SCHRIJVENDE LEZERS Best inspirerend, AutoRAI. n 3VER voor kleinschaliger model dan huidige Rijn Gouwe Lijn-plannen Rijn Gouwe Lijn op drijfzand gebouwd R5 Uw Volkswagen-dealers Discussies over Rijn Gouwe Lijn nu nog gesprekken in de marge De 5de mei moet altijd Bevrijdingsdag blijven woensdag 16 februari 2005 - et door de Pieters- en Academie- ganiseerde forum op 26 januari gemoederen af en toe hoog op, 1 gesproken over de inpasbaar- eiligheid van het Rijn Gouwe Lijn- e Leidse binnenstad. Eén en an- ir Filip van As - raadslid namens en Unie - aanleiding voor het vra- een nieuw onderzoek naar nut en [van het thans voorliggende plan en van de Rijn Gouwe Lijn Oost. ider blijkt uit een artikel in het van maandag 31 januari ndersteunt de oproep naar een derzoek, zij het dat een belangrijk le achtergrond een andere is. RO- 1 zich) voorstander van railver- het Leidse stadscentrum, maar j aan een kleinschaliger model, sr vergaande gevolgen heeft voor je (vooral fiets)verkeer. Het zal alle tibende inmiddels bekend zijn R de voorkeur geeft aan 'vertram- jde huidige zware buslijnen, die nu een belangrijk deel van de centrumbe zoekers overstapvrij op hun bestemming brengen. Er is echter nog een heel belangrijk ander argument, dat zich bij de start van het on derzoek naar nut en noodzaak van de Rijn Gouwe Lijn Oost zo'n zes of zeven jaar ge leden nog niet zo duidelijk aftekende. In de periode tussen die start en het heden is het steeds duidelijker geworden, dat rond alle grote steden een metroachtig vervoersys teem voor de korte en middenlange afstand wordt ontwikkeld. Géén daarvan komt technisch overeen met wat nu wordt voor zien voor de Rijn Gouwe Lijn Oost. Rond Amsterdam en Utrecht wordt een sternet ontwikkeld met modem stoptrein- materieel - light train - dat nu aan het eind van het ontwerpstadium is. Dat zelfde ma terieel is voorzien voor 'Stedenbaan', een provinciaal plan voor snelle stoptreinen in de zogenaamde zuidvleugel van de Rand stad. Leiden ligt aan de rand van het Am sterdamse Regionet en bijna aan het eind van Stedenbaan. Met Randstadspoor van uit Utrecht is vooralsnog geen verbinding voorzien. Naast deze drie hoofdspoometten wordt in de driehoek Den Haag-Zoetermeer-Rotter- dam een 'gemengd' light railsysteem ont wikkeld. Het zal ten dele samen worden bereden door uitlopers van het HTM tram net en van het Rotterdamse metronet. Ge bruik zal worden gemaakt van ten behoeve van die nieuwe exploitatie om te bouwen spoorlijnen - de Zoetermeerstadslijn en de Hofpleinlijn - die nu nog door hoofdspoor voertuigen worden bereden. Randstadrail zal een (vrij) omvangrijk light railnet vor men, dat los van het hoofdspoorwegnet wordt geëxploiteerd. Het plan Rijn Gouwe Lijn past in geen van deze ontwikkelingen. Het dreigt een nieuw eiland van spoortechniek te worden, dat trekjes heeft van hoofdspoorvoertuigen, maar komt toch meer overeen met het light railsysteem, dat het HTM net als uitgangs punt heeft. In principe zullen de voertuigen echter niet zonder meer uitwisselbaar zijn. Het gemengd rijden met heavy railvoertui gen op het hoofdspoor vereist voor de Rijn Gouwe Lijn-voertuigen vooral een andere wieltechniek, dan voor andere light rail voertuigen kan worden toegepast. Het ver schil is, dat Randstadrail in de binnenstad van gewoon stadstramstraatspoor gebruik kan maken. Voor RGL materieel is door medegebruik van een hoofdspoorlijn een zwaarder systeem van straatspoor noodza kelijk. De gleuven zullen breder en dieper zijn. Ook de bebouwde kommen van in de toekomst op de Rijn Gouwe Lijn West aan gesloten gemeentes zullen daarmee wor den geconfronteerd. Uit bovenstaande blijkt dat de Rijn Gouwe Lijn een geïsoleerd project dreigt te wor den, dat niet op eenvoudige wijze kan wor den aangesloten op de omliggende netten. Vooral ook in de richting Woerden-Utrecht dreigt dat gevaar; en dat terwijl de verbin ding met Utrecht de belangrijkste vervoer stroom in oostelijke richting is. De provin cie heeft in het verleden gespeculeerd op