Janten: een globetrotter in Leiderdorp t SPORT Varkevisser geniet na van onemanshow t individuele gevecht van Mariska Steenbeek Jeffrey Winter grijpt zijn laatste kansen bij Oranje R8 Kromming sticks later aan banden jste duels i/27 februari Alle inhaalwedstrijden ipen weekeinde dooi oedige regenval op- rden afgelast, worden ekeinde van 26 en 27 ngehaald. Voor de isen op zaterdag geldt jleet programma, met ing van Sparta Nijkerk ■ervogels (2-1), die wel vond op het kunst- M Jijkerk. en verkiezing J ustrum -nBK - De sportraad 3 [organiseert aanstaan- 18 februari de 15de se Sportverkiezing. jor deze lustrumedi- vrouw van het jaar itien van Moorsel ere- verkiezing vindt net .pen jaar plaats in Ho- franje en begint om idi lel' woensdag 16 februari 2005 Katwijkse Excelsior-doelman weergaloos in stadsderby tegen Sparta (1-1) DUIVENTIL Wilt u iets melden? Bel 071-5356461. Faxen mag ook: 071-5356415. E- mail: sport.ld@hdc.nl door Wietse Dijkstra Rotterdam - Dat hij in de slot seconden toch nog de gelijkma ker van Sparta-spits Danny Koevermans moest incasseren (1-1), was het enige smetje op zijn verder perfecte middag. Ex celsior-doelman Cor Varkevis ser keepte zondag op het Kas teel de wedstrijd van zijn leven. De eenzijdige Rotterdamse der by werd een one-man show van de weergaloze Katwijker, voor wie zowel vriend als vijand na afloop een diepe buiging maak te. Varkevisser pakte «illes wat er maar te pakken viel, inclusief een strafschop, en dreef Sparta met zijn soms onmogelijke red dingen tot wanhoop. „Ik wilde hem zelfs aanvliegen", bekende Koevermans, nadat de uitblin ker in de slotfase nog een hand je had gekregen achter een kop bal van de Schiedammer. 'Koef hield zich in en reageerde zich af door een kluit aarde naar het hoofd van zijn kwelgeest te schoppen. „Ik had me er al bij neergelegd dat de bal er nooit in zou gaan." Sparta-trainer Mike Snoei, zondag: „Er is hier vandaag maar één held en dat is Cor Varkevisser." Want zo'n middag was het. De Excelsior-doelman groeide uit tot een (bijna) niet te nemen hindernis. Varkevisser: „Nadat Jan Michels halverwege de tweede helft vrij voor me ver scheen en ik de bal nog naast kon tikken dacht ik: 'Dit kan ge woon niet meer misgaan. Laat ze maar komen!' De Sparta- spelers konden hun ogen soms niet geloven. Ik heb een paar keer iemand horen zeggen: 'Hou nou eens op.' Dat ze toch de gelijkmaker scoorden, was zó balen." Maar niemand die het Varkevis ser aanrekende. „Het is jammer voor Cor dat hij niet de nul heeft gehouden," sprak Excelsi ors keeperstrainer Carlo l'Ami, die vond dat zijn pupil vooral moest nagenieten. „Want het overkomt je maar een paar keer in je carrière dat je echt alles pakt. Je hebt soms een wed strijd dat je er met je grote teen of linkerpink nog ballen uit haalt." En dan te bedenken dat Varke visser zijn plaats dankt aan de blessure van Jörg van Nieuwen- huijzen, de man die hem voor de winterstop uit het doel ver drong. Zelf wil hij daar overi gens niets van weten. „Door hard te knokken, heb ik me te ruggevochten," aldus Varkevis ser. „Ik wil laten zien dat ik in het elftal hoor." „Cor heeft een moeilijke perio de achter de rug," aldus L'Ami. „Het ging gewoon even niet. We moeten echter niet vergeten dat hij pas 22 is en nog een heel keepersleven voor zich heeft. De kans die hij nu heeft gekre gen, heeft hij met beide handen aangepakt. Achteraf gezien