sen uitstel n plannen Een likje verf, een nieuwe kaart en een andere chef leiderdorp krijgt li\is van de toekomst Tv-kok geeft Noordwijkerhouts restaurant Zegers een complete makeover er: Eventueel later bijsturen Familienaam Kennedy veel geld waard Ziekenhuizen: Meer zorg Grieperige Jackson in ziekenhuis op de vrije markt gooien Sterrenparade getuigt in proces tegen 'Wacko Jacko' LD-Bus staat in Hoogmade Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Super-schoen belooft strakkere benen en billen S Nieuw is het niet, ^»1. Leiderdorp krijgt £an de toekomst' in rijk 't Heerlijk tdwater bij thuis- ïperatuur, inbre- _ürt door detecto- jrsadvies via laptop le wachtkamer. Het ïogelijkheden die sche woningen, )taal, krijgen, aer opende in 1989 luis van de toe- •malen. De mo- „ïieken kregen ïuiselijke toepas- techtdimmer heette innovatie. Sinds- voorbeeldwoning .n binnen- en bui- jlging gekregen. In lebben bouwon- Pd - Minister De fc zaken) is voorals- plan de vut- en pre- pnen van het kabi- i voeren dan ge- al hij in september erzekeraars en pen- i tijd genoeg heb- egelingen te veran- ueel worden de t alsnog een jaar uit- nand zit te wach- aldus De Geus bn debat met de 2006 moet er be ien betaald over de or vut en prepensi- :abinet wil werkne- •«tmoedigen eerder te !t werken. De pensi- raars waarschuwen - sinig tijd hebben de __ian te passen. In dat terknemers de dupe: fors op achter iet er niet alleen be- _Jen betaald over de ir vut en prepensi- _jook over het opge- itje voor prepensi- ost een werknemer den euro's per jaar. e op 1 januari aan- jaar of ouder is, valt buiten de nieuwe aogen belastingvrij COMMENTAAR LIDMAATSCHAP een gemeenschap _jienleving? De notie s dat zij bij elkaar lesef dat zij dezelfde «steren en de over- zij samen sterker er apart. Een actieve g kent zo een bloei- gingsleven en een van ge- jzin. amatisch »amenle- de con- Wn van- ichenen 1 Sociaal en Cultu- •eau, dat steeds rlanders nog lid een vereniging - ikvereniging, een p of een sport- m de Nederlan- lid zijn van een steeds groter el steun, geen De overheid calculerende igen en hef- leelt op het Diezelfde 's ook zijn en steeds t van het een ver die op? Als al niet het gewin telt, is vaak het tijdsbeslag een beslissende factor om geen of slechts passief lid te worden. Tegenover de neergang van tra ditionele verenigingen staat de groei van zogeheten one issue organisaties, die met een sterke professionele staf en een achter ban van vooral dona teurs hun ideële doel verwezenlijken. Bur gers besteden zo als het ware hun belan gen uit aan professio nals. Valt de samenleving uiteen als veel organisaties het loodje leg gen? Op het eerste gezicht lijkt die tendens verontrustend. Wie beter kijkt, ziet tegenover het verdwijnen van oude vormen nieuwe vormen van gemeen schapszin - zoals wijk, buurt, - en straatactiviteiten, ontstaan. Wie alle heil verwacht van be staande structuren moet som ber worden. Wie vertrouwen heeft in de vitaliteit van mensen hoeft niet te wanhopen. Men sen, zo leert de geschiedenis, verenigen zich steeds opnieuw, zij het altijd weer anders. Kees van der Malen Dagblad woensdag 16 februari 2005 (g0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Met de bus naar de laatste bestemming Wendelien Planten: een globetrotter in Leiderdorp Leiden heeft geen geld voor Kenters Rembrandtplannen Koud dernemer Bohemen en elektro nicagigant Samsung de handen ineengeslagen voor het zogehe ten Home Vita-concept. Elk ap paraat waarvoor een stekker in het stopcontact moet - dat nog wel - kan aan een ander wor den gekoppeld en op afstand bediend. „Op vakantie contro leren of thuis de gaskraan is dichtgedraaid? Het kan via de mobiele telefoon", geeft Stan van Roestenberg van de firma Bohemen als voorbeeld. Het