Super-schoen belooft strakker f GESPREK VAN DE DAG Met 'Erkel Reizen' naar ruig Tadzjikistan 'Zwembad drie meter opschuiven graag' Technologu houdt mem spiegel voor Nederlander vindt zichzelf fit Strippen woensdag 16 februa MOET JE DIT N 'ET ZO pERSOO/vpjk /VWTREKkEN ,U A- MENSELIJK Hollywood-acteurs MICHAEL CAINE en LIAM NEESON lenen hun stem voor het computerspel BATMAN BEGINS, meldt gameproducent Electronic Arts (EA). Batman Begins komt in juni uit, tegelijk met de gelijknamige film van Christop her Nolan waarop het spel is gebaseerd. Ook Christian Bale, Katie Holmes en Morgan Freeman werken mee aan het spel. De acteurs spelen in de game de zelfde rollen als in de film. In het spel klinken de personages niet alleen hetzelf de als de acteurs, ze lijken er ook op. Bezoekers van het Australische ei land Tasmanië kunnen binnenkort een uniek souvenir mee naar huis nemen: PAPIER gemaakt van KAN- GOEROEPOEP. De eerste producten zijn gereed voor de verkoop. Voor 400 velletjes in A4-formaat zijn 25 kilo aan uitwerpselen nodig, aldus de producent. Maar er is een pro bleem. De gestage aanvoer van poep is niet gegarandeerd. Het bedrijf heeft de Tasmaniërs dan ook opge roepen uitwerpselen van de kangoe roe te verzamelen en op te sturen. Tasmanië herbergt honderduizen den kangoeroes. De Nederlandse internetsite van KAARTENFABRIKANT Hallmark is maandag de hele dag niet of MOEI LIJK BEREIKBAAR geweest. Via de Nederlandse site werden op Valen tijnsdag naar schatting 125.000 gratis e-cards, elektronische wens kaarten, verstuurd. Ook het interna tionale internetadres van het bedrijf kon de bezoekersaantallen nauwe lijks aan. Ongeveer 40.000 mensen hadden hun e-cards al enkele dagen van tevoren klaargezet voor verzen ding op maandag. Ruim 80.000 kaarten werden op Valentijnsdag zelf aangemaakt en verstuurd. De VERLOVINGSRING van Camilla Parker Bowles, de aanstaande van de Britse KROONPRINS CHARLES, is binnenkort voor 28 euro te koop bij een Britse supermarktketen. De Asda-keten, onderdeel van het Ame rikaanse Wal-Mart, wil een beperkt aantal ringen te koop aanbieden op 8 april, de huwelijksdag. Volgens een woordvoerder is de ring „tijd loos klassiek". Asda hoopt dat jon gemannen massaal juist de Camilla- ring als verlovingsring kiezen wan neer ze een vrouw ten huwelijk vra gen. De ring die Charles aan Camil la's vinger heeft geschoven, is een familie-erfstuk. Dë vorige eigenares was de koningin-moeder. Het sie raad is gemaakt van platinum met een vierkant geslepen diamant en drie kleinere diamanten. De Asda- klanten moeten het met minder doen: zilver en nepdiamanten moe ten hetzelfde koninklijke gevoel ge ven. Foto: EPA Het lijkt een nieuwe MODETREND voor huisdieren, maar de knalroze en -groene veren van de SIERDUI- VEN van de familie Keurentjes in Doetinchem zijn van levensbelang. De boerenfamilie kwam tot hun op vallende ingeving, nadat voor de zo veelste keer roofvogels een aantal duiven hadden gedood. Nu de sier- duiven zijn geverfd, jagen de roofvo- gels ze niet langer de stuipen op het lijf, maar vliegen er nu met een boog omheen. Volgens Keurentjes is de verf voor de vogels niet schadelijk. TROS-presentatrice Antoinette Hert- senberg heeft een meningsverschil met de gemeente Nunspeet. Hert- senberg, die in haar programma Ra dar consumenten bijstaat, heeft in een brief van de gemeente te horen gekregen dat zij haar zwembad moet verplaatsen. „Drie meter opzij en dan mag het zwembad van de ge meente blijven", zei Nico Koffeman, de partner van Hertsenberg, giste ren. Het stel heeft een brief gekregen waarin staat dat een boete van 15.000 euro volgt, als aan deze eis niet wordt voldaan. Hertsenberg en Koffeman weigeren Jorge