is het misschien wel goed geweest dat hij een tijdje in de luwte heeft gezeten. Varkevisser, wiens contract nog een jaar doorloopt, werd daags na zijn heldenrol met een glim lach op zijn gezicht wakker. „Het gelijkspel was jammer, maar het gevoel dat ik goed heb gespeeld, overheerste." el Diedrich 10IP - Ze werd geboren in begon met basket- irtugal en heeft nog i jns zo lang gewoond i en. Wendelien Planten kjjj BV Leiderdorp, de p de vijfde plaats eredivisie. De 24-jari- geneeskunde meld- dit seizoen brutaal eredivisionist. ieft al heel wat van de ien. Haar vader reis- kjn werk als tropisch ;undige de wereld nd ging zij mee. „In gingen de jongens b de meisjes op bas- !gt Planten. Zij dus legen jaar oud. keerde een jaar later Nederland en streek •ello. Planten ging ;n bij Olstars in Olst. niveau, maar bere- :egt zij. Via Jumpers, iuizing naar Rijswijk, in Leiden terecht en ;tballen bij LUSV, de iportvereniging. ïizoen meldde Plan bij BV Leiderdorp, je uit mijn team bij e proberen de eredi- en in Delft, bij DAS", Daardoor kwam het Xin mijn hoofd." Met oor de nationale stu- ipioenschappen, meer drie speelsters derdorp in zaten, oe- iten tegen een team derdorpse club. „We jantisch ingemaakt", zij zich. „Maar het ;e mensen en de club fietsafstand van Lei- ht: waarom niet?" rutaal Joris Zandber- ach van Leiderdorp, eelk: waarom niet", zegt 'e hebben wel met- jroken dat hij het zou zeggen als ik te slecht was. Dan had ik het in elk geval gepro beerd en liep ik hem niet verder in de weg." Ook Zandbergen herinnert zich het nog. „Ik wist eerst niet meer wie zij was", zegt de coach. „Maar ik vond het wel apart dat iemand het durfde om zomaar op te bellen. Dat sprak me bij voorbaat al aan." Planten trainde een paar keer mee. „Ik schoot de eerste keer maar twee van de tien vrije worpen raak", herinnert zij zich. „De andere meiden moes ten daarom heel veel strafrond- jes lopen." Een lekker begin. Toch zag Zandbergen perspec tief: „Ze is vrij atletisch en be schikt over een behoorlijk bal gevoel, al geloofde ze dat zelf niet helemaal." Planten, met 1.81 meter ge schikt voor de centerpositie, kwam bij de ploeg in de weten schap dat international Lonne- ke Bransz, de Amerikaanse Theresa LeCuyer en de op ere divisieniveau meer ervaren Ma rianne Schuijt en Marijke Goudberg haar directe concur renten zouden zijn. „Ik hoefde niet op veel speeltijd te reke nen", zegt zij. „Maar ik mocht in elk geval drie keer per week trainen in plaats van twee keer, dus ik was veel vaker met bas ketbal bezig dan daarvoor." Haar kans kwam sneller dan zij had verwacht. Maar niet op de manier die ze had gehoopt. Bransz raakte in de wedstrijd tegen Grasshoppers ui Katwijk zwaar geblesseerd aan haar knie en Planten was de eerst aangewezen vervangster. „Dat was echt niet leuk", zegt zij. „Je zag aan haar gezicht dat ze heel veel pijn had." Bransz leek op de weg terug, maar ging tijdens een training opnieuw door haar knie en moet later dit jaar on der het mes. „Op dat moment wist ik dat ik het echt moest gaan overnemen", zegt Plan ten. Dat doet zij met verve, al is ze er zelf wat aarzelend over. „Ik heb niet genoeg ervaring om een hoofdrol op te eisen", meent zij. „En ik ben te verle gen op het veld. Ik weet niet waarom, dat is gewoon mijn karakter." Toch kiest de coach ervoor om Planten aan de wed strijden te laten beginnen. Niet zonder succes. Tegen