eerste huis met zulke mo gelijkheden wordt al na de zo mer opgeleverd. Dat wordt een showmodelwoning voor poten tiële kopers en nieuwsgierigen. Pagina R3: 't Heerlijk Recht proeftuin vol met snufjes door Monique Witteman en Bas de Rue NOORDWIJKERHOUT - Niets ontsnapt aan zijn spiedende blik, geen morsige be stekset, geen stoffig plastic bloemetje op tafel. Onder het spiedende oog van Yorin-camera's geeft topkok Herman den Blijker noodlijdende restaurants een complete makeover. Ook in Noordwij- kerhout vond de sympathieke maar meedogenloze Arendsoog onder de chef-koks een gewillig slachtoffer: res taurant Zegers aan de Herenweg. Als een wervelwind ging Den Blijker door het etablissement heen. Even herrie- schoppen in de keuken. Eerlijk is eerlijk, de bovenverdieping van de Noordwij- kerhoutse eetgelegenheid kon wel een likje verf gebruiken, geeft eigenaar Eric Verver glimlachend toe. „Het eetcafé be neden loopt prima, maar het restaurant op de bovenverdieping was wel aan ver nieuwing toe. Ik denk dat gasten het als een beetje te steriel ervoeren." Dat is nu allemaal anders, sinds Yorin voor het programma 'Herrie in de keu ken' - vanaf mei tv - chef-kok Den Blij ker op het Noordwijkerhoutse restau rant heeft losgelaten. Model voor het programma stond de serie Kitchen Nightmares ('Oorlog in de keuken') met de Engelse celebrity chef-kok Gordon Ramsay. Voor de Nederlandse variant was topkok Den Blijker een week lang bij het Noordwijkerhoutse restaurant op bezoek. Geen detail sloeg de tv-chef over; hij gaf niet alleen tips over de in richting en de uitstraling van het etablis sement, maar ook over de menukaart, de kleding van het personeel en ingredi ënten voor.de spijzen. Een van de pran gende kwesties in restaurant Zegers was dat de baas, Eric Verver, als kok altijd druk in de keuken bezig was. Dit had volgens Den Blijker 'een gebrek aan structuur' tot gevolg. „Een supergrote verandering die ik hier bij Zegers heb doorgevoerd, is dat eigenaar Eric Verver niet meer als chef-kok in de keuken staat. Voor hem is het heel ingrijpend, want hij is een kok in hart en nieren. Maar een goed restaurant heeft nu een maal een gastheer nodig", doceert de tv- cuisinier. Ook de menukaart heeft Den Blijker flink onder handen genomen. Leidraad: eenvoudige gerechten, klaargemaakt op hoog niveau. Den Blijker: „Een balletje gehakt of een schnitzel, daar hoef je echt je neus niet voor op te halen. Het is niet alleen kreeft en tong dat de kwaliteit van het eten bepaalt. Voor een top-gehakt- bal hoeft een restaurant zich niet te schamen." Pagina R3: 'ledereen is enorm enthousiast' blijven sparen om eerder te stoppen met werken. Toch moeten ook hun regelingen worden aangepast. Zo moet er de mogelijkheid van deeltijd pensioen in worden opgeno men. Als dat niet gebeurt, krij gen ook zij last met de fiscus, zei De Geus gisteravond. „Hun regelingen worden dan als fis caal onzuiver bestempeld." De Eerste Kamer vond dat het zo ver niet moet komen. Vrijwel alle partijen in de senaat pleit ten voor uitstel, om problemen te voorkomen. Maar De Geus vindt dat onnodig. Hij wil dat vakbonden en werkgevers haast maken om in hun cao-onder handelingen nieuwe regelingen af te spreken. De senatoren leg den zich daar in meerderheid bij neer. Behalve dat de wet regelt dat vut en prepensioen worden ontmoedigd, komt er op 1 janu ari ook een nieuwe levensloop regeling. Daarmee kunnen werknemers belastingvrij een deel van hun loon opzij zetten om later met betaald verlof te gaan. Het opgebouwde potje voor prepensioen kan in deze regeling worden gestort of in het potje van het oudedagspen- sioen. De levensloopregeling kan ook worden gebruikt om eerder te stoppen met werken. new york - De schommelstoel waarin de voormalige Amerikaanse