Luis Borges Werkelijke waarde heeft dat watje mist, niet dat watje bezit Antoinette Hertsenberg. het zwembad te verplaatsen. „Ui teraard willen we ons aan de regels houden, maar we zijn het niet eens met de interpre tatie van die re gels door de ge meente", zegt Koffeman. Op de plek van het zwembad lag jarenlang een mesthoop. Volgens Koffeman heb ben hij en zijn partner alleen „de zwarte folie vervangen door blauwe en de poep door water". „We heb ben de gemeente vooraf gebeld en toen werd ons verteld dat we geen vergunning nodig hadden. Ik weet niet waarom de gemeente hier nu op terugkomt." Koffeman, woordvoerder van de Stichting Faunabescherming, be weert overigens dat hij met het creë ren van het zwembad geen schade heeft berokkend aan de fauna. „Al leen de mestkevers zullen niet blij zijn geweest met de gedwongen ver huizing." anp Arjan Erkel wil reizen gaan organi seren naar de voormalige Sovjet republiek Tadzjikistan. De ex-me dewerker van Artsen zonder Gren zen, die twee jaar lang gegijzeld werd in de Russische deelrepubliek Dagestan onderzoekt momenteel de mogelijkheden en wil in april voor de eerste keer met een klein gezelschap afreizen. Volgens Erkel is Tadzjikistan, aan de oostkant grenzend aan China en in het zuiden aan Afghanistan, een potentiële toeristentrekker van jewelste. Voor het uiteenval len van de Sovjet-Unie in 1991 was Tadzjikistan een belangrijk toeristisch oord voor veel men sen uit de Sovjet-Unie en het Warschau Pact. Door een burger oorlog van 1992 tot 1997 gleed het land af naai' armoede en el lende. Maar sinds kort krabbelen de Tadzjieken weer op en melden zich ook de eerste toeristen weer. Erkel werkte anderhalfjaar in Tadzjikistan voordat hij in 2002 zijn vriendin, de tolk Aminat Goenasjeva, volgde naar het 3000 kilometer westelijker gelegen Da- gestan. Daar werd hij ontvoerd en na twee jaar door betaling van een miljoen euro losgeld weer vrijgelaten. Kort geleden was Er kel weer in Tadzjikistan voor een interview. De meningen over de veiligheid van Tadzjikistan zijn verdeeld. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken stelt dat in het land zonder problemen kan worden gereisd. Dat wil zeggen: als de reiziger rekening houdt Arjan Erkel wil in april voor de eerste keer met een klein gezelschap afreizen. Foto: GPD/Jaap Rozema met de aanwezigheid van radica le groeperingen die sinds de Amerikaanse invasie in Afghanis tan aanwezig zijn (onder andere Taliban), mijnen in de grensge bieden met Oezbekistan en Kirgi- zistan en sporadische incidenten met politiek geweld. Daarom is het raadzaam, zegt het ministe rie, om de media in het land nauw te volgen en zeker te zijn van betrouwbare opvang en be geleiding. Het Belgische ministerie van bui tenlandse zaken is een stuk voor zichtiger. Het raadt zijn onderda nen Tadzjikistan af als toeristisch reisdoel. Uit het reisadvies van de Belgen blijkt dat alleen in het ui terste oosten bij de grens met China geen direct gevaar dreigt. Erkel neemt het allemaal niet zo zwaar op. Hij roemt op zijn web site www.arjanerkel.nl het berg achtige oosten met zijn voormali ge 'communismepiek' op 7495 meter hoogte, tegenwoordig Piek Somoni genoemd. Het land is volgens Erkel uitermate geschikt voor bergsport, wandelen, vissen, jagen en watersport, zoals kaya- ken en rafting. Overigens krijgt Artsen zonder Grenzen en in het bijzonder Ar jan Erkel zaterdag in Washington een onderscheiding van de Ame rikaanse Vereniging tot Bevorde ring van de Wetenschap (AAAS). Ze krijgen de prijs voor hun inzet voor de mensenrechten met ge vaar voor eigen leven. gpd We zitten er niet echt opil1'^ maar bijzonder is het weLr tenschappers hebben een, !n C ontworpen, dat laat zienh er over vijf jaar uit zal zien richt het Britse wetenschaj JC New Scientist. 