KUNST CULTUUR Cabaretfestival herstelt zich goed De binnenkant van de bloem Natuur centraal in De Pod Leiden heeft geen geld voor Rembrandtplannen Kenter tide Topmodellen Van den Ende bouwt theater in Madrid 'Interview5 Van Gogh wordt Duits toneelsl woensdag 16 februari 'Spijkers' vanuit de schouwburg leiden - Ter gelegenheid van het Leids Cabaret Festival komt het Vara Radio 2-programma 'Spijkers met Koppen' zaterdag, de finaledag van het festival, rechtstreeks vanuit de Leidse Schouwburg. De uitzending, waarin onder meer Spinvis op treedt, wordt gepresenteerd door Felix Meurders en Dolf Jansen. Naast het cabaretteam, de columns door Carrie en Dolf Jansen en actuele onderwer pen, zijn in het programma in terviews te horen met finalisten van het festival. De uitzending vanuit de Leidse Schouwburg is gratis voor het publiek toegan kelijk en begint om 12.00 uur. Opwinding over handelwijze Kane den haag - Popband Kane heeft op internet heftige discussie over zich afgeroepen door in zee te gaan met Mascotte, fabri kant van sigarettenvloeitjes. Onder meer op de bekende jongerensite FOK! wordt Kane voor deze handelwijze veroor deeld omdat vorig jaar Guusje Nederhorst - echtgenote van Kanezanger Dinand Woesthoff - aan kanker overleed. Ook Sti- voro, de stichting volksgezond heid en roken, toont zich ver ontwaardigd over deze com merciële activiteit van Kane. Op de site van Mascotte kan een 'Kane Game' worden gespeeld, terwijl daarnaast doosjes vloei met het logo van Kane worden verkocht. Door het spel te spe len kunnen fans kaartjes win nen voor een besloten concert in de oefenruimte van Kane. De Haagse band noemt de reacties 'ongefundeerd'. Audi sponsort Stedelijk Museum amsterdam - Autofabrikant Au di wordt tot 2014 sponsor van het Stedelijk Museum in Am sterdam. In ruil daarvoor wordt één van de zalen naar Audi ver noemd en mag het bedrijf gas ten in het museum ontvangen. Bedragen willen de partijen niet noemen. De financiering zal worden gebruikt voor de ver bouwing van het museum. Ook gaat Audi tentoonstellingen op het gebied van design financi eel ondersteunen. De totale kosten van renovatie en nieuw bouw voor het museum zijn begroot op negentig miljoen euro, waarvan bijna 23 miljoen afkomstig is van particulieren en bedrijven. door Herman Joustra leiden - Leiden vindt de ideeën van Ruud Kenter en de zijnen om het Rembrandtjaar in 2006 extra luister bij te zetten 'ont zettend leuk', maai' is niet van plan dat te belonen met een fi nanciële bijdrage. De gemeente heeft het budget van 1,2 mil joen euro al goeddeels be stemd. Ook moeten de ideeën van Kenter financiëel beter worden onderbouwd, aldus woordvoerster Reina de Smet. Inanieu' lit Utre Met wethouder economische zaken Alexander Geerstema heeft zij gesproken met Kenter en mede-initiatiefnemer Adri- aan den Os. „Het was een heel goed gesprek en de plannen zijn ook mooi. Maar wat wij missen is een precieze financië le onderbouwing. Wat dragen de ondernemers bijvoorbeeld theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: Tweede voorronde van het Leids Cabaretfestival. Gezien: 15/2, schouwburg Leiden Het Leids Cabaretfestival neemt na een trage start revanche met een veelzijdige tweede voorron de. Zelden in de geschiedenis van het festival is het kwaliteits verschil tussen de beide voor ronden zo groot geweest. Vier zeer verschillende optredens, maar ieder voor zich de moeite waard. Geen wonder dus dat de gehele tweede voorronde in de herhaling gaat: alle kandidaten van de tweede voorronde zijn in de halve finale gekozen. Het duo Jetje De Kleine mag openen met een optreden dat ligt op het grensvlak tussen to neel en cabaret. Beide dames zijn duidelijk actrices die aan cabaret zijn gaan doen. Aan vankelijk praten zij nog even over hun vak. Langzamerhand echter ontwikkelt hun gesprek zich meer in de richting van een cabareteske dialoog met enkele aardige, onverwachte grappen en toespelingen op de actualiteit. Zo roept één van hen plotseling: 'Ik ben mijn res pect voor reuma kwijt'. En het duurt even voor je beseft dat hiermee de armband-met- boodschap-rage wordt doorge prikt. Het duo brengt beslist nog geen evenwichtig program ma, maar wel een uiterst on derhoudende festivalbijdrage. Rachid Larouz is een tweede Najib Amhali. Beiden zijn Ma rokkanen die al zo lang in Ne derland verblijven dat ze per fect op alle integratie-perikelen van dit moment kunnen inspe- bij, in natura en qua sponso ring? Hoe staat het met geld uit eventuele fondsen? Dat de ge meente alleen de kosten voor haar rekening zou moeten ne men, is natuurlijk uit den bo ze." Ex-horecaondernemer Kenter (Grote Beer) en zijn mede-initi atiefnemers willen een reusach tige geschiedkundige speur tocht annex quiz van zes weken organiseren, een meerdaags evenement van honderden kunstenaars die elk op een cen trale plek in de stad een eigen kunstwerk fabriceren, en een waterevenement met gekleurd Leids grachtenwater op poten zetten. Die evenementen zien zij als een welkome aanvulling op de ideeën die er al zijn om in 2006 - wanneer het 400 jaar ge leden is dat Rembrandt werd geboren - de beroemdste Leide- naar aller tijden te eren. De to tale kosten bedragen ongeveer 200.000 euro, is de schatting van Kenter. De gemeente heeft hem ge vraagd zijn plannen gedetail leerd op papier te zetten. „Het is in elk geval dermate leuk dat wij het initiatief wel willen on dersteunen met de kennis, de contacten en de publiciteitska- nalen die we hebben. Mochten de ideeën daadwerkelijk wor den uitgevoerd, dan zijn wel licht ook versoepelingen op het gebied van vergunningei gelijk. Maar echte toe&1 kunnen we nog niet do dOO dus De Smet. „Volgende week krijgt meente die nadere uit l reageert Kenter: „Wij 2 bezig een folder samei ichijnt 1 len, waarin we de plan^ een keer uit de doeken Die sturen we ook naa meente, met een bege er8 a's 1 schrijven. Want hoe hi ge op z we hebben mooie plai die gaan we uitvoeren rzoek. neldde ran de I alles a; len de n zoekt t elkaar iN PAU j, krab len. Beiden zijn ook afkomstig uit de stand-up-comedy- school. Louter en alleen met hun persoonlijkheid vullen ze het podium met hun eigen er varingen. Dat is ook goed aan Rachid te merken; hij heeft ge leerd zijn grappen zo doelge richt mogelijk te plaatsen. Waar Najib indertijd tijdens het festi val een prachtige opening had, zo haalt Rachid zijn publiek met zijn laatste grap genade loos onderuit. De drie heren Brokstukken pas sen in de school van The Ash- ton Brothers. Weliswaar halen zij geen acrobatische toeren uit. Maar het gaat hier wel degelijk om fysieke humor en visuele pret. In de associatieve opeen volging van htm wervelende grappen die in hoog tempo de revue passeren, doen zij aan hun beroemde 'collega's' den ken. Je verveelt je in elk geval geen minuut. En na al dat geweld is er tot slot ineens een meisje met een gi taar. Katinka Polderman brengt haar eigen liedjes en geeft af en toe een beetje commentaar op haar eigen optreden. Ze