koploper BV Lely uit Amsterdam, twee weken terug, won Leiderdorp verrassend. Planten droeg daar een behoorlijk steentje aan bij. „Ik merk dat ik steeds wat beter word en dan groeit het zelfver trouwen ook", zegt de basket- balster. Ze is nog steeds te ver legen op het veld, vindt ze. Maar de telefoon pakken om zich aan te melden, durfde zij dan weer wel. „Daar heb ik al leen mezelf mee, als het niet werkt. Als ik rare dingen ga lo pen doen tijdens een wedstrijd, dan dupeer ik het hele team." Haar coach ziet zeker een stij gende lijn bij zijn nieuwe speel ster. „De ene keer gaat het be ter dan de andere keer, maar een wissel is zo gepiept", zegt Zandbergen. „Wendelien doet het boven verwachting. Tegen Lely en Den Helder speelde ze echt goed. Ze heeft haar kans met beide handen aangegrepen en kan nog veel beter worden." De ploeg staat er een stuk beter voor dan vorig seizoen. De play-offs kunnen BV Leider dorp bijna niet meer ontgaan. „Ik hoor van de anderen dat de sfeer ook veel beter is", zegt Planten. „Dat komt de presta ties ten goede. Je moet het toch met zijn allen doen op het veld." Zo is zij na al haar omzwervin gen geland in een prettig nest. „Ik voel me nu thuis in Lei den", zegt de studente die zes jaar geleden een kamertje vond. Planten is begonnen aan haar co-schappen, een praktijkon derdeel van de studie genees kunde. Zij wil kinderarts wor- De loting voor de zestiende finales van de Amstel Cup voor amateurs is afgelopen zondag niet doorgegaan. De paring heeft nu komende zon dag plaats in Noordwijkerhout, na afloop van de wedstrijd WSB - HBS. Hockeyer Ben Blokhuizen keert komend seizoen terug bij Hisalis. De speler die zijn oplei ding in Lisse genoot, kan dat goed combineren met het dar ten op eredi visieniveau bij Square Point. Korfbalin ternational Leon Simons geeft op 29 april een cli nic bij het Leidse De Danaïden. Hij behandelt voornamelijk de schottech niek. Jeugdcoör- dinator Rien van Elk heeft zijn contract bij w Alphen verlengt. Hans Verkerk blijft aan als trai ner van de Al. Rijnsburgse Boys houdt op vrijdag 1 april de jubileumre ceptie ter viering van het 75-ja- rig bestaan. Vanaf 20.30 uur is iedereen van harte welkom in de kantine van Rijnsburgse Boys om het bestuur te felicite ren met het jubileum. Tijdens deze bijeenkomst wordt het eerste exemplaar van het jubile umboek aan de voorzitter van de club overhandigd. De achttiende wedstrijd mara- thonschaatsen om de Essent Cup heeft komende zaterdag plaats op De Uithof in Den Haag. Keeperstrainer Jan Valk stopt, aan het eind van het lopende seizoen, met zijn werkzaamhe den bij de v.v. Katwijk. Valk staakt ook zijn keepersschool bij SV Wassenaar. Hij blijft al- Wim Eilander. Archieffoto: Taco van der Eb leen actief in de regio Rotter dam. Dirk van der Lugt blijft bij za terdag tweedeklasser IJmuiden. Van der Lugt nam voor de win terstop het stokje over van Al- bert Kalkman (ex-Lugdunum), die overhoop lag met een deel van de selectie. Frans Schuitemaker en de za terdagamateurs van Volendam zijn met on middellijke in gang uit elkaar gegaan. Schui temaker trok zijn conclusies na de verloren bekerwedstrijd tegen vijfde klasser Young Boys. Wim Eilander wordt volgend jaar trainer van zon dagtweede klasser Nieu- werkerk. De voormalig trai ner van Lug- dunum, FC Lisse en RCL sloeg een aan bieding van Capelle af. Zwemvereni ging LZ 1886 organiseert komend