1 De 'spiegel' bestaat uit eet scherm met een cameras put er met gegevens over li 1 wicht en eetgewoonten. D fiC de computer gekoppeld a ra's die her en der in huis ne: gesteld. Als echte 'big brot 'n stieren ze nauwkeurig hoi P. mand voor de televisie haie j hij snoept of drinkt. Dj. De spiegel laat via de cara jfe hoe iemand er op dat mo; ziet. Met een druk op del het apparaat vervolgens z persoon er over vijf jaar u L Hierbij worden alle gege\ j, bruikt over de leefgewooi ;e,£ chaamsbeweging en de hts 1 voedsel en drank die iemi neemt. „Te veel alcohol?!J 1 vroeg rimpels en een vlet huid", aldus het blad. De spiegel „kan vaststelli P grootste deel van de dagi18n of op de hometrainer het en signaleert ook bezoeki D koelkast. De computer ka j gen wat je eet of drinkt. (I bent hangt natuurlijk van aldus de New Scientist. D 8 schappers verwachten di er het gedrag van iemand k j,f ren als die eenmaal eent toekomst heeft gewoipei f(j. logie kan heel overtuigen ta dv rdi Het wordt vrouwen steeds gemakkelij ker gemaakt om er strak uit te zien. Het Zwitserse bedrijf SpringBoost hèeft vandaag de damesfitness-schoen B-Fit op de markt ge bracht die zorgt voor strakkere benen en billen, zo onderschrijven ook verscheidene testcentra. Bovendien zou de schoen de loopsnelheid met 4 procent verhogen en de springkracht zelfs met 8 procent. Ruim vijf jaar is er gewerkt aan de ontwikke ling van de B-Fit, waarvan het geheim zit in de zolen die zijn meegeleverd. Afhankelijk van welke zool in de schoen gaat, wordt de voet wat meer naar achteren gekanteld waardoor spieren in onderrug, billen, bovenbenen en kuiten strak ker worden aangetrokken. „De spiermassa is on geacht de vorm van belasting voortdurend aan het werk en dat zorgt voor mooie lange been- la spieren en strakke billen", stelt de ODïjlfll Door de zolen word je feitelijk in deji chaamshouding gedwongen. Het bei licht naar voren, de schouders vallen! 01 tuurlijke, losse positie en de taille \vo:Dr c aangespannen. Allemaal noodzakelijk schoenen het werk te laten doen voo:f;n velen zo geliefde strakke spieren. ,,H(Fn eerste instantie wat onwennig aan, itis'ai enkele minuten past je lichaam zich|n£ verbeterde houding aan", beweert S$> Bij de schoen zitten drie zooltjes. Her 0 graden is voor de lichte training. D| min 2 graden kantelt de voet dus iet<[|ï achteren en is bedoeld voor een actii Voor een echt intensieve lichamelijkM en het hoogst mogelijke rendement 1: 4 graden zool. Het bedrijf zegt de tests te hebben ui®n met onder meer het Universitair Polf?' onderzoekscentrum UNIL/EPFL in F" de Universiteit van Saint Etienne. ak s' pbe fe§ Ruim 90 procent van de Neder landers noemt zichzelf fit. Dat blijkt uit een peiling die het tijd schrift Body+Mind onlangs pu bliceerde. Bijna alle onder zoeksdeelnemers, 500 mensen van 12 jaar en ouder, vinden dat zij een redelijke tot goede conditie hebben. Meer dan 50 procent van de ondervraagden zegt te sporten of zich anders zins te bewegen (fietsen, wan delen). Ruim 20 procent be zoekt regelmatig een fitness club en 10 procent is van plan dit jaar naai' de sportschool te gaan. Bijna 15 procent sport he lemaal niet. De levensmidde lenindustrie, het bedrijfsleven, de horeca, de zorgverzekeraars, de sportorganisaties en de mi nisteries van volksgezondheid en onderwijs kon,gt maand aan sam&yj maken om de stifen wicht aan te bimte ding was de toe® d stig) overgewichtfcoi volgens de overhf van ongezond etiï bewegen. 40 pro' volwassen Neder?