schrijft teksten met een originele in valshoek die ze met een relati verend soort humor vertolkt. Je smelt bij het zien van zulke kwalitatieve eenvoud die overi gens gelaagder is dan je in eer ste instantie zou denken. Vier terechte kandidaten dus voor de halve finale van don derdag. Slechts één kandidaat •van de maandag mag ook nog door. Het is Harry Glotzbach. En daarmee zorgde de festival jury op de valreep nog voor een verrassend slot van de avond. Wie had dat nou gedacht: niet Robin Bleeker maar Harry Glotzbach mag door. parijs - Topmodellen Naomi Campbell en Tyson Beckford poseren in Parijs voor de nieuwe Pirelli-collectie. De foto's, gemaakt door de bekende Franse fotograaf Patrick Demarchelier, zijn binnen afzienbare tijd te zien in de Tony Shafrazi Gallery in New York. Ze zullen worden verkocht ten bate van den van de tsunami in Azië. Foto: Reuters/Patrick Demarchelier deed wene lit k< en g» I uit I kinderen die het slachtoffer zidhu len v er er madrid/anp - Joop van den Ende bouwt een nieuw theater in een oud treinstation in Ma drid, het Principe Pio. De ar chitect Arno Meijs (bekend van onder meer de verbou wing van het Circustheater) en zijn in Spanje fameuze collega Antonio Galan gaan het thea ter ontwerpen. Van den Ende investeert er 25 miljoen euro in. Het theater moet over drie jaar klaar zijn. Van den Ende nam er twee jaar geleden al een optie op en overwoog op dat moment om er 'The Lion King' op de plan ken te brengen. Zijn theater bedrijf Stage Holding en het beursgenoteerde Mexicaanse CIE (Corporation Interameri- cana de Entretenimiento) stortten zich in 2003 samen onder de naam 'CIE Stage Holding' op de verdere ont wikkeling van de Spaanse mu- sicalmarkt. De nieuwe combi natie CIE Stage Holding ging in Madrid het Lope de Vega Theater, het Alcala Theater en het Coliseum Theater exploite ren in een joint venture. In middels is dit alles ook voor 100 procent een zaak van Sta ge Holding. Van den Ende denkt dat Spanje een van de belangrijkste Europese mark ten op musicalgebied kan worden. amsterdam/anp - De film 'Interview1 van Theo van Gogh wordt bewerkt tot Duits to neelstuk. De Volksbühne in Berlijn wil het stuk nog dit jaar opvoeren. De regie ligt in handen van de Duitse theater- en operare gisseur Heidi Mottl. Ook in Zweden en Luxemburg zijn verge vorderde plannen om een toneelversie van 'Interview' op de planken te brengen. In Nederland heeft zich nog geen toneelgezel schap aan het stuk gewaagd. 'Interview' vertelt over een arrogante jour nalist die een soapster bezoekt. Tijdens het gesprek ontstaat een psychologisch machtsspel tussen de twee. De hoofdrollen in de Nederlandse versie worden vertolkt door Pierre Bokma en Katja Schuurman. Het scenario is van Theodor Holman. In terview kostte 100.000 euro en werd in 2003 opgenomen in het huis van Schuurman. Momenteel wordt onder meer gewerkt aan een Indiase en een Amerikaanse remake van de film. Het eerste boek van Theo van Gogh wordt in Nederland opnieuw in omloop gebracht. De bundel gedichten en liederen heet 'Re creatie: Helse Liederen Heftii Van Gogh maakte het boek in g met de Leidse illustrator Eric S werd destijds uit veel winkell omdat de teksten en tekeningf stootgevend werden ervaren. 1 bloemde prenten van Schreur: "Van Gogh-onbehagen' nog eeif vergroot. De bedoeling is om t gave een cd in te sluiten met z mers uitgevoerd door artiestel Teeuwen, Fréderique Spigt, en Spinvis. In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professio nele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fo tograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Wim van Heel, botanicus in ruste die met zijn raster-elektronenmicroscopisch ge maakte foto's een heel bijzonder inkijkje geeft in de binnenkant van een bloem. De ene lijkt op een desolaat maanlandschap, de andere op een grillige meteoriet die door een zwart heelal suist. De schijnt bedriegt hier, en niet zo'n beetje ook. Want in wer kelijkheid zijn het foto's van bloemen en zaden, dermate uitvergroot dat het lijkt alsof ze een ander soort dimensie heb ben bereikt. De binnenkant van het plantenrijk. Kunstzin nige prenten, in zwart en wit, Waar je je met een beetje fanta sie van alles bij kunt voorstel len. Het maken van de associa tie met kleurige en fleurige bloemen ligt eigenlijk nog het minste voor de hand. Serendipiteit is het woord. Vol gens de Dikke Van Dale bete kent het de gave om door toe valligheid en intelligentie din gen te ontdekken waar men niet naar op zoek was. Zo is bijvoorbeeld in 1928 de peni cilline tot ons gekomen, bij toeval gevonden door de En gelsman Alexander Fleming. Hij was op zoek naar een ge neesmiddel tegen syfilis. Van een andere orde, maar ook op merkelijk, zijn de foto's van Wim van Heel. Oorspronkelijk bedoeld voor de wetenschap bleken ze daarnaast een onge dacht hoge artistieke waarde in zich te hebben. Wim van Heel studeerde syste matische botanie aan de Leid se universiteit, nog onder de latere rector magnificus Lam. In de Hortus Botanicus, waar twaalf van zijn mooiste foto's hangen, zette hij in de jaren vijftig de eerste stappen in het veld van bloemen en planten. Maar de prenten zijn niet bui ten gemaakt maar binnen, in het Nationaal Herbarium. Daar Wim van Heel en zijn foto's van bloemen en zaden. Zeer sterk uitvergroot lijken ze op een maanland schap en een meteoriet. Foto: Hielco Kuipers deed hij tot aan zijn pensione ring onderzoek deed naar de anatomie en morfologie van bloemen. In het Herbarium kreeg de bo tanicus de beschikking over een zogenaamde raster-elek- tronenmicroscoop. „Een ware doorbraak in de wetenschap", kijkt hij terug. „Zeer geavan ceerd in vergelijking met de licht-microscoop of de teke ningen waarmee je je tot dan toe moest behelpen. Je kon tot 2000 maal vergroten. Je ging veel dieper, je kreeg meer ïe- liëf, je kon driedimensionale foto's maken. Je ziet dingen die zo klein zijn dat je ze met het blote oog absoluut niet kunt waarnemen. Er ging letterlijk een wereld voor me open." Die wereld bleef wél zwart-wit. Want de raster-elektronenmi- croscoop geeft door de straling geen kleur. „Maar er gaat toch eigenlijk niets boven een mooie zwartwitfoto. Het foto graferen van zo'n stuifmeelkor- rel is een geduldig en soms langdurig proces. Het prepare ren, het drogen, het bedampen met een goudlaagje, daar gaat veel tijd inzitten. Daar ben je zo een week mee kwijt." Pas laat in zijn werkzame leven werd Willem van Heel zich be wust van de fotogenieke kan ten van de bloemen en onder delen van planten die hij onder de loep nam. „Er zat een be paalde schoonheid in die structuren. Ik ben op een gege ven moment lid geworden van een fotoclub en ging al doende wat meer op de compositie let ten. Tja, en de wetenschappe lijke publicaties maakten in Duitsland ook wel wat los. Er zijn niet veel mensen die dit kunnen. Wereldwijd een paar maar. Het is apart. Onbedoeld. Maar toch." Willem van Heel - Bloem Dichtbij. Te zien: t/m 20 maart. Galerie de Brasserie. Wintertuin Hortus Botanicus. Rapenburg 73 Leiden. Ope ningstijden: ma t/m vr 10-14 uur en zo 10-16 uur. Ad van Kaam r- een schilderij van Soaa boven hangt. Snoektor 'tedere landschappaidi dat zelf noemt. Vooif Li die vooral uit haar ii voortkomen, en doifso weinig met de direcHDi neembare wereld v^ hebben. Ook zij proi rust en harmonie ui ken, maai' slaagt dai even goed in. Met nt schilderijen waarin kelijk allerlei abstra( opduiken zijn soms! teuris,tisch. Pas als h een subtieler klèurw- hanteren en meer olre ben voor een evenvU compositie, wordt iiar delijk wat zij bedoelre dere landschappen beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: Bronzen sculpturen van Lous Stuijfzand, schilderijen van Edith Snoek en assemblages van Pim de Vroomen. Prijzen 95 tot en met 1500 euro. Te zien: t/m 2/3, wo 14-16 uur, vrij 15-17 uur en 19- 21 uur, za 12-17 uur, zo 13-17 uur, galerie De Pomp, Dorpsstraat 38, Warmond. De schilderijen van Edith Snoek, assemblages van Pim de Vroomen en bronzen beelden van Lous Stuijfzand zorgen bij de Warmondse galerie De Pomp voor een sfeervolle expo sitie. Door het bescheiden for maat past hun werk goed bij el kaar. Bovendien laten Stuijf zand en Snoek zich beiden di rect door de natuur inspireren en hebben de in houten kistjes geplaatste assemblages van De Vroomen ook vaak een natuur lijke uitstraling. Vorig jaar wa ren De Vroomens composities van gevonden voorwerpen ook al te zien bij de Leidse galerie Zóne. Bij De Pomp hangen ze nu in de gang en wederom blijkt hoe goed deze werken passen in een kleine ruimte. Je kunt ze zo namelijk extra goed bekijken. Stuijfzand vervaardigt sculptu ren die opgebouwd zijn uit tak jes, riet en stukken boom schors. Nadat zij daarvan een mal heeft gemaakt, laat zij ze in brons gieten. De structuur van het gebruikte materiaal blijft op die manier goed zichtbaar. Vanaf enige afstand lijkt het net echt. Dat is bijvoorbeeld het ge val bij de kleine werken in de vitrine bij de ingang. Op houten blokjes heeft Stuijfzand stukken boomschors gestapeld. Hun grillige, organische vormen passen zo goed bij het hout dat het bijna niet opvalt dat ze van brons zijn. Ook de takken van een drietal beelden die in de voorkamer bij het raam staan zijn bijna niet van echt te on derscheiden. Het zijn variaties op een thema dat vaker in haar werk voorkomt. Stuijfzand heeft telkens vier takken overeind ge zet in de vorm van een wigwam en die geheel of gedeeltelijk be kleed met boomschors of mat jes gevlochten riet. Zo zijn een voudige, rustige vormen ont staan. De ene keer nogal geslo ten, de andere keer licht en luchtig. Maar samen zeker niet saai. Juist door de herhaling ontstaat hier een mooie com positie. Het aardige is dat de vorm van de wigwam ook terugkomt op ALNO is anders.. (advertentie) r E3ffiEü3ai Actieperiode: 14.i'v Anders in acties bijvoorbeeld. Bij Alno gaat dit jaar de zomerzon wel heel vroeg schijnen! Profiteer nu van zonnige kortingen op tal van extra's voor uw landhuis keuken. Uw ALNO Select Dealer: Vraag bij de ALNO Select Dealer naar dei HAARLEM Rob Woud Keukens Delftstraat 48 tel.: 023-5511689/90 HAZERSWOUDEDORP Keukencentrum Waddinxveen Frankrijklaan 4 tel.: 0172-236323 IJMUIDEN Möbel Kaiser Marktplein 2 tel.: 0255-546380 SASSENHEIM Sassenheims Vloerenhuis Keuken 3000 Koetsiersweg 7 tel.: 0252-230481 j VOORSCHOTEN Keukenstudio Kon. Julianalaan 46 tel.: 071-5615927

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18