president John F. Kennedy heeft gezeten, heeft gisteren 74.000 euro opgebracht. Bij een veiling in het veilinghuis Sotheby's in New York bracht de stoel daarmee zestien keer zijn werkelijke waarde op. De schommelstoel komt uit het zomerverblijf van de familie Kennedy in Hyannis Port in Massachusetts en maakte deel uit van een veiling van zevenhonderd Kennedy-stukken. De veiling duurt nog tot morgen, maar bij de opening gisteren bleek al dat de familienaam veel geld waard is. Zo werd het aquarel 'De Golfbreker' van Og- den Pleissner afgehamerd op 29.000 euro, meer dan drie keer hoger dan de geschatte waarde. De stukken komen uit vijf van de huizen waar John Kennedy heeft gewoond met zijn vrouw Jacqueline. Naast schilderijen zijn er ook familieportretten en foto's, boeken, juwelen en antiek meubilair. Sommige stukken zijn volgens de schattingen minder dan 100 euro waard, maar de vraag is of de naam Kennedy de prijzen zal op drijven. Op de foto een schilderij van Kennedy's kinderen Caroline en John, gemaakt door Aaron Shikler. De opbrengsten van de veiling zijn bestemd voor de Kennedy-bi- bliotheek in Boston. De enige erfgenaam van de in 1963 vermoorde president, zijn dochter Caroline, besloot tot verkoop omdat ze onvoldoende bergruimte zou hebben. Jaqueline Onassis Kennedy overleed in 1994 en de enige zoon, die eveneens John F. Kennedy heette, kwam in 1999 om bij een vliegtuigongeval. Foto: EPA nijmegen/gpd - Ziekenhuizen moeten meer ruimte krijgen om als vrije ondernemer te opere ren. Patiënten zouden er bij ge baat zijn als ziekenhuizen voor 60 tot 70 procent van hun aan bod - alle niet spoedeisende en chronische zorg - op prijs mo gen concurreren. De zorg wordt daar betaalbaarder van en meer op de wensen van patiënten toegesneden. Dat schrijven zes ziekenhuizen in een open brief aan minister Hoogervorst van volksgezond heid. De ziekenhuizen prijzen de eerste stappen die de minis ter heeft gezet op de weg naar marktwerking in de zorg, maar constateren ook dat de over heid de sector tegelijkertijd nog te nadrukkelijk in de greep houdt. Ziekenhuizen en verzekeraars onderhandelen sinds 1 februari over de prijs van onder meer knie-, heup-, staar- en hernia operaties, in totaal zo'n 10 pro cent van het budget. Ziekenhui zen proberen voor deze ingre pen patiënten binnen te krijgen door zijn verzekeraars (die de nota vergoeden) de beste prijs- kwaliteitverhouding te bieden. De Maartenskliniek in Nijme gen, het Haga Ziekenhuis in Den Haag, het Kennemer Gast huis in Haarlem, het Martini Ziekenhuis in Groningen, het Medisch Centrum Leeuwarden en het OLVG in Amsterdam pleiten er voor dit systeem van af 1 januari 2008 van toepassing te verklaren voor 60 tot 70 pro cent van het ziekenbudget. Dat betekent dat ziekenhuizen hun geld voor het grootste deel op de vrije markt moeten zien te verdienen. Het zestal ziekenhuizen dat hierin een uitdaging ziet, vindt dat Hoogervorst te weinig laat zien dat hij deze ook door hem ingeslagen weg echt wil aflo pen. Zo wil de minister de ko mende jaren voor 90 procent van het budget nog vasthouden aan landelijk vastgestelde, vaste tarieven. Op die manier blijft het volgens de kritische ziekenhuizen mak kelijk om de hele ziekenhuis sector bezuinigingen op te leg gen. De zes ziekenhuizen willen graag op de vrije markt uitvech ten wie de beste is. santa maria/anp-gpd - Michael Jackson is gisteren met spoed naar een ziekenhuis gebracht in Santa Maria, Califomië. In die plaats is de rechtszaak gaande tegen de zanger wegens kinder misbruik. De 46-jarige 'Wacko Jacko' heeft de griep, meldde de rechter in de zaak, Rodney Mel ville. Volgens een van de advocaten van Jackson is hij „erg, erg ziek". De rechtszaak, die maan dag na een week schorsing werd hervat, zit nog in de be