| zwaar zijn. anp i Strippenkaarten en postzegels koop ik in een kleine winkel in de buurt. Die wordt gerund door een nogal zwijgzame Turk. Hij wordt bijgestaan doorzijn zoon die over meer spraakwater beschikt en dat sprenkelt over alle actualiteiten die de wereld bezighouden. Die jongen is-een welkome bron van aanvullende infor matie vanuit de basis. De nering beschikt behalve over strippenkaarten, postzegels en loten over een rij ke keuze aan kramen, tijdschriften en chocola. Er zijn verjaardagskaarten met leuke poezen erop. Van wege Valentijnsdag was er een rijk assortiment aan koopwaar in roze. Praktiserenden van de eredienst van teer en nicotine kunnen er uiteraard ook terecht. Dit type winkel is onmisbaar. Ze dichten de gaten die de schaalvergroting en de vrije markt in Nederland hebben geslagen. De PTT op commercieel, ieder zijn eigen postzegel met foto. De telefoon mobiel en tette rend. Het openbaar vervoer, geheel verzelfstandigd, onderweg op zijn trage tocht over weigerende wissels naar winstmaximalisatie, terwijl de avond daalt over ongure verlaten perrons. De kaartjesautomaat als lo- kettist. Wie de vooruitgang allemaal te ingewikkeld wordt die blijft maar lekker thuis. Zo schrijdt de be schaving voort. Kaalslag alom. We zijn op de goede weg. Maar in het buurtwinkeltje van om de hoek vonden wij onderdak. Met een volgnummertje in de hand op het postkantoor drie kwartier wachten op je beurt voor tien postzegels, een strippenkaart en de vooruit gang? Aan ons aller hoela. Dat had u gedacht. We kochten onze strippenkaart lekker bij de Turk. We ontdekten onze eigen vluchtroute en ontkwamen aan de grote hoop, de grote jongens en de grote rijen wachtenden voor ons. We schuilden in afwachting van betere tijden in de buurtwinkel waar al onze ver langens naar papier en eventueel nicotine werden vervuld. Het heeft niet lang mogen duren. Vanaf mei zullen ze daar geen strippenkaarten meer verkopen. Ook be jaardenhuizen worden op die datum afgevoerd van de lijst. Aldus heeft Vervoerbewijzen Nederland, afge kort VBN, in zijn of haar wijsheid bepaald. Om dat soort dingen word ik razend. Wat is dit voor land waar kreukelaars die van het pesten van de mensen blijkbaar hun levensvervulling maken, over de strip penkaarten gaan? Niets laten ze na om de mensen uit bus en tram te jagen. Gaat het niet goedschiks dan maar kwaadschiks. Een woordvoerder van d,ie club met aanleg voor sadisme merkte op: ,,de verko pers zijn natuurlijk vrij om zelfde kaarten in te ko pen bij het postkantoor of zo. Maar dat is voor hen dan niet meer rendabel omdat ze de provisie missen". Sadisme en krentenkakkerij, een populaire combina tie in polderland. De krankzinnigheid is intussen langzamerhand alomvattend. Bijvoorbeeld: nauwe lijks iemand bekijkt de televisiereclame hebben we pas kunnen lezen, maar toch overweegt cle publieke omroep de STER uit te breiden om zodoende 50 mil- J joen euro aan begrotingstekort te dichten. Als de ad-i verteerders inderdaad zo stom blijken om met nog meer van hun goeie geld in die bodemloze put te springen, dan merken wij allen dat aan de prijs van koffie en ontbijtkoek. Oké, dan kopen wij al len andere koffie of ontbijtkoek. Maar van strip- s penkaart kunnen wij allen niet switchen. Ik maak tussentijds de balans op: straks geen grensverleggend praatje meer met mijn jonge Turk. Hij loopt in het vervolg ook de omzet van dat extra krantje en die rol drop mis, omdat ik toevallig toch binnen was. Dat gaat weer eindeloos drentelen worden op het postkantoor. Maar ik neem mij plechtig voor bij dat drentelen de rolla- tor van de eveneens teruggekeerde seni oren zorgvuldig te ontwijken. Want normen en waarden in de omgang zijn wat de mens resteert in het land van Piet Hein en Jan Peter.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2