6 februari 2005 Hans Korstanje geeft de legionella geen en kele kans. Foto: GPD wijk bij duurstede/gpd - Wereldvinding in Wijk bij Duurstede. Loodgieter Hans Korstanje ontwikkelde een manier om legionellabacteri- en in waterleidingen te doden. De oplossing is, zoals vaker bij geniale vindingen, even simpel als doeltreffend: een verwarmingslint in de buizen verhit het water en doodt de bacteriën. Of hij rijk gaat worden? Geen idee, maar ei genlijk maakt het loodgieter Hans Korstanje niet uit. Wat hij belangrijker vindt: met zijn vinding kunnen er mensenlevens gespaard worden. Er is hem ook al gewaagd of zijn vin ding de legionellaramp in Bovenkarspel had kunnen voorkomen? Het antwoord is bevesti gend. 'Dit systeem geeft de legionellabacterie geen kans'. Zijn oplossing: Trek een verwarmingslint door de waterleidingen en sluit dat aan op een schakelkast met software en microchips. Het water in de leiding wordt geheel gecon troleerd verwarmd tot 70 a 80 graden, een temperatuur die de legionellabacteriën doodt. Daarna stevig doorspoelen met koud water en de leiding is legionellavrij. De door hem ontwikkelde apparatuur regelt het hele proces, stopt de watervoorziening als er iets misgaat en belt desgewenst automatisch de leverancier. Uitvinder Korstanje (49) is geen ingenieur, maar het prototype van een man uit de prak tijk. Al vanaf z'n twaalfde bezig met het vak. Het idee voor zijn vinding ontstond bij een boer waar hij in een stal een leiding tegen vorst had beveiligd. Met een verwamiingslint tussen leiding en isolatie, een normale toe passing. De boer wilde geen systeem dat au tomatisch afslaat als de leiding warm genoeg is, en hij moest daarom steeds de stekker er uit trekken. Hij vergat het, de leiding ging ko ken en sprong vervolgens. „Dat gegeven heb ik in mijn achterhoofd opgeslagen. Toen ik een keer 's nachts lag te piekeren, viel het kwartje." Korstanje zocht inmiddels een oplossing voor de plaatselijke jachthaven die legionella-vrij water wilde leveren aan de boten. In de tuin ging hij aan het werk met buizenstelsel en verwarmingslint. Het bleek te werken. Dat was het moment dat zijn adviseur Philip Korff de Gidts hem erop wees dat het tijd werd oc trooi aan te vragen. Tijdens eigen naspeurin gen op beurzen was gebleken dat niemand een oplossing had voor het legionellapro- bleem. De waterleidingbedrijven niet, de zwembadleveranciers niet. Samen gingen ze in mei van het vorig jaar naar het Algemeen Octrooi en Merken Bu reau. Daar leek de ingenieur die hen ontving aanvankelijk niet geïnteresseerd. „Maar na tien minuten werden er andere ingenieurs bijgehaald", vertelt Korff de Gidts. „Werden we twee uur doorgezaagd. Mooi om te zien dat ze Hans, als man uit de praktijk, steeds gelijk moesten geven. Uiteindelijk vonden ze het fantastisch." Inmiddels heeft het octrooibureau vijf maan- De Gezondheidsraad schat dat er mini maal achthonderd slachtoffers van le gionella zijn per jaar, van wie zo'n 10 pro cent overlijdt. Bekend is de legionellaramp van 1999 in Bovenkarspel. Toen overleden aan deze ernstige vorm van longontste king 32 mensen na een bezoek aan de Westfriese Flora aan 'de veteranenziekte'. Besmetting vindt plaats door het inade men van zeer kleine druppeltjes besmet water. De bacterie kan zich ophopen in 'dode' hoeken van een waterleiding, die niet geregeld wordt doorgespoeld met wa ter met een temperatuur van 60 graden of hoger. den lang onderzoek gedaan en het lijkt er sterk op dat niemand op hetzelfde idee is ge komen. Volgens het bureau is de vinding makkelijk toepasbaar, niet duur of groot, kos tenbesparend en bovendien is er weinig om kijken naar. Te gebruiken bij jachthavens, op campings en beurzen, in tuincentra, op sche pen en in restaurants. Korstanje laat zich ech ter de kop niet gek maken. Beide benen op de grond en gewoon aan het werk blijven. politie heeft een dan uit de gemeente j1 rente aangehouden kend een drachtige jte hebben toegeta- FPe" rdachte heeft het dig bewerkt met een aan een stuk i vastzat. De regio It sinds twee jaar iaat opgeschrikt door mien van mishande aarden, pony's en Iolgens de politie is loor niet gebleken 1 daar iets mee te ft. De man verklaar- eveel alcohol had en in een black-out jd mishandeld. landse tol «ving