weekeinde in zwembad De Zijl zogenaam de jaargangwedstrijden voor kinderen tussen de 8 en 12 jaar. Deze wedstrijden worden be schouwd als het officieuze NK in deze leeftijdsklasse. Aanvang zaterdag en zondag 14.15 uur. Broes Vervliet heeft zaterdag de NK Supersprint met een der de plek bij de C-junioren afge sloten. De schaatser van IJVL won een dag later de baan- sprintkampioenschappen op De Uithof. In dezelfde categorie pakte Roxanne van Hemert de derde plek bij de meisjes. Lauri- ne van Riessen won bij de meisjes B. Op de districtskam pioenschappen viel IJVL ook in de prijzen. Bij de junioren C pakte Michelle Bodijn de titel en werd Elwin den Duik twee de. In de B-categorie eindigde Tim Damen als tweede. den. „Helaas willen veel men sen dat, dus het wordt nog las tig om een opleidingsplek te vinden." Dit jaar rondt zij ge neeskunde af, vervolgens moet zij zich gaan specialiseren. Haar carrière kan haar plotse ling weer doen verhuizen. „Ho pelijk kan ik een plekje krijgen hier in de buurt", zegt zij. „Maar voor hetzelfde geld moet ik naar Nijmegen of zo." Een einde aan haar basketballoop baan betekent dat niet. „Ik zal er heus niet van de ene op de andere dag mee stoppen. Je moet toch ergens je agressie in kwijt." den haag/gpd - De Nederlandse hockeyers krijgen nog een half jaar extra respijt voor hun kromme sticks. De internationale hoc- keybond FIH heeft de nationale bonden geadviseerd de maximale kromming per 1 januari 2006 door te voeren, maar de KNHB heeft die datum verschoven naar het begin van het seizoen 2006/'07. Om de kromming van de hockeystick is veel te doen. De vorm van de sticks is de laatste jaren zo krom getrokken dat de FIH vond dat er hoog nodig ingegrepen moest worden. Vorige maand werd daarom besloten dat de sticks per 1 januari 2006 een maximale kromming mogen hebben van 25 millimeter. Die regel geldt voor internationale wedstrijden, maar de nationale bonden kregen wel een dringend advies de nieuwe regel over te nemen. De KNHB doet dat dus ook, maar niet midden in een lopende competitie. Door de geweldige kromming in de stick werd met name bij de strafcomers de laatste jaren enorm veel snelheid ontwikkeld. De Pakistaanse strafcornerspecialist Sohail Abbas sleept de bal bij voorbeeld zo hard tegen het net, dat er gevaarlijke situaties kun nen ontstaan. Vindt de FIH, maar niet iedereen. Een stel Duitse hockeyers heeft daarom onlangs de website www.savethebow.com in het leven geroepen, als protestplatform tegen de nieuwe regel. Aanvaller FC Lisse vanavond in actie tegen Engeland Alphense karateka Nederlands kampioene 'Kata' door Dafne Dubois Strijden draagt de Alphense karateka Mariska Steenbeek Iruine krullen strak naar achter in een staart of vlecht, {e week eindelijk gelukt. Ik ben nu een keer Nederlands eworden bij de kadetten, junioren en senioren", zegt ze. 'Hielco Kuipers alphen aan den rijn - „Als het zo goed blijft gaan, wordt het een heel mooi jaar", doelt de 25-jarige Mariska Steenbeek op haar successen in 2005. De Al phense karateka is dit jaar Ne derlands kampioen geworden op haar onderdeel 'kata', ze is verkozen als Alphense sport vrouw van 2004 én als zevende geëindigd op een internationaal toernooi in Parijs. „Ik heb er lang op moeten wachten, maar het is vorige week eindelijk ge lukt. Ik ben nu een keer Neder lands kampioen geworden bij de kadetten, junioren en senio- Internationaal