ginfase. Momenteel wordt al leen de jury samengesteld. Dat deel van het proces moest gis teren door Jacksons ziekte een week worden uitgesteld. De advocaten van Jackson zei den maandag dat zij een reeks beroemdheden willen laten ge tuigen ter verdediging van de aangeklaagde superster. Het gaat om talrijke vrienden van Jackson, onder wie actrice Eli zabeth Taylor, zangeres Diana Ross, producent Quincy Jones, basketbalster Kobe Bryant, Backstreet Boy Nick Carter, zanger Stevie Wonder, zanger Michael Jackson. Foto: EPA Barry Gibb en illusionist Uri Geiler. Verder worden ook de talk showpresentatoren Larry King en Jay Leno genoemd om een verklaring ten gunste van Jack son af te leggen. Op een door de advocaten voorgelegde lijst prijken ook de namen van twee kinderen van Jackson, Prince Michael I en zijn dochter Paris. Ook hun moeder Debbie Rowe De redactie van Krant in de Bus staat vandaag in Hoogmade. De bus staat geparkeerd aan de Van Alc- maerlaan, bij basisschool Ter Does. Wie suggesties heeft, klachten, of zijn mening wil ventileren over al lerlei onderwerpen, is welkom van 10 tot 14 uur. Rechtszaak in VS vanwege tsunami wenen - Een groep Oostenrijk se en Duitse slachtoffers van de tsunamiramp in Azië begint een rechtszaak tegen de Thaise overheid, de Amerikaanse tsunami-waarschuwingsdienst en de Franse hotelketen Accor. Zij willen bewijs dat deze drie partijen adequaat hebben ge reageerd op de (naderende) ramp. De advocaten van de toeristen deelden gisteren in Wenen mee dat de zaak wordt aangespannen in New York na mens veertien Oostenrijkers en vijf Duitsers. Een van de drie advocaten, Herwig Hasslacher, zei dat de gedaagden volgens zijn cliënten omissies hebben begaan. STER weigert spotje om prins Hilversum - De STER heeft ra diospotjes geweigerd voor het nieuwe blad Must. De STER vond beschuldigingen aan het adres van wijlen prins Bernhard te ver gaan, aldus directeur Ari- an Buurman. In twee spotjes werd een column in het blad aangehaald, geschreven door Peter R. de Vries. De Vries schrijft daarin over de relatie van de prins met zijn veel jon gere Franse vriendin: 'Zijn ge drag, als machtige vijftiger, grenst moreel gezien aan pedo filie en neigt naar seksueel mis bruik. Anders kan ik dat niet zien als een vent van 56 jaar zich verlustigt aan een grietje van 19'. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! /ja zal mogelijk worden opgeroe pen. Verder wil het team dat ook het vermeende slachtoffer van het misbruik, een destijds 13-jarige jongen, en leden van diens familie getuigen. De namen van de sterren die vóór de zanger moeten getui gen, werden maandag bekend gemaakt bij de hervatting van de zaak, die een week heeft stil gelegen vanwege een sterfgeval binnen de familie van een van Jacksons advocaten. Op de lijst staan verder de illusionist Da vid Blaine en acteur Chris Tuc ker. De Amerikaanse basketballer Kobe Bryant, die zelf verwikkeld was in een verkrachtingszaak voordat de aanklacht tegen hem werd ingetrokken, zal ook voor Jackson gaan pleiten. Bashirs documentaire Living With Michael Jackson uit 2003, die de aanleiding vormde voor de strafzaak, zal tijdens het pro ces aan de juryleden worden vertoond. Het proces dat op 31 januari begon, zal naar verwachting zo'n half jaar gaan duren. ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) N M V Adres: Postcode: Plaats: Ttelefoon: Geboortedatum e-mail: IHF Bank/giro* Handtekening Uitsluitend bij automatische iit»n afd. Lezersservice, Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratia) E-mail lezersservice" hdc.nl of surf naar www leidschdagblad.nl Deze aan bieding is geldig lol 31 maart 2005 vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 712141

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1