nu 19 de )4 beii; Het aantal Neder- het leven is ge- ïr de zeebeving in ;en tot negentien. Identificatie Team ititeit van het ne- ichtoffer vast in het rampgebied bijna twintig men- .Htg ;hulp van eiijiAor rokers •Artsen, tandartsen, yjen verloskundigen alle rokers tij- in «delingen standaard 3 stoppen met ro- Dben dat vastgelegd tlijn die morgen aan pogervorst van kdheid wordt aange- commissie van me- nedici heeft dat ndgemaakt. ïtief plan igbladen - De redactieraad Cterdams Dagblad gisteren een eigen ienteerd voor de toe een aantal kranten dstad. Het stuk moet een alternatief voor lan van uitgeverijen ^egener, dat veel jenheid kost. Dat be- koniet idee om het Alge- an*jgblad samen te voegen 'Aantal regionale kran- bin®andstad. In het plan toenfe deelnemende kran- 'rmd tot een 'multi- iductiebedrijf dat lieuws levert aan de panten, maar ook radio- en tv-re- "«Sagen op pegels wagens van [rijven in Bergen en l'trg) zijn de afgelo- talwit geweest fedie het heeft ||zijspiegels van r $|Zweedse merk ^*>rtbedrijf Fran- voor 20.000 utrecht/gpd - Ouders klagen steen en been over de admini stratieve afhandeling van hun declaraties voor kinderopvang. Dat zegt G. Jellesma, voorzitter van de ouderorganisatie Boink. Boink kreeg de afgelopen weken dagelijks klachten over declara ties die door de bemiddelaars in de kinderopvang niet binnen de beloofde termijn terugbetaald werden. ,Dat is het topje van de ijsberg, want achter iedere ou der die belt zitten er velen meer die het erbij laten zitten." Sinds 1 januari 2005 geldt de Wet Kinderopvang, die de fi nanciering en kwaliteit van de opvang regelt. Ouders moeten zelf alle rekeningen betalen, en zelf stappen ondernemen om geld terug te vragen bij de over heid en de werkgever (s). Veel werkgevers of branches la ten hun kinderopvangvergoe- dingen beheren en uitbetalen door bemiddelaars als Kintent, Humanitas en KidsConcern. Bij deze intermediairs moeten ou ders nu maandelijks een decla ratie indienen. De verwerking daarvan liep al de eerste maand forse vertraging op. Sommige ouders hebben daar door hun vergoeding over ja nuari nog niet binnen, terwijl ze de rekening voor februari al weer gepresenteerd kregen. Dat betekent dat zij, in sommige gevallen vele honderden euro's moeten voorschieten. De klachten betroffen volgens Jellesma vrijwel alle bemidde laars, maar de meeste gingen over Kintent, dat bemiddelt voor 60 CAO-fondsen en een aantal grote werkgevers. Direc teur O. Bakker van Kintent, dat een marktaandeel van 30 pro cent claimt en dat indirect de zorg draagt voor de opvang van 83.000 kinderen, erkent de ver tragingen. Die zijn volgens hem nu gro tendeels verleden tijd. „Decla raties die vandaag binnenko men, worden morgen ver werkt." De problemen ontston den volgens Bakker, omdat veel kindercentra niet op tijd over de benodigde factureringspro gramma's beschikten. „We hadden verwacht dat de eerste facturenstroom medio decem ber los zou barsten. In plaats daarvan kwam en ze pas twee de helft januari binnen, waar door we opeens tot over onze oren in het werk zaten." Ook klopten de aangeleverde gegevens volgens Bakker vaak niet, doordat de rekeningen dagdelen kinderopvang ver meldden in plaats van het aan tal afgenomen uren. Tenslotte was Kintent een deel van janu ari telefonisch nauwelijks be reikbaar, waardoor veel ouders hun vragen mailden. Die elektronische post zorgde weer voor extra werklast. Jelles ma van Boink noemt de aange voerde redenen "flauwe smoe zen". „De bemiddelaars heb ben gewoon te lang gewacht met het hervormen van hun or ganisaties. "Van de gewenste marktwerking is volgens Jelles ma geen sprake. „En die komt er ook niet door deze wet. Je neemt niet je kind onder de arm om andere opvang te zoe ken. "Voor de nabije toekomst zegt Kintent te werken aan een voorschotmodel, waardoor ou ders nog maar eens per kwar taal, of eens in het half jaar hoeven te betalen. De opdrachtgevers, zijnde de CAO-partijen, moeten daarmee nog wel instemmen. Amsterdam - Premier Balkenende probeert, ogenschijnlijk ietwat onwennig, uit de Ferrari Enzo (prijs 900.000 euro, duurste auto op de Autorai) te klimmen. De premier bracht gisteren een werkbezoek aan Amsterdam, waarbij ook een uitstapje naar het autofeest in het RAI-complex