is Steenbeek de laatste drie jaar aan het opko men. „Ik zit nu ongeveer zes tot acht keer per jaar in het buiten land voor toernooien en trai ningen. We hebben met de Ne derlandse selectie in september bijvoorbeeld met de Italiaanse ploegen getraind. In Parijs heb ik privé-training gehad van de Fransman Serge Charaqui, een goede voorbereiding voor het NK." Tijdens internationale toer nooien in Wallonië en Tunesië heeft Steenbeek al podium plaatsen gepakt. Het doel dat de Alphense dit jaar voor ogen heeft, is toch vooral meedoen aan het EK dat in mei op Tene- rife plaats vindt. „De kwalifica tie hangt wel af van de presta ties tijdens de toernooien in Tunesië en Italië. Ik heb er wel een beetje vertrouwen in", zegt Steenbeek aarzelend. Het onderdeel van karate waar zij zich in heeft gespecialiseerd is 'kata'. „Je hebt kata en kumi- té, kata is een individueel ge vecht en bij kumité vecht je te gen een tegenstander." Tijdens wedstrijden demonstreren de twee tegenstanders om de beurt hun gevecht. De scheids rechters bepalen dan met een rode of blauwe vlag wie de win naar is. „Er zijn ook kata-teams, waar drie mannen of vrouwen synchroon de vechtbewegingen maken." De stijl kata die Steen beek beoefend is 'shoto kan'. Deze stijl kenmerkt zich met explosieve bewegingen, lage standen en bepaalde stoottech- nieken. „Ik ben door mijn oom op mijn zevende begonnen in Gouda. Ik mocht mee naar een training en ik was meteen ver kocht. Ik zat ook nog op ballet maar op mijn twaalfde heb ik toch voor karate gekozen. Om echt goed te worden moet je kiezen tussen kata en kumité. Toen ik vijftien was zat ik in de kata-selectie en ik vond dit toch al leuker. Op de trainingen doe ik nog af en toe kumité." Haar vriend, Eddy Marques, zit ook in de nationale selectie maar beoefent kumité. „Hij zei gisteren nog tegen mij: 'We zijn nu allebei Nederlands kampi oen'. Hij heeft het open NK in december gewonnen." Steenbeek woont nog in Alphen aan den Rijn bij haar moeder. Wat ze gaat doen als ze afgestu deerd is, weet ze nog niet! „Ik zit nu in het laatste jaar van de studie commerciële economie aan de Johan Cniyff University in Amsterdam. Als ik klaar ben wil ik misschien nog sport en diëtiek gaan studeren of een baan zoeken in sponsoring. Mijn vriend is bezig met diplo ma's halen om later een sport school te openen. Dat lijkt me ook wel wat, geef ik kata-les en hij kumité." Karate op hoog niveau kost Steenbeek voorlopig meer dan dat ze ermee verdient. „Alleen tijdens de 'Golden League' toer nooien krijgt de winnaar vijf honderd euro. Voor het winnen van een NK krijg je niets. Voor de reis en het verblijf tijdens wedstrijden in het buitenland moeten de karateka's een eigen bijdrage leveren. „De bond be taalt een deel. Het kost best wel wat, ook voor mijn moeder die vaak mee gaat. Ik heb echt veel respect voor haar, ze doet ont zettend veel voor mij. Gelukkig hebben we enkele sponsors. Ik mag gratis naar de fysiothera peut, onze hond mag voor niets naar het hondenpension in Rijnsaterwoude en ik kan gratis krachttrainen bij een sport school." Haar stage loopt Steenbeek nu bij de karatebond in Utrecht. „Gelukkig mag ik veel thuis werken. Ik train vijf keer per week in Apeldoorn, Hellevoet- sluis en Utrecht en ik heb ook nog een bijbaantje bij de super markt hier in de buurt. Als af studeerproject schrijf ik een plan om beter sponsors aan