uitbreiding naar Bodegraven en Woerden. Afgezien van de extra investeringen die daarvoor in Bodegraven nodig zouden, zal blijken dat ontvangst van de tram in Woer den in het geheel niet zal passen op het sta tion, waarvan de verbouwing en aanpas sing aan de komst van Randstadspoor over ongeveer een jaar zal zijn afgerond. Het niet rijden van de Rijn Gouwe Lijn Oost door de Breestraat lost een groot deel van de in de inleiding genoemde problemen op, die tijdens het forum in de Lokhorst- kerk naar voren kwamen. Daarnaast - én vooral - levert het als voordeel, dat de ex ploitatie van de RGL kan worden geïnte greerd in de netwerken van de grote steden in de Randstad. Vooral in de richting Utrecht kan dat grote voordelen opleveren. In plaats van te eindi gen/beginnen in Woerden kunnen Rans- tadspoor treinen als stoptrein doorrijden naar Leiden Centraal. Daarnaast zouden 'zware treinen' de sneltreinverbinding Lei den Centraal-Utrecht Centraal kunnen le veren. Soortgelijke combinaties zijn voor de toekomst ook voorzien tussen de netten van Utrecht en Amsterdam en ook Steden baan én Regionet vanuit Amsterdam kun nen zo in/via Leiden Centraal worden ge koppeld. Indien zoals bovenomschreven het hoogste niveau van stoptreinvervoer met light trains over het gehele hoofdrailnet in de Randstad plaatsvindt, kan een onderlig gend light railnetwerk waarin Leiden een knooppunt zou kunnen zijn worden ont wikkeld. Dit zou dan een geïntegreerde ex ploitatie kunnen zijn van de geplande Rijn Gouwe Lijn West met aansluitend net én het HTM gedeelte van Randstadrail tussen én in Den Haag en Zoetermeer. Indien deze weg wordt gevolgd kan dat me de betekenen, dat de eerder door ROVER aangevoerde te verwachten problemen voortvloeiend uit realisering van het huidi ge plan, worden opgelost. Bestuurders en gemeenteraad zijn daarover in oktober 2002 uitgebreid geïnformeerd. Namens ROVER Leiden e.o., Han Poortman, Leiden. (advertentie) Lupo Turijn Olympisch geprijsd v.a. 11.895,-* Polo Turijn v.a. 15.105,-* incl. Olympisch voordeel van 2.070,- Uitgerust met o.a.: -j - 1.4 44 kW/60 pk motor J - ABS n - Elektrische ramen vóór - Centrale portiervergrendeling 31 - 2 Airbags - Stootlijsten en spiegels in carrosseriekleur - 4 Luidsprekers - Speciale achterlichten - Speciale bekleding - In hoogte verstelbare voorstoelen - Easy Entry - Bagageruimte-afdekking Uitgerust met o.a.: - 1.2-12v 47 kW/65 pk - Climatic airconditioning - Elektrische ramen vóór - Centrale portiervergrendeling - Elektrisch verstel- en verwarmbare buitenspiegels - ABS - 4 Airbags - 4 Luidsprekers - Stuurbekrachtiging - Stootlijsten en spiegels in carrosseriekleur - Speciale achterlichten - Speciale bekleding - Chromen ringen rond klokken - Easy Entry - In hoogte verstelbare voorstoelen Touran Turijn v.a. 25.290,- incl. Olympisch voordeel van 1.600,- Bora Turijn Olympisch geprijsd v.a. 21.515,- Uitgerust met o.a.: !- Climatic airconditioning - Radio CD-speler incl. 4 luidsprekers h Elektrische ramen vóór Afstandsbediening voor de centrale portiervergrendeling f Boordcomputer en cruise control - Elektrisch verstel- en verwarmbare buitenspiegels - Elektronisch Stabilisatie Programma (ESP) - Zwarte dakreling - Bagageruimte-afdekking Uitgerust met o.a.: - Airconditioning - 16" Lichtmetalen velgen - Elektrische ramen vóór en achter - Afstandbediening voor de centrale portiervergrendeling - Elektrisch verstel- en verwarmbare buitenspiegels - Elektronisch Stabilisatie Programma (ESP) - 4 Airbags - Boordcomputer en cruise control - Lederen stuurwiel - Middenarmsteun vóór - Speciale bekleding - Chromen grille en sierlijsten rondom - Stootlijsten in carrosseriekleur Passat Turijn v.a. 27.500,-* incl. Olympisch voordeel van €3.805,- Uitgerust met o.a.: - Climatronic airconditioning - 15" Lichtmetalen velgen 'Wellington' - Chroompakket - Park Distance Control - Middenarmsteun vóór - Regensensor en automatisch dimmende binnenspiegel - In hoogte verstelbare stoel met lendesteun - Afstandsbediening voor de