op het programma stond. Foto: GPD/Phil Nijhuis veenendaal/gpd - Een ge meenteraadslid in Veenen- daal is gisteren door de poli tie aangehouden wegens het bezit van kinderporno. De 45-jarige man is beroeps halve algemeen directeur van vier openbare basisscholen in Veenendaal. In die functie is hij direct geschorst. Ook is de arbeidsinspectie inge schakeld. De politie heeft de computer van de man in beslag geno men. Hij zit sinds maart 2004 in de gemeenteraad. Als gekozen volksvertegen woordiger kan de man niet worden gedwongen zijn zetel af te staan. De ouders van de leerlingen die op de vier scholen zitten, zijn gister avond per brief ingelicht. In Nijverdal is een jeugdlei der (38) van basketbalvereni ging Valley Bucketeers opge pakt op verdenking van het bezit van kinderporno. De club heeft de man, tevens bestuurslid en wedstrijdse cretaris, op non-actief ge steld. De airestatie houdt waarschijnlijk verband met een grootscheepse actie van de politie in oktober vorig jaar. Toen werd op 173 adressen huiszoeking ge daan, onder meer in Nijver dal en Enschede. De jeugdleider hield zich be zig met de aspiranten en mi ni's. rotterdam/anp - Onderzoekers van het Erasmus Medisch Cen trum (MC) in Rotterdam heb ben het type DNA-beschadi- ging geïdentificeerd dat verant woordelijk is voor het ontstaan van huidkanker door ultravio lette straling. In een gen dat tijdens de evolu tie verloren is gegaan in de meeste zoogdieren, waaronder de mens, hebben zij een me thode gevonden om het DNA te herstellen. Het werkt bij mui zen, en in de toekomst mogelijk ook bij mensen, aldus de on derzoekers. Ultraviolette (UV) straling in het zonlicht beschadigt het DNA en kan daardoor huidkan ker veroorzaken. De onderzoe kers van de afdeling Genetica van het Erasmus MC kunnen muizen blijvend beschermen tegen de kwalijke effecten van UV-straling. Zij voorzagen de dieren van het DNA-herstel- gen. Huidcellen van de dieren kunnen hiermee een eiwit aan maken dat één van de twee meest voorkomende soorten UV-schade zeer snel repareert. Het eiwit heeft voor dit proces energie nodig in de vorm van licht. Muizen met het gen zijn veel beter bestand tegen bloot stelling aan ultraviolet licht dan dieren die het niet hebben. Het eiwit beschermt niet alleen tegen verbranding, maar zorgt er ook voor dat de dieren nau welijks meer huidtumoren ont wikkelen. (advertentie) Reparatie en onderhoud Ford Transit Connect TDCi: 36 maanden 100.000 km vanaf 1 cent per kilometer! Ford Transit 40 jaar. Dus ook op de Transit Connect 40% korting op alle fabrieksopties. Er is al een Ford Transit Connect vanaf €9.995,-. Ford Bedrijfsauto's. 100% betrouwbaar. >ainj nc< «i ft «Hf* Vr den haag/gpd - De kerncentra le Borssele mag ook na 2013 open blijven als het aan staats secretaris Van Geel van milieu ligt. De honderden miljoenen euro's die het kabinet hiermee uitspaart dienen dan wel ge bruikt te worden voor onder zoek naar duurzame, milieu vriendelijke energie. Dit zegt Van Geel in een reactie op uitlatingen van minister Bot van buitenlandse zaken die eer der deze week zei dat Neder land niet afhankelijk mag wor den van energie uit het buiten land. Het kabinet sprak bij zijn aantreden af dat Borssele, de enig nog functionerende kern centrale van Nederland, in 2013 wordt gesloten. Dat kost het ka binet een paar honderd miljoen euro. Officieel komt in 2013 een ein de aan de technische levens duur van de centrale. Maar ei genaar EPZ stelt dat de centrale nog veel langer mee kan, tot ze ker in de jaren twintig. De Zeeuwse energiemaatschappij EPZ heeft een vergunning voor onbepaalde tijd en wil de cen trale graag langer exploiteren. De WD-fractie in de Tweede Kamer is altijd voorstander ge weest van kernenergie. CDA en LPF staan in principe niet afwij zend tegen een langer open houden van Borssele. Samen vormen deze fracties een meer derheid in de Tweede Kamer. Coalitiepartij D66 is echter te gen het langer openhouden van Borssele vanwege het afvalpro bleem dat kernenergie opleven. „Dat afval blijft nog duizenden jaren bestaan", aldus D66-Ka- merlid Van der Ham. Het voor deel van kernenergie is dat bij de productie ervan geen kool stofdioxide vrijkomt, een stof die mede zorgt voor opwar ming van de aarde. Groenlinks, dat