te spreken. Kleine bonden als de karatebond hebben het moei lijk." De toekomst van karate in Ne derland ziet de Alphense wel positief. „Nederland organi seert ook één van de Golden League toernooien, ik hoop dat er zo meer publiciteit komt. We hebben nu ook echt veel jonge talentjes." In juni wordt er be slist of karate een olympische sport wordt. Kata valt daar waarschijnlijk buiten. Steen beek: „Wel jammer, want deel name aan de Olympische Spe len is toch de droom van elke sporter." door Peter van der Hulst lisse - Jeffrey Winter maakt van avond voor de tweede keer zijn opwachting in het Nederlands amateurelftal. Vorig seizoen maakte de aanvaller van FC Lis se al deel uit van het team dat toen thuis met 1-0 verloor van Ierland. In Londen hoopt de 23-jarige Westzaner het tegen de Engelsen beter te doen. Je hebt pas één cap achter je naam staan. Dat hadden er twee kunnen zijn? „Dat klopt. Ik heb in de uitwed strijd tegen Ierland niet meege daan. FC Lisse maakte nog een theoretische kans op het kam pioenschap en daarom gaf ik aan het einde van het vorige seizoen de voorkeur aan het competitieduel met Rijnsburgse Boys." Je bent samen met teamge noot Kwong-Wah Steinraht geselecteerd. Hecht je daar nog bijzondere waarde aan? „Je doet dit vooral voor jezelf, maar het is natuurlijk altijd leu ker als er nog een speler uit je eigen team meegaat. Het is vooral leuk voor Kwong. Boven dien zijn we de enige twee spe lers uit de Bollenstreek." De voorbereiding op het duel werd enigszins door het weer in de war gestuurd. „We zouden tegen De Treffers oefenen, maai dat was net in die periode met sneeuw, vorst en ijzel. Twee weken later heb ben we wel tegen WHC ge- Jeffrey Winter. Archieffoto: Taco van der Eb speeld. We verloren met 3-1. Kwong en ik speelden de twee de helft. Het ging zo lekker dat ik er toen al van overtuigd was dat ik bij de selectie zou zitten. Afgelopen zaterdag ging het competitiduel van Lisse tegen DOVO niet door, maar toen hebben we wel een oefenpartij op het kunstgras van Rijnsburg se Boys gespeeld. We wonnen met 2-1 en ik scoorde de eerste. Kwong en ik speelden alleen voor rust om het risico op een blessure te vermijden." Engeland uit is je eerste trip met Oranje. „Ik heb er zin in. Ik ben nog nooit in Engeland geweest. In eerste instantie zijn we daar voor het voetbal. Het zal, net als tegen de Ieren een fysiek duel worden. Thuis verloren we met 1-0 en uit wonnen we met de zelfde cijfers, maar ik was er toen dus niet bij." Is dat een voorbode voor van avond? „Het is niet te hopen." Je moet er nu nog even van ge nieten, want aan de selectie van Oranje zit een leeftijds grens van 23 jaar. „Als ik over een maand nog bij de selectie zit dan speel ik mijn laatste duel met het Interlands elftal tegen IerlancU^ammer, want dit is toch leuk om mee te maken." Het team wordt ook gebruikt om goede amateurspelers in de etalage te zetten. Ben jij al benaderd door een profclub? „Nee, het heeft nog niets opge leverd. Het is de bedoeling dat je als speler van Oranje op een hoger niveau komt. In de inter lands merk je het verschil wel. In de hoofdklasse is het spel fy siek, maar die spelers van Ier land gooien er helemaal de beuk erin. Ze hebben slopers achterin staan. Tegen Engeland zal het niet anders zijn. Wat wordt het vanavond? „We gaan in ieder geval win nen."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 23