centrale portiervergrendeling - Boordcomputer en cruise control - Elektronisch Stabilisatie Programma (ESP) en 6 airbags Op de AutoRAI valt weer veel te genieten. Neem bijvoorbeeld de Turijn ctiemodellen. Compleet uitgeruste Volkswagens met aantrekkelijk financieel De Passat Variant Turijn is verkrijgbaar v.a. 29.325,- New Beetle Turijn Olympisch geprijsd v.a. 18.995,- Uitgerust met o.a.: - 1.6 75 kW/102 pk - Elektrisch verstelbare en verwarmbare buitenspiegels - Centrale portiervergrendeling - Radiovoorbereiding inclusief 4 luidsprekers - Bumpers, buitenspiegels en deurgreep in carrosseriekleur - Bloemenvaasje - In hoogte verstelbare bestuurdersstoel - Digitaal klokje en buiten temperatuuraanduiding - 6 Airbags - ABS - Elektronisch Stabilisatie Programma (ESP) Golf Turijn v.a. 19.290,- incl. Olympisch voordeel van 680,- Uitgerust met o.a.: - Climatic airconditioning - Elektrische ramen vóór - Afstandsbediening voor de centrale portiervergrendeling - 6 airbags - Servotronic - ABS - Isofix-voorbereiding Speciaal voor 90 pk FSI/90 pk TDI motoren is er de Golf Businessline v.a. 18.995,- Uitgerust met o.a.: - Servotronic - Climatic airconditioning - ABS - Elektrische ramen vóór - Isofix-voorbereiding - Afstandsbediening voor de - Middenarmsteun centrale portiervergrendeling - 6 Luidsprekers - 6 airbags Passat Turijn Sport v.a. 30.330,-* incl.Olympisch voordeel van €4.990,- - Middenarmsteun vóór - Klein lederpakket - Elektronisch Stabilisatie Programma (ESP) - Airconditioning Uitgerust met o.a.: - Xenonverlichting - 16" Lichtmetalen velgen 'Road America' - Sportonderstel en sportstoelen - Boordcomputer en cruise control - Chroompakket - 8 luidsprekers De Passat Variant Turijn Sport is verkrijgbaar v.a. 32.190,- voordeel. Deze modellen staan nu ook al bij ons in de showroom. Kom snel kijken, want dit aanbod is helaas niet geldig tot de spelen in Turijn! Volkswagen. Wie anders? Kamsteeg Auto Plaza B.V. Curieweg 5, Alphen a/d rijn. Telefoon 0172 - 42 74 27. Kamsteeg Auto Plaza B.V. Zeeweg 61, Katwijk. Telefoon 071 - 401 51 41. Kamsteeg Auto Plaza B.V. Hofweg 39, Voorschoten. Telefoon 071 - 579 47 94. Lexpoint Assumburg 2, Hoofddorp. Telefoon 023 - 554 14 55. Lexpoint Gladiolenstraat 39, Lisse. Telefoon 0252 - 41 91 31. islef BTW en Bl'M, exclusief verwijderingsbijdrage en kosten rijklaar maken. Brandstofverbruik O 3,0-l3L/100km (1L op 7,7-33.3krn). CO., uiistoot O 81-317g/km Genoemde Turijn-prijzen zijn inclusief hei voordeelbedrag. Prijswijzigingen ook ir De geloonde afbeeldingen kunnen meeruitvoeringen bevallen aciie is alleen geldig op voorraadmodellen. Acties gelden zolang de voorraad strekt en uiterlijk t/m 31-12-2008 ivoeringsdetails voorbehouden. Deze krant heeft op donderdag 27 januari een redelijk betrouw baar verslag geplaatst van de op de vorige avond gehouden bij eenkomst in de Lokhorstkerk over de gevolgen van de Rijn Gouwe Lijn voor met name de binnenstadbewoners. Natuurlijk, denken de voorstan ders dan, een stelletje nimby's (not in my backyard-types), maar ze hadden wel zinnige ar gumenten. Die argumenten gingen voor een groot deel over veiligheid, iets waarover De Fietsersbond bij monde van Elsbeth Klink op 18 januari ook al een aantal behartigenswaar dige opmerkingen had ge maakt. Maar de kritiek van de binnen stadbewoners ging ook over de financiële kant van de zaak. Dat werd door de bestuurders Hes- sing en Van Nieuwenhoven wat achteloos weggewuifd, onder meer met de bewering van wet houder Hessing dat private par tijen bereid waren gevonden om aan de investeringen bij te dragen. Als voorbeelden noem de hij het LUMC en het ROC. De laatste instelling is druk be zig met nieuwbouwplannen en heeft er nu geen belang bij om de gemeente tegen de haren in te strijken, maar het LUMC laat meteen zaterdagochtend al in de krant weten dat van hun kant wel op enige medewer king, maar niet op een financië le bijdrage behoeft te worden gerekend. Het zoveelste voorbeeld van ge draai en gehannes om toch maar vooral niet te hoeven toe geven dat de hele RGL - en dan met name het idiote traject door de stad - op financieel en technisch drijfzand zijn ge bouwd. Voor iedereen die zon der vooringenomenheid naar de plannen kijkt zoals ze er nu liggen, is het duidelijk dat het afbuigen van het bestaande spoor niet alleen onlogisch is (trein wordt ineens tram), maar dat het vooral godsonmogelijk is om én de trein (het is echt geen tram) door de Breestraat te laten rijden, én de hoofd fietsroutes door de stad te handhaven én een logisch afge wikkeld overig openbaar ver voer (lees: bussen naar de re gio) te handhaven binnen rede lijke eisen van veiligheid, be trouwbaarheid en betaalbaar heid. De woensdagavond aanwezige middenstander met visioenen van de Breestraat als elegante winkelpromenade, waar elk kwartier een geruisloze tram een lading klanten uit de gehele regio voor zijn deur aflevert, zal raar opkijken als die tram straks tussen dichtgetimmerde etala ges doorrijdt, omdat de Bree straat voor de Leidenaren zelf niet meer bereikbaar is, zeker niet gedurende de tijd die de aanleg zal vergen. De wethouder 'heeft die con clusie nog niet getrokken'. Al licht, want de gemeente heeft zich in een onmogelijke positie gemanoeuvreerd door de optie over bestaand spoor in een veel te vroeg stadium uit te sluiten en 'geen oost zonder west' te roepen terwijl er natuurlijk on voldoende klanten zijn voor het spoortje voorbij de A44 zolang Valkenburg nog niet helemaal is volgebouwd. Dan is een ele gante exit-strategie behoorlijk lastig. Wat een beetje hoop geeft, is dat provinciaal bestuurder Nor der, de motor achter het project dat hem wellicht de post van minister van verkeer en water staat had moeten opleveren, is vervangen door Jeltje van Nieu wenhoven die waarschijnlijk niet meer dit soort ambities koestert en wat afstandelijker met dit dossier kan omgaan. A. Simonis, Leiden. Het is jammer dat veel bewo ners en buurtverenigingen nu pas wakker worden, zoals blijkt uit artikelen over de Rijn Gou we Lijn op 27 en 31 januari. De bewoners van de Lammen schans voeren al veel langer ac tie, maar hebben te weinig sup port gekregen. Bovendien heeft inmiddels de gemeenteraad de plannen goedgekeurd en heeft het terloops de bewoners van Leiden het recht op referendum ontnomen, door er een hamer stuk van te maken. De voor de gemeenteraad negatieve uit spraak van de rechter heeft de Leidenaar zijn rechten niet te ruggegeven. De discussies nu zijn gesprekken in de marge. Of er moet een revolutie uitbre ken. J. Perquin, Leiden. Zeer tot mijn verbazing - en dat is zacht uitgedrukt - heb ik vernomen uit de krant van za terdag 29 januari dat Bevrij dingsdag 5 mei zal worden opgeheven. Het moet voort aan de 'Dag van democratie' worden genoemd. En dat alle maal in de Ridderzaal, waar de 'top' van Nederland bij el kaar kwam om de bevrijding van het nazi-juk te herdenken, dan wel te vieren. Hoe krijgen ze het voor elkaar om in dezelfde week dat in een ruim vijf uur durende uit zending door de NOS Ausch- witz-Birkenau werd herdacht, tot dit besluit te komen? Velen hebben 5 mei 1945 nog meegemaakt. Men zei dit jaar: 'Nooit zullen we deze dag ver geten...' En dan ineens komt er een bericht uit de Ridder zaal dat het afgelopen is met onze Bevrijdingsdag. Wat gaan wij slecht om met onze tradities! Zeker vergele ken met landen die wel waar de aan deze dag hechten. Bij voorbeeld de Amerikanen die wel Independence Day geden ken. Ofwel de Fransen met hun 14de juli. Nederland is al tijd al slecht met zijn Me mei omgesprongen. De één was vrij, de ander niet. Want. zo zei de politiek, er moet nog geld worden verdiend. Nederland, ik heb er weinig mee. Want wat las ik ook on langs in de krant? Een jonge man in IJsselstein, leerling van het Cals College, moest een rood-wit-blauw vlaggetje van zijn schooltas halen. Het zou als 'provocerend gedrag' kun nen worden opgevat. Ik word hier erg droevig van. Henny Kwik, Leiden. Door de redactie ingekort.)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17