Borssele wil sluiten, heeft een spbeddebat aangevraagd met de bewindslieden Bot en Van Geel over de toekomst van kernenergie. j|Van Ardenne pnenwer- iten over het '^bhulden van «en in de Vaarde is bik de land den boe-. It en de Wt voor \flings- washington/anp - De Nederlandse autochtone burger zou best een beetje meer nationale trots mogen uitstralen. „Hier in de VS wappert elke dag de nationale vlag op de overheidsgebouwen, bij ons slechts bij speciale gelegenheden. In Ne derland discussiëren we erover of een scholier een sticker met een vlag op zijn tas mag plak ken. Dit zei minister J. Remkes (binnenlandse zaken) gistermiddag na afloop van een ontmoe ting met FBI-directeur Robert Mueller in Was hington DC. Meer nationale trots zou volgens Remkes 'een sleutelfactor' kunnen zijn om te ver klaren waarom er onder de Amerikaanse mos limbevolking geen sprake is van radicalisering, terwijl dat proces in Nederland onder de tweede i en derde generatie juist wel gaande is. Remkes, die wordt vergezeld door ATVD-direc- teur Van Hulst, volgde gisteren met de burge meesters van Amsterdam, Rotterdam, Arnhem, Maastricht en Hilversum, een programma met als thema veiligheid en terrorisme. Dat had plaats op het Amerikaanse ministerie voor bin nenlandse veiligheid. De Nederlandse afvaardiging, die wordt aange vuld met collega-minister De Graaf (bestuurlijke vernieuwing), is een week op bezoek bij federale en lokale autoriteiten in Washington, Chicago en New York. Op het zwaarbeveiligde FBI-kantoor wordt een 'memorandum of Understanding' voorbereid over bilaterale samenwerking. den haag/gpd - Staatssecretaris Van der Knaap van defensie overlegt met de militaire vak bonden over de verhoging van toeslagen voor militairen in het buitenland. Knaap meldt dat in een brief aan de Tweede Ka mer. Bonden en Tweede-Ka merfracties hebben geëist dat de toelages worden verhoogd, omdat ze al jarenlang niet aan gepast zijn. De belaste uitzend- toelage voor extra werkdruk va rieert van 40 tot 47 euro per dag, al naar gelang de rang van de militair. De onbelaste onkos tenvergoeding is 27 dollar (20,30 euro). Die laatste vergoe ding is gebaseerd op een toela ge van de Verenigde Naties die al sinds 1996 hetzèlfde is. Dooi de recente waardevermindering van de dollar ontvangen de mi litairen die nu bijvoorbeeld in Irak zitten minder dan hun voorgangers en dat zorgt voor gemor. Zeker omdat militairen die op bepaalde oefeningen gaan, een hogere toelage krij gen. Dat geldt bijvoorbeeld voor militairen die in Noorwe gen in de sneeuw trainen of in de tropen. Hun toelage kan op lopen tot 50 euro per dag. utrecht/gpd - Spoorbeheerder ProRail stuurt in april alle basis scholen die in de buurt van een spoorlijn staan, lespakketten om kinderen te wijzen op de gevaren van treinverkeer. Het is voor het eerst dat het lesmateri aal landelijk wordt verspreid. Met de voorlichting wil ProRail ongevallen en vertragingen voorkomen. Jaarlijks wordt zo'n 10 procent van alle vertragin gen veroorzaakt door mensen die langs het spoor wandelen, vandalisme en aanrijdingen. Vooral in de namiddag en avond moeten machinisten ge regeld remmen voor kinderen die langs het spoor spelen. Maandag zette een machinist vlak bij station Bussum-Zuid zijn intercity stil om rijf jongens te achtervolgen. De jongens waren herhaaldelijk vlak voor zijn trein overgestoken. Samen met de spoorwegpolitie konden drie jongens worden opgepakt. De intercity tussen Amsterdam en Amersfoort liep tien minu ten vertraging op. Het lesmateriaal om die levens gevaarlijke spelletjes tegen te gaan, werd vorig j^^r als proef onder 1200 scholen verspreid. Het betrof scholen vlakbij hot spots, locaties waar machinis ten vaak kinderen langs het spoor signaleren. Zo'n 40 pro cent van de scholen gebruikte het lesmateriaal. Dit jaar is be sloten om de lespakketten naar alle vierduizend basisscholen die in een straal van een kilo meter van een spoorlijn staan, te sturen. Ze worden in april verspreid, als het 'speelseizoen' aanbreekt. Behalve voorlichting, plaatst ProRail ook hekken langs het spoor om mensen weg te hou den. Verder surveilleren con ducteurs langs het spoor en worden